Helgle. Frankrijk. ei* Scrtnmf. in het onlangs ingediende wetsontwerp op dan woeker, de omschrijving van woeker te veranderen ingeldelijke voor- deelen, die den gebruikelijken rentevoet zoodanig overschrijden, f'j de omstandigheden in aanmerking genomen, in blijkbare wanverhouding tot de bewezen diensten staan. Verder het maximum der bedreigde boete te verhoogen van 1500 tot 3000 mark en te bepalen, dat zij ook naast* de gevangenis straf opgelegd zal kunnen worden. Volgens de Germania heeft de Paus den voormaligen aartsbis schop van Keulen Melchers gelukgewenscht met de door dezen uitgegeven verklaring tot de Encycliek betreffende het socialis me, en bij deze gelegenheid op nieuw zijn innigsten wensch te kennen gegeven tot herstel van den kerkelijken vrede in üuitscbland, verklarende dat door den H. Stoel alles geschiedt, om de gestoorde eendracht tnsschen Staat en Kerk te her stellen. Verder heeft de Paus vergunning gegeven om van de benoeming van pastoors door de kerkelijke overheid vooraf kennis te geven aan de regeering. In het kiesdistrict Kreuzberg-Rozenbergjaren achtereen vertegenwoordigd in den Rijksdag door een vrij-conservatief, isnadat die afgevaardigde zijn mandaat had nedergelegd, wederom de candidaat dier partij de erfprins v. Hohetilohe, gekozen met 0001 stemmen tegen 6000 op den candidaa der katholieke centrumspartij. Te Halle aan den Saaie reden den 20 twee treinen ten gevolge van het verkeerd zetten van een wissel tegen elkan der. Zeven personen, waaronder een kind van 2 jaren, werden gedood en 30 min of meer zwaar gekwetst. De man, door wiens nalatigheid dit ongeluk gebeurde, hing zich op in een goederenwagen. Prinses Frederika van Hannover is, met toestemming van Koningin Victoria van Engelandverloofd met den als engelsch burger genaturaliseerden baron van Fa well Ram mingendie noch van vorstelijkeu bloede, noch met aardsche goederen gezegend is. Het huwelijk berust, wat de prinses betreft, op werkelijke genegenheidbare bloedverwanten zijn allen tegen dit huwelijk en deden al het mogelijke, doch zonder gunstig gevolg, om de toestemming van Koningin Victoria tegen te honden. Rijksdag. De commissiebelast met het onderzoek van het wetsontwerp tot vermeerdering der legersterkle nam den 13 paragraaf 1 aan (vaststelling der legersterkte in vredestijd van 1881 tot 1888), met deze wijziging dal niet 1 p. ct. der bevolking, nmar een vast cijfer van 427,274- man wordt aangenomen. Paragraaf 2 (verhooging van het kader) is onveranderd goedgekeurd. Paragraaf 3 (oproe ping der reserve van den eersten ban voor de oefeningen) is aangenomen met* de bepalingdat de oefeningen zich tbt een viertal zullen bepalenwaarvan de eerste voor tien de tweede voor vier, de beide laatsten ieder voor niet lan ger dan twee weken. De commissie voor de socialistenwet heeft met 10 tegen 3 st. bepaald, dat die wet tot 30 Sept. 1884 van kracht zou zijn en niet tot 1886, zoo als de regeering vroeg. In de paragraaf over den staat van beleg is bepaald dat verban ningen van leden van den rijks- of landdag gedurende de zittingen niet van kracht zijn. Bij de eerste lezing van het wetsontwerp betreffende de bierbelasting werden door verschillende sprekers bezwaren ingediend, ook omdat men bet bier niet duurder wilde maken, uit vrees voor grooter gebruik van sterken drank. De con servatieven waren voor de verzending van bet ontwerp naar «ene com nissiedoch de meerderheid besloot de tweede lezing, zonder voorafgaand onderzoek door eene con missie in de volle vergadering te doen plaats hebben een besluit, gelijk slaande met verwerping, daar niemand, niet in be ginsel een tegenstander der wet, verlangen zou, dat zij zonder voorafgaand onderzoek in behandeling zou komen. Len 18 werd de rijksbegrooting bij derde lezing aangeno men in denzelfden vorm als bij de tweede lezing. Ra aan neming van een paar andere ontwerpen, waaronder de lee- ningswetging bij uiteen tot 6 April. Pruisen. De oudste zoon van den kroonprinsprins Wil helm, is verloofd met prinses Augusta Victoria van Augusten- burg. Dit huwelijk trekt, daarom in bet bizondcr de aandacht, omdat genoemde prinses niet behoort tot. eene der groole europesche regeerende vorstenhuizen. Het bericht der ver loving is over het algemeen met blijdscbap^vernomen. De brusselsche senator Hubert Doler, advokaat en oud lid der Kamer, o.a. versierd met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, steeds een der hoofden van de li berale partijis den 17 overleden. De gemeenteraad van Brussel besloot in zitting met ge sloten deuren 25000 francs beschikbaar te stellen voor den aankoop van kostbaar wantwerk als huwelijksgeschenk aan prinses Stephanie. Bij de verkiezing van een lid voor de Kamer te Waremme kwamen van de 1070 kiezers 1004 op. 45 Biljetten werden van onwaarde verklaard. De liberale candidaat Ballet werd verkozen inet 488 stemmende clericale Ancion bekwam 471 stemmen. Kamer. Den 19 werd het wetsontwerp op de parlementaire en quêtes na langdurige en soms heftige beraadslagingen met 63 tegen 50 stemmen aangenomen waarna een vrij onstui mig tooneel ontstond toen de heer Neujean zijn voorstel tot het instellen eener enquête naar de werking der nieuwe schoolwet verdedigd had. De volgende spreker van delin- kerzijde verklaarde zich bereid van het woord af te zien waarop, volgens de organen der rechterzijde, in een oogen- blik en voor dat men er op bedacht was, de sluiting der beraadstaging uitgesproken werd. Hiertegen kwam de beer Woeste met verontwaardiging op, dreigende, dat indien men aldus de beraadslaging smoordehem pn zijne geestverwan ten niets anders zou overblijven, dan de zaal te verlaten, waarna op de gevallen beslissing terug gekomen en besloten werd de beraadslaging den 23 te hervatten. Met 56 tegen 50 st. (linker- tegen rechterzijde) werd den 23 het voorstel Renjean aangenomen. Er werd bepaald, dat de sluiting der zitting geene schorsing van de werkzaamheden der enquête-commissie tengevolge zon hebben. Niettegen staande uit het voorstel verwijderd was het aanvankelijk daarin -opgenomen punt, dat het onderzoek zich ook zou uitstrekken naar de strekking van het hizonder onderwijs, herhaalden de clericale afgevaardigden de verklaring, dat hunne partij in geen enkel opzicht aan dat onderzoek zou deelnemen. Onpartijdig kon bet onderzoek onmogelijk zijn, want bet stond vooruit bij de liberale partij vasttot welke uitkomst het onderzoek leiden zon. Tot 6 April ging de Kamer uiteen. De berichtgever der Times schreef de onverwachte meer derheid waarmede art. 7 verworpen is tOe aan de harts tochtelijke rede van den minister Ferry. De meeningdat de 148 tegenstemmers vrienden der jesnieten zouden zijn, is ongerijmd: die vrienden gaan het getal van 30 niet te boven. De overigen zijn eenvoudig kan pioenen der vrijheid, tegenstanders van Jacobijnschedemagogische dwingelandij. De republiek is door die verwerping versterkt, want bij aanneming van het artikel zou men te vergeefs getracht hebben de lieden gerust te stellengodsdienst-hartstochten zouden ontketend zijn geworden. Overigens eischte naar zjjn gevoelen de openbare meeuing alleen de aftreding van mi nister Ferry; de minister-president keurde in zijn hart het artikel steeds af en in derede, waarmede hij het verdedigde, schemerde zijn persoonlijk gevoelen duidelijk door. Niemand in of buiten j den Senaat acht hem bovendien in staat, de jesnieten uit het land te verdrijven. D° geavanceerde organen alsmede G/imbetta', République trancaise betoogden na de verwerping van art. 7, dat.de jesuiten uit het land verwijderd moesten worden, nu de Se naat, hunne uitsluiting uit de onderwijswereld geweigerd had. Zij beijverden zich in het oprakelen van oude wetten en be sluiten betreffende geestelijke orden en in het bizonder be treffende de jesuïten. De huivers ontkende, dat de je* uïten bij eenen adimnistratieven maatregel verbannen zouden kun nen worden, zooals de République Franqaise beweerd had: daartoe zou eene wet. noodig zijn. In eene bijeenkomst van I20U studenten den 12 te Parijn voerden verscheidene sprekers het woord voor en tegen de wetten, welke de niet-gemachtigde congregatiën bedreigen. Met meerderheid van stemmen werd het volgende voorstel aangenomen: ,,De studenten, in deze bijeenkomst tegenwoor dig, vragen aan de regeering de onmiddelijke uitzetting van alle niet gemachtigde congregatiën." Daarna werd een adres aan de studenten in de provinciën aangenomen, en eene commissie benoemdom van het genomen besluit aan de kamer der afgevaardigden en de regeering kennis te geven. Den 14 werd te Narbonne tot lid der Kamer gekozen de heer Labadie (uiterste linkerzijde) met 11,349 stemmen: e Rambouillet de heer Ferdinand Dreyfus (republikein) met 8208 stemmende heer Maurice Richard, (bonapartjst.) ver kreeg 5618 en Robinet Clery (legitimist) 755 stemmen; te Mirande de heer Georges de Cassagaac met 1 1372, de h er Sansot (republikein) verkreeg 7993 stemmen. Dienzelfden das werden te Lyon tot leden van den Senaat in plaats van wijlen Jules Favre en Valentin gekozen Edouurd Miltaufl lid der Kamer en Vallier onder-voorzitter van den alge- meenen raad beiden veel geavanceerder republikeinen dan de 2 andere vertegenwoordigers van Lyon die zelfs tegen art. 7 stemden De République Franqaise is van oordeeldat in de parle mentaire jaarboeken ver moet worden terug gegaan om eene zoo kortbondige verklaring van een minister-president te vindpn, als die van den heer de Freycinet den 15 in den Senaat. Met levendige blijdschap heeft zij eindelijk een re- publikeinsch minister echte regeeringstaal hooren gebruiken. Door dat de Senaat, eene transactie verworpen heeft, waar door liet ongemoeid bestaan der niet erkende geestelijke orden, ouder het enkele beding van geene scholen te hou den, verzekerd zou zijn, treedt thans de Uitvoerende Macht op. Het stootte der regeering tegen de borst, die orden te ontbinden als rich kunnende beroepen op de langdurige en verkeerde inschikkelijkheid van vroegere regeeringen maar nu de Senaat haar beveelt te kiezen tnsschen Frank rijk te gronde te laten gaan aan de bij de voorouderen onder den naam van monnikendom zoo wel bekende luizen ziekte, of haar op doortastende wijze te bestrijden, beseft rij hoe groot hare verantwoordelijkheid is. De' zwakkelijke inschikkelijkheid van vroeger vaarwel zeggende, besluit zij de ergste vijanden der republiek naar verdienste te behande len overeenkomstig de wetten, door haar niet gemaakt, maar tot de uitvoering waarvan anderen haar dwingen. Prins Orlo/f de russische gezant te Parijs zal eenigen tijd Frankrijk verlaten. Deze afwezigheid heeft echter geene vijandige beteekenis. De ultra radicale leden van den gemeenteraad te Parijs, ontevreden op hunne geestverwanten in de Kamer, dat zij de regeering beloond hadden na de niet uitlevering van den rus Mayer-Hartmann, door over die zaak geene interpellatie te houdenhebben den prelect van politie Andrieux de ge vangenneming van dien rus betaald gezet. Volgens ge woonte bad hij een crediet van 63000 fr. gevraagd voor gratificatiën aan zijne agenten en beambten en die som werd op voorstel van een der leden met algemeene stemmen ver minderd met 600 fr., om den beambte", die de in hechtenis neming voornamelijk had uitgevoerd, te straffen. De schadedoor den strengen winter toegebracht aan de parken, kweekerijen enz. te Parijs wordt geraamd op 1 mil joen fres. Om de gapingen in het bois de Boulogne aan te vullen zijn noodig 54000 altijd groene, 30000 andere boomen en 20DÜ0 sparren. In de Champs Elysées zijn 3200 hoornen dood en moeten 6000 planten tot den wortel afgesneden worden Het Journal des Débats en de Republtque Franqaise ver manen in hoofdartikelen de ongeduldigen der uiterste lin kerzijde tot geduld aan met de uitvoering der bestaande wetten op de niet geestelijke ordenbetoogendede eerste, dat daarbij allerlei belangen betrokken zijndoor de regee ring te ontzien, de laatste, dat deze voor een zoo ernstigen strijd degelijke en kalme voorbereiding noodig heeft. De belgische Indépendance deelt eene aan'officieele bescheiden ontleende statistiek mede betreffende bedoelde congregatiën, waarin omtrent de jesuïten bet volgende voorkomt: in 1841* waren zij in Frankrijk slechts 586 sterk en bezaten zij 27 in richtingen; in 1851 slechts 3 meer. In 1861 stichtten zij 16 nieuwe en maakten zij zich meester van de leiding van ver schillende seminariën. Hun getal werd toen op 1011 bere kend. Van 1851 tot 1877 nam bet, getal nieuwe inrichtingen telkens toe: in laatstgenoemd jaar bedroeg liet 74, waaronder 6 proote en 2 kleine seminariënbun officieel aantal beliep 1509. In 1876 beliep het aantal leerlingen in de van de bisschoppen onafhankelijke inrichtingen der congregatiën 19961, waarvan 9131 in 27 jeSuïtenscholen. Senaat. Den 15 werd een aanvang gemaakt met de 2' lezing van het wetsontwerp betreffende het hoogcr onder wijs. De 6 eerste artikelen werden aangenomen. De heer Pelletan stelde het verworpen art. 7 op nieuw voor als amen dement, in naam van de minderheid der commissie. De heer de Freycinet verk.aarde, dat hij het, beroep van den beer Du/aure op eene schikking niet onbeantwoord wilde laten, doch dat bet kabinet, ondanks zijn zucht tot veraoe- uinggeene nieuwe formule had voorgesteldom de een voudige reden, dat art. 7 reeds eene transactie was. W»rd het artikel op nieuw verworpen dan bleet er niets anders over dan toepassing-der bestaande wetten en zou het ka binet den toestand moeten aannemenzooals die door de stemming was ontstaan. Vervolgens werd art. 7 opnieuw met 149 tegen 132 stemmen verworpen, en het ontwerp met 187 tegen 103 stemmen aangenomen. Den 16 werd het ontwerp op do amnestie van deserteurs bij het leger goedgekeurd. Kamer van Afgevaardigden. Den 4 werd, met 350 tegen 98 stemmen besloten het tariefontwerp in vier deelen te splitsen ter bespoediging der behandelingnamelijk land- bouwartikelen mineralen, fabriekguederen en surtax in en trepot en met 282 tegen 179 stemmen het spoedvereischend te verklaren, ter vermijding der tweede lezing. Een voorslel om het algemeen tarief alleen van toepassing te verklaren op de natiën waarmede geen overeenstemming tot het sluiten van een handelsverdrag kon worden verkregenwerd ver worpen. Met de- behandeling van het eerste deel werd dadelijk een aanvang gemaakt en den 6 voortgezet, toen de minister Tirari verklaardedat vee en granen uitgesloten zouden worden bij het onderbandelen over handelsverdragen. Den 9 sprak de heer Devès tegen beschermende rechten op slachtvee, omdat vleesch een hooldvoedsel was. De ver hooging van het tarief, waartegen hij zou stemmen, was ondoelmatig en nadeelig voor het publiek. De algemeene beraadslaging werd gesloten en de aanvang der behan deling van de artikelen bepaald op den 11, toen ver schillende amendementen, ingediend door krachtige voor standers van bescherming, verworp n werden. De heffing van een recht van 56 fres. in plaats van 30 voor heng sten, ruinen en merriën, en van 25 fres. in plaats van 18 voor veulens met 315 tegen 124 stemmen. Eren zoo een recht van 18 in plaats van 5 fres. voor muilezels et muilezelinnen en van 25 in plaats van 6 fres. voor ossen. Dit laatste met 296 tegen 146 stemmen; een voorstel om voor ossen 15 tres. te heffen werd mede verworpen. De regeerin» wilde voor koeien een recht van 2 fres. heffen: de commissie 4 fres. en sommige leden zelfs 15 fres. Het regeeringsvoor. stel werd aangenomen Voor stieren stelden de regeering en de commissie 6 fres. vooreen amendementom dit tot 25 tres. te verhoogen, werd verworpen. Yoor jonge ossen en stieren alsmede vaarsen werd een recht van 2 tres. aan genomen, voor kalveren van 50 centimes. Den 13 was aan de orde het invoerrecht op rammen, hamels en ooijen, door de regeering op 50- centimes voorgedragen en door de com missie op het driedubbele bedrag. Met. algemeen goedvinden werd eerst de wol behandeld: de regeering en de commissie wilden dit artikel zonder eenige uitzondering vrij laten. Een amendement der voorstanders van bescherming om het te belasten werd verworpen met 293 tegen 151 stemmen en een ander minder ver gaand voorstel met 267 tegen 168 stemmen, waarna zonder hoofdelijke stemming de vrijstelling aangenomen werd. Den 15 werd het voorstel der commissie om het invoer recht voor rammen hamels en ooijen op fr. 1,50 te stellen in plaats van op 50 centimes, zooals de regeering wilde aangenomen met 250 tegen 222 stemmen. Een amendement' om het op 3 fres. te bepalenwerd met 304 tegen lOfi stemmen verworpen. Het recht voor lammeren werd over eenkomstig het regeenngsontwerp op 50 en dat op geiten en geiten-bokjes op 20 centimes bepaald. Den 16 vroeg de beer Devès aan de regeering, welke maat regelen zij na bet, besluit van den Senaat over art 7 dacht te nemen Hij verlangded-t de regeering het, land zou geruststellen. De minister-president de Freycinet antwoordde dat de regeering mets te voegen had hij hare den 15 in den Senaat gedane mededeeling. „Wij hebben verklaard" zetde luj,,de wetten onder onze verantwoordelijkheid té uilen toepassen en vrijheid van handelen verlangd Wii vragen van u, ons sterker te maken, door het schenken van uw vertrouwen Dit antwoord werd toegejuieht door de linkerzijde. De heer de la Bassetiére verlangde, dat de regee ring, alvorens te handelen, nogmaals rijpelijk zou overwegen De heer Madier-Montjau sprak uitvoerig over deu legenwoor- digen toestand, welke naar zijn inzien niet lang meer duren kon. De minister-president scheen in zijne rede conces- sien te doenof te beloven, maar men moest, zijns in ziens, het geheele leger, „zwartrokken" het land uitjagen. De heer Keller van de rechterzijde meende, dat de vorige spreker eene taal voerde, welke, in 1793 te. huis behoorde. Men wilde zelfs verder gaan dan Robespierre. De wetten waarop men zich heriep waren niet meer van kracht hij stelde voor over te gaan tot de orde van den dag. De heer Joliboisbonapart.istbetoogde ook, dat de wetten op grond waarvan men de orden uit het, land wilde zetten 'niet meer golden, want latere wetten hadden het, recht dier or den om onderwijs te geven en alzoo haar recht van bestaan erkend. Dit recht van bestaan moest volgens Thiers reeds in ij n. e,CnG wet,.°P het, recht van vereeniging worden gere geld. W elnu, eindigde hij, maakt, zulk eene wet en ik tart u de orde der jesuïten er van uit te sluiten. Hij stelde voor Ult 'e no°digen eene dergelijke wet in te dienen'. Met 338 tegen .14/ stemmen werd daarop eene motie van vertrouwen in de regeering aangenomen nadat het voorstel- Keiler was verworpen met 372 tegen 98 stemmen. Het wets voorstel op de vrijheid van* het hooger onderwijs werd daarna onmiddelijk, benevens de daarin gebrachte wijzigingen, met 376 tegen 93 stemmen aangenomen. Den 18 werd bepaald, dat invoerrechten zouden worden ge heven op sago 6 fr.; op suiker, ongeraffineerde, niet uit de transche kolomen, 81 fr. 20 cent., geraffineerde kandij 85 fr. 80 cent. plus andere soorten 85 fr. 8o cent; op koflieboonen 156 fr., op gebrande en gemalen koffie 208 fr op peper, spaansche peper en kaneel 208 fr., op vanille 416 fr.; op thee 208 fr. De invoer van rijst is vrij tabak voor de regie is mede vrijgesteld. Invoer van tabak voor bizon- dere rekening is verboden, uitgezonderd eeq paar bepaald aangewezen soorten, sigaren en sigaretten, waarvan 36u0 fr. en snuit waaraan 2500 fr. per 100 kg. gelieven wordt. Den "erd, op y°''rs'el van minister Lepere, de interpellatie van den beer 6odelle over het ontslag van den heer Jour- nauli het voor eemge maanden tot secretaris-generaal van Algerie benoemde kamerlid met het oog op verschillende eerlang in behandeling komende wetsontwerjien betreffende Algerie, met 287 tegen 138 stemmen eene maand uitgesteld Deu 22 ging zij tot 20 April uiteen. In de door den beer Gladstone voor zijne kiezers te Mid- Lothian gehouden rede5 kolommen der Times beslaande verklaarde hij naar aanleiding eener door den Keizer van' Oostenrijk gedane uiting tegen den engelsehen gezant, sir Henry Elliott dat een verderfelijk persoon een ze*ere heer GladstoneOostenrijks staatkunde niet, goedkeurde en dat hij hartelijk wenschte, dat het engelsche volk Beacons field', ministerie zou handhaven, dat Oostenrijk steeds de vijand der vrijheid in Europa was geweest en dat hij dan ook niet verwachtte, dat de kiezers den raad van deu Keizer zouden opvolgen. In eene den 23 te Hackney., een voorstad van Londen gehouden kiezersvergadering hield minister Aortcote eené rede, waarin hij Gladstone's uitlatingen, over Oostenrijk sterk at keurde. Hij las eene dêpêche voor van den gezantwaarin wordt verklaard, dat de heer v. Haymerle een logenstraffing in het Farlement of door de pers wenscht van de woorden door Gladstone den Keizer van Oostenrijk toegeschreven.' ioen de gezant zich met den Keizer van Oostenrijk over Gladstones rede onderhield, maakte de Keizer erzichvroo- ijk over, en scheen geenszins vertoornd. De gezant ont kent, dat hij de persoop z >u zijn, die de beweerdr uitdruk kingen des Keizers zou hebben overgebracht en in een ver keerd daglicht, gesteld. Bij een zijner redevoeringen heeft, Gladstone zich ook ver klaard voor afschaffing der wet, bepalende, dat, de oudste zoon erfgenaam moet worden gemaakt. Hoe onvermoeid deze 7 (jarige staatsman is, kan daaruit blijken, dat,, naden •l m liet distriet Mid-Lothian twee redevoeringen te heb ben uitgesproken hij den volgenden dag wederom 3 rede voeringen hield. Den 23 sprak markies v. Har ting ton tot zijne kiezers te lawteimall. Hij verklaarde zich ten sterkste tegen een drievoudig verhond tnsschen EngelandDuitschland. en Oos- tenrrkomdat zulk een bondin den tegen woord i gen t.oe- stand van Europa, meer of minder als tegen zekere andere europeesche mogendheden zou aangemerkt, worden. Engeland mocht geen bondgenootschap aangaan, dat wantrouwen of onwil tegen Frankrijk aanduidde. Bij de roeiwedslrijd op de Theems den 22 tusschen de studenten van Oxford en Cambridgebehaalde Oxford de overwinning met 3 hootslengten. Hoogerhuis. Het in het Laserhuis aangenomen wetsont werp waarbij aan de candidaten vergunning wordt gege ven om vervoermiddelen voor de kiezers naar de stembus te betalen lokte bij de tweede lezing eenige bedenkingen uit Nadat Beacon,firid tiet verdedigd had, werd bat-aangenomen liet, 3b tegen 2t stemmen. De oppositie wenschte de behan- deling «3 maan ien te verdagen. Den 22 antwoordde lord Craabrookminister voor Indie op eene vraag van lord Dunravendat bet nog onmogelijk'

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6