ttuslaiid. ilriekcnland. Turk Ife, Sialic. Afghanistan. Zohl-Africu. IKiiinenland. I waleen vaste grens in Afghanistan te bepalen, of de mid delen op te gevenwaardoor Engeland's suprematie aldaar zou kunnen gehandhaafd worden. Herat was niet van zulk een groot gewichtvooral met. indien Engeland het district Oandahar en de verschillende bergpassen in zi)n bezit had. Ten aanzien dier plaats bestaat noch verstandhouding tus- sctaen Engeland en Rusland noch overeenkomst met Perzië; onder zekere omstandigheden echter zou het voor Engeland niet zoo gevaarlijk zijn wanneer Herat door Perzië in bezit wierd genomen. Intussehen moesten al deze vragen han gende blijven, tot dat men wist. wat het. voorjaar opleverde. Hij hpopte, dat de vrede in Afghanistan spoedig hersteld, en het. land, met denoodige voorzorgen, door zijne eigene hoofden bestuurd zou kunnen worden. Verder verklaarde hij, dat de terugmarsch van generaal Stewart naar Indies over Ghuzni zou plaats hebbendoch dat het nog onzeker was, of het noodig zou zijn die plaats aan te tasten. In diezelfde zitting gaf eene rede van lord Rutland tegen het vrijhandel-stelsel lord Beacons field aanleiding nogmaals te verklaren, dat het niet aanging thans op we- derkeerige maatregelen van bescherming aau te dringen. Jlet tijdvak van gedrukten handel en nijverheid was voorbij en de herleving bepaalde zich niet, zooals gezegd was, tot slechts één artikel, den uitvoer van ijzer naar America. Voor den landbouw had groote gedruktheid bestaan zij bestond zelfs nogmaar dergelijke maatregelen zouden wegens die zeker voorbijgaande gedruktheid toch niet voorgesteld kunnen worden. Zoodra de toestand meer normaal was geworden zouden maatregelen om den pachter bescherming voor zijn kapitaal te geven en niet te zware belasting op te leggen voldoende blijken te zijn. In ieder geval moest nauwkeurig overwogen worden de helangrijke med -dingingwaarmede de engelsche landbouw te strijden had en waarvoor thans volstrekt, geene voldoende gegevens bezeten werden. Hen 24 's namiddags 2 uren werd het. parlement, gesloten. Lord Cairns las de troonr- de voor, waarbij de Konin: in dank betuigt voor den steun, verleend aan de staatkunde, waarvan bet doel was de verdediging van de belangen des Rijks en de. verzekering van den algemeenen vrede. l)e betrekkingen met de mosrendheden waren van vriendschappelijken aard en gunstig voor de handhaving der rust van Europa. De hoop wordt uitgesproken op eene spoedige regeling der zaken van Afghanistan en met voldoening wordt gewezen op de ver betering der nijverheid en het verdwijnen van den druk in handelszaken. Lagerhuis Den 18 antwoordde minister Aorthcote, op eene vraag van den heer Gowleydat generaal Roberts thans op de hoogte van den toestand te Ghuzni tracht te komen en dat de regeering daarom niets kon rnededeeleu omtrent onderhandelingen met ilahomed-Jan. Volgens de Kóln. Zeitung slaapt de Czaar weder in het winterpaleis, nadat een nauwkeurig onderzoek had doen zien, dat geene vrees voor nieuwe aanslasren behoefde te bestaan, indien uaauwkeurig toezicht werd uitgeoefend op de binnen komende personen. Elke nacht sliep hij echter in een ander vertrek. Zijn leven was overigens beklagenswaardig. Hij eet of drinkt niets, dan na vooraf in zijne tegenwoordigheid door anderen te zijn geproefd: het water der door hem ge bruikte baden wordt eerst, door zijn lijfarts onderzocht en voordat hij 's avonds gaat slapen, worden alle aangrenzende vertrekken naauwkeurig onderzocht. Hij is zeer zenuwachtig, wil van niets meer hooren zelfs niet van paradenwaarin hij anders veei belang stelde. De niet-uitlevering van Hart- mam heeft hem ontstemd tegen de fransche »epuhliek, waar mede hij toch reeds niet ingenomen was. Ook op den groot vorst-troonopvolger heeft dit een ongunst.igen indruk gemaakt,. Prins Gortschakojf is ernstig ongesield geweest, doch be tert, weder; geruchten, dat hij weldra als rijkskanselier zou aftreden houden aan. Te Petersburg is de Tiflis-gazette opgeheven en aan de Golos voor twee maanden hel recht ontnomen tot het. plaat sen van advertentiën. De schade, voor de eigenaars van laatst genoemd blad uit dien maatregel voortvloeiende, wordt op 20 ft 30000 roebels begroot. Hoewel in de officieele ken nisgeving de redenen voordat besluit niet worden vermeld, zi o schijnt voor de Golos de reden gelegen te zijn in liet oordeel van dat blad over de niet uitlevering van Hartmaan. Het was van den aanvang af het eenige blad, dat de hou ding der fransche regeering verontschuldigde: elke stap der russisehe regeering, waardoor de goede betrekkingen tussclien Rusland en Erankrijk benadeeld werden, zou gaarne gezien worden door zekere mogendheden die de innige verstand houding tusschen die twee rijken willen voorkomen. De Czaar heeft den minister van buitenlandsche zaken opgedragen zijn dank te betuigen aan alle klassen der be volking voor de adressen van toewijding en gehechtheid alsmede voorde giften voor liefdadige doeleinden bij den 23 verjaardag zijner troonsbeklimming. Bij het den 22 te Petersburg op liet winterpaleis gebonden galadiner, Ier eere van den geboortedag van Keizer Wilhelm, stelde de Czaar, in de fransche taal, den volgenden dronk in: „De Keizer, wiens geboortedag wij het geluk hebben heden te vieren, gaf mij bij gelegenheid van mijn jubiléeen nieuw bewijs zijner bestendige vriendschap door het schrijven van twee brieven: een officieel schrijven, dat ik mij haastte openhaar te maken, en een hizonder schrijven, welks inhoud mij innig trof. Ook ik heb in een brief mijne gevoelens en wenschen te kennen gegeven. Ik reken ten volle op de handhaving en bevestiging van de meer dan honderd jaren bestaande goede betrekkingen tusschen onze beide volken en op beider welvaart. Ik drink op de gezondheid van den Keizer Koningmijn besten vriend. Moge God hem be schermen en ons den troost schenken zijn geboortedag nog vele jaren te vieren!" Den 16 maakte de kamer der afgevaardigden een aanvang met de beraadslaging over de begrooting van oorlog. De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat bet leger op den tegenwoordigen voet, behouden moest, worden, omdat men de beschikking moest hebben over een voldoend aantal troepen tot bezetting van liet nieuwe gebied, dat zeker zou De roovers wilden den in hunne handen gevallen ko lonel Synge alleen op de volgende voorwaarden loslaten 1°. betaling van 100,00 turksche ponden losgeld 2° vrijla ting van al hunne kameraden, die zich in hechtenis bevon den 3°. amnestie door de Porteonder waarborg- van En geland. De Porte wil de aan die voorwaarden wel gehooV geven, maar dan ook amnestie verleenen aan alle rooverben- den in Thessalie en Epirus en hierover worden nu onder handelingen gevoerd. Volgens aan de Times gezonden be richt. zou de kolonel los gelaten zijn. Op verscheidene plaatsen zijn ongeregeldheden ontstaan over de door de re eering genomen maatregelen van gelde- ijken aardwaardoor de munt in waarde verminderd is. Vooral in bandelsplaalsen wordt de druk daarvan zwaar ge voeld. Ook van de zijde der mogendheden wordt, verzet te gen die maatregelen verwacht, vooral tegen de willekeurige bepaling der waarde van den zilveren medjidié, feitelijk neer komende op eene verhooging der invoerrechten met 5 ,0. Oostenrijk. Volgens de Neue Freie Presse is de Oos- tenrijksclie-Servische spoorweg-overeenkomst den 15 tot stand gekomen. De Wiener Abendpost meldt, dat de bevredigende indruk, door de verklaringen van den italiaanscken minister-presi dent Cairoli reeds na bet lezen van het telegrafisch uittrek sel zijner rede gemaakt na kennisneming van den woordelijken inhoud zijner rede nog versterkt is. Algemeen worden ook de verdiensten erkend der afgevaardigden die liet, initiatief namen tot deze beraadslagingen aldus tot deze bevredigende verklaringen aanleiding gaven. Huis van Afgevaardigden. Den 17 werd de regeering gemachtigd tot het, uitgeven vau 20 miljoen goudrenté met 149 tegen 139 stemmen, welke operatie npodig was ter betaling der April- en Mei-coupons ten bedrage van 30 miljoen. De minister van financiën verzocht met, een votum van vertrouwen te wachten tot de aanbieding zijner begroot,ingsontwerpenweJke hij thans evenmin indiende als zijne belastingvoorstellen. Heerenhuis. Den 23 werd het wetsontwerp aangenomen betreffende een voorloopig crediet, van 20 miljoen goudrente aau de regeering. De heer Schmerling ontvouwde de re denenwaarom by voor de middelen tot dekking van liet tekort stemde voordat het tekort nauwkeurig bekend was. Hij was overigens overtuigddat de commissie de zaak nauwkeurig had onderzocht. De noodzakelijkheid der ere, dietoperatie werd door hem en zijne geestverwanten erkend doch in unnue goedkeuring lag geen votum van vertrouwen in.de regeering opgesloten. Hongarije. Den 29 beantwoordde minister Tisza in het huis der afgevaardigden eene interpellatie van graaf Apponyi omtrent, de beginselen, waarvan de regeering uitgaat hij de uitlevering van staatkundige misdadigers. Hij wees op de, met. Monte negro en Rusland hestaande verdragen volgens welke moord en sluipmoord op buitenlandsche vorsten en leden van een vreemd vorstenhuis gepleegd, niet als staatkundige misdaden werden beschouwd en verklaarde, dat. de reeeering overigens tegenover andere kabinetten zou vasthouden aan liet. begin seldat misdaden in verdragen op de uitlevering van ge. wone misdadigers als gewone misdrijven beschouwd niet als staatkundige aangemerkt kunnen worden. Op een feestmaalden 20 door den duitschen gezant, te Rome gegeven ter eere van den verjaardag van Keizer Wil- werd door dien gezant o. a. gezegddat, het staat kundig doel van Keizer Wilhelm, de vrede was. Vrees voor het verstoren van dien vrede heboefde niet te bestaan want nit hoofde van Duitsclilands macht als militaire mogendheid, kon niemand er aan denken een aanval te wagen noch ho|en dit met voordeel ie kunnen doen. Kamer. Den 18 werd de beraadslaging over de bui tenlandsche staatkunde voortgezet. In den loop daarvan zeide de heer Mancinidat de heer Bonghi de linker zijde met Olyinpischen trots bejegende; hij werd daarvoor door den President tot de orde geroepen en uitgenoodigd zijne taal te matigen. De lieer Mancini proles'.eerdedoch de Voorzitter handhaafde het,terugroepen tot de orde, waarop de heer Mancini verklaarde van het woord af te zien. Deze verklarins werd door de linkerzijde met gejuich begroet en een onbeschrijfelijk leven volgde, ten gevolge waarvan de heer Farini dtn voorzitterstoel verliet,, onder de toejuichin gen der rechterzijde. De afgevaardigden der rechterzijde drongen de afgesloten ruimte der zaal binnen de ministers verlieten de zaal en de vice-president hiel te midden van een buitengewone verwarring voor een half uur de zitting op. Ten gevolge van deze onstuimige tooneelen heeft de heer Farini zijn ontslag als voorzitter der Kamer ingediend. Den 20 las de heer Spontigati een brief van den heer Farini voor, waarbij deze verklaart, te volharden bij zijn be sluit tot bet, nemen van zijn ontslag. Na de vacantie zal een opvolger benoemd worden. Met 220 tegen 93 st. werd dien dag de volgende motie aangenomen: de kamer, akte ne mende, van de verklaring van het ministerie, dat. Italië inde buitenlandsche betrekkinsren de vertegenwoordiger zal zijn van vredeeerbiedigende de verdragen en bevorderende de in ternationale beschaving onder de staalkundige volken, gaat, over tot, de orde van den dag. Cairoli had voor de stemming verklaard deze motie te beschouwen als een blijk van ver trouwen Den 21 werd de begrooting van buitenlandsche zaken onveranderd goedgekeurd -„Cairoli verklaarde op daartoe ge dane vraag spoedig een nieuwen gezant bij de fransche re geering te kunnen benoemende vertraging in deze aan stelling was een gevolg van oorzaken, geheel onafhankelfik van het italiaansche bewind. De Kamer ging tot 7 April uiteen. De verslaggever der Times te Kaboel meldt, d >t generaal Roberts een brief ontving geschreven door den jeugdigen pretendent Vorst Moesa-Khan en onderteekend door alle te worden afgestaan na de aanneming van Engeland's voorstel Gbuzni aanwezige atghaansche hoofden, waarin zij verklaren tot benoeming eener interna:ionale commissie Den 17 ver- j bereid te zijn, zich te onderwerpen aan de engelscb-indisclie klaarde de heer Tricoupxs zich tegen de begrooting in haar regeering en gezamenlijk naar Maidan op 25 mijlen geheel en voornamelijk tegen die van oorlog. Werd zij goed- afstand van Kaboel, te komen, om onderbandelingen aan gekeurd, dan zag hij spoedig den geldelijken ondergang van ;e knoopen. Vele andere hoofden, niet te Ghuzni aanwe- bet land te gemoet. Hij kwam verder op tegen genoemde ve'-khring van den minister van buitenlandsche zaken: naar zijne meening kon de turksch grieksche grensregeling niet als afgedaan beschouwd wordeu en zouden integendeel nog vele moeielijkbeden te wachten zijn. Den 18 werd eene door de oppositie voorgestelde motie van orde, waarbij verklaard werddat de begrooting niet strookte met de geldelijke krachten van het land en dat de Kamer de staatkunde der regeering afkeurde, aangenomen met 99 tegen 93 stemmen. Den 19 deelde het ministerie mede, dat het tengevolge van dat votum van afkeuring zijn ontslag had ingediend en dat de Koning genoemden heer Tricoupis ont boden had. om hem de vorming van een nieuw ministerie op te dragen Na "oedkeurin™ der door den lieer Tricoupis nestelde voor- ztg, wer en ook door hen uitgenoodigd daar te komen. De afshaansche troepen in Turkestan verklaarden zich voor Ab- derrahmandie le Kaaagoen nabij Koendoez was aangeko men. De gouverneur van Turkestan was gevlucht. Iu den nacht van 15 op 16 is in het postkantoor te Kaapstad een belangrijke diefstal gepleegdhet pak ket met aangeteekeude brieven is geopend en van al de brieven met diamanten beroofd, die met de mail van den 4 van de diamantvelden afeezonden waren doch Ie 1 at aan kwamen zoodat zij eerst den 16 verzonden konden worden. De dief schijnt met, die omstandigheid en met de wijze, waarop diamanten worden ingepakt, lakend te zijn geweest, algemeene kennis te brengendat de Koningin zich in ge- zeirenden staat bevindt. Te dezer oorzake zullen H.H. M.M. bun eewoon jaarlijkse li b zoek niet aan de hoofdstad brengen. De prins tan Waldeck en Pyrmont, aanverwant, der Ko ningin is, na eenigen tijd te 's Gravenkage te hebben ver toefd den 23 naar Duitschland teruggekeerd. De oudste zoon van den kroonprins van Duitschland is den 23 te Vlissingen aangekomen en met een der booten n de Maatschappij „Zeeland" naar Engeland vertrokken. Benoemingen, Bij kon. besluiten van 22 Maart is den heer E. C U. v. Doorn met )°..Mei a.s.,.op ?ijn. verzoek eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in Utrecht, tot, die betrekking benoemd mr. J. A G. bn. de Vos Steenwijkvoorzitter iter 1° Ka',er, en tot lid van den Rand van State de gepens. genl.-majoor H. J. R. Beijen. Spoorwegen. De gemeenteraad van den Haag. heeft den 23 aan den heer v.d.Meulen te Amsterdam voorloopige con cessie verleend voor een stoomtramweg van de Loosduinsche brug tot aan den tol bij de Beeklaan. De minister van waterstaat heeft afwijzend beschikt, op het verzoek om rente-garantie van het kapitaalbenoodigd voor den aanleg van een tramweg van Brouwershaven over Zierikzee en Steenbergen naar Rosendaal, met stoomboot voor de overvaart van het Zijpe. De directie der Rijnspoorweg-maatschappij heeft zich ver bonden, geheel voor eigen .rekening en risico de stoomtram Wageningen-Ede te exploiteerenmits de concessionarissen op I Aug. den weg ten gebruike gereed hebben. De spoorwegbrug over het Noordzeekanaal, onder de ge meente Zaandam, die in Dec. 1879 door eene engelsche stoom boot aange* aren werd, waardoor zij uit haar verband geraakte, is afgekeurd. Stoomvaart. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 23 besloten tot aanschaffing van een kettingbootten behoeve van het veer naar de overzijde van het IJ. Scheepvaart. Op 1° Jan. j. 1. waren hier te lande 545 reede,rijenmet 1120 koopvaardijschepen, metende 959,807 kub. ellen, tegen 1190, reederijén met 2072 schepen in 1859. Gp stapel stonden op 1 Jan. 9 schepen, metende 13400 tonnen, in 1858 173 schepen van 33761 tonnen. In 1879 zijn uit de vaart geraakt 125 nederlandsche schepen, metende 42122 t. Ingeklaard zijn 7538 schepen, metende 3,169,959, uitgeklaard 4325 schepen, metende 1,810,444 tonnen. Voorts ingeklaard 282 en uitgeklaard 3295 schepen in ballast. De ministers van waterstaat en van financiëndaartoe door den Koning gemachtigdhebben op bet adres van een aantal scheepsbouwmeesters om maatregelen tot herleving der scheepvaart geantwoord, dat de regeering de verbetering van de zeehavens, der toegangen uit zee tot.de groote koop steden en der binnenlandsche waterwegen niet, uit bet oog verliest; dat opheffing van verplichte loodsgeldheffing bij de regeering bezwaar ontmoet; dat, daargelaten de vraag, of eene rechtstreeksche medewerking tot het bezorgen van be vrachtingen van de consulaire ambtenaren kan worden ge- ëischt, de klacht over gemis van onafhankelijke voorlichting van de zijde dier ambtenaren tot dat doel te onbestemd is om er gevolg aan te kunnen geven; dat de nederlandsche ha vens wat de spoorwegtarieven aangaatvoor het meeren- deel niet. ongunstig zjjn behandelden voor zulke, die be zwaarlijk de mededinging der Belgische lynen naar Antwerpen kunnen weerstaan, de geografische ligging daarvan de hoofd oorzaak is; dat de toestand van 's lands financiën vooralsnog niet toelaat om de afschaffing van den suikeraccijns in over weging te nemen. Visscherij. De vissscherssloep Syrene, van Zwartewaal, is in de Noordzee door eene engelsche visschersvlootdie vergezeld was van 4 stoombooten om de vangst naar wal te brengen, beroofd van hare tot inhalen gereed zijnde beug (eene van honderden hoeken voorziene lijn van p.m. 4uren gaans lengte). Onderwijs. De gemeenteraad van Leeuwarden beeft den 25 aangenomen het voorstel van B. en W. tot stichting van een gebouw voor het gymnasiumgeraamd op 44000. Kerkelijke Zaken. De kerkeraad der ned. herv. gemeente te Middelburg heelt geweigerd in het lidmatenboek op te nemen de leerlingen, die onlangs bij de moderne predikanten zijn aangenomen en bevestigd. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft het besluit van het classicaal bestuur vau Dordrecht, waarbij de uit spraak van het prov. kerkbestuur van Gelderland in zake de dordrechtscke ouderlingen onwettig werd verklaard, ver- nieturdhet, classicaal bestuur voor de gevolgen aanspra kelijk eesteld en dat, best,uur, zoo hei, rioor deze beslissing meent bezwaard te zijn, verwezen naar art. 14 van het alg. reglement Het prov kerkbestuur had bij vonnis in eersten aanleg de weigerachtige ouderlingen in het.gelijk gesteld!, doch nu dat vonnis gecasseerd iswenscht zij het door Gelderland gevelde geëerbiedigd te zien. - De 106 leer lingen ten overstaan der wedeispannige ouderlingen door de predikanten Eigeman en v. Hoogenhuyze en den gods dienstonderwijzer v. Westreenen aangenomen, zijn den 22 door eerstgeuoemden predikant, bevestigd. Tooneel. De beroemde fransche tragédienne Sarah Hern- hard1,, vergezeld van eenige leden van het parijsche Thêatre Franfais, is den 25 te Amsterdam .aangekomen en aan de station van den Holl. spoorweg opgewacht door de heeren A. v. Lier en WStumpffeenige let terkundigen en afge vaardigden van genootschappen terwijl een muziekcorps op liet, perron de fransche en hollandsche volksliederen aanhief. Na verwelkoming en aanbieding van bloemruikers en kransen, werden de vreemde artisten in open, met 4 paarden hespan nen, rijtuigen naar Brack's Doelen-hotel geleid, 's Avonds werd in den schouwburg v.rn den heer v. Lier „Phèdre" op gevoerd. waarbij mej. Bernhardt zich zeer onderscheidde. .Na afloop der voorstelling werd haar en haren mede-acteurs ten huize van den heer Couturier een souper aangeboden. Aanbestedingen. Den 22, te Amsterdam, door de Holl. Spoorwegmaatschappij het bouwen van eene locomotieven- loods n et smederij en magazijn op het stationsterrein te Leiden minste inschr. A. Groenendijkte Utrechtvoor f 17.488; het maken van 1 groot eu 4 kleine seinhuizen tusschen den oostelijken doorgang in het open havenfront en den S. Antoniedijk te Amsterdam, minste inschr. J. F. Rijke, voor f 16,980. Den 24, aan het ministerie van waterstaat, het uitvoeren van de herstellingen en vernieuwingen der werken tot ver betering van den rotterdamsclien waterweg, minste inschr. A. VolkerLz. te Sliedrecht eu P.A. Bos te Dordrecht, voor/"96.500; bij terbesbdinghet uitvoeren van het baggerwerk op het benedendeel der Nieuwe Merwede, eenig inschr. L. A. v. Hoaf- tente Sliedrecht, voor f 218,000; te Hoorn, door bet kerkbestuur der israël. gemeentehet bouwen van een ker kelijk badhuis, met woning, en het herstellen en verven van het kerkgebouw, aan J. v. d. Bergvoor f 4793. Voor het bouwen eener nieuwe kerk tes Midsland op Ter schelling zijn geene inschrijvingshiijetten Rgekomen. De heer M. Daalder, van Nieuwed.ep, de ontwerper vau het plan, heeft nu aangenomen da. kerk te bouwen voor de be- grootingssoni zijnde 26000. Eene landverhuring te Groningen is tweemaal te ver geefs gehoudenomdat niemand der gegadigden land wilde I all Inn's de andere aangeteekeude brieven waren onaangeroerd "ure" van iemaQli die 1,,elk nam vau de melkinrichting. althans de andere aangeteeïenae oneven waren onaangeroerd ïelephoON Ue „eer F Fpmcuer< te Haarlem, heeft waard i, waaronder hij een ministerie wilde samenstellen vereeiugde de Koning zich met de volge de door hem aan- gebieven. De waarde van het gestolene wordt op mil- geboden lijst: Tricoupis financiën en buitenlandsche zaken: joell gu|den begroot, Petmezos binnenlandsche zaken Maurocordatos onderwijs i en eeredienst: Lombardos justitie: Ciraiskaki oorlog' Bulgaris j jn#rj j De Koning heeft den raad van ministers gemachtigd, ter den gemeenteraad aldaar concessie gevraagd voor den aan leg van telephoon leidingen. De tentoonstelling te Arnhem heeft geleid tot een 'ekort van f 54000zijnde 35 p. c. van het waarborgfonds.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 7