Ouilschland. Belgie. Frankrijk. llrltiaitfe en Merlami. Husland. Turk He, Iwitserluml Portugal. Yereeitigde Maten. Xiiirl-Africa. Afghanistan. ats-Löterïj. Trekking der 5e. klasse, 4'. week. No. 12''77 f 1000 en premie van f 30000, No. 10075 f 25000, No 7637, 12308 f 1500, No 1229 3896, 5763 6927, 7954, 9487 13643, 16027. 16352, 18092, 18817 1000. De Reichs-Anzeiger deelt op last des Keizers het telegram medewaarbij de Czar hem op zjjn verjaardag geluk wenschte, benevens zijn antwoord. De Czar wenschte den Keizer nog vele jaren levengezondheid en vrede toe tot heil van zijn volkhij rekende nu meer dan ooit op zijne oude bestendige vriendschap, gelijk hij op de zijne rekenen kon tot behoud en versterking der goede verstandhouding tusschen beide volken, die in hunne belangen overeenstemden. De Keizer dankte onmiddelijk per telegraaf voor deze wenscheii en ge voelens welke zoo zeer van de oude vriendschap van den Czar getuigden en zoo noodzakelijk waren voor het geluk der beide volken en het behoud van den vrede. Nadat Keizer Wilhelm den offieiëelen tekst had ontvan gen van den dronkdoor den Czar op hem uitgebracht zond hij een tweede telegram, waarin hij zijn dank betuigde, en zeidedat de gevoelenswelke beide vorsten sedert tal van jaren verbonden, krachtig hadden bijgedragen tot hand having der goede betrekkingen tusschen beide landen, en van den europeeschen vredeondanks enkele bizondere oor logen. Dit telegram eindigde met de woorden Uwe officieel uitgesproken gevoelens zullen in het hart van uwen besten vriend gegrift blijven. De russische gezant te Parijs, prins Orlojfi, is op zijne reis naar Petersburg te Berlijn herhaaldelijk door prins Bismarck ontvangen. Bij de viering van de gouden bruiloft des Keizers en der Keizerin in 1879 zijn ingekomen voor de stichting van ver schillende liefdadige instellingen, hospitalen, blinden- en doofstommengestichtenweduwen- en weezen- of invaliden fondsen enz. in giften voor eens 5,200,687 mark en verder aan jaarlijksche voor het meerendeel van gemeente- of pro vinciale besturen afkomstige bijdragen toegezegd 83,236 mark. Elzas-Lotharjngen. Id den laatsten tijd komen meer elzassers en lotharingers uit Frankrijk terug en vermindert het aantal, dat daarheen verhuist In het district Metz was bij de laatste lichting der rekruten dan ook niet meer dan 7.42°/„ der dienstplichtigen niet opgekomen. De ver wachting bestaat, dat binnen weinige jaren het aantal niet opgekomenen niet grooter dan in de oude provinciën zal zijn. Volgens de lndépendance blijft de geestelijkheid de sacra menten weigeren aan hendie medewerken tot de uitvoering der nieuwe schoolwet. De leden van den raad en van het bureau van weldadigheid te Warren zijn door den deken, die persoonlijk het hun mededeelde, in den ban gedaan. Bijna in alle plattelandsgemeenten is hetzelfde geschied. Vol gens dat blad zullen velen der uitgeslotenen die tot heden nog voor de clericalen stemdenvoortaan voor de liberalen stemmen: de houding der geestelijkheid heeft deze verande ring te weeg gebracht. Te Bergenin Henegouwenhad den 1 's nachts eene mijnontploffing plaats in de fransche kolenmijnen bij Ander- lues. Van de 150 mijnwerkers waren reeds 20 lijken boven den grond gebracht. De gemeenteraad van Parijs besloot den 25 tot het op richten eener model-inrichting voor kunstmatige voeding van zuigelingen volgens het plan, opgemaakt door den directeur van openbaren onderstand overeenkomstig de adviezen eener commissie van geleerden en bestuursleden. De schout bij nacht de Kerjégusenaatslid voor het de partement C6t.es du Nord op lOjarigen leeftijd reeds gede coreerd epn der invloedrijkste legitimisten is den 23 overleden. Br zijn twee besluiten genomen, het eene een termijn van 3 maanden stellende, binnen welken de orde der jesuïten zich moet ontbinden en hare inrichtingen in Frankrijk ge sloten moeten worden het tweede bepalende, dat, alle andere niet erkende congregatiën binnen denzelfden termijn de noodige stappen moeten doen ter verkrijging van goedkeu ring barer statuten. Voor de jesuïtenscholen wordt de ter mijn van sluiting tot 31 Aug. a.s. verlengd. In het aan deze besluiten voorafgegane door de ministers Cazot en Lepere onderteekend rapport komt o. a. voor, dat niettegenstaande het beginsel van het staatsrecht, dat geen godsdienstige congregatie in Frankrijk zonder voorafgaande machtiging kan worden gevestigd zich onder het 2e Keizerrijk en sedert de gebeurtenissen van 1870 tal van dergelijke congregatiën zoo van mannen en vrouwen, gevestigd hebben: volgens eene in 1877 opgemaakte statistiek bestonden er toen 500 derge lijke instellingen met bijna 22000 leden. Na in herinnering te hebben gebracht de laatste motie der tegenwoordige Kamer wordt verklaard, dat de uitvoerende macht verplicht is, ver schillende niet erkende binnen het grondgebied der republiek verspreide congregatiën te dwingen zich te schikken naar de beschermende bepalingen der wet en haar bestaan te recht vaardigen daar zij anders niet langer zouden kunnen worden geduld. Zoodra de stukken voor die rechtvaardiging ziju ingediendmoet de Staat uitmaken aan wie de vereischte machtiging kan worden verleend. Onder de niet erkende congregatiën is er eene, de belangrijkste, waarvan de eigen aardige toestand onmogelijk kan worden miskend namelijk de sociëteit, van Jesus, meermalen verboden en steeds door het volk veroordeeld. Geene regeering zou hare erkenning aan de wetgevende macht durven voorstellen en nu men dit vooraf weet, schijnt het noch passend, noch waardig, van haar te vergen, dat zij voorloopige stappen doet ter berei king van dat doel. Verreweg is het verkieselijker, haar da delijk een redelijken termijn toetestaan, binnen welken zij moet ophouden als congregatie te bestaan. Daarvan is niet de bedoeling hare leden afzonderlijk te vervolgen of op rech ten van eenig lid afzonderlijk inbreuk te makenzooals men te vergeefs tracht te doen geloovenmaar alleen wil men eene niet erkende vereeniging beletten zich door han delingen in strijd met de wet te doen gelden. Onder de verschillende aangehaalde besluiten komen ook voor die van 1762, 1764, 1767 en 1777. waarbij diezelfde orde onder drukt werd, verder dat het Hof van Parijs in 1826 het herstel dier orde in strijd met de wetten verklaarde. De République Frangaise keurt deze besluiten volkomen en onvoorwaardelijk goed. De regeering had na de aann, ming der bekenite mol ie der Kamer de wetten reeds onmiddelijk kunnen doen uitvoeren bij wijze van politie-maatregel'maar zij had gelijk den schijn van overijling zelfs te vermijden. Overigens juicht zij toe, dat deze besluiten een eenvoudige terugkeer tot de wet beteekenen. De Univers noemt de verschillende stukken betreffende deze zaak ellendig en verklaart, dat de alledaagsch- heid van den stijl zich paart aan de zwakheid der gedachte en de onwaarheid der beweringen. Zij bestrijdt verder den inhoud en belooft aan de regeering een eendrachtigen en krachtdadigen wederstand. Den 30 werd ten huize van het conservatieve lid Keiler eene vergadering gehouden van een groot aantal invloedrijke leden van niet erkende geestelijke congregatiën, andere gees telijken senaats- en kamerledenwaarin van gedachten ge wisseld werd over voornoemde besluiten. Volgens het des üêbats hebben de vertegenwoordigers der belanghebbende congregatiën besloten, den gestelden termijn te laten verloo- pen en af te wachten de instelling eener vervolgingin welk geval de tegenstand tot in hoogsten aanleg voor den rechter zal worden volgehouden. Het Journal des üêbats wijdt een zeer scherp artikel aan den gemeenteraad van Parijs, weike, na de congreganist,en- scholen grootendeels te hebben weggeruimd thans de lee- kenscholen gaat zuiveren zoowel jn haar personeel als in het aldaar gegeven onderwijs in geschiedenis en letterkunde. Bene den 17 Januari benoemde commissie van toezicht was begonnen met een onderzoek der schoolboeken en hetgeen zij daarin vondwekte hoezeer hare verbazing en veront waardiging op, dat zij onverwijld den heer Sigismond Lacroix tot verslaggever benoemde, met last, om in den raad aan te dringen op maatregelen om de verbreiding van het vergif tegen te gaan. In sommige boeken was met lof gewaagd van Koning Frans I en Lodewijk XIV als beschermers der fraaie letteren enz. en eene min gunstige opmerking gemaakt over Voltaire's zedelijkheid. De heer Lacroix voldeed aan dien last, en den 25 nam de Raad de volgende motie aan de raad noodigt den prefect der Seine uit om de onderwij zers der gemeentescholen die de door den raad afgekeurde boeken hebben geschreven evenals de onderwijzers, die deze boeken in het vervolg mochten gebruiken, af te zetten. Keizerin Eugenie begaf zich den 25 met de stoomboot German nasr Natal, om eene bedevaart te gaan doen naar de plaats, waar haar zoon door de Zoeloes gedood werd. Op denzelfden dag begaf Koningin Victoria zich met. hare dochter Beatrix naar Duitschland. o n een bezoek te brengen aan het graf barer overleden dochter Alice. Den 27 kwam zij te Baden-Baden aan. Den 30 woonden zij te Darmstadt de kerkelijke bevestiging bij van twee harer kleindochters, de prinsessen Victoria en Elisabeth van Hessen. Den 24 zou Gladstone in de open lucht te Penecuik eene redevoering houden waarvan hij echter moest afzien om den feilen noordoosten wind. Volgens de Times zijn voor de 4S7 parlementszetels in Engeland en Wales 793 candidaten, 391 liberalen, 399 conservatieven, 2 tot geene pari ij behoorende en een home ruier; 104 van die zetels worden niet betwist en van deze 104 belmoren 35 aan de liberalen en 69 aan de conserva tieven. In Schotland zijn voor de 60 zetels 105 candidaten, 65 liberalen en 38 conservatieven, bovendien één onafhan kelijke en één liberale conservatief Er zijn aldaar 16 onbe twiste zetels alle behoorende tot de liberale partij. In Ier land zijn voor 105 zetels 190 candidaten, 37 liberalen, 62 conservatieven, 87 homt-rulers, 3 liberale conservatievenen 1 conservatieve home-ruler14 zetels zi]n aldaar onbetwist. Op Goeden Vrijdag werden geene redevoeringen gehouden; op den volgenden dag en op Paaschmaandag weder verscheidene, waarbij herhaald werden de meermalen vermelde redeneringen zoo van voor- als tegenstanders der regeering. De minister Hicks- Benchte Stroud sprekende, deed alleen uitkomen, dal de uitslag vau t.usschentijdsche verkiezingen gedurig had doen uitkomendat de regeering het vertrouwen van het volk niet verloren had dat het gezag van Engeland in het Oosten nooit hooger was geweest dan thansdat Afghanis tan spoedig tot rust gebracht en onder een bestuur van zijne eigene keuze geplaatst zou zijn; dat hij den zuid-afri cavnschen oorlog weet aan de onverschilligheid en de verzuimi n van het vorige ministerie. Lord üartington beschuldigde o. a. de regeering leger noch vloot te hebben versterkt niettegenstaande hare uitdagende houding en het aannemen eener gevaarlijke stelling tegenover Europa's Staten. De heer Bright beweerde te Birminghamdat, de regeering hoewel gesteund door zulk eene groote meerderheid in het Parlement, geen enkelen grooten maatregel had doen aanne men waarop met dankbaarheid kon worden gewezen. Kwa men de liberalen aan het bewinddan was een voorstel te wachten tot uitbreiding van het stemrecht ten platten lande. Beacons field's manifest achtte hij eene beleediging voor Ier land. De heer Forster bestreed de beweringdat de liberale partij, aan het bewind komende, moeielijkheid zou onder vinden in het kiezen van een president-minister. Was Gladstone bereid dau zouden Granville en Hartinqton zich zeker terug trekken. Minister Stanley gaf toedat op het gebied der binnenlandsclie wetgeving weinig tot stand was gekomendoor dat de regeering zich te veel met de buiten- landsche staatkunde had moeten bezig houden doch Enge land beging 'zelfmoord, als het zich niet inliet met hetgeen in het buitenland gebeurde. Eene krachtige regeering was noodig en de liberale partij kon dit thans nooit worden door hare verdeeldheid. De verkiezingen zijp eerst over een maand allen afgeloopen. Zij hebben niet op denzelfden dag plaats. Eerst hebben de verkiezingen plaats, waarbij niemand een stem uitbrengt. Dit is het geval als de gemeente-ambtenaar, de namen der candidaten voorlezendekan opmerken dat er niet meer candidaten zijn voorgesteld dan er vertegenwoordigers be noemd moeten worden. Een verkiezing kost den candidaat, hetzij hij gekozen wordt, of niet, dooreen gerekend minstens f 49,000 en zoo er niet de minste kans van slagen is, offert een candidaat dit geld liever niet op. Op deze wijie werden den 30 16 vertegenwoordigers verkozen verklaard, omdat oppositie tegen hen onmogelijk werd geacht. Van deze wa ren 6 conservatief en 10 liberaal. Den 30 hadden in 60 burgten, steden of on ierdeelen van groote steden verkiezingen plaats, waarbij hard gestreden werd. Den eersten dag van den slag wonnen de liberalen t6 plaatsen in het huis der gemeenten. Birmingham vaardigt zijne drie liberalen met den ouden John Bright aan het hoofd af, om te protesteeren, gelijk Bright zieh uitdrukt, tegen ,,het ellendigste ministerie, dat Engeland, sinds hij leeftgekend heeft" In Londen bleef de strijd onbeslist. In de aristocratische wijk Westminster werden twee conservatieven, in het burgerlijke deel der stad Hackney twee liberale herkozenin de City even als thans 3 conservatieven en I liberaaltot, 2 April des namiddags 2 uur waren verkozen 170 liberalen, 100 conservatieven en 7 home-rulers. Gladstone werd te LeedsHarcourt te Oxford gekozen: de onder-minister Bourke te Kings-Lijnn. De libe ralen hadden 48, de conservatieven 17 zetels gewonnen. De conservatieve bladen verklaren eenparig, dat de meerderheid der conservatieven in het laatste parlement nagenoeg ver dwenen iswaardoor naar hunne meenitig verandering van ministerie noodig zal worden. Ierland. Het parlementslid Parnellna zijne terugkomst uit America met veel geestdrift door zijue partij ontvangen, werd den 27 op eene meeting te Eumscorthy zeer vijandig behandeldde kreet „geen dictator" deed zich hooren pn een priester greep hem bij den kraag, hoewel hem overigens geen leed werd aangedaan. Hij kon echter niet aan het woord komen. Volgens bericht aan de K 'óln. Zeitung is het win'erpaleis te St Petersburg aan een bizonder toezicht onderworpen gewordenelke verdieping staat onder het bevel van eenige officieren der garde, die elkander aflossen. Zij moeten ieder een kennen, die op hunne verdieping iets te maken heeft: liedendie zij niet kennen of die met een hun onbekend doel aldaar komen, moeten Haar de politiewacht van het paleis gebracht, worden. In Februari hadden in bet, geheele rijk volgens officiëele opgaaf 1692 branden plaats, die eene schade van 1,643,175 roebels veroorzaakten. In 8j8 gevallen was de oorzaak van den brand onbekend en in 114 gevallen kon de schade niet worden opgegeven. Generaal Loris Melikoff is na den op hem gepleegden aanslag verhuisd naar eene minder drukke straat, ten einde het toe zicht op verdachte personen gemakkelijker te maken. Hij rijdt uit met twee kozakken naast zijn rijtuig eu een cir- cassier naast den koetsier op den bok. Het nihilistisch comité vaardigde eene proclamatie uit, waarin erkend wordt het zware door de revolutionaire partij geleden verlies door de ontdekking van twee geheime druk kerijen, maar belooft, binnen kort weder de geregelde ver schijning der couranten en verdere tijdschriften. De dezer dagen door de politie weder ontdekte drukkerij was nog niet iu ordemen was bezig haar in te richtenhet is nog on zeker, of de daarbij gevangen genomen werklieden wisten met welk doel die drukkerij werd ingericht. De daar gevonden pers was gestolen uit eene Petersburgsche drukkerij, waar zij buiten dienst gesteld was, inaar zij, die haar gestolen had den brachten haar met, zoo weinig voorzorgsmaatregelen over, dat het de aandacht trok van den buishewaker, die de politie waarschuwde. Dat de nihilisten behalve gebrek aan persen ook gebrek aan letters hebben blijkt d taruitdat genoemde proclamatie met allerlei afkortingen gedrukt is Ter voorkoming dat uit andere drukkerijen letters gekocht of gestolen worden, heeft de politie in alle drukkerijen de voorraad letters gewogen en opgeschreven, betgeen telkens zal worden herhaald. Blijkt lie voorraad verminderd te zijndan wordt de eigenaar der drukkerij gestraft met boete of siuit'ng zijner drukkerij. Ééne druk kerij werd om die reden reeds gesloten. De toestand der Keizerin is zeer verergerd en hare krach ten blijven afnemen. Het nieuw verschenen regeeriugsorgaan onder deu titel Bereg (de Oever) waarvan gezegd wordt dat het een sub sidie ontvangt van 100,000 roebels, doch dat in ieder geval ondersteund wordt door de gewone n inisterieele departe mentenbehelst een artikel over den oorsprong der revolu tionaire partij, waarin wordt medegedeeld, dat van de rot heden gevangen genomen nihilisten 80°/0 bestonden uit edel lieden officierenkooplieden en eereburgers 26% der ge vangenen behoorden tot, den adel, 19°'0 tot de geestelijkheid, 3° o tot de eereburgers en 1% tot de officieren: de overigen waren Israëlieten ei kooplieden. Wat de opleiding betreft die zij genoten haddendeze was grootendeels zeer goed 80% hadden instellingen van hooger onderwijs bezocht en 20% alleen lager of geen onderwijs genoten. Van 63 ver oordeelde vrouwen hadden 39°/0 hoogere meisjesscholen be zocht25°/. den cursus voor opleiding van vroedvrouwen bijgewoond en 17% in de medicijnen gestudeerd: de overige 19% ontvingen alleen gewoon onderwijs. Te Warschau is ook eene geheime drukkerij ontdekt: de gevangen genomen personen, waaronder eenige meisjes, wa ren allen russen. Kolonel Synge kwam op 26 Maart te Salonika aan:zijne gezondneid was bevredigend. liet aan de roovers gezonden losgeld, 12000 p. st., werd door de engelsehe regeering aan de turksche voorgeschoten op rekening van de schatting van het eiland Cyprus. Den 28 werd in den ministerraad overwogen de aan Mon tenegro aantebieden vergoeding. Saïd-pacha drong op on- middelijke oplossing aan, omdat er anders vrees bestond voor verwikkelingen, daar AU, het opperhoofd te Gusinje alle albaneesche stammen opgeroepen had ter voorbereiding van een aanval op Montenegro tegen 1 Mei a. s. Voor geruimen tijd nam de Groote Raad van het kanton Genève bet, besluit, om een vrij aanzienlijke som beschikbaar te stellen tot, het verschaffen van arbeid aan arbeiders zonder middel van bestaan. Die gelden zijn thans verbruikt zonder dat het doel is bereikt, want een groot aantal personen heeft op nieuw zieh tot den Raad gewend en verzocht herhaling van den vroeger genomen maatregel. Te Bern is een der gelijk aanzoek tot den Grooten Raad gericht. Deze heelt reeds geant woorden wel in afwijzenden zin. In dat ant woord wordt vooral gewezen op de groote opofferingen, die het kanton en de hoofdstad zich hebben getroost gedurende den afgeloopen winter. Er zijn belangrijke openbare werken uitgevoerd, niet omdat zij dringend noodig waren, maar voornamelijk met, het doel om in de behoeften van velen- te helpen voorzien. Door dien maatregel was een zeer talrijke menigte t.e Bern saaingeslroomd. De vroeger voor die werken beschikbare gelden waren verbruikt, en de omstandigheden lielen niet toe, dat de maatregel herhaald werd. De Kamer van afgevaardigden nam het uitleveringsverdrag met Luxemburg aan. Zij keurde ook goed telegraaf-over- eenkomst.en met Spanje en Erankrijkwaarbij het tarief aanmerkelijk verlaagd werd. In eene te Boston gehouden vergadering van ingenieurs en handelaars werd eene motie van generaal Bancks aange nomen waarbij het plan van den heer de Lesseps betreffende het, Panamakanaai onvoorwaardelijk goedgekeurd werd. In Natal is men even verstoord over genl. Wolseley's han delingen als in de Transvaalalwaar de h»er Joubert de hoeren op nieuw tot minnelijke schikking trachtte over te halen. Zij volharden echter nog bij hun lijdelijk verzet. Volgens berichten uit Zuid-Airica tot 9 Maart bleven de plannen van confederatie of unie het voornaamste onderwerp van behandeling in de dagtiladen. De kaapsche regeering wil vooraf eene bijeenkomst, daarover beleggendeze zal uit 15 leden bestaan6 uit Kaapkolonie en .3 uit elk der ge westen Westgrikwaland Natal en Transvaal. De Oranje- Vrjjstaat wordt niet uitgeuoodigd lot deelneming, omdat die Staat van geen confederatie onder engelsehe vlag weten wil. l">e zaak der confederatie zal op een of andere wijs in de aanstaande zitting van het kaapsch Parlement, tér sprake komen. Uit de Transvaal noch uit den Oranje- Vrijstaat. was eenig nieuws vmi belang. In Kaapland heerschte felle hitte; op 5 Maart was het 140 graden in de zon. De strijd is weer aangevangen. De afghanen deden een heftigen en wel beraamden aanval op het fort Battye. De aanvallers .verden eerst opgemerkt op 150 ellen van het fort. Het verschijnen van Abdurrhaman wordt als eene zaak van gewicht, erkendhij schijnt voornemens te zijn tegen de enpelsche troepen vijandig op te trekken. Snelpersdruk van Hems. Coster en Zoon.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6