van Zondag t- Mei 1880. Slcroolg bcr SÜEleïicl. iScrtcïUcit. Bin men lutnd. Sfcasiisehiuts-d- i'«uiikr)jk. f^Ha'JSUJLxJSiKCJBEi SEXTZKaEKMUBOUKM Nijverheid. De 's Gravenhaagscbe Brood- en Meelfa briek deelt over 1879 eeu dividend uit van 16 p. c. De directie der bierbrouwerij en azijnmakerij „De gekroon de valk", firma v. Vollenhoven Sf Co., te Amsterdam, heeft de noodige inrichting doen maken en een ervaren engelseken brouwer geëngageerdten einde het door de geneesheeren zoo veelvuldig aanbevolen stout te kunnen vervaardigen van dezelfde hoedanigheid als bet engelsehe zoodat in de behoefte aan dezen drank door eene bmnenlandsche onder neming kan worden voorzien. Tuinbouw. Den 24 is te Groningen, op de terreinen van korenbeurs en visebmarktvan wege de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, eene wat inzendingen en rang schikking betreft uitmuntend geslaagde algemeene tentoon stelling geopend. De catalogus telt 641 nummers, waarvan de meeste uit 20 of 25, sommige uit 50 of 100 stuks be staan. Door de bemoeiingen van den voorzitter der Maat schappij mr. O. Visser v. Hazerswoudedie 500 tot de kosten bijgedragen en voor het waarborgfonds 2000 inge schreven heefthebben zoowel de mannen van bet, vak als de bloemenliefhebbers inzendingen gedaan. Nieuwe Ondernemingen. In den Haag zal een pano rama gesticht worden door de heeren dr. PBauiez en G Deymann Druart, beiden te Brussel. De heer H. IV. Mesdag heef® de opdracht aanvaard om voor die inrichting een schil derstuk te vervaardigen. Ook de heeren L. Wolff, bankier te 's Gravenkage, en L. P. Jacobs, makelaar in effecten te Amsterdam hebben bij bet gemeentebestuur van den Haag aanvraag gedaan om terrein voor de stichting van eeu pano rama en diorama. Kunst. De heer C. P. W. Kriensvan Amsterdam, élève der muziekschool te 's Gravenbage, is door de jury uit 18 mededingers benoemd tot hof-klarinettist te Dresden. He! scliilderijen-kabmet van wijlen jr. ilooflv. Woudenberg en Geeresteinden 27 en 28 te Ams erdam verkocht, heeft ƒ251,624 opgebracht. De hoogste prijzen zijn besteed voor ae volgende st ukken: Rosa Bonheur, Ochtendstond, 17,600, Alma Tademade dichter Venantius Fortunatus draagt zijne verzen voor in het klooster te Poitiers, 18200 (voor het museiim te Dordrecht), Troyon, koeien in de weide, f 13029, Czermak, de spiegel, lo2UlG all aitkunst en vrijheid, f 88 0Czermak, slavinnen voor de harem flï>W,Jacobsen, 8 stuks6UU05500 en 4400Leys bij een wapen smid 5830, Schelfhout, win'ergezickt,5500, A. Achen- bachstrandgezicht, 5445, Bouquerauarme lui, 4730, Calame, landscaap in de Boven-Alpnen en bouwval te Pes- turu 4435 eu 4427. De Vereeniging tot bet vormen eeuer openbare verzameling van bedendaagsche kunst te Am sterdam heeft, door buitengewone bijdragen van 4625 daartoe in staat gesteld 3 meesterstukken kunnen aankno pen n. I. 1 van Louis Meijer en 2 van Ch. Rochussen. Onderwijs. De gemeenteraad van Leeuwarden heelt den 22 met 16 tegen 2 stbesloten, voor de vestiging eeuer theoretische en practische ambachtsschool, waarvoor indertijd door verscheidene vereenigiugen belangrijke geldelijke aan biedingen zijn gedaan al te staan de voorat' te verbetereu vroegere gemeenteschool nr. 8 met tuin en onderwijzers woning, en om deze instelling jaarlijks eene subsidie te ge ven van ten hoogste 2000. De r. c. gemeente te Goes heeft in openbare veiling voor 10510 aangekocht een heerenhuis, ten einde dat in ie richten tot eene school voor lager onderwijs. Eet hoofdbestuur van het Nut heeft aau het departement Waterland eene subsidie van f 2000 verleend voor de op richting eener bewaar naai- en breiscbool te Nieuwendam. JJe gemeenteraad van Amsterdam üeeft den 28, op voor stel van B. en W., besloten, het getal openbare kostelooze scholen met 2 te vermeerderen en tegen 1 Jan. 1381 twee verplaatsbare sckoollocalen te doen maken waarvan de ko sten geraamd worden op ongeveer 12000. Te Beverwijk hebben 4 leden, van deu gemeenteraad waaronder de beide wethouders, hun ontslag genomen. Door bet vertrek van een ander lid, die mede tot de minderheid bij de schoolkwestie behoorde, is er nog eene vacature in den raad. Gok van de schoolcommissie hebben 4 leden be dankt, waarvan 2 tot bovenbedoelde raadsleden behooren. Kerkelijke Zaken. De Synode der Ned. Eerv. Kerk heeft met :3 tegen 4 st. aangenomen bet ontworpen regle ment op de kerspelvorming, waarin alles onaangeroerd ge lalen wordt wat op de belijdenis betrekking beeft, de ker- speivorming alleen vergund word ïu gerueenteu met 2 en meer predikanten, en de eenheid der gemeente gehandhaafd wordt voor alles wat de diaconale zorg betreft. De Synode beeft verworpen voorstellentot herstel van art. 38 en 39 reglement godsdienstonderwijs in den ouden vorni herziening der geheele kerkelijke wetgeving op den grondf^S van eea '°iter administratie kerkverband tot toepassing van bet twee-parochiëustelsel op de geheeleKerk, tot bet toekennen aan de Synode van de bevoegdheid om de classieale vergaderingen zoo noodig buitengewoon samen te roepen; en met 9 tegen 7 stemmen aangenomen dat om de vierde alinea in art. 38 R G. O. te doen vervallen en den predikanten te vergunnen met oud-ouderlingen aan te nemen. l)e zitting der Synode is gesloten. Ds. Claassen te Egmond a. d. Eoef heelt bedankt voor bet beroep naar Wienngerwaard. Peesten. Den 24 is Ie Eaarlemin de feestelijk ver sierde groote zaal der sociëteit „Vereeniging", net 5U jarig bestaan der hedertaiel „Zang en Vriendschap" (bescherm heer de burgemeester mr. E. A. Jurdens, directeur de heer Schmblling) gevie-d met een concert, wa»rto>' mej. W. Gips en de lieer W. Ks hebben medegewerkt. Namens de eere en kunstlievende l>den werd deu hedertafel een gouden den directeur en den phsident ieder een verguld-zilveren en den overigen leden van het bestuur ieder een zilveren medalje aangeboden. Monument, ie 'lissingen beeft, zicb eene commissie gevormd met net, doeleeu marmeren medaljon met, bet borst beeld van den dichter Bellamy te plaatsen in den gevel van bet door hem bewoon 'thuis. *e bielderbet maken vna eene eanune op het voorin del- artillenekazerneminste inschr. A- P°s $1-) vooll 8025 te Zwolle, het bouwen van 72 woningen voor rekemg van den heer N. Pruimers, aan B. II- Trooster, voor L7Ü0. Den 27, te 's Gravenbage, het oprichten van een gebouw voor het kantongerecht te Apeldoorn, minste inschr. F. TV. Geurden aldaarvoor 12600; te Jaarsveld, het verboo- gen en verzwa en van deu Lekdijk-Benedendams, over 1300 ellen, aan A. G. v. Renswoudevoor 8985. Den 28, te 's Gravenbage, bet. maken van landhoofden en pijlers voor de brug over de Beneden- Merwede, te Baanhoek, minste inschr. Holier, Schei penisse en Serette Sliedrecht, voor 909,500; te Utreciit, bet verhoogen en verfwa ren van den Lekdijk-Bovendams, in 7 perccelenminste inschr.: I. de Vree te Maunkvoor 68000, 2. Roskamp en Brand te Giessendam voor 95600, en 4. dezelfden, voor 194,800, 5. dezelfden, voor 112.000, fi. en 7 v.d. Boogaard te Leeuwenvoor 145,000zijnde te zamen 615,400 Den 29, té Delft, het verbeteren van gebouwen der con- structie-wérkplaatsen en der ijzergieterij, minste inschr. 11. W. Teeums ete 's Gravenbagevoor 9,400. Eet sticüten van een gebouw voor de normaalschool aan de Burg op Texel is aangenomen door K. Hz. Plavier, voor 2317. Eet maken van kaaimuren op 's Rijks-marinewerf te Am sterdam aanbesteed 21 Aprilis gegund aan Meekers, voor 54839aangezien de minste inschrijvers verzocht hadden niet iu aanmerking te komen. Eondsbossciie Zeewering. Als een bewijs dat de re constructie in 18731818 tot. stand gebracht,aan de ver wacht ing beantwoordt, kan dienen, dat, de kosten van on derhoud sedert de voltooiing van dat grootsché werk zooveel minder bedragen, dat de omslag iu 1879 en 1380 telkens met, 10 p. cl. of 14,000,is verlaagd, zoodat bij dit jaar, onverminderd de jaarhjkscLe aflossing en rentebetaling der voor dat werk aangegane belangrijke geldleeningen reeds 20,000 minder bedraagt, dan van 1867 tot en met 1872 vóór die 'reconstructiejaarlijks is gelteven. Giften. Wijten mej. J. Goossens te Venloo heeft aan de nieuwe S. Nieolaaskerk aldaar vermaakt' 5 barer nalatenschap, welke geschat wordt, op instens 5U0O0voorts aanmer kelijke legaten aan het S. Josefs-gastbuis, weesbuis enz. Wijlen ds. J. TV. v. Vloten beeft, aan de zondagschool te Barneveld een stuk grond voor bet bonwen van een locaal en 2000 gelegateerd. Geschenken. Wijlen dr. Eelco Verwijs heeft zijne kost bare boekerij vermaakt aan de Maatschappij der Nederl Let terkunde te Leiden. Den 28 werd dr. JMaats 25 jaren geneesheer in de Beemster, door eene commissie, bestaande uil: B en ff., de beide predikanten en den pastoornamens vele ingeze tenen een kostbaar geschenk in zilver met een album aan geboden. 's Avonds bracht Beemsters Mannenkoor hem eene serenade. Rampen. Den 21 zijn buiten de Burensebe barrière te Tiel 3 huizen afgebraud en daarbij 4 jonge varkens omgeko men. De inboedels waren verzekerd. In den nacht van 2122 is onder 's Eeer Arendskerke eene schuur van den landbouwer Films algebrand waarhij 20 stuks hoornvee en 17 paarden zijn omgekomen. Den 23 is op den IJsel bij'Nieuwerkerk een aak met beenderen omgeslagenmet. bet treurige gevolg, dat 4 kin deren van den schipper verdronken zijn. Hijzelf, zijne vrouw, een 10 jarig dochtertje en de knecht werden met moeite gered. Den 24 's avonds zijn atgebrand de broodbakkerijen van v. Egmond te Bergen en van L. Kikkert aan de Binnenhaven te Nieuwediep. Te Ooi, gemeente Eerten, zijn den 24 vijf huizen afgebrand. Den 26 is een oud vrouwtje, wonende aan de Bloedstraat te Amsterdam, bij liet koken van melk op een peteroliestel, in brand geraakt en nagenoeg geheel door de vlammen vert eerd. Den 27 zijn tusschen de Dongensche baan en den straat weg van Tilburg naar Breda eenige bosschen en ongeveer 250 bunders beide, voor het meereudeel eigendom van den lieer A. A. Bogaersverbrand. Den 28 is het, praamscbip van schipper J. Jonker, geladen met 34500 metselsteenen voor Amsterdam, te Deventer tegen een balk van de Uselbrug gevarenlek geworden en ge zonken, hebbende schipper, vrouw, 3 kinderen en de knecht slechts het leven kunnen bergen. Den 29 zijn in deu Eaarlemmermeerpolder afgebrand 2 boerderijen de eene bewoond door C. v. Damde andere van I). KniLbe, bewoond door een arbeider. Door den feilen wind werd er niets gered. Te Winterswijk is den 29 een groot dennenboscb gedeel telijk weggebrand. Misdrijven. Den 22 beeft iu de boschjes tusschen den Haag en Scltevenirtgen een jaloersclte minnaar zijn meisje verscheidene verwondingen toegebracht,, tot dat bij in zijne woede door eenige voorbijgangers gestuit werd. Te Suchteln bij Veuloo heelt eene vrouw getracht, baren slapendtm man met een broodmes den hals af 1e suijden. Eij wist, zwaar gewond, uit hst venster te springen, daar de deur gesloten wasen ligt hopeloos. De gevluchte vrouw werd achterhaald en aan de policte overgeleverd. Rechtszaken. De E. Raad beeft den 26 verworpen de voorziening in cassatie van W. Joosten, te Eaarlem, die door bet gerechtshof te Amsterdamwegens den moord op den veldwachter e. d. Lijke te Bloemebdaal, veroordeeld is tot 20 jaren tuchthuisstraf. Overleden den 26, te 's Gravenbage, mr. J. J. Slicher v. Domburg, oud-iid der 2®. Kamer, oud 77 jaren. Kolonicn. De heer Couperusadministrateur en mede- eigenaar eener koffiecultuur onderneming ten n. o, van Padang, is deu 11 Maart, op reis ua&r die stad, door den opzich ter v. Gussem waarmede hij op geen goeden voet stond en die nu en dan misbruik maakte van sterken drankmet een jachtgeweer doodgeschoten, v. Gussem werd met. eenige moeite gearresteerd en naar de gevangenis gebracht, waariu hij zicb met een mes zoodanig aan den bals heeft verwond, dat hij aan ae gevolgen is overleden. Bij den bondsraad is een wetsontwerp ingediend tot bet invoeren eener belasting voor die dienstplichtigen, die geene krijgsdienst behoeven te verrichten. Gedurende 12 jaren moeten zij.- die vrij geloot ot alleen bij de reserve ing deeld zijn of voor den afloop hunner dienstplicht vrijgesteld worden, eene belasting betalen van 4 mark per hoofd, vermeerderd met 3van huu inkomen, ïudien het boven 6)00 mark is en met 1 a 3 /0 vau bun inkomenindien het daar beneden blijtt. Bij inlijving in de gelederen gedurende dien tijd, zijn zij van de belasting vrijgesteld, zoolang bun werkelijke diensttijd duurt. Behoeftigen, bedeelden en invaliden worden vrijgesteld. De Kóln. Zeitung aebt het billijkdat eindelijk een einde wordt gemaakt aan de ongelijkheid, dat de een eenige jaren moet dieuen en de ander niet, naar mate zij een booger of lager nommer trekken. Dit is in strijd met het beginsel van algemeene dienstplichtdat daarom alleen niet volledig kan worden toegepast, omdat er meer man schappen beschikbaar zijndan bij bet leger gebruikt kun nen worden. Pruisen's voorstellen tot verandering van bet reglement van orde werden den 26 door den bondsraad aangenomen. Volgens die wijziging kunnen dc duitscbe regeeringen vaste plaatsvervangers barer gevolmachtigden in dien raad benoe men is eene bizondere volmacht noodig voor de vertegen woordiging van verscheidene staten door één persoon, en kan een gevolmachtigde zicb door een anderen voor ééne ver gadering laten vertegenwoordigen, doch alleen in dringende gevallen. In elk zittingjaar worden wetsontwerpen en andere belangrijke zaken in een bepaalden tijd in tegenwoordigheid der eerste gevolmachtigden afgedaan: voor gewichtige onder werpen worden twee lezingen met tussehenruimte van ver scheidene dagen gehoudenvoor enkele onderwerpen en stukken kan geheimhouding worden opgelegd Verder heeft Pruisen voorgesteld om Altona eu een deel der Eamburg- sche voorstad St. Pauli in het duitsehe tolgebied in te lijven. Te Hamburg is men over dit voorstel zeer verontwaardigd: de bladen aldaar betcogendat die voorstad sedert jaren met Hamburg één deel uitmaakte. Te Hamburg werd den 27 tot- lid van den Rijksdag ver kozen de socialist Hartman» met 13155 stemmen, de na- tionaal-liherale candidaat verkreeg 3583 en de progressisti- sche 6451 stemmen. Rijksdag. Den 24 werd de vraag behandeldof het wetsontwerp tot wijziging van art. 4 der muntwet, strekkende tot verhooging der hoeveelheid pasmunt van IU mark per hoofd der bevolking tot 12 mark, al dan niet naar eene commissie zou worden verzonden. De conservatieven ver langden die verzending, ouidat, zij nadere inlichtingen wenschte te ontvangen omtrent de behoefte aan meer pasmunt. Twee sprekers waren voor invoering van den dubbelen standaard en verlangden deelneming van Duitscbland aan eene daartoe strekkende internationale bijeenkomst. Daar slechts 143 af gevaardigden tegenwoordig waren en 254 ontbraken waar door geen voldoend aantal leden tegenwoordig was tot het nemen vwn wettige besluiten, werd geene beslissing genomen. Den 26 moest na behandeling van een paar zaken van minder beteekenis de zitting wederom verdaagd worden, doordat te weinig leden tegenwoordig waren. Den 27 bad de stemming plaats over de vraag, den 24 onbeslist gebleven in zake het wetsontwerp tot wijziging van art. 4 der munt wet. De verzending naar eene commissie werd niet aange nomen zoodai hel ontwerp dadelijk in volle zitting kan worden behandeld. Vooraf was de Samoa wet niettegenstaande de krachtige verdediging der regeering verworpen met 128 tegen 112 stemmen: de meerderheid der nationaal-liberalen en oud-conservatieven stemden voordie van het centrum tegen de geheele fortscbritts-partij tegen en de vrij-conser- vatieven voor de wet. Den 28 werd beraadslaagd over bet voorstel van Richter, betreffende de tabak. De voorsteller acht eene nieuwe ver booging vau de belasting op dit artikelof de invoering van het monopoliestelsel, zoowel uit een staalbuisboudkundig als geldelijk en staatkundig oogpunt ongerechtvaardigd. Eene motie van orde van prins Hohenlohe-Langenburg, hou dende dat er thans geene aanleiding bestaat om zicb over het tabaksmonopolie te uiten, werd verworpen: daarentegen werd met 181 tegen 69 stemmen eene motie van orde van de heeren Bühl en Delbrück, strekkende om te verklaren, dat in de laatste Rijksdagzitting volkomen overeenstemming over de tabaksbelasting was bereikten men daarom mocht ver wachten dat deze verstandhouding door bet voorstel tot invoering van bet tahaksmonopolte niet weder in de waag schaal zou worden gesteld, aangenomen. De regeericg hield zicb bjj deze motiën volkomen onzijdig. Het zegelont.werp werd den 29 naar eene commissie van 21 leden verzonden. De meeste sprekers verklaarden zicb legen de kwitantie-belasting. Daarna werd het wetsontwerp op de kustvrachlvaart bij tweede lezing aangenomen met eene wijzigingwaarin de regeering had toegestemd. Pruisen. Op de feestelijke algemeene vergadering der vereeniging voor de duitsehe visscherij bij gelegenheid der tentoonstelling van visseherijen te Berlijn werd o.a. bet woord gevoerd door den chineeschen gezant Li-Fang-Po die tot groote verbazing der tegenwoordig zijnde personen eene in zeer goed duitsch gestelde rede uitsprakeindigende met een „üock" op den Keizer. De voorzitter dankte hem voor deze eerste rede gehouden door een vertegenwoordiger van Clnna iu de duitsciie taal en stelde voor een „Hoch" op hem uit. t.e brengen, waarmede de vergadering instemde tot genoegen vau den gezantdie naar alle zijden boog. De raad van state verklaarde de weuschen door 11 al gemeene raden tegen de besluiten omtrent de niet erkende congregatiën uitgebrachtnietig. Het gevolg van liet uitspreken van de straf der censuur inet tijdelijke verwijdering op den bonapartistiseben afgevaar digde GodeUe uit Parijs, op hem vopr bet eerst toegepast, is, dat hij eerst, in de Kamer mag verschijnen na verloop van de loe. zitting na den genomen maatregel: verder inhouding van de helft der vergoeding voor 2 maanden en aanplakking en verspreiding voor zijne rekening van 200 exemplaren van het zittingverslagwaarin de straf werd opgelegd, iu bet kiesdistrict dat hem afvaardigde. Hij mag zicb zelfs gedu rende dien termijn niet in bet gebouw, waar de vergade ringen worden gebondenvertoonen en zou bij overtreding da rvan gevat en overgebracht kunnen worden naar een voor dat doel ingericht locaal, waar hij ten hoogste 3 dagen op gesloten zou kunnen worden. De bonapartist.en benoemden den beer GodeUe tot voorzitter der groep van „het beroep op het volk" als een protest tegen het besluit der Kamer te zijnen aanzien. De koude in den afgeloopen winter beeft in den planten en dierentuin te Parijs onder de dieren groote verliezen veroorzaakt Van de 1200 zijn er meer dan 250 gestorven, waaronder 2 leeuwen, een fraaie giraffe en een dik nijlpaard. De ijsbeer alleen was, boe feller de koude werd, levenslustiger geworden. Genoemd nijlpaard, 15U0 k. g. zwaar en verte genwoordigende eene waarde van fres. 30000 was 27 jarea in die inrichting geweest. Het lijk bad zulk een omvang, dat bet bassin, waarin bet zich bevond, leeg moest worden

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5