4* root «fcriuwikje ei» ieriaud. gjirickcnland. 'Surkye. Montenegro. «IhMteiiryk-IlougMrye. liulie. Spanje. Tifghaiiittian. lereeuigde Staten. gepompt. De vleeschetende dieren werden drie maanden laag met zijne overblijfselen gevoed. De tooneel- en treurspelspeelster Sara Bernhardt, onlangs nog in Amsterdam opgetreden, had voor eenige dagen in het Thédtre Francais, waaraan zij verbonden was, de rol vervuld van Clorinde in l'Aoentunère (de gelukzoekster) van Emile Au- gier. Door sommige tooneel-beoordeelaars waren vrij sctierpe aanmerkingen gemaakt op haar spel; zij had het, karakter van Clorinde niet begrepen, hartstocht ontwikkeld waar dit onnoodig wasware liefde getoondwaar zij een be driegster moest wezen enz., terwijl de algemeene indruk van de eerste voorstelling was geweest, dat zij als gewoonlijk in sommige tooneelen zich voortreffelijk had gekwetenmaar in andere beneden zich zelve was gebleven. Hare kleeding bad niet voldaan en sommige gebaren waren zoo heftig ge weest, dat men bad gedacht, dat zij eene andere rol vervulde. Hierover vertoornd, schreef zij twee dagen later een in ver schillende bladen opgenomen brief aan den direc eur van het Thédtre Frangais, waarin zij onherroepelijk hw ontslag nam: deze eerste nederlaag zou tevens hare laatste zijn. Zij be weerde, dat haar de noodige tijd ontnouden was, om die rol behoorlijk te leeren. Zij vertrok dadelijk met hare geheeie huishoudingbestaande o. a. uit 10 bedienden, naai Havre. Het Thédtre Frangais zat tegen haar eene rechtsvervolging instellen. Zij heeft later aan de Figaro een brief geschreven ter opheldering barer handelwijze, waarbij zij begint als haar gevoelen uit te spreken, dat de rechtbank in zake den tegen haar gedanen eisch van frcs. 300,000 schade vergoeding wel in aanmerking zal nemen de daaraan voorafgegane omstan digheden, die bij de behandeling openbaar zul.en worden. Zij verklaart er prijs op te stellen, dat de openbare meeuing reeds dadelijk op één punt worde ingelicht. Hoewel niet voor nemens spoedig te Parijs weer in eene schouwburg op te treden, wil zij niet dat het publiek, waaraan zij erkentelijk heid betuigt voor de haar geschonken welwillendheid een verkeerd denkbeeld knjge van hare beweegredenen tot dien stap. Was dit enkel geschied om geld in het buitenland te verdienen, zij zou ondankoaar jegeus het publiek geweest zijn, waaraan haar hart vreemd was, en zich sonuldig gemaakt hebben aan minachting van de komedie, welke met bij baar was opgekomen. Bij het nemen van haar ontslag was zij door geene enkele berekening gedreven. Zij had alleen eene verbindtenis Ie Londen voor den aanstaanden zomer ml8r9 reeds aangegaau. Haar besluit was niet overdacht, maar alleen het dadelijk gevolg eener langdurige verbittering, tot, uit barsting gekomen na de vertooning van genoemu stuk. Uit vermoeidheid had zij niet alie repetitiën kunnen bijwonen zelfs die van de te Londen op te voeren stukken had zij moeten staken. Het was geen opzetniets dan eene plot selinge uitbarsting, waarop niet was lerug le komen. L>en 25 trad zij te Versailles in le Passant op. Het opgetogen pu bliek riep haar 3 malen terugde prefect en de burgemees ter wenschten haar geluk. Den 2a werd te Besanijon bij herstemming tot lid der Kamer verkozen de radicaal Beauguier met 3989 stemmen tegen 3560 op Ordinaire, opportunistisch radicaal. Van de° 13000 kiezers kwamen slechts 7549 op. Te Marseille blijft de spanning in den gemeenteraad voort duren. Den 26 zouden de nieuw verkozen leden als zooda nig voor het eerst optreden. Zij stelden dadelijk voor, dat de raad in zijn geheel zou aftreden, om daardoor den prefect te dwingen algemeene verkiezingen uit te schrijven. De voorzitter verklaarde dit voorstel niet ontvankelijk waarop de nieuwe leden te zamen de zaal verlieten, onder de toe juichingen van het om het stadhuis verzamelde volk. Minister Ferry bezoekt de noordelijke departementen. Den 24 kwam hij te Hijsel aan en hoewel de meerderueid der bevolking aldaar republikeinsch iszoo hebben de cle- ricalen getracht eene beweging tegen hem op groote schaal uit. te lokken. Reeds bij zijne aankomst werd zijn rijtuig omringd door studenten der rootnscke universiteit en andere personen die tegenover de kreten leve de republiek leve Ferry! aanhieven "die van: leven deJesuïten! Spoedig kwam het hier en daar tot vechtpartijen en werden van weerskanten ergerlijke baldadigheden gepleegdook door de repubhkei- nen jegens personen, ten ourectite voor clericalen gehouden. Eeni'"e personen werden in hechtenis genomm. Volgens ecu verslaggever der Köln. Zeitung zou de regeering het bewijs in handen hebbendat deze ongeregeldheden door den aarts bisschop van Kamerijk aangestookt waren. Senaat. Den 22 was de eerste zitting ook vrij onstuimig. De heer de Caraijon Latour bracht het onverhoeds ontsiag der bevelhebbers van het territoriale leger ter sprake. Hij achtte deze daad van den minister van oorlog onrechtvaardig en willekeurig: uit zuiver staatkundige dnjfveereu waren dappere officieren met een eervol verleden achter zich van hunne verkregen rechten beroofd: jonge, vurige mannen vervangen door grijsaards van minder gehalte en dienende tcran hun zin. De minister antwoordde dat hij alleen ge bruik gemaakt had van zijn ontwijfeit aar recht en hield vol, dat de meeste ontslagenen onbekwaam waren Overigens kwam hij er rond voor uit, dat hij uit staatkundige beweeg redenen gehandeld had. Hij wilde metdat hooldofficieren der staatsregeling vijandig waren om de staatkunde buiten het leger te houden, moesten zij, die zich daarmede inlieten, het leger uit. Deze verklaringen lokten toejuichingen links en protesten rechts uit. Een conservatief lid riepde wet teo-en de verdachten wordt weer ingevoerd! De interpellant antwoordde daarop, dal de begonnen ontreddering van het leger hem eenmaal rouwen zou. Daarna richtte de heer Fournier eene interpellatie tot den minister Ca zotdie vior de mededinging naar het auditeurschap bij den raad van State het bezit van diploma's als ,,licenciéuitgereikt door eene staats-faculteitals eisch had gesteld, waardoor naar zijne meening tevens inbreuk was gemaakt op de rechten van hendie hunne diploma's krachtens de onlangs atge- sciiafte wet van 1875 voor de gemengde examen comuussien hadden verkregen. De minister sprak dit niet tegen: trou wens aan zijn departement werd geen onderscheid gemaakt tusschen de tweeërlei diploma's. De onder-voorzitter van den raad van State was vooraf met zijn gevoeien in kennis gesteld: dat coilegie stelde echter elk jaar het reglement voor de mededinging vast en was bevoegd daarin te bepalen, wat het verkoos. De heer Fournier bestreed dat gevoelen waarna de oud-minister van justitie te Foyer verklaarde, dat de raad van State niet buiten zijne bevoegdheid gehan deld en gelijk had, met de kweekelingen der vrije uuiversi teitenopgevoed m leeringen, in strijd met de wetten der republiekaldus te weren. Deze bewering deed ter rechter zijde zulk een geweld ontstaan, dat hij niet kpn voortspre ken. Met 154 tegen 128 stemmen werd tot de orde van den dag overgegaan, waarna het lid Baragnonlegitimist, on- imddelijk een wetsontwerp indiende, waarbij uitdrukkelijk de gelijkheid der bedoelde iweeërlei diplomas voor alle me dedinging naar staatsbetrekkingen werd vastgesteld. In de voor den aanvang der zitting benoemde commissie voor de verzoekscuntten, bestaande uit 9 leden, belmoren 7 tot, de linkerzijde, dat wel vermelding verdient met het oog op de vele ingekomen ver/oeksctiniten tegen de besluiten belret- ieude de met erkende congregatiën. Kanier van Afgevaardigden. Den 23 diende Paul Bert ieeu wetsontwerp in om jongelieden, voor net onderwijs tn het priesterschap opgeleid wordendeniet langer van de krijgsdienst vrij te stellen, maar ten minste een jaar te laten dienen. Een lid der linkerzijde achtte het beter deze per sonen even als alle andere den gewonen tijd van 3 jaren te lateu dienen. Op voorstel van den heer Janvier de la Motte, een der bedrijvigste bonapartistenwerd bet spoedeischend verklaard, opdat het nog dit jaar toegepast zou kunnen wor den. Bij de daarop gevolgde voortzetting der behandeling van het tarief van uit- en invoerrechten werd een amende ment om het invoerrecht op steenkool af te schaffendat der nijverheid 10 miljoen Iraucs zou kostenverworpen. Een amendement tot verbooging van het recht op cement werd mede verworpen. Den 24 werd een amendement, om het recht op steenkool langzamerhand te verminderen mede verworpende verder op dien dag genomen beslissingen waren in het voordeel van de voorstanders van vrijen handel. Den 26 werd met 663 tegen 24 st. een door den minister van oorlog aangevraagd krediet van 7,010,182 frcs. toegestaan. Minister Lepere nam de door den heer Lamy (gemaiigd repu blikein) over de besluiten van 29 Maart 1.1. te houden in terpellatie aan tegen 3 Mei a.s. Na het tweede onderhoud van lord Harrington, vergezeld vau lord Granville, met de Koningin op den 23 werd Glad stone des namiddags bij baar geroepen en aanvaardde hij de opdracht, tot samenstelling van een nieuw ministerie. Hij treedt daarin op als eersten minister en als minister van fin.nciën. Lord Qranmile is minister van buitenlandsche zaken: Harrington voor indië: Chüder.-, vroeger voor marine, thans voor oorlog: Northbrook, oud gouverneur-generaal voor lndie, voor marine: Selborne tot lord kanselier: horster minister van Ierland: William Harcourt minister van bin- neniandsche zaken lord Kimbarley tot minister van kolo niënlord Spencer tot president van den raad: de hertog v. Argyll tot grootzegelbewaarderde markies Jhpon tot onderkoning van ludië: sir Charles DUke tot onder-secre taris bij bunenlandsche zaken: Chamberlain tot minister zon der porteteuilleFaweett tot directeur-generaal der poste rijen: Lefebre tot secretaris der admiraliteit: Adam tot minister van openbare werken John Bright tot kanselier voor bet hertogdom Lancaster. De benoeming van den onder-Koning van Indië was door niemand verwacht: vau 1863<866 was hij minister van oorlog en later in hetzelfde ministerie minister voor Indte. De Times is over de samenstelling nog al te vreden. De meerderheid bestaat toch uit gematigde liberalen. John Bright zal zich in dit gezelschap even redelijk gedragen als hij in het vorige ministerie deed. Den 29 werd het parlement zonder troonrede geopend deze zal eerst worden uitgesproken na aiiuop van het onder zoek der geloofsbrieven en na de herkiezing der in het la gerhuis zitting hebbende ministers. Het kwam bijeen ter benoeming va i een voorzitter. Het lagerhuis benoemde daar toe den heer Brand, waarna met algemeene stemmen de zit ting verdaagd werd tot den volgenden dag. Ierland. In eene smederij te Htgo vond de politie een groot aantal geweren en bajonetten alsmede eene aanzienlijke Hoeveelheid munitie verscheidene personen werden in hechte nis genomen. De hoofddader van den aanslag in bet winterpaleis was volgens door verscheidene bladen bevestigd bericht den 27 in hechtenis genomen. Hij heette Szevsicz en was een bloedverwant van den gouverneur van Kaloega. Later is verzekerd, dat dit bericht geheel onjuist was. Den 26 nam de Kamer bij derde lezing liet sluiten eener leening van 21 miljoen drachmen aan, ten einde aan den gedwongen koers der papieren munt een einde te maken. Den 27 zou de beraadslaging over de begrooting aanvangen. Bulgariye. Het nieuwe ministerie heeft onder de ambte naren vele veranderingen moeien makenzoowel wegens hunne ongeschiktheid als wegens bedriegerijen, dietsial en verdere beinegelijke handelingen. O. a. werden de burge meesters van acht steden afgezet en twee oud-mimsters in staat van besehuldiging gesteld. Dat de nieuwe liberale reaeering deze vergrijpen tegen gaat, is volgens den beneut- der Köln Zeitung zeer loffelijk, doch men zou zieh zeer be driegen door te onderstellen, dat het onder haar zooveel beter zal gaan. De buigaren hebben gebrek aan kundige en ontwikkelde lieden en de regeering zal ten slotte inzien, dat zij haar eigen belang bet best dient, als zij vreemde lingen in baar ambtenaars personeel opneemt. Zij heett daarbij ten voorbeeld in Rusland, dat in de vorige eeuw met behulp van duitschers uit den barbaarscüen toestand op den weg der beschaving gebracht werd. De vreesdat de Albaneezen zich verzetten zouden tegen de uitvoering der overeenkomst met Turkijewaarbij eene ruiling van grondgebied is aangegaan, is verwezenlijkt ge worden. De turksche gezantschapssecretaris^ te Celtic je Mikram-E/fendiwerd den 21, toen hij naar Tuzli ging om met Osman-pacha eenige bizonderheden betreflende de ont- ruiling te regelen, door de Albaneezen overvallen. Hij ont kwam te naauwernood naar Podgontza. Den 22 werd door Osman-paeha uitstel der ontruiming verlangd, doch dit werd geweigerdwaarop de Montenegrijnen voorwaarts rukten doch teruggeslagen werden door de Albaneezen, die hen aangevallen hadden. In plaats van de brj het verdrag toe gestane 24 uren zou de turksche bevelhebber slechts 7 uren tijd gelaten hebben tot bezeiting der stellingen, door de turkscüe troepen ontruimd, door de Muutenegnj endie in dien korten tijd onmogelijk zulks konden doen, van welke gelegenheid de Albaneezen gebruik maakteu om ze te ver meesteren. De regeering wendde zich tot de mogendheden en deze noodigden door hunne gezanten de Porte uit, ter uitvoeriug van de overeenkomst betreffende het afgestane grundgebied, waarde a baneesche opstand i laats vond, weder te bezetten en de outrunning zoodanig le doen plaats hebben, dat de vreedzame overdracht kon geschieden. Turkije stemde daarin toeevenwel onder verklaringdat bet de rapporten zijner militaire bevelhebbers moest afwachten. Zij ontkende evenwel de bewering, dat de turksche troepen voor het be paalde tijdstip de stellingen ontruimd hadden. Op het mondelinge vertoog der g> zanten werd geant woord dat indien het bevel tot, ontruiming van het aan Montenegro afgestaan grondgebied eerst acht uren vóór bet bepaalde tijdstip te Podgontza was ontvangen, dit een gevolg was van een misverstand eu toevallig, oponthoud in de reis van den boodschapper, die naar Soman en Podgo ntza werd gezondendat dB misverstand geen invloed had gehad op de ontruiming, welke op liet vastgestelde uur geschiedde. Zoo de Montenegrijnen de ontruimde sieUiu7 gen niet bezet hebben, dan gescuiedde dit om andere re denen dan dit misverstand. De Porte zal deze ophelderin gen nader aanvullendoch komt thans reeds op tegen^hefc verwijt, opzettelijk de uitvoering te hebben belemmerd eener overeenkomstwelke zij nauwkeurig wil naleven. Hongarije. Na afdoening der begrooting voor 1880 diende de minister van linancien den 26 bij liet volkshuis de wet op de middelen insluitende met een tekort van I9& miljoen fl., te dekken door de nog overgebleven 15 mil joen goudrente en de opbrengsi der nog te verkoopen spoor- weg-prioriteitsscbuldbrieven. Het huis der afgevaardigden nam met groote meerderheid de begrooting voor 1880 aan. Te Livorno werd den 20 de berichtgever der „Gazette K Italia Ferenzona des nachts door een steek met een pon jaard zwaar gewond, aan de gevolgen waarvan hij overleed. Uit de inlichtingen, door den minister Üepretis in de Kamer over dezen moord gegeven, mag worden algeleid, dat hij aan staatkundige drijfveeren te wijten is. Die berichtgever werd gehouden voor den schrijver van een schotschrift tegen Ga ribaldi eu was voor eenigen tijd door verschillende met stok ken gewapende personen zoo zeer geslagendat lijj eene maand net bed moest hounen. Na zijn herstel was hij in een schouwburg nogmaals aangerand: in een der weekbladen was bij het mikpunt der grofste beleedigingen en eindelijk werd bij door een onbekende onverhoeds in de zijde gelroffen met een langen ponjaard, toen bij het Cavoursplein overging. Hij had den moordenaar nog even na geloopen, maar was spoedig uilgeput neer gevallen en in een winkel gedragen inmiddels was de moordenaar ontkomen. De op last der politie uit Triest verwijderde afgevaardigde Ca- valotti, tevens dichter, heeft een brief openbaar gemaakt, waaria lij) zegt, dat de directeur van policie aldaar volgens zijue verkla ring reeds een jaar het bevel tot uitwijzing bezat en dal het oos- teurijksehe ministerie dus daarvan kennis moet hebben gehad, terwijl Uostenrijk's minister verklaard had, dat hem de oorzaak zijner verwijdering onbekend was geweest eu uit sluitend gehandeld was op last der politie, die wanordelijk heden vreesde. Over deze tegenstrijdigheid hield Cavalotti in de Kamer eene interpellatie, die door den minister-pre sident Cairoli beantwoord werd. De italiaansche regeering kon, nadat de ooslturijkscke de handelwijze der overheid te Ti lest afgekeurd en bet bevel tot uitzetting ingetrokken bad, geen verdere stappen in -deze zaak doen. Zij kou zich met inlaten met verkeerde handelingen van politie-beambten in een naburig land, doch had slechts te letten op de tusschen ueide regeeringen gewisselde verklaringen. De Kamer was met die ophelderingen tevredenwelke aan Cavalotti echter met voldeden. Zijn tooneelstuk te Rome gevallenis een nationaal stuk gewordendat te Triest reeds 3U maal op gevoerd is. De begrootingscommissie der Kamer besloot bij de behan deling van het wetsontwerp tot verlenging der voorloopige helling van belastingen over Meimet 19 stemmen tegen 1 de volgende motie voor te stellen: „De Kamer, betreurende, dat de Regeermg weder met eene aanvrage om voorloopige bewilliging tot verzekering van den dienst voor eene maand moet te berde komen, gaat over tot de orde van den dag." In de Kamer zal deze motie door den heer Crispi toegelicht worden. Naar men verzekert, zal alsdan de vraag van vertrouwen worden gesteld. Den 28 vangt de beraadslagingaan. Kamer. Den 23 werd net wetsontwerp betreflende nieuwe buitengewone uilgaven voor 's lands verdediging in behande ling genomen. Bene door den minister van marine aanvaarde motie van deu heer Nicoterahoudende uitnoodigmg der regeering om de m aanbouw zijnde eerste-klasse-oorlogschepeu zoo spoedig mogelijk te doen voltooien en adviezen over te leggen van de bevoegde lichamen over de nieuw te bouwen aartuigen werd aangenomen. Den 27 antwoordde de mimster-presiuenl Cairoli, op eene vraag van deu l eer üeremis over ue Montenegnjnscbe aan gelegenheid, dat de regeenng het verzoek van Turkije, om nare goede diensten in zake de grensregeling van Montene gro le verleenenvolgaarne had aangenomen. Eene schik king kwam lot stand en een protocol werd door alle mo gendheden geteekend. Hij trad in eenige ophelderingen omtrent de overeengekomen voorwaarden, en de wijze waarop zij werden ontdoken. De regeering had deswege vertoogen ingediend en de aandacht der andere ouderteekenaars op deze teiten gevestigd. Italië had geen belang, geen ver- autwoordeiijkneid bij dit vraagstuknoch zich door iets gebonden, of het moest gemeenschappelijk met de andere mogendheden zijn. De heer Üeremis verklaarde zicu met dit antwoord te vreden. De heer Crispi, voorzitter der begrootings-commissie stelde den 28 de hierboven vermelde motie voor, waarover gedu rende 2 dagen beraadslaagd werd. Eene tegenmotie van den heer Baccelh, waarnij vertrouwen in de regeermg uitgespro ken werd en waarmede bet ministerie verklaard had zich te kunnen vereenigen, .werd den 29 verworpen met 177 tegen 151 st., terwijl 4 leden buiten stemming bleven. De minister Cairoli verzocht na dit besluit de zitting te schorsen in afwachting van het door deu Koning te nemen besluit. Volgens officiéél bericht is de Koningin de 5e. maand barer zwangerschap ingeiredeu. De troepen van generaal Stewart, die van Khandahar naar ühuzm trokken, werden den i9 op ongeveer 25 mijlen be zuiden laatstgenoemde pluals aangevallen door ongeveer ióUUU afghanen die eene stelling aan de linkerzijde van den weg hadden ingenomen. Voordat de engelsehe troepen voor den aanval gereed waren, kwamen ongeveer 3U0o hunner op ben aanstormen: aan een deel gelukte het, tot het midden punt der engelsehe infanterie en zelfs tot de plaats, waarde generaal met zijn staf stond, door te dringen en aan anderen een paar eskaurons in de flank te vallen. Gedurende een uur werd hardnekkig gevochtende afghanen verloren 1000 man: de eugtlsehe 17 doodeu en 126 gekwetsten. Het on t- oreken van voldoende cavallene was oorzaakdat de aan vallers niet achtervolgd konden worden. Den 20 bezetten de engelschen Ghuzm na nogmaals met eene atdeeling afgha nen slaags te zijn geweestwaarbij leze 410 dooden en gekwetsten verloren. Meer dan 34000 landverhuizers kvamen in den loop dezer maand te New-York aan; den 24 slleen3842, meest Ieren, Duitschers en Zweden. De Ohio lit Bremen bracht deu 22 aldaar 1342 landverhuizers aanwaaronder 272 kinderen, waarvan 13 onderweg stierven, waarnaar een onderzoek wordt ingesteld. Den 2j werd de stad Maeon (Mississippi) dpor een wind- iioos gedeeltelijk vermeld, wujrby J7 meuseüen omkwamen. Snelpersdruk v»u Hzrms- Coster en Zqqb.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6