No. 19. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 9 MEI. ©fftciëel (ftcbccltc. SCHUTTER IJ. SigüUkclijftschc Berichten Itinrienland. B)iiil»chiand. Belgie. Frankrijk. 4dr«ut 9ti'iit«u|e en Ierland. Turk ||e. .11 vnlciK'gro. ■•eru. talie. Afghanistan. Vcreenigde itaten. getrouwd. ni m.. Koopman. Barend, Z. van BarenC Broeshart en ALKMAA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal O,«3, franco per post f 0,»0.£ afzonderlijke noramers A Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM". COSTER ZOÜN tOIIBANT De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. INSCHRIJVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de Sc mtterijen Roepen bij dezeten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, op: Alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op I .Ja nuari 1880 nun 25- jaar ingetreden, en alzou de geborenen van het, jaar 1855 alsmede hen, die, ofschoon in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op 1 Januari 1.1. bun 34»" jaar nog niet hebben voleindigdalzoo de gebore nen van de jaren 1840 tot en met 1854 de vreemdelingen van denzelfden ouderdom die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijnom als ingezetenen te worden beschouwd, benevens de gepasporleerde militairen, die zich tot dusverre niet voor de Schutterij hebben laten inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen be';end Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet, zijn'afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende, Wor dende in een der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving gevaceerdop Dingsdag en Donderdag van iedere week, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure. Dat een iegelijk zonder onderscheid, of hij mogt, ver- meenen al of niet onder de bij de Wet, vrijgestelden of uit gestotenen te behooren verpligt, is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zijdie in meer dan eene gemeente hun verblijt hou den of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd tot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeente, waar eene dienstdoende Schutterij aanwezig isen bijaldien in die ver schillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat,, zich te doen inschrijven in de gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen en de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambtshalve ver pligt zijn hun verblijf te, houden. En dat, eindelijk zijdie bevonden worden zich niet, voor 1 Juni te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk be stuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen, terwijl zü daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfd," indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde in schrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder in gezeten dezer gemeente, dien het aangaat zichten behoor lijken tijde tot de inschrijving aantemelden, ter voorkoming der straf, op nalatigheid vastgesteld. Burqemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 April 1880. Be Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat zij in hunne vergadering van 3 Mei 1880 gunstig hebben beschikt op het aan hen ingediende verzoek van NICOLAA8 JOHANNES OUD, sigarenfabriekant te de Rijp om vergunning tot het oprigten van eene droogerjj van sigaren, in het perceel aan het Luttik-Oudorpwijk C, No 63 Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met, de bijlagenvan WILHELMINA KIEL, Weduwe N. VAN DER VOORT te Alkmaar, om vergunning tot het oprigten van eene brood- bakkerij in het perceel aan de Boekenlaan Wijk E No. 143, en dat op Dingsdag den 18 Mei 1880, 's middags ten twarlf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprigten van die hroodbakkerij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wei houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter kennis van belanghebbenden dat van 15 Mei tot 15 Juni e. k. ter gemeente-secretarie ter visie legt het door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland opgemaakte ontwerp-regiement. van bestuur voor het Hoogheemraadschap van de Uit waterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland met, de daarbij behoorende staten en de nota tot. toelichting, onder uitnoódiging hunne bedenkingen tegen dat ontwerp reglement, vóór 30 Juni e. k. te willen inzen den aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van genoemd Hoog- heemr adschapten einde door hunne tusschenkomst aan Gedeputeerde Staten te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONI. 7 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, gedurende bet, K kwartaal verzonden geweest naar: AmericaE. O. Hasselman Cook County. Belgie: Wed. Roekens, Turnhout. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan l et Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een witte doek {servet), ge merkt C, een notitieboekje, een sigarenpijpje in étui, een geitjeeen portemonnaie met eenig geldeen naaldenkoker, een paardendekeen geruiten mansdoek een zilveren rijg naald een geteerd poliericagentjeeen zijden dasje, een oot belletje t zijnde roodsteenen handje met gouden haak en een klein pakje Staten-Generaal. 2« Kamer. De motie van den heer Cremerswaarvan dc aanneming aan die der conventie met Luxemburg is voorafgegaan, was van den volgenden inhoud: .De Kamer, gehoord de verklaringen van den minister van buit,, zaken: dat de a,n de luxemburgselie regeering gedane toezegging is eene onverplichtesteeds herroepelijke wel willendheid dat de vertegenwoordiging te BrusselParijs en Berlijn geheel is buitengeslotendat, de vertegenwoor diging zich uitsluitend zal bepalen tot de bescherming van bijzondere belangen van luxemburgselie onderdanen; en ver trouwende, dat, offlciëel am üe mogendheden, waarbij Neder lands gezanten zijn geaccrediteerd, mededeeling zal wordeu ge taan, dat de behandeling van elke politieke zaakde luxemburgselie regeering betreffende, hui eu buiine bevoegd heid is gelaten naar over tot de orde van den dag."- Din 30 April zijn nog goedgekeurd de ontwerpen tot kos- teloozen afstand van grond langs de kon. stalbm nan de gemeente 's Gravenhage, met 65 legen 3 sien tot verhoo ging der indische begrooting voor I88U met 6 tonten behoeve van den aanleg van den spoorweg Madioen-Soera- cartamet 50 tegen 8 sfc. Den 4 zijn aangenomen: met, alg. st,. bet, ontwerp tot her ziening der wet van 6 Maart 1818, strekkende om aan de Prov. Staten de bevoegdheid te geven tot strafbedreiging in alle gevallen, waarin zij bevoegd waren verbodsbepalingen uit te vaardigen; met 47 tegen 21 st. dat tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrootiug voor 1880, betrfteude de kosten van een pUarmaceutisch laboratorium aan de Rijks universiteit te Groningen en het overnemen der hoogere burgerschool te Venlo (na verwerping met 41 tegen 29 st. van een amendement van den beer de Jong om laatstbedoelde verbooging te schrappen). Den 5 is met 41 tegen 18 st. (art. 1 met 44 tegen 19 st.) aangenomen het wetsontwerp tot bescherming van voor den landbouw ot de houtteelt nuttige, iu het wild levende zoog dieren en vogels, en met alg. st dat tot bekrachtiging van eene provinciale heffing in Groningen. De Kamer is daarna gescheiden. Ingediend zijn ontwerpen t,ot bekrachtiging van provin ciale" belastingen in Groningen en van 3 credietasnvragen boven de indische begrootingen voor lh78, 79 en 80. Stoomvaart. De Maatschappij „Java" keert over 1879 geen dividend uit. Van het net.to~saido der exjiloitatie bedragende f 152,382,51, is ongeveer t 99000 gebruiktvoor de rente-rekening en f 60000 voor afschrijving. De gemeenteraad van Haarlem beett den 5 afwijzend be schikt "op de adressen van de Alkmaarscke Stoomvaart,ver- eeniging en de te Dordrecht gevestigde binnenlandsche schroef"toombootreederijom vrijstelling of uitkoop van Haven- en kaaigeld, dat, per keer geheven wordende, ruim 200 'sjaars bedraagt; naar op voorstel van den heer hrelage B. en W. uitgenoodigdde herziening van de ver ordening op dit st.uk in overweging te nemen. Onderwijs. De gemeenteraad van Gouda heeft, besloten, aan de regeering te verzoeken om 's Rijks hoogere burger school met, driejarigen cursus te veranderen in een met vijf jarigen, met subsidie van de gemeente. Aan de Lindeugracht te Dordrecht is den 3 eene christe lijke school voor on- en minvermogenden geopend. Tot hoofdonderwijzer te W armenhuizen is benoemd de heer P. Benjaminsete Koog aan de Zaan. Kerkelijke Zaken. Den 3 is het gebouw van het,kerk genootschap „De Vrije Gemeente," aan de Weteringschans te Amsterdam, ingewijd door ds. P. H. Rugenholtz Jr. On geveer 1500 personen waren aanwezig. Nog in de laatste 8 dagen zijn ongeveer 150 nieuwe leden toegetreden, en hij de eerste godsdienstoefening heeft, eene dame. die onbe kend wensebt te blijven, een aandeel van 1000 ten laste van bet kerkgebouw ten geschenke aangeboden. Toonbel. De Komnsr neet't, zijne jaarlijkscbe toelaag aan de tooneelschool tot de helft verminderd. Den 4 zijn, met de opvoering van den „Julius Caesar" van Shakespearein den stadsschouwburg te Amsterdam de voorstellingen begonnen van het, personeel van het hofthe ater te Meiniugendat60 personen sterk zijn eigen de- coratiën, costumes enz. (iu 16 goederenwaggons) en 12 machinisten en tooneelbedienden heeft medegebrachten juist niet door uitstekend spel, maar door het met treffen de getrouwheid teruggeven van vroegere localiteiteutoe standen en zeden in Ouitschland alom grooten naam ver worven heeft. Toonkunst. De op 7 Mei te Dordrecht gehouden alge meene vergadering der Nederlandsehe Toonkunsrenaarsver- eeniging is 's middags gevolgd door een concert van het amsterdamsche Park-orkest en 's avonds door de uitvoering, onder de leiding van den componist, van het oratoriu u Bo nifacius van Nicolaisolisten mej. Gips en de tieeren Hlau- wuertuit Bergen en Deckers uit 's Rertogenbosch koor van 250 dames en beeren. De tentoonstelling der 9580 prijzen, geschonken voor de watersnoodloterij is in het geheel bezocht door 19630 personen. Het aantal uitgegeven loten bedraagt 176,710. Rampen. In den nacht van J Mei is de hofstede van den heer Perschoor te Niesse in Zeeland geheel afgebrand, waarbij ongeveer 40 stuks vee omkwamen. De dienstbode werd met, moeite gered. Den 2 's avonds is eene visehscluiit van Zandvoort voor IJmuiden overzeild door het stoomschip European. 4 Mannen sprongen daarop over2 anderen beproefden het, maar ge raakten in zee. De 14jarige Teunis Zwemmer lag in de kooiontwaakte door den schok en het gekraak spoedde zich naar het dek en redde de beide drenkelingen door bun een touw toe te werpen. De vischsehuit bleek niet brnstig beschadigd te zijn. In den nacht van 2—3 is de boerenkuizing bewoond door J. Helder Jz. te Hoogwoud afgebrand. Deu 4 zijn onder Boxmeer 17 bunders dennenboseb verbrand, zijnde eene waai de van meer dan f 7060. In den vroegen morgen van den 5 is de sigarenfabriek van den heer IJ pes, aan de Oudegracht te Utrecht, afgebrand. Alles was verzekerd. De heer Murray Bakker, geneesheer te Kimswerd, den 6 's avonds van Harlingen huiswaarts rijdendeisdoor het schrikken van zijn paard voor een locomotief, met zijn rij tuig in de spoorsloot gestort en omgekomen. Misdrijven. Zekere Scholtenscommissionair te Uit- huizermedendie een algemeen vertrouwen genoot, is met eene som van 20000die hij van anderen in bewaring hadvoortvluchtig. Overleden den 30 April, te Leiden aan eene hartkwaal dr. WC. Pluggers emeritus-hoogleeraar bij de faculteit der wijsbegeerte en letteren aldaar, geboren te Zwolle 1SI2. Den 2 Mei. te 's Gravenhage, de kunstschilder J. v. Gorkom Jroud 53 jaren. De vrouw, die oulangs in de gemeente Nieuweramstel, zoo vreeselijk met een bajonet, verwond werd door een barer vroegtre kostgangers, en aanvankelijk herstelde, is thans overleden. Haar kindje, dat eenige uren na den moord aanslag geboren werd, is her teld van de verwonding en welvarend. De Nordd. Allg. Ztg. komt op tegen het geruchtdoor de organen der Eortschntts-partij in omloop gebracht, dat, de aftreding van prins Bismarck ophanden zou zijn. De Rijks kanselier heeft in de afzonderingwelke zijn gezondheids toestand vereischtgelegenheid gevondenzich met meer zorg te wijden aan de behartiging der eigenlijke ministeriëele beroepsbezighedenzoowel wat het huiten- als binnenland betreft, dan dit liern vroeger bij deelneming aan de parle mentaire werkzaamheden mogelijk was. Hij zelf heeft, ver klaard dagelijks grooter belang en meer lust in den mi- nisteriëelen arbeid te vmdeu. De zucht, welke anders hij hem den boveuloon voerdeom van elke gelegenheid tot, verblijf op het land gebruik te maken, is voor de toenemende belangstelling in de dienstzaken op den achtergrond getreden. Bij kon, besluit van 22 April zijn de kiezers opgeroepen tegen 8 Jum voor de verkieziug van volksvertegenwoordi gers. üe provincie Antwerpen moet 13 volksvertegenwoor digers verkiezen, te weten: Antwerpen 7, MrcbHen 3 en Turnhout 3; Brabant 23, uamehjk: Brussel 14, Leuven 5 en N ij vei 4; West-Vlaanderen 17, waaronder Brugge en leperen ieder 3: Luxemburg 5 en Namen 8, waaronder Namen de stad 4. Den 5 benoemde de Kamer de commissie voor het in stellen van een onderzoek naar de werking der nieuwe schoolwet. De lieer Malou verklaarde ook namens zijne geestverwanten dat zij niet wenschten verkozen te worden; zij stemden met blanco briefjes. Vau de 25 leden werden 8 uit de oppositie gekozen, die echter blijven weigeren aan de werkzaamheden deel te nemen. Zij zullen niet vervangen worden. De uiterste linkerzijde der Kamer besloot op voorstei van Ben jamin Raspail een door allen onderteekenden brief te richten tot den President der Republiek, om hem volkomen kwijtschelding van straf te verzoeken voor 65 onlangs teruggekomen com munards wier straf in verbanning veranderd was onder aanzegging dat zij binnen eene maand gereed moesten zijn om in ballingschap te gaan welke termijn den 5 verstreek. Het, doel van dezen brief was volgens de ond°rteekenaars om ben, evenals de 2000 die te Parijs in vrede en ordelijk levenin bet vaderland te laten. 27 leden onderteekenden dien brief. De tot gezant te Brussel benoemde li"er John Lemoime beeft op aandringen van de directeuren van het Journal des Débats voor dien post bedankt en blijft dus als mede-re dacteur van dat blad werkzaam. Het clericale comité te Parijs heeft op de geloovigen een beroep gedaan om door vrijwillige giften hen die onder de toepassing der regeeringsinaatregelen mochten lijden te hulp te komen en het verzet tegen die maatregelen te stijven. Kamer van Afgevaardigden. Deu 3 had de interpellatie van den heer Lamy over de besluiten van 29 Maart plaats. Hij betoogde, dat de Kamer in hare zitting van 17 Maart de uitvoering van wetten had geëisohtzonder die wetten zeiven te noemen. De regeering had eene spoedige uitvoe ring beloofd, doch insgelijks zonder de wetten aan te wijzen, welke bedoeld werden. Daarop volgden de besluiten van 29 Maartmede krachtens oude wetten uitgevaardigd. Die besluiten moeten gegrond zijn op rechten. En dan ie de vraag: cloor welke wetten zijn die rechten bekrachtigd? De regee ring behoorde een nieuwe wet op de vereenigingen voor te stellen. Hij deed uitkomen, dat de godsdienstige genoot schappen onder de wetten van 1817 en 1825 waren geplaatst, doch door den Staat feitelijk toegelaten waren. De minister van justitie betoogde, dat de besluiten noodzakelijk waren. Hjj verklaarde, dat hei land kon rekenen op de standvastig heid der regeering om ze uit te voerenwelke verklaring met toejuiching begroet werd. Op voorstel der regeering weid de eenvoudige orde van den dag met 362 tegen 137 stemmen aangenomen, nadat de beer Lafochefaucauld tegen die besluiten het woord had gevoerd. De Times merkt opdat in het, nieuwe Lagerhuis een groot aantal rechtsgeleerden zitting hebbendat het blad minder wenscheljjk achtomdat zij geueigd zijn veeï te spreken eu bij het aan de orde zijn van vraagstukken van groot belang de vertegenwoordiging van vele verschillende klassen en beroepen in het. Parlement, goede vruchten kan dragen. De home rulers zijn niet eensgezind gebleven Shaw met zijn aanhang heeft zitting genomen aan de ministeriëele zijde van bet LagerhuisParnell met den zijnen aan de tegen overgestelde zijde. Shaw de ge nali-de partij vertegenwoor digende wensclit, dat de pachters wettelijke waarborgen ontvangen tegen onredelijke opzegging van de zijde des eige naars eu tegen een onbillijk opdrijven der pacht; Parnell, liet radicale deel vertegenwoordigendeblijft daarentegen bij de meeningdat van staatswege aan de pachters geld voor 35 jaren tegen 5 moet worden voorgeschoten om zoo zij dit verlangenhunne hoeven te koopen. Uit eene depêche der indische regeering is gebleken, dat de kosten van den at'ghaanschen oorlog vermoedelijk de hij de begrooting daarvoor geraamde som met minstens/48000000 zullen overschrijden. In eeDe toegevoegde nota neemt de militaire administratie de aansprnkeljjkhei t voor de verkeerde raming op zich en verklaart, dat de oukosten zooveel hooger liepen door de schaarschheid aan middelen van vervoer, de uitputting der plaatselijke hulpbronnen in Afghanistan en den langeren duur van den oorlog. Lagerhuis. Den 3 weigerde een der nieuwe leden de heer Bradlaughden eed af te leggen en verlangdedat eene eenvoudige verklaring voldoende zou zijn; er werd eene commissie benoemd om over dit vraagstuk rapport uit te brengen. Eene gemeenschappelijke nota der gezanten is den 4 op het initiatief van den nieuwen minister van buitenl. zaken in En geland aan de Porte ter hand gesteld, waarin verklaard wordt, dat haar antwoord op de eerste ge;t eenschappelijke nota betr, ffende Montenegro niet voldoende is de gezanten wenden zich dieusvolgens op last hunner regeeringen opnieuw tot, de Porte, om van haar een afdoend en spoedig antwoord te vorderen op de vraagof zij al dan niet het, gebied dat op onregelmatige wijze door de Turksche troepen ontruimd is. op nieuw wil bezetten, om het vervolgens aan Montenegro over te geven, overeenkomstig de onlangs gesloten overeenkomst. Volgens den berichtgever der Times te Konstantitiopel heeft Izzet Pacha werkelijk vroeger dan de overeenkomst bepaalde Tusi ontruimd maar geen minuut vroeger dan hij aan deu montenegrijnschen bevelhebber had doen weten. Deze had na den ontvang dier waarschuwing zijne troepen in beweging gesteld om vóór het bepaalde uur te Tusi te kunnen zijndoch op den weg daarheen stiet hij op gewa pende Albaneezen, die eenige kleine werken bezet hadden, versterkingtjesvolgens lzzet Pacha slechts een voorpost van 20 mau kunnende bevatten, welke hij volstrekt niet behoefde bezet te houden tot de ontruiming van Tusi. Dat de Albaneezen zich daarvan meester maakten en de Monte- negrijnen dientengevolge te laat te Tusi kwamenwas bui ten zijne schuld eu niet in strijd met de gesloten overeen komst. Te Scutari werd echter algemeen vertelddat dit alles in overleg met de Albaneezen geschied was, wier aan voerders officieren van het turksahe leger geweest waren en voortdurend met Izzet-Pacha in de nauwste betrekking stonden. De stad Callao beeft bij het besehie'en door de chileen- scbe vloot, veel schade geledende korvet Union is door die vloot reddeloos geschoten. De stad Lima werd bedreigd, waardoor aldaar groote ontsteltenis heerschte. De Koning nam het door het ministerie aangeboden ont slag niet aan maar besloot de Kamer te ontbinden in over eenstemming met bet gevoelen van de voorzitters van den Senaat, en de Kamer, alsmede eenige invloedrijke afgevaar digden die door hem geraadpleegd waren. De verkiezin gen ziju uitgeschreven tegen 16 en 23 Mei en de nieuwe Kamer is tegen 20 Mei bijeengeroepen. De verschillende partijen maken zich met grooten ijver voor die verkiezingen gereed. Volgens de Italic heeft bet ministerie aan de prefecten en de rechterlijke ambtenaren den last ge geven zieh volkomen onzijdig te houden en de vrijheid te beschermen. De kamerledendie tegen het ministerie den 29 stemden droegen aan eene commissie uit hun midden be staande uit de heeren Crispi, Nicotera en Zanardelliop, een manifest aan de kiezers samen te stellen dat door de Riforma openbaar is gemaakt. Als reden voor die stemming wordt aangevoerd de meeningdat de traditie der linkerzijde door de ministeriëele staatkunde miskend werd. Ook de jegens het ministerie gunstig gezinde leden droegen aan eene com missie de samenstelling van een manifest op. De heer Minghetti zette te Bologna in eene talrijke bijeen komst bet programma der rechterzijde uiteen. Afschaffing der gemaalbelasting aehtte hij onmogelijk. Abderrahman schreef een brief, welke op 19 April te Sjirpoer aankwam, waarin hij verklairde, bereid te zijn zich te onderwerpen aan de engelsche regeering; dat hij hoopte niet verdacht te worden wegens zijn langdurig ver blijf op russisch grondgebiedvan Rusland volstrekt geen hulp in manschappen of geld te hebben ontvangendat de bevolking van Afghanistan en Turkestan hem met vreugde verwelkomde en hij op den steun der overigen meende te kunnen rekenen. Yan de 756 gedelegeerden die de republikeinsche con ventie te Chicago zullen samenstellen voor den te verkiezen President, zijn 478 gekozen, verdeeld waarschijnlijk als volgt: 277 voor Grant, 112 voor Blaine, 55 voor Sher man 26 voor Edmunds en 8 voor Washburnevan de 7 38, die de democratische conventie te Cincinnati zullen uitmaken, 224, aldus verdeeld: 138 voor Tilden, 64 voor Hancock, 14 voor uaijard en 8 onbekend. Aan de door den gemeenteraad van St. Maarten vastge stelde begrooting voor 1880 werd door Gedeputeerde Staten van Noordholland de goedkeuring onthouden, omdat daarop was gebracht eene post van 600,een gedeelte der als opbrengst van de oude school in deposito gegeven gelden waar tegenover geen post, van buitengewone uitgave gesteld was en dat die geiden dus zouden moeten strekken tot dekking van gewone uitgaven en zoodoende de bezittingen der gemeente eene blijvende vermindering zouden ondergaan. Bij beroep op den Raad van State werd de gemeenteraad iu het gelijk gesteld en het, besluit van Gedeputeerde Staten vernietigd doch de miuister van binnenl. zaken zich met die laatste beschouwing niet kunnende vereenigen, heeft, op zijne voor dracht, de Koning het besluit vau Gedeputeerde Staten be krachtigd. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zjjn tegen Dinsdag 18 dezer opgeroepen. tCUTOÖ. Ds. Bomer te Ritthem heeft voor het beroep herwaarts bedankt. Den 6 is het nieuwe orgel in de herbouwde Wester- kerk aan den Helder ingewijd door ds. Bach, bij welke gelegenheid het bespeeld werd door den heer Ezerman, organist der Groote kerk alhier, die ook 's avonds, toen een orgel- en vocaal concert gegeven werdzich op het nieuwe instrument deed hooren. Het is vervaardigd door onzen stadgenootden heer L. ljpma en voldoet volgens het oordeel van deskundigen zeerzoowel wat geluid en mechaniek als uiterlijk betreftzoodat de heer Bach bij de inwijding met recht een woord van gelukwensching tot hem spreken mocht. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 9 Mei's namiddags te 5 f, urenin den Stadshoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Oolibri" Pas redoublé van Jadoul. 2. Ouverture zur Oper „Die Irrfahrt urn's Glück" van Suppé. 3. Polca de Concertpour Cornet a Piston et Bugle solo van Renard. 4. „Italiano" Grande Eantaisie van Baudonck. 5. Ouverture de l'Upéra ,.Eiisa et, Claudio" van Mercadante. 6. ,,Près d'Elle" Introduction et Redowa van Heymans. 7. „Fête a Bord" Fantaisie Original: a. En Mer, b. Appel aux Mate lots, c. Danse des Matelots, d. Chante de Fête, e. Couplet du MousseDanse liuale. 8. Marche sur des Motits de l'üperet.te „Fatinitza" van Suppé. Het operagezelschap van de heeren Kluppelen Rechtmam, dat onlangs alhier eene voorstelling sraf, die algemeene waar- deering te beurt viel, zal op aanstaanden Maandag opvoeren der Waffenschmied von Worms. Bijna is het na hun onder vonden succes onnoodig de kunstliefhebbers tot bijwoning optewekken. De zomerdienst op den spoorweg vangt den 15 dezer aan. Naar Amsterdam en Haarlem vertrekken de treinen te 7,3, 10,30, 2,22 en 8,10, naar Haarlem bovendien te 3,18, naar den Helder te 8,4, 11,31, 6,20 en 9,58 en op vrijdag en zaterdag te 2,50. KANTONGERECHT 7 Mei- T J. K., te Akersloot, f 0,50 boete of 1 dagP. 0. en JG., te Egmond aan Zeeieder f 20 boete of 3 dagenL. S., te Egmond aan Zee, f 10 boete of 3 dagen, alle ter zake van overtreding der wet op de jacht en vissohenj. te Alkmaar. 1 boete of 1 dag ter zake van het rijden door de Houttilstraat te Alkmaar, op marktdag. C. R-, te Alkmaar, f I boete of 1 dagter zake van het rijden met een hondenwagen te Oudorp. T. R., S. U. en P. K., te de Rijp, ieder f 6 boete of 1 dag, ter zake van liet maken van naeliteiijk burengerucht te de Rijp. J- ea te de Rijp, elk f l boete of 1 dag, ter zake van het spe len om geld op de straat te de Rijp. P. B., te Alkmaar, f 2 boete of 1 dagter zake van het gebruik van gemeen tegrond te Alkmaar. Allen in de kosten. G. S., te Alkmaar, vrijgesproken van het feit van des nachts een wagen te hebben laten staan op straat te Alkmaar B U R li L it L IJ K STAND. ONDERTROUWD. 7 Mei. Willem Fredrik Kuit en WHhelmina Alot. Willem Gilles te Alkmaar, en Lampje Krooijte Blokzijl. 2 Mei. Jacobus Schut °,n Gvurtje van Dijk. Petrus n il- lebrordus van Dijk en Grietje Koning. PieterKuy en Anna Maria Kamp. Jacobus Post en Naatje van Duyn Jacobus Johannes Nijman en Johanna Cathanna Goes. Mam de Leeuw en Catharua Koster. 6 Adrianus Gornelis Dekker en Grietje Wijker, GEBOREN. 30 Apr. Gerardus Hendricvs Sophius Z. van Johannes Lltrink en Johanna Magrita Spilman. 1 Mei. Maria Baroera Elisabeth, D. van Johannes Cornells Wesseling en Geertruida Ca.'harina Visser. Jan Z. van Wiggert Geerdimr en Gerritje de Boer. Lourens, Z. van Hendrik Kleverlaan en Cathanna 3 v lurueKa, O. van Arie Peperkamp en Gunrtruida.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1