T Frankr(jk. Groot-BriUanje en Ierland. Zweden. Denemarken. Itusland. 'furküe. OoMtenrllk-llonsarlje. Italië. Wercenigde Staten. Drazilie. Ilinnenland. "ito "s0°' w'! niet verbannen werden en er dus geene reden bestond voor bet wijken naar Belgiedoch dat zij benindien zij dit dedenniet kon toelaten om in Belgie hunne congregatiën weder op te richten en de wetten van bun land te ontdui ken had de vrees opgewekt van eenige leden der rechter zijde die betoogden dat die personen aanspraak op gast vrijheid hadden. De minister van justitie verklaarde evenwel, dat hij de fransche orde-broeders eveneens behandelen zou als hij de duitsche gedaan had. Geene regeering kon lieden toe.atendie alleen kwamen om te doenwat in hun eigen land verboden was, waardoor slechts moeielijkheden met an dere mogendheden zouden ontstaan. Ter wille van de je- suïten wilde hij zijn land niet in gevaar brengen. De rechterzijde antwoordde, dat Belgie, aldus handelende, in plaats van moedig de gastvrijheid te handhaven, slaafs de andere mogendheden naar de oogen zou zienwaarop de minister zeide, dat hij de voorkeur gaf aan het zelf hande len en niet te wachten, totdat later de bevelen van anderen moesten gehoorzaamd worden. Na verwerping van een amen dement van den heer Jacobs (clericaal), om de wet slechts voor 1 jaar toe te staan, met 56 tegen 53 stemmen, werd den 8 het regeeringsvoorstel aangenomen met 52 tegen 31 stemmen terwyl 25 zich onthielden Den 12 nam de Se naat die wet aan: 55 leden stemden voor, 44tegen, terwijl 11 leden der rechterzijde zich onthielden. Bij de verkiezing den 8 te Thuin behaalde de liberale partij de overwinning, over welken uitslag groote vreugde heerschte 00S °P de aanstaande algemeene verkiezingen. Tot lid der Kamer werd gekozen F. Sustevens met 1354 stemmen tegen 724 op den clericaal Blariauxvan den Senaat de Haussy met 1333 tegen 754 op den clericaal de Robiano. De algemeene commissie voor het jubilé heeft het pro gramma der feestviering vastgesteld op voorstel van twee harer leden heeft zij den wensch geuit, dat door de in bui tengewone zitting vereenigde kamers zou worden voorgesteld eene plechtige uiting van welwillendheid tusschen Nederland en Belgie, vooral door de intrekking te eischen van het be sluit van 10 Juli 1831, waarbij de Septemberfeesten werden ingesteld. De beroemde mannen-zangvereeniging te Weenen, 280 ledende tellende, vertrekt den 18 ten getale van 215 leden a.s. naar Brussel, alwaar zij den 19 aankomen, om prinses Stephanie, de aanstaande kroonprinses, eene serenade te brengen. Ie Antwerpen en verscheidene andere plaatsen heerscht eene pokken epidemiewaaraan in eenige weken ongeveer 500 personen stierven. Dit feit gaf den heer Crocq aanlei ding in den Senaat den 10 aan te dringen op het invoeren van verplichte inentingwaarop de minister van binnen- landsche zaken antwoorddedat hij het bedenkelijk achtte in haast tegen het einde eener zitting tot eenen zoo gewich- tigen stap over te gaan Het was zelfs onmogelijkomdat de Kamer reeds uiteen was gegaandoch hij zou door het kosteloos verkrijgbaar stellen van koepokstof enz., zooveel -mogelijk de inenting trachten te bevorderen. De beer Albert Vecrais, lid van den raad van Slate, is tot gezant te Brussel benoemd in plaats van den heer Lemoinne. In het departement der Ardennen werd den 9 tot lid van den Senaat gekozen Gailly, gematigd republikein, met, 275 van de 573 uitgebrachte stemmen Robert, radicaal, ver kreeg 244 stemmen: 37 biljetten waren in blanco. De con servatieven hadden geen candidaat gesteld. De president der republiek verleende den 8 aan 83 wegens medeplichtigheid aan den opstand der commune van 1871 veroordeelde personen volkomen kwijtsc! elding van straf hieronder bevinden zich de 63 onlangs uit Noumea terug gekeerde communardsdie in ballingschap hadden moeten gaan. De République Franyaise Gambetta's orgaan) betuigt hare ingenomenheid met dit besluit en moedigt de regeering aan op dezen weg voort te gaan. De regeering heelt eene waarschuwing gericht tot hen die op den 23 deel willen nemen aan eene voorbereide be weging ter gedachtenis aan de commune. In eene door 1500 personen bijgewoonde kiezersvergade ring te Lyon werd Blanqui onder toejuiching candidaat gesteld voor de Kamer. De commissie voor de plannen tot wederopbouw der Tui- leriën heeftna raadpleging van 2 architectenzich verklaard voor den wederopbouw van het paleis en voor de inrichting tot een museum. Senaat. Den 7 werd het door de Kamer reeds aange nomen voorstel tot intrekking der zondagswet van 1814 met 155 tegen 106 stemmen goedgekeurdterwijl meer dan 30 leden zich onthielden. Het lid Chesnelongle gitimist bestreed met nadruk dat voorstel en had een te genvoorstel ingediendom op zondag den arbeid aan door den staat uit te voeren werken en gedeeltelijk ook bij de posterijen en spoorwegen te verbieden. Met 151 tegen 115 stemmen werd het verworpen. Kamer can Afgevaardigden. Den 4 werd met 411 tegen 3 stemmenterwijl 100 leden buiten stemming bleveneen voorstel van den heer Nadaud in overweging genomen om een nationaal pensioenfonds voor boeren- en fabriekarbeiders te stichten. De heer Marcel Barthe betoogdedat dit van particulieren moest uitgaandat duizenden werklieden van geene storting zouden willen weten, enz. De overeenkomst met Belgie en Nederland betreffende dc telegramtarieven werd spoedvereischend verklaard. Bij de voortgezette behandeling van het nieuwe tarief en wel over de rechten op vlas- en hennepgarenskatoen enz. bleven de voorstanders van bescherming steeds in de minderheid. 78 der 84 bisschoppen protesteerden in het openbaar tegen de besluiten betreffende de niet erkende congregatiën. De nieuwe ministersdie bij de verkiezingen tot leden van het Parlement gekozen waren, moeten zich volgens de engelsche wet aan eene herkiezing onderwerpen. Gewoonlijk wordt die niet betwist. De conservatieven braken ech ter met die gewoonte, en te Oxford, alwaar met weinige stemmen meerderheid de minister van binnenlandsche zaken Barcourt was gekozen, werd de heir Hall, die in dat district veel invloed en vele persoonlijke betrekkingen heeft, op nieuw candidaat gesteld. Den 8 werd de heer Hall gekozen met 2735 stemmen tegen 2681 op den minister, die alzoo zijnen zetel in het lagerhuis verlaat. Al de overige ministers werden herkozen en te Leeds werd verkozen Her- bert Gladstonezoou des ministers en zijn secretaris Lord Granville minister van buitenlandsche zaken, zond aan den gezant te Weenen afschrift van het antwoord, door Glad stone Atn 4 op de mondelinge en schriftelijke verklaringen van graaf Karolyi gegeven Gladstone zegt daarin besloten te hebben, na als minister te zij u opgetreden, de woorden niet te zullen herhalen, noch te verdedigen, door hem gebruikt toen hij zich in eene positie bevond, welke minder verantwoordelijkheid me debracht. Hij betuigt zijn leedwezen den Keizer van Oos tenrijk woorden in den mond te hebben gelegd, welke deze niet gebruikte. Hij verklaart geen vijandige gezindheid te koesteren jegens eemg land. Had Karolyi hem vroeger de be vredigende verzekeringen gegeven over de buitenlandsche staatkunde van Oostenrijk, welke hij thans ontvangen had hij zou nimmer een dier woorden hebben uitgesproken, welke te recht grievend en kwetsend worden genoemd. De voor naamste conservatieve bladen noemen dit schrijven vernede rend voor Engeland. Twee bladen ontkennen in de gegeven omstandigheden de noodzakelijkheid van dit schrijven niet, maar achten die noodzakelijkheid een treurig gevolg der onbezonnen uitingen van Gladstone in zijne redevoeringen. De heer Goschen (die vroeeer de zaken in Egypte heeft geregeld) zal tijdelijk den gezant Layard te Konstautinopel vervangen. Volgens de Daily News werd aan de engelsche vertegenwoor digers in het buitenland eene nota verzondenwaarin de medewerking der mogendheden wordt ingeroepen tot verze kering der uitvoering van de nog niet nagekomen bepalingen van het berlijnsche verdrag. Den 7 werd te Londen onder voorzitterschap van den lord-mayor eene bijeenkomst gehouden om te beraadslagen oi er de middelen ter leniging van den hongersnood on ter de bevolking van Klein-Azië en het westelijk deel van Perzië. Volgens de laatst ontvangen berichten was de nood op schrik barende wijze toegenomen in de steden stierven tal van menschensommigen brachten zich zeiven en hunne huis- genooten door vergif om het leven, om de hongerdood te ontgaananderen verkochten hunne kinderen als slaven om ze daaraan te onttrekken. Er werd eene commissie benoemd tot, het inzamelen van giften, welke door tusschcnkomst van het zendelinggenootschap spoedig hare bestemming zouden kunnen bereiken om op gepaste wijze verdeeld te worden. Denzelfden dag werd in St James Hall eene bijeenkomst, van 3 a 4000 vrouwen van verschillenden rang en stand uit alle oorden van het rijk gehouden om het stemrecht voor de vrouw te vragen. De hoofdgedachte der meeste redevoeringen was, waarom moet de vrouw wel belasting betalen en niet medekiezen de afgevaardigdendie de be lastingen voorschrijven? Voor de verkiezingen voor de school- commissien en plaatselijke besturen zijn vrouwen niet uitge sloten waarom dan wel bij die voor parlementsleden? Twee motiën werden aangenomen de eerstedat het kiesrecht door de wet verbonden aan het bezit, of den eigendom aan goederenaan rijks- en plaatselijke belasting onderworpen ook door vrouwen moest worden uitgeoefend bij parlements verkiezingen: de tweede, bij adres aan de regeering te ver zoeken, het stemrecht ook te geven aan belasting betalende vrouwen, zoodra zij gevolg gaf aan haar voornemen, om dat recht den landbouwer toe te kennen. .Minister Fawcett heeft in een aan de Daily News en Times geschreven brief erkend, dat hij den 7 gedwaald heeft, toen hij te Hackney te kennen gaf, dat het afgetreden ministerie op 13 Maart, dus vóór de ontbinding van het parlementreeds geweten haddat de gunstige mede- deelingen, den 12 in het lagerhuis omtrent de geldmiddelen gedaan, onwaar waren. Den 8 April, toen de verkiezingen bijna afgeloopen waren, had het ministerie eerst vernomen, dat de gunstige uitkomst der indische geldmiddelen alleen door eene groote vergissing verkregen was. Het ministerie had dus geene schulddoch een gestreng onderzoek was noodig, hoe het mogelijk was zulk eene vergissing te begaan. De aanvankelijk gunstig opgenomen benoeming van lord Ripon tot Onder-koning van Indië draagt niet meer zoo de algemeene goedkeuring weg. Sommige bladen vinden het vreemddat een ministerieaan het hoofd waarvan een schrijver van vlugschriften tegen het ultramontanisme staat, iemand tot Onder-koning benoemt, die voor eenige jaren tot de r. c. godsdienst overging. De onder-minister van buitenlandsche zaken, Charles Dilke, verklaarde op een feestmaal te Chelsea, dat de staatkunde van het ministerie vastberaden zou zijn, met eerbiediging der rech ten van buitenlandsche mogendheden. Het doel zijner staat kunde was, hervormingen in Turkije en uitvoering der nog niet nagekomen bepalingen van het berlijnsche verdrag. Het zou dit doel trachten te bereiken door samenwerking der europeesche mogendheden. Lagerhuis. De commissie besliste ten aanzien van de weigering van den afgevaardigde Bradlaugh om den eed af te leggen, met ééne stem meerderheid, die van den voor zitter der commissieten nadeele van dien afgevaardigde. De beide Kamers van den Rijksdag hebben eenparig be sloten den afgetreden minister baron de Geer een eerepen- sioen van 18500 kronen toe te staan. st. den 27 in hef en met eene Het, wetsontwerp op de legerregeling is Folketbing bij tweede lezing afgehandeld meerderheid van 61 stemmen tot, de 3e lezing besloten He gematigden in vereeniging met de radicalen hebben on danks het krachtige verzet van den minister van oorlog en de rechterzijde de vermindering der voorgestelde 30 batal jons infanterie tot op 20 doorgedreven, waardoor het ont werp voor de regeering onaanneembaar wordt, zoo dat be sluit bij de derde lezing gehandhaafd blijft. Volgens latere berichten is het vrij zeker, dat de onlangs in hechtenis genomen persoondie tot de nihilisten be hoorde en verschillende passen bij zich haddie onder scheidene namen inhieldenden waren naam van Szewicz droegdoch daarentegen is het niet zekerdat hij werkelijk de hoofddader is van den aanslag op het leven des Keizers in het winterpaleis. Hij werd in hechtenis genomen op grond van zijne gelijkenis met de pot.hografiedoor de po litie verkregen van den man die tegen een drinkgeld van 15 roebels zich toegang heeft weten te verschaffen tot het vertrek, dat eenige schrijnwerkers onder het lokaa'. hoofdwacht bewoonden. Hij zelf bekende nog niets. der Veli-Mohammedde moordenaar van den russischen ge neraal Komaroff, werd door den krijgsraad eenparig ter dood veroordeeld, nadat vooraf uitgemaakt was, dat hij niet krankzinnig was. De russische zaakgelastigde, de heer Onouwendde zich schriftelijk tot den voorzitter van dien raad met het verzoekdat de voltrekking van dit vonnis binnen 24 uren mocht geschieden. Het antwoord luidde dat staatkundige mededeelingen aan den minister van bui tenlandsche zaken moesten geschieden. De Porte antwoordde in eene circulaire aan hare verte genwoordigers in het buitenland op de jongste kennisgeving van den griekschen minister-president Trikoupis. Zij ontkent niet het bestaan van rooverbenden maar beweertdat zij uit Grieken samengesteld zijn. Zij komt ve der met kracht op tegen de beschuldiging, dat zij maatregelen zou hebben genomenom den arbeid der internationale commissie, voor de grensregeling benoemd, te bemoeilijken. De brief van den minister Gladstone aan den oostenrijk- schen gezant te Londen heeft, een gunstigen indruk ge- druk gemaakt. De Deutsche Zeitunq noemt, dien brief de verklaring van een edelman, die zijn ongelijk erkent en van eenen staatsmandie met het oog op den algemeeneu eu- ropeeschen toestand de noodzakelijkheid inziet eener volledige schuldbekentenis. Oostenrijk. Den 10 besloot de Kamer van Afgevaar digden met 163 tegen 157 stemmen drie leden der linker zijde, gekozen door de vertegenwoordigers van het groote grondbezit in Opper Oostenrijk niet toe te laten. De bla den der linkerzijde zijn over dit besluit zeer verontwaardigd en schrijven het toe aan misbruik van macht door de rechterzijde. De oud-minister Minghetti verklaarde zich te Bologna ook voorstander van de uitbreiding van het kiesrecht met een census van tien gulden tot grondslag en voor de be noeming van de burgemeesters en de voorzitters der provin ciale staten door verkiezingen. De commissie yan de Kamer der Vertegenwoordigers belast met, het onderzoek van het amerikaansche tarief van rechtenbesloot de belasting op wol en geweven wollen stoffen te verminderen tot een algemeen recht van 45 pCt. naar de waarde: het recht op gesmeed ijzer, bestemd voor de vervaardiging van stoomschepen, stoommachines en stoom- molenstot 30 pCt. en naar de waarde te verhoogen. Ver der om de rechten op geweven stroo, gesponnen wollen goederen en andere artikelen te verlagen Zij schaft de rechten af op verscheidene artikelen, welke in het afgeloopen jaar aan den staat l,25t>,000 dollars opbrachten. De ver minderingen in het tarief bedragen 8% miljoen dollars per jaar, doch de commissie hoopt, dat dit door de vermeerdering der invoeren zal vergoed worden. Den 5 werden de Kamers geopend met eene troonrede, waarin gewaagd wordt van de goede betrekkingen met de andere mogendheden. Een wetsontwerp wordt aangekon digd waarbij het kiesrecht zoodanig wordt gewijzigddat de rechtstreeksche verkiezing de indirecte vervangt Ieder kiesdistrict zal voortaan één afgevaardigde benoemen. Verder wordt de hoop geuitdat het evenwicht op de staatsbegroo- ting hersteld en daardoor de middelen zullen gevonden worden tot den aanleg van groote spoorwegwerken en ver betering der vaarwaters. Ten slotte wordt bevestigd, dat de gele koorts en de aanhoudende droogte te Rio-Janeiro hebben opgehouden. Verkiezingen. De meeste aftredende leden der Prov. Staten van Noordholland zijn herkozen; te Amsterdam zijn de heeren J. Muller en mr. M. J. de Lange vervangen door de heeren A. Gildemeester en A. Prinsen komt het aftr lid mr. J. R. Oorver Hooft (397) in herstemming met den heer C. E. G. Bunge (433). Te Helder is de heer Staknan Rosse vervangen door mr. M. Buchner. Te Purmerende moet, ter vervanging van den heer H. Stantherstemd wor den tusschen de heeren ff. Scheringa en JPrins De Prov. Staten van Overijsel hebben met 27 van de 44 uitgebrachte stemmen tot lid der 1« Kamer verkozen A. v. Naamen v. Eemnes. Mr. v. Roijen verkreeg 11 Staten-Generaal. De aangevraagde bekrachtiging van credieten boven de indische begrootingen betreffenvoor 1878 11,020,513, waaronder f 8,900,000 tot bestrijding van de kosten ter bezetting van Atchin en van andere met dien oorlog in verband staande uitgaven; voor 1879 en 80 f 600,000, ter voorziening in de kosten der maatregelen tot beteugeling der veepest op Java, waarvoor vroeger reeds 1,150,000 werd beschikbaar gesteld. Een onfeigeningsontwerp is ingediend ten behoeve van het graven van een kanaal, genaamd „de Nieuwe Zwemmer" in Friesland ter verbetering van den waterafvoer uit het Bergumermeer naar de Dokkumer Nieuwezijlen. Benoemingen. Tot heemraden van den polder de Scher- meer zijn benoemd J. Blom Pz. en A. Couwenhoven. Posterijen. Het, Rijk heeft van de gemeente Breda voor f 9000 aangekocht de vroegere stads-waagom daarin een^ vereenigd post- en telegraafkantoor te vestigen. Te Epe en Wildervank worden postkantoren gevestigd. Bevolking. Op 1 Jan. 1880 telde de provincie Noord holland 681.210 inwoners, 13,264 meer dan een jaar te vo ren. De meest bevolkte gemeenten warenAmsterdam 316,590, Haarlem 37,772, Helder 19,464, Nieuweramstel 14,886, Haarlemmermeer 14,422, Alkmaar 13,210, Zaan dam 13,125, Hoorn 10,208, Hilversum 8855 Texel 6460, Enkhuizen 5793 Velzen 5754 Edam 5589 Sloten 5536 Purmerende 5094, Zijpe 4961, Beemster 4270, Wormerveer 3858, Bloemendaal 3838 Huizen 3707, Aalsmeer 3703, Weesp 3689, Beverwijk 3688 Terschelling 3473, Assen delft 3316, Schagen 3255 Heemstede 3169. Het geheele Rijk telde op 1 Jan. 2,000,902 mannen en 2,036,109 vrouwen, te zamen 4,037,011 tegen 3,981,897 op 1 Jan. 1879. Belastingen. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in Zuid holland komt prins Frederik voor met 27,714,49, jhr. N. J. Jantzon v. Erjfrenten v. Babyloniënbroek te Dordrecht met f 17,419,57, waarvan f 16,474,15 aan grondbelasting. Spoorwegen. De leening, uitgeschreven ten behoeve der Ned. Tramway-maatschappijis geheel volteekend. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft in 1879 op al hare lijnen eene opbrengst gehad van 4.9 miljoen, of f 222,107 meer dan in 1878; de winst bedraagt bijna 9% ton, zoo dat 61/. p. c. dividend kan wordeD uitgekeerd. De heer L. H. Beysenste Kralingenheeft concessie gevraagd voor een stoomtramweg van de station Dieren langs Doesburg en Doetinehem naar Terborgh. Den 11 is het nieuwe stationsgebouw te Leiden in ge bruik gesteld. Het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam heeft in 1879 geene voordeelige uitkomsten opgeleverd De ont vangsten waren nauwelijks voldoende om de uitgaven te dekken, en van het waarborgfonds moest f 5000 aangewend worden tot noodzakelijke herstellingen aan gebouw en ter rein waardoor dat fonds verminderde tot f 9000. Als oorzaken worden genoemd het ongunstige weder, de vroege winter en de sluitingsdagen ten gevolge van het overlijden der prinsen v. Oranje en Hendrik. Landverkoop. Van ren verloren ID/,, miljoen, waarvan 2 miljoen aan uitgekeerde dividenden en 1 Vs miljoen aan koopen op lange credieten Zij heeft aan renten betaald f 4,230,000. De door likwida- teuren opgemaakte balans wijst aan, dat de crediteuren 17% p.c. hunner vorderingen zullen kunnen bekomen indien het gelukken mocht de activa te gelde te maken maar vermits de moeilijkheid daarvan en de wenschelijkheid om de üandelsvereemging te bestendigenstellen zij voor, dat elke vordering van f 1000 voldaan wordt met t 25 in contanten en een aandeel van f 150 in eene nieuwe vennootschap (ure- tensien onder f 1000 of gedeelten van dnizenden met I7(t p.c. in contanten te voldoen). Circa 13000 zulke aandeelen van 150 zouden voor pretensiën en nog 300 bovendien moeten geplaatst worden. De Nmerlandsche Bank keert over haar laatste boek jaar 166 per aandeel van f 1000 uit; in het vorige boek jaar bedroeg bet dividend f 254. Op 3J Maart j.l waren m omloop 2 miljoen stuks bankbiljetten, tot een gezamenlijk bedrag van/ 189,606,945. J Kinderlust. Den 8 is de openbare kinderspeelplaats, door de Vereeniging voor volksvermaken gevestigd op de Weteringschans te Amsterdam, voor bet gebruik opengesteld. Zij is bestemd voor 400 leerlingen der armen- en tusschen- sclioien. Menschenlast. In de Stad-Rietlanden te Amsterdam de ligpiaats der Suez-booten, heerscht een ware muskieten- plaag, zoodat de werklieden in hunne bezigheden gehinderd worden en men uit de stad toeloopt om de wolken van in- secten te zien. Sterke drank. Bij kon. besluit is vernietigd een be sluit van den gemeenteraad van Charloiswaarbij afmetingen en ventilatie werden voorgeschreven voor gelagkamers, en ju' j Met £escllle(i was met het oog op den ge zondheidstoestand maar kennelijk met het doel om het aantal drankhuizen te verminderenwaardoor de gemeente raad zijne bevoegdheid overschreden had. Giften- Mr. P. M. Schuurman, oud-kantonrechter te Steenwijkheeft, voldoende aan het verlangen van zijne overleden echtgenoot S. A. G. Scriveriusf 2000 verdeeld onder de verschillende armbesturen aldaar en 500 geschon ken aan de naai- en breischool voor minvermogenden. Bij kerkvoogden der ned. herv. gemeente te 's Gravenhage is eene gift van f 1U00, ten behoeve van de restauratie der Groote kerkontvangen. Wijlen de heer C. IV. Eisma heeft aan de herv. diaconie te Rinsumageest 1000 en aan de armvoogdij en de dia conie gemeenschappelijk f 500 vermaakteen en ander vrij van successierec ht. Rampen. Den 9 is eene in aanbouw zijnde villa, in het Oranjepark te Apeldoorn, ingestort. De werklieden konden n°g bij tijds het gebouw veriaten. De aannemer is een architect uit Zutfen. Den 8 zijn te Den Hout tusschen Breda en Oosterhout 5 huizen afgebrand. Den 10 is in de Heerhugowaardin weerwil van spoe dige hulp, verdronken het 4jarig dochtertje van P. O. dat spelende in het water gevallen was. de op 4 dezer te Amsterdam ge veilde 260 bunders land in den Legmeerpolder, onder Nieu weramstel en Uithoorn zijn verkocht 173,07,46 bunders voor f 228,669,82. Veestapel. Een americaan heeft in Friesland 26 koeien, 1 stier. 63 hokkeiingen en 10 kalveren aangekocht. Het doel hiervan is de verbetering van het ras in America. Veeziekten. De gemeenteraad van Hoorn heeft het ter markt brengen van schapen die aan rotkreupel lijden, ver boden op straffe van verbeurdverklaring van het vee en t 10 tot ƒ25 boete (subsidiair 1 tot 3 dagen gevangenisstraf), gezamenlijk of afzonderlijk. Kerkelijke zaken. Den 14 heeft de heer J. F. I. A- breschoudste predikant der herv. gemeente te Middelburg, onder vele blijken van hoogachting en vereering zijne 25- jarige dienstvervulling aldaar gevierd. Te Akersloot, waar ds. v. 't Sant op 23 Mei zijn afscheid zal prediken, is beroepen ds. /F. de Pries, van Hensbroek. Onderwijs De gemeenteraad van Amsterdam heeft, over eenkomstig het voorstel van B. en W., beslist, dat aan de scholen der le. en 2e. klasse, zoodra de localiteiten het toelaten voorbereidende klassen zullen verbonden worden; dat het onderwijs in de hoogduitsche en engelsche talen en in de wiskunde aan de jongensscholen voor m. u. lager onderwijs wordt opgeheven; dat de bezoldigingen van de hoof den der scholen zullen zijn: I". en 2e. kl. 1800,3c. kl. voor jongens f 2000, idem voor meisjes 1800, 4e. kl. voor jongens en voor meisjes 2300, alles met, teruggaaf van de 3 eerste grondslagen der Rijks personeele belasting. Mej. J. T. Jelgersma, van Oudcarsp-I, heeft te Arnhem de acten verworven als hulponderwijzeres en voor het fransch en engehch. Bij de te Amsterdam op te richten z. e. „Vrije" univer siteit zijn tot hoogleeraren benoemdde theol. doctoren Rutgers, KuyperRonkel en Hoedemaker bij de godgeleerde en mr. D P. Fabius bij de rechtsgeleerde faculteit. Kermis. De gemeenteraad van Zijpe heeft, ingevolge daartoe door ingezetenen gedaan verzoek, den tijd der ker mis, in de laatste jaren op den derden zondag in Augustus, weder bepaald op den eersten zondag in Juli en de beide volgende dagen, en de paardenmarkt op maandag van kermis Aanbestedingen. Het stichten van een gebouw voor de vereeniging ,,de Harmonie" t.e Leeuward'-n is aangenomen door T. Hilurius IVz., voor f 103,782. Het getal aandeel houders is geklommen tot 490 en het door hen ingeschreven kapitaal tol f 116.200. Het naar ouden vorm veranderen der kerk van het pre- dikheeren-klooster Trans Cedron te Venlo is voor ougev 17000 besteed aan H. Coppes, te Well. Den 5te Leeuwardenhet maken van het kanaal de Nieuwe Zwemmer, strekkende van het Dokkumer Grootdiep tot de Oude Zwemmerminste inschr. A. J. v. d. Werf te Dokkum voor f 188,060. Den 11, te Naarden, het voltooien der pupillenschool te Nieuwersluisminste inschr. E. Slaap, te Amsterdam, voor f 31990. Den 12, te s Gravenhage: a. het verbouwen van het ministerie van waterstaatb. het maken der werken tot uit breiding der station te Zwolle, c. het maken van eene ver hoogde los- en ladingplaats met veepark te Amsterdam, minste inschr. a. JC. Tom en v. Bergen Henegouwen, te 's Gravenhage, voor 111,774, b. J. de Klerckte Wer kendam voor f 289,000, e. P Rijnders, Ie Valkenswaard voor t 62,360. Den 13, te Haarlem, het herstellen en verbeteren van de Rijks-zeewerken op het eiland Ma''ken minste inschr. C. Hoen te Nieuwendam voor f 13.400 te 's Gravenhage, het bouwen van een nieuw zuiveringslocaal aan de gemeente gasfabriek, minste inschr. G. Key, te Rotterdam, voor 34100. Den 11 zijn op de Heide, tusschen lJmuiden en Velzen 5 houten huizen afgebrand. Den 11 is een garnalenschuit van Maassluis op de hoogte van Monster, door oor> J -1 - een wervelwind aan den grond geraakt en omgeslagen gelukkig op een punt vanwaar de 4 opva renden wadende het strand konden bereiken. Het vaartuig schijnt verloren te zijn. 8 Den 12 is de boerenplaats bewoond door den land bouwer ten Borgelonder Gorsseltot den grond toe afgebrand. Eene aanzienlijke som aan bankpapier, 12 koeien, 14 kalveren 6 varkens en 3 paarden en al het meubilair zijn een prooi der vlammen geworden. Het verlorene was slechts voor eene geringe som verzekerd. Ie Velddnelm Gelderland, zijn den 12 niet minder dan 38 huizen, benevens een groot aantal schuren, stallen en hooibergen in de asoh gelegd. Alleen de kerk en enkele woningen zijn gespaard gebleven. 60 Gezinnen, meerendeels tot deu minvermogenden stand behoorendezijn door deze ramp van huisvesting beroofd. Op gedaan verzoek zijn mi litaire tenten uit s Hertogenbosch naar Velddriel gezonden. Den 13 zijn in de wijk Stokhasselt te Tilburg 2 huizen bewoond door 4 gezinnen afgebrand. De stoomververij van de heeren Gebr. v. Heek te Lonne- kerbij Enschedeis afgebrand. Misdrijven. Te Huls, nabij Venlooheeft een stuca- door zijn zoon doodgeschoten in twist met hem geraakt zijnde op zijne weigering om kermis-raaandag te werken De heer J. K., leeruar aan de hoogere burgerschool te Venloo en die als zoodanig eerlang naar elders zal vertrek ken is den 10 's avonds naar huis gaande, onverhoeds aangevallen door den klerk 5., die hem den schedel insloeg Een oude wrok moet de aanleiding zijn tot deze aanranding De heer K. is met buiten gevaar., De policie te Dordrecht heeft proces-verbaal opgemaakt tegen G W. Jdie de wreedheid heeft gehad een levende kat met een spanzaag den kop af te zagen. Rechtszaken Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 10 beslist, dat er geene termen zijn bevonden om Then Berghgewezen directeur der Rotterdamsche Handelsver eemging, naar de openbare terechtzitting te verwijzen en hem op vrije voeten doen stellen. Hij is weder naar zijne familie te Dresden vertrokken. Overleden, aan boord van het stoomschip Prinses oud 58 jarden"andSClle resLnUan Sw.' f Bouwwerken. De gemeenteraad van Nijmegen heeft be sloten den schouwburg aldaar te laten verbouwen en daar voor f 20000 beschikbaar gesteld. Lekduk. In de vergadering van het Grootwaterschap "an Woerden is besloten, niet bij te dragen in de buiten gewone kosten tot verlfboging van den Lekdijk. Het hoog heemraadschap van den Lekdijk-Bovendams heeft eene 4 p ets geldleeuing van 4% ton uitgeschreven. De Aïricaansche Handels vereeniging heeft in I0ja- o^f'Kr0™1'' Trekking der 1". klasse. No. 7469 20000, No. 4510/ 5000, No. 13184 2000 No 3381 KoLONieN. Tot K Maart zijn op Java ter zake van de runderpest afgemaakt 91,999 stuks vee, waarvoor aan scha deloosstelling is uitbetaald f 2,964,547. Den 1 April is van Batavia de eerste stoomboot der 5' i, geopende Soerabaya-Cbina-lijn, de „Graaf van Bijlaadt" n?M M llld* t>t°°mvaartinaatschapf.ijnaar Macassar, Ma nilla Macao, Hongkong en Amoy vertrokken. De vaarten op Australië worden van 5 op 4 per jaar teruggebracht, in aansluiting zooveel mogeljjk met, de vaarten op China. i&, 'a Batavia 6eu pakhuis Tan de Handelsvereni ging Amsterdam met eene grootendeels aldaar verzekerde van p. in. 400,000 aan manufacturen en garens vermeld, waarde door brand Broek op lang e dijk12 Mei. Den 9 dezer maand over eed alhier in den ouderdom van 68 jaren de heer J. v. Amstel, laatstelijk rustend hoofdonderwijzer der openbare school. De overledene was een man die de algemeene achting verdiende wegens de trouw, waarmede hij gedurende ruim 40 jaren zijne moeilijke en vaak ondankbare betrekking nad waargenomen. Jammer maar, dat vele zijner vroegere leerlingen vergetende hoeveel zij aan hem te danken had den hein die achting onthieldenen dat sedert de oprich ting eener zoogenaamde „christelijke soh )01" alhier de grie- vendste miskenning zijne laatste levensjaren en het genot van zijnen korten rusttijd vergalde. Ingezonden Van Stemlergs Bibliotheek voor School en Volk.» onder redactie van IV. P. tVoilers, onlangs in dit blad aangekon digd, is het eerste deeltje der eerste serie verschenen Het bevat een herdruk der novelle van H. J. Schimmel Zestiende eeuwe r," zoowel „Een f----- wat den auteur als het onderwerp betreft eene goede keuze. Schimmel loch behoort tot onze beste schrijvers en zijne novelle tot dezulken waarvan de lezing onze belangstelling wekt. Dat Hoorn het tooneel en de bedijking van de Beemster het gevolg der handeling isverhoogt zeker de aantrekkelijkheid voor de leeslustigen in onze provincie. Het deellje 'kost 30 cents by inteekemng ook voor de 4 volgende slechts 25. Snelpersdruk van Harms. Coster en Zoon, /V

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6