No. 21. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 23 MEI. Het nationale feest in België. (Dfftciëd (Sebccltc Mlckclijfesclte Berichten !3>«iiischlan«l. llinncnland. ALKIH AA Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,«&, franco per post f O,SO, afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM-. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdagnamiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een bijbladbevattende wekelijksche berichten en verslag van den gemeenteraad BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien hun besluit van 11 Augustus 1869, waarbij bepaald is dat de ingezetenen die zich van puin willen ontdoen dagelijks, uitgezonderd Zon- en algemeen erkende christe lijke feestdagen, het puin op de daarvoor aangewezen plaat sen kunnen brengen van zons opgang tot s na mddags A uur; Noodigen de ingezetenen dringend uitdie bepaling stipt optevolgen opdat de pachter van het ophalen der haard- asch vuilnis enz. de gelegenheid hebbe het puin van die plaatsen geregeld weg te halen en die plaatsen vooral op Zondag, behoorlijk schoon te doen zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 r Mei 1880. De Secretaris, 1 NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat de werk zaamheden aan de Hoogebrug bij de Zes Wielen aanvangen 18 Mei 1880, en dat de vaart door die brug Dingsdag 1 Junij 1880 tot, nadere aankondiging zai zijn gesloten. Burqemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Mei 1880. De Secretaris NUHOUT van dek VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats bladen". 2-2) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier van het Patent.regt over het4«. kwar taal der dienst 1879/80, op 15 Mei 1880 door den Heer 1 ro- vincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatig heid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd 17 Mei 1880. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR. Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Stbl. No. 85). Brengen ter algemeene kennisdat de gemeenteraad in zijne heden gehouden vergadering op voorstel van Burg. en Weth besloten heeft, eene vaste commissie van bijstand met betrekking tot bet beheer en onderhoud van de wandelingen, de beplanting van straten, wegen en pleinen te benoemen en voo' het jaar 1880 als leden dier commissie onder het voorzitterschap van den Burgemeester benoemd heeft, de heeren C. W. Bruinvis J. C. Koorn en mr. A. P. de Lange. Burqemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 19 Mei 1880. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat het kohier der plaatse lijke direote-belasting over de dienst van het loopende jaar op heden door den gemeenteraad is vastgesteld en gedurende 8 dagen na heden ter lezing voor de belanghebbenden op de Secretarie is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Mei 1880. U" Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De PATENTEN, aangevraagd in Februari, Maart en April jl. zijn ter Se cretarie verkrijgbaar tot en met 5 Juni e.k. SCHUTTER IJ. Inschrijving op Dingsdag 25 en Donderdag 27 Mei 1880, 's moreens van 12 tot 2 uur; terwijl de PASPOORTEN der MILITIEvoor zoover zij ontvangen zijnalsdan tevens kunnen worden afgehaald. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Polieie het volgende voorhanden, als; een zilveren eau de cologne doosje waarin eenig geld, een groote sleutel, een zijden zak doek, een paar kinderkousen, een kist met twee groote nesschen er in een ledige kist, drie ledige mandeneen r. c. kerkboek, een groote sleutel. In Belgie maakt men zich gereed voor de vierins van het vijftigjarig volksbestaan. Wij Noord-Neder landers zien die feestviering mot groote kalmte tege moet en toonen daardoor hoe groot de verandering is die ons oordeel over onze voormalige landgenooten heeft ondergaan. Wanneer wij thans de geschriften inzien die in de eerste jaren na 1830 over de Bel gische omwenteling zijn geschreven treft ons de ver bittering de minachting waarmee over de leiders van den opstand den Koning van den nieuwen staat en geheel het Belgische volk wordt gesproken. Onze regeering is steeds de liefderijke en zorgende vader en hare maatregelen zijn zonder uitzondering wijs en verstandig. De twijfelingen van enkelen worden dooi het krachtige koor der toejuichende menigte volkomen overstemd De Belgen daarentegen zijn dwaze en ondankbare kinderenmuiters en verraders bandieten en gespuis; hunne hoofden, „raddraaiers" is de ge wone uitdrukking zijn woelgeesten eerzuchtigen dweepers en schaamtelooze landverraders. Het recht is onbetwistbaar aan onze zijde en enkel onrecht staat daartegenover. Thans oordeelen wij eenigszins anders. Zeker van onderdrukking van België is geen sprake gewfeest. Ten onrechte heeft men de regeering van Koning Willet» I een tiranniek bestuur genoemd. Zijne re geering is voor België in vele opzichten hoogst wel dadig "geweest. Voor den bloei van handel en nij verheid" werd inderdaad veel gedaan en de vruchten van die bemoeiingen openbaarden zich in verooogde welvaart' Aan onderwijs ea wetenschappelijke oplei ding bestond in de zuidelijke provinciën groote be hoefte en aan maatregelen om daarin te voorzien heeft het niet ontbroken. Bij dat alles werd echter niet gelet op den aard en den geest van het volk, De regeering verkeerde in dit opzicht in de grootste onkunde. Zij vroeg er niet naar. Zij scheen het beneden zich te achten er onderzoek naar te doen en er zich naar te richten. In Noord-Nederlanu aan blind vertrouwen gewoon, beraamde zij naar eigen goedvin den de maatregelen die zij in Zuid Nederland noodig achtte, en paste ze toe naar eigen inzicht. Zij be schouwde de Belgen als onmondigen als kinderen die niets anders te doen hadden dan de wijze be- sluiten van het vaderlijk bestuur dankbaar aan te nemen en met blijmoedigheid op te volgen. Zij had wel bespeurd dat er enkele ontevredenen en onwil- ligen waren maar het kwam niet bij haar op aan verzet of tegenstand te denken. Wanneer slechts de onruststokers werden gestraft en hunne stem werd onderdruktzou het volk spoedig de ongegrondheid hunner beweringen inzien en de maatregelen der Re geering zegenen. Het zelfvertrouwen des Konings vooral was onbegrensd. Toen bij weinige dagen voor het eerste oproer te Brussel deze stad verliet, werd de gevaarl ke toestand hem op ernstige en duidelijke wijze onder het oog gebracht De kom- inandant die opmerkziam maakte op de geringe bezetting, en bevelen vroeg voor het geval van op roer, ontving een schouderophalen tot antwoord. De gouverneur van Oost-Vlaanderen drong herhaaldelijk op militaire voorzorgen aan, maar de Regeering scheen de Belgen niet in staat te achten tot daden van verzet. "Toch was het smeulend vuur zichtbaar voor ieder die niet opzettelijk blind was, en de opstand was bijna openlijk aangekondigd. In de twee eerste dagen van het oproer was er te Brussel geen over heid geen politie, geen gewapende macht te zien, en de burgers zeiven maakten, aan do rustverstoring, de plundering en vernieling een einde. V* at het leo-er betreftaan moed ontbrak het bij de soldaten nieten evenmin hij velen der aanvoerders maar de meest bevoegde beoordeelaars onder onze eigen landgenooten hebben het moeten erkennen, dat de meeste bevelhebbers voor hunne betrekking ten eenen male ongeschikt waren en hunne handelingen een aaneenschakeling van misslagen zijn geweest. „Zij 2ijn het aldus kan men bij een Nederlandseh schrijver lezen waaraan het gelukken van het op roer en de scheuring van het Rijk der Nederlanden is te wijten. Zij namen geen maatregelen om het oproer te voorKomen of het krachtig te bestrijden toen het eenmaal was uitgebarsten zij lieten zich lijdelijk medeslepen door den stroom der gebeurte nissen zij bogen het hoofd voor het muitende volk en gaven vastheid en kracht aan een opgeworpen bestuur, door daarmede in onderhandeling te treden; zij lieten de wet vertrappen, de koninklijke majesteit beleedigen en de eer der wapenen krenkendoor een trouwe en goedgezinde bezetting als het ware prijs te geven aan den overmoed van een oproerige menigte." Bij de Regeering dreef heden de zucht tot toege vendheid en bemiddeling boven om morgen weer te wijken voor den eisch tot onvoorwaardelijke on derwerping. Nu eens werd uitzicht gegeven op weg neming van grieven, dan weer gedreigd met gestrenge bestraffing, maar van het eene kwam evenmin iets als van het andere en zoo ontving het oproer eiken dag nieuw voedsel, werden de rustige burgers allengs medegesleept en bijna gedwongen een voorloopig bestuur te vormen of te ondersteunen. Bij de wet tige Regeering was geen krachtgeen steun geen raad, geen bescherming te vinden. De moedige daad van den Prins van Oranje om bijna alleen net op roerige Brussel binnen te trekken moest bij gebrek van een behoorlijke volmachtbij gebreke van dui delijke voorschriftenbij gebreke van een plao en van een vasten wil, zonder vrucht blijven. Men wist inderdaad niet wat men wiide. Men dreigde men gebruikte geweld, er stroomde bloed, maai men moest te gelijk sparen en ontzienen tastte niet door. Zoo zaaide men verbittering, vrees, on zekerheid radeloosheidin plaats van ontzag en vertrouwen iu te boezemen. De latere a inval op Brussel mislukte door slecht beleid en halve maat regelen waarvan onze arme soldaten de slachtollers werden en eindigde met een treurige nederlaag. Nu was alle ontzag geweken en overal heerschte schromelijke verwarring. Het leger ontbond zich gebeele regimenten gingen tot de opstandelingen over. de vestingen werden verlaten de citadel van Buik viel door gebrek aan leeftochten geheel België werd ontruimd. Het oproer was een opstand d< opstand een omwenteling geworden. De eer onzer wapenen is door den tiendaagschen veldtocht roemrijk herstelden het beleid van don Prins van Oranjegesteund door den moed zijner soldatenzou geheel België in korten tijd hebben onderworpen wanneer uiet de staatkunde der Euro- peesche mogendheden tusschen beide ware gekomen Het was reeds besloten, dat België geen deel meer zou uitmaken van het Koninkryk der Nederlanden en Frankrijk en Engeland hadden zich gereed ge maakt om ons zoo noodig tot de afscheiding te dwin gen. Maar al ging daardoor de vrucht der overwinning verloren, het Metalen Kruis blijft niet te min een schoone, eervolle herinnering aan de vaderlandsliefde, de geestdrift, de trouw en den moed van den soldaat en den burger, die onze eer hebben gehandhaafd. En thans is België een landdat zich allergelukkigst heeft ontwikkeld dat zich de achting en de goede gezindheid van Europa heeft verworven en waardig getoond. Hoe geheel anders denken wij thans over dat volk dan vijftig jaren geleden I Aan beide zijden is de wrok verdwenen en de verbittering geweken Wij spreken over elkander met onderlinge waardee ring. Van weerszijden stellen wij er prijs op goede buren te zijn Meer en meer hebben wij de oude betrekkingen hernieuwd elkander leeren kennen en achten en banden aangeknoopt van vriendschap en goede verstandhouding. Wij ziin gewoon geraakt elkandër met welwillendheid te behandelen het ver- ledene te vergeten en ons te onthouden van alles wat de oude veeten zou kunnen doen herleven België wil daarom met groote zorg uit zijne aanstaande feest viering alles verwijderen wat ons zou kunnen kren ken en wij zullen ons aan zijne feestviering niet er.-eren maar ons verheugen over den voorspoed onzer buren. Wij zijn gescheiden en verlangen geen van beiden naar hereenigingmaar dan kunnen wij elkander ook in volle oprechtheid de hand der vriend schap reiken en ons verblijden over de gelukkige uitkomstdie na vijftig jaren is verkregen. Pruisen. Het den 20 bij den Landdag ingediende wets ontwerp t„t wijziging der kerkeliik-staatkundige of Meiwetten, houdt in hoofdzaak het. volgende in. Het ministerie wordt behoudens koninklijke goedkeuring gemachtigd, vrijstelling te verleenen van eenige bepalingen der wet over de opleiding en aanstelling van geestelijken en ook aan buit.enlandsclie geestelijken de uitoefening van ambtsverrichtingen te ver oorloven. Kerkdienaren die zich aan ernstig verzet, tegen de staatswetten schuldig makenkunnen van hun ambt ver vallen verklaard worden, onder verlies van hun ambtelijk inkomen. Een bisschopdoor de rechtbank ontslagenkan door den Koningonder erkenning der staatswetals bis schop zijner vroegere diocese hersteld worden. In de on bezette katholieke bisdommen kan de uitoefening der bis schoppelijke rechten aan hem die de kerkelijke bediening vervult, ook zonder de voorgeschreven eedsaflegging door het ministerie toegestaan worden. Wederuitkeering van gestaakte bezoldigingen van Staatswege kan bij ministerieel besluit bevolen, maar ten allen tijde herroepen worden. Ver volging wegens verzet tegen de Meiwetten geschiedt slechts op voorstel van den Opper-President. De ministers van binnenlandsclie zaken en van eeredienst worden gemachtigd, om de vestiging van nieuwe inrichtingen der in Pruisen reeds bestaande genootschappen voor ziekenverpleging te vergunnen, alsmede aan de bestaande vrouwelijke genootschap pen voor ziekenverpleging het verzorgen en het onderwijzen van niet-schoolpliclitige kinderen. Deze laatste vergunning kan herroepen worden. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot onderhandsehen verkoop aan de gemeente Groningen van 2 gedeelten voormalige linie op de hoogte van Helpman, voor 64700; tot wijziging, zonder veran dering van het eindcijfer, van hoofdstuk III der staatsbe groting voor 1879;'tot vaststelling van nadere bepalingen omtrent den accijns op het zout; tot vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het, dep', van marine, dienst 1880; tot betaling eener tot het dienstjaar 1878 behoorende on verevende vordering ten las'e der begieoting van N. Indie (2207 aan Mehlbaum te Amsterdam, voor americaanseh hout in 1876 voor de havenwerken te Batavia geleverd). De P Kamer is den 19 weder bijeengekomen, Verkeer. Op de beide Pinksterdagen zijn over den Hollandschen spoorweg vervoerd ruim 30000 personen (ruim 5000 van Amsterdam naar Haarlem) over den Rijnspoor weg vanen naar den Haag 10300 en per stoomtram tusschen den Haag en Scheveningen 12300; door de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij ruim 7500", door de havenstoomboot- dienst te Amsterdam 18101, door de Rot.terdamsehe Tram- way-maatschappy 40305 door de Haagsche Tramwegmaat schappij (Delft—den Haag—Scheveningen) 18263. Spoorwegen. De gemeenteraad van Haarlem heeft met 16 tegen 4 st. verworpen het voorstel van B enW., om voor f 10000 aandeel te nemen in den spoorweg Kuynders naar Zandvoort. Geldleening, Voor de 8 seriën a f 100,000 der 4 p.ets. leening van 1 miljoen door de gemeente Haarlem openge steld is door 28 inschrijvers geteekend voor f 1,697,000. Toonkunst. Den 9 is te Eindhoven de prachtige nieuw gebouwde concertzaal voor Eindhovens Mannenkoor feestelijk ingewijd, o. a. door de uitvoering, onder leiding van den heer R. Hol, van eene door hem voor deze gelegenheid ge componeerde cantate. Tuinbouw. In eene den 20 te Haarlem gehouden bui tengewone vergadering der Bloemistenvereeniging, is besloten om de ministers van buit. zaken en van waterstaat bij adressen te verzoeken hunnen invloed aan te wenden tot wijziging van enkele artikelen der conventie van Bern tot beteugeling der druifluis, door welke, den handel in bol- en knolgewassen zeer benadeeld wordt. Onderwijs. Bij de voorjaars-examens voor het lager onderwijs te Haarlem zijn i 1 van 4S geëxamineerden ge slaagd als hoofdonderwijzers, 4 van 10 ais hoofdonderwijze ressen, 38 van 70 al's hulponderwijzers, 35 van 65 als hulponderwijzeressen. In het geheel zijn aldaar geëxami neerd 613 personen, waarvan 315 acten of aanteekeningen verwierven. Feesten. Den 15 is het 25jarig bestaan van het idioten- gesticht te 's Gravenhage feestelijk herdacht. Aanbestedingen. Den 14, het. verbeteren van het fort Nieuwersluis, minste inschr. N. v. Haarenvoir f 248,7U0. Den 18, te Hoorn, het herbouwen van de Groote kerk en den toren, minste inschr. P. J. Blauwvoor 205.990. Den 21, te Amsterdam, door het bestuur der S. Vineen- tius-vereeniging, het bouwen eener school met directeurs-en onderwijzerswoning aan de Stadhouderskade, minste inschr. II. v Buuren Jr. Sr Zoon, voor f 54,980; het bouwen van eene Kijks-kweekschool te Deventer, geraamd op f 150,000, minste inschr. Pos, te Almelo, voor 138,875. Bouwwerken. De gemeenteraad van Leiden heeft be sloten den minister van binn. zaken vergunning te vragen voor liet bouwen van een gymnasium en eene b. burgerschool voor meisjes op de Ruïne, welk plein voor de stichting van academische gebouwen aan de regeering is afgestaan. Africaansche Handelsvereeniging. Eene combinatie van belangstellenden heeft de baten der vereenigingdoor likwidateuren op de balans gebracht voor f 2,311,942, voor die som gekocht, zoodat aan de crediteuren 17% P- e. kan worden uitbetaald en besloten tot een gezamenlijk bedrag van t 1,995,000 in aandeelen van 150 eene nieuwe naam- looze vennootschap, tot voortzetting der zaken op de zuid westkust van Alricaop te richten. Inpoldering. De gemeenteraad van s Hertogenbosch heeft den 14 met alg. st. aangenomen het voorstel van B. en W. tot inpoldering der stad, waartoe eene leening van 150,000 zal gesloten worden. De polders Anna PaulownaWaard en Groet en Haard Nieuwland hebben f 2000 (respectievelijk l/a en oe- sohikbaar gesteld tot bekostiging der grondboringen m de Wieringermeerwelke door de aanvragers der concessie op verlangen der regeering verricht wordenten einde bekend te worden met cïe hoedanigheid der droog ie leggen gronden. Monument. Eene commissie van zee-officieren heeft eene circulaire aan alle officieren, adelborsten en scheepsklerken der zeemacht gericht, met verzoek om bijdragen van hoog stens f 1, tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van den luitenant L. R. Koolemans Beynente Maeassar. Giften. Voor den derden ijszeetocht der Willem Barends is door het subcomité te Utrecht reeds 1250 ontvangen. Geschenken. De heer A. de Waal Male fijt te Haarlem zijn den 14, ter gelegenheid van zijn 40jarig jubilé als heel- eu verloskundige aldaar, namens tal van vrienden en collega's een prachtige gedreven zilveren bekermet goud gevuld en een rijk versierd album aangeboden. Rampen. Den 13 zijn, door onvoorzichtigheid der hout schillers, 3 bunders sparren en heide verbrand behoorende aan de lleeren Taets v. Amerongen v. Renswoude en v .d. Poel, onder de gemeente Renswoude. Den 13 is op de Boschplaat, de oostelijke punt van Ter schelling gestrand de duitsche schoener Adelheid, van Ham burg naar Bordeaux. Het schip had reeds den dag te voren hij Ameland gezeten en was toen door de bemanning ver latenbehalve door den kapitein en zijn zoon. Den 13 zijn echter ook beiden met de scheepsboot van boord gegaan en op Ameland aangekomen. Den 14 is aan den Rijnspoorweg onder Maarn de arbeider J. v. Doorn, bij het terugzetten van een zandtrein, door eene afschuiying van zand onder den trein geraakt en gedood. In de gemeente Esch zijn den 15 drie boerenplaatsen met nanboorigbeden afgebrand. Wegens het gebrek aan water kon de brandspuit geen dienst doen. De vlissingsche loodsschoener nr 1 is den 16, s avonds laat., op de hoogte van het eiland Wight, door een engelsch stoomschip aangevaren en ontniddelijk gezonken. 5 Van de opvarenden, waarvan 4 gehuwden zjjn verdronken de overige 7 op bet, stoomschip overgesprongen en te Southampton aangebracht. Den 17 is in het Bokkengat gezonken het engelsehe kolen- schip Ceresvan Sunderland naar Rotterdam. De beman ning werd door stellendamsche schippers opgenomen. Den 15 zijn op de kermis te Maastricht eene tent met daarin aanwezige goederen geheel en een daarnevens staand paardenspel grootendeels verbrand. Liefdadige personen heb- ben zich beijverd om inzamelingen te ooen tot vergoeding der aangezichte schade. Prostitutie. Eenige ingezetenen van Rotterdam neb ben onlangs adressen aan de ministers van justitie en van binn. zaken gezondenwaarbijmet overlegging van be- wijzen, wordt aangedrongen op maatregelen tegen de toe nemende prostitutie van jonge meisjes aldaar. Blijkens de vervolgingendie dezer dagen te Rotterdam aan de orde zijnhebben deze adressen reeds eenig gevolg. Misdrijven. Den 13 's avonds zijn op een openbaren weg onder Uosterwolde 2 personen door 4 mannen onver wachts aangevallen en deerlijk mishandeld. Beiden hebben erge wouden bekomendie met scherpe werktuigen zijn toegebracht. Den 21 heeft groote beweging en ernstig verzet tegen de polieie plaats gehad op de Joden-Breestraat te Amsterdam, ten gevolge van het bevel van een inspecteur der polieie tor- het opruimen der uitstallingen van den openbaren weg, waartoe de hoofdcommissaris, in het belang van het verkeer, eenige maanden geleden besloten had. Een adres van belangheb benden aan den gemeenteraad om de oude plaatsen te be houden zoolang de ontworpen overdekte markt op de te dempen Leprozengracht reed was had met gebaat, en eenige dagen geleden waren venters plaatsen aange wezen op den Zwanenburgwal. Genoemde inspecteur en de agenten die hem te hulp schotenwerden in éörïSlder^ "edrongen, andere agenten van de daken met planken, steenen en vuil begroet, zoodat zij zich met lninne sabels door de menigte moesten heenslaan. De polieie bleef echter meester en nam eenige personen ia hechtenis Rechtszaken. De H. Raad heeft den 19 verworpen liet cassatieberoep van den hulponderwijzer op Texel, door het hof te Amsterdam veroordeeld wegens het maken van eene valscke aanteekening op zijne acte. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, den 19 J. M., bediende bij de expediteurs v. Gend fy Looster zake van verschil lende valscbheden in geschriften van koophandel, veroor- deeld tot 15 maanden cellulaire gevangenisstraf. Overleden, den 14, te 's Gravenhage, de gepens. genl.- majoor dr. J. D. Delpratoud-commandant der Kon. Militaire Academie oud-lid der 2e. Kamer, oud 86 jaren. Den 18, te Utrecht, de oud-hoofdingenieur van den waterstaat P. Koek, oud 78 jaren. Het besluit om het Turksche gezantschap hier te lande op te heffen is door den Sultan ingetrokken. Murad-E tfendi zal dus als vroeger zijn hof te 's Gravenhage en te Stockholm blijven vertegenwoordigen. Vervolg der wekelijksche berichten in het bijblad. jStatSö-ülieuw*.. In den nacht van 17-18 dezer is van de waterschuit van een onzer brouwerijen komende van Schoorldam en bestemd naar de Rijpde schipper nabij de Friesche brug in het Kanaal gestort en verdronken. Hij laat eene weduwe en 2 kinderen na. Door het kiescollegie der lierv. gemeente alhier is an dermaal beroepen de heer Ynzonidespred. te Noordetoos eri zijn op het drietal voor de tweede vacature geplaatst de heeren Jonker, Zegers en Lazonder, predikanten te Heerden, Gorinchem en Zegveld. ,Q Msstr. Snickersbisschop van Haarlem, is den alhier aangekomen, 'ot het toedienen van het vormsel in deze stad en omliggende gemeenten, en heeft, zijnen m'rek genomen bij den lieer deken, pastoor der S Laurentiuskerk. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 23 Mei's namiddags te 6 urenin den Stadsboutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Wellcom", marscli van Kon. 2. ,,1 Alncawe grande ouverture van Larglois. 3. „A tes beau yeux, gran e valse van Mélant. 4. „Fête "bord," fantaisie original van Reymansa. En Merb. Appel aux Matelotsc. Danse des Matelotsd. Cuant de fête; e. Couplet du Mousse f. Danse finale. 5. „Raoul", marche militaire van Baudonck 6. a. Serenade „Ruy Bias" van Weckerhn. 4 Finale aus der Oper „Eurianthe van Weber. 7. Grande fantaisie de P „Cinq Mars" van Gounod. 8 Finale „1 Éclair, grande g. 1 van Brifaux. KANTONGERECHT 21 Mei. S. R., Wed. J. F. W., te Alkmaar, twee boeten vaa/l en 'twee boeten van f 2, of een dag gev. voor elke boete ter zake van overtreding van de keur van den polder «dt EendrachtC. E. Gz., te Otidcarspel1B. en J. r., ie Heer Hutro Waard, ieder f 0,50 boete of 1 dag gev ter zake van overtreding van de keur van den polder Heer Hugo Waard. Allen iu de kosten,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1