No. 22. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 30 MEI. Titelzucht. Officieel ©ebecltc Sdcftelijkscfte ficricütcn Duiischland Belgie. Frankr})k. (jiroo( ltril(anj« en Ierland. A L K M A A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,«5, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgever HERM'. COSTER ZOON. COURANT. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer gestaan ingezonden berichten een dag vroeger. STREMMING DER SCHEEPVAART. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland Brengt ter kennis van belanghebbenden 1°. dat door het verwisselen der deuren in de schutsluis Willem 111 aan het Noordhollandsch Kanaal tegenover Amsterdam, den 31 Mei e.k. en eenige volgende dagen, met die sluis niet zal worden geschutmaar dat, gedu rende dien tijd, alleen zal worden geschut met de schut sluis Willem 1 2°. dat tengevolge van het uitnemen der deuren van de keersluis te Buiksloot de scheepvaart den 4 Juni e.k. aldaar eenig oponthoud zal kunnen ondervinden. Haarlem De Commissaris des Konings voorn., 26 Mei 1880.SCHORER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendat de werk zaamheden aan de Hoogebrug bij de Zes Wielen aanvangen 18 Mei 1880, en dat de vaart door die brug Dingsdag 1 Junij 1880 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten. Burgemeester en W ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLA1NE PONT. 15 Mei 1880. l>e Secretaris, NU HOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het driemaandsch kohier voor de belasting op het Personeel No. 8, voor de dienst 1879/80 op 21 Mei 1880 door den Heer Provincialen Inspecteur der di recte belastingen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeeute ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., 24 Mei 1880. A. MAGLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR maken bekend, dat ter secretarie dezer gemeente, gedurende drie maanden voor hem die zijn eigendomsregt voldoende kan bewijzen, beschikbaar is de opbrengst ad f 10,50 van drie in het openbaar verkochte ijzeren pijpen, welke in 1879 door de politie, als onbeheerd aan den openbaren weg lig gende in bewaring zijn genomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in hunne vergadering van 25 Mei j.l. gunstig is beschikt op het aan hen ingediende verzoek 1=. van N. P. BIBO, spekslager te Alkmaar, om vergun ning tot het oprigten eener spekslagerij in het perceel aan de Mient,, wijk C. No. 12, en 2». van WILHELMINA KIEL weduwe N. VAN DER VOORT alhier, om vergunning tot het oprigten van eene broodbakkerij in het perceel aan de Boekelaanwijk E No 143 Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BRAND WEZEN. Buegemeestjér en Wethouders van Alkmaar; Overwegende dat twee brandspuiten bediend zul len worden door ingezetenen, die daarvoor worden aan gesteld door Burgemeester en Wethoudersop voor- dragt van bet collegie van brandmeesters en wel 75 manschappen voor iedere spuit, tegen eene vaste jaarwedde van f 5, uittebetalen in de maand Decem ber van ieder jaar en tegen eene belooning van vijf en twintig centen per uur, wanneer bij brand dienst wordt verrigt Roepen hen, die daarvoor in aanmerking wen- schen te komen, op, om zich vóór S Juni a. s. te laten inschrijven op de ter gemeente-secretarie ge reed gemaakte lijst, waartoe alle werkdagen gelegen heid bestaat tusscben des voormiddags 9 en des namiddags 2 uur. Zij herinneren, dat, wanneer zich geen voldoend aantal personen aanmelden het gevolg zal worden dat de verpligte dienst zonder betaling der bewezen diensten gehandhaafd blijft. Burgemeester en Wethouders voorn emd, Alkmaar, A MACLAINE PONT. 28 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR In ervaring gekomen dat wederom door losloopende honden zeer belanrjjke schade is toegebracht aan de bloemperken in de plantsoenen der gemeente Roepen bij deze de krachtige medewerking der ingezete nen in om die beschadiging te voorkomen doo- hunne hon den in de plantsoenen niet los te laten loopen, niet twijfe lende of zij zullen bereid zijn die medewerking te verleenen om de bloemperken in de plantsoenen in netten staat te noudeu. Burgemeester en Wethouders vernoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 29 Mei 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Tot en met 4 Juni bestaat ter gemeente-secretarie gele genheid loten der WATERSNOOD-LOTERIJ, waarop prijzen gevallen zijn, ter verkrijging dier prijzen inteleveren. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn. verzonden gedurende de 2". helft, der maand April 18811. Lindenberg en Wallstabe, D. Muüren, H. MooijJ. L. van Embdenvan Dijk AmsterdamP. Rus Harliand RotterdamM J. SelhorstSchoonhoven N. SwartSint Pancras; K. Rienshoffer, Veendam. Van het Hulpkantoor Heer Hugo Waard: J. van Dijk, Blaauwdijk. Briefkaart: E. Groenveld Delft. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het, volgende voorhanden, als: een gouden neddjon. enn goud paardje, een wandelstokjeeen sleutel, een zijden zak doek een paar kinderkousen, twee kisten en drie ledige manden. Wat ik u bidden mag, Avitus, laat mij kijven; Ik ben volstrekt van zin, in kwaad humeur te blijven Ik ben verstoord, vermoeid, en in een maand of vier Zet ik, uit loutre spijt, geen pen meer op 't papier, 'k Heb waarlijk veel geduld maar 'k wil het niet [verbergen Zulk een onreedlijkheid is niemand meer te vergen. Ons Neerland is niet recht om kunde en geest geacht; Maar welk Geleerde of hier den briefstijl heeft be- [dacht Wat koud en statig brein van kunst en smaak ver stoken Heeft dus bij ieder woord zijn reednen afgebroken En door dat fraai herhaal van tytels zonder end Aan 't schrlkkelijkst wangeluid ons buigzaam oor ge- [wend Ik moest in 't Nederduitsch een reeks van brieven [schrijven Waarvan ik met fatsoen niet één kon schuldig blijven; Ik wilde op mijne wijs nog al bevallig zijn Maar 'k vind geen maat of stijl, hoezeer ik mij verpijn; Niets dan U Wei-Herwaarde en U Hoog-W el-Geboren En Wei-Edele-Gestrenge treft mij de ooren Ik schrap het tienmaal uit, ik zoek verstaan'bre taal; Maar 't blijft in ieder brief voor 't minst nog twin tig maal En waarlijk boe mijn oor het minder 'kan geheugen Hoe meer 't mijn pen behaagt Wel Eedlens voort te [brengen 'k Betui»zoo 'k eenen stap den schoorsteen nader [kwam Geen woord van 't geen ik schreef waar veilig voor [de vlam. Laai ons dit oogenblik 't gebruik ter zijde zetten, En wil op 't volgende eens met al uw aandacht letten. „Mijn Heer! (ik schrijf aan u) Mijnheer, het was [mij lief, „Dat ik mij zag vereerd met Uw Wel Eedlens brief: ,,'k Had U Wel-Edelen reeds voor een maand ge- [sch -eeven „Maar 'k wou metéén bericht aan U Wel-Eedlen [geeven „Wie 't ampt verkrijgen zal van onzen Vrind Licijn, ,,'t Geen U Wel-Eedlen wis een blijde maar zal zijn. ,,'k Verneem, Wei-Edel Heerdat Zijn IJ mg- W el- \_Geboren Houd op verzoekt ge wis etceetra spaar mijne [ooren Welnu, ziedaar den stijl, waar 's Lands gewoonte wil Dat hier een reedlijk brein zijne aandacht op verspill'. 'tls juist een eeuw (zegge honderd jaren) geleden, dat de geestige Baronesse de Lannoy op deze wijze haar landgenooten onze bespottelijke titelzucht onder het oog bracht Zij leefde in een tijd die zwanger ging van verandering, van revolutie, eu meende dat het dwaze gebruik van deze barbarismen niet lang meer zou durenmaar zij vergat de taaiheid der gewoonte en de ijdelheid der menschen die alle revolutien overleven. Haar brief aan Avitus zou even goed in 1880 als in 1780 geschreven kunnen zijn. Tegen de verwachting der dichteresdie van ,,een Volk waar zulk een drift tot vordring wordt bespeurd", iets beters meende te mogen hopen, zijn wij in dit opzicht niet vooruit gegaan. Onze Republiek kende geen ridderorden en ver leende geen adeldom. Er bestond een afzonderlijke stand van Edelen die een bestanddeel was van de regeering, maar er werd geen nieuwe adel bijgemaakt Bij de invoering van het Koningschap werden de Edelen of Ridderschappen" aangewezen om met de „steden" en „den landelijken 3tand" de Staten der Provinciën te kiezen. In Holland waren de adellijke geslachten grootendeels uitgestorven, en daarom was Haar vooral behoefte aan aanvulling uit de oude re- gentenfamiliën. De zaak werd behoorlijk geregeld, en van de bevoegdheid tot het verleenen van adel dom een ruim gebruik gemaakt; en ofschoon na 1848 de „adel" geen politieke „stand" meer is bleef in de gewijzigde grondwet de bepaling„de Koning verleent adeldom" behouden. Het eenige voorrecht dat de adel behield was de titel die hem dan ook bij Koninklijk Besluit van 20 Januari 1822 behoor lijk werd gewaarborgd. In het eerste artikel van dat besluit lezen wij namelijk„Aan al de hoven en rechtbankende ambtenaren van den burgerlijken stand, de notarissen en alle andere openbare beambten, hoe ook genaamd wordt uitdrukkelijk bevolen om in hunne aktenaan de personen daarin voorko mende toe te schrijven de adellijke titels of' kwalifi- catiën waarmede zij door ons zijn erkend of be giftigd zoodat dezelve personen in alle authentieke stukken niet anders dan met de hun toekomende titels en kwalificatiën worden aangeduid, verbiedende Wij daarentegen uitdrukkelijk aan de voormelde hoven rechtbanken, ambtenaren van den burgerlijken stand, notarissen en alle andere openbare beambten om in hunne akten eenige adellijke titels of kwalifica tiën toe te kennen aan personen welke daarmede door Ons niet erkend of begiftigd zijn." Boven de eerste lijst van erkende adelijke personen en ge slachten bij Koninklijk Besluit van 25 Juli L825 (Sfaatblad No. 01) vastgesteld, staan voorla de „praedikaten van adeldom en titulen" vermeld als Hoog Welgeboren Heer Jonkheer, Hoog Welge boren Heer de Ridder of Baron en Hoog Geboren Heer de Burggraaf, Graaf, Markies, Hertog of Frius Ziedaar de eenige offieiëele titels voor bijzondere personen die wij kennen en de tot nog toe heer- schende strafwet stelt op de aanmatiging van deze titels door onbevoegden een straf van niet minder dan zes maanden tot tvyee jaren Nog in de staats regeling van 1805 wordt de titel van het Wetgevend Lichaam vastgesteld als Hun Hoog Mogendeen bepaald dat de Vergadering zal worden „geadieerd onder den titul van Hoog Mogende Heeren". De Constitutie van 1806 spreekt evenzeer van de „Ver gadering van Hun Hoog Mogende." Bij de Grond wet van 1814 begreep men vermoedelijk, wat in 1806 over bet hoofd was gezien dat men niet meer leefde onder de Republiek en werd de titel der Staten- Generaal veranderd in dien van Edel Mogende Hee ren, welke in de Grondwet van 1815 voor de beide Kamérs werd gehandhaafd, totdat het jaar 1848 eiken titel deed verdwijnen. Voor de rechterlijke macht is echter nog altijd behoorlijk gezorgd Naar gelang van hun rang heeten de rechterlijke collegiën Edel Hoog Achtbare, Edel Groot Achtbare of Edel Acht bare Heeren. Het is zeker ai mooi genoeg dat bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur is voor geschreven dat „de rechterlijke kollegiën" deze titels zullen voere.s; doch evenals men vóór 1848 zich niet be paalde tot het gebruik van den voorgeschreven titel bij het aanspreken van de Vergadering der Staten-Generaal in haar geheelzooals het Grondwettelijk voorschrift ei-chte maar ieder lid in het gewone leven en bij gelegenheden die met zijn lidmaatschap van de Staten- Generaal niets te maken hadden, als Edel Mogende betiteldezoo ziet men ook op de adressen van par ticuliere brieven aan leden van de rechterlijke macht de titels prijken van Edel, Hoog-, Edel Groot- of Edel Achtbaren Heer. Al is de titel van EdelMogende dien van Hoog Mogende in het graf gevolgd het gebruik heeft behoefte gevoeld aan een titel voor de leden der Staten-Generaal en dien van HoogEdel Gestrenge Heer in zwang geb 'acht. Voeg daarbij nu de titels van HoogGeleerde, ZeerGeleerde, Wei- Eerwaarde, WelEdel Gestrenge, H oog Eerwaarde WelEdel Geboren en Wel Edele Heer, en men zal moeten erkennen dat de Nederlandsche natie over een staalkaart van titels beschikt, die voor de kermis der ijdelheid alleszins voldoende kan geacht worden. Niet tevreden met deze titels op bet adres of boven den inhoud van den brief te schrijven (in het spreken is niemand dwaas genoeg om ze te gebruiken), ver valt men daarenboven tot de „barbarismen" waarover voor honderd jaren reeds door Mejonk vrouwe de Lannoy geklaagd werd. Het gewone gij, u en uw verdwijnt en men schrijft Edel Achtbare HeerIn antwoord op U.E.A. missive van 15 Mei 1 1 heb ik de eer U.E.A te berichten etc WelEd.Geb Heer! Uit UWEG geëerde van 12 dezer vernomen hebbende, dat UWEG. enz. enz. Wanneer zullen wij met dien onzin breken en ons schamen te schrijven, wat geen mau van bescha ving en gezond verstand zou durven zeggenMoge de ijdelheid van enkelen op deze titels zonder zin gesteld zijn de groote meerderheid zou ze zonder leedwezen zien verdwijnen. Het is het gebruik dat ons gebonden houdt, het gebruik, waarmede de meesten schromen te breken uit vrees dat men hen voor onbeleefd zal houden of voor lieden die niet weten hoe het behoort. Hoe lang zal het nog duren, eer men zal erkennen dat het zóó met behoort en de beschaafde Nederlander het Mejonkvrouwe de Lannoy zal nazeggen 't is met de menschen spotten En liever leerde ik nog de taal der llottentotten Dan dat ik tegens licht en reden en fatsoen Mijn goede Moedertaal dien hoon meer aan hielp doen! Het voorstel tot inlijving van Altona in het tolgehied des Rijks werd door den bondsraad met algemeene stemmen den 22 goedgekeurd. Later zal beslist wordenhoe dit besluit zal worden uitgevoerd. Het bericht, der Köln. Zeitung, dat de Curie hare aaa de duitsche bisschoppen gegeven vergunningom van de te benoemen pastoors aan de regeering kennis te geven, inge trokken heeftis juist bevonden. De Bord- AUgem. Zeiting maakt eene vertrouwelijke nota van prins Bismarck van den 20 aan den duitscken gezant t.e Weenen openbaar, waarin bij de aandacht vestigt op de plotselinge wendingin de onderhandelingen met Rome ontstaan. Hij schrijft dien omkeer daaraan toe dat de prelaten van den toestand in Pruisen weinig kennis heb ben en daarom spoedig overdreven verwachting koesteren. De regeering wil slechts de wapenen der wet ter zijde leg gen geenszins vernietigen. Op 17 Maart besloot het mi nisterie tot bet in overweging nemen van eene doortastende wijziging der Mei-wettenopdat de regeering de bevoegd heid et langde, de uitvoering daarvan in bet belang van den vrede na te laten, en thans tot strenge toepassing genood zaakt was. Tegenover de bedenking van den nuntius Jacobini over hetgeen ingeval eener regeeriugsverandering zou geschie den stelt hij eene andere. I >e regeering aad reeds aanmer kelijke practische coneessiën gedaande Paus daarentegen gat' louter theoretische aanduidingen zonder rechtskracht." Verder wijst de nota op de voortdurende oppositie der centrumpartij, terwijl een enkel woord van den Paus of der bisschoppen een ein f zou maken aau liet onnatuurlijk ver bond der roomsche priesters met de socialisten. De dreigeude taal van den prouuntius tegenover den am bassadeur deed zien, hoe ver men nog van een modus vivendi verwijderd was. Overigens maakte de aangeduide afbreking der onderhandelingen geen indruk. Het verminderen van bet aantal geestelijken, bet. verval d-r zielzorg, kwam uitslui tend op rekening vau de Kerk en den Paus. De katholieke geestehjkneid liet elders onder veel harder voorwaarden de geloovigen niet onbevredigd. Nog nimmer had Bis marck iets gezegd, dat kon worden uitgelegd, alsof de regeering bewilligen zou in eene herziening of afsehaf- ling der Mei-wettenovereenkomstig de eischen der cleri- ealen. Alles wat ooit bereikbaar scheenwas eene vrede lievende uitvoering van een dragelijken modus vivendi, op grond van wederkeerige verdraagzaamheid. Den 27 liet dat blad volgen de mededeelmgen van den gezant te Weenen, van 29 Maart, 15 en 16 April, waarop prins Bismarck's nota bet. antwoord was. Dat blad verklaartdat na den ontvang dezer mededrelingen en na de dépêche van karai naai Nina van 23 Maart, het vertrouwen op den uitslag der onderhandelingen met. Rome geschokt was, en de regeering alzoo tot het besluit kwam, om aau de katholieke onderda nen de concessie» te verleenen welke zonder nadeel voor den Staat ijnogelijk warenen dit te doen uit eigen bewe ging en zonder op de tegenconcessiën vau Rome te letten. Daartoe strekt de wettelijke volmacht, bij den Landdag aan gevraagd. Hoever de regeering van de bekomen volmacht gebruik zal maken hangt nu van de tegemoetkoming der curie af. Te Stuttgart werd de candidaat der democraten Payer tot lid van den rijksdag verkozen met 4440 stemmen tegen 2079 op den candidaat der duitsche rijkspartij van Gess. Bij de verkiezingen voor de provinciale staten werden te Leuven de clericalente ArlonNivelles en Ardenne de liberalen gekozen. Te Namen werden 7 liberalen gekozen er moet voor 5 leden herstemd worden valt deze herstem ming gunstig voor de liberalen uitdan komen zij aan bet bewind in die provincie. Te Brussel kwamen voor lid der kamer van de 7560 kiezers 383 kiezers op: daarvan werden 49 biljetten van onwaarde verklaard en 324 uitgebracht op den liberalen candidaatden advocaat Splingard, die^alzoo verkozen is. De katholieke associatie te Brussel besloot den 25 zich bij de verkiezing voor de Kamer op 8 Juni aldaar te onthouden waardoor de 14 liberale leden als gekozen kunnen worden beschouwd. Den 23 hadden in verschillende departementen verkiezin gen voor de Kamer der Afgevaardigden plaats. Te Aurillac werd verkozen Bastide republikein met 8899 stemmenCa- banusradicaal, verkreeg 7081 stemmen: te Sarlot, Roger, republikein, met 8769 tegen 6648 stemmen op den bona- partist Sorbier: te Riberac herstemming tusschen den bona- partist Lanave met 8084 en den republikein Simon met 6898 stemmen. Te Lyon moet herstemd worden: Blanqui, radicaal, verkreeg 5956, Rochet, republikein 5088, Ferrer, republikein, candidaat der socialistische werklieden-part.ij, 2650, de werkman Al als 1440 stemmen: aanvankelijk werd gezegd, dat Ferrer afstand deed zijner candidatuur bij de herstemming ten be hoeve van Blanquidoch dit is later door hem ontkend. 1829 Blanco biljetten waren ingeleverd, terwijl van 24417 kiezers ruim 16000 opgekomen waren, zoodat van den uit slag cler herstemming niets te zeggen valt. Den 23op weiter, dag de manifestatie zou worden*ge houden ter gedachtenis van de gevallenen tijdens den opstand der communewaartegen de regeering gewaarschuwd had verzamelden zich ongeveer 600 personen op het Bastille-plein te Parijsdie in optocht trokken naar het kerkhof Père Lacliaise om kransen neder te leggen tegen den muur, waar eenige communards doodgeschoten werden. Enkele personen, die weigerden te voldoen aan de aanmaning der politie om niet te blijven staan, werden in hechtenis genomen. Hier onder waren 7 buitenlandersdie over de grenzen gezet werdende overigen werden weder los gelaten. Overi gens viel niets voor en heerschte in geheel Parijs volmaakte rust. Op het kerkhof Montmartre werden verscheidene re devoeringen uitgesproken op het graf van Baudin in tegen woordigheid van vele personen. De gemeenteraad van Parijs nam den 25 met 36 tegen 7 stemmen zonder beraadslaging, terwijl 19 leden buiten stem ming bleven, de volgende motie van orde aan: de raad laakt den prefect van politie Aniricux, omdat hij den 23 aan de politieagenten bevelen heeft gegevenwelker uitvoering, de verfoeilijkste handelingen van het keizerrijk vernieuwende, op de vrijheid der burgers ernsiige inbreuk heeft gemaakt. Tot zijne verdediging had hij vooraf uit eigen beweging verklaard, dat de Raad met de door hem genomen maatregelen niets te maken bad; dat de minister van binnenlandscke zaken de verantwoordelijke persoon was en in de Kamer antwoorden zou, werd hij daartoe uitgenoodigd. Wordt dit raadsbesluit, zooals men vermoedtnietig verklaard, dan zouden volgens sommigen de meeste raadsleden bun ontslag nemenom zieb echter weder onmiddelijk verkiesbaar te stellen. Den 26 hadden de afgevaardigden van het departement der Seine met den minister van binnenlandsche zaken een onderhoud over de op 23 genomen politiemaatregelen. De 'sinister ver klaarde, dat de regeering geene manifestatiën kon dulden, welke om haren aard en de personen, die haar uitlokten, aan leiding konden geven tot ongeregeldheden op den openbaren weg. Hij voor zich achtte voorkomen beter dan onder drukken. De regeering kon niet toestaan, dat vreemdelingen eene manifestatie uitlokten met het doel om de republikeinsche regeering in een kwaden reuk te brengen. Den 23 had te Marseille de verkiezing plaats van 18 leden van den raad, welke verkiezing noodzakelijk was gewor den door de aftreding der pas verkozen oppositie leden. Van de 62190 kiezers kwamen slechts 14896 op, waardoor her stemming noodzakelijk werddaar geen enkel candidaat het vereischte vierde gedeelte der stemmen van de ingeschreven kiezers verkreeg. In eene den 24 gehouden algemeene vergadering der ver schillende groepenbehoorende tot de linkerzijde van den Senaatwerd Leon Saygezant te Londen en dezer dagen te Parijs teruggekeerd, om, zooals men zegt, meer in aan merking te worden genomencandidaat gesteld voor het Voorzitterschap. De oud-minister le Royerte wiens be hoeve de heer Pelletan bedankt had voor de candidatuur, en wiens verkiezing de regeering liever gezien had om Léon Say als gezant te behouden verkreeg 53 stemmen. Jules Simon had fen slotte voor de candidatuur tegenover Léon Say bedankt en daarvan kennis gegeven aan de leiders der rechterzijde die hem wilden stemmen. De uitslag der verkiezing te Lyon geeft aan de République Frangaise aanleiding tot een artikelwaarin zij bij vernieu wing de regeering aanspoort bij tijds tot bet verleenen der algemeene amnestie over te gaan, ter voorkoming dat zij bij toeneming, ook bij de algemeene verkiezingen, tot leuze worde genomen voor allerlei onwettige verkiezingen en tot v'iag om de verfoeielijkste ladingen te dekken. De minister van justitie gaf in eene circulaire aan de leden der rechterlijke macht te kennen, dat het voor hen beter was niet officieel en met hunne toga's deel te nemen aan de kerkelijke ommegangen op den Sacrementsdag. Senaat. Den 25 werd Léon Say tot voorzitter gekozen. Van de 276 uitgebrachte stemmen waren 121 in blanco, 147 op Léon Say4 op Leroyer, 2 op Pelletan, i op Simon en Gavardie uitgebracht. Kamer van Afgevaardigden. Den 20 werd het voorstel der commissie tot verhooging der rechten op katoenen ga rens o. a. door den heer Rotiher en den minister Tirard bestreden en den volgenden dag verworpen. Den 22 werd door de Cassagnac vergunning gevraagd om de regeering te interpelleeren ovu: misbruik van gezag in het departement Gers. Daar de minister afwezig was, werd de interpellatie verdaagd. Minister Hartington is thans voor Derby zonder verzet tot lid van het lagerhuis verkozen. De handhaving van Bartle Frère in Zuid-Afrika wordt door een groot eu invloedrijk deel der liberale partij zeer afgekeurd. De man, die op zijne verantwoordelijkheid den Zoeloe oorlog beron en wiens gedrag door de tegenwoordige ministers als leden der oppositie zoo sterk werd afgekeurd, had onmidde lijk terug moeten worden geroepen. De Daily News en Fall Mall beuren deze handelwijze dei /egeering ook zeer af. Generaal Wolseley kwam. den 26 te Plymouth uit Zuid- Afrika aan wal,

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1