No. 25\ Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 20 J U N I. TWEEDE BLAD. ére at. chte zijn W, Prijs der gewone Advertentiën •ge t. N, JjtmtcuUttb. s. KW» vare )RN Pand- Z, aan uit- [met be- z. den LKMAA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers f 0,03. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. iren- aan ST ATEN-GENERA AL Bij de 2®. Kamer zijn de volgende wetsontwerpen ingediend1°. tot goedkeuring eener overeenkomst den 22 Aug. 1879 door nederlandsche en pruisische commissarissen aangegaan omtrent de grensscheiding tusschen Winterswijk en Barlo. 2°. Tot regeling van het bedrag en de uitkeering der bij art. 4 der indische comptabiliteitswet bedoelde bijdragen van N.-Indie aan de middelen tot dekking van 's Rijks uitgaven [N.-Indie zal een vaste bijdrage verschaffen van 2 miljoen voor het auxiliair eskader, en eene veranderlijke, zijnde de helftdoch hoogstens 6 miljoenvan het voordeelig verschil tusschen de ontvangsten van de dienst en de uitgaven met inbegrip van genoemde bijdrage van 2 miljoen]. 3». Tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. Voor verkoop in het klein (minder dan 5 kan) is vergunning noodig van B. en Wbij weige ring of intrekking der vergunning is beroep op Ged. Staten toegelaten. Bij plaatselijke verordening kan de gemeenteraad wijken of buurten aanwijzenwaar de verkoop in het klein niet vergund wordt, en een maxi mum vaststellen van binnen de gemeente te verleenen vergunningen dit maximum mag niet lager gesteld worden dan: in gemeenten met meer dan 50000 zielen 1 op 500, in gemeenten met 2050000 zielen 1 op 400 in gemeenten met 1020000 zielen 1 op 300 in de overige gemeenten 1 op 250 inwonersen ner gens lager dan 2. Een afschrift der vergunning moet in de tapperijen zichtbaar zijn opgehangen. Gevangenis straffen en geldboeten worden bedreigd tegen het drank- verkoopen zonder vergunning het tappen aan beschon- kenen, aan kinderen beneden de 16 jaren en verpleegden in weeshuizen het opdwingen van sterken drank het in beschonken toestand verschijnen op den openbaren weg of op voor het publiek toegangelijke plaatsen, het doen van handelingen, welke voorzorgen en omzichtig heid vereischen, in beschonken toestand. Bij herhaalde overtreding worden de straffen verzwaard en kan ook onbekwaamheid tot het bekleeden van ambten ont zegging van kiesrechtverkiesbaarheidvoogdij enz. 1 van uitgesproken worden. Gewoonte van dronkenschap geeft 4 tui- grond voor scheiding van tafel en bed en voor onder- crcn curateele-stelling. Die thans tapperspatent bezitten moeten 249, ;ten onder kisten .Zn. binnen 3 maanden na het in werking treden der wet vergunning aanvragen; aan wie vóór 15 Mei j.l. drank in het klein verkocht, zonder met wetten of verordeningen Pin strijd te zijn, kan de vergunning de 2 eerstvolgende jaren niet geweigerd worden. De Noord-Zuid-hollandsche Stoomtramwegmaat- bestaat schaPPÜ UJn GaarlemLeiden, heeft den 16 en 17 de inschrijving opengesteld op 640,000 in aandeeleu een a - overjge 160,000 van het kapitaal van 8 ton zijn t werkt jjjj jjg 0pric|jting geplaatst. de an- j)e trein die den 11 's morgens te 11.49 uit aange- Roosendaal naar Breda vertrok, is door verkeerden wis- xtractselstand op een draaischijf en van daar op een 5 voe- uezend ten lager gelegen weiland geloopen, waardoor locomotief, tpijn tender en een bagagewagen naar beneden sloegen. De machinist Ch Scheltjes, die door remmen en tegen- laar in s';oom geven het onheil zooveel mogelijk zocht te voor komen is ellendig om het leven gekomen (zwangere vrouw en 5 kinderen nalatende), 2 conducteurs zijn ge wond en eene dame is licht gekwetst. De stoker was op raad van Scheltjes in tyds van de machine gesprongen. Den 11 na de laatste voorstelling der Meinin- gers in den stads schouwburg te Amsterdam is in den 1 uren foyer door eene commissienamens een aantal belang- kman stellenden het gezelschap een huldeblijk aangeboden ■rgetee- bestaande in een callegrafisch meesterstuk geteekend bij den ^oor Cuypers en geschreven door Grevenstukverge- Za- van nederlandsche gravures, „de nachtwacht" en „de schuttersmaaltijd" en van Ungers etsen der werken uit het Rijks-museüm. De heer Caramel li lid van het comitébood bovendien aan ieder der 23 ?en van dames en heeren eene ets van den stadsschouwburg. De Hertog van Meiningen heeft de gouden medalje van verdienste zijner huisorde verleend aan C. v. Wickera, gemeente-beambte op het tooneel van den stads-schouw- burgen het kruis van verdienste van die orde aan Y 116. den adj.-onderoff. B. J. v. d. Roerdie het bevel ge noemde voerd heeft over de soldaten die in de voorstellingen omdat der meiningers medewerkten. end is, De verguld-zilveren beker, afkomstig van hét van de vroegere 8. Joris-gilde te Middelburgthans eigendom het zui- ^er Joris-societeit en op de tentoonstelling in Arti it email. te Amsterdam aanwezigis voor f 15,000 verkocht aan den heer Rothschild te Frankfort. De heer A. J. v. Lier, schouwburg-ondernemer zelf be- te Amsterdamkomt als de zesde voor op de lijst der trekken, 192 hoogstaangeslagenen in Noordbolland, met f 3348, waarvan f 2169 aan recht van patent. 'I Eenige heeren hebben het plan gevormd om te uuaar, Scheveningen een zomerschouwburg op te richtenwaar van de kosten op ongeveer 250,000 worden geraamd. en s voor- ncien Wijlen jr. W. C. J. Wesselman v. Helmond heeft aan de herv. kerkgemeente vermaakt vast goed aan het kerkefonds en aan het diaconiefonds elk ƒ2500; wijlen de heer A. Verhagen te Lierop aan de r. c ge meente aldaar zijne nalatenschap na aftrek van eenige legaten geschat op ongeveer f 12,000, onder bezwaar van levenslang vruchtgebruik ten behoeve van een aangewezen persoon. De Maatschappij van landbouwtuinbouw en veeteelt in het arr Breda heeft eene Rijkstoelaag van f 650 ontvangen ten behoeve van het door haar ge geven wordend landbouwonderwijs. Den 11 is de 30jarige zoon van een inwoner te Eemmes-binnen gedood door het instorten van een 20 voet diepen put, waaruit hij bezig was steenen te halen. Den 12 is te Amsterdam, door de genie, aan besteed het verbeteren der kazerne Oranje-Nassau, waar voor minste inschr. waren Knipper Vree, voor/12800. Aan den heer K. Zijp Mz. isop zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Abbekerk. De vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland den 7 te Haarlem vergaderd heeft besloten een adres aan den minister van binn. zaken te zenden waarbij aangezien de bij art. 82 der nieuwe onderwijswet aan de gemeenteraden gelaten bevoegd heid om verbodsbepalingen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren vast te stellen, niet aan het oogmerk kan voldoen ten zij er in alle gemeenten gebruik van wordt gemaakt, verzocht wordt, eene wets- voordracht in te dienen tot uitbreiding der wet op den kinderarbeid en wel in dien zin dat het daarin op genomen verbod ook op huiselijke en persoonlijke dien sten en op veldarbeid toepasselijk zij. Het verbruik van gedestilleerddat in 1870 272,710 vaten of 7,61 kan per hoofd bedroegwas in 1878 gestegen tot 386,523 vaten of 9,85 kan per hoofd. Terwijl de bevolking in 8 jaren met ongeveer 10 p. c. toenam klom het drankverbruik met 42 en het verbruik per hoofd met bijna 80 p.c. De heer K. Hirschmannte Gorinchem heeft deD minister van waterstaat vergunning gevraagd voor liet aanleggen van een stoomtramweg van Geertruiden- berg naar Utrecht, in aansluiting met den reeds toege- stanen weg van Geertruidenberg naar Breda. Ds. v. Loon te Egmond aan Zee is beroepen te Wieringerwaard ds. J. Schuttevaer, van Simons- haven te Ursem. Den 15 is in het Nieuwediep binnengebracht door heldersche vletterlieden en urker visschersde deensche schoener Agent Lagonivan Rotterdam met cement naar Koningsbergen bestemd die den vorigen dag in de Zuidergronden had gestooten en zoo lek en vol water was geraaktdat de bemanning reeds bezig was de vlucht in eigen boot te nemen. De gemeenteraad van Boskoop heeft beslotende kermis, die op 28 Juni zou plaats hebben, niet te doen doorgaan als voorzorgsmaatregel tegen de in Noord brabant heerschende pokken. De directie der Nederl. Zuidooster-spoorwegmaat schappij heeft den 14 te 's Gravenhage, in 3 perceelen en in massa, aanbesteed het maken van stationsgebouwen, loodsen, wachterswoningen en huisjes, afrasteringen van terreinen en afsluitingen van overwegen, voor den spoor weg Tilburg-'sHertogenbosch-Nijmegenwaarvoor het minst werd ingeschreven: perceel 1 v. Hest, te Tilburg, 69200, perceel 2 L. de Rooyte 's Gravenhage, f 125,000, perceel 3 v. Hest, f 46800 en de massa Ph. Yerbrugge, te W addinxveen 232,800. De Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" heeft op hare exploitatie in 1879 eene winst behaald van f 159,113,16, maar vermits de hooge, op de Maat schappij drukkende lasten toont de winst- en verlies rekening weder een nadeelig saldo aan van 82,279,13, dat, ingevolge de bestaande overeenkomst, weder ten laste der hooge erven van wijlen prins Hendrik voor waardelijk is overgeschreven. Over 1875-79 bedraagt het totaal verlies f 1,939,505,36%. In 1879 zijn naar en van Engeland vervoerd 50,609 reizigersof 16,490 meer dan in 1878. De Internationale Crediet- en Handelsvereeni- ging „Rotterdam" keert over 1879 9.6 p.c. dividend uit, over het kapitaal van 2% miljoen, waarna van de winst voor de directie blijft f 42,900 en voor commis sarissen 13,700. Aan het ministerie van waterstaat is den 16 aanbesteeda. het leveren en verwerken der ballast en het leggen der spoorstaven op de goederenstation in de Stadsrietlanden te Amsterdamb. het voltooien der buitenhaven en het maken van sluitingsbazaltmuren in de binnenhaven aan de voormalige marinesluis te Vlissingenc. het bestraten van den weg langs de noordzijde van het centraal personenstation in het open havenfront te Amsterdam d. hêt wijzigen en uitbreiden van de stations-inrichting te Almelo waarvoor minste inschrijvers waren a. Wiegerink te Groenlo 96,000, b. Volker Lz. te Sliedrecht ƒ329,800, c. Goedkoop Dz. te Amsterdam 28,000d. de Klerk te Werkendam f 99,600. Wijlen de heer J. S. H. v. d. Poll, onlangs te Amsterdam overleden, heeft vrij van rechten vermaakt aan de herv. diaconie te Velsen f 2000 en aan de herv. kerk aldaar f 500. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten eene nieuwe veemarkt aan te leggenop de „Griffie", het terrein der stadsreinigingsdienst, waarvan de inrich ting meer zuidwaarts zal verplaatst worden. De minister van binn. zaken heeft gunstig beschikt op net verzoek van den gemeenteraad van Gouda tot hervorming der hoogere burgerschool in eene met vijf jarigen cursus. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 15 den brievenbesteller aldaar A. J. B., wegens verduistering van geldswaarden of bescheiden hem in zijne betrekking toevertrouwd 3 maal en poging daartoe 6 malen gepleegdveroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en den brievenbesteller J. N. M., den meubelmaker J. J. B. en den meubelmakersknecht J. F. M., wegens medeplich tigheid aan een dier feitenonder aanneming van ver zachtende omstandigheden veroordeeld respectievelijk tot 12, 4 en 3 maanden eenzame opsluiting. In 3 maanden waren aan het postkantoor te Amsterdam niet minder dan 160 brieven gereclameerd. De gemeenteraad van Oosterhout heeft besloten tot overneming der gasfabriek, met geleidingen, gereed schappen enz. De koopsom bedraagt f 23959,89J De spoorweglijn WinterswijkBismarck (Schalke) is den 14 feestelijk geopend. Te Winterswijk heeft de Nederl.-Westfaalsche Spoorwegmaatschappij haren gas ten een maaltijd aangeboden, gevolgd door verlichting van het stations-emplacement, waar een vuurwerk werd ontstoken. De 23jarige onderdirecteur van de glasfabriek der heeren Thöne te Nieuw-Buinen, mede Thöne ge- heetenis in den nacht van 1314 dezer, bij eene hevige vechtpartij door een messteek in den buik ver moord. De dader, zoon van een tolgaarder, en nog een persoon zijn in hechtenis genomen. Den 15 heeft de schroefstoomboot Koophandel van Rotterdam naar Zwolle vertrekkende, op de Maas een beladen Rijnschip zoodanig aangevaren, dat het on- middelijk is gezonken. De opvarenden werden gered en de geldwaarde grborgen. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 15 beslo ten met de herv. gemeente geheel nieuwe plannen te doen maken tot herbouw van Groote kerk en toren. Het terrein der afgebrande r. c. kerk is door de stad verkocht aan eene commissie tot stichting eener christ.- geref. gemeente. Prins Karei van Pruisen broeder van den duit- schen Keizer is den 15 met gevolg te 's Gravenhage aangekomen. Hij werd aan de station opgewacht door zijne kleindochter, prinses Hendrik, door prins Frede- rik en de prinses v. Wied. De vorstelijke personen begaven zich in een met 4 paarden bespannen hofrijtuig naar het Huis de Pauw. Den 16 gaf prinses Hendrik ter eere Jèfu haren bloedverwant een diner op het land goed BaStershagen. Namens het departement van oorlog is den 15 te Zwolle aanbesteed het maken van gebouwen in de legerplaats bij Oldebroekwaarvoor minste inschijver was D. B. Idsinga te Elburg voor 42,900. Tot dijkgraaf van de Wieringerwaard is benoemd D. Kaan Jz., tot heemraad J. Geel. Den 12 heeft te Luxemburg de uitwisseling plaats gehad van de acten van bekrachtiging der overeenkomst tot delging der wederzijdsche schuldvorderingen van Nederland en Luxemburg, den 7 Januari te 's Graven hage gesloten. De visscherij-maatschappij Neptunus van Nieuwe diep is te Berlijn met een gouden medalje bekroond. Een zilveren drinkhoorn eereprijs door den Groothertog van Mecklenburg aangeboden zal worden toegekend aan den heer Stortenbeker, te Bataviavoor de nederl.-indi- sche afdeeling. Nederland heeft 7 gouden, 8 zilveren en 15 bronzen medaljes en 12 eervolle vermeldingen verworven. Het bouwen eener nieuwe pastorie voor de herv. gemeente aan den Hoorn op Texel is aangenomen door K. H. Plavier, voor f 4700. Den 16 is te Ursem door het gemeente- en pol derbestuur besteed het maken van een steenen brug in den Noorddijker-rijwegwelk werk gegund werd aan WBakker, aldaar, voor f 2200. Minste inschrijver was J. de Grootte Scharwoudea f 1999. De heer Jac. Brakenhoff, te Castricum is door de afdeeling Felsen dor Holl. Maatschappij van Land bouw bekroond voor boter, sinds September van het vorige jaar bij afwisselende temperatuur in bussen bewaard. De afdeeling Waard en Groet beeft f 50, de af- deelingen Heerhugowaard en Velsen elk 25 beschik baar gesteld voor de nederlandsche inzending op de in ternationale vee- en zuiveltentoonstelling te Londen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 17 den hamburger R. Th. Ie G., wegens diefstal van kost baarheden ter waarde van 50000 (waarvan ruim f 20000 is terecht gekomen), ten nadeele van den kas houder v. Loon te Rotterdam, veroordeeld tot 8 jaren tuchthuisstraf j en, met vernietiging van het vonnis der

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5