fiimmtlatib. Cballemel-Lacour tot gezant te Londen gaf den 17 wederom aanleiding tot een levendig tooneel. Hij ver langde van den voorzitter eene verklaring, waarom een deel zijner vragen geschrapt en niet op de lijst der onderwerpen vermeld was. Deze antwoordde dat hij zich bepalen moest tot de vraag op de lijst vermeld het overige betrof zaken, voor het huis en de regeering onverschillig. O' Donnell trachtte niettemin die vragen te herhalen, waarop de voorzitter hem te kennen gaf, dat maatregelen tegen hem zouden worden genomen wanneer hij tot de orde geroepen niet gehoorzaamde en zijn gezag niet eerbiedigde. Onder die omstandig heden weigerde hij zijne interpellatie te houden en ver liet onder algemeene vrolijkheid het huis terwijl des voorzitters houding van alle zijden met de grootste toe juichingen werd begroet. Daarna werd zonder stem ming het wetsontwerp tot leniging van den nood in Ierland bij tweede lezing aangenomen. De aan het parlement overgelegde stukken geven omtrent den staat van zaken in Turkije een treurigen indruk. De Sultan, of liever zij, die hem beheerschen doen met het rijk hetgeen zij willen. Zijn koffieschenker is voor het oogenblik een der invloedrijkste personen. Zoo wordt ook beweerd dat Said-pacbahoewel afge treden, toch de man is, die inderdaad het bewind voert en dat Kadri-pacha slechts in naam minister is. De afgetreden gezant Layard, waarlijk niet vijandig gestemd tegen het turksche rijk schrijft dat het nog nooit zoo ontredderd is geweest als thans dat de toestand zeer ernstig is en dat christenen en Mohammedanen even veel lijden. Geen enkele hervormingsmaaatregelgeen enkele belofte is eerlijk uitgevoerd en de ministers trachten steeds tijd te winnen door ieder denkbaar bedrog. Geldgebrek is aan de orde van den dag alleen wanneer diamanten voor den harem moeten worden gekocht is het voorhanden terwijl duizenden door honger sterven. Arabië schijnt in opstand te zijn gekomen en de alba- neezen wachten slechts op eene gunstige gelegenheid om hetzelfde te doen. Volgens den turkschen gezant te Londen zou deze toestand voorkomen zijn was Glastone's vorig ministerie aan het bewind ge bleven want Beaconsfield had verergerd, wat hij zocht te verbeteren en door zijne maatregelen den Sultan van Engeland vervreemd. Het in bezit ne men van Cyprus had hem aanleiding gegeven tot het vermoedendat Engeland's doel de verovering van Klein-Azie is. Layard gelooft, dat de benoeming eener internationale financiëele commissie die het beheer in handen neemt zooals in Egypte, het eenige iswat wat men doen kan om aan dezen toestand een einde te maken. Den Koning van Griekenland werd den 16 het di ploma van het eereburgerrecht der City te Londen aan geboden in tegenwoordigheid van een prins van Wales en minister Gladstone. In antwoord op een hem aan geboden adres betuigde hij zijnen dank voor de jegens Griekenland betoonde belangstelling en sprak zijne hoop uit op de schoone voor dat rijk weggelegde toekomst. De prins van Wales uitte de hoop, dat Griekenland weldra zou verkrijgenwaarvan het tot zijue schade reeds te lang verstoken was geweest; dat het zich ontwikkelen zou en eenmaal een groot rijk worden. Gladstone be tuigde zijne ingenomenheid met Griekenland's vooruit gang waarin een ieder belang stelde. Hij wees ten slotte op het samentreffen dezer plechtigheid met de te Berlijn geopende conferentie, om uitvoering te geven aan de voor Griekenland zoo gunstige bepalingen van het herlijnsche verdrag. Art. 1. van het wetsontwerp tot geleidelijke afschaf fing der belasting op het gemaal is door de financiëele c ommissie der Kamer goedgekeurd na verandering in overleg met de regeeringvan den invoeringstermijn van 1 Jan. 1881 in 1 Sept. 1880. Alvorens overtegaan tot de behandeling van art. 2houdende machtiging tot geheele opheffing dier belasting vóór 1 Jan. 1884, zal de minister van financiën door de commissie gehoord worden. Crispi diende den 17 in verband met de door hem geleden nederlaag zijn ontslag als lid der Kamer in, waarop Nicotera voorstelde, hem uit te noodigsn op dat besluit terug te komen welk voorstelna door verscheidene sprekers te zijn ondersteund, aangenomen werd. Eindelijk heeft de benoeming van een gezant te Parijs plaats gehad. Generaal Cialdini is de gelukkige. De minister van justitie vaardigde eene circulaire uit, waarin aan uit Erankrijk verdreven geestelijke orden ver boden wordt, zich in de grensprovinciën te vestigen. Op eene in de Kamer daarover gehouden interpellatie antwoordde zijn ambtgenoot van binnenl. zakendat do grondslagen dier circulaire Jdoor den ministerraad goedgekeurd en in overeenstemming met de wet waren. De prefecten der departementen, waar niet erkende congregatiën inrichtingen bezitten zijn aangeschreven in den ochtend van den 80 tot de sluiting daarvan overtegaan op het door hen te bepalen uur Voor alle denkbare uitvluchten zijn juist omschreven maatregelen voorgeschreven. Verzoeken om uitstel, al ware het slechts van eenige urenmoeten afgewezen worden daar de regeering reeds verscheidene maanden toestond; zelfs een beroep op van de rechterlijke macht uitgegane stukken kan geen reden tot uitstel opleveren. Krach tig, maar gematigd moet worden gehandeld. Ingeval de orden eigendomsrechten doen gelden op den grond, waarop de gebouwen der genootschappen staan en ver langen dat verscheidene leden daar achter blijven ter bewaking der voorhanden voorwerpen kan machtiging worden verleend tot het achterlaten van één lid. Is het genootschap talrijk dan kunnen twee gemachtigden blijven in geen geval echter drie. Bijeenkomst der orden in een ander lokaal dan dat van haar genootschap, al was het in een gebouw van een ander, is verboden. Bij weigering om aan de eerste vordering tot uiteen gaan te voldoen moet onmiddellijk tot geweld de toe vlucht worden genomen. Van het oogenblik der ont binding is de toegang der huiskapellen tegenwoordig in de verschillende jesuieten-inrichtingen opengesteld, voor het algemeen verboden. De gemeenschap tusschen die kapellen en het inwendige der inrichtingen zal voor de achtergebleven wakers behouden blijven doch ge meenschap met den openbaren weg kan in geen geval wor den geduld. Des noods moeten de toegangen dicht ge metseld worden. De clericalen daarentegen hielden in de laatste dagen in verscheidene groote plaatsen bijeen komsten, om te protesteeren tegen die besluiten, door hen met den naam van godsdienstvervolging bestempeld. De bevolking laat zich echter over het algemeen weinig daaraan gelegen liggen. Den 18 werd de begrooting van buitenl. zaken door de Kamer behandeld. Een voorstel van Raspail, om op te heffen het gezantschap bij den Paus werd verworpen met 323 tegen 117 st. Door een lid waren inlichtingen gevraagd in verband met de thans gehouden conferen tie te Berlijn het stilzwijgen der regeering te dien aanzien vond bij dat lid afkeuring. De minister-pre sident antwoordde dat hij ten aanzien van het griek- sche vraagstuk de noodige behoedzaamheid in acht moest nemen omdat thans daarover beraadslaagd werd; hij kon echter verklaren dat de regeering voorzichtig, doch met waardigheid te werk zou gaan welke ver klaring met toejuiching ontvangen werd. Daarentegen deed eene uitdrukking van den heer Eerrochel die de keuze der fransche gezanten in het buitenland gispte „dat het voldoende was republikein te zijn om gezant te worden'' eenige opschudding ontstaan. Ten slotte werd de begrooting aangenomen. De begrooting voor landbouw werd den 19 aangeno men terwijl een voorstel om de geheele begrooting van eeredienst onmiddelijk af te schaffen verworpen werd met 390 tegen 66 st. In diezelfde zitting diende de minister-president het ontwerp omtrent de amnestie in bestaande uit één artikelluidende„er wordt amnestie verleend voor alle staatkundige misdrijven in 1870 en 1871 gepleegd en voor alle staatkundige overtredingen der pers tot 19 Juni 1880.'' Tot toelichting deelde hij mededat sedert Eebruari zich in het land eene aanmerkelijke beweging vertoond had ten gunste der amnestie, welke zonder gevaar kon worden afgekondigd in aanmerking nemende de rust in het land de kalmte te Parijsde zegepraal der wet te Lyon en het feest van 14 Juli a.s. Zij die men terug moet roepen waren minder gevaarlijk van nabij dan op een afstand en de regeering zou echter nimmer leerstellingen begunstigen welke zij in gemoede af keurde. Het ontwerp werd met gejuich ontvangen en van spoedeischenden aard verklaard. Het voorstelom het den 21 naar de afdeelingen te verzenden werd aangenomen. Den 20 werd bij de herstemming voor raadslid in de wijk Pere Lachaise te Parijs gekozen Trinquet de com maiiard met 2338 tegen 1880 op zijnen mededinger Cesalle en voor Kamerlid te Lorient Mathieu met 6253 st tegen 4835 op Roij beide republikeinen. In den Spectator van 19 Juni verzoekt de redactie aan de Nederlandsche bladen den laatsten groetdien J. J. Cremer vóór zijn dood tot zijn talrijke vrienden en vereerders richtte over te nemen. „Aan de vele goede hartelijke vrienden die mij ook bij mijne winteruitstapjes het leven zoo zeer veraangenaamden roep ik een dankbaar „vaartwel!" toe. Al noem ik geen namen wie mij gekend heb ben weten dat ik in mijn laatste dagen ook be paaldelijk aan hen heb gedachten hun als 't ware, de hand ten afscheid heb gedrukt." Vier leden van den gemeenteraad van Rotterdam hebben een voorstel ingediend om den kermistijd van anderhalve tot eene week in te korten. Adressen van gelijke strekking zijn ingekomen van den kerkeraad dor ned. herv. gemeente en van de „christelijke werklieden vereniging bid en werk." De behandeling van ge noemd voorstel is verdaagd tot September. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft, bij adres aan de 2e. Kamer, zijne groote ingenomenheid betuigd met het ingediende wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. De gemeenteraad van Amsterdam heeftbij loting tegen mr. J. Domela Nieuwenhuis, tot gewoon hoog leeraar in het strafrecht enz. aan de universiteit benoemd mr. G. v. A. Hamel te 's Gravenhage. De bovenbouw der nieuwe r. c. kerk te Nijme gen is den 14 besteed aan W. Tielens en A. v. Dom melen te Dordrechtvoor 100,000. De gemeenteraad van Zaltbommel heeft besloten tot invoering van het tonnenstelsel echter zoo dat aan ieder wordt vrijgelaten er al of niet gebruik van te maken. De heermr. A. E. X. Luyben, burgemeester van 's Hertogenbosch en lid der 2e Kamer voor Breda, be noemd zijnde tot rechter te 's Hertogenbosch heeft ver langd niet als lid der Kamer te worden herkozen. In Limburg zal een 66ste klooster worden gesticht en wel te Beek, door paters jezuieten. Den 17 is de eerste haringjager te Maassluis binnengekomen met 33 ton volle en 131 halve tonnen maatjesharing. Te V lissingen is, na overleg met het bestuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, eene commissie gevormd tot oprichting van een gedenkteeken voor de vaderlandsche schrijfster Elisabeth Wolf. De heer A. Magnin heeft eervol ontslag aange vraagd als burgemeester van Beverwijk. De minister van binn. zaken heeft bezwaar gemaakt tegen het afstaan van grond van de Ruïne te Leiden voor den bouw eener hoogere burgerschooldewijl dat terrein moet beschikbaar blijven voor academische ge bouwen. De regeering heeft aan de Kanaalmaatschappij aangeboden de betaling van ongeveer 6 miljoen in termijnen vanj minstens 2 ton 's jaarsof zooveel meer als de haven- en kanaalgelden zouden opbren gen. 6 Miljoen is het bedrag der aan de Maatschappij tot 1917 toegezegde jaarlijksche uitkeering voor divi dend en inkoop over het gestorte kapitaal op de aan- deelen. Daarentegen gaat de geheele onderneming met al hare baten in° eigendom en beheer over aan Staatdiogjzich tevens belast met de rentebetaling eij amortisatie^ der gegarandeerde geldleening. Voor het bouwen van een weeshuis van de hert gemeente te Oud-Beierland is minste inschr. D v Be7« voor 8995. In eene conferentie van eene commissie uit de Kamer van Koophandel te Amsterdam met den mini» ter van waterstaat heeft laatstgenoemde verklaard da eene commissie van ingenieurs bezig is met het 'voor bereiden van plannen tot verbetering van de bestaanè Keulsche vaartmet enkele wijzigingen bij Utrecht Gonnchem daar een kanaal door de Betuwe ondoenli was wegens de kwelien, die overstrooming zouden 4 oorzaken. De commissie bestreed dit bezwaar en drcj aan op eene kortere gemeenschap dan de bestaan tusschen Amsterdam en den Rijn. Het Rijnvaart-»! mite beeft den 14 een brief aan den minister richt, waarin het nadrukkelijk betoogt, dat door ee verbetering van de Keulsche vaart Amsterdam niet n holpen wordt; dat daartoe een kortere we« naar de: Rijn noodig is. Bij het schieten, ter gelegenheid van een huwelijk te Venray, heeft de molenaarsjongen J. G„ wegens he verschijnen van een policie-agent zijn revolver achte, zich houdendebij ongeluk vuur gevende, het 2iaric kind van den winkelier M. Berkens in het hoofd tronen en gedood. 6 ^®Deli"maatf hapPÜ keert over 1879 een divided van 379 per aandeel van 1000 uit. Het hoofdbestuur van het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde in de provincie Utrecht heeft, ingevo ge besluit der algemeene vergadering, een adrei aan den munster van binn. zaken gerichtwaarin het beramen verzocht wordt van middelen tot bevorderin» van het landbouwonderwijs op de lagere scholen w~" 'JXColaorn is beroepen ds. A. H. Claasse'n, van Lgmond-bmnen én den Hoef. Nederland krijgt, even als de andere Staten, op voorstel der gezamenlijke jury's, V00r de regeerini inzendingen op de visscherij-tentoonstelling te Berlijn eene gouden medalje met eene schriftelijke dankbetui- ging. De heer Maas, van Scheveningenheeft den door den Groothertog van Baden uitgeloofden eerepriis verworven. r J He heer Jenkius secretaris de Kon. Eno-elsche Landbouwmaatschappij heeft een bezoek gebracht aan „het lochthu's te Berkhout, waar thans de vereenigins „Hollands Noorderkwartier" vergelijkende proeven neemt op het gebied der zuivelbereiding. Persoonlijke toegangs kaarten zijn voor belangstellenden te verkrijgen! o a by den heer S. A. de Jongh te Oudorp. Genoemde Vereeuiging heeft een adres aan den mi nister van binn. zaken gericht, waarin bij verzocht wordt, aan onbevooroordeelde deskundigen een onderzoek op te dragen naar den aard der ziekte die in Noordhol- Jand onder den naam van rotkreupel bekend is in verband met de vraag, of, ter behoorlijke uitvoer'in» van de wet op het veeartsenijkundig toezicht, zij onder de besmettelijke ziekten behoort te worden opgenomen en zoo ja, welke maatregelen ten opzichte daarvan voot! geschreven behooren te worden. In de den 18 gehouden buitengewone vergade ring van aandeelhouders der Amsterdamsche Stoom- vaartvereemging is, na eenige mededeelingen van com missarissen, besloten, de vaart op Londen voort te zetten. t.v-7! E?6 commissie te Amsterdam heeft het landgoed Midden-Eng, nabij Wageningen, aangekocht, om aldaar, onder den naam van „Alexander-stichting", eene voor bereidende inrichting voor blinde kinderen beneden de 6 jaren te vestigen. Bij de harddraverij te Leeuwarden, op 18 Juni, is de Koningsprijs, een gouden zweep, gewonnen door de Nette, van J. IJbema te Sneek, de premie, een gou den oorijzer, door Eriso, van E. Wiersma, te Bols ward, 's Avonds is in den Prinsentuin een concert gegeven dat door een vuurwerk besloten werd. Er waren meer dan 4000 bezoekers aanwezig. De stok van een fatge stoken vuurpijl viel op het hoofd van een 7jarig meisje, dat met hare ouders aan een tafeltje gezeten was, en drong tot diep in de hersenen door. Éen paar genees kundigen verleenden spoedig hulp, doch de toestand van het kind was hopeloos. Voor de Hollandsche Spoorwegmaatschappij ziju eenige americaansc.he waggons in de maak bij welke gelegenheid bestaat om gedurende de reis eenige bewe ging te nemen. Een tjalk schipper P. Bakker te Texel te huis behoorende, is met eene lading grint inden Rijn gezon ken. De schipper, zijne vrouw en kinderen, nevens de knecht zijn gered. 11 et 1 d® chnstehjk-nationaal zendingsfeest zal gehouden worden op woensdag, 7 juli, op Boekenrode bij Haarlem. 24 Personen zullen het woord voeren, De minister van binn. zaken heeft de door zijnen ambtsvoorganger aan de commissarissen des Konino-s verleende machtiging, tot het geven van vergunningen voor den invoer van slachtvee uit Duitschiand inge trokken en hun verzochtde reeds verleende vergun ningen op te zeggen. Ten opzichte van invoer uit Belgis was ditwegens misbruiken in Limburg, reeds vroe-er geschied. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten voortaan geene stadsgebou wen te verhuren tot het hou den van tapperijen slijterijen bier- of koffiehuizen. De minister van oorlog heeft bepaald dat dit jaar niet meer dan 45 onderofficieren op den hoofd cursus der infanterie zullen worden tcegelaten. De onderofficieren, die thans de lessen van den 2e. klasse cursus volgen, zullen dus een vergelijkend examen heb ben af te leggen. I)e Groothertogin van Mecklenburg is den 18 in den Haag aangekomen en aan de station van den Rijn spoorweg opgewacht door de prinsessen Hendrik en v Wied en prins Erederik met wie zij naar het Huis de Pauw reed. De slooping van bet noorderfront der voormalige vesting Bergen op Zoom zal over eenige maanden aan vangen. Op de openkomende terrein zullen 3 lanen aangelegd worden, 1200 ellen en samen 50 ellen breed Het bouwen van een gymnasium met rectorq-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2