Verccnigde Staten; Btusland. Binneulanb. allerlei. wet van 1 Maart 1879werd verworpen en voorschre ven wijziging goedgekeurd. Tn de te Cincinnati gehouden wordende demo cratische bijeenkomst zal waarschijnlijk even groote verdeeldheid bestaan omtrent den candidaau voor presi dent als in de republikeinsche het geval was. De oostelijke en een deel der midden-Staten waren voor Tilden, de westelijke en het andere deel der midden- Staten voor Buijard en de zuid-westelijke voor Thur- man gestemd. Tilden heeft echter zijn ontslag als voor- zitter der democratische partij genomen en zich uit het openbare leven teruggetrokken. Eene eventuele can- didatuur zou hij niet kunnen aanvaarden. Zij werd den 22 geopend en rechter Hoadely werd voorloopig T° Behouders van den republikeinschen candidaat voor het presidentschap, Garfield, waren arbeiders en hij zelf was het ook na eenigen tijd gebrekkig onderwijs te hebben ontvangen. In 1849 toen hij 18 jaar oud was werd hij eerst jager en daarna schuitenvoerder hij kwam echter in dat jaar in de gelegenheid eene kweek school voor onderwijzers te bezoeken en binnen een jaar kon hij zelf onderwijs geven. In 1.857 werd nij b™°e™ tot leeraar aan en in 1858 tot president van een in stituut te Iliram in Ohio. Als krachtig voorstander van rT,X,ing ier U„iC brack, hj ic 1861 «n r.gj- ment vrijwilligers bijeen werd achtereenvolgend kolo nel brigade-generaal en chef van den staf om te ein digen als generaal-majoor, welke laatste bevordering J te danken had aan zijne flinke houding bij een plaats gehad hebbende veldslag. Zijne benoeming tot lid van het congres voor Ohio maakte een eind aan zijne mili taire loopbaan. Eerst onlangs werd hij Senator voor Ohio. De New-Yorksche bladen zijn met Garfield s verkie zing ingenomen, uitgezonderd de Sm, welk blad zijne verkiezing ten sterkste laakt en zelfs van omkooping spreekt. Het russische omwentelingscomité heeft twee zijner leden, van verraad beschuldigd, ter dood laten bren gen. De een, Sharkoff. werd door een dolksteek ver moord omdat hij het bestaan der revolutionaire pers te Petersburg verraden had en de ander Polosoff, de man, die de inhechtenisneming en veroordeeling der omwen- telings^ezinden te Odessa mogelijk maakte door he. ge ven van inlichtingen werd op dezelfde wijze getroffen, doch niet dadelijk doodelijk. Men geloofde echter, dat hij aan de gevolgen zpu eterven. Het krachtig optre den van den dictator Loris Melikoff neeft de macht der nihilisten aanmerkelijk doen verminderen en zijn strevenom met spoed en zonder aanzien des persoons te handelen heeft hem niet alleen bij de ambtenaren zeer bemind gemaakt, maar zijnen invloed aanmerkelijk doen toenemen. Die invloed is zelfs zoo groot, dat de grootvorsten en grootwaardigheidsbekleeders, die den Keizer iets te vragen hebbenzich eerst tot hem moe ten wenden. Bij Keizerlijk besluit is het aantal der in 1880 tot aanvulling van het leger en de marine op te roepen manschappen op 235000 bepaald. Een tweede besluit bepaalt, dat de instelling van vrederechters in Lijfland, Esthland en Koerland in het le. halfjaar 1380 in werking moet treden. He Handelsvereniging „Amsterdam" heeft over haar eerste jaar eene winst behaald va,n f 342,000, of, na aftrek van onkosten dubieuse crediteuren enz., van f 122 275 zijnde 18% p.c. van het gestort kapitaal. Hiervan wordt aan de aandeelhouders een dividend van 9 pc. uitgekeerd en het overige besteed tot dekking der oprichtingskosten, toekenning van tantiemes en vorming van een reservefonds. - Door den heer P. Eegout te Maastricht is het bouwen van 10 arbeiderswoningen en 8 woningen voor geëmployeerden besteed aan bchenk en Limpens voor 328G0. Aan de harddraverij te Winsum (Groningen) den 19 hebben 23 paarden deel genomen. De prijs van f 500 is behaald door Susanne van C. Paarlberg te Zjjpepikeur J. Koster, de le premie van 200 door Trijntje van W. Speerstra te Akkrum, de 2e premie van 100 door Bismarck, van S. Nijdam te Dronrijp. Hen 20 is het koren- en kolenmagazijn van de heeren Gebr. Schmitz aan het stationsplein te Roer- monde met den kostbaren inhoud door een feilen brand vernield. De Groothertogin van Mecklenburg-Schwerin zuster van den Keizer van Duitscliland heeft den -1, vergezeld van de prinses v. Wied 's Gravenhage be zocht en eenige merkwaardigheden der stad bezichtigd. Burgem. en Weth. van Amsterdam hebben den 21 aanbesteed het bouwen van een hulpbureau \an po- lieie en brandweerpost in de Eerdinand-Bolstraat, waarvan aannemer is geworden W Meijer, voor f lo^ C De feestelijkheden ter viering van het 305jarig bestaan der hoogeschool te Leiden zijn den 20 geopend met een door de studentenvereeniging ,,Njord" uitge schreven roeiwedstrijd op het Galgewater, 's Avonds werden de prijzen uitgereikt en een concert gegeven in de sociëteit „Minerva", en werd op de buitensocie- teit „Amicitia" een concert den reünisten en leden van het studentencorps aangeboden. Den 21 was de stad overal gevlagd en versierd. De reünisten werden door het studentencorps met banieren, muziek en escorte van huzaren afgehaald van „Zotner- zorg" en geleid naar de stads-concertzaalen aldaar verwelkomd door den voorzitter van het corps, den heer J. A. de Vicq, waarop namens de oud-studenten ge antwoord werd door mr. Aug. Philips. Vervolgens had eene receptie der reünisten op de sociëteit „Minerva en 's avonds eene reünie der oud-studenten met con cert van de muziek der grenadiers cn jagers, op „Zo- merzorg" plaats. Den 22 is de gecostumeerde optocht gehouden, voor stellende den intocht van Philips den Schoone te Am sterdam op 27 Juni 1497. Wegens een donderbui te 10 uren en daarop gevolgde hevige regenbuien was het feestterrein op de Euïne onbegaanbaar, zoodat de aangekondigde matinee musicale niet kon doorgaan, en kon° de optocht eerst te 3 uren aanvangen. 1 rins Erederik de prinses v. Wied met haar oudste zoon je, prinses Hendrik en de Groothertogin van Mecklenburg waren met talrijk gevolg in open rijtuigen reeds te 2 uren gearriveerd en aan de stads-gehoorzaal afgestapt. De optocht bestond uit 230 personen allen hlstorisch getrouw, velen rijk en prachtig gecostumeerd. JSa het diner in het feestlocaal is de optocht bij fakkellicht her haald, terwijl de stad schitterend geïllumineerd was. Den 20 heeft de heer P. A. Harrebomee direc teur van het begrafenisfonds te de Eijp, de agenten en boden die hem onlangs ter gelegenheid van zijn 25- jarig directeurschap, een sierlijk kamer-ameublement aanboden aan een feestmaal vereenigd in den tuin Vliedzorg, buiten de Muiderpoort te Amsterdam. an de 42 genoodigden waren 37 tegenwoordig die tot diep in den nacht met het meeste genoegen met hun nen directeur aanzaten. Te Hypolitushoef op Wieringen is beroepen ds B. II. Habbema van Eierland op Texel. Door het onweder van 19 en 20 Mei zijn be halve hetgeen reeds vermeld werdnog de volgende rampen veroorzaaktte Mijdrecht is de Ponskoeker wa termolen en het daarnevens staand huisje van den mo lenaar afgebrand, in de buurtschap Wijnbergen bij üoetinchem eene boerderij, te Zeddam gem. Berg, het huis bewoond door den gemeente-veldwachter te Wageningen werd een molen beschadigdte Waspik eene bouwmansschuur, te Zuidland eene woning voorts zijn op vele plaatsen runderen of paarden gedood en boomen getroffen. Te Hoogeveen is bij een schoenmaker die met zij ne vrouw twistte een brandende peterolielamp omver ge raakt, met het gevolg, dat de brandende inhoud over vrouw en 2%jarig kind werd uitgestort, het laatste in lichtelaaie vlam geraakte en zoo hevige brandwonden bekwam, dat liet na een dag en 2 nachten van hevig lijden is bezweken. Van het koloniaal werfdepot te Harderwijk zullen voortaan detachementen van 50 man naar Indie gezon den worden, zoovaak het aantal manschappen tot boven de 250 gestegen iszoodat de sterkte van het depot nimmer beneden de 200 daalt. Door wijlen den heer H. Schoenmaker te Haar lem zijn gelegateerd aan het gereformeerde weeshuis f 3000 en aan het nederd. geref. diaconiehuis 1000. De gemeenteraad van Eijssen heeft besloten, voor f 5000 deel te nemen in het waarborgfonds voor een locaalspoorweg van Apeldoorn over Deventer en Eijssen op Almelo. T v,- i De hoofdingenieur van den waterstaat J. Diriis die onlangs met den heer de Lesseps ook Nieuw-York heeft bezocht, is benoemd tot eerelid van de „Ameri- caansche Vereeniging van civiel-ingenieurs" aldaar. Het getal der eereleden is uiterlijk 20. Op voorstel der plaatselijke gezondheidscommissie zullen de kermissen in de dorpen Dieren, Velp,Rheden, Middachtersteeg en Ellecom dit jaar niet gehouden worden, wegens de in sommige plaatsen des lands lieer- schende pokken. no -, De ramsehepen Guinea en Stier zijn den uit het Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken tot het doen van een oefeningstocbt. Bij kon. besluit is, als in strijd met de patentwet, vernietigd een artikel eener policie-yerordening der gemeente Breukelen-Nijenrodewaarbij verooden werd in de gemeente meer herbergen en tapperijen op te richten dan de 11 thans bestaande. Den 20 is het door mevr. de douair J. May-Bee- mans te 's Gravenhage aan de herv. kerk te An e geschonken orgel plechtig ingewijd. Bij koninglijk besluit van 8 Juni, is aan J. U. Krot, eervol ontslagen hoofdonderwijzer, te \V armen huizen, ten laste van den Staat, toegekend een pensioen van f 600 's jaars.— Staats-loterij. Trekking der 4e klasse-e en 3e lijst. No 4336 f 25000, No. 4758 5000, No. 17331 1000, No. 8790, 15990 f 400 No. 250, 20740 200. geering aan de bevolking hulp verschaft. De geleden schade is nog niet te berekenen. Uit Perzie wordt aan de Engelsche bladen bericht, dat een vreeselijke hongersnood de bewoners teistert. Dagelijks zouden 65 menschen sterven op straat blij vende liggen door de honden verslonden women. Eerst met 2 maanden is de eerste oogst te verwachten. In de Dresdener Nachrichten vindt men het volgende verhaal omtrent de wijze hoe de sociaal-democratie van geld wordt voorzien Onder hun beschermers is ook een merkwaardig zonderlingzekere heer Baaimaneigenaar van ver scheidene fabrieken en deelgenoot van een groot ban kiershuis in Nederland die beurtelings te Amsterdam en te Munster woont. Deze schatrijke man moet de sociaal-democratie met ontzaglijke sommen ondersteunen, en sedert h.j dat doet ziin leefwijze geheel veranderd hebben Vroeger leefde hij op een grooten voet, reisde altijd le k.„ lo in de voornaamste hotels enz. Thans reist hij 4e kl drinkt bier in plaats van duren wijn vergenoegt zich met den schraalsten kost, kleedt zich als een eenvou dig handwerksman en houdt nauwkeurig boek van wat ^TdK "bespaarde gelden alsmede het zesde deel van wat hij in zaken wint worden aan de verschillende sociaal-democratische kies- en ondersteumngcomitc s in Duitschland gezonden." Sommige streken in Saksen zijn door de vreeselijke slagregens, die daar voor eenige dagen woedden, geducht geteisterd. Vele menschenlevens zijn daarbij te betreu ren. Onmiddelijk is door militairen op last van de re- De stad Weenen heeft dezer dagen een zonderlinge erfenis aanvaard. Een landsman te Parijs heeft haar namelijk 30,000 fr. vermaaktop voorwaarde dat het zoolang in de spaarbank zal geplaatst blijven tot het kapitaal een rente zal geven van 5,000,000 frs.'s jaars; wat in 2060 het geval zal zijn. Te Langkat op Sumatra heet't de heer Zeydel van den Vorst dier streek concessie verkregen voor den tijd van 75 jaren tot exploitatie der rijke petroleumbron- nen, die zich daar bevinden. Te Batavia onderzocht, werd ze van uitmuntende kwaliteit gekeurd. In Amerika wordt een proces gevoerd over honderd kussen. Einch een goudsmid had voor zijne ruiten een juweel van groote waarde uitgestald welke zeer de aandacht trok van een aardigmooi meisjemiss Waters dat zijne woning voorbij ging. Zij liet zich ontvallen, toen zij daar stond te kijken, dat zij den ge lukkigen bezitter van dat juweel daarvoor gaarne 100 kussen zou geven. Einchdit hoorendesluit met haar eene overeenkomstwaarbij hij zich bereid ver klaart tot den afstand van dat kleinood tegen die 100 kussen dagelijks éénen ééne maand lang kust Finch haar op de lippen. Bij den 30sten kus wendt het meisje het hoofd echter af en biedt hem de wang in plaats van de lippen. De ander weigert: een kus op de wangen is voor hem niet geldig. Het meisje blijft echter weigeren en nu heeft de goudsmid tegen haar een proces ingesteld wegens verbreking der overeenkomst. Het oude jachtslot van hertog Karei van Gelder, in den Broek te Arnhem, dreigt geheel te worden ge sloopt. De Heer Heuvelink die in zijn plan van be bouwing van den Broek had opgenomen om dat s ot met een plein te omringen en het in de antieke stijl weder op te trekken, schijnt dat echter te hebben opgegeven. Langzamerhand verdwijnen in ons land al dergelijke monumenten, die ons nog aan het verleden herinneren. Het uitnemend geslaagde feestnummer van het Leidsche Studenten-Weekblad Vox Studiosorum bevat o. a.: Een Extempore op Bilderdijk met opgegeven rijmwoorden in October 1833 door Nicolaas Beets als groen ver vaardigd. Het facsimile daarvan is er bijgevoegd. Het onderwerp en de rijmwoorden waren opgegeven door den th. cand. G. van der Linden Jzn., sedert vermaard als „de Schoolmeester"; „Kleine Jacob" en „Epitaphe", twee gedichtjes van den heer J. Kneppelhout; „Reünie een gedicht van Piet Paaltjens„Een verloren bon mot van Cicero teruggevonden" van prof. Cobet„de Leidsche Moeder", vier dichtregels van den heer J. P. Hasebroek „Tweeërlei Methode", vier dichtregels van den heer Yosmaer eene latijnsche vertaling in verzen van Piet Paaltjens. „Toen Knaap mij de laatste maal knipte", door „Adrianus Arena Ictus". Voorts facsimile's van de heeren Vissering Kappeyne GoudsmitKue- nen JonckbloetModderman en van Bemmelen en twee korte bijdragen van de heeren J. A. erl E. Eruin. De heeren Victor de Stuers en C. JN. Storm van 's Gravesande hebben ieder eene plaat geleverd. Uit deze korte opgaaf van den inhoud zal ieder kunnen opmaken, dat het feestnummer inderdaad aan de hoog gespannen verwachting beantwoordt. Meermalen is o.a. door de redactiën van liet Album der Natuur en van de Landbouw Courant gewezen op de wenschelijkheid dat zij die omtrent de levenswijze van vogels bijzonderheden waarnemen, die openbaar maken. De heer Amand te Goor heeft in het laatste nummer der Landbouw Courant daaraan gehoor gegeven. Hij doet eene belangrijke mededeeling omtrent de I laamsehe gaai die tot nog toe als een der grootste vijanden van den kersenboom bekend staat. De heer Amand had twee van die vogels geschoten terwijl zij op den ker senboom zaten. Bij opening vond hij m de maag 103 rupsen, poppen en kevers. Dergelijke mededeelingen kunnen aanleiding geven tot belangrijke resultaten. Het ware te hopen dat meer dere zich de kleine moeite getroostten hunne waarne mingen vau dien aard ter kennis van het algemeen ta brengen. Ter aanbeveling van een nieuwen zuigflesch vermeldt een prospectus: Als het kind gedaan heeft met zuigen, moet men het zorgvuldig afschroeven en op eene koele plaats zetten liefst onder eene kraan. Een kloppartij tusschen man en vrouw is voor de straatjeugd altijd een onderwerp van groot vermaak. In Beverwijk gunde dezer dagen een vrouw die reeds niet meer geheel helder waszich het genoegen een zak suikergoed te grabbel te gooien. De man vol strekt niet voor haar willende onderdoen, trakteeide de voorbijgangers op gebakken visch. De een verwee nu de ander zijne roekeloosheid niet lang duurde het of beiden hadden elkander m t haar totdat het den man eindelijk gelukte zijn wederhelft den deur gooien. Donkere wolken bestaande uit milliarden insecten in gedaante aan glazenmakers gelijk, maar veel grooter, bewogen zich dezer boven IJmuiden. Zij gingen van het noorden naar het zuiden. Een duitsche zangeres had zich verbonden tot het geven van een concert in Diligent.a ze s Gravenhage. Het was in een winter dat de pokken er vry iev*| heerschten. Dit echter vernemende telegrafeert j aan het bestuur „Sind die Blattern (pokkerO. aucl dm De telegrafist had, waarom dan ook er een umlaut opgeplaatst, zoodat het „Blattern1 werd en nmndac dat zij bedoelde of de muziekbladen wel gereed waren. Er werd dus teruggeseind„Die Blattern a ^t^zii' Richti"." Toen de zangeres daarop antwoordde J, zooals het bestuur begrijpen zou vanl de afzag, zag men vrij vreemd op, totdat brief het raadsel werd opgelost.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3