Latere Berichten. ^Telegrafische Berichten. ftituieulaub. leend wordt den gebruikelijken eed door eene verklaring te vervangen. De heer Eorster, minister voor Ierland stelde den 25 de tweede lezing voor van het wetsontwerp tot mach tiging van den rechter om tot 1881 aan pachters, die wegens niet-betaling der pacht uit hunne hoeven worden gezet, onder zekere voorwaarden eene schade vergoeding toe te kennen, althans wanneer dui delijk het onvermogen om te betalen bewezen was. De heer Chaplin daarentegen stelde de verwerping van dit ontwerp voor, omdat het naar zijn inzien de grondslagen van het grondbezit ondermijnen zou. De beraadslaging werd daarop verdaagd. In eene avondzitting op dien zelfden dag werd met 153 tegen 117 st. een door de regeering bestreden voor stel aangenomen tot doel hebbende de tapperijen in Engeland en Wales des Zondags zooveel maar eenigzins mogelijk is geheel te doen sluiten. Het Hoogerhuis verwierp den 25 weder met 101 tegen 90 st. bij tweede lezing het jaarlijks ingediende wetsontwerp tot opheffing van het bestaande verbod dat de man huwt de zuster zijner overledene vrouw. De prins van Wales, de hertog van Edinburgvan Connaught en Granville stemden voor, evenals de bis schop van Ripon tegen stemden 12 bisschoppen Beaconsfield Derby enz. FRANKRIJK. Op 14 Juli a. s., den verjaardag der inneming van de Bastille, 's namiddags half twee, zullen de nieuwe vaandels, ten getale van 442, aan het Iransche leger uitgereikt worden in de renbaan van Longehamps. Een half uur vroeger wordt eerst eene revue gehouden. Zoo ieder vaandel afzonderlijk werd uitgereikt, zouden minstens 7 uren noodig zijn voor die plechtigheid. Daarom zal eene eenvoudiger wijze gevolgd worden. Ieder korps-kommandant ontvangt ze voor zijne divisie en verdeelt ze dan verder. Des avonos zal Parijs verlicht en versierd worden. Wat dit be- teekenen zal, kan men opmaken uit hetgeen de stad zelve voor dat doel heeft toegestaan, namelijk f 200000, dat is dus meer dan de geheele jaarlijksehe uitgaaf der gemeente Alkmaar. De liberale bladen zijn zeer te vreden over het met 148 tegen 127 stemmen door den Senaat genomen be sluit om overtegaan tot de eenvoudige orde van den dag ten aanzien van de adressen tegen de bekende be sluiten van 29 Maart. De rechter zijde die hoop scheen gekoesterd te hebben, dat eenige afvalligen van het linkercentrum gestemd zouden hebben voor ver zending naar den minister, is ook wel eenigzins uit het veld geslagen althans sporen de bladen dier partij niet zoo krachtig tot verzet aanals voor eenigen tijd De Earner nam achtereenvolgend de begrootin(,ren voor openbaar onderwijs, marine, binnen!. zaken°en Algerie aan. NOORWEGEN. Tot heden werden Joden en alle niet tot de luthersche staatskerk behoorende personeu uitgesloten van het bekleeden van ambten. Hierin is verandering gekomen zij kunnen nu alleen niet in aan merking komen voor ministers en rechters, voor be trekkingen bij het lager onderwijs en bij de openbare koogere leerinrichtingen. Daarvoor moeten steeds be lijders der staatskerk benoemd worden. Het onlangs door de Storthing aangenomen voorstel, dat de ministers deel zouden nemen aan de beraadsla gingen der Kamer, is door den Koningop voorstel van den ministerraad, niet bekrachtigd, welk besluit door de Storthing voor kennisgeving aangenomen is. De bevolking heeft ten bewijze harer instemming met het niet bekrachtigde voorstelaan den president der Kamer den 22 eene bizondere hulde gebracht aan zijne woning. Meer dan 10000 menschen namen met muziek daaraan deel. De voorzitter antwoordde op eene tot hem door den aanvoerder dier menigte gehouden rede, dat de Storthing steeds het bolwerk der vrijheid en van de rechten des volks zou zijn. OOSTENRIJK. Aan de ministers Stremayer, Horst, Karb en Kriegsau werd op hun verzoek ontslag ver leend: in hunne plaats werden benoemd voor financiën dr. Dunajewskyvoor koophandel von Krcmervoor justitie baron Streil en voor oorlog generaal-majoor Westerheim. TURKIJE. Het antwoord der Porte op de gelijk luidende nota der mogendheden betreffende Montene gro werd den 24 aan de gezanten ter hand gesteld. De Porte komt op tegen het verwijtdat zij den te- genwoordigen toestand in het leven heeft geroepen. Zij beschouwt zich van alle verplichtingen ontheven. Uit achting voor de mogendheden wil zij de uitvoering van het memorandum van 12 April wel weder ter hand nemen, doch zij vraagt tijd ter vermijding van bloed vergieten en het gebruiken van geweld. Zij biedt aan, om aan Montenegro de belastingen terug te betalen op het afgestane gebied geheven. Ten slotte verklaart zij elk ander voorstel tot beslechting der moeilijkheden zonder bloedvergieten te zullen ondersteunen. Volgens aan de Köln. Zeitung uit Konstantinopel gezonden berichten zou in eene geheime bijeenkomst van bulgaarsche en oost-rumelische partijhoofdenden 29 Mei te Slivno gehouden en bijgewoond door den voorzitter der bulgaarsche nationale vergadering, de vraag behandeld zijn of de tijd daar was om tot openlijk handelen over te gaan ter verkrijging van eene vereeni- van een zekere som gelds die men in patent of belas ting aan het land of de gemeentekas betaalde. Of de Weverhavenaars meenden dat men zich met die som gelds metéén het vermogen kocht om te oordeelen over hetgeen wel of niet goed was voor het stadje, weet ik niet; ik weet slechts dat de zaken er waren ingericht zooals ik zeide. Dat eene vrouw in Wevers haven nooit tot de kiezers kon behooren, is iets dat van zelf spreektmaar dat zij desniettegenstaande toch wel eenigen invloed op de verkiezingen kon uitoefenen, vernam ik dien avond voor het eerstevenwel niet voor het laatst. Wordt vervolgd.) ging van Bulgarije met Oost-Rumelie. De uiterste partij wilde die vereeniging dadelijk afkondigen; Aleko-pacha, gouverneur van Oost-Rumelie, onder dankbetuiging ont slaan en verzoeken Phiüppopel te verlaten daarna vorst Alexander uitnoodigen van dat gewest bezit te nemen. Russische invloed schijnt oorzaak te zjjn geweest, dat de meerderheid zich met dat gevoelen niet veree- nigde en aannam het voorstel der gematigden, om weldra afgevaardigden naar de groote mogendheden te zenden, om de bestaande wenschen naar die vereeniging kenbaar zouden maken. De beweging ten voordeele dier vereeni ging neemt meer en meer toe en volgens sommigen zou alleen op Ruslund's goedkeuring gewacht worden voor een openlijk optreden. In verband met die beweging staat meer dan waarschijnlijk ook het door de bulgaarsche nationale vergadering den 11 in geheime zitting genomen besluit, om uit het fonds der staatsbank van Sofia Oost-Rumelie te ondersteunen met 40000 imperialen voor zaken van algemeen nut. Hoewel de minister, over de strekking van dit besluit door een der gezanten ondervraagd te kennen gaf, dat Oost-Rumelie, in oogenblikkelijke geld nood verkeerende, hulp gevraagd bad en dat dit besluit dus zonder staatkundige beteekenis was wordt het er toch voor gehouden dat deze som geleend is om de beweging ten gunste der vereeniging te ondersteunen Van verschillende zijden werd aanvankelijk beweerd dat de Porte, verrast door de eenstemmigheid der mogend heden op de conferentie te Berlijn zich meer en meer genegen toondezich te schikken naar het besluit, omtrent de grensregeling met Griekenland te nemen. In de be noeming van Dadian-Eflendide mandie in den laat- sten tijd eene toenadering tot stand zocht te brengen tusschen den minister van binnenlandsche zaken en En gland's gezant Goschen tot onder-secretaris van staat bij het ministerie van buitenlandsche zaken werd al thans een goed voorteeken gezien als Armeniër kon hij zich voornamelijk wijden aan het bevorderen der hervormingen in Armenië. Latere berichten doen het tegenovergestelde verwachten er zou althans eene nota aan de gezanten verzonden zijn waarin beweerd wordt, dat de conferentie het recht van bemiddeling niet van beslissing heeft, met andere woorden dus, dat zij nog niet voornemens iszich aan hare besluiten te onder werpen. Het doodvonnis tegen Meli-Mebemetmoordenaar van den russiscben kolonel Koumaroff. werd bekrach tigd en zal weldra ten uitvoer worden gelegd. Zijne twee medeplichtigen werden tot levenslange gevange nisstraf in Azië veroordeeld. De europeesche commissie voor Oost-Rumelië hield den 20 eene zitting, waarin bij eerste lezing 18 arti kelen der organieke wet met eenige wijziging aange1- nomen werden. Den 30 vergadert zij weder. Kadri- paeha was geneigd zich met de wijzigingen te vereenigen. Z\\ ITSERLAND. Do stemgerechtigden zijn door het consistorie der nationale Kerk van Genève aange- gemaandom bij de volksstemming op 4 Juli a.s. over het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat daar tegen te stemmen. In alle kerken van het kanton werd den 20 het daart 'e strekkende adres voorgelezen. Met belangstelling wondt de uitslag te gemoet gezien,, omdat die volksstemming eerst in 1879 is ingevoerd op aandrang der conservatieven, om overijlde wetgeving en ultra-radicale neigingen van een deel van den Grooten Raad tegen te gaan en de meeste conservatieven thans voorstanders dier scheiding zijn. VERELNIGDE STATEN. De eerste stemming voor een candidaat voor president leverde in de democrai- tische bijeenkomst van den 23 geen uitslag; de zitting werd verdaagd. Den 24 werd generaal Hancock, reeds bij tweede stemming tot eandidaat gekozen met 70S stemmen, tegen 30 op Henricks, 2 op Bayard en 1 op Tilden (deze candidaat bij de vorige verkiezing ver kreeg bij eerste stemming slechts 38 stemmen). W. En glish wera candidaat voor onder-president. Hancock werd in 1824 te Montgomery in Pennsyl vania uit welgestelde ouders geboren studeerde op de militaire akademie te West-Point en trad in dienst. Bij bet uitbreken van den oorlog was bij kapitein van den staf en werd toen benoemd tot brigade-gene raal der zuidelijke vrijwilligers. Hij onderscheidde zicb in de gevechten bij Fredericksburg en, was kommandant der geconfedeerden in Juli 1863 toen zij na bloedige gevechten genoodzaakt werden Maryland en Pennsylvanie te ontruimen. Hij werd daarbij zoo zwaar gewond dat hij hoewel benoemd tot komman dant van bet 2de legerkorps aan den strijd weinig meer kon deelnemen. Van af 1868 kwam hij telkens voor President in aanmerking Het volgende programma werd voor de demo cratische partij vastgesteldbestrijding van centrali satie in het bestuur, bevordering der scheiding van Kerk en Staataanbeveling van een op de volle waarde berustend muntstelsel van goud, zilveren op vertoon inwisselbaar papier, loerder werd verklaard, dat tarieven slechts als bron van inkomsten mochten dienen en het verdrag met China in dien zin moest veranderd worden dat verdere invoer van Chineezen beperkt werd. EG1PTE. Met den Koning van Abyssinië werd vrede gesloten. Het wassen van den Nijl was aangevangen. ZUID-AMERIKA. Te Buenos-Aijres werd voor één dag een wapenstilstand gesloten tusschen de nationale en provinciale troepen, ten einde vredesonderhandelin gen te kunnen aanknoopen. Des namiddags werden den 25 de vijandelijkheden echter weder hervat. Herlijn. Met 198 tegen 197 stemmen werd het van conservatieve zijde voorgestelde nieuwe artikel 1 ver worpen; art. 3 werd aangenomen, art. 4 verworpen en da geheele wet ten slotte met 206 tegen 202 stemmen bij eindstemming aangenomen. Parijs. De bureaux van de Senaat kozen in de com missie voor de amnestiewet den 27 6 tegen- en 3 voor standers der wet. Londen. Gladstone heeft den 27 aangekondigd dat hij der. len Juli zal voorstellen aan elk gekozen parlementslid te vergunnen indien hij dit verlangt eene wettelijke verklaring in plaats van een eed af televen in weerwil van de den 22 aangenomen motie in "zake Bradlaugh. Londen. De Times weet met zekerheid te berichten dat ondanks alle pogingen van den Paus het Belgische gezantschap bij het I atikaan in het begin van Juni opgeheven is. Te Kroinmeniedijk is beroepen ds. A. H. Claassen van Egmond aan den Hoef. In de gemeente Sint Pancras wordt voor de in- I gezetenen gedurende de maand Juli, eiken Zaterdag, 's morgens te 11 uren, gelegenheid gegeven tot kosteloozé vaccinatie en revaccinatie. Volgens de Zaand. Courant heeft mr. H. J. Smit het voornemen in de najaarsvergadering van de Prov. Staten voor het lidmaatschap van de Éérste Kamer te bedanken. Ais opvolger worden nu reeds genoemd de heeren Insinger en van Tienhoven. Een door den gemeenteraad van Amsterdam aan 4 deskundigen opgedragen onderzoek naar het voorkomen van besmettelijke oogziekte op de openbare kostelooze en tusschenscholen heeft aangetoond dat van de 12736 onderzochte kinderen 2956 aan oogziekte lijdende' waren en 845 daarvan aan eene geneeskundige behandeling moesten onderworpen worden. De lijdenden waren voor het meerendeel kinderen uit israëlietische gezinnen. Door B. en VV. van Haarlem is den 24 aanbesteed het doorgraven van deRaamsingelgraeht tot in de Leidsche vaart en het maken van eene nieuwe brug over die gracht, waarvoor minste inschrijver was B. Deters,, te Amsterdam ad 20800. Het veluwsch spoorwegcomité- heeft besloten tot den aanleg over te gaan der lijnen ApeldoornHattem en ApeldoornDeventerAlmelo in de verwachting, de nog ontbrekende f 50000 te Apeldoorn te zullen vinden. Bij kon. besluit va» 23 Juni is bepaald dat eene Rijkskweekschool voor onderwijzers sal worden gevestigd te Maastricht. Den 25 is op de begraafplaats Eik en Duinen bij 's Gravenhsge met eene rede van den heer Nicolaï en muziek- en zanguitvoeringen van de kapel der gre nadiers en jagers der kon. zangvereeniging Cecilia, en der dilettantenvereeniging Dunk'ler uit Rotterdam, een gedenkteeken ingewijd op Dunkiers graf, zijnde een 2% ellen hooge zuil met toepasselijke attributen,. Het uit Londen te Rotterdam, teruggekeerde too- neelgezelsehap is den 25 in de foyer van den schouw burg door vele belangstellenden, mes den burgemeester aan het hoofd, verwelkomd en door den heer Jaoobson,. voorzitter der afdeeling Rotterdam van het Nederl. Tooneelverbond, met het behaalde sueees gelukgewenscht, terwijl aan ieder der leden, eene phoiografie werd aange boden van den schouwburg waaria zij te Londen zijn opgetreden. De hoofdcommissie der Vereeniging voor cbrist.-nat. schoolonderwijs heeft zich, bij adres tot den, minister- van binn. zaken gewend:, ter uiteenzetting harer be zwaren tegen art. 5 der door de commissie ad hoe ont worpen, voorschriften omtrent de- schoolgebouwen en wel wegens de daarbij aan de inspecteurs van het ge- neeskundig staatstoezicht toe te kennen macht tot toe passing der voor de openbare scholen geldende voor schriften op de bijzondere scholen. De spoorweg va» de belgische grenzen tot Ze venbergen en van Roosendaal naar Breda wordtte- rekenen van 1 Juli a.. s., geëxploiteerd door de Maat schappij tot exploitatie- van. Staatsspoorwegen. Op de lijn ZevenbergenMoerdijk wordt te goiijker tijd; de dienst gestaakt. Aan het gymnasium te 's Hertogenbosch is voor 1880 een Rijkssubsidie toegekend van f' 10334. Te Krommenie zijn, wegens het heerschen d®r tnar- zelen, de beide scholen gesloten. In ongeveer 140; van de 350 huisgezinnen zijn de meeste kiaderen door die ziekte aangetast. Den 26 27 en 28 is in den Haarlemmerhout in de hertenkamp, van wego de jachtfereeniging Nim rod eene tentoonstelling van honden, gehouden,, waar voor 305 stuks waren ingezonden. D® gouden medalje, ter waarde van f 100, uitgeloofd door de stad Haarlem, voor de belangrijkste inzending honden van een eige naar is toegekend aan bn. v. Loo te Gentbij loting tegen den heer J. Elias Hacke, te Amsterdam,. J. Dam, te Alkmaar, Leeft verworven voor windhonden, teef2de prijs, bronzen medalje, reu 3de prijs, eervoile vermelding. Den 25 heeft de studentenvereniging Pro Patria in het feestgebouw te Leiden eene matinee musicale gegeven, waarbij de prijzen, behaald in den onlangs te 's Gravenbage gehouden schietwedstrijd, zijn uitgereikt, met eene toespraak door prof. de Vries. Eene andere studentenvereeniging deed met muziek eene feestwaa- deling naar het Huis ten Deyl. 's Avonds werd in Zo- merzorg en op een daarbij gelegen stuk weiland eene door Doctrma aangeboden zomerkermis gehouden, waarop tal van vermakelijkheden te vinden wareneen lande lijk bal werd gehouden en een vuurwerk afgestoken is. In de groote zaal was het orehest bezet door de in ternationale variété-troupe uit Rotterdam, in den tuin door de kapel der utrechtsche schutterij. Den 26 is op de sociëteit Minerva eene matinee musicale gegeven door de kapel der grenadiers en ja gers vervolgens op Schoonzicht een feestmaal der ,,bourgondische ruiters", en 's avonds op het schitterend verlichte feestterrein vauxhall en bal van het muziek gezelschap „Sempre Crescendo", waar de muziek der grenadiers en jagers zich weder deed hooren. De grootmeesteres der Koningin de gravin v. Ho- gendorp, heeft aan „Philips den Schoone" niet een roos aangeboden namens H. M., maar als bloedverwante van

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2