Tentoonstelling van Oudheden te r*ieuwediep. Slüerlei. StaDs-lacricïttcn. itiarhl- CU üeursberictUeu den lieer v. Limburg Stirum, die bij de maskerade de hoofdrol vervulde. De minister van binn. zaken heeft aan Gedep. Staten van Friesland berichtdat by hem bedenking bestaat om aan den Koning de vernietiging voor te dragen van een besluit van den gemeenteraad van Wijm- britseradeelwaarbij de hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Wolsum was verplaatst zonder voorafgaand vergelijkend examen. De N. Rott. Courant meldt, dat de minister van financiën den ontvanger der registratie te Boxmeer ge last heeft, aan de koopers der domeingoederen te S. Aga tha de koopsommen voor die goederen terug te doen geven. Te Bloemendaal is den 24 overleden de gepens. luit.-fenl. J. W. Blanken, oud-minister van oorlog, ridder der nederlandsche orden grootkruis van de Ei- kekroon enz., oud 74 jaren. In de weesinriehting te Neerbosch werden in 1879 107 weezen opgenomen. Aan giften werd ontvangen 82,917,11%, terwijl de weezendrukkerij te Nijmegen, met 4 snelpersen werkende eene zuivere winst ople verde van f 12,235,71. liet voornemen bestaat eenè nieuwe woning en vluchtheuvel met kapel te bouwen, waarvan de kosten op 40000 worden geraamd. Te Beverwijk is een adres in omloop ten doel hebbende den heer Magnin, die zijn ontslag als burge meester heeft gevraagd als zoodanig te behouden. Te Winkel is tot wethouder benoemd de heer II. W. Melchior. Het bestuur der Zuider Stoomtramwegmaatschappij te Breda heeft vergunning gevraagd tot het aanleggen van een stroomtram voor personen en goederen van Oosterhout naar Dongen met aansluiting aan de sta tion Rijen. Voor het beroep naar de herv. gemeente te 1 ur inerende is bedankt door ds. C. "WIlouwingte Havelte. In de den 25 te Arnhem gehouden vergadering van de reünie des waalsche kerken is met 21 tegen 11 st. besloten om sympathie uit te spreken met de poging, door de Synode der Ned. Herv. Kerk aange wend toen zijtot bevordering harer belangenhet reglement op de kerspelen ontwierp en aan de classicale vergaderingen ter overweging gaf. Gisterenmiddag omstreeks 4 uren, heeft zich te Purmerende de zoon van J. v. S., postbode op de Rijp, door ophanging van 't leven beroofd. De reden hiertoe is onbekend. Hij was 17 jaren oud en in dienst bij den heer Boon logementhouder te Purmerende waar men hem op de zolder dood gevonden heeft. Naar het Vaderland verneemt is het antwoord der regeering op het Kamerverslag over het wetsontwerp der rentebelasting bij de Tweede Kamer ingekomen De geruchten omtrent een uitbreiding van dat ontwerp in dien zien dat ook andere belastingen er bij zouden worden opgenomen blijken onjuist te zijn. Het ant woord van den minister van financiën bepaalt zich tot de rentebelasting. De maatstaf en grondslag der be lastingen worden door den minister behouden. Enkele wijzigingen van beteekenis worden voorgesteld, o.a. eene, betreffende het eigenlijk bedrijfskapitaal van de effec tenmakelaars bankiers enz., dat aan de belasting al worden onderworpen waarbij echter rekening wordt gehouden met de patentbelasting. Ook wordt de arbi traire macht der controleurs beperkt en de instelling van coinmissiën voor de controle vastgesteld. De N. R. Ct. schrijft o. a. het volgende„Er kwamen ons in de laatste dagen zonderlinge geruchten ter oore over de zaak der St. Agathagoederenzóó zonderling dat wij er geen geloof aan konden staan. Uit nader onderzoek is gebleken, dat de geruchten niet ver bezijden de waarheid waren. De Minister van fi nanciën heeft den ontvanger der registratie te Boxmeer gelast aan de koopere der domeingoederen te St. Agatha de koopsommen voor die goederen terug te doen geven. De heer Dubois, de ontvanger te Boxmeer, aan wiens krachtig beleid in deze zaak alles te danken was, heeft gemeend niet langer te Boxmeer te kuunen blijven en is vervangen door den surnumerair Van Blarkom. Omtrent deze zaak geeft net Vaderland de volgende inlichting. Volgens de voorwaarden die bij den verkoop gesteld zijnmoeten de kooppenningen binnen twee jaren aan de koopers der domeingoederen worden te- rusgegevenindien deze nog niet in het vol bezit der gekochte goederen zijn gesteld De laatste voorwaarde is niet vervuld, van daar de teruggave der koopsommen. Blijkbaar heeft het vertrek van den heer Dubois die door de regeering verplaatst is niets met die zaak te maken. Dat de koopers nog niet in het vol bezit der gekochte goederen konden gesteld worden is het ge volg hiervan dat de weg van rechten dien de regee ring voor de handhaving van haar recht op de zooge naamde kloostergoederen heeft ingeslagennog niet geheel is afgelegd. Hierop nu kon niet worden voor- uitgeloopen. In de groote zaal en een bijvertrek van Musis Sa crum is voor eenige dagen eene verzameling bijeenge bracht van voorwerpen, die deels in een museum van oudhedendeels in een ethnografisch kabinet eene plaats zouden verdienen, maar ook van zoodanige, die geen van beiden te huis behooren. Nevens veel, wat van vroegere tijden dagteekent, ontmoeten wij ook feel wat van onze eeuw, een en ander zelfs wat van den tegen woord igen tijd getuigt. Sommige personen hebben volstrekt waardelooze voorwerpen, b. v. platen achter glas van niet de minste beteekenis, ingezonden, en de commissie heeft blijkbaar niemand voor het hoofd willen stooten, niets willen afwijzen. Dat het geheel daardoor verliest laat zich denken. Om het vele goede, dat er is, is dit te betreuren, gelijk het mede aan den gunstigen indruk schade doetdat de localiteit verbood, flink van elkander gescheiden afdeelingen te vormen. Alleen ten aanzien van het van Texel ingezondene is eene zwakke poging in dien zin gedaan on het neven- vertrek daarvoor dienstbaar gesteld maar evenveel van lexel is buiten dat vertrek te vinden. De commissie heeft, blijkbaar gepoogd, het glaswerk het aardewerk het zilverwerk enz. tot groepen te vormen maar zij heeft bij gebrek aan tijd en misschien bij gebrek aan vitrines en étagèresdit stelsel nret steeds kunnen doorvoeren, de voorwerpen niet zoo ruim en net kun nen uitstallen dat zij zich steeds behagelijk of op het voordeeligst voordoen. Wij maken haar daarvan geen verwijt en nemen in aanmerking, dat zij eene proef neming deed op een haar vreemd gebieden dat niet aan elke commissie de hulpmiddelen ten dienste staan, waarover een Arti et Amicitiae kan beschikken. Dat de Helder van oudsher eene zeeplaats is wor den wij op deze tentoonstelling maar weinig gewaar. Eene schilderij, de Groenlandsche visscherij voorstellende, enkele scheepjes, waaronder een opmerkelijk brikje van koperdraad eene afteekening van eene schipbreuk zilveren tabaksdoozen door Zeemanshoop in 1835 aan Harmen Zeemen en in 1852 aan Cornelis Dito voor het redden van schipbreukelingen vereerdgelijk 3 gouden en zilveren medaljes door laatstgenoemde ver worven ziedaar alles, nevens nog eene merkwaar dige teekening de reede den Helder en het Nieuwe- diep met nog slechts enkele daaraan staande huizen voorstellende.' Alleen deze teekening vertegenwoordigt den vroegeren toestand der gemeente waarin de ten toonstelling gehouden wordt. Waarom hier niet een exemplaar van de belangrijke kaart, die in het logement de Burg hangtgeene gezichten op de gemeente in de vorige eeuw gegraveerd en uitgegeven? an de ge schiedenis der plaats getuigt ook slechts eéne prent het aftrekken der engelschen en russen in 1799, waar van verschillende afbeeldingen bestaan. Ook aan onze krijgsmarine worden wij maar schaars herinnerd een medaljon met voorstelling in papier van den zeeslag in welken de beide Evertsen sneuvelden op een mat werk van hun hoofdhaar een paar slecht geschilderde portretten van Tromp en de Ruitereen paar goed gegraveerde van andere helden een soort van ganzen bord ,.Het nieuw vermakelijk spel genaamd Doggersbank en wat van meer belang is en veel vergoedt een aan het Instituut der Marine behoorend portret van den vice-admiraal Pieter de Lange met prachtig gebeeld houwde lijst, die de aandacht der kenners bijzonder wekt. Tot de artikelen van buitenlandschen oorsprong is te brengen in de eerste plaats een schat van japansch en chineesch blauwgekleurd en verguld porceleinom de liefhebbers te doen watertanden; voorts japansch en chineesch verlakt, schilder- en borduurwerk, maleische klewangs, krissen en vergiftigde pijlen, voorwerpen van kruidnagelen vervaardigd, o. a. eene prauw en een theeservies pijproeren van buflelhoorn het gewei van een karbouw een mantel van vezelstof enz. Meer eigenaardig dan deze voortbrengselen der o. i. eilanden boeien ons hier de van bet eiland Texel herkom stige zaken, waaronder 2 fraaie gedreven, helaas te vaak geschuurde, koperen schalen, geschilderde schenkblaadjes, haardplaat met wapen van Karei V, hoekkasjespin newiel met bijbelsche voorstellingen gewerkt schoor steenkleedje van Marike Iansdo[chter] 105155 bed- bankjes, kandelaar enz. Tot deze groep behooren ook de 3 versbor en uit de kerk te Oude Schild, een veel geleden hebbend maar aardig kinderportreten een damesportret uit de 17e eeuwveel gelijkend op of misschien wel hetzelfde als dat men ons eenm ia! in het weeshuis aan de Burg voor dat van Gravin Ada wilde doen doorgaan. Uitgebreid is de verzameling ouder- wetsche texelsehe vrouwenkleederen. Zijden en da masten fraai bewerkte en gestikte jakken en rokken kaper, linnen onderkleerensierlijk gemerktzijn naar keus voorbanden zelfs een paar rijglijven het een ge bloemd en gestiktwaarin onbuigbare ijzeren staven de rol van baleinen schijnen te vervullen. Of het houten snijwerk tehuis behoort op Texel of aan den vasten wal blijkt, bij gemis van een catalogus, niet. Wij vinden minstens een 25 mangelplanken vervaardigd van 1716 tot 1727 vele stoven kleerbak- ken en ellematen, alles getuigende van zucht tot versiering, welke ook biijkt uit eene partij schaven van 1725 tot 1776 met figuren besneden. Tot het beeldhouwwerk hehoort ook een bijzonder fraaie eikenhouten kas. Behalve het oostersche aardewerk treffen wij ook delftsch en engelsch in verschillende exemplaren van tafelgeraad en pullen aan. Talrijker is de collectie be kers en glazen van allerlei vorm waarvan vele van opschriften en versieringen voorzien zijn. Van oud zilverwerk is eene aanzienlijke hoeveelheid ingezonden. Wij zien kerkboeken met zilveren sloten en draagkettting fraaie gedreven kandelaarsbrande- wiinskommentrekpotten tabaksdoozen verder tal van suikerstrooiers en lepelsmessen met zilveren hef ten (krijgsmansbeeldjes)komforen beugelknippen gespen, reukdoosjes, tuigjes, kurketrekkers, horologiën, en kinderspeelgoed inderdaad eene partij welke men niet verwachten zou, nu gelijktijdig te Amsterdam eeno „zilver-tentoonstelling" is geopend. De heer J. E. Ma- nikus heeft hierbij eene keurige verzameling nieuw zil veren speelgoed gevoegd dat met het oude wel kan wedijveren. Tot de preciosa zijn ook eenige bonbon- nières en dergelijke kostbare doosjes te brengen, bene vens een achttal fraai beschilderde waaiers. Onder het oude huisraad om van het meer nieuwe niet te sprekenrekenen wij bovenal een prachtigeu en goed bewaarden spiegel met lijst van spiegelglas, een leesstoel met beweegbare lezenaar en kandelaar een ronde klaptafel, waarop de Opstanding" is geschil derd een drietal aardige klokjes verschillende pijpen- doozen enz. onder de „nuttige en fraaie hand werken" een met de naald bewerkt tapijt en een kleed in mozaïek beiden pronkstukjes van geduld en nauwkeu righeid benevens kunstig bewerkte merklappen; onder het schilderwerk 2 goede portretten man en vrouw uit den pruikentijd en een niet uitstekend altaarstuk, de kruisafneming vroeger in de kerk der bissch. cle- rezy aan den Helder aanwezig onder de oude boeken (bijbels Elavius Josephus kaartboeken enz.) het zeld zaam voorkomend liedeboekjehet „Medemblikker Scbarrezoodje", onder de wapenen een oude donderbus, onder de curiosa een amulet van een gesneuvelden rus en een rijkbebloemde 's Gravenhaegse Extraordinaire Courant, van 10 Nov. 1767, het huwelijk van prins Willem V verhalende. Vergeten wij ook niet het ge tuigde driemastscheepje „Duynkerland 1787" uit de kerk te Huisduinen. Stelt de tentoonstelling in sommige opzichten teleur, in andere is zij bevredigend, daar het niet ontbreekt aan tal van zaken, die of voor de kennis van bet ver- ledene of om haar eigenaardig schoon der beschou wing overwaardig zijn. Een veeg teeken is het en het doet pijnlijk aandat aan zoo vele voorwerpen een kaartje met „te koop" hangt. Dit pleit niet voor de bezitters tenzij die in zeer ongunstige omstandigheden verkeeren. Het ontbreekt in den regel niet aan op- koopers die voor hetgeen men hier tegen eenig geld inruiltgereedeu afzet in het buitenland vinden, 't Zou zeer te betreuren zijnindien de heldersche tentoon stelling aan deze nationale verarming bevorderlijk ware. De commissie heeft dat zeker niet bedoeld zij zal veel eer op prijs stellen den dank van hen die voor het behoud dan van opkoopers die voor de vervreemding ijveren van al hetgeen ons der vaderen kunstvlijtze den en daden doet kennen. Te Parijs zal een nieuw postkantoor gebouwd wor den waarvoor een blok weggebroken moet worden dat door 100000 menschen bewoond wordt. Het zal twee verdiepingen hoog worden 10 groote ingangen hebben en vier nieuwe straten zullen er op uitloopen. De kosten worden geraamd op 5 miljoen guldens en men hoopt bet gereed te hebben een jaar na het leg gen van den eersten steen. Bij een der hevige onweders, die 1.1. Woensdag en Donderdag in het noordelijk gedeelte van ons land plaats hadden, sloeg te Zwolle de bliksem iu eene school; meer dau gelukkig ging hij over de hoofden der kin deren het gebouw weer uit, zonder letsel aan te brengen. In de Standaard wordt de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat men tegenwoordig den kinderen stérken drank toedientin den vorm van suikergoed. Die stukjes zijn dan geheel hol en met sterken drank gevuld. Een dame, die langs het strand teScheveniugen een tochtje per ezel had gemaakt bemerkte dat haar por- temonnaie verdwenen was. Na een zorgvuldig onder zoek in de zakken van den ezeldrijver, gelukte het der politie baar terug te vinden. De tooneelspee'ster Sarah Bernhardt is den 25 tot 50000 schadevergoeding veroordeeld wegens het ver breken van hare overeenkomst met het Théatre Eramjais. De persoon door wieu het Sjarig kind vrijdag 1.1. gered is, was N. Burger en niet Adams. Gisteren avond geraakte een negenjarig kind in den Voordam te water, doch werd onmiddelyk gered door den heer J. Bossert. KANTONGERECHT 25 Juni. W. S., te Grootschermer, C. T„ te Heilo, en K. K., aan den Westdijkieder f 1 boete of 1 dag ter zake van het op markt dag rijden door de Houttilstraat t.e Alkmaar. P. de B., te Heer Hugo Waard, f 1 boete of 1 dag, ter zake van open bare dronkenschap te Oudorp. L. K., te Middenbeemster f 3 boete of 1 dag ter zake van openbare dronkenschap te de Rijp. J. L)., te Koedijk, 3 boete of 1 dag, ter zake van het openhouden van zijne tapperij na bezetten tijd.J. R. en G. M., te Koedijkieder 1 boete of 1 dag ter zake van het vertoeven in eene tapperij te Koedijk na bezetten tijd. J. B., te Broek op Langedijk, f 3 boete of 1 dag, ter zake van het openhouden van zijne tapperij te Broek op Langedijk na bezetten tijd. K. V., te Broek op Langedijk f 3 boete of 1 dag, ter zake van het vertoeven in eene tapperij te Broek op Langedijk na bezetten tijd. C. O., P. K. en K. V., te Broek op Langedijkieder f 0 boete of 2 dagen ter zake van het maken van nachtelijk burengerucht te Broek op Langedijk. W. R., te Alkmaar, f 25 boete of 5 dagen, en J. B. B., te Alkmaar, 10 boete of 2 dagen, beiden ter zake van het open houden hunner herbergen na bezetten tijd. L. H. en J. T., beide te Alkmaar, ieder 10 boete of l dag, ter zake van het vertoeven in eene herberg te Alkmaar, na bezetten tijd. Allen in de kosten. K. G., te de Rijp, vrijgesproken van bet feit als te hebben gehouden eene verloting van sigaren zonder vergunning van den Burgemeester te de Rijp, de kosten te dragen door den Staat. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 24 J uni. Paulus van der Veen en Maria Antonette Rb'tberg (in het vorig nummer staat abusievelijk Schoehuizen). GETROUW U. 27 Juni.Jacobus Sprenkeling en Elisabeth de Vos. GEbOKEN. 27 Juni.Gerardus, Z. van Volkert Keysper en Maria Zandbergen. Simon PetrusZ. van Ensrelbertus Gerardus Boots en Hendrika Amersbeek. Johannes Nicolaas Hendrikus, Z. van Bernardus Silvester Al en Elisabetb Smit. OVERLEDEN. 25 Juni. Gerrit, Z. van Willem Pijkeren en Alida Elisabeth Ra demaker G j. en 2 m. Neeltje, D. van Reijer Bregman en Trijntje Huisman, 17 d. Anna Catharina Elisabeth, D. van Cornells Schipper en Alida Jacoba Donnee, 12 w. Pieter, Z. van Gerrit Oudesen Antje Steen, ruim G w. GezinaD. van Hendrik Wolzak en Maria Johanna Korn bijna 6 m. Sijntje Leegwater, echtgen. van Simon Lourens Ver hoeve 32 j. 27 2S 29 Alkmaar 28 Juni. Aangevoerd 7 Koeien /240 a 350, 459 vette Kalveren f 40 a 95, 10 nuchtere dito f 4 a 12, 463 Schapen 24 a 38 106 vette Varkens f 0,52 a 0,64 p. kgr., 16 magere dito 17 a 23. Amsterdam, 28 Juni. 483 Runderen, K kwal. 94 et., 2<-, kwal. 87 ct., 3e. kwal. 80 ct. per P., Melk- en Kalfkoeien 140 a 250, 2 Graskalveren, 74 nuekt. dito 5 a 10, 1182 Schapen en Lammeren f fi a 32404 vette Varkens f 50 a 62 ct. per P., 11 Biggen ƒ9 a 14. Aardappelen. Zeeuwsche jammen f 2,75, westiandsche zand- f 7,60 a 7,80, dito klei- in manden f 6,40 a 7,40, dito losse

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3