No. 30. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880, V R IJ I) A G 2 JULI. FEUILLETON, Prijs der gewone Advertentiën De Uitgevers berichtendat van af het No. van Zaturdag-avonddoor hendie gewoon zijn wekelijlcs te betalendat No. met 6 cents wordt betaaldterwijl hun de Nos. van Dinsdag- en Donderdag-avond gratis worden afgegeven. Op verlangen wordt de Courant ook bezorgd aan hendie ze tot heden afhaalden. Mochten er door de vele nieuwe abound s nog enkele abuizen in de bezorging zijngelieve men die voorshands te verschoonen en daarvan aan de Uitgevers kennis te geven. Omtrent abonnements-voorwaarden voor het plaatsen van advertentiën door H.H. Handelaars en Industriëelen worden gaarne inlichtingen verstrekt. Officieel ©cbccltc ISuttenlAub DOMINE MEINDERTS NICHTJE, ALOIAAItSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers/ 0,06. Afzonderlijke nummers /0.03. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengenonder herinnering aan het groote nut der koepok inenting als voorbehoedmiddel tegen de pokken, ter kennis van belanghebbenden dat door de stads heelkundigen zitting wordt gehouden op Donderdag van iedere week in het locaal van bet stads verband in het gasthuis, des mid dags 12 uren, tot bet verrigt.en van kostelooze vaccinatiënaan ieder, die zich daartoe aanmeldt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 30 Juni 1880. l)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagenvan B. STEE PENS briquetten-fabrikant te Alkmaar, om vergunning tot het uitbreiden zijner fabriek tot vervaardiging van houtskool- briquettenop het erf gelegen naast zijne tegenwoordige fa briek, aan de KeetkolkWijk D, Nos. 4 en 5, en dat op Woensdag, den 14 Juli 1880, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen de uitbreiding dier fabriek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Juni 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand Mei 1880: J. B. J. RustC. van OostrinAmsterdam Wilkens Mag- donaldAnna Paulownapolder; Wed. Ritte, den Helder; P. Zeeman SehagenA. L. W. SchoormannsH. J. Hork Utrecht; T. Veis, WieringenK. ZwijdamWognum; van Twuiveren ZuidscharwoudeD. Mijper, Zwolle. Van het Hulpkantoor Broek op Langendijk Wed. Broekman Nieuwediep. Briefkaarten: Mej. W. E. Muller, J. C. MuschC. Arend, Amsterdam. SCHUTTER IJ CORNELIS DEKKER, 1. w. Heilo wordt verzocht zich ter Secretarie te vervoegen. P O L I C I E. Ter terugbekoming is aan liet Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een gouden medaljon, een onder stuk van een gouden oorbelletje en een witte zakdoek met bruinen rand. BELGIE. Bij de verkiezing te Doornik den 29 voor een lid van den Senaat werd de liberale candidaat de notaris Macau aldaar verkozen met 1578 stemmen tegen 1256 op den clericalen candidaat H. Dumon industrieel, zoon van den gewezen voorzitter van den Senaat Dumon-Dumortier. De liberale meerderheid in dat lichaam blijft dus onveranderd. Het bericht dat het gezantschap bij den Paus op geheven is, wordt bevestigd. Tevens zyn de diploma tieke betrekkingen van het ministerie te Brussel met den pauselijken nuntius afgebroken. De Indépendance Beige acht het waarschijnlijk, dat de regeering spoedig openbaar zal maken de briefwisseling aau het terug roepen van don gezant vooraf gegaan. Daardoor zal waarschijnlijk ook opgehelderd worden of beide han delingen gelijktijdig of op verschillende tijdstippen heb ben plaats gehad en in het laatste geval, waarom het een zooveel vroeger dan het ander. Inmiddels wordt de nuntius te Brussel, de heer Vanutellidoor onge steldheid verhinderd naar Rome te vertrekken terwijl het Vatikaan nieuwe aanbevelingen aan de bisschoppen zond, om hen tot voorzichtigheid aan te sporen en bij hun verzet tegen de schoolwet zich streng te houden binnen de perken der wet. DUITSCHLAND. De conferentie te Berlijn nam den 28 de eind-acte, inhoudende de genomen besluiten, volgens het ontwerp van den fransehen gezantmet algemeene stemmen aan. Deze akte zal door de gezanten aan hunne regeeringen worden gezonden die daarvan mededeeling zullen doen te Athene en te Konstantinopel. De grenslijn begint ten oosten van de monding der Mancolongosloopt tot de hoogste kruinen van den Olympus en Pindus bereikt bij Kanhalbakio den loop der Kalamas en volgt deze rivier tot aan de uitwatering. Het district Zagori blijft aan Turkije. Verder zijn eenige ondergeschikte punten geregeld alsgelijke rechten en vrijheid van eeredienst; regeling van het eigendoms recht van uitgeweken Muzelmannen; aandeel der schuld, door Griekenland over te nemen wegens het door Turkije afgestaan gebied. Al deze punten werden vastgesteld overeenkomstig de bepalingen van het berliinsche verdrag. Ook werden de vraagstukken betreffende de grens politie en de scheepvaart nog afgedaan. Bij deze beslissing werd deconferente geleid door de vol gende overwegingen: om geen strategisch domineerende stelling aan een van beide partijen toe te kennen, en zoo veel mogelijk te verhinderen dat de grieken met de albaneezen in aanraking komen. Voor het door Grie kenland over te nemen aandeel in de turksehe schuld werd de bevolking als maatstaf genomen de vaststel ling van het bedrag is tot later voorbehouden. Turkije zal eene vergoeding in geld ontvangen voor de paleizen en goederen, gelegen in het af te stane grondgebied. De vrijheid van godsdienst werd reeds door de grieksche grondwet als gewaarborgd beschouwd. Daarna ging zij uit een tot den volgenden dagtoen zij zich bezig hield met de haar van grieksehe en albaneesche zijden toe gezonden verzoekschriften. Den 1 Juli zal de acte, behelzende de besluitenonderteekend worden. De leden zullen dien dag het middagmaal gebruiken bij den russischen gezant. Uit de latere berichten omtrent de behandeling van het wetsontwerp betreffende de Meiwetten is nog ge bleken dat Dr. Windthorst (centrum) getracht heeft bij de behandeling van art. 4 de daarin bij amendement opgenomen voorwaarde van verplichting tot aangifte weder daaruit te laten vervallenvoor welk voorstel zich alleen verklaarden het centrum, de polen en en kele conservatieven. Daarna werd het artikel met bij na algemeene stemmen verworpen alleen de ministers en een lid der vrij conservatieve partij stemden vo( r Het bij de tweede lezing verworpen; artikel 8 betref fende het hervatten der gestaakte betaling van bezol digingen door den Staat, werd op voorstel van conser vatieve zijde in eenigzins gewjzigden vorm met 205 tegen 198 stemmen hersteld. Bij de eindstemming waren 408 van de 432 afgevaardigden tegenwoordig 7 afgevaardigden waren zonder kennisgeving afwezig de overigen hadden verlof ontvangen wegens ziekte of andere geldige redenen. In de volgende week zal het Heerenhuis het ontwerp behandelen. ENGELAND. Nu de wetgevende vergadering der Kaapkolonie het voorstel van den voorzitter van het ministerie om eene bijeenkomst te houden van afge vaardigden der verschillende zuid-africaansche staten in zake het vraagstuk der confederatie, niet gaaf aannam, is volgens de Daily News de groote beweegreden der regeering voor de handhaving van Bartle Erère als gouverneur dier kolonie vervallen, want hij moest juist aanblijven, om die confederatie tot stand te brengen. Hij behoeft thans geen gouverneur te blijven. Northcote kondigde den 29 aan dat hij als amen dement op Gladstone's voorstel om de leden van het lagerhuis alleen op eene verklaring toe te laten, voorstelt, dat dit niet aangenomen kan worden, omdat daardoor fei telijk het besluit van den 22 zou vernietigd worden. Bradlaugh was den 26 's avonds te Northampton op eene groote bijeenkoms-t tegenwoordig, alwaar hij ver klaarde te gelooven, dat geen macht in Engeland heen beletten konin het lagerhuis zitting te nemen, als hij het vertrouwen zijner kiezers bezat. Eene motie van DOOR 6) M. W. MACLAINE PONT. Vervolg Mevrouw Meinderts begon met den heer Boer te vra gen wat hij van de verkiezing dacht en wie hij meen de dat de meeste kans had van er te komen. De heer Boer zette eerst een bedenkelijk gezicht, liet toen al peinzend zijn gouden horlogeketting door zijne vingers loopen en verklaarde daarop dat zij er van zijn part geen van beiden konden komenwant dathetzij de liberaal of de conservatief er kwam, het in dit geval toch het zelfde waswant dat beiden het daarin eens waren dat de burgers moesten en hij maakte eene beweging of hij geld telde en uitte het woord »opdokken." De zaak was namelijk deze. Op een uur of drie af- stands van Wevershaven lag Driebrugge; het was even als Wevershaven een kleine stad, die alles behalve toenam in bloei en in omvang. Het bezat ook een ha ven die bezig was te verzanden en de inwoners leefden eveneens voor een groot gedeelte van de opbrengst der wekelijksche markten. Dit alles was genoeg om een naijver tusschen de beide steden te doen ontstaan die zich bij elke gelegenheid uitte. Al eeuwen her had den zij in onmin met elkaar geleefd, en het was dik wijls ten koste van de andere dat de eene zich had verrijkt. Allerlei anecdotes waren er in omloop die in Wevershaven ten koste van Driebrugge en in Drie- brugge ten koste van Wevershaven werden verteld. Een daarvan was deze: In oude tijden waren, bij gele genheid van een oproer of een oorlogje, wat het precies was, weet ik niet, de vijanden voor de stad. Men had ze niet hooren aankomen, zorgeloos had men zich des avonds te slapen gelegd, onwetend welk gevaar er dreigde en des morgens bij het ontwaken zag men hun ne spietsen en speeren, al nader rukkend, blinken in den zonneschijn. Ijlings vloog alles te wapen en snelde naar de wallen terwijl de poortwachters de poorten sloten. Maar wat wilde het ongeluk? Van een van de poorten was de grendel gebroken en voor het smeden van een nieuwen was de tijd te kort. Daar stond de poortwachter. Hij durfde zijn leed niet klagen aan de magistraat; hij vreesde dat hem dan de rechtvaardige straf voor zijn onachtzaamheid niet zou ontgaan. De vijand rukte al nader, de poort open laten kon niet in zijn wanhoop greep hij het eerste dat hem voor de hand kwam en dat was een groote gele wortel en stak dien in het slot. De vijand trok de poort, die hij gsloten waande, voorbij, om zijn aanval op een andere, zwakkere zijde van de stad te richten en moe dig betrad de vindingrijke poortwachter de wallen en zwaaide zijn strijdbijl tot verdediging van huis en haard. Maar wat wilde het ongeluk? Een bok voor wien op dezen onrustigen dag niet zoo goed gezorgd was als anders, had, toen hij al blatend van honger, oogenen bek evenzeer opensperde, den sappigen wortel in het gezicht gekregen en hem te zien en te wenschen was één voor het dier. Hij rekt zijne pooten, trekt en rukt aan het half vergane, uitgerafelde touw dat hem gevangen houdt; trekt nog eens, de begeerte vermeer dert zijne krachten, en met nog een enkelen ruk is hij vrij. Nu heeft hij met een paar sprongen de poort bereikthij richt zich op de achterpooten opstrekt de kop omhoogsnuffelt aan het begeerlijke voedsel en knabbelt en bijt, tot het er uitvalt en geheel in zijn macht is. Knarsend en krakend opent zich de poort en dit geluid ontgaat den vijand niet, die nu door de zoo onverwacht gemaakte opening verheugd de stad binnentrekt. Zoo bracht een bok volgens de Drie- bruggers Wevershaven en volgens de We verhavenaars Driebrugge in de handen van den vijand en sedert dien tijd noemden de bewoners van beide stadjes elkaar met de spotnamen van sbokken" of »wortelbijters." Dit evenwel was eene oude geschiedenis uit het grijs ver verleden en alleen de echte oude bewoners van een der beide steden maakten er zich nog warm over; het tegenwoordige gaf reeds te veel reden tot ergernis dan dat men zich in het verledene zou verdiepen. Of zag uren in den omtrek de boer die te Wevershaven markten ging, hem die op marktdag naar Driebrugge toog, niet met den nek aan? En was er niet eiken Zaterdag als in de beide steden het Nieuwsblad ver scheen een strijd over de cijfers van het koeien-, scha pen- of kazental dat de markt met een bezoek had vereerd? Hoorde men niet die van Driebrugge de W ever havenaars verwijten, dat zij de ooren van de koeien en schapen telden in plaats van de beesten zelf en daardoor zulke liooge cijfers kregen onder hunne marktberichten, terwijl die van Wevershaven den spot niet onbantwoord lieten en verzekerden dat de eerzame bewoners van Driebrugge de pooten telden, want dat anders hunne cijfers zeker vier maal lager zouden zijn. In den tijd dat ik te Wevershaven kwam, was er een nieuwe groote twist tusschen de beide gemeenten op gerezen of liever een oude twist was er vernieuwd. Zij werden namelijk verbonden door een straatweg waar van een gedeelte volgens wet en recht door Weversha ven, een ander door Driebrugge moest onderhouden worden. Tusschen de stukken echter, die heide steden als hun wettig eigendom beschouwden, lag nog een derde stuk dat zij geen van beiden als het hunne

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1