üinnculattb. l vertrouwen en van steun in den strijd, dien bij oervde, werd aangenomen. FRANKRIJK. Uit het jaarverslag van den minister van justitie omtrent de reehtsbedeeling over 1878 blijkt, dat van 1874 tot 1878 het aantal criminele zaken van 4084 tot 3363 verminderd is beschuldigingen wegens misdaden tegen eigendommen verminderden^ met een vierdedie tegen personen namen tot 1876 toe en daarna af, vooral wat betreft kindermoord, aanran dingen der eerbaarheid mishandeling van kinderen enz" De afdeeling „ongeletterden" onder de mis dadigers verminderde steedsvolgens den minister uitsluitend als gevolg van de uitbreiding van het lager onderwijs. 28 werden ter dood 145 tot dwangarbeid voor het leven en 799 tot t-jdelijken dwangarbeid ver oordeeld. 19 kinderen beneden 16 jaren werden naar verbeterhuizen gezonden. 10271 Personen kwamen door een noodlottig toeval om het leven 2745 bleven op den openbaren weg plotseling dood: alzoo te samen 13016, 64 minder dan in 1877 en 558 minder dan in 1876. Hiervan verdronken 4162. Het getal zelfmoorden nam sterk toe: het bedroeg 6434 of 17 op de 100000 in woners 512 meer dan in 1877 en 962 meer dan in 1875 76 daarvan behoorden tot het departement der Seine en van de 100 waren 78 mannen en 22 vrouwen. Vooral onder minderjarige vrouwen nam zelfmoord sterk toe: van 60 gevallen in 1874 steeg het tot 120 in 1878. Van de 100 zelfmoorden hadden 81 in steden plaats. Naar de beroepen gerekend verminderden zij bij de boeren van 37 tot 30 en bij werklieden in fa brieken namen zij toe van 24 tot 3 i op de 100 geval len In 1877 waren 701 gevallen het gevolg van dron kenschap en in 1878 887behalve diein waanzin Gepleegd en aan dezelfde oorzaak te wijten. Den0 28 nam de Senaat met 175 tegen 100 stemmen de wet tot afschaffing der betrekking van aalmoezenier bij liet leger aan en den 29 met 173 tegen 64 stemmen die betreflende het nationale feest van 14 Juli. De commissie voor de amnestiewet koos Jules Simon tot voorzitter, die in zijne afdeeling haar bestreed omdat hij wel zag dat de regeering en de kamer vergiffenis schonken maar niet dat de schuldigen zeiven vergiffenis schonken. Hij geloofde niet, dat de wil van het land de amnestie eischte en voegde erbij, dat de Senaat op be sliste wijze zijne overtuiging moest uitspreken wilde hij eene nuttige rol spelen en de noodzakelijkheid van zijn bestaan toonen. Hij weigerde het voorzitterschap der commissie te aanvaarden, omdat hij eene groote rede over de alge- meene staatkunde wilde uitspreken. Den 29 nam de kamer met 238 tegen 183 stemmen het voorstel tot ondersteuning der koopvaardijvloot door het uitloven van prëmien aan. Op eene vraag aan de redering over de opschudding, den vorigen dag ont staan bij het uiteengaan eener staatkundige godsdienstige bijeenkomst van den heer de Chesnelong antwoordde de minister dat maatregelen van orde zouden worden genomen om botsingen te voorkomen bij de uitvoering der besluiten van 29 Maart. De bevelhebbers van alle garnizoenen in de steden waar niet erkende congre gatiën bestaan, ontvingen dan ook bizondere voorschrif ten voor het geval dat ongeregeldheden ontstonden en aan de prefecten was de last vertrekt, samenscholingen met alle hun ten dienste staande middelen te beletten De buitenlanders onder de jesuieten waren echter voor een deel reeds vóór 29 Juni vertrokken sommigen naar Engeland anderen naar Noorwegen Vooral de jongere leden waren weg gegaan omdat zij vrees den dat de minister hen voor de nationale militie zou laten inschrijven. De jesuiten te Lyon en de Dominicanen in de voorstad St. Ilonore te Parijs had den hunne roerende goederen in veiligheid gebracht. Onderscheidene vrouwenorden vroegen reeds de noodige machtiging aan en zonden daarbij hare statuten aan de regeering. Den 29 werd de kapel der jesuieten in de rue de Sèvres te Parijs verzegeld in tegenwoordigheid van ver scheidene senatoren en afgevaardigden der rechterzijde. Den 30 's morgens 4 uren begaven zich twee com missarissen van politie naar het klooster der jesuieten om het te doen ontruimen. Ongeveer oOO personen waren in die straat bijeen Eenige kreten vanleve de jesuieten! leve de vrijheid! werden beantwoord met die van: leve de republiek! leve de besluiten! Ie 6 uren verlieten de bewoners het klooster, vergezeld door eenige leden van den senaat en de kamer, die den nacht aldaar hadden doorgebracht. De menigte op straat vroeg den jesuieten om den zegen. De besluiten wilden erkennen. Ik wil daarmee niet zeggen dat zij er niet op wilden rijden ofloopen, of er in eenig ander opzicht gebruik van maken, maar zij weigerden stand vastig het te herstellen wanneer liet herstelling noo- dig had. »'t Is niet om het geld, maar 't is om de zaak," zei mevrouw Meinderts, toen zij deze kwestie, waarvan ik la ter de bijzonderheden vernam, aanroerde. »Die van Driebrugge moeten niet kunnen zeggen dat wij toege geven hebben. Ze zouden meenen, dat wij daardoor ons ongelijk erkenden en dat mag niet gebeuren. Dat mag nooit gebeuren," herhaalde zij, ter wij 1 zij haar kopje op de tafel nederzette. »Neen, dat mag niet gebeuren," zei nu ook de heer Boer. »En dan., 't is niet om het geld, zei u, maar 't zou toch wel vermeerdering van belasting geven. En daar ben ik als de dood vanvervolgde hij terwijl hij zijn grof, rood gezicht met zijn zijden zakdoek afveegde, alsof hij het al warm kreeg bij het denkbeeld alleen. »Ik heb een zwaar huishouden en de hoofdelijke omslag is toch al hoog hier. »Neen," vervolgde hij, en hij scheen in vuur te raken bij de gedachte. »Laat die lui van daar ginds maar eerst eens goed armen en bee nen breken op de steenen en kuilen van den weg, dan zullen zij wel eieren voor hun geld kiezen." Wordt vervolgd.) werden alleen nog op de jesuieten in de rue de Sèvres teu uitvoer gebracht. Te Douai en Rijssel werden den 29 de kapellen der jesuieten mede verzegeld. Tot heden is nog niet gebleken dat men tot geweld de toevlucht heeft moeten nemen. In het geheel dienden ongeveer 35 leden van het openbaar ministerie bun ontslag in om niet mede te werken tot de uitvoering der bekende besluiten. ITALIË. De burgemeester van Rome beeft tengevolge van zijne niet-herkiezing zijn ontslag genomen welk voor beeld door de meeste leden van den Raad gevolgd is. "Weldra zullen dus nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben en of de uitslag daarvan even gunstig voor de clerical en zal zijn mag betwijfeld worden. Den 23 had reeds eene krachtige anti-clericale beweging plaats. Al de werklieden-vereemgingen kwamen met banieren en toortsen op het Voiksplein bijeen en trokken van daar langs het Corso naar het Kapitool alwaar de volksre denaar Parboni van de trappen van het senaatspaleis eene toespraak hield waarin hij opkwam tegen de sa menspanning der rechterzijde met de clericalen welke aan de vijanden van bet land de overwinning verschaft had. Hij betoogde de noodzakelijkheid der invoering van het algemeen stemrecht, voorspelde, dat de gele den nederlaag spoedig in eene overwinning veranderen zou en vermaande de menigte om rustig uiteen te gaan, waaraan voldaan werd. Den 25 wierp een uit Viterbo afkomstig persoon oud 27 jaren, Nicola Cordigliani genaamd, kleederma ker van beroep met steenen in de Kamer der Afge vaardigden. Bij onderzoek bleekdat zijne zakken ge vuld waren met steenen op de vraag waarom hij dit deed zeide hij dat hij niets tegen de mi nisters bad maar het parlement bad willen honen. Hij werd aanvankelijk voor krankzinnig gehouden. De steenen vielen op eene bank waar verscheidene afgevaardigden zaten zonaer letsel te veroorzaken. Uit latere verklaringen schiint te moeten worden opgemaakt dat hij niet alleen uit persoonlijke be weegredenen gehande,d lieett. Zijne antwoorden bleven echter zoo in tegenspraak met elkander, dat over de juistheid zijner mededeelingen nog geen oordeel kan worden goveld. OOSTENRI.TK-HONGARIJE. De beweging der bul- garen in Oost-Roumelië en Bulgarije trekt te Weenen zeer de aandacht en wordt door de regeering met wan trouwen gade geslagen te meer, omdat zij van de Porte niets kan verwachten. ROUMANIE. De spanning tusschen dit rijk en Bul garije dagteekeneude van de indiening van het wets ontwerp betreffende de naturalisatie bij de nationale vergadering te Sophia is in den laatsten tijd niet ver minderd Op het protest der roumaansche regeering tegen bedoeld wetsontwerp werd geen antwoord ont vangen, evenmin op een adres over een grensgeschil. Door die handelwijze der butgaarsche regeering heeft de roumaansche zich gedwongen gezien op een afdoend antwoord in beide zaken aan te dringen haar verte genwoordiger te Sophia had zelfs aangeraden, om binnen 3 dagen antwoord te verlangen en anders te dreigen met het leggen van beslag op de bizondere bezittingen van alle bulgareu in Roumanie. Dat denkbeeld had in den ministerraad wel bijval gevonden en men was naar den afloop dezer zaak zeer benieuwd. TUKKIJE. In Syrië ontstonden in de stad Laifa ernstige onlusten tusschen Christenen en Muzelmannen. Eene engelsche kanonneerboot trok naar de Syrische kust. In een vertrouwelijk schrijven van Abeddin pacha aan de hoofden van bet aibaneesche verbond wordt het ver trouwen geuit, dat de besluiten der conferentie te Ber lijn Albanië's belangen niet zullen benadeelen. Verder wordt verklaard dat de Porte dat gewest zal weten te beschermen tegen de hebzucht zijner naburen. Zij be veelt eensgezindheid aan en noodigt hen uit in volko men overeenstemming op te treden met hunne christen landgenooten. AFGHANISTAN. Van Abderralmian ont-ing de engelsche regeering een vrij bevredigend antwoord op hare voorsteilen doch men twijfeltoi het wel eerlijk gemeend is, daar hij volstrekt geen acht slaat op de hem gedane mededeeling dat noch het verdrag van Ganda- mak noch de schikking dat Kandahar een afzonder lijk gewest blijven zal onder een afzonderlijk gouverneur, een onderwerp van beschouwing kan uitmaken. De zaak is dus nog niet in orde en zoolang dit niet het geval is, blijft nog" altijd het weder optreden ian Yakoeb-Kbau mogelijk. CHINA. Volgens de Times zouden de chineezen eenige russische troepen geslagen hebben nabij den berg pas Terk en hen op hunnen terugtocht op nieuw over wonnen hebben te Kigil-Kurghan waarbij zij veel krijgsvoorraad en levensmiddelen zouden verloren hebben. Aan Daily News werd geseind, dat het chineesche leger Oost-Kliokand bezet had en de russen zich op Osh terug trokken. STAT EN-GENE RA AL. Bij de 2e Kamer zijn wetsontwerpen inged end tot onteigening van gronden voor de verbreeding van de Norgervaart; tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van eene bermsloot met eene strook grond langs den Rijksweg onder Yerseke en Wemeldinge aan den° polder de Breede Wateringtot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroting voor 1880 met/73000, tot aankoop van een huis enz. ter vestiging der bureaux van het dep. van binn. zaken gedurende de onvermij delijk wordende verbouwing van dat departement tot onteigening van perceeien in 18 noordbrabant- sche gemeenten ten behoeve van den spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch; tot verhooging van hoofdstuk 11 der staatsbegrooting voor 1880 met/8650 voor meubilair en andere benoodigdheden ten behoeve der nieuw aangebouwde localen voor de le Kamer, en met 600 voor gratificatiën enz., vroeger uit de on voorziene uitgaven der betrokken hoofdstukken bekos tigd hetwelk de Algemeeue Rekenkamer niet wensche- ijk acht. De minister van financiën heeft in zijn antwoord op het Kamerverslag nopens de rentebelasting eene wijziging voorgesteld betreffende het eigenlijke bedrijfs kapitaal van de effecten-makelaars bankiers enz., dat aan de belasting zal worden onderworpen waarbij ech ter rekening wordt gehouden met de renten door hen aan hunne crediteuren voor deposito's enz. uit te keeren, en met hunnen aanslag in de patentbelasting. Ook wordt de arbitraire macht der controleurs beperkt en de instelling van commissiën voor de controle voor gesteld. De invoering der wet op 1 Juli en de invor dering van de helft der belasting over dit jaar vervallen. Den 29 heeft de 2de Kamer hare werkzaamheden hervat. Het kasteel Abshoven nabij Geleen (Limburg) sedert geruimen tijd onbewoond is dezer dagen betrok ken door eenige paters redemptoristen uit Frankrijk. De door°de Friesche Maatschappij van Landbouw benoemde commissie ter bevordering der nederlandsche inzending op de internationale vee- en zuivel-tentoon- stelling te Londen beeft van corporatiën en particu lieren reeds 2385 ontvangenterwijl voorwaardelijk nog 200 is toegezegd. De gemeenteraad van Franeker heeft besloten, den thans°in Arti Amicitiae te Amsterdam tentoonge- stelden globebeker voor niet minder te verkoopen dan 20000, en het Rijk tot die som den voorrang te verleenen boven particulieren. In een te 's Hertogenbosch gehouden vergadering der watersnoodcommissie is de voorzitter der amster- damsche commissie, mr. v. Tienhoven, er krachtig te gen opgekomendat men de ondersteuning der waters noodlijdenden verwarde met de gewone armenbedeeling. Ten o-evolge daarvan verminderde het hoofd van een der subcommissiën zijne aanvraag om ondersteuning vau 14000 tot 2000.' De gemeenteraad van dón Haag heeft besloten ter bevordering der viering van bet SOjarig bestaan der Kon. Liedertafel „Cecilia" (9—16 Aug), te verstrekken muziektempels en feestversieringen, eene gouden medalje en 200 voor een vuurwerk. Voor de verschillende wedstrijden hebben zich aangegeven nederlandsche zangvereenigingen nog niet bekroond minstens 2 4 zangers sterk f4 idem vroeger bekroond minstens 32 zangers sterk 11 vreemde gezelschaopen vroeger reeds bekroond minstens 40 zangers sterk5; neder landsche en vreemde vereenigingen vroeger met eerste prijzen bekroond, minstens 50 zangers sterk, 3; dito dito vroeger met eereprijzen of prijzen van uitnemend heid bekroond minstens 80 zangers sterk (gouden me- dalje en 1200) 3. Den 25 is het huis van den landbouwer K, onder Ratum bij Winterswijkdoor den bliksem getroffen en afgebrand. De commissie door den gemeenteraad van Am sterdam benoemd om te rapporteeren over de plannen, die vóór 1 Febr. voor het bouwen van eene nieuwe beurs zijn ingeleverd heeft zich verklaard voor het door den heer A. L. v. Gendt aangegeven terrein die haar wil plaatsen tusschen de Heeren- en Keizers- over de War moesgracht. De kosten daarvan zouden gedekt kun nen worden door eene opbrengst van 230,000, waar van f 160,000 voor rente 30,000 voor onderhoud en 40,000 voor aflossing. Zoo dit de goedkeuring van deu 'raad niet mocht verwerven, stelt de commissie voor liet voor 26,000 te dempen water tusschen de Texel- scbe kade en bet stations-emplacement op het midden eiland waarbij te rekenen is op eene opbrengst van 130,000 en op een rentelast van 80,000. Het bouw plan van den heer v. Gendt verkiest zij intussehen niet boven dat van eenige andere inzenders en zij acht het wenschelijk voor het gebouw eene prijsvraag uit te schrijven. Zij wenschtdat de stad de beurs zal ex- ploiteerenmaar de exploitatie van restauratie-, kan toor- en winkellocalen aan particulieren zal overlaten en als jaarlijksche entree tot de afgesloten ruimte te heffen van ingezetenen 60, van niet-ingezetenen 100 te heffen, of buiten abonnement 50 cent van elk beurs- bezoek. Door wijlen den beer mr. D. E. JNijkerk is aan het ned.-israël. oude mannen-, vrouwen- en zi;kenhuis te Amsterdam een legaat van 1000 besproken. Den 28 hebben eenige gecostumeerde studenten uit Leiden waaronder de hoofdpersoon van den op tocht een bezoek gebracht aan de hondententoonstel ling in de hertenkamp te Haarlem. Den 28 is in .Natura Artis Magistra te Amster dam onder voorzitting van den heer Jongkindt Co- ninck van Wageningen de aangekondigde bijeenkomst gehouden van vereenigingen en particulieren die bij dragen voor de vertegenwoordiging van Nederland op de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen. Ruim 50 personen uit alle oorden des lands waren aanwezig alsmede de heerun bn. Mackay v. Ophemert (lord Ray) en Maas, beiden uit Londen overgekomen. De voor zitter deelde mededat de minister van binn zaken indertijd om hulp gevraagd [van de subsidie voor de parijsche tentoonstelling is 30000 overgebleven en de helft daarvan aan de commissie voor de visscherijten- toonstelling te Berlijn toegestaan], zich niet ongenegen betoonde, mits de maatschappijen van landbouw eerst toonden wat zij wilden doen Heb voorloopig comité heeft thans de verlangde 10000 bijeen en 5000 van de regeering verzocht, benevens de benoeming van een definitief comité. De minister wenscht, alvorens te be slissen bet resultaat dezer vergadering af te wachten, doch heeft alreeds te kennen gegeven dat hij eene nederlandsche vertegenwoordiging verlangt, met aflegging van alle provincialistische concurrentie. De voorzitter zeide dat het buitenland op de voor deze zaak bestaande beweging let, en olficieus vernomen te hebben, dat Denemarken zich terugtrekt uit vrees voor de neder landsche concurrentie. De vergadering keurde bij acclamatie de handelingen van het voorloopig comité 1

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2