aiuvici ^taö9-13cvichtcn. goed, en stelde eene aanbevelingslijst op van personen uit alle provinciënvoor het lidmaatschap van het de finitief comité. Als eere-voorzitter wordt voorgedragen graaf v. Bijlandt, gezant te Londen, als voorzitter bn. Mackay v. Ophemert. Er werd besloten, naar de ten toonstelling te zenden 39 stuks vee, door eene rond gaande keuringscommissie op de stallen uit het aange bodene te kiezen zullende voor de keuring van boter en kaas nader eene plaats worden aangewezen. Alle kosten van vervoer, tentoonstelling enz. zullen door bet comité worden gedragen. Ten aanzien der vraag of het maken van edammer kaas ter tentoonstelling door hollandsche vrouwen zal geschieden [liet programma vraagt: eene kaasmakerij in werking, en looft daarvoor prijzen uit], waren de gevoelens zeer verdeeld en wogen de voor- en tegenstemmers tamelijk tegen elkander op; zoodat goedgevondeu is de beslissing aan het defini- I tieve comité te laten. Aan den Nieuwen Neuzenpolder, ditmaal aan den z.g. Koepel, heeft weder een dijk- en oeverval plaats gehad, over eene lengte van 95 en eene breedte van 40 ellen. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten om voor 50000 voorwaardelijk deel te nemen in het V waarborgfonds voor den veluwschen loeaal-spoorweg. De Grootbortogin-weduwe van Meeklenburg-Schwe- rin is den 29 uit den Haag naar Duitschland vertrok ken, uitgeleid door prins Frederik en de prinsessen Hendrik en v. Wied. Den 29 hebben de ingezetenen van Leiden een feest nan de studenten gegeven op het feestterrein. De burgemeester, als president der feestcommissie verwel komde hen en werd beantwoord door den president van het studentencorps, gelijk hij later „Philipsden Schoone" ben-roette 't geen deze eerst als Vorstmaar daarna ook als leidsch student beantwoordde. Het programma bestond uit: muziek der leidsche schutterij illuminatie, bengaalsch vuur zomertheaters luchtballons en bal welk laatste van 11 uren 's avonds tot den morgen stond duurde. Te Maastricht is in ruim (5([jarigen ouderdom overleden de apotheker Bosquetsedert 1856 lid der Kon. Academie van Wetenschappen, sedert 1864 doctor honoris causa. Hij heeft zich op het gebied der pale ontologie zeer verdienstelijk gemaakt en een werkzaam .aandeel genomen aan de vervaardiging der geologische j kaart van Nederland Te Utrecht is overleden mr. G. W. Yreede sedert 1841 hoogleeraar in de rechten aldaar bekend door zijne vele staatkundige geschriften. Hij was den 14 April 1809 te Tilburg geboren. De gemeenteraad van Amsterdam beeft den 30, op voorstel van B. en W., besloten op eene bezoldi ging van f 600 een deskundige te benoemen tot het surveilleeren der kostelooze en tusscnenscbolen wat be treft het voorkomen van besmettelijke oogziektenen hetdes verlangd kosteloos geneeskundig behandelen der daaraan lijdende leerlingen. Aan het ministerie van waterstaat is den 30 aan- besteed: a. en b. bet normaliseeren van een gedeelte der rivier de Waal; e. en d. het leveren van stalen spoorstaven. Minste inschrijvers waren a. v. d. Bout te Nijmegen en v Anrooy te Nieuwwaal f 166,000 b. de Vries te Rossum f 207,900, c. Coquerll te Seraing J 333,306 d. üopler te Maastricht 10549. De gemeenteraad van Hoorn heeft besloten de hoogere burgerschool met Sjarigen cursus te veranderen in eene met 5jarigen cursus en ook meisjes er op toe te laten. In den nacht van 2829 Juni is te Zwartsluis een turfloods der heeren Buisman en Dragt, met 300,000 korte turven eene hoeveelheid lange turf en andere i brandbare stoffen in de aseli gelegd en ten gevolge daarvan ook 130 vim riet en een schuurtje met. hak hout van A. de Jongealsmede het gedeeltelijk met turf geladen vaartuig van schipper Wuyst, van Texel dio met zoon en knecht ter nauwernood het leven konden redden. De Rijnspoorwegmaatschappij keert over haar met uit». Aprtl geëindigd boekjaar f 19,45 per aandeel van J 240 of ruim 8 p.c. uit. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 29 met de meerderheid van ééne stein besloten de concessie der firma Wolterbeek \an Bagge Cie. voor de gas verlichting niet te verlengen maar over te gaan tot -eigene exploitatie. Eene dame heeft eene gift van f 1000 toegezegd als bijdrage tot de som die het Aardrijkskundig Ge nootschap zou behoeven om den lieer v. Hasselt nog een jaar te kunnen houden aan zijn werk over Sumatra. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten het burgerweeshuis dat tot nu toe door sommigen als ■eene protestantsche instelling werd beschouwdopen te siellen voor kinderen van groot- en kleinburgers, en bet kinderhuis voor weezen van de overige inwoners in beide gevallen van alle gezindten; voorts om de r. c weescommissie als in strijd met de armenwette ont binden en de fondsen van die instelling benevens de verpleegde weezen, over te brengen bij bet kinderhuis. De heer J. Zijp Kz is bij kon besl. van 28 Juni benoemd tot burgemeester van Abbekerk. Uit Texel schrijft men ons 't scheren der schapen is op Texel in vollen gang. De opbrengst valt niet tegen ierwijl de prijzen zeer bevredigend zijn. Vroor gewftxschen w.d wordt tot 1,50 per k. g. betaald. On- gewaaschen wol geldt van f 1,10 f 1,20 per k. g. Die in ernst zijn nationaliteit wil handhaven zegt Elanor in zijne „Vlugmaren," moet beginnen allereerst de taal te eerbiedigen. De taal is de voornaamste uiting van de ziel Daarom is het een berispelijke daad. ons een stuk taal te ontrooven, onze oude namen van maten en gewichten te vernietigen. Daartegen moet een nationaal verzet geboren worden dat zoo iets on- mogelijk maakt. Wie heeft het ooit gehoord, bij wet ■een stuk van de taal af te schaffen Ooit gehoord? Ja toch, in Otaheitedaar gebeurt zoo iets. Als daar een nieuwe Koning komt, wordt de taal veranderdworden oude woorden afgeschaft en nieuwe ingevoerd en men is niet hottahig ais men die niet aanneemt. Nederland op den rang van Ota heite het is plezierig. Wij bezitten voor alle maten en gewichten oude, uit stekende, teekenende, voor ieder verstaanbare woor den: el, palm, duim, streep, is er iets beters? Bunder, roede, morgen (dat schilderachtige woordde wetgever wist zeker niet eens meer wat het beduidt!); grein, wichtje, kan, pint, enz. En wat moeten wij daarvoor in de plaats aannemen? Onzinnige namen, als meter b. v., want meter is op zijn Hollandsch een man die meet. De kleine burger moet leeren het onderscheid tusschen deka en decimoet leeren tobben met hekto, kilo, vnili, centi; die Grieksch noch latijn kent, moet als een kind die dingen in zijn hoofd stampen, die hij met begrijpt. Gelukkig echter dat hij ze niet begrijpt. want anders was hij er nog erger aan toe Voor hem die wel Grieksch en Latijn kent is het nog erger; voor hem eene verwarring en eene bespotting. Immers die quasi-namen zijn zoo ongrieksch en onlatijnscb mogelyk, hunne samenstellingen zijn onjuist. Laat onze Kamer nationaal zijn en ons voor dien onzin hehoeden. Laat zij op die wetsbepaling de oude Hollandsche roe toepassen. Laat men de hoeveelheid gelijk stellen met die welke alom gebruikt wordt, maar in aanduiding alhans de oude bekende namen bewaren. Wel is waar duurt het nog 6 maanden vóór wij 1881 kunnen schrijven, maar toch zijn de almanakken- schrijvers reeds druk aan het werk, en hebben de weer- voorspellers hunne lijst voor het volgende jaar reeds gereed. 1881 wordt beweerd is een zeer merkwaardig cijfer, vooreerst is het gelijkmatig, wanneer men het door een lijn in tweeën verdeelt18(81. De som van ieder der loeide deelen is 9, dus gelijk. Verder is de som der cijfers door 9 deelbaar, evenals het geheele getal; men verkrijgt dan 209, welk getal wat voor het meest zonderlinge wordt gehoudeu, het product is van 2 ondeelbare getallen 11 en 19 Telt men het eerste deel 18 bij het tweede op, ver krijgt men 99, keert men het eerste deel om en telt men het bij het tweede op komt men tot 162 waar van de som der cijfers ook juist 9 is; 162 is ook deel baar door 9 men verkrijgt dan 18 dat ook alweder door 9 deelbaar is. Keert men nu ten slotte het tweede gedeelte cm en telt men dat bij het eerste op, verkrijgt men 30 dat eveneens door 9 deelbaar is. Dit alles is echter nog niets, vergeleken bij hetgeen de sterrekundigen er uit voorspellen Een van hen merkt op, dat ieder, die de „verborgen wetenschappen" heeft beoefend het getal 9 van groote beteekenis be schouwt. Het is een getal van oordeel en ondergang, hetgeen daaruit blijktdat het voorkomt in alle ge wichtige jaartallen uit den bijbelzooals die van de zondvloed, de verwoesting van Sodom, het te niet gaan van het leger van Pharao, de gevangenschap der Joden en de verwoesting van Jerusalem. Zie daar meer dan aanleiding genoeg om voor het volgende jaar tot den ondergang der wereld te besluiten. Andere sterrekundigen hebbenna langdurigen ar beid en ellen lange berekeningen, ondekt dat liet jaar 1881 groote gebeurtenissen en buitengewone dingen zal zien gebeuren; deze zullen zich misschien niet zoo ge heel en al bedreigen. Beweegbare steenen", die men vroeger reeds in Australië "aantrof', heeft men onlangs in Nevada ge vonden. Zij worden beschreven als volkomen rond, voor het meerendeel zoo groot als een noot, van ijzer achtige bestanddeelen. Verspreidt men ze een voet of 2 van elkaar op een vlak voorwerp, zetten zn zich allen in beweging en trekken zich /amen om een bepaald punt als eieren in een nest. Tot op drie en een halve voet trekken zij elkander aan. Daarboven echter niet meer. Men vindt ze in een vlakkerotsachtige streek waarin hier en daar kleine waterbekkens worden aan getroffen en op den bodem hiervan bevinden zich die steenen in grootte verschillende van een halve tot 5 a 6 duim in middellijn. Zonder twijfel moet men de oorzaak dier bewegelijkheid zoeken in de soort van stof waaruit ze zijn samengesteld die op magneet of magnetisch ijzererts gelijkt Gedurende 1881 zullen te Frankfort aan den Main niet minder dan 4 tentoonstellingen worden gehouden, van tuinbouw, van bad- en zwemartikelen van nijver heid en van looiers- en bontwerkers-artikelen. De buitengewone stroom landverhuizers uit de haven van Liverpool naar Amerika blijft steeds aanhouden. De vorige week verliet weder een stoomschip die stad met 3638 landverhuizers aan boord. Zondag 1.1. werd te Maastricht een gezin onges'e '1 na het gebruik van soep. Onmiddelijk ingeroepen <;e" neeskundige hulp verklaarde dat hier vergiftiging <!ü)r dolle kervel had plaats gehad. Voor hen is het voorbij, terwijl een kat, die er eveneens van g" ruli had spoedig is gestorven. Den 28 werd aan Mej. Bertha Oahaije te M 1,1 1 'j.'1' door het stedelijk muziekkorps eene serenade mt 'l kellicht gebracht. Bij den wedstrijd voor i'-'U" >['t aan het conservatoire te Luik, behaalde zij e *"e PrlJ8' De le werd ni 't toegekend. Den 28 zijn bij den heer Cnopius te c' ei sum die ven door het raampje van de bestekamer 1 "uls ju nengedrongen. Na iel» op hun gemak, z)<U,S al a^ es blijkt, verkwikt te hebben met een pfPer ,^ca carbonade en een flesch wijn, waartoe zi gaz®n ult kast hebben gehaald, hebben zij het weer ve' at:ul me, 7ipq pri 71 I VP- medename van een geheel zilveren ser ren lepels eu vorken. Tot nog toe zond[' saeces lee c de justitie uit Zwolle een onderzoek ing(sle Tijdens de hondententoonstelling te Haarlem is een hond, afkomstig uit Artis, uit zijn hok ontsnapt en naar zijn oude woning teruggekeerd. De te Sydney met de gouden medalje bekroonde Delftsche parfumeriënfabriek die aldaar niet de ver maarde buitenlandsche firma's als RimmelGomell etc. in concurrentie trad en niettegenstaande de overwinning behaalde werd opgericht en wordt nog bestuurd door eene vrouw. Nu de pokken ons weer met hunne verwoesting be dreigen, achten wij het niet zonder belang het volgende aan te halen uit een schrijven van het Hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bevordering der koepokinen ting van 1874: „Gemoedsbezwaren behoeven geene ernstige bestrij ding meer. Deze bezwaren, die nergens buiten ons land, zelfs niet volgens getuigenis van de Cockin het bij uitnemendheid rechtzinnige Schotland vernomen wor den zijn reeds op afdoende wijze weerlegd. „Groen van Prinsterer zegt: „De vaccine is eene openbaring Gods in Jenner, haren eersten verspreider* „Da Costa schreef: „Het staat alleen in de macht van God plagen te zenden over demenschen, maar ook die plagen weder weg te nemen, en zoowel het een als het ander te doen hetzij onmiddelijk, hetzij (gelijk meestal Zijne wegen zijn) door tusschenkomende mid delen, waarvoor net meest dan ook de rnensch met de hem geschonken vermogens, dienstbaar en werkzaam is". Zoo de vaccine een werk, niet van menschelijke wij beid, maar van goddelijke aanwijzing is, dan moet liet middel ook zonder geweteuszwarigheid zijne wer king kunnen doen.'" li de Cock, leeraar aan de theologische school te Kampen, verklaart„Eu zie, na dit alles zag ik de mogelijkheid niet langer in, om met een goed geweten mij te onttrekken aan het oordeel van deskundigen en te weigeren te doen of te laten doen wat algemeen ge acht wordt een voorbehoedmiddel te zijn tegen de zoo vreesclijke en thans zoo algemeen heertellende kinder ziekte''. J. H. Gunning, predikant te 's-Hage, loert„In den geloove vaccineeren is plichtmatig en goed." Den 26 zijn 3 jongens uit het Huis van Verbetering op eene wandeling in den Hout aau de bewaarders ontsnaptmaar spoedig door een veldwachter opge spoord en teruggebracht 't Was reeds de derde keer* dat zij trachtten te ontvluchten. Ter gelegenheid van het 17e christelijk nationaal zendingsfeest, den 7 Juli op Boekenrode, bij Haarlem, te houden, zal van hier een feesttrein vertrekken 's morgens te 7.34, en herwaarts terugkeeren 's avonds te 8.55 (vertrek van Boekenrode te 7 u.). De retour biljetten met inbegrip van 40 c. voor het programma, zonder hetwelk geen toegang tot het feestterrein ver leend wordt kosten 2.40 voor de le, f 1.90 voor de 2e en f 1,40 voor de derde klasse, en moeten aan de spoorwegstation gehaald worden tot 5 Juli*s middags 12 uren Op de overige stations van den Noordhol- landschen spoorweg zijn tot denzeltden tijd insgelijks retourbiijetten voor den feesttrein te bekomen. - Het Stedelijk Museum zal op zondag, 4 Juli, 's middags van 1 tot 3 uren, te bezichtigen zijn tegen 10 cent per persoon. Het op 30 Juni gehouden schoolfeest is naar wensch geslaagd. De belooningen voor getrouw school bezoek werden 's morgens in de schoolloealen uitge reikt in de armenschool aan 193, in de tusschenschool aan 145 in de burgerschool aan 147 en in de meis jesschool aan 26 leerlingen. Behalve deze werden 's avonds nog tot het Doeienveld toegelaten van de opge noemde scholen 115 100 54 en 12 zoodat het aan tal deelnemenden 792 bedroeg. Bij de opening dezer feestviering met toesoraak van den voorzitter der af- deeling van Volksonderwijsdr. C. J. de Langeen koorzangen door leerlingen van den heer v. d. Be rg waren eenige autoriteiten tegenwoordigwaaronder de heer v. Vladeracken uit Haarlem, iid v«m het hoofd bestuur van Volksonderwijs. Het vc-'nl was in vakken afgepaald voor cie verschillend" Kinderspelen en omge ven van cautinés-, een gaar ronzebonzen en masten met vlaggen terwijl in ^en muziektempel in het midden het" stedelijk C"PS zÜne vroolijke tonen deed hooren. Het weder Ketd' gunstig, al vielen een paar malen dreigende regendroppels, en het geheel bood een leven- dig too"ee' tet te IC uren het teest geëindigd was me(. een vuurwerk waarvan de molenzon en liaspei- fpjlen met fontein en cascade den vervaardigers, de neeren G. v. Oorschot Zoon, zeer tot eer verstrekten. Een der leveranciers van de uitgereikte koek had de beleefdheid gehadzijn gebak eenigermate te versieren; de commissie verdeelde het over de verschillende tafel tjes en deed het aan de eerstkomende meisjes uitdee- len Enkele ouders schijnen njettemin gemeend te hebben dat er opzettelijk verschillende soorten van koek besteld waren. Ds. Zeegers, te Gorinchem, heeft voor het beroep herwaarts bedankt. B U K U E R L IJ K E STAN I). GETROUWD. 1 Juli. Gerardus Cloeck en Anna Cornelia Lind. GEtiOltEN. 28 Juni. Grietje, D. van Harlog Manheim en Sophia Manheim. Hillegonda PetronellaD. van Klaas Ootes en Aafje Commandeur. 29 r Christina, D. van Dirk Koeman Jr. en Maria Johanna Bonarius. Johannes Kloris, Z. van Jacob Ligthart eu Willemijntje Schermer. OVERLEDEN. 29 Juni. PieterZ. van Simon Loureus Verhoeve en van wijlen Sijnlje Leegwater 7 w. 1 Juli. Christinavan Dirk Koeman Jr. en Maria Johanna Bonarius2 d.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3