7 iSuitetilatib tiintmtlanb. van een bekend onzedelijk levensgedragnoch in de eerste vijf jaren aan iemand wien vroeger een ver gunning is uitgereikt, maar aan wien zij is ontn 'men. Drankverkoop wordt niet toegestaan op den openbaren weg en zooveel mogelijk evenmin in de nabijheid van kazernen werkplaatsen fabrieken of instellingen van weldadigheid of in huizen waarin andere beroepen worden uitgeoefend, als kruidenierswinkels, water- en vuurhuizen enz. Aan Burgemeester en Wethouders wordt overgelaten in deze gevallen overeenkomstig plaatselijke omstandigheden te handelenaltijd met beroep op Gedeputeerde Staten. Dat een eenmaal ver leende vergunning ook weer kan worden ingetrokken wanneer de omstandigheden veranderd zijnspreekt wel van zelf. Die intrekking zal ook kunnen geschieden, wanneer de bezoekers herhaaldelijk in aanraking komen met de justitie hetzij ten gevolge van hetgeen in de tapperij voorvalthetzij wegens ongeregeldheden buiten de tapperij doch ten gevolge van twist in de tapperij ontstaan. Aan den gemeenteraad wordt verder de be voegdheid gegeven om wijken buurten of straten aan te wijzen waarin geen verkoop van sterken drank in het klein mag worden toegestaan en te bepalen hoeveel vergunningen Burgemeester en Wethouders ten hoogste mogen verleenen. In dit opzicht wordt alzoo door de wet zelve weinig of niets geregeld. De zaak wordt aan de gemeente besturen toevertrouwd. Zij zijn met de plaatselijke om standigheden bekend, en van de plaatselijke omstan digheden hangt hier bijna alles af Alleen wil de wet voorkomen dat al te ijverige gemeentebesturen te ver gaan. Het geval is denkbaardat een gemeenteraad, waarvaD de meerderheid uit volbloed afschaffers bestaat, al te karig is in het bepalen van het aantal vergun ningen, dat Burgemeester en Wethouders mogen uit reiken. Daarom bepaalt de wet, dat dit getal, in ver houding tot het aantal inwoners voor gemeenten van verschillende grootte, weer niet lager mag zijn dan een zeker cijfer in de wet zelve genoemd. Maar als de ge meenteraad nu eens in plaats van al té karigal te mild is, en Burgemeester en Wethouders van de hun verleende bevoegdheid om vergunningen te geven een te ruim gebruik maken Daartegen voorziet de wet niet. De Regeering heeft waarschijnlijk geen kans ge zien om in een algemeene bepaling voor de gemeenten van verschillende grootte vast te steilen hoeveel ver gunningen in verhouding tot bet getal inwoners de ge meenteraden ten hoogste zouden mogen vaststelen. Stad en platteland vooral hebben verschillende eischen. De .Regeering vertrouwt op medewerking der gemeente besturen tot bereiking van hef voorgestelde doei. „Wan neer men aan de gemeentebesturen ruime vrijheid van regeling toekent," zegt zij, „wordt hunne belangstelling gewekt, hun eergevoel tot bandelen geprikkeld." Moge dit vertrouwen niet beschaamd worden en mogen de gemeentebesturen aan de eene zijde door den ern^tigen wil om het goede doel der wet te bevorderen aan de andere zijde door zich te onthouden van overdrijving en een open oog te hebben voor hetgeen de maatschap pelijke toestanden voor alsnog vorderen de wet door hare toepassing populair maken en haar allengs de gunst des volks doen deelachtig woruen. Eene wet van dezen aard zal op tijd moeten werken. Zij heeft de medewerking der natie noodig. Te groote ijver zou tegenkanting en reactie uitlokken. Maar wij spre ken alsof de wet er reeds was en zoover zijn wij nog niet. Laat ons hare verdere bepalingen nagaan. BELGIE. In het niet-officieel gedeelte der Moniteur worden de volgende mededeelingen gedaan omcrent het afbreken der diplomatieke betrekkingen met het V'ati- kaan. De regeering zou de stappen bij haar gedaan tot handhaving van een gezantschap bij het Vatikaan, niet hebben kunnen afwijzen, zonder zich bloot te stel len aan het verwijtdat zij een middel verwaarloosd had om 's lands belangen krachtig te dienen. Deze officieele betrekkingen tot het hoofd eener godsdienst waren wel weinig in overeenstemming met de begin selen van Belgie's staatsrecht, doch de gelegenheid deed zich voor om zich te verzekeren, of zij een prak tisch nut kon hebben dan wel of zij geen enkel der verwachte voordeelen opleverde. Ue regeering had eer lijk de proef genomen: zij had rondborstig en volkomen oprecht, in een gematigden doch vastberaden geest ge handeld met het doel, om de gemoederen te bevredigen. Zij was verplicht te erkennendat hare pogingen vruch teloos waren geweest en dat de diplomatieke betrekkingen met het Vatikaan niet konden voortduren, zunder hare waardigheid in gevaar te brengen Daarom had de minister van buitenlandsche zaken den 5 Juni den gezant gelast, aan kardinaal Nina te laten weten, dat het bel- gische gezantschap bij den Paus teruggeroepen werd. De gezant verliet onmiddelijk Rome en den 2b Juni werd van die afbreking mededeeling gedaan aan den apostolischen nuntius. Na die nota maakt het blad een begin met het openbaar maken der stukken welke verklaren zullen waarom zekere tijd verloopen is tus- schen de eerste en tweede kennisgeving en tevens be wijzen, waarom de regeering zich geen enkel oogenblik liet misleiden door een bedriegelijken schijn, zooals som mige bladen haar dikwerf naar het hoofd wierpen en dat zij ter wegneming der dubbelzinnigheden noch de openbaarmaking van den brief van den Paus aan kar dinaal Dechamps heeft afgewacht, noch de onthullingen van den laatsten tijd. Deze laatste woorden s/aan op eenige stukken door den wegens krankzinnigheid af- gezetten bisschop van Doornik Dumont in liberale bladen openbaar gemaakt. Onder deze stukken bevindt zich eene verklaring van den geneesheer van den Paus, dat hij volkomen gezond naar lichaam en geest is, welke verklaring afgelegd is twee maanden na zijne krankzin nigverklaring door het kapittel. Uit die stukken welker echtheid door niemand tot heden ontkend werd en waarover de clericale bladen zwijgen, blijkt zoo dui delijk mogelijk, dat de bekende verklaringen der Curie aan de regeering en hare geheime voorschriften aan de bisschoppen omtrent den strijd tegen de schoolwet vol komen met elkander in strijd waren. De liberale bladen keuren de terugroeping van den gezant bijna onverdeeld goed: zelfs de Nord, welke steeds de handhaving van het gezantschap bepleitte, e-kent, dat voortzetting der diplomatieke betrekkingen zeer moeielijk was gewordenvooral voor dit ministerie, dat zich tegenover de kamer verbonden had om het ge zantschap niet langer te bestendigen, dan haar vertrou wen in den invloed van het Vatikaan tot matiging van den ijver der bisschoppen door de feiten zou worden gerechtvaardigd. Dat blad meent, dat men nu wel moet erkennen, dat de regeering in haar vertrouwen bedrogen is geworden. Het Journal de Bruxelles geeft den 29 in een hoofdartikel lucht aan de verontwaardi ging over het anti-nationaal bedrijf der regeering, waarin zij kort voor de onafhankelijkheidsfeesten eene grievende beleediging ziet voor het gelnovig roomsche deel der natie. Het eindigt aan bet slot aldus: erkent burgers! dat zonderling misbruik wordt gemaakt van de wettelijke meerderheiddat misbruik wordt gemaakt van haar geduldhare kalmte en vaderlandsliefde. DUITSCHLAND. De commissie van het pruissische Heerenhuis besloot met 11 tegen 2 stemmen het wets ontwerp tot wijziging der Meiwetten onveranderd ter aanneming aan te bevelen. Aanvankelijk kwam een voorstel ter sprake om art. 1 dat door het huis van afgevaardigden met 198 tegen 197 stemmen verworpen werd weder in de wet te brengen, doch de commissie vond het bij nadere overweging raadzamer, het ontwerp niet naar dat huis terug te zenden, ter voorkoming dat de wet misschien geheel verworpen werd. De geringe meerderheidwaarmede zij aangenomen werdgaf grond voor dat vermoeden. De laatste zitting der conferentie te Berlijn begon te 4 en eindigde te 5% uren 's namiddags. Na onder- teekening der eindakte werd de gemeenschappelijke nota aangenomen waarbij de genomen besluiten aan Turkije en Griekenland worden medegedeeld. Deze door alle mogendheden onderteekende nota zal zoo te Kon- stantinopel als te Athene door den oudste der aldaar gevestigde vertegenwoordigers van de zes mogendheden aan de regeermg ter band gesteld worden. Ook van de ondergeschikte vraagpunten ais het door Grieken land over te nemen deel der turksche schuld enz., waarop de conferentie besloot de aandacht der mogend heden te vestigen is in het protocol gewaar gemaakt. ENGELAND. Den 28 voerde Bradlaugh te Londen het woord in eene vergadering van 15 a 20000 perso nen uitdrukkelijk belegd om op te komen tegen zijne ongrondwettige uitsluiting uit het lagerhuis. Na den afloop begaven zich duizenden naar het parlementsge bouw en 4 a 500 drongen de Westminster-Hall binnen, waaruit zij door de politie verdreven werden. De bijeen gekomen menigte ging daarna weder rustig uiteen. Den 30 had de tweede lezing plaats van het door den heer Roberts ingediende wetsontwerp waarbij de sluiting der herbergen op zondag in Wales wordt voor gesteld naar welke wet in Wales zeer verlangd werd volgens verklaring van verschillende afgevaardigden. De regeering verzette zich niet tegen de tweede lezing, hoewel zij meende dat dit ontwerp haar belemmeren zouwanneer zij haar ontwerp op de vergunningen tot het verkoopen van sterken drank indiende. Een voorstel, om het te verwerpen werd niet aangenomen. Den 1 verklaarde de onder minister van buitenlandsche zaken in het lagerhuis naar aanleiding van verschillende viagen dat de conferentie te Berlijn met algemeene stem men hare besluiten genomen en de voorgestelde grenslijn goedgekeurd had. Over de wijze waarop die besluiten aan Turkije en Griekenland medegedeeld zouden worden, werd nog onderhandeld. De heer O'Donaghue kondigde aan dat hij den 2 aan de regeering zou vragen of zij tegen de verdrijving der jesuieten uit Erankrijk geene vertoogen zou inleveren, als zijnde eene schending der godsdienstige en burgerlijke vrijheid Gladstone ant woordde op gedane vragen, dat het voor de terugkomst der verbannen en gedeporteerde Fenians thans niet het geschikte oogenblik was en dat Engeland noch de machtnoch het voornemen had om in de aan Grie kenland af te stane landstreek eene volksstemming te doen houden. Op de wenschen der bevolking van die streek was door de mogendheden zooveel mogelijk gelet. Daarna kwam Gladstone's voorstel om aan gekozen leden van het parlement het afleggen eener verklaring in plaats van een eed toe te staan, in behandeling, met deze uitkomst, dat het amendement van Northcote, om dat voorstel niet aan te nemen, verworpen werd met 303 tegen 249 stemmen dat een amendementinge diend door Sullivan, om aan dat voorstel geene terug werkende kracht te geven, mede verworpen werd met 274 tegen 236 stemmen en dat het voorstel daarna zonder stemming werd goedgekeurd. Den 2 nam Brad laugh, na het afleggen eener verklaring, zitting. FRANKRIJK. Volgens de berichten, uit de depar tementen ontvangen hebben de jesuieten overal hunne inrichtingen ontruimd verklarende voor overmacht te wijken. Nergens waren ernstige maatregelen noodig of vielen ongeregeldheden van beteekenis voor. Te Bordeaux verlangden zij, dat men hen bij den arm zou nemenom het geweld te constateeren. De superieur diende een protest in tegen de schending van domicilie. Te Avignon dreigden eenige invloedrijke koningsgezinden bij de je suieten den commissaris van politie met stokslagen. Te Lyon maakten de jesuieten een proces-verbaal op, als burgerlijk genootschap. De prefect en de commis saris werden tegen 2 Juli gedagvaard. De politie moest over een muur klimmen. Te Marseille wilden eenige jongelieden, onder het zingen der Marseillaise, de je=uieten- kapel openbrekendoch de commissaris deed de straat ontruimen. Een hek werd aldaar verbrijzeld. Te Angers liet de commissaris van politie de deuren met geweld ope nen. De bisschop Freppel kwam hiertegen op en ver klaarde slechts voor overmacht te wijken. De kreten leve Freppel 1 leve de jesuieten werden met die van leve de Republiekleve de wetbeantwoord. Te Gre noble lieten de jesuieten eene dagvaarding tegen 2 Juli beteekenen. Te Nantes dienden zij een protest in wegens f schending van domicilie en wederrechtelijke handelingen tegen personen en eigendommen. De superieurs van verscheidene jesuieten-inrichtingen klaagden de commis- sarissen van politie bij de rechtbanken aan wegens schending van domicilie en aanranding van persoonlij ken eigendom Te Parijs werd de zaak reeds voor de recht- bank behandeld. De Agence Havas zegt in eene nota (na er op gewezen te hebben dat de uitvoering der besluiten nergens in Frankrijk ongeregeldheden heeft f veroorzaakt) het volgende: „De besluiten moesten heden slechts ten uitvoer worden gelegd ten opzichte van de T jesuieten, die aangezegd waren om uiterlijk op 30 Juni I zich te verwijderen. Met betrekking tot de andere niet- erkende mannen-orden hebben de wettelijke bepalingen slechts ten doel haar in de gelegenheid te stellen haren toestand wettig te regelen. Men moet niet vergeten, dat de stofïelijke middelen van uitvoering te kort geschoten zouden, zijnindien de regeering tegen de congrega tiën in haar geheel had willen optreden. Dit zal dui delijk worden wanneer men in aanmerking neemt, dat I' in de meeste kloosters de ontruiming niet minder dan 1 zes tot zeven uren eischte. Doch de regeering kent haren plicht en zal dien met dezelfde geestkracht ver vullen zoodra het oogenblik daarvoor gekomen is." De regeering gaf vergunning tot het overbrengen van I het H. Sacrament uit de kapel der jesuieten naar de kerk van St. Sulpice. Die overbrenging zal bij plech tige processie geschieden waaraan verscheidene hoofden der rechterzijde deel zullen nemen. SPANJE. Volgens een officiëel bericht is de rust op Cuba hersield. ZUID-AMERIKA. Omtrent de onlusten in de Ar- gentijnsche republiek worden de volgende bizonderbe- den vernomen. De in October 1874 voor 6 jaren ver kozen president Avellaneda zag zich onlangs gedwongen Buenos-Ayres to verlaten en te vluchten naar Bahia Blanca bij de Coloradorivit r in het zuiden der repu bliek gelegen. De voornaamste troepen der regeering lagen toen te Rosarioten noorden van Buenos-Ayres. Twee candidaten voor president stonden tegenover el kander generaal Rocadie over de vloot en het re- geeringsleger de beschikking had en de gouverneur van Buenos-Ayres Tejedor, het hoofd der revolutionaire t partij die rekenen kon op de nationale garde en de hoofdstad en ondersteund werd door 12 der 16 provin ciën Tussehen de aanhangers dier candidaten hadden de vroeger medegedeelde gevechten plaats. De vrede schijnt echter weder gesloten te zijn, nu Tejedor zijne candidatuur introk en zijne aanhangers de wapenen neder legden. Het bewijs van bekwaamheid is na afgelegd eind examen aan de tuinbouwschool Linnaeus te Watergraafs meer uitgereikt aan C Klein van Barsingerborn. De rechtbank te A msterdam heeft aan 18 scheeps timmerlieden die tijdens de werkstaking in 1878 aan de Clyde tegen hoog loon derwaarts getogen waren, ter reparatie van een nederlandsch stoomschip en deswege door de scheepscimmerlieden-vereeniging Eendracht welke zelf eene weerstandskas administreertmet 216 tegen 11 stemmen als leden geschrapt waren, hunnen eisch tot schadevergoeding wegens dit h. i. onrechtma tig royement ontzegd. De rechtbank te Assen heeft iemand tot 3 maan den eenzame opsluiting veroordeeld die zonder nood zaak een huisdier van een ander gedood had. In den avond van den 30 heeft een zwaar onwe- der boven Helmond gewoed, waardoor veel schade aan de veldgewassen toegebrachten de woning van den landbouwer v. D., door den bliksem getroffen, met in boedel 7 koeien en 1 paard, verbrand is. Den 1 Juli is te Gouda het gedenkteeken aldaar opgericht ter eere van de gebroeders de Houtman [een hunner woonde en stierf te Alkmaar en is aldaar in de Groote kerk nabij het orgel begraven], onthuld met e°ne toespraak van den emer. predikant J. N. Schelternn. Daarbij waren o.a. tegenwoordig de minister van kolo niën en 's Konings commissaris in Zuidholland. De ge- noodigden en commissieleden waren vooraf door den burgemeester ontvangen op het raadhuis alwaar eene kleine tentoonstelling op de gebroeders en hunne tochten betrekking hebbendewas aangericht. Matinee musicale op het feesterrein feestmaaltijd volksconcert op de markt en een vuurwerk hebben voorts gestrekt tot viering der plechtigheid. De heer Metelerkamp heeft in de zitting van den amsterdamschen gemeenteraad van 30 Juni aan B. en W. gevraagd of zij naar aanleiding van het votum der 2e Kamer van 20 Aprilnopens de bij art. 264 der gemeentewet voorgeschreven publiciteit der belasting kohieren, daaraan in het thans ingetreden belastingjaar 1880/81 zouden gevolg geven. De voorzitter heelt hierop geantwoord dat B. en W., ofschoon volkomen eerbiedigende de rechtskundige meening en overtuiging der 2e Kamer, zich niet door de vota dier Kamer ge bonden achten maar wel door de uitspraken van den gemeenteraad. De heer Metelerkamp door 4 andere leden ondersteund, heeft toen een voorstel ingediend, krachtens hetwelk de belastingschuldigen niet slechts van hun eigen aanslag, maar ook van de aanslagen van anderen zouden kunnen kennis nemen Den 1 Juli werd door het prov. bestuur van Noord holland aanbesteedhet verbeteren van den weg op den westelijken dijk van het Noordhollandsck Kanaal onder de gemeente Ilpendam minste inschrijvers J Oldenburg, te Bergen, en H. Nottelman te Schoorl, voor 3394 door B. en W. van Haarlem het op bouwen van localen en het maken van eene conciër gewoning ten dienste der h. burgerschool met Sjarigen cursus aan W. M. Muldervoor f 9620 het bij bouwen van 2 localen en het doen van eenige verande ringen aan de school aan het Prinsenhof minste inschr. Verhagen v. t Woud ad 3840. Vervolg der binnenlandsche berichten in het tweede blad.)

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2