No. 31*. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 4 JULI. TWEEDE BLAD. aai! Prijs der gewone Advertentiën BimicnltUtb SUlerlci. .Stabs-Bcvichten. ^Telegrafische Berichten. Jilarki- cu Beursberichten. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0,06. «vnyi S.1A Van i5 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. Den 1 Juli 's avonds werd brand ontdekt in het feestgebouw op de Euine te Leiden. Door spoedige hulp°was men de vlammen welhaast meester, echter niet dan nadat het decoratief grootendeels vernield was. Ook de vaandels van Sempre Crescendo en Pro Patria zijn verloren gegaan. Het gebouw was door den eigenaar bij de onderlinge brandwaarborgmaatschappij te Leiden voor f 11500 verzekerd. In den nacht van 12 Juli is een belangrijke diefstal van een groot aantal zilveren voorwerpen ge pleegd op het buitenverblijf van bn. v. Tuyll v. Seroos- kerken v. Vleuten, aan den Wagenweg onder Heem stede. Van inbraak is geen spoor ontdekt.Eenige dagen vroeger was diefstal met inbraak gepleegd op het bulten van jr. v. Merlen aldaar. Do dader van een diefstal op het buiten van den heer Haakaan de Manpadslaan met name C. Slinger, is den 1 gevat. Ds. J. P. v. d. Vegte te Krommenie heeft het beroep naar den Helder (doopsgez. gemeente) aangenomen, 'Te Nijmegen is de slechting der vestinggronden tusschen de Molen-en Ziekerpoorten besteed aan G. Goed hart voor f 34,900, het verleggen van een gedeelte van den havendijk aan J. v. Ooyen voor f 4890, De gemeenteraad van Hoorn heeft adhaesie ge schonken aan de aanvraag om concessie voor de indij king van het Hoornsche Hop en de Goudzee. De minister van oorlog heeft bepaald dat van het te zamen komen der milicie te land tot het bijwo nen van herhalingsoefeningen moeten worden uitgeslo ten de verlofgangers die woonachtig zijn in gemeenten, waar de pokken epidemisch heerschende zijn verklaard (tenzij hun corps in hunne woonplaats garnizoen houdt) en zij die behooren tot een corps in eene besmet ver klaarde plaats garnizoen houdende en aldaar niet woon achtig zijn De heer A. Winter, directeur der muziekschool te Zaandam, is tot dergelijke betrekking benoemd te Zutfen De minister van financiën heeft vastgesteld het plan der 304de Staatsloterij, bestaande uit 21000 loten, 10500 prijzen en en 2 premiën, te trekken van 6 Sept. tot 27 Nov., zijnde de collecte geopend van 9 tot 21 Aug. De berichten omtrent de veepest in N. Indie ziju zeer ongunstig. In de Preanger Eegentschappen heeft de ziekte zich oostelijk van de rivier Tjitaroen vertoond in Benkoelen waar zij geweken heette is zij op nieuw uitgebroken en in het Palembangsche zijn mede geval len voorgekomen. Op den dag van den gecostumeerden optocht te Leiden zijn over den Hollandschen spoorweg in het geheel 25,246 reizigers vervoerd. Te Groningen bevindt zich de heer B. J. G. de Labatuit de Kaap-kolonievan waar hij derwaarts werd gezonden, om zich te bekwamen in het onderwij zen van doofstommen. Te Hoogwoud is ten gevolge der door de arm besturen ondervinding medewerking van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin, tot goede plaatsing van 4 weezen tegen geringe kosten eene afdeeling dier Maatschappij opgerichtwelke 18 leden en begunstigers telt. De hoofdcommissie der Vereeniging voor christ.- nat. schoolonderwijs heeft een adres aan den Koning gericht, waarbij verzocht wordthet kon. besluit van 28 Mei 1879, betreffende het programma voor het exa men als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres, zoodanig te wijzigen, dat daarbij geen omvattender eischen wor den gesteld dan bij de wet van 17 Aug. 1878 zijn aangegeven. Den 30 Juni was den heer J. G. Krijteervol ontslagen hoofdonderwijzer te Warmenhuizen, eene aan gename verrassing bereid. Na het honden van zijn laafcten schooltijd ten raadhuize genoodigdvond hij aldaar het gemeentebestuur vergaderden werd hem door den' voorzitter dank gezegd voor zijne veeljarige diensten de gemeente bewezen en hem een welver diende rusttijd toegevvenscht; terwijl hem tot een sou venir werden aaugeboden een middelstuk op zilveren voet, een fruitschaal met zilveren beugel, waarop inscrip tie en een zilveren vruchtenschepper. Zeer getroflen dankte de heer Krijt voor dit onverwacht bewijs van achting en van goedkeuring op zijnen arbeiden hij verklaarde zich gaarne beschikbaar te stellen om waar hij kon de gemeente verder tot nut te zijn. De nieuwbenoemde hoofdonderwijzer, de heer P. Benjaminse, werd den volgenden morgen door het dagelijksch be stuur in de school geïnstalleerd met eene toespraak van den voorzitter, waarop door den benoemde en ver- Ugensnamens de kinderen, door den heer Koenen ntwoord werd. Met het zingen van eenige twee- "-mige liederen werd deze plechtigheid besloten. Ten behoeve der talrijke noodlijdenden door den hevigen brand in de Vaither- en Weerdiugerveenen geeft de heer Servaas v. Eooijen te 's Gravenhage eene verta ling uit van Louise Mühlbachs historische novelle „Erederik de Groote en zijn koetsier." De prinsen Alexander en Erederik en prinses Hendrik zijn met de inteekening voorgegaan en zullen gewis vele navolgers vinden, die, met het lot der ongelukkigen bewogen en mede willende werken om dit te verzachten voor één of meer exemplaren inteekenen en daaraan op het prinselijk voorbeeld giften verbinden. Louise Mühlbach is als schrijfster bij velen geliefd en menigeen zal verlangen te wetenwat zij van den grooten Erits heeft te verhalen te meer nog als de bevrediging van dien weetlust gepaard mag gaan met de beoefening eener deugd welke in Nederland nooit verzaakt wordt bij volksrampen. Van de schrijfster van „Mevrouw Holtings vrienden'' mejuffrouw M. W. Maclaine Pont, verscheen dezer da gen weder een nieuwe roman in 2 deelen getiteld „Verborgen Schuld Keizerin Eugenie heeft hare bedevaart naar de plaats, waar haar zoon door de Zoeloes vermoord word ge lukkig volbracht en ging weder naar Engeland scheep. Volgens het officiëel overzicht der ziekte- en sterfge vallen aan pokken over 1879, in het koningrijk Beieren, kwamen in het geheel 145 ziektegevallen voor met 22 dooden. Van die 145 waren 110 ééns ingeënt waar van 15 stierven 18 heringeënt, waarvan niemand stierf, en 17 nooit ingeëntmet 7 dooden. Te Ootmarsum zag voor eenigen tijd een reeds be jaard man die mot eene jeugdige vrouw in het huwe lijk zou treden, er van af, omdat bij vergissing in de acte verkeerde voorletters yan den bruidegom waren opgenomen en hij tegen de kosten die met de veran dering zouden gepaard gaan opzag. De N. IJselbode bevat thans het volgende bericht uit Ootmarsum „Een hartelijke bruid. Voor den bur gemeester ambtenaar van den burg. stand te Dene kamp verscheen voor eenige dagen een paar ter inschrijving voor een huwelijk. De burgemeester de namen gehoord hebbende had moeite om ziju lachlust te bedwingen want hij herkende in den jongman (van ruim 60 jaren) den broeder van „den bartelijken brui degom" wien het trouwen om de kosten van eenige guldens te duur was, en in het meisje diens bruid. Oen ja men had eenvoudig met elkander overlegd dat dan de broeder, wiens juiste naam in de geboorte- acte van den burg. stand vermeld was (wat met den ouderen broeder door een noodlottige vergissing niet het geval was en daardoor extra kosten zou hebben vereisebt), maar met de aanstaande zou trouwen welke dan ook openhartig aan den burgervader moet verklaard hebben dat het haar volkomen hetzelfde was. De rechtbank te Zierikzee had dezer dagen te strij den met een oud gebruik onder de jonge lieden. In sommige plattelands gemeenten van ons vaderland bestaat de gewoonte om op den avond van den eersten Mei onderzoek te doen naar de ordelievendheid der bewonersdoor n 1. van de erven achter de huizen alle kleine voorwerpen weg te nemen en die bij elkan der te brengen in de kom van het dorp bij de zooge naamde klapbanken. Te Noordwelle nu waren drie knapen bij een derge lijk onderzoek door den veldwachter betrapt die er proces verbaal van opmaakte. Met 3 dagen gevange nisstraf wegens diefstal moesten zij hun uitspanning boeten. Te Gouda vond men bij eene bedelende vrouw, die te ziek was om in haar meer dan armoedig huisje ver pleegd te worden en daarom naar het ziekenhuis werd overgebracht, 5000 aan geld en geldswaardige papieren. Bij eene collecte op een dorp nabij Zwolle ten be hoeve van „Waterloo", kwam de wijkmeester ook bij een landbouwerdie hem echter ten antwoord gaf ,,daor doe 'w niet au wie heb zeis las genoeg van 't waeter ehad". De slachtwaarde van een vigilantepaard, dat door ouderdom of door gebreken niet meer als trekdier te gebruiken is, wordt te Parijs geschat op f 32,— Men berekent dit als volgt De huid 6,93 het haar 0,47 het bloed 2,96, de hoefnagels f 0,06 de hoeven f 0,67 de darmen 0,77 de pezen 0,15 de ingewanden 0,47het vet 1,88, de beenderen f 1,09, het vleesch ƒ16,55. De laatste bestemming van den huid is de looikuip. Uit de ingewanden bereidt men lijm uit de hoe ven olie uit de beenderen beenzwartmet het bloed Pruisisch blauwterwijl het paardenvleesch het pièce de resistance uitmaakt in goedkoope restauraties. In het Journal des Dóbats komt een brief voor van een Eotterdamsch berichtgever, waarin het petitionne ment van de maatschappij tot Nut van het Algemeen ter bevordering van maatregelen tegen drankmisbruik wordt vermeld. Hij beweert daarin dat die maat schappij in het begin der zestiende eeuw door „Simon Menno" werd gesticht. Alweder heeft men tegen Haarlemsche huzaren pro ces verbaal moeten opmaken. Een koffiehuishouder op de Groote Markt aldaar was het slachtoffer van de kwade gewoonte om den militairen buiten dienst te vergunnen de sabel te dragen. Hij onderhield hen over hun onbehoorlijk gedrag tegenover eene zangeres die gedurende de kermis in zijn koffiehuis optrad. Ver scheidene belangrijke verwondingen werden hem toe gebracht. Door de classicale vergadering, den 30 Juni alhier gehouden zijn de volgende benoemingen gedaan als praeses herbenoemd dr. W. Jelgersma en als diens secundus ds. J. W. v. Hoogstraten; als leden herbenoemd ds. C. de IIoll en ds. A. G. Pareau en benoemd tot lid de heer P. Bruinvis de Lange tot secundi-leden herbenoemd ds. W. M. de Vries en de heer C. Groot, en benoemd ds. M. J. Adriani. Tot brievenbesteller is benoemd J. Mollevanger, in de plaats van II. N. Schut, verplaatst naar Amsterdam. J. J. Bourssestads-apotheker viert heden zijn SOjarig feest als werkzaam bij de apothekerij. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 4 dezer, 's avonds te 7 uren, in den Stadskoutde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Osman Pacha. Marche militaire van Steenebrugen. 8. Grande Ouverture de l'opéra Pique Dame van Suppé. 3. Fleurs des Champs Redowa van Taok. 4 Grande Eantaisie sur des motifs de l'opéra ,,Le petit Due" van Lecocq. 5. Cornelius-Marsch van Mendelssohn. 6. Abendgebet. Religiöses Tonstiick van Krug. 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Rigoletto" van Verdi. 8. Grande Polca militaire van Kiihuer. KANTONGERECHT 2 Juli. E. S., te Egmond aan Zeef 3 boete of I dag gev., ter zake van het rijden met een hondenwagen te Egmond-binnen. J. P. en J. W., te Eg-mond aan Zeeieder 8 dagen gev., ter zake van diefstal van helm te Egmond. T. v. 't W., te Alkmaar, f 1 boete of 1 dag gev., ter zake van het schrobben van de straat te Alkmaar. J. A., te Alkmaar en D. O., te Uitgeest, ieder 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het spelen om geld op straat te Alkmaar. J. L., te Alkmaar, 1 boete of 1 dag gev., ter zake van het voldoen aan eene natuurlijke behoefte te Alkmaar. J. K., te de Rijp, 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het laten loopen van vee op eens anders grond. B. V. en M. S. E., te Alkmaar, ieder f 3 boete of 1 dag gev., ter zake van het als uitdragers niet bijhouden van hunne registers. J. v. D., te Graftf 1 boete of i dag gev., D. K., te Graft f 2,50 of 1 dag gev., ter zake van het verontreinigen van de straat te Graft. J. G. en L. v. D., te Egmond aan Zee, ieder t 1 boete of 1 dag gev., ter zake van het los laten loopen van geiten op den openbaren weg te Egmond aan Zee. Ph. Z., te Egmond aan Zee2 boeteneen van 1 en een van 50 ets. of 1 dag gev. voor elke boeteter zake als voren. Allen in de kosten. A. H., te Graftvrijgesproken ter zake van het werpen met steenen. Maartje B., te de Rijp, ontslagen van rechtsver volging ter zake van overtreding der wet op den kinderarbeid. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 1 Juli. Eede van der Woude, te Harlingenen Aafje de Jong, te Alkmaar. Petrus Jacobus Willems, wedr. van Alida Geertruida Adrians van Loon te Schiedam en Johanna Emanrentia Luykx. Carel Frederik Ferdi nand van der Valk en Petronella Landman. Jeip Bosma, te Haarlemmermeer, en Jansje Vogel te.Alkmaar4 GEBOREN. 2 Juli. Anna, D. van Jacob Versteeg en Elisabeth Geertruida Wilhelmina van Norden. Cornelis Z. van Jacob Mollevanger en Janna van Dalfsen. OVERLEDEN. 1 Juli. Maartje Blaauw, echtg. van Arie Bruin, 66 jaren. POLICIE, Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden als een portemonnaie met eenige cen ten een witte zakdoek met bruinen rand, een sigarenkoker met gouden slootjeeen ledige portemonnaie (groen), een dames parasol een zilveren vingerring (gemerkt), een halve ton met krenten, een zwart oorbelletje met zilveren haak en drie ledige manden. Konstantinopel. De ministerraad besloot de besluiten der conferentie niet te erkennen. Twee legercorpsen worden gemobiliseerd en oorlogstoebereidselen gemaakt. Alkmaar 2 Juli. Kleine kaas gras f 34,25, Commissie gras f 36 Middelbare gras 37, laagst prijs 18 aangevoerd 635 stapels, wegende 139235 kilogr. Ter graanmarkt aangevoerd 118 heet., Tarwe/8,12% a 10, Rogge f 8,25, Gerst f 6 a 6,25, id. Chevalier /6a 7,50Haver 4,90 br. Boonen f 9,50

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5