tiitiuctilanb. Dinsdag. 2« Lfjst. No. 14556 f 10000. No, 11328 f 1000 No. 5257, 13003 en 16467 f 400, No. 2482, 5699: 7562. 10101, 18571 en 19853 200, No. 2235, 11041, 11931 en 14219 f 100. Qllcrlci. het eenigewat men niet had moeten doen in een landj dat zich verlicht en vrijzinnig noemt, was het aanbieden van een zoo vernederend schouwspel als dat van com missarissen van politie die deuren openbrekende en vensters inslaande, de wet, in wier naam zij handelen, hatelijk en belachelijk maken en in gevaar brengen wat geen regeering het recht heeft in gevaar te brengen den eerbied voor de wet. Men had verwachtdat de jesuieten aangezegd zouden zijn uit een te gaan dat bij weigering de beslissing des rechters zou zijn inge roepen en dat de jesuieten of in het gelijk gesteld of in het andere geval rustig uiteen zouden zijn gegaan doch nooitdat men in dit voor vormen zoo gevoelig land sloten zou zijn gaan openbreken en hekken over- klimmen, om zich aangenaam te maken bij het schuim der natie en de goedkeuring te verwerven van krijschende straatredenaars. De voorzitter van da rechtbank der Seine deed den 3 in kort geding uitspraak in de zaak der jesuieten. De prefect van politie had geëischt, dat hij zich onbevoegd zou verklaren. De zaak werd uithoofde der belangrijk heid verwezen naar de le Kamer, welke den 7 uitspraak zal doen. De Kamer nam den 1 een ontwerp tot invoering van postspaarbanken volgens het engelsche stelsel aan. Minderjarigen mogen inleggen tenzij ouders of voogden het uitdrukkelijk verbieden. Een voorstelom gehuwde vrouwen daartoe ook te machtigen werd ingetrokken met het oog op een door de regeering toegezegd ont werp tot uitbreiding der bevoegdheden van de vrouw. Den 2 werden met algemeene stemmen het ontwerp tot vermindering der suiker- en der wijnbelasting aan genomen. Deze vermindering geldt niet minder dan f 76000000. Op de vraag van den bisschop van Angers, Ereppel aan den minister van binnenlandsche zaken, of opzijn bevelde dienaren van het openbaar gezag met zoo groote heftigheid en onbillijkheid tegen de jesuieten te werk waren gegaan antwoordde de minister bevestigend. Hij laakte de houding van den bisschop, die het voorbeeld had gegeven van verzet tegen de wet. Daarop ant woordde de bisschop dat de zaak der jesuieten en die der vrijheid één waren en dat het land voortaan bij de verkiezingen daaraan indachtig zou zijn. De rechter zijde juichte hem toe. In den Senaat werd den 2 het rapport der commissie over de amnestiewet voorgelezen. 5 leden waren tegen- en 3 voorstanders van het ontwerp; een lid was voor het amendement om moordenaars en brandstichters uit te sluiten. De meerderheid verklaarde o. a. daarin dat het land de amnestie geenszins wenschte. Het was niet gepast, moordenaars terug te roepen op hetzelfde oogen- blik dat godsdienstige congregatiën uit het land werden verdreven. Alleen zou kunnen worden toegelaten dat de regeering mild was met het verleenen van kwijt schelding van straf. De amnestie kon niet verleend worden omdat de misdaden der commune alles over troffen wat ooit in tijden van oproer beleefd was. Zij had zich schuldig gemaakt aan landverraad, want zij handelde tegenover den vijand die zich over hare uit spattingen verheugde en had gebruik gemaakt van de met zooveel opoffering verkregen wapenen tegen het land zelf, om haar einde te kenmerken door moord en brand stichting. De amnestie zou dit alles uitwisschen, maar men kon brandstichters en moordenaars toch niet tot kiezers en wetgevers maken Dat zou honen der open bare zedelijkheid zijn. Amnestie was een teeken van zwakheid niet van kracht. Met het oog op de ver antwoordelijkheid jegens de kiezershet land en de republiek mocht zij tot de aanneming niet medewer ken zij werd volstrekt niet door haat of vrees daartoe gedreven. De minderheid keurde even sterk de mis daden der commune af, doch kon zich met de voorge stelde amnestie vereenigen omdat het land haar ver langde. Zij nam de verantwoordelijkheid daarvan op zich. Bij vergrijpen tegen het gemeene recht was het maken van onderscheid tusschen mirdaden en staatkun dige beweegredenen zeer moeielijk Zij hechtte overigens nog al gewicht aan de groote meerderheid, in de Kamer voor het voorstel uitgebrachtwelk gevoelen door de meerderheid niet gedeeld werd deze was van oordeel, dat de stemming in de Kamer voor den Senaat geen richtsnoer kon zijn. De beraadslaging werd bepaald op den 3. In die zitting werd het voorstel eerst bestreden door Tribertdaarna verdedigd d or Feraij en Victor Hugo, omdat de orde naar hunne overtuiging niet gestoord zou worden bij aanneming der amnestie. Laatstgenoemde eindigde aldus: mijne eerste als volksvertegenwoordiger gesproken woorden vermaanden mijne medeburgers tot eendrachthet zal mijne eer zijn indien mijne laatste hen tot goedertierenheid kunnen bewegen. Jules Simon bestreed haar in eene door de rechterzijde en het lin kercentrum toegejuichte rede. Zij was geen volkswenseh, doch al was zij hetmen moest niet alt d volks- wenschen inwilligen of men hield op te regeeren. Het zou een vergrijp zijn tegen Frankrijk en de republiek om aan moordenaars en brandstichters hunne straf geheel kwijt te schelden, waartoe hij nooit zou medewerkenbegon men met toe te geven aan vorderingen, men zou steeds nieuwe stellen. Bij de verkiezingen moest men kiezen tusschen eene staatkunde van geweld en eene van vrijheid tusschen eene staat kunde zonder moed en overtuiging en eene, welke vrij heid van geweten en overtuiging huldigt, de onafhan kelijkheid van godsdienst en recht eerbiedigt en de ambtenaren niet behandelt ais het schuim der maat schappij. Alles moet gedaan worden om de herinnering aan daden van geweld uit te wisschen en de republiek door gematigdheid en wijsheid te versterken. Om de gemoederen op te beurenmoest men met moed be zield zijn niet slechts op straatmaar ook in hei Par lement en in het Kabinetvooral tegen die soort van oproer, welke zich niet van geweren, maar van besluiten bedient. De minister-president beantwoordde Jules Simon en noemde zijn rede een ware akte van beschuldiging. De regeering was niet van zienswijze veranderd, maar had het steeds noodig geacht vóór de verkiezingen am nestie te verleenen. Er bestond een krachtige stem onder het volk voor dezen maatregelhet zou in het belang van het land, niet in dat der geamnestieer len, gevaarlijk zijn zich tegen dien aandrang te verzetten. Werd zij verworpen, de regeering, die haar voorstelde, zou geen zedelijk gezag meer bezitten om woelingen te beletten. De oorzaak der verdeeldheid onder de republikemsche partij moest weggenomen worden. Het gold hier geen vraagstuk van beginselen, maar van opportuniteit. De toestand van het Kabinet werd bij verwerping moeilijk. Hij deed een beroep op den Se naat, om zijne meening ten offer te brengen, ten einde in overeenstemming met de Kamer een smartelijk ver leden te vereffenen waaraan zij die de Senaat zoo even gehoord had, niet zoo vreemd waren als de regeering. Nadat Jules Simon was opgekomen tegen de zinspe ling, in de laatste woorden van den Minister opge sloten de minister Tirard de amnestie warm verde digd en de heer Laboulaije nog betoogd haddat de regeering niet zoo zeer overeenstemming zocht met de repubikeinsche meerderheid waartoe de gematigden ook behoordenals wel deze laatste steeds opofferde aan de geavanceerdenging de Senaat tot stemming overeen tegen-ontwerpdoor Labiche ingediend waarmede de regeering zich vereenigde strekkende om de regeering te machtigen naar goedvinden amnestie te verleenen, waardoor de Senaat van al ie verantwoor delijkheid ontheven zou worden, werd verworpen me 115 tegen 133 sthet amendement-Bozérian om amnestie te verleenen aan al de veroordeelden der commune, uitgezonderd brandstichters en moordenaars, werd aan genomen met 113 tegen 138 st. De dagbladen der onverzoenlijken zeggen dat de Senaat zelfmoord heeft begaan door dit besluit ;die der gematigde linkerzijde sporen de Kamer aan zich met dat besluit te vereenigen de République francaise ver klaart dat de amnestie volledig en in haar geheel zal plaats hebben die der rechterzijde wenschen den Senaat geluk. Het orgaan van den oud-minister Dufaure zegt, dal de Senaat gerechtvaardigd heeft het door het land in hem gestelde vertrouwen. Den 5 werd te Duinkerken tot lid der Kamer ver kozen Bergerotmonarchistisch candidaat met 0670 te gen 4724 stemmen op den republikeinschen candidaat Claeijs. SPANJE. De conferentie te Madrid over Marokko is afgeloopen. De wijzigingen, gebracht iu de fransehe overeenkomst van 1863, welke als regel geldt voor de betrekkingen tusschen europeanen en Marokko, bepa len zich hoofdzakelijk tot de volgende: iedere mogend heid mag 12 buitengewone beschermelingen hebben, behalve de inlandsche handelsagenten en hen, die onder de gewone bescherming der consuls staan-, europeanen en beschermde inlanders mogen in vlarokko roerende en onroerende goederen bezittende buiten 's lands genaturaliseerde Marokkanen zullen, terug koine-.de in hun geboorteland, na zeker aantal jaren weder Ma- rokkaansche onderdanen worden of het land moeten verlaten Door deze bepalingen is een einde gemaakt aan de misbruiken, door de consuls van dat rijk van het recht van bescherming gemaakt. ZWITSERLAND. De wet tot scheiding van Kerk en Staat werd den 5 bij de volksstemming verworpen met 9306 tegen 4064 stemmen, 17431 kiezers waren ingeschreven. STATEN-GBNERAAL De minister van waterstaat heeft de 2e Kamer ver zocht het wetsontwerp tot onteigening voor het ka naal de Zwemmer in Friesland voorloopig verder buiten behandeling te laten, daar de zaak vermoedelijk bij minnelijke schikking zal tot stand komen. Bij de 2e Kamer zijn den 5 ingekomen wetsontwer pen tot verhooging van hoofdstuk VIII en aanvulling van hoofdstuk X der staatsbegrooting voor 1880 en de beraadslagingen aangevangen over het wetsontwerp tot aanleg van eenige kanaalverbindingen in de pro vinciën Groningen Drenthe en Overijsel en tot ver betering van den binnenlandschen waterstaat in de provincie Friesland. Het maken van eene dijksloot en binnenberm aan een gedeelte van den Zuiderzeedijk op Texel is gegund aan den laagsten inschrijver, J. Vaalte Vinkeveen voor f 4900. Aan den heer G. Selhorsthoofdonderwijzer te Schoorl is op zijn verzoek eervol ontslag verleend in te gaan 1 Oct. a s. Te Opbrakel zijn in den nacht van 1 Juli 2 hui zen verbrand en daarbij een 13jarig meisjedochter van een der bewoners dat om hare kleederen te red den met haar zusje 20 maanden oud in het branden de huis drong onder het puin begraven. Ds. v. Loon te Egmond aan Zee is teruggeko men op zijn vroeger genomen besluit en heeft het be roep naar Wieringerwaard aangenomen. Ds. Claassen te Egmond aan den Hoef heeft voor het beroep naar Kolhorn bedankt. In de jaarvergadering der Vereeniging „de Mo delboerderij te Winkel", den 1 gehouden is als direc teur herkozen de heer K Rezelman van Winkel en zijn tot commissarissen benoemd de heeren N. Brand jes van Purmerende en J. Kooiman van Winkel. Aan de vergadering werden overgelegd een staat van bezittingen ^landerijen en gebouwen 85000, paarden f 4650 koeien 4850, schapen ƒ1095, varkeus f 500, werktuigen 1875) en staten voor de bebouwing voor de tijdperken 188083 en 1884—91, waarbij, overeen komstig het ten vorigen jare genomen besluithoofdzake lijk het oog gehouden is op verbetering van het veeras. De daarvoor ontworpen plannen werden goedgekeurd. Bij de staten werden overgelegd phutografische afbeel dingen der gebouwen en der mannelijke fokdieren een hengsteen stier, een ram en een beer, die zich allen door uitstekende eigenschappen kenmerken De gezamenlijke zeevisschers te Yolendam (410 bevarende 187 botters) hebben een uitvoerig adres aan de 2e Kamer gerichtwaarin zij hunne bezwaren ont wikkelen en uiteenzetten tegen art. 7 en 8 van het wetsontwerp op de zeevisscherijen van de daarin ver vatte beperking hunner tot nog toe genoten vrijheid van handelen het verval van hun reeds wei lig winst gevend bedrijf en de verarming hunner woonplaats vreezende. De pikeur J de Boer, heeft den 1 zijn 400en pHjs ge wonnen, en wel te Appingedam 250, met Graaf Adolf y an T. Ritsema te Garsthuizen de eerste premie ad f 150 viel ten deel aan Bismarck, van S. Nijdam te Drou- rjp, de tweede ad f 100 aan Trientje van W. Speer stra te Oude Schou. De 320 ellen lange baan werd door de laatste rijders in 27 seconden afgelegd. Door den heer C. Jupsien civiel-ingenieur te Am sterdam is concessie gevraagd voor een stoomtram (smalspoor) van Amsterdam (centraal-station) langs Broek in Waterland en Monnikendam naar Edatn met een zijtak naar Purmerende. De heer Verberneonderwijzer aan de gesubsi dieerde bijzondere school aan den Burg op Texel, is benoemd tot onderwijzer aan de r. c. school te 't Zand. Het aantal gestolen zilveren voorwerpen op het buitenverblijf van den heer v. Tuyll te Heemstede be draagt 169 stuks waaronder een Douloir van ruim ƒ000 waarde. Voor eene aanwijzing, welke tot ontdekking der daders leidtis f 150voor het in handen der justitie leveren van een der gestolen voorwerpen met opgaaf van plaats van herkomst, f 50 uitgeloofd. Het gerechthof te 's Hertogenbosch heeft den 3 A. v. Beets karman schuldig verklaard aan moord op Elisabeth Smits dienstbode bij Smookers te Sleeu- wijk voorafgegaan door diefstal met braak f 4970 aan bankbiljetten goud- en zilvergeld) in een bewoond huis, en hem deswege veroordeeld tot levenslange tuchthuis straf. Het N. v. d. D. noemt het vrij zeker, dat in het begin van 1881 eene tweede maildienst van Amsterdam op N. Indie geopend wordt en wel voor rekening van eene fransehe maatschappij die reeds in Engeland stoom- vaart.uigen laat bouwen onder toezicht van Veritas. Men verzekert dat deze maatschappij door het fransehe gou vernement zal worden gesubsidiëerd maar dan ook via Havre en Marseille varen moet. Prinses Hendrik heeft den 2 een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor zeevaart te Leiden. De Zuider Stoomtramweg-maatschappijlijn BredaOosterhoutGeertruidenberg met een maat schappelijk kapitaal van 5 ton, waarvan 2 bij de op richting geplaatst stelt op 0 en 7 Juli de inschrjving open op f 300,000, in 225 aandeelen van f 1000 en 150 van 500. De Koning en de Koningin zullen van het Loo naar de residentie terugkeeren eerst na de bevalling van H. M., welke in de eerste dagen van Augustus verwacht wordt. In den nacht van 3 op 4 Juli is in de kleine kerk der herv. gemeente te Gouda ingebroken en wat voorhanden was door de (lieven medegenomen tot zelfs de bijbel en het gezangb lek van den predikstoel. In eene den 3 te Apeldoorn gehouden vergade ring van aandeelhouders in de Nederlandsche Locaal- spoorwegmaatschappij is besloten als eerste lijnen aan le leggen Apeldoorn Hattem, ApeldoornDeventerAl melo, met overbrugging van den IJsel, en Apeldoorn Dieren. De gemeenteraad Apeldoorn had daags te voren besloten f 25000 bij te dragen voor de verbin dingen dier gemeente met Deventer en Ha: tem en 25000 voor die met Dieren. De verbinding met EdeWageningenReenen is afgesprongen wegensves schil van meening, ondanks de ijverige pogingen aldaar, en de lijn HattemZwolle is we'gelaten als gevolg der onvoldoende deelneming van Zwolle, dat 50000 wilde geven benevens 150,000 subsidie, maar daaraan ver bond den bouw van eene brug ook voor gewoon verkeer, ter plaatse waar de gemeenteraad dit zou verkiezen. Onder degenen dietegen 1 Sept a s., door den minister van binnenlan Ische zaken in het genot zijn gesteld der gewone Rijks-beurzen aan de kweek school voor onderwijzers te Haarlem, komen voor K Hel der, van Noordscharwoude, en D Niestadt, van Spanbroek. Den 3 is ten huize van W. Burgers te Heyloo de jaarlijksche vergadering gehouden der onderwijzers uit het 12e district van Noordholland. De opkomst was zeer talrijk ongeveer 50 hoofd- en hulponderwij zers woonden haar belangstel .end bij. Daar de school opziener, prof Th. Jorissen van Amsterdam verhin derd werd leidde de heer H. D. Sluiter, van Bever wijk de werkzaamheden hoofdzakelijk bestaande in het overwegen en bespreken van de 2 volgende onder werpen a. Een blik in 1880 op 1780 in betrekking tot het onderwijs en b. Welke punten uit de staatsrege ling van Nederland zijn geschikt ter behandeling op de lagere school achtereenvolgens ingeleid door de heeren R. Wolters, van Wormerveer, en H. J. van Wijk, van Zaandam. Zondag 11. is te Rotterdam in het water voor den Binnenweg op de scheiding van den schiedamschen Sin gel en Coolsingel gevonden het hoofd van een pasge boren kind en later op den trede der waterirap een kinderarmpje zoodat er aan moord moet gedacht worden. Staats-loterij. Trekking der 5de. klassele. lijst. No 10233 en 12078 f 1000 No. 18827 en 20447 400 No. 676672248719 en 10033 f 200 No. 1282, 2578, 4289, 7173, 9220, 16842, i9596 en 19914 f 100. Het werk van Dumas over de echtscheiding is te Rome op de lijst der verboden boekeu geplaatst.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2