JU ttttittenlanb. Donderdag. 4«. L<fist No. 4481, 5826 en 19796 1000, No. 2779 400. No. 11713 en 12852 200 No. 1937, 2298, 3649 15606 en 20372 100. QUIcrlei. - worden bijna overal op dezelfde wijze behandeld de presidenten der rechtbanken vroegen tijd van beraad. Te Rijssel hebben de jesuieten in afwachting van de uitspraak over de bevoegheid der rechtbank om uit spraak te doen over hunne uitzetting tegen den pre fect een geding tot schadevergoeding ingesteld tot een bedrag van 5000 voor de hun door die uitzetting en schennis hunner wettige verblijfplaats berokkende schade. Bij de uitzetting der jesuieten te Parijs had eene woordenwisseling plaats tusschen den hoofdredacteur der radicale Justice en een redacteur der legitimistische Union, welke een duel ten gevolge had, waarbij eerst genoemde door een degensteek in de dij buiten gevecht werd gesteld. Voortdurend' blijven ambtenaren van het openbaar ministerie hun ontslag nemen. Te Boulogne bij voor beeld namen allen hun ontslag. De radicale Citoyen verklaart deze ellendige deserteurs te zullen onthouden, om hen wanneer de tijden vervuld zijn aan de ge rechtigheid van het volk aan te wijzen terwijl de con servatieve Gazette du Midizich rechtstreeks tot de prefecten wendende die de besluiten van 29 Maart uitvoeren zegtdat eenmaal recht zal worden gedaan over alle schuldigen, daar de termijn van verjaring eerst over 10 jaren verstrijkt. Uit de nadere opgave der stemming over het amen dement Bozérian blijktdat het verworpen zou zijn hadden de 5 ministers, tevens leden van den Senaat, niet daarvoor gestemd. Deze aanvankelijk vreemde houding is echter zeer goed te verklaren bij de re geering bestond evenals bij Gambetta de wensch, om de amnestie vóór het feest van 14 Juli afgedaan te krij gen en nu belette niets den ministers om ieder voor zich zeiven als lid van den Senaat voor het amende ment te stemmen mits de regeering er geene partij voor koos en aan den anderen kant ontstond daardoor het eenige middel ter voorkomingdat de geheele am nestie ter zijde werd geschoven. RUSLAND. De Invalide verklaart gemachtigd te zijn tot het tegen spreken op de meest stellige wijze van het bericht der Times over gevechten tusschen russische en chineesche troepen. Dat bericht strookt ook niet met den tegenwoordigen staat van zaken. TURKIJE. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken Abeddin-pacba een Albanees vaardigde aan de Albaneezen eene oproeping uit om hen tot verzet te gen de aanhechting van Epirus bij Griekenland te ver zetten. De berichtgever der Daily News meldt, dat dit stuk door den Sultan met den minister opgesteld, geheim had moeten blijven doch dat de gezanten der mogendheden daarvan een afschrift hadden weten te verkrijgen, waarin de Sultan aanleiding had gevonden alle secretarissen van het paleis te ontslaan daar een hunner het geheim moest verraden hebben. De berichten uit dit rijk doen meer en meer de vrees koesteren dat de Porte zich niet dadelijk zal neerleggen bij de besluiten der berlijnsche conferentie dat men de uitvoering daarvan zoo lang mogelijk zal verschuiven en dat zonder maatregelen van geweld van de aangenomen grensregeling niets komt. En wat daar van de uitkomst zal zijn is moeielijk te voorspellen De gevolgen konden voor Turkije wel eens zeer ernstig zijn. AFGHANISTAN. Latere aan de Times door haren berichtgever gezonden berichten bevestigen dat de vroegere Emir Yakoeb-Khan meer aanhangers heeft dan Abderrahman en dat het plan der engelschen om aan laatstgenoemde de heerschappij over te geven, de partij van Yakoeb-Khan zeer heeft vergroot. Natuurlijk zal Engeland zich eerst in den uitersten nood met zijne herstelling op den troon vereenigen en daartoe zeker niet overgaandan wanneer het mocht blijkendat Abderrhaman hen bedriegt. Abderrhaman bevindt zich echter ook in eenen moeielijken toestand want zonder Engeland's steun kan hij zich op den troon zeker niet handhaven. EGYPTE. De verjaardag van de troonsbeklimming van den khedive werd met groote belangstelling te Cairo herdacht. Meer dan 20000 personen trokken of mijn hoofd dat een goede bons gekregen had. Ik stiet eenige verwenschingen uit die alle kleingeestige Drie- bruggers en Wevershavenaars zich konden aantrekken, zocht toen mijn hoed die in een kuil met modder was te recht gekomen en trachtte daarop den notaris in te halen. Hij had met lammeren-geduld het paard bij den teugel genomen en leidde het voorzichtig over de onef fenheden van den weg. Mijn woede verminderde niet toen ik hem in het zoetsappige gelaat zag. »Zijn wij dan om de ellendige kleingeestigheid van een paar provincie-steden veroordeeld om hier den nek te breken?" riep ik hem toe, rood van drift. Hij ech ter zag met zekere angst om zich heen alsof er onder iederen losliggenden steen een toekomstigen of tegen woordigen cliënt kon verborgen zijn, bracht toen zijn lippen zoo ver vooruit als hij kon, legde zijn vinger daarop en fluisterde een lang gerekt »Ssst!" »Je begrijpt je omgeving nog niet, zeide hij daarop op zachten, voorzichtigen toon. vDe liefde die ieder recht geaard burger koestert voor de stad zijner inwoning is altijd te prijzen, al ontaardt zij soms in een zekere partijdigheid die ons de belangen van het algemeennu en dan uit het oog doet verliezen. De mensch is eenmaal een begrensd wezen en zijne deugden hebben steeds hare schaduwzijde. Vergeet echter niet, dat de liefde die ieder rechtgevoelend Wevershavenaar of Driebrugger voelt voor zijn stad, uauw verwant is aan een van de edelste gevoelens, die de menschelijke borst kunnen doortintelen, namelijk aan de vaderlandsliefde. Van de stad breidt dat gevoel zich uit over het gansche land." sik wilde, dat het zich uitbreidde over dezen weg," zei ik brommend. {Wordt vtrvolgd.) in optocht door de voornaamste straten en hielden stil voor zijn paleis, hem steeds toejuichende. Den geheelen voormiddag ontving de khedive alle autoriteiten en par ticulieren die hem geluk kwamen wenschen, op bet paleis en des avonds werd de stad schitterend verlicht. STATEN-GENERAAL. Bij het wetsontwerp tot verhooging der loopende begrooting van oorlog wordt aanvraag gedaan van 261,000 voor de bewapening met vuurmonden en af fuiten van het fort op de Horsens (2 kanonnen en 1 affuitelk van 30% duim, en een proef-affuit met 100 granaten daarvoor). Blijkens het eindverslag nopens het wetsontwerp re gelende de betrekkingen in rangen enz. van het perso neel van de geneeskundige dienst der landmachtis de commissie van rapporteurs niet overtuigd van de nood zakelijkheid eener militaire geneeskundige school. Zij stelt als amendement voor, die school te doen vervallen en een nieuw artikel op te nemen, bepalende, dat aan een of meer militaire ziekeninrichtingen cursussen zul len worden gehouden. Ook houdt de commissie de overwegende financiëele bedeukingen vol tegen de wijze van inrichting der reserve Ten aanzien van het wetsontwerp houdende straf bepalingen tot beteugeling van desertie van zeevisschers, is de meerderheid der commissie van oordeeldat con tractbreuk als zoodanig niet gestraft behoort te worden, het in het algemeen gevaarlijk achtende, de verhoudingen tusschen werkgever en nemer door tusschenkomst van den Staat te regelen. Bij de 2e. Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende bekrachtiging eener dading met de maat schappij „de Johannes-Kerkboven-polder" en van de voor dien polder liggende slikken in den Dollard. De motie van den heer v. Houten bij de behande ling der kanalenwet voor de noordelijke provinciën door de Kamer verworpen (zie het telegrafisch bericht in ons vorig nummer), strekte om da regeering uit te noodigen, mededeeling te doen van de uitgaven welke vermoe delijk noodig zouden zijn om de in het wetsontwerp behandelde kanalen een voldoenden waterstand voor de behoeften der gewone scheepvaart te verzekeren en van de wijze waarop in die uitgaven zou worden voorzien en om inmiddels de behandeling van het wetsontwerp te schorsen. Het mede verworpen door den heer v. Houten na art. 1 voorgesteld nieuw artikel luidde „Met het betalen dier bijdragen [regeerings-subsidiën] wordt niet aangevangen voordat de onmiddelijke belang hebbenden zich hebben verbonden om de noodige werken tot verzekering van een voldoenden waterstand voor de behoeften der gewone scheepvaart op de kanalen, in de provinciën Drenthe en Overysel van Rijkswege aan te ieggeuna de voltooiing in beheer en onderhoud over te nemen. Nog is met 53 tegen 12 st. verworpen een amendement van den heer v. Dedem om de uitkeering voor de drentsche en overijselsche kanalen eerst te doen plaats hebben na de voldoende verbetering der Vecht en Regge. Den 6 heeft de 2e. Kamer nog aangenomen met 54 tegen 3 st. het ontwerp, houdende uitstel voor de maatschappij Zeeland van het voldoen aan hare ver plichting tot het bouwen van een hotel te Vlissingen en met alg. st. dat tot beschikbaarstelling van gelden wegens gedane verstrekkingen door het departement van oorlog. De rechtbank te 's Gravenhage heeft een met manufacturen rondreizend koopman tot 3 maanden cel straf en 25 boete veroordeeld wegens bedriegerij in den aard van koopwaren (hij verkocht katoen voor linnen). De heer A. Teewis, stations-chef te Noord ?ehar- woudeis verplaatst naar Weesp en vervangen door den heer Barends commies aan het goederenbureau te Helder. Bij de harddraverij te Obdam, den 5 gehouden, is de prijs gewonnen door Aatjevan Dam in de Schermeer, de premie door het paard van C. Broers, te Benningbroek, De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft in 1379 eene winst behaald van 1,804,466,73, waarvan f 1,789,150 of 5 p.c. van het kapitaal aan de aandeel houders wordt uitgekeerd. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 5in strijd met het verslag van B. en W. en overeenkomstig dat der speciale commissie, met 11 tegen 6 st. besloten tot den bouw van een gemeente-ziekenhuis op de Ba- gijnenweide datmet inbegrip van het noodige ameu blement ruim f 80,000 zal kosten. De heeren Luden Pels Rijcken en da Costa hebben den gemeenteraad van Apeldoorn concessie ge vraagd voor een tramweg van de station naar het Loo, in verband met dergelijken weg van de station langs den provincialen weg naar Arnhem. De heeren Ising v. d. Star, Mulder, Vogel en Middelburg te 's Gravenhage P. Rahusen v. Gorkom en de Veer, te Amsterdam en A. C. Kruseman te Haarlem hebben zich vereenigd tot eene commissie ten einde te overleggen op welke wijze de nagedachte nis van Cremer waardig en gepast voor ons volk in eerbiedig aandenken kan gehouden worden. Bij Falga (Huisduinen) is den 4 gestrand de schok ker Anna Jacobaschipper Busch Keiser. Het volk werd gered. A. Roggeveen van S. Maarten heeft met goed gevolg het eind examen afgelegd aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. De koninglijke militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers is den 7 uit den Haag vertrokken om eene kunstreis te doen naar AlmeloZwolle, Sneek, Zutfen en Deventer. De Provinciale Staten van Noordholland hebben den 6 de nieuwbenoemde leden toegelatenmet 52 tegen 12 st. besloten de financiëele stukken niet in de afdeelingen te onderzoeken en deze alsmede de verschillende aanvragen om subsidiën en voorstellen tot wijziging van polderreglementen in handen van com missiën gesteld. Door de heeren v. Dedem c.s. is het voorstel ingediend om van den Koning een nader on derzoek te vragen omtrent den aard van het klauwzeer of rotkreupel bij schapen, hetwelk thans niet meer on der de besmettelijke veeziekten is opgenomen.Den 7 zijn de aftredende leden van Gedep. Staten herkozen en is in de plaats van den heer A. Prins, met 47 st. tot lid der 1ste Kamer verkozen mr. G. v. Tienhoven, burgemeester van Amsterdam. Ter herdenking van den dagwaarop de directeur van Nederlandse! Mettraij de Heer A. Meeter Pzn., sedert 40 jaren als hoofd van verschillende strafinrich tingen werkzaam was vierden al de jongens 126 in getal3 dagen lang feest. Zij hielden gemaskeerde op tochten en trokken overdag naar de omliggende plaat sen. Den 6de bezochten zij Deventervoorafgegaan door hun muziekkorps en trokken met vaandels en ba nieren de stad in. Na zich over de IJselbrug naar de Worp te hebben begeven brachten zij voor een groot publiek eenige muziekstukken ten gehoore. Des avonds werden zij met rijtuigen naar de feestelijk verlichte kolonie teruggebracht. De heer Meeter begon zijn loopbaan in Juli 1840 als hoofdonderwijzer te Arum werd in 1857 benoemd tot directeur van het Huis van verbetering en opvoe ding voor jongens te Alkmaar, terwijl hij de laatste zes jaren de moeielijke betrekking van directeur der land bouwkolonie Mettray met liefde vervulde. De Vereeniging van Schutterij-officieren heeft te Delft den 5 hare jaarvergadering en den 6 haren schiet wedstrijd gehouden. De 45ste algemeene vergadering der Ned. Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank is den 6 in Frascati te Amsterdam gehouden Alp sprekers traden op ds. Brouwer, van Zwolle, ds. Schuller tot Peursem, de viee-adml. Fabius mr. d'Engelbronner en de oud minister Heemskerk. Het park Tivoli te Utrecht is den 7 in open bare veiling verkocht aan den heer A. C. Vink, voor f 160,150. Den 6 is te IJmuiden, door het 5jarig zoontje van bn. v. Tuyll v. Serooskerken een gedenksteen ge plaatst in den muur van de in aanbouw zijnde kerk en bewaarschool der hervormden. Het öOjarig bestaan van het welbekende Insti tuut Noorthey is dezer dagen feestelijk gevierd. In den nacht van den 6 zijn in de wijk Berkdijk onder Tilburg 4 woningen, aan één persoon behoorende, met de inboedels van 2 bewoners, in de asch gelegd. De burgemeester van Groningen, mr. B v. Roijen, is benoemd tot notaris aldaar. De gemeenteraad van Wageningen heeft den 6 beslotenvan alle verdere onderhandelingen met de Veluwsche Spoorwegmaatschappij af te zien. Staats-loterij Trekking der 5e. klasse. 3e. lijst- No. 1639, 6597, 17125 en 20227 f 1000, No. 909, 13041 14554 en 20966 f 400No. 8920 f 200, No. 2223 2341, .3718 4512 6690 902 3 10602 10774, 13667, 16210, 17765, 18052 en 20931 ƒ100. Hoe de Engelschen over adverteeren denken bewijst het volgende overzicht van advertentiën genomen uit de voornaamste bladen, die op den 3 Mei j.l. in En geland uitkwamen: Daily Telegraph 96 kolomm waarv. aan advert. 62 kol. Standard 64 Daily News 64 Chronicle 64 Morning Advertiser48 Post48 Times 120 28 36 31 20 16 80 Een en ander geeft een totaal van 273 kolommen advertentiën op één enkelen dag; daar elk dezer ko lommen gemiddeld minstens 200 regels beval, (de Daily Chronicle heeft 340 regels per kolom) en elke regel eveneens gemiddeld 60 ets kost zoo vertegenwoordigt de opbrengst aan advertentiën van bovenstaande 7 cou ranten op éénen dag het belangrijk kapitaal van ƒ32760! (N. v d. B.) De „Huisvrouw" maakt hare lezers opmerkzaam op een nieuw soort van zomermofien die van de zelfde stof als de japon gemaakt wordenmet strikken en levende bloemen opgesierd. De berichtgeefster noemt ze echter „wat onpraktisch"' Door een vernuftig staatsbeambte in Indie wordt voor het trekken van den waaier een aap gebruikt in plaats van een koeliewiens slaapzuchtige hoedanig heden algemeen bekend zijn. Hij beschrijft zijne vin ding als volgt„Eenige jaren geleden bezat ik een Lanur, een apensoortdie rechtop staande ten volie 2 voet en 6 duim lang was. Het dier was zeer sterk en kon gemakkelijk een waaier trekken. Ik bond hem om zijn middel dicht tegen een sterke paal vastzoo dat hij voor- noch achteruit, rechts noch links zich kon bewegen. Zijne handen werden met een touw aan den waaier vastgemaaktdie een man aan de andere zijde regelmatig op en neer trok. Zoo moest het beest op één plaats blijven zitten en kon alleen zijne handen met het waaiertouw op en neer bewegen. Op die wijze leerde de aap in betrekkelijk korten tijd uit zich zelf den waaier trekken en bewees mij die diensten ver scheidene jaren lang. Hij hield zich uitstekend gezond en had zeer veel genoegen in zijn werk en deed het even goedzoo niet beter, dan een koelie. Eenigen tijd daarna zette ik den afgerichten aap op de plaatswaar de man zat en een andere aap in plaats van den af gerichten aap, en zoo beproefde ik het met 4 anderen, waarvan 2 vrouwtjes. Met de mannelijke slaagde ik uitstekend. Met de vrouwelijke was echter niets te beginnen." i

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2