3Telcgrafi0e{tc Berichten. StaDe-ficricfttcn marhl- et» CeuVsbcrtClUeu K.MaslM'1'iclit Hoorn niet ontvangen. Den 28, 29 en 30 Juni overleden te NewYork 79 menschen aan zonnesteek. In de oostelijke staten van Noord-Amerika was het ook zeer warm geweest. Als een bijdrage tot de zonderlinge gewoonten der koekoeks kan het volgende dienen Een mannetje van die vogels werd aangeschoten en bleek bij onderzoek een et tu3schen zijn pooten te dragendat hij nog vasthield eenigen tijd nadat hij geschoten was. Het is een bewijs voor de bewering van sommigen, dat de koe koek hun zelfde eieren nu eens in dit nestdan weer in het andere neerleggen. De plichten en het werk van een uitgever eener courantzegt een Atnericaansch blad worden zelden naar waarde geschat. De uitgever van een Nieuw- Yorksch blad heeft een jong beginner op dit punt al zijne illusie benomen. Het jonge mensch schreef hem, dat hij een uitgever zochthet antwoord was als volgt: „Wanneer ge kracht genoeg bezit om een zeemonster óp te halen met een vischhoek uit het onpeilbare water, zult ge sterk genoeg zijn groote denkbeelden te putten uit de diepten van uw brein. En zoudt ge ze dan kunnen beschaven afwerken in 5 minuten tijds Kunt ge artikels schrijven zooals ze noodig zijn naar de maatr Kunt ge een stuk, dat eigenlijk 3/< kolcm groot moest zijn pasklaar maken voor precies 22 duim lengte en er in brengen 3 duim gevoel aan het begin9 duim geestigheid in het midden en een stortvloed van grond beginselen en voorschriften van Q3U duim aan het slot? De schrijver meldt echter niet of het jonge mensch zich bereid verklaarde op deze punten proeven te leveren. Naar aanleiding van de onlangs te Parijs gehouden verkooping van handschriften wordt de volgende anec dote verhaald. Alexander Dumas de oudere had eens geldgebrek en schreef daarom een klein beleefd briefje aan "een millionair die in alle couranten als een mo del van grootmoedigheid werd uitgekreten Dumas ein digde zijn briefje met een paar verzen half schertsend half ernstigkortom de brief was een letterkundig juweeltje. De financier in de meening dat zulk een groot man niet gemakkelijk zijne schulden zou voldoen, weigerde. Denzelfden avond ontving de financier eenige mannen uit de letterkundige wereld bij zich en het gesprek kwam op autographen en de fabelachtige prijzen die er voor werden besteed. „Hebben zulke brieven werkelijk handelswaarde?" „Zeker," antwoordde een der gasten, een brief van V.Hugo, Lamartine ofTheophile Gautier is zijn gewicht in goud waard 1" „En een brief van Alexander Dumas?" vroeg de financier. „Deze bij voorbeeld" en trok Dumas brief uit zijn zak. „Ik geef u er 5 louis voor," antwoordde de verzamelaar „Toege staan En zoo verkocht de edelmoedige financier voor meer dan 50 gulden den brief van Dumas die hij des morgens geweigerd had een dienst te bewijzen. Uit het rapport der commissie van onderzoek omtrent het spoorwegongeluk door het instorten van de brug over de Tav blijktdat de brug slecht ontworpen slecht gemaakt en slecht onderhouden was. Het oordeel der deskundigen is eenstemmig een lid heeft gemeend te moeten onderzoekenaan wien de schuld lagdeze noemtbehalve den maker der brug Thomas Bouch de aannemers en de Spoorwegmaatschappij zelve. De beide andere leden der commissie wilden de vraag aan wien de schuld lag, niet onderzoekeu. De Dom te Keulen die gelijk men weet een mees terstuk van bouwkunst is zalzegt men, in de maand September a.s. geheel gereed zijn. Zij werd begonnen in 124-8. Er zijn dus 632 jaren noodig geweest om baar te voltooien. Er zijn echter in die reeks van ja ren verscheidene tijdperken geweest dat er niets aan gedaan werd. In 1842 werd de bouw weder met ernst opgevat. De gelden daarvoor werden uit de opbrengst van een jaarlijksche loterij gehouden. Eenige americaansche ingenieurs hebben in den laat- sten tijd eene poging gedaan om de diepten der Niagara te meten. Het is een der moeiehjkste werkendie ondernomen zijn. Behalve dat het niet gemakkelijk is om de watervallen in een klein bootje te naderen werden bovendien de ingenieurs ieder oogenblik overstroomd door het opspringende water het geraas was zoo sterk dat zij elkander niet konden verstaan zelfs wanneer ze het vlak in elkanders ooren schreeuw den. Een eerste meting bij den oever gaf 83 voet of 25 meter. Onder de watervallen was de diepte 100 voet of 30 meter. De snelheid van den stroom is 45 meter per seconde bij de vallen en verderop kwam men tot 63 meter. Op het koninglijk arsenaal te Woolwich is een ballon gemaaktdie 30000 kubieke voeten gas bevatten kan. Er kunnen 4 personen meê vervoerd worden. De stof, waaruit hij is samengesteld is fijner dan zijde en bui tengewoon licht. Men heeft hem „de Kruisvaarder" genoemd. Door den heer Wouter de Bruijnin leven mede ondernemer van den stoombootdienst tusschen Rotter dam en Dordrecht, enz., op 26 Juni jl. te Dordrecht overleden, is o. a. vermaakt: Aan de Bewaarschool van de Nederd. Herv. gemeente aldaar ƒ2000 aan regen ten van het vereenigd Armen Wees- en Nieuw Arm huis f 2000 aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente if 4000 aan het Bestedelingenhuis f 4000 aan het Nederl. Zendelingengenootschapgevestigd te Rotter dam 5j0 aan de Kwartguldenvereeniging tot onder steuning van de scholen in de Minahassa f 500 en aan de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland gevestigd te Rotterdam 1000 alles vrij van rechten. Dinsdag avond is de vrouw die door het springen -uit een waggon op het Centraalstation te Amsterdam ■onder de wielen kwam en haar beide beenen verloor, in Eet Binnengasthuis aldaar overleden. Voortdurend maken zich de Haarlemsche huzaren aan ongeregeldheden schuldig. Alweer is door den commissaris van politie proces verbaal opgemaakt tegen een huzaar die drie agenten hevig verwondde. Als een bewijs hoe dringend noodig het is dat van staatswege perk wordt gesteld aan het drankmisbruik wordt uit Appelscha gemeld daf op de 1800 inwouers 72 tapperijen zijn dus 1 op de 25 ongeveer! Uit Rau- werderbem echter bericht men een meer troostrijk ver schijnsel. Burgemeester en Wethouders lieten de spuitgasten dezer dagen de keus tusschen een borrel en een dubbeltje. Allen zonder onderscheid kozen het laatste. Te Hoorn is de hoogere burgerschool uitgebreid tot een vijfjarigen cursus; ook meisjes zullen voortaan wor den toegelaten. Een Amerikaan heeft een nieuw zwemtoestel uitge vonden. Het bestaat uit een stuk kurk dat als zwem blaas dienst doet en uit een langen staaf, waaraan op het einde een schroef, dat door een licht drijfwerk door handen en voeten in beweging gebracht, op en neer wordt bewogen. Alsdan begint de schroef te draaien en schiet de zwemmer vooruit. De uitvinder beweert dat men 7 a 8 mijl in een uur er mee kan afleggen. Te New-York kwamen in Juni 42028 landverhuizers aanover het le halfjaar 1880 kwamen 177,362 per sonen aldaar aan tegen 55910 in gelijk tijdvak van 1879. Tot aanvulling van ons bericht in het vorig no. der Courantomtrent het Volksblad dient nog vermeld te worden dat de Vereeniging Volksonderwijs in hare jongste vergadering besloot een dergelijk Weekblad uit- tegeven in vervanging van haar Maandblad De heer v. d. Loeff verbond zich tegen eene vaste som uit de kas, dit blad aan alle leden van Volksonderwijs gratis toetezenden en heeft slechts de beschikking over zekere plaatsruimte tot opname van advertentiën. De redactie wordt voorloopig waargenomen door dr. A. Kerdijk. In een open brief van dr. L. Lindeboom te Zaan dam aan dr. A. Kuyper, worden de volgende stellin gen verdedigd „1° De Geref Universiteit van heden mist den Ge reformeerden grondslag" en is daarom onwaar en juist voor de Gereformeerde beginselen geen aanwinst maar een gevaar „2° De Gereformeerde Universiteit wordt opgezet dit blijkt in den laatste dagen al te duidelijk om de belijders van Christus nog langer van de gehoorzaam heid aan deu Heere der Gemeente af te houden, door schoonklinkende maar ongegronde idealen en profetiëen „3°. De Geref. Uuiversiteit heeft de strekking om de Christ Geref Kerk en Theol. School tegen te houden en ware "t mogelijk, haar oplossing voor te bereiden." Op de Stadhoudersaade 31 te Amsterdam had zich voor eenigen tijd een zekere Rackwitz gevestigd en zich keurig netjes ingericht. Hij kocht veel maar betaalde niets, zoo dat de schuldeischers zich ten laatste vóór zijn huis als 't ware opvolgden. 18 Aangiften van deze werden bij de politie ontvangen zoodat zij zich eindelijk van den man meester maakte. In zijn brandkast vond men een menigte bankbriefjes van 60 sigaren. In Dresden en elderswaar hij echter onder een anderen naam leefde, heeft Rackwitz reeds vonnissen ondergaan. Te Edam schonk een zilveren echtpaar aan de school jeugd dezer dagen een genoegelijken dag. 4.30 in getal vergezeld van hunne onderwijzers, trokken zij met mu ziek door de stad. Voor de woning van het echtpaar toonde de jeugd door het zingen van eenige liederen hunne dankbtarheid Op het feestterrein brachten zij verder de dag door met allerlei spelen ook de pop penkast gaf tot groote verrukking aanleiding. Onlangs zaten met eenige andere passagiers op den spoortrein van Weenen naar Pesth in een wagon 2e klasse een oud heer en een jong mensch die zeer ver trouwelijk waren binnengekomen en nog een poooje bieven praten. Weldra echter viel het jonge mensch in zulk een vaste slaap dat de oude heer op geen zijner vragen meer antwoord ontving. Dicht bij Preszburg beklaagde zich de oude heer tegenover de andere passagiers over de onvoorzichtig heid van zijn zoon die nu ging slapen en zijn porte feuille met bankpapier bij zich droeg. Hij vond bet dus veiliger haar maar overtenemenknoopte dus de jas van zijn zoon los, nam hem de portefeuille uit zijn zak en stak die in de zijne. Aan het portier te Preszburg verliet de oude heer even den wagon na de passagiers beleefd te hebb m verzocht op de bagage van zijn zoon te letten. Hij kwam echter niet meer terug. Hierover ongerustmaakten de reizigers den jongen man wakker om hem te zeggen dat zijn vader nog niet terug was. Vóór hij echter goed wakker was en begreep waarover het gesprek liep, was de trein in volle vaart. Het kwam nu uit dat hij geen vader meer had en de oude heer hem in het bijzijn van alle reizigers be stolen had. Zoo spoedig mogelijk keerde hij naar Preszburg terug maar niettegenstaande alle nasporingen heeft de politie den gewaanden vader nog niet kunnen meester wo den. Een ontvanger, zegt het Weekblad der directe be lastingen kreeg onlangs het volgende briefje van ie mand, die geen kenuis schijnt te dragen van de wet op de invordering „Mijn heer daar ik voor de tweedemaal een aanma ning van u ontvangen heb zoo acht ik mij verplicht te betalen daar ik nu echter geen geld heb zoo kom ik nu maar met een briefje om u van verdere moeite te bevrijde ofschoon ik het u almeer te kennen ge geven heb dat u voor mij geen moeite hoef te doen want indien ik geld heb zal ik toch wel betalen zoo schijnd dat u mij niet gelooft nu dit neem ik u niet kwalijk ik ben u gansch onbekend de wereld zegd voor een spreekwoord armoe is geen schande maar ik acht armoe ook schande wand ware er geen zonde er ware geen wonde ware er geen zonde er was geen gebrek en nu betaal ik niet uit vrees voor mensehe- lijke vervolging maar veel meer omdat in Gods woord geschreven staat dat de overheid Gods dienaares is ons ten goede en dat wij daarvoor schatting moet be talen maar nu zeg salomo zoo iemand niet heeft waarvoor zal men zijn bed onder hem wegnemen. Paulus zij wel eens ik spreek tot de geene die de wet verstaan dat kan ik niet zeggen omdat ik niet weet of u een vriend dan of u een vijand Gods zijt maar dit weet ik wel dat wij alle geopenbaard zulle worden voor de rechterstoel van ehristus u zoo wel als ik en nu bid ik u zie toe boe gij handeld en wie gij ver volgd opdat het wee u gij wetgeleerde dat de Heere heeft uitgesprooke ook u niet gelde in de eeuwigheid want gij belast de mensche met laste zwaar om te dra gen maar zelf roerd gij die niet met een van uwe vingeren aan. Blijf met achting uw onderdaan ge* Rome, 8 Juli. Gisteren heeft de belgische gezant bij het Pauselijk hof de stad verlaten, na de wapenborden van het gebouw der ambassade te hebben verwijderd. 's Gravenhage, 8 Juli. Jhr. C. M. Storm van 's Gra- vesande oud vice-voorzitter der Tweede Kamer, is he den te üeventir overleden Ten aanzien der dienstbode C. B. wier gevangen neming in ons vorig nummer werd vermeid, is gebleken, dat. zij in den nacht van 1718 Juni, in het logement waar zij diende in het geheim is bevallen; dat zij den volgenden morgen is vertrokken het kind in een pak gewikkeld medenemende naar hare vorige dienst, waar zij het in een daar achtergebleven kastje verborg dat het kastje later werd overgebracht naar hare moeder die het lijkje in een zak gedaan en met een steen be zwaard in de Hoevervaart heeft geworpen In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn op nieuw 3 jongens uit het huis van verbetering ontsnapt, en wel door zich uit de derde verdieping neer te laten langs aaneengebondeu bedlakenswelke omstreeks 1 uur door een der nachtwachts werden opgemerkt. De 3 vluchtelingen zijn aanvankelijk één en door dezen de beide anderen, onder de gemeente Haarlem aange houden en den 8 alhier teruggebracht. De Maatschappij tot redding van drenkelingen te Amsterdam heeft hare zilveren medalje en een bedrag van 27 toegekend aan G. Borst aan den Omval voor het op 4 Eebr. 1.1. schier met levensgevaar red den van een kind dat in eene slede gezeten onder het ijs geraakt was van de Noordervaart in de Schermeer. b U K li E R L LJ K J£ STAND. GETROUW D. 8 Juli. Paulus van der Veen en Maria Antonette Rietberg. GEBOttEN. 6 Juli. Martinus Xaverius en Johannes Petrus, Zs. van Pierre Damave en Catkarina Adrians Seraphina Kluyskens. OVERLEDEN. 6 Juli. Hendrik Taaien, 77 j. 7 Dirk Koeman, 84 j. In liet. No. van Zondag staat als ondertrouwd Eede van der Woude, te Harlingen en Aafje de Jong moet zijn ANNA DE JONG. Verbetering. In de Boekaankondiging, opgenomen in ons vorig nummer staat„een frissche opgewektheid, van bezieling," lees: „een geest van frissche" enz. Amsterdam. 1 Juli Raapkoeken f 93 a 97 per 1000 P., Lijn koeken 11,50 a 14 per 100 P. Peterolie loco 11,50, Sept.-Dec. 12,25 entr. 181 Vette Kalveren, le. soort ,90 2e. - ,70 per P., 2 Graskalveren, 80 nucht. dito f 6 a 10 187 vette Varkens ,48 a ,62 per P. Aardappelen. Westlandsche zand- /"6 a 6,80, dito klei- in manden f 3,60 a 4.20, dito losse 3,75 a 4, dito americaan sche 1,50 a 1,75, katwijker zand- 3,60 a 6,30, dito klei— f 3,20 a 3,70, noordwijker zand- 2,50 a 4, rijnsburgers /3,40 a 3,60, geldersche kralen 3,50 per mud. Aanvoer 350Q mudden. Handel gedrukt,. Groningen 6 Juli. Roode Tarwe 9 a 9,20, Petersburger Rogge 8,20 a 8,30, inlandsche dito ƒ7,90 a 8, zwarte boek weit 7,40 a 7,50, Wint.ergerst ƒ5,30 a 5,45, Zomergerst. 5,20 a 5,35, dikke Haver 4.65 'a 4,70 Probsteiner dito 4,35 a 4,45zwarte dito 4,20 a 4,25 Paardenboonen 5 a 7,90, Raapolie 32,50, Lijnolie 30,75. Haarlem 5 Juli. Aangevoerd witte Tarwe /9a 9,50, Rogge 6,25, Gerst f 6j Haver 4,30 a 4,50 Paardenbonen 8,80. 7 Juli. 16 Koeien 130 a 195, 1 vet Kalf f 50 27 nucht. dito 7 a 15, 89 Schapen 12 a 28 94 Lammeren 10 a 14, 1 Varken 58 et. per P., 5 Biggen 12, 2 Paarden/' 40 a 48. Hoorn 6 Juli. Aardappelen. Muisjes 7, Graafjes 5, Negenvrekers 3 per mud. Groote aanvoer. Kampen, 5 Juli. Boter 1,15 a 1,30 per P21,50 a 25.50 per 20 P Aanvoer 18500 P. Schiedam 6 Juli. Moutwijn f 12,25, Jenever 17,75. Sneek6 Juli. Boter le. soort f 43,50 a 47,50, 2e. soort f 32 a 40 idem vereeniging K soort 47 a 49,50, 2«. soort 47 a 48.503". soort 45 a 46,50. Aanvoer 1163 kwart en 25 achtste vaten. Schagen 8 Juli. 6 Paarden f 50 a 200 2 Stieren 80 a 120, 65 Geldekoeien f 120 a 315, 35 Kalfkoeien 170 a 270, 25 nucht. Kalveren 8 a 20 640 Schapen 12 a 33, 12 magere Varkens f 16 a 22 55 Biggen /8a 12, Boter 0,90 a l per kgr Kippeneieren /3a 3,25, Eenden dito 3,40 per '00. Texel 6 Juli. Vette wol 2,25 per P., trage handel. Scha penboter 1 a 1,10, Koeboter 1,20 a 1,40 per P., Kipeieren 3 a 3,25 Eenden 3,50 per 100. Lammeren 6,50 a 13,50, Magere Schapen 14 a 17, Vette dito 19 a 24, Drachtige Koeien 160 a 220. Uitgeest 7 Juli. Aangevoerd 1 Koe 15013 Schapen f 27, 10 Varkens 16 180 koppen Boter van (0,65 k) f 0,90 a 0,97% 400 Eieren f 3,50 a 4 per 100, 80 Kaasjes f 0,90 a 1,40 per stuk. Honden 5 Juli. 2600 Runderen 4-6.2, 12000 Schapen en Lammeren 5-7, 300 Kalveren 5-6, Varkens 3,8-5.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3