)3uitenl<tub weesjongen boven de zestien jaren sterken drank te schenken, mag men dan andere jongens van denzelfden leeftijd aan dat gevaar blootstellen? Behooren de ouders toe te zien op de handelingen hunner kinderen men late de regenten en de beambten van het gesticht over de weezen waken. Maar het kan toch geen kwaad, zal deze of gene zeggen, aan eiken kastelein te verbie den sterken drank te verkoopen aan een weesjongen ook al is hij boven de zestien jaren al is hij ook 20 of 22 jaren oud. Ons antwoord isNeenop zich zelf kan dat geen kwaad. Zij hebben volstrekt geen sterken drank noodig en het is veel beter dat zij er zich geheel van onthouden dan dat zij worden bloot gesteld aan het gevaar van er naar te verlangen. Maar liet kan wel kwaad voor hen een bijzondere wet te maken ten aanzien van hen te verbieden wat ten aan zien van andere jongens van hun leeftijd wordt vrijge laten. De meeste weezen verkeeren in de meening dat zij bij andere kinderen worden achtergesteld dat zij met weinig liefde en toegevendheid ja met bijzon dere gestrengheid worden behandeld. Die meening is in de meeste gevallen onjuist. Soms is het tegendeel waar, en het publiek is dikwijls geneigd uit misplaatst mede lijden bij een wees uit een gesticht door de vingers te zien wat het bij een ander kind niet zou dulden en juist'hem meer toe te staan en meer toe te voegen dan 'een ander. Maar al hebben wij bier te doen met een dwalingmet een vooroordeeldat vooroordeel doet veel kwaad en daaraan mag geen voedselgeen schijn van grond worden gegeven. De wees die zich veron gelijkt en achtergesteld acht, die meent dat hij, „omdat hij maar een wees is," harder en onmeedoogender wordt behandeld dan een ander, dat hem wordt verboden wat een ander van zijn leeftijd zonder bezwaar wordt toe gestaan loopt groot gevaar van later den verkeerden weg op te gaan of een wrok een onverschilligheid te behouden, die een schaduw werpt over geheel zijn verder leven en veel goeds in hem verstikt. De trek naar het verbodene is sinds de dagen van moeder Eva nog even sterk overweldigend sterk wanneer iemand ziet dat hemhem alleenwordt verboden wat een ander wordt toegestaan en men kan er zeker van zijn, dat zoo iemand zoodra hij geheel vrij is zijn schade met woeker zal inhalen. Daarom gelooven wij dat dergelijke afzonderlijke bepalingen voor weezen altijd meer kwaad dan goed doen. Wanneer een weesjongen van 20 jaren met zijn makkers een koffiehuis of een tapperij binnengaat om een borrel te drinken dan be hoort dat zeker afgekeurd te worden maar zoowel ten aanzien van zijn makkers als van hem. Wij zijn echter vast overtuigd, dat het in verre weg de meeste ge vallen nog meer kwaad zou doen, wanneer de kastelein zijn makkers toelietmaar hem de deur wees omdat hj een wees is. Er zou groot gevaar bestaan dat die weesjongen op andere wijze, in 't geheim in 't geniep, zijn doel zou trachten te bereiken en uit de openbare tapperij geweerd, zijn toevlucht zou zoeken in de geheime kroeg, in een of ander konkelhuis, waar een ander de jenever voor hem haalt, op een plaats die nog gevaar lijker voor hem is dan de kroeg. BELGIE. Het Journal de Bruxelles deelt mede, dat de gezamenlijke bisschoppen besloten hebben het feest ter herdenking van de SOjarige onafhankelijkheid met een Te Deum te vieren Volgens dat blad kon den de bisschoppen na de onbeschofte daad waaraan de regeering zich jegens den Paus schuldig maakte welke "alle katholieken als eene beleediging beschouwen op geene andere wijze aan dat feest deel nemen. De kardinaal aartsbisschop van Mechelen had de eer in dien geest aan Z. M. den Koning te schrijven. Het godsdienstige deel vau het feest zal dus noodzakelijk vervallen. De liberale Indépendance is van gevoelen dat door die stap een dienst bewezen wordt aan de regeeringdie de geestelijkheid eene kool meende te sto ven en"aan de zaak der scheiding van kerk en staat. Vrijwillig ziet de geestelijkheid af van een ongrondwettig voorrechtslechts uit eerbied voor hetgeen vroeger ge beurde bestendigd, het voorrecht namelijk, van uitslui tend als vertegenwoordigster der verschillende eere- diensteu bij het feest op te treden. De wegens krankzinnigheid afgezette bisschop Dumont van Doornik blijft voortgaan met het openbaar maken van allerlei opzienbarende stukken en heeft thans ver scheidene brieven bekend gemaakt van de bekende Louise Lateau, ten bewijze, dat zij hem als haren recht- matigen bisschop blijft erkennen niettegenstaande den op haar uitgeoefenden dwang om zulks niet meer te doen. Uit een dezer brieven blijkt evenwel, dat ook hij niet onvoorwaardelijk gelooft aan hare wonderbare wonden. DENEMARKEN. Het Landsthing kon zich niet vereenigen met de wijzigingen, door het Eolkething in het wetsontwerp op de legerhervorming gebracht en bleef vasthouden aan hare eigen lezing. Het besloot het ontwerp aan eene gemeenschappelijke commissie uit beide kamers, elk van 15 leden, te verzenden, met welk besluit het Eolkething zich vereenigde met (13 tegen 2 st. Van de 30 leden dier commissie behooren 17 tot de rechterzijde. DUITSCHLAND. De sociaal-democraat Hasselmann deelt in de Deutsche Zeitung eenige bizonderheden mede omtrent de wijze, waarop de zaken en vooral de gelden van drukkerijen en dagbladendoor sociaal-democraten opgerichtwerden beheerd. Telkens werden in de kas van sommige beheerders te korten gevonden en zoodra gesproken werd van het doen van aangifte bij de justitie om de schuldigen te doen straffen. verklaarden de hoofden zich bereid de te korten zeiven te dekken. Een gerechtelijk onderzoek werd dan voorkomen zon der dat echter de geleden nadeelen werden gekweten. Ieder der daarbij betrokken personen wordt door hem genoemd. Aan het slot voegt hij er bij dat hij weldra nieuwe onthullingen zal doen omtrent den inwendigen toestand der sociaal-democratische partij in Duitschland, waaruit hij verbannen is geworden. Den 9 kwam de Koning van Griekenland uit Engeland te Berlijn aanom waarschijnlijk één dag aldaar te ver blijven. De kroonprins bracht hem spoedig een bezoek ENGELAND. De verschillende bladen bespreken welke houding Engeland moet aannemennu de span ning tusschen Griekenland en Turkije toeneemt. Daily News wil een oorlog tusschen die rijken voorkomen den Sultan behoort duidelijk gemaakt (e worden dat hij bij weigering om op te volgen de raadgevingen der conferentie, met Engeland zoo al niet met de an dere mogendheden, te doen zal krijgen. De Times ge looft, dat wanneer het gelukt, den Sultan werkelijk te overtuigen van de noodzakelijkheid van het afstaan van grondgebied aan Griekenland en Montenegrohij wel ministers zal aanstellen, die zich daartegen niet poo verzet ten als de tegenwoordige dweepzieke hofpartij. De engel- sche gezant kan veel doen, om den Sultan daarvan te overtuigen en zoo men de Porte te gelijk geduldig en vastberaden behandelt en de Sultan begrijptdat zoo noodig door de mogendheden strenge maatregelen zullen worden genomen, mag men van zijne zucht tot zelfbehoud verwachten, dat hij zal toegeven. Den 8 vroeg Drum mond Wolff in het lagerhuis aan minister Gladstone, of tusschen de mogendheden onderhandeld was over de vraag of zij de Porte zouden dwingen tot het goedkeu ren dor door de conferentie voorgestelde grensregeling. De minister antwoordde dat de regeering voortdu rend hare beste pogingen aanwendde ter verkrijging eener'getrouwe uitvoering van het berlijnsehe verdrag, in overleg met de overige mogendheden. De genomen besluiten waren nog niet vormelijk aan de Porte ter hand gesteld. De Porte volgde steeds de uitspraak der mogendheden wanneer zij werkelijk eensgezind waren en het zou noch billijk zijn noch van achting jegens haar getuigen wanneer men het liet voorkomen, alsof zij zich nu tegen de eenparige besluiten der mogend heden zou willen verzetten. Den heer Smith antwoordde hij, dat het bericht eener nederlaag der russen door de Chineezen zich niet bevestigd had mocht de oorlog uitbreken dan zou Engeland met Rusland onderhan delen over het waarborgen der engelsche belangen in de chineesche wateren, overeenkomstig het daartoe reeds ontvangen aanbod. Het voorstel om over te gaan tot de behandeling der artikelen van het wetsontwerp betref fende tegemoetkoming aan uit hunne hoeven gezette iersche pachters werd na langdurige beraadslaging aan genomen met 255 tegen 199 stemmen. De meeste iersche leden bleven buiten stemming. Het gerucht, dat de onder-minister voor Indiemarkies van Lans- downe zijn ontslag had genomen werd door Gladstone bevestigd. Men zegt, dat genoemd wetsontwerp betref fende Ierland aanleiding tot zijn verzoek heeft gegeven. De minister van buitenlandsche zaken Granville gaf denzelfden dag in het Hoogerhuis de verzekeringdat bij de geldelijke regeling tusschen Griekenland en Turkije acht zou worden gegeven op de rechten der grondbezitters. Daily News verklaart in eene beschouwing over de door de ministers in het parlement afgelegde verklarin gen dat men voor zoover dat blad den toestand kan beoo'rdeelen mag aannemen dat de regeering hoop heeft op eene bevredigende oplossing der tegenwoor dige moeielijkheden. FRANKRIJK. De dagbladen der linkerzijde merk ten op dat de Kamer bewijs van verzoeningsgezind heid gaf, door niet tot de onvoorwaardelijke amnestie te besluiten. Zij geloofden dat de Senaat dit begrij pen en zich daarom met het gewijzigde voorstel ver eenigen zou. Die der rechterzijde daarentegen geloof den" dat de Senaat op zijn eens genomen besluit met zou terugkomen. De minister-president de Freijcmet diende het gewijzigde ontwerp betreffende de amnestie den 8 inmiddels bij den Senaat in waarna het lid der rechterzijde Lambert vroeg, of dit nu het slot-ontwerp der regeering was? De minister antwoordde dat nij zich bij de behandeling daarover verklaren zou. Het werd daarop in handen eener commissie gestelddie onmiddellijk biieenkwam om het te onderzoeken. Ten slotte werd het spoedeischend verklaard en de behan deling op den 0 bepaald. Vooraf had de heer Muzeau versla" uitgebracht over het voorstel van den oud-mi nister" Dufaurebetreffende het recht van vereeniging. De commissie zegt daarin dat dit voorstel bij de be staande wetgeving vergeleken, eene schrede vooruit is in de vrijzinnige dichtingomdat het verzekert het toe zicht van den Staat, volkomen gelijkheid waarborgt, en hoewel geene gunst toekennende aan godsdienstige genootschappen, voor haar ook geene nadeelige uitzon dering maakt. Zij bezield met den wensch om een einde te maken aan alle vraagstukken, welke de ge moederen kunnen opwinden, stelde daarom voor, het voorstel in behandeling te nemen. Te Parijs worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor de feestviering van den II. ITaLIE. Bij de beraadslaging over het weder in behandeling genomen ontwerp tot geleidelijke af schaffing der gemaalbelasting betoogde den 6 de mi nister van financiën Magliani in de Kamer tegen- sommige afgevaardigdendat de staat van 's lands geldmiddelen die afschaffing niet onraad zaam maakte. De eindbegrooting voor 1880 sloot met een overschot van bijna 13 miljoen en de vermeer derde opbrengst der inkomstenbelasting, der successie- en zegelrechten had de verwachting overtroffen. Het verlies der 5 miljoen dat de schatkist bij gedeeltelijke afschaffing dier belasting met 1 Sept. a.s. zou lijden, was geen bezwaar en in de 3 volgende jaren zou de vermindering goed gemaakt worden door de opbrengst van verschillende vroeger goedgekeurde nieuwe belas tingen. De eigenlijke moeielijkheid zou eerst in 1881 en eenmaal diens opvolger te worden in zijn kan toor. Hij had zijn eigen zin gevolgd en was wijnkooper geworden, een vak dat beter met zijn neiging en aan leg overeenkwamen toen zijn vader hem eenmaal toegegeven had op dat punt, had hij ook kosten noch moeite aan zijn opvoeding gespaard. Piet was naar Frankrijk en Duitschland gezonden om zijn opvoeding te voltooien en daarna had Piet zich gevestigd in een van onze groote steden, waar het hem, zooals hij zelf schreef, uitstekend goed ging. Zijn vader deelde echter hij nader inzien die innige tevredenheid niet geheel en al, want zijn zoontje kostte hem vrij wat geld en toen hij zag dat hij daar niets bij won, dan de gevestigde reputatie dat zijn zoon een gezellige, joviale jongen was. besloot hij bovengemelden zoon voor een poosje onder zijn oogen terug te doen komen. Een verblijf van een paar jaar in een stadje als Weversha ven, kon, zoo meende hij, niet anders dan gunstig op Piets karakter werken en de al te heftige uitbarstingen van jovialiteit beperken of zelfs voorkomen. Met dezen Piet nu, was ik sedert mijn komst te Wevershaven op den besten voet, schoon onze karakters te veel uit één liepen, dan dat er van vriendschap sprake zou kunnen zijn, en deze Piet was het, die mij eens op een avond vond op mijne gewone wandeling langs de zee en mijne overpeinzingen afbrak op eene wijze, die verre van aan genaam was. Ik liet hem dit niet onduidelijk merken, maar hij stoorde er zich niet aan. Hij was in een opgewekte stemming nu reeds zijn huis uit geloopen omdat hij daar geen weerklank vond; daardoor was zijn onweer staanbare behoefte aan gezelligheid nog toegenomen en nu hij mij eenmaal aangeklampt had, liet hij mij niet meer los. »Mooi weertje, niet waar?," zoo begon hij. Ja, heel mooi. Je gaat zeker een verre wandeling doen »Neen, dat was ik niet van plan. Ik weet eigenlijk zelf niet wat ik doen ging, maar nu ik jou hier vind, blijf ik wat met je heen en weer loopen." Er was niets aan te doen, ik zweeg en wij liepen een tijdlang naast elkander voort. »Jongens, wat is 't hier koud," zeide Piet, zijn kraag opzettende. »Jij schijnt daar niets van te voelen." Ik had er inderdaad niets van gevoeld. »Ja, wat zal ik je zeggen?" vervolgde hij. »Bij den een werkt het op de eene manier, bij den andere weer anders. Jou schijnt het ongevoelig te maken, anders kon-je niet avond aan avond hier in deze vochtige kou doorbrengen zonder ziek te worden; en mij maakt het juist zeer gevoelig voor ieder tochtje en luchtje. Hij zette een zeer potsierlijk gezicht maar ik kon hem met aardig vinden en vroeg half knorrig: »Wat bedoel je toch? Ik begrijp je niet." Och kom, je begrijpt je-zelf niet en daarom is het heel goed dat je eens iemand ontmoet, die wat meer levensondervinding heeft dan jij. Ik zal je dan zeggen wat je mankeert: je bent verliefd." Ik voelde dat ik een kleur kreeg en dat maakte de woorden, die ik tot hem sprak, knorriger dan ik plan had ze te maken. »Nu," antwoordde hij, »dat behoef je je zoo niet aan te trekken. Ik ben zelf ook verliefd, dus staan wij in dat opzicht nog maar gelijk." Ik haalde ruimer adem nu hij over zich zelf begon. Hij had mij eenvoudig opgezocht om mij de confidentie van de een of andere verliefdheid te doen. en zou mij en wat er in mijn hart omging, wel met vrede laten. »En wie is de gelukkige, als ik vragen mag? (Wordt vervolgd). ontstaan wanneer de geheele afschaffing de inkom sten met 39 miljoen deed verminderen. In dat jaar stonden echter andere nu reeds bekende ve.meerde- ringen daartegen over en wel tot een bedrag van 10 miljoen het overige zou wel gedekt worden door de gestadige toeneming der ontvangsten. De afschaffing dier belasting was eene daad van gerechtigheid, met voortgekomen uit berekening. De meerderheid juichte den minister toe. TURKIJE. Den 5 antwoordde de Porte op het 3de punt der aan haar door de mogendheden toegezonden gelijkluidende nota handelende over Armenie dat zij ondanks alle moeielijkheden waarmede zij te kampen had als gevolg van den laatsten oorlos:steeds hare aandacht had gewijd aan de verbeteringen, voorzien bij art. 61 van het berlijnsehe verdrag. Ter bevordering van dat doel was zij begonnen met de hervorming der gendarmerie en had zij aan inlandsche officieren opgedragen haar een volledig plan aan te bieden, st zij "in gezette overweging zou nemen. De districten zullen "in gemeenten verdeeld worden het hoofd van iedere gemeente wordt gekozen uit de godsdienstige^ gezindte die de meerderheid heeftzijn plaatsvervan ger uit de minderheid. Voor een zeker aantal gemeen ten zal een hof van assises opgericht worden. Dat lid begeeft zich naar die plaatsen waar misdrijven^ of vei^ grijpen plaats vindon om het verhoor der getuigen gf makkelijk te maken en den geregelden loop van h recht te bespoedigen. Een tiende der belastingen l' halve die op tabak en zoutde godvruchtige insteld en en de in- en uitgaande rechten wordt aan ond* wijs en openbare werken besteed. Ten slotte wo't verklaard dat de armeniërs slechts 17°/0 van de e" volkmg dier streken uitmaken. CHINA. Het bevestigt zich di^t Japan, in geval'nn oorlog tusschen China en Rusland onzijdig zal blij?n> waartoe het zich vroeger reeds verbond tegenover Jus- land. Een verzoek der chineesche regeering om aulp tegen de russische vloot werd althans afgewezen. De engelsche ochtendbladen behelsden den 9 een bi zonder bericht uit Peking van den 2 dat Tschuna-How, de "ewezen gezant te 8t. Petersburgkwijtschelding van straf ontving, ten bewijze dat China Rusland's waardig heid niet wilde kwetsen en de vriendschappelijke betrek- kinken wcnschtG voort te EGttcn.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2