fitmmtlattb. ÖUcrlei. De Curie heeft de stukken in zake het geschil met België doen drukken. Daaronder is eene nota van Kardinaal Nina aan den minister Frère Orban, o. a inhoudende, dat het Vatikaan meent te weten, welken weg het bewandelen moet en dat bet niet vreest de bedreiging van Belgie, dat het de betrekkingen met het Vatikaan zal afbreken. Na den ontvang dier nota kreeg de belgische gezant baron d'Anethan onmiddelijk last de betrekkingen af te breken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De rechtbank ver oordeelde baron Matbeniji, lid van het Heerenhuis, tot 6 weken en den afgevaardigde Versovay tot 14 dagen gevangenisstraf, wegens hun duel. TURKIJE. De ontslagen minister van oorlog Os- man-pacha blijft maarschalk van het paleis. Zijn ontslag heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt en geeft aan leiding tot de veronderstelling dat de Sultan voorne mens is de aanhangige vraagstukken op vredelievende wijze te beslechten. Het berichtdat de bevelhebber van Novibazar Has- san-pacha door de albaneezen vermoord werd, is beves tigd. Toen hij eene algemeene ontwapening uitgeschre ven hadkwam Eijoub-bey met verscheidene andere opgewonden muzelmannen tegen dien maatregel bezwaren inbrengenwaarop Hassau-pacha als eenig antwoord hem een stokslag gaf. Daarop werd hij door Eijoub- bey's vrienden aangevallen en zoodanig mishandeld dat hij eenige dagen later aan de gevolgen overleed. ZUID-AMERIKA. De peruaansche regeering heeft een besluit uitgevaardigd waarbij de gewezen president Prado van zijne burgerrechten ontzet en tot militaire verlaging veroordeeld wordt wegens zijn gedrag gedu rende den oorlog tegen Chili en wegens zijn vlucht. Aide officierendie te Iquique waren bij de landing der Cbileenen en zich toen door de vreemde consuls passen lieten afgeven als niet behoorende tot de oorlogvoe renden zijn mede verlaagd in rang. 3 Kolonels wer den verder van rang en titels vervallen verklaard we gens hun lafhartig gedrag bij den slag van San Francisco. De oorlog tusschen Chili en Peru en Bolivia schijnt ten einde te loopen. Althans men begint te spreken over de door Chili op te leggen voorwaarden. Eene daarvan zou zijndat Peru de gezamenlijke oorlogs kosten en eene som van 2% miljoen peso's als oorlog schatting te verdeelen onder het chileensche leger, zou moeten betalen en Chili het district Tarapaca zou be zetten als waarborg fot dat de schatting voldaan was. Daarentegen zou Chili zich verbinden, om de helft der buitenlandsche staatsschuld van Peruwelke zich in handen van buitenlanders bevond te rekenen van het tijdstip waarop de oorlog uitbrak tot den toen be- staanden beurskoers over te nemen. Peru zou gedu rende 20 jaren zijne oorlogsvloot niet mogen vergrooten, twee torenschepen aan Chili moeten afstaan en de vestingwerken van Calloa slechten. NAGEKOMEN BERICHTEN. Te Pera werd verzekerd dat de engelsche en oos- tenrijksche regeering aan den Porte 3 weken tijd zou den geven om Dulcigno aan Montenegro over te geven en zoo dit niet geschiedde zou de engelsche regeering ter zee en de oostenrijksche te land Turkije met ge weld tot die overgave noodzaken. STATEN-GENERAAL. De afdeelingen der 2e Kamer hebben den aankoop van een gebouw op den Vijverberg te 's Gravenhage ter vestiging van ministeriëele bureaux niet voldoende gerechtvaardigd geacht meenende dat in deindien aanwezige behoefte door het tijdelijk huren van een huis kan worden voorzien. Bij de Kamer zijn wetsontwerpen ingediend tot wij ziging van art. 265 en 266 der gemeentewet en tot aanvulling van hoofdstuk IX der staatsbegrooting voor 1880. Na den heer Heydenrijck hebben den 9 nog tegen het wetsontwerp tot verhooging der loopende begroo ting van binnenlandsche zaken voor de invoering der onderwijswet, het woord gevoerd de beeren v. Baar, Wintgens en v. Nispen De heer Wintgens zeide o.a., dat men zich niet moest laten medeslepen door de yal- sche opinie geuit door enkele dagbladen en door en kele onderwijzers en schoolautoriteiten die zeiven be lang hebben bij de invoering der wet. De heer Moens vroeg en verkreeg het woord voor een persoonlijk feit, en getuigde, dat de heer Wintgens naar hem ziende en met den vinger op hem wijzende gezegd had dat hij tot voorbereiding van de herziening der schoolwet zou zijn gedreven door geldelijke belangen. Verschillende leden riepen, dat de heer W. dit niet, andere, dat hij het wel gezegd had. De heer Moens achtte het ver beneden zich op dergelijke laaghartige aantijging te antwoorden, daar hij, bij de behandeling der schoolwet, zijnen vriendendie het inspecteurstractement wilden verhoogen dit telkens ontraden had en zijne geldelijke belangen door de invoering der wet 't zij hij al of niet in het schooltoezicht bleefaltijd benadeeld zou den worden. Hij eischte derhalve de herhaling of de intrekking der laaghartige beschuldiging. De heer W. zeide: „Ik heb den naam van den heer Moens niet genoemd." De heer M. beantwoordde dit met„laf aard en verschillende leden riepen „lafaard laag hartige De heer W. hernam hierop: „Dan zeg ik: hij wien de schoen pasttrekke hem aan". (Sen satie.) De heer v. Nispen betreurde hetdat het ge beurde als een persoonlijk feit was beschouwdhij had niet kunnen zien, dat de heer W. personen be doeld had. De voorzitter verklaardedeze opmerking niet te kunnen toelaten. De heer M. had het woord gevraagd voor een persoonlijk feitopgaaf gedaan waarin het bestond en het was met goedkeuring der Kfirner behandeld. Het was thans afgedaan en hij liet daarover geen discussie meer toe. Op Texel zijn de hooiprijzen dit jaar ongekend hoog; hoewel de kwaliteit minder is dan in het vorige jaar zijn de pachtsommen veel hooger. Het grasgewas der perceelen van de doopsgez. gemeente van Burg, Waal en Oosterend bracht nagenoeg f 2250 op. Men berekent den prijs van het hooi op steel tegen 30 a 35 per wagen. De steenbakker S., van Heerlerheide bij Venlo, die in onmin leefde met zijn vierde vrouw (dezer dagen in arrest genomen omdat zij koopwaren op een valschen naam gehaald had), heeft zijn beide jongste dochtertjes, een van 1% en een van 5 jaren, en daarna zich zeiven met een scheermes den hals afgesneden. Mej. M. J. Becking te Zelhem heeft haar ver mogen vermaakt aan die gemeente. De gemeenteraad van Buren heeftgelijk die te Tielbesloten eene jaarlijksche bijdrage voor de ver langde rentegarantie van f 10000 voor een stoomtram weg van Tiel over Buren en Zoelmond naar Kuilenburg te geven. Ds. B. H. Habbema, te de-Cocksdorp op Texel heeft het beroep naar S. Hipolitushoef op Wieringen aangenomen. Te Hensbroek is beroepen ds. A. J. OnDekes van Pingjum, Ds A. H. Claassen, te Egmond-binnen heeft be dankt voor het beroep naar Krommeniedijk. In navolging van meerdere piaatsen is ook te Deventer eene kamer van navraag naar behoeftigen op gericht die bij voldoenden steun krachtig kan mede werken tot verbetering van den toestand van armen die waardig zijn eenige tegemoetkoming te ontvangen De Prov. Staten van Drenthe hebben voor den ontworpen stoomtramweg van Assen naar Stadskanaal eene toelaag van f 50000 toegestaan Gedep. Staten van Limburg hebbenop grond van art. 22 der wet op het lager onderwijs den ont slagen hoofdonderwijzer v. P., te Steyi, de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontnomen. Den 9 heeft zich te Utrecht eene schouwburg- vereeniging gevestigd en eene commissie uit haar mid den gemachtigd den stadsschouwburg met al zijn toe- behooren van mevr. de wed. Ed. de Vries aan te koopen. De vereeniging heeft tevens een kapitaal bijeen om den schouwburg nieuw in te richten waartoe teekeningen geleverd zijn door den architect F. W v. Gendt. De commissie voor het middelbaar onderwijs te Amsterdam heeft haar ontslag genomen. Naar gezegd wordt staat deze handeling in verband met de opmaking der voordracht voor een directeur van de Handelschool. De gemeenteraad van Gouda heeft den 9 besloten tot de oprichting van een progymnasium en om daar voor een Rijkssubsidie te verzoeken tot de helft der kosten. Een lOOtal leden van 2 werkmeisjes-genootschap pen uit Gent hebben den 11, 12 en 13 een bezoek aan Rotterdam den Haag en Scheveningen gebracht. Te Dordrecht had de heer Stompendisselte Rotterdam en den Haag hadden zich 6 hoofdonderwijzers ten dien ste der reizigers gesteld die onder hun geleide de rot- terdamsehe diergaarde den haagschen botanischen tuin en het Huis in 't Boeh bezichtigd hebben. Van wege het Rijk is f 5000 subsidie te beta len in 5 jaarlijksche termijnen toegestaan aan de ge meente Venloo voor het herstellen van het raadhuis in antieken stijl; en de heer Cuy pers, architect te Am sterdam uitgenoodigd daarvoor het ontwerp te maken. De gemeenteraad van Assen heeft gunstig be schikt op het verzoek om des Zondag» de schoollocalen te mogen gebruiken voor het geven van godsdienstig onderwijs De inzameling bij het zendingsfeest op Boeken rode ten voordeele van eenige zendingsvereenigingen gehouden heeft ruim f 1200 opgebracht. Den 10 is te Elburg de bliksem geslagen in een korenmolen waardoor een daar werkzame verver gedood en zijn zoon aan het been verwond werd. Aan de harddraverij te Heerhugowaardop den 11, is door 18 paarden deel genomen. De prijs werd behaald door dat van den heer J. Koopman, te Nieuwe Niedorp, bereden door J Koster, de premie door dat van den heer J. Dam, aan den Omval, bereden door den eigenaar. Tot het laatst bleef op de baan het paard van den heer C. de Wit, te Zijpe, dat achter eenvolgens tegen ieder der winners 3 ritten deed. Den 13 is te Groningen eene internationale ten toonstelling van gouden en zilveren werken geopend. Het aantal inzendingen beloopt 59benevens 100 tot opluistering. Uit 9 steden in Frankrijk, Engeland, Duitscbland, Belgie, Denemarken en Zwitserland zijn voorwerpen gezonden, door onze fabiikanten v. Kem pen Benten en Bonebakker niets De prins v. Oranje, aangezocht om donateur der Groninger Werkliedenvereeniging te wordenheeft daar op geantwoord„dat hijhoewel het goede doel der vereeniging erkennendezich tot zijn leedwezen het ge noegen moest onFeggen om als donateur der vereeni ging op te treden." Den 12 is te Vlissingenin den gevel van het huis, waarin de dichter Bellamy den 12 Nov. 1757 ge boren werd een door de ingezetenen bekostigde met zijne buste prijkende, gedenksteen onthuld, waarbij de heer J Dyserinck eene redevoering gehouden heeft en een vierstemmig lied gezongen is door de liedertafel en een koor van 80 kinderen begeleid door de muziek van het gezelschap „Ons Genoegen.'' De genoodigden, die zich op het raadhuis vereenigd hadden keerden na den afloop der plechtigheid derwaarts terugtot het bezichtigen eener Bellamy-tentoonstelling. Den 10 is door de Rijnspoorwegmaatschappij aan besteed het maken van eene goederenloods met perron en keibestrating in de Rietlanden te Amsterdam waar voor minste inschrijver was J. H. Braskamp voor 39.322. De tramweg te Groningen is den 12 feestelijk geopend. Te Yelp zijn in den nacht van 11-12uit de woning van den heer v. d. Brinktal van zilveren voorwerpen edelgesteenten en eene verzameling pen ningen door inklimming ontvreemd. Den 9 zijn te Hulsbergin Limburg3 huizen geheel en 2 gedeeltelijk afgebrand. Met uitzondering van het huis en den inboedel van den arbeider G. V. was alles tegen brandschade verzekerd. Den 11 is te 's Gravenhage, in 58jarigen leef tijd aan de gevolgen van een val overleden mr. C. v. Heukelom gedurende 50 jaren met eene korte tusschenpooslid van de 2e. Kamer voor Amsterdam. Het museum van kunstnijverheid te Haarlem heeft aan de heeren Huysen Zoon, photogralen te Hoorn, de vervaardiging opgedragen van afbeeldingen der ge bouwen en antiquiteiten aldaar. Voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor m. u. 1.'onderwijs te Lekkerkerk, tractement f 1200heeft zich niemand aangeboden. De gemeenteraad heeft tot eene nieuwe oproeping be sloten tegen eene met 200 verhoogde bezoldiging. Te Djangka in Atchin is door eenige „kwaad willigen" de nederlandsche vlag verscheurd en de vlag- gemast gekapt. De mast is weêr opgericht, een nieu we vlag geheschen en de uitlevering der schuldigen geëischt. Door wijlen de heer J. Leur H. A z. is 10,000 vermaakt nan het diaconie wees-oude mannen- en vrouwenhuis der hersteld-luth. gemeente te Amsterdam. Bij kon. besluiten van 9 Juli is opgeheven da controle der dir. bel invoerr. en acc. te Alkmaar zooals die thans bestaat, en is de indeeling der hierna genoemde controles der dir. bel., invoerr. en acc be hoorende tot de inspectie Amsterdam gewijzigd als volgtcontrole Helderkantoren HelderTexel SchagenZijpe, Terschelling, Wieringen en Nieuwe Niedorp controle Beverwijk, kant. Beverwijk, Uitgeest, Alkmaar, Alkmaar buitengemeenten en Hei'o; controle Hoorn, kant. Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Blokker, .Spanbroek en Schermerhorn; contröle Purmerend, kant. Purmerend Edam, Buiksloot, Rijp, Monnikendam, Zaandam en Wormerveer; zijn verplaatst de con troleur der dir. belastingen invoerrechten en acc.; J. F Endtzvan Weesp naar Assen; H. P. van der Tak van Alkmaar naar Hoorn. De opheffing der controle te Alkmaar getuigt zoozeer van onbekendheid met den toestand dat het niet moeie- lijk zal vallen de ongerijmdheid daarvan aan te toonen. M ij twijfelen dan ook niet of de autoriteiten zullen wel spoedig maatregelen nemen, om de intrekking van dat besluit te verkrijgen. Naar men ons mededeelt ondervinden de pogingen van het voorloopig comité voor de vee- en zuivel- tentoonstelling te Londen in ruime mate sympathie hetgeen ook blijkt uit het aanzienlijk aantal aangiften van inzendingen die reeds zijn ingekomen. Bij voort during wordt echter de steun van belanghebbenden ingeroepen. Ieder die meent puik vee of puike pro ducten te kunnen leveren melde zich bij het comité aan. Het beste dat ons land oplevert, moet bijeenge bracht worden en daarvoor worden zeer vele aanmeldingen vereischt. Door bet bestuur der engelsche tentoonstel- ling zijn op den 6den dezer twee Nederlanders in de jury benoemd t.w.de heer M. van Thai voor vee en de heer H. J Gerritsen voor zuivel. Te Londen is reeds eene geschikte plaats gevonden voor de quarantaine; goede stallingen zijn voorhanden en aan geschikt voeler zal het niet ontbreken grasvoer kan o a verstrekt worden. De consul-generaal der Nederlanden, de heer Mayde vice-consul de heer Maasonze vroegere landgenootbaron Mackay van Ophemertthans lord Reav e. a. wijden zich in Engeland aan onze zaak. Voorzeker kan aan geene betere handen de behartiging der nederlandsche belangen wor.den toevertrouwd Staats-loterij. 5e klasse. DINSDAG, 5e lijst No. 12953 en 14036 1000, No. 2056 3215, 6428, 9803, 9809 en 11214 400 No. 3429 3529, 3917 6355, 6598, 922a, 9774 en 19225 f 200 No. 4187, 8689, 9609 en 13206 100. Te Hoorn bestaat sedert kort eene Vereeniging tot aankoop van veevoeder. Reeds is voor 110,000 stuks lijnzaadkoeken ingeteekend. Tot 24 Juli staat de gele genheid tot inteekening open. Twee personen te Amsterdam, die geen milde! van bestaan hadden verkozen een verblijf in de gevangenis boven dat in de vrije lucht en stalen te dien einde de een een stukje kaarsde andere een Duitsche pijp. De politie heeft ze beide achter slot gebracht. Door den burgemeester van Rotterdam is bepaald dat gedurende de Rotterdamsche kermis „geen kunst verrichtingen of dergelijke in tenten of andere locali- teiten boven de ruimten voor het publiek bestemd zullen worden toegelaten dan boven een behoorlijk netzoodanig aangebrachtdat bij eenig ongeval toe schouwers noch vertooners letsel kunnen bekomen Er zijn door de firma Koning, 3 soorten van varens uit Texel in den handel gebracht. De blechnumvaren, is in Maart en April reeds groen terwijl de ottertong- varen winter en zomer groen blijft. De kroonvaren is de fraaiste en sierlijkste soort. p. m. 2000 potten en bakken zijn reeds van Texel verzonden. Binnenkort hoopt de firma Koning ook Texelsche aquaria in den handel te kunnen brengen. Wie voor ruim een jaar te Lunteren de boerenhof stede „de Bruine Horst" is voorbij gegaan zou bij een herhaald bezoek die streek niet meer herkennen. Het oude huis is herschapen in een prachtig kasteel om geven van grachten, heerlijke waterpartijen met rotsen en bloementuinen, een prachtig jachthuis, tuinhuizen, hertenbaan verblijven voor kleine huisdieren en pluim vee enz enz. Het geheel is in den stijl Lóuis XVI voor rekening van de familie Reygers gebouwd. In Sempervirens deelt de heer C. de Vos te Hagers- woude mededat er te Boskoop eene geele roos ia gewonnen, die hij in den handel hoopt te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2