ftimicttlattb. STAATSLOTERIJ. allerlei. komsten te dekken namelijk door verhooging der rech ten op alkohol, aangenomen. Den 16 werd weder behandeld de zaak van gravin Lambertini tegen de erfgenamen van Kardinaal Antonelii. In zee voor de haven van IJmuiden wordt een signaalboei van Courtenay geplaatstwelke een geluid geeft op dat van eene grove stoomfluit gelijkende en dus bij mistig en dik weêr de scheepvaart groote dienst kan bewijzen. Een groot aantal vischhandelaren te Amsterdam heeft bij adres aan de 2e Kamer zijne bezwaren ken baar gemaakt tegen het ontwerp op de zeevisscherijen, bepaaldelijk tegen de art. 7 en 8. Zij wenschen dat de afmeting van de verkoopbare visch niet worde ver groot het verbod van de „kuil" vervalle en de grootte der mazen worde bepaald. In den nacht van 14—15 heeft boven de gemeente Haarlemmermeer eene geduchte onweersbui gewoed. Bij den landbouwer Gr. J. v. Vuuren werden door den bliksem 4 runderen gedood en 1 gewond terwijl 1 rund en 3 paarden te water geraakten. Ook bij de land bouwers 't Hooft en v. d. Zon zijn runderen gedood. De Prov. Staten van Eriesland hebben aan de ge meente Workum een subsidie verleend van der kos ten van de verbetering der haven aldaargeraamd op 46.432. De heeren E. Lebaique te Brussel, en H. Boers, secretaris der Ned. Centraalspoorweg-maatschappij, heb ben concessie gevraagd voor een stoomtramweg van "Wageningen naar Ede. De hoofdcommissie voor de te 's Gravenhage te houden internationale visscberijtentoonstelling heeft be sloten haar niet in 1881 te houden maar tot later uit te stellen en zulks op het rapport harer naar de ten toonstelling te Berlijn gezonden commissie aan welke door de daar aanwezige buitenlandsche commissarissen het ondernemen der tentoonstelling in 1881 ontraden werd. De beambte bij de stadsbank van leening te 's Gravenhage die onlangs gevangen genomen werd onder verdenking van diefstal met braak in die instelling, is den 14 weder op vrije voeten gesteld. Mej. Aaltje Eredigeste Broek in Waterland, biedtwegens haren hoogen ouderdom hare verzame ling oudheden te koop aan Prinses Hendrik heeft den 16 het lustslot Soest- dijk betrokken. In den vroegen morgen van den 16 is te Wor- merveer de stoom-rijstpellerij „de Unie", van de heeren Wessanen en Laan, door een hevigen brand vernield. Door de goede diensten van meer dan 20 spuiten zijn de omliggende pakhuizen behouden. Volgens besluit van den Minister van Binnenland- sche Zaken zal de verkiezing in het district Amster dam voor een Lid van de Tweede Kamer ter vervan ging van den Heer Mr. C. van Heukelom plaats heb ben op Dinsdag 3 Augustus mocht herstemming noo- dig zijn, is deze vastgesteld op 17 Augustus a.s. Aan de gehouden harddraverij te Scheemda, op 16 dezer, is de prijs gewonnen door de „Graaf Adolf", van den heer G. Sevenhuizen te Warmenhuizen, pikeur W. de Boer de premie door Wilhelmina", van den heer H. van Haare te Amsterdam pikeur P. Hoek. Tot aanvulling van onze berichten omtrent de harddraverijen door de Yereeniging ,,de Hengstman" te Heer Hugo Waard gehouden, dient: dat op 11 dezer, 18 paarden deelnamen en de prijs van 100,werd behaald door „Johanna" van den heer J. Koopman te N. Niedorp pikeur J. Kosteren de premie van f 40,door „Aafke" van den heer J. Dam in de Schermeer, gereden door den eigenaar; dat op 13 Juli 12 paarden met chais of kar waren ingeschreven de prijs een nieuw zilveren beschuitdoos met 2 kristallen met zilver gemonteerde trommeltjeswerd gewonnen door „de Roos" van den heer P. Ellerbroek, te Hoorn, gereden door den eigenaar, en de premie, een paar nieuw zilveren porte-fleurs met bouquetten, door „Graaf Eloris" van den heer J. Roelete Buikslootpikeur Cs. Roele Voor het toelatings-examen tot de Kon. Mil. Academie te Breda hadden zich 198 adspiranten aan gemeld. Na keuring werden er 164 tot het mondeling onderzoek toegelaten van welke er 83 slaagden. Het getal dergenen die geplaatst kunnen worden is 70. In de vergadering der Prov. Staten van Gelder land hebben Gedep. Staten medegedeeld dat zij ne vens het watersnoodfonds bestaande uit 17600 4 p.c., 200 3 p c. en f 600 2% p.c. W. S., sedert 1855 nog in het bezit gebleven zijn van een bijzonder watersnood fonds primitief uit ongebruikt gebleven giften groot f 30,568 en sedert door belegging in staats-effecten tot circa f 66000 aangegroeid. Er werd nu besloten dit bedrag bij het provinciaal watersnoodfonds te voegen. Het departement Barneveld der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft 1000 beschikbaar gesteld geteld voor het boren van nog 2 Norton-pulten in die gemeente. Tot heemraad van den Anna-Paulownapolder is be noemd T. J. Waller, tot dijkgraaf van de Engewormer G. Battem. Bij het in aanbouw zijnde fort te Brakel heeft over eene lengte van 200 ellen eene belangrijke ver zakking plaats gehad. Even als te Giessen en Poede rooien zijn ook daar de werkzaamheden gestaakt. De Staten van Noordbrabant hebben besloten ond»r voorwaarde, dat het n. w. gedeelte der provincie niet geschaad wordt een miljoen ter beschikking te stellen van het Rijkals bijdrage in de kosten van ver betering van den waterstaatstoestand in het n. oj deel van Noordbrabant en de heropening van het Oude Maasje en een subsidie te verleenen van '/j der kos ten van herstel der doorbraak nabij Driehuizenge raamd op 100,000, mits het Rijk en de polder van Oijen een gelijk bedrag storten. Trekking der 5e klasse 8e lijst. No. 9444 14341 16604 en 16896 f 1000 No. 434, 1286, 2176 en 4539 400, No. 4337, 7401, 7751 en 9221 200, No. 849, 2356 2443, 3183, 5740, 6644, 7351, 12233 en 12444 f 100. Als een eenvoudig middel om afgesneden bloemen lang te bewaren geeft Sempervirens het volgende mid del aan de hand. Men doope de bloemen onder aan den steel bijeengehoudenin parafine-olie en hale ze er haastig uit. Om er de overtollige olie af te doen moet men ze vervolgens tusschen duim en vinger snel ronddraaien. De op die wijze behandelde bouquetten kan men een jaar lang bewaren. Weder wordt melding gemaakt van een ongeluk, veroorzaakt door bloemen in de slaapkamer. Te St. Julien-aux-Bois had een jong meisje op haren verjaardag een groot aantal ruilrers gekregendie zij in hare slaapkamer had laten liggen. Den volgenden morgen vond men haar bewusteloos op haar bed en toen de dokter gehaald werd, bleek het meisje overleden te zijn. Bloemen en planten in de slaapkamer te hebben is nadeelig; in groote hoeveelheid zijn ze daar zelfs ge vaarlijk. Bovendien leert het bovenvermelde ongeval hoe verkeerd het is, te slapen in eene kamer, die voor toevoer van versehe lucht is afgesloten. Ware in de kamerwaar het meisje sliepgestadige luchtver- versching geweestzij zou zeker niet overleden zijn. (Huisvrouw.) Men schrijft aan het Rott. Nieuwsbl. uit het Westland: Wanneer gij mij een genoegen wilt doen, mijnheer de Re dacteur, neem dan dozen brief in rouwrand op, want waar- lijk men behoeft geen pessimisi, van nature te zijn om in te zien dat de schoone dagen van Aranjuez voor het Westland vooreerst tot de geschiedenis behooren en wellicht blijven behooren als men zich niet met hart en ziel zonder zijn toevlucht te zoeken in geharre war onder elkander gaat toeleggen om den goeden naam te herwinnen Ten einde voor uw lezers die met de Westlandsche teelt niet volkomen op de hoogte zijn de zaak begrij pelijk te maken ga ik een jaar of zeven terug. Om streeks dien tijd arriveerde alhier een tuinder, die eenige jaren in Amerika had vertoefd hij bracht eenige aard appelen mee pootte die en zie wat gebeurt eene goede oogst viel hem niet alleen ten deel maar het beschot was grooter en de aardappel verkreeg veel vroeger zijn wasdom. Wel was de vrucht niet zoo smakelijk, wel bevatte zij meer water en minder eiwit, maar de grond zou haar wel veredelen. Spoedig was de roem van den „Amerikaan" bij verkorting „Kaan" over het geheele Westland verspreid en de tuinder die het initiatief had genomen verkocht den struik tegen een gulden het stuk en sloeg er een aar dig slaatje mee. De zoogenaamde „Engelschen" werden behalve te 's Gravezande en omstreken grootendeels verdrongen en waar men ze teelde deed men dit met het oog op de binnenmarkten. De mindere soort was uitsluitend voor uitvoer naar Engeland bestemd waar men dan ook in de eerste twee jaren den gewonen prijs betaalde. Doch aan alle bedriegerijen komt een eind. Weldra kwamen onze overzeesche buren tot de wetenschap, dat zij bij den neus werden genomen en dit had natuurlijk een daling ten gevolge. Maakte men verleden jaar reeds slechte prijzen, dit jaar laat het alles te wenschen over. Zoodra de handel een aanvang nam werd voor de eerste zending een rijksdaalder per kinnetje besteed vroeger beliep die prijs zeven a acht gulden. Ter nau- wernood brachten die aardappelen hun geld op, zoodat de prijzen in een minimum van tijd zoo sterk terug liepen dat de tuinders bijna niet genegen waren hun product tegen zulk een geringen koers van de hand te doen als men toch moest bloeden, dan wilde men het liever goed doen. Men koes terde echter de stille hoop dat de prijzen zouden stij gen indien de aanvoer van andere landen verminderde. Helaas in die verwachting werd men bedrogen. De Westlandsche aardappel is zijn crediet kwijten als men nu weetdat er op dit oogenblik veel meer aardappe len zijn dan in 't begin van den handel omdat zij in dien tijd verbazend zijn gegroeid dan doet men onwil lekeurig de vraag wat moet daarvan worden, want zij zijn geheel oneetbaar. Nu reeds begroot men de schade op meer dan tweemaal honderdduizendgulden. En toch zou voor 't vervolg in dien toestand wel verbetering zijn te brengen indien men meer eensge zind te werk ging maar tot nog toe is daar niet veel kans op. Wie belust is op eenige staaltjes hoe men elkaar hier de huid vol scheldt, leze de Delftsche Cou rantWeekblad voor 't Westland. Ik wil mijn pen niet bezoedelen met het neerschrijven van al die vuile insinuaties ter oorzake van kleine kinnetjesdie de maat allengs hebben verdrongen. Ligt de schuld daarvan bij de commissionairsook de tuinders de enkele goeden niet te na gesproken hebben zich met knoeierijen opgehouden. Of is het geen schelmerij om de kinnetjes met loof te vullen of door den bodem van de mand in te trappen het volume te verminderen i Jazelfs is men verleden jaar zoover gegaan oude sloffen en tutti quanti bij de aardappelen te pakken. Ten einde toch iets te doen om dit in 't vervolg te voorkomen, heeft men door het geheele Westland ver- eenigingen opgericht en inspecteurs benoemd om de kinnetjes te keuren of ze goed gevuld en of de aaraap- pelen niet te klein zijn en zou men een volgend jaar zorg er voor dragen dat de kleine mandjes uit den handel werden verbannen. En daarmee denkt men nu zijn crediet op de Engelsche markten te herstellen 't Is mogelijkmaar ik heb er geen vertrouwen in. De ondervinding heeft geleerd, dat de „Amerikaan" niet is gewild en het dus tijd wordt tot de oude soort terug te keeren. Men bepale zich voortaan tot proefnemingen om den „Amerikaan" te veredelen, maar men beplante het geheele Westland niet met een vrucht, waarvoor zelfs de varkens den neus optrekken. De aarde is op dit oogenblik bedekt met een spoor wegnet van ongeveer 400.000 kilometers. Volgens de jongste opgaven bedroeg de lengte der banen in 1878 in Europa 158,484 K.M., in Amerika 152,644 K.M., in Azië 14,279, in Australië 5590 en in Afrika 3326 K.M. Het kapitaal, dat voor het aanleggen dier banen noo- dig was geweest, bedroeg in 1875 reeds ruim 40,000 miljoen gulden en naar schatting in 1878 45,000 miljoen. Tegen 4 °f0, dus vrij matig berekend, moet dit kapitaal 1800 miljoen gulden in het jaar aan rente opbrengen, dus ongeveer 5 milj. per dag. In 1875 had Europa 42,000 lo comotieven 90000 personenwagens en een milj. bagage wagens op de geheele aarde bewogen zich 62,000 locomotieven112,000 personenwagens en 1,465,000 bagagewagens. Daarmede werden jaarlijks in Europa 1140 miljoen personen en 10,800 miljoen centenaars goederen verzonden op de geheele aarde 1550 miljoen personen en 16,130 miljoen centenaars vrachtzoodat gemiddeld dagelijks meer dan 4 miljoen menschen zich in duizelingwekkende vaart laten vervoeren. Een Duitscher heeft een octrooi genomen voor het maken van een nieuw soort weefsel dat hetzij gedeel telijk hetzij geheel uit spons bestaat. Het wordt op de volgende wijze zamengesteld Eerst worden de sponsen met een zwaren hamer sterk geslagendie alle minerale en plantaardige on zuivere bestanddeelen verbrijzeltzoodat men ze er uit verwijderen kan. Vervolgens worden ze gedroogd en met behulp van zeer nauwkeurige werktuigen in smalle, dunne reepen gesneden die aan elkander genaaid wor den, zoodat men een soort van weefsel verkrijgt. Volgens den uitvinder verschaft dit weefsel wan neer men het op de huid draagt groote voordeelen. Voor het gevaar dat sommige soorten van flanel op leveren dat de huid de daarin aanwezige kleurstoffen opneemtis men met het nieuwe weefsel geheel gevrij waard. Het trekt het zweet volkomen in zich op en vermindert dus de kansen van kou vatten. Het is een slecht warmtegeleider en houdt dan ook het lichaam op de zelfde temperatuur. Eindelijk is het uitstekend tegen rhumatiek en borstanndoeningen. Zondag 1.1. vond een geestelijke te Krenburg bet noodzakelijk zijne gemeente te onderhouden over de verdorvenheid der menschen. Vooral tegen hun eigen nietswaardigheid trok hij hevig te velde en wenschte hij hun toe dat een 14daagsehe regen zulk een zond vloed zou veroorzaken dat er van de geheele gemeente geen spoor overbleef. Een dergelijke hartelijkheid von den de Krenburgers in hunne geestelijke voorgangers wel wat erg; belegden dus dienzelfden dag nog eene vergaderingwaarin zij tot het besluit kwamen den geestelijke te verzoeken een andere gemeente te gaan opzoeken waar de menschen minder verdorven waren. Dat men met kinderen niet te voorzichtig kan zijn ondervond deze week iemand te Berlijn. Evenals vele menschen de gewoonte hebben hunne kinderen op te tillen aan de teêre armpjes somwijlen aan het hoofd zelfs, ze in de hoogte te gooien, door elkander te schudden of over den grond te rollen toonde deze vader zijne hartelijkheid jegens zijn zesjarig zoonte, door het kind flink heeu en weêr te schudden. Het gevolg was dat de banden en spieren die het hoofd met de halswervels verbindenbraken. Het leven is er wel niet mede gemoeid maar zijn leven lang zullen de spo- rqn den knaap bij blijven. Hetgeen prof. Buys Ballot betreffende de internatio nale Noordpoolexpeditie ter kennis bracht van zijn landgenootenheeft ten gevolge gehad dat hem reeds door een persoon f 200 is toegezegdbenevens een minder bedrag door vele anderen. In den dierentuin te Berlijn zag onlangs de patrouille een hangmat in de boomen hangen waarin een man lag te slapen. Bij gebrek aan een behoorlijk onderkomen had zich een werkman op die wijze ter ruste gelegd. Reeds we'">n :g had hij op diezelfde wijze de nacht door gebracht. De politie echter wilde het den man niet langer vergunnen. De sigarenfabrikanten Weinthal Co. te Rotterdam, hebben dezer dagen hun 27ste magazijn geopend en wel te Brussel. Het fraaie gebouw, in Renaissance stijl opgetrokken is gelegen Rue du Beurre 22 over de Beurs. Onze rooklievende landgenooten die in het buitenland nogal eens aan hun smakelijke Hollandsche sigaren denken zullen daar dan wel naar wensch be diend worden. Nieuwe aardappelen worden in groote hoeveelheden uit Kuilenburg naar Duitscblnnd vervoerd. Volgens het rapportdoor een Fransch ingenieur uitgebrachtzal de St. Gothard tunnel niet voor 1 Oc tober voor het verkeer worden geopend. Voor iederen dag dat het moet worden uitgesteld beloopen de aan nemers eene boete van 5000 francs. Zij betwisten ech ter deze hunne verplichting op grond van verbreking van het contract van de zijde der Maatschappij. Voor vele zeebadplaatsen i3 het van groot belang te weten hoé hoog de deeltjes zeewater op de kusten zich in de lucht verheffen; de inademing van zulke lucht is bij uitstek gezond. Om het na te gaan heeft men op verschillende plaatsen in de takelage van een stoomboot glazen buizen aangebrachtdie van binnen bestreken waren met een chroomzout. Deze zouten nu veranderen van kleur, zoodra zeewater er mede in aan raking komt. Zelfs bij kalm weder stijgt het waterstof 30 a 40 ellen hoog opwaarts. Bij storm en op steile kusten (b. v. Helgoland) zal het zich nog veel hooger verheffen.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 6