feuilleton, No. 38. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. WOENSDAG 21 JUL I. Prijs der gewone Advertentiën Omtrent abonnements-voorwaarden voor het plaatsen van advertentiën door H.H. Handelaars en Industriëelen worden gaarne inlichtingen verstrekt. Wie zich in den loop dezer maand op dit blad abonneert ontvangt de reeds verschenen nummershet feuilleton bevattendzoolang de voorraad strektgratis. Officieel Ocbccltc kennisgeving. tiuttenlanb dominé MEINDERTS' nichtje, ALKMAARSCHE COI RAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Yan 1—5 regels f 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR lirenet op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats bladBn°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge- Lente dat bet kohier voor de belasting op bet ^somtel over dienst van 1880/81 voor de wijken E en 1' op H Juli 1 os door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastmgen in Noordbolland executoir verklaard, op lieden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente belang beeft wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlyk achuit nalatig- ten einde alle geregtelijke vervo gingenwelke uit nalatig lipid zouden voortvloeiien t6 voorkomen. he jZZr, Het Hoofd van Bestuurde<ornd 19 Juli 1880. A. MACLAINE PON1. SOLLICITANTEN naar STADS-KLOKKENIST te Alk maar, waaraan verbonden is eene Darwedde van 500 wor den verzocht zich vódr 1 Augustus 1880 aan te me den b« bet Gemeentebestuur, waar tevens inlichtingen te verkrijgen zj SOLLICITANTEN naar de betrekking van HELPSTER bij bet onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de open- hare tusscbense'hool te Alkmaar, op eene jaarwedde van 40 woeden verzocht zich aan te melden bij bet Gemeentebestuur vóór 22 Juli 1880. BELGIE. Tusschen de clericale bladen blijft verschil van gevoelen bestaan over de vraag, of de clerica en aan de feesten ter herinnering aan Beigie s onaf banke- liikheid kunnen deelnemen. De heftige raden algeheele onthouding aan meer gematigde zooals het Journal de Bruxelles, raden deelneming aan, „hoewel met den dood in het hart". Den 18 namen de feesten een aanvang met eene wapenschouwingwelke van half twaalf tot half vijf duurde. De troepen trokken den Koning voor hen pa leis voorbij. De Koningin bevond zich op het balkon. Bij het feestmaal, des middags op het raadhuis aan de vertegenwoordigers der europeesche pers gegeven, stelde de heer Guillerij, voorzitter van de Kamer der afgevaar digden, een dronk in op de vorsten en vorstinnen, hoof- den van buitenlandsche staten en op de pers. De heer Gallengo van de Times antwoordde uit naam der bui. tenlandsche pers. DUITSCHLAND. De beiersche Tweede Kamer had in 1874 aan de regeering voor den bouw eener kunst academie een bedrag van 2 miljoen mark toegestaan onder uitdrukkelijke bepalingdat die som niet zou worden overschreden, waaraan de regeering be.oofd had zich stipt te zullen houden. Thans is voor de vol tooiing van dat gebouw door de regeering 380,000 mark aangevraagd, welke aanvraag in de Kamer zeer ongunstig werd ontvangen. Hoewei van verwerping van dit wetsontwerp aanzienlijke verhooging der kosten het gevolg zal worden schijnt die verwerping toch vrij zeker te zijn. PNGETjAND De minister van buitenl. zaken ant- woorddn den 10 op eene vraag va» den heer Wolff dat de mededeelingen der Porte omtrent het gevecht tus schen de Albaneezen en Montenegrin naar zijne mee ning het tegendeel der waarheid behelsden. Gladstone, datzelfde lid beantwoordende verklaarde met te vveten, dat het aan russiche oorlogschepen op weg naar China, vergund was zich te Aden of in andere engelsche be zittingen van het noodige te voorzien. Nadat een voor stel van den heer Briggs tegen het oprichten van een gedenkteeken voor prins Lodewijk Napoleon in de West minster-Abbey met 171 tegen 116 stemmen was aan genomen werd de beraadslaging voortgezet over het bekende wetsontwerp tot schadeloosstelling aan ïersche pachterswegens wanbetaling van hunne hoeven gezet. Gladstone's amendementdat tot doel had te voorzien in het gevaldat de grondeigenaar een aanbod van den pachter weigert, zonder eene billijke schikking van zijn kant voor te stellen werd na lounge beraad slaging aangenomen. Ten slotte werd de behandeling weder verdaagd waarin Gladstone aanleiding vond tot de opmerking, dat verlenging der beraadslaging over deze wet ook verlenging van den duur der zitting ten gevolge zou hebben. De verkiezing der afgevaardigden uit Chester is we gens knoeierijen vernietigd. Een der afgevaardigden, de heer Dodsonis lid van het kabinet. ERANRRIJK. De verkiezing van Trinquet com munardtot lid van den parijschen gemeenteraad is vernietigd omdat hij niet in het genot zijner staatkun dige rechten was op het oogenblik zijner verkiezing en nog geen zes maanden te Parijs had gewoond. Uit latere berichten omtrent het feest van den 14 blijkt, dat de hoogere, tot de clericalen beboerende standen aan de feestvreugde te Parijs weinig of geen deel namen. In de wijk St. Germain waar de rijkste en voor naamste ingezetenen wonen waren noch vlaggen noch andere versieringen te zien. De tribune der Jockey club bij gelegenheid der wedrennen overvolwas zeer slecht bezet en sommige voorname clericalen waren daarTomn^mmen koetsier of knecht vertegenwoordigd in de voor hen bestemde tribune. De aan de gemeente behoorende kerkgebouwen waren door de zorg van het gemeentebestuur tot hunne groote ergernis verlicht met R. (république) en E. (framjaise) en met vlaggen versiera. Maarschalk Canro'oert heeft de groote wapenschou wing den 14 bijgewoond en na den afloop zijne inge nomenheid betuigd met die plechtigheid. Het is zeide hij een nieuw leger en oprecht hoop ik, dat het ge lukkiger mag zijn dan het onze. Bij gelegenheid van een feestmaal door den voor zitter der "kamer van afgevaardigden den 17 gegeven aan de vertegenwoordigers van het fransche leger, herin nerde Gambetta in eene korte toespraak de gewichtige gebeurtenissen van den laatsten oorlog en den wanho- pigen toestand, waarin het Keizerrijk het leger ba achter gelaten. Dat het leger thans weder zoo goed ingericht was, had men naar zijn inzien alleen te dan ken aan de republikeinsche staatsinrichting. Alleen een republiek kon zulk een wonder tot stand brengen. Deze rede werd zeer toegejuicht. Het volksfeest werd den 18 's avonds herhaald on der bijna even groote deelneming der bevolking als den 14 met verlichting bals vlaggen en het zingen der Marseillaise. Te Belleville was eene groote menigte tegen woordig bij bet uitreiken van belooningen aan de weezen in het bijzijn van Gambetta die o. a. zeide dat a e klassen der bevolking eensgezind waren m het toejuichen van de ondeelbaarheid van Erankrijk en de republiek. De welvaart der republiek en hare nieuwe instellingen tarten eiken aanval, van welken kant die ook kome (herhaalde bijval). Gij hebt gisteren de driekleur- vaan toegejuichtzij is het zinnebeeld der gelijkhen buiten welke ons slechts gevaar kan dreigen. GRIEKENLAND. Den 16 werd ook te Athene de gemeenschappelijke nota der mogendheden aan de re geering overhandigd. De minister-president Trikoupis beantwoordde haar onmiddelijk met de verklaring da Griekenland zich met de beslissing der mogendheden vereenigde. De juiste inhoud van het stuk is van re- geeringswege openbaar gemaakt. In alle kerken wer dien dag een „Te Deum" gezongen en 's avonds was de stad schitterend verlicht. ITALIË. De minister-president gaf den 16 in de Kamer van afgevaardigden eenige inlichtingen over den toestand, door de besluiten der berlijnsche conferentie in het leven geroepen waaruit bleek dat de regeermg met vertrouwen de toekomst te gemoet ging en aan de handhaving van den vrede geloofde. De overeenstem ming tusschen de mogendheden was volkomen. Deze laatste verklaring was een zijdelingsch antwoord op de bewering dat Italië bizondere plannen had ten aanzien van Albanië. Een voorstel, om de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging der kieswet onmiddelijk na die over de begrooting van 1881 te houden w®r^ aangenomennadat de regeering verklaard had zich DOOR 14) M. W. MACLAINE PONT. {Vervolg.) »Een meisje, dat waarlijk lief heeft, denkt daarover niet veel. Zij volgt alleen de inspraak van haar hart omdat, enfin, omdat zij niet anders kan. Zoolang het niet zoover met haar is, geef ik er niet zooveel voor. En hij maakte een zeker klappend geluid met zijne vin gers dat mij het bloed naar het hoofd deed stijgen. »Piet," zei ik, rik geloof dat je het erop toelegt om mij boos te maken. Ik moet je waarschuwen dat het een veel te teêre zaak is, waarover wij spreken en dat je beter zoudtdoen, je gekheid tot eene andere gelegen heid te bewaren." Miju beste jongen," en hij blies met de grootste kalmte de mooiste kringetjes uit die ik ooit gezien heb, »je zoudt niet zoo boos worden als je niet wist, dat er in mijne woorden een diepe waarheid lag verborgen. Je voelt zelf, dat je al heel weinig reden hebtom te denkendat je Berta niet onverschillig zijt." »Het mag zijn zooals het wilmaar ik moet zekerheid hebben in dat opzicht. Houdt zij niet van mijdan ga ik weg en zal mij in mijn lot trachten te schikken. Voelt ze iets voor mij, welnu Ik zweeg, maar er moet iets in mijn gelaat geweest zijn, dat tot Piet's hart sprak. Hij stak mij de hand toe sHoor eens, Willem," zeide hij, »ik heb je al heel leelijk behandeld en dat spijt me een beetje. Maar nu zal ik ook alles goedmaken en je helpen. Ik kan je gelegenheid bezorgen en dat wel meer dan eens, om juf- frouw van der Linden te zien. sPiet!" riep ik uit, »je bent de beste jongen van de wereld! Zeg mijzal het spoedig zijn? »A1 gauwer dan je denkt. Overmorgen gaan haar oom en tante op een souper bij mijnheer en mevrouw Pennink en zij blijft t'huis. Ik weet zeker dat het een groot souper iswant ik heb fijnen wijn en cham pagne moeten leveren en de menschen drinken nooit iets anders dan gewone." »Dat helpt mij niet," zei ik teleurgesteld, »ik kan haar toch geen visite gaan makenals ik weet dat mijn heer en mevrouw niet t'huis zijn. »Nu dan: de volgende week geven mijnheer en me vrouw Jansen eene partij aan hunne burgerlijke familie. Je weet dat het burgerlui zijn en dat hij er zich boven op gewerkt heeft. Ik geloof dat de partij Woensdag over een week zal zijn. Mijnheer heeft mij een ha anker wijn besteldvan een minder soortje dan hij ge woonlijk drinkt en mijnheer en mevrouw Meinderts ook gevraagd. Zij hebben er toch geen verstand van, zegt hij. Mevrouw heeft het aangenomen, maar de domme komt het eerst tegen het souper. Je zoudt er dan eene theevisite kunnen maken. sUat kan ik ook," zei ik peinzend, »maar Woensdag over een week is nog wel heel lang toe. Aanstaande Vrijdag is moeder Meinderts naar de krans," vervolgde mijn vriend, »en die is hier op de Haven bij mevrouw van Rammel. Ik weet hetomdat ik er rijnwijn moet bezorgen; de hare is op en tegen Vrijdag heeft ze nieuwe besteld." »Je schijnt goed op de hoogte te zijn van al de feeste lijkheden hier." sO je weet nietwelk een aardig vak ik heb. Er is geen beter vak om de menschen te leeren kennen. Een wijnkooper mag doen wat geen ander liandelaai mag hij mag bij de menschen binnen komen, zich aan hunne tafel zetten, zijn waar aanprijzen, alle goede gaven bij hen genieten en ten slotte hunne gastvrijheid beloonen, door zijn notitieboekje uit te krijgen en te zeggen »Nu mag ik je zeker wel opschrijven voor een anker van dien of dien wijn." En uit de manier waarop ze je antwoorden, weet je dadelijk, wat je aan de mensc en hebt Daar heb je bijvoorbeeld mijnheer van Rammel, die duizend excuses maakt, als hij niet van mijn lijnen wijn koopt en zich vergenoegt met doodgewonen en dan nog een half ankertje te gelijk om de, ik weet met hoe veel, maanden. Hij is een goedig verlegen mannetje, dat zich, bij ieder woord datje zegt, er in verdiept wat je er toch wel van vinden zult, dat hij geen fijnen wijn betalen kan. En mijnheer Jansen, die een aardig for tuin heeftbestelt zonder blikken of blozen voor zijn aanstaand feest, wijn, dien mijn tante niet eens voor haar saus zou willen gebruikenomdat iedei weetat hij wel eiken dag den fijnsten wijn zou kunnen drinken als hij maar wou. Zijn vriend Henri Laks daarentegen, in de Kerkstraatbestelt je alles wat je hem voorpraat, met het gezicht van een millionairzonder er veel over na te denken, maar ook zonder er veel van te betalen. Ik kom niet dikwijls bij hem, begrijp je, en als ik hem zieblijft mijn boekje in mijn zak. Jongen je weet anders niet welk een aardig baantje ik heb, vooral hier in Wevershaven. De lui hebben niet veel te doen, staan 's morgens laat op, blijven 's nachts tot een uur of twee, half drie bij elkaar en in alle kalmte vliegt er menige üesch. En zij zijn nergens zoo gul met cham- pagneals in ditzelfde stadje. Bij iedere gelegenheid zelfs bij de geringste, vliegen de kurken tegen den zolder {Wordt vervolgd). i

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1