Ëinttettlatib. STAATSLOTERIJ. DINSDAG, 5de klasse, 9de lijst. No. 18838 100,000, No. 5113 1500, No 396, 5208. 8711, 15615 en 16115 f 1000, No. 4226, 6190, 10890 15940 en 19607 ƒ400, No. 293, 1965, 4965, 6635 en 17256 200, No. 3462, 4913, 6988, 7041, 8240, 10599, 12536, 18541, 18818 en 20941 100 Tentoonstelling te Hoorn. i. fc. daarmede te vereenigen, De verslaggever der commis sie van onderzoek van dat ontwerp verklaarde door ongesteldheid niet vóór Sept. met zijn verslag gereed te knnnen zijn. ZWEDEN. De sedert zoo vele jaren aanhangige hervorming van het leger en de vloot schijnt een stap nader tot hare oplossing te zijn gekomen. In den on langs over dit onderwerp gehouden ministerraad bood de voorzitter den Koning een verslag aan, ten bewijze dat volgens de beraadslagingen en besluiten in de wetge vende kamersde zoogenaamde indeeling (het stellen en onderhouden der soldaten door het grondbezit) on bestaanbaar was met algemeenen dienstplichtdat de volksvertegenwoordiging de legerhervorming en de re geling van het belastingstelsel in onderling verband wenschte te behandelenen van elkander afgescheiden voorstellen over die onderwerpen geen kans hadden van goedgekeurd te worden. Van al de op de legerinrich- ting betrekkelijke voordrachten was er geen die zoo veel stemmen had verkregen als die in 1878 door de commissie van den Rijksdag voorgesteld. Daar, volgens zijn gevoelen, een afdoende regeling van dat vraagstuk, naar de beschikbare middelen en omstandigheden op den door die commissie aangegeven grondslag bereikbaar was, kwam het hem voor, dat een wetsontwerp, behoudens de noodige wijzigingen, in dien geest moest opgemaakt wor den. Reeds p 20 Juni 1879 was eene commissie benoemd, belast met het doen van voorstellen, waardoor men tot billijker verdeeling der belastingen kon gerakenen daardoor was te gemoet gekomen aan de bedenkingen, door den Rijksdag vroeger te kennen gegeven. Hij mocht dus aannemen dat de Koning tevens een wets ontwerp ten behoeve der legerhervorming zou willen laten aanbieden waarbij de vloot niet vergeten mocht worden als onontbeerlijk voor de kustverdediging. Nadat de Raad zich met dit voorstel had vereenigd, benoemde de Koning twee commissiën eene voor het leger en eene voor de vlootbeide uit militairen en afgevaardigden bestaande. Den betrokken ministers werd vergund aan hare beraadslagingen deel te nemen. Zij komen in October te Stockholm bijeen en zullen zich onderling, en met genoemde belastingcommissie in betrekking stellen. ZWITSERLAND. Genève had den 14 ter eere van bet feest in Frankrijk een feestelijk aanzien. Vooral in het voornaamste gedeelte was ieder huis van de Zwitsersche of Geneefsche en de Fransche vlag voorzien en overal heerschte eene opgewonden stemming. In een der kantonnale gebouwen door de regeering voor dat doel afgestaan waarover verscheidene dagbladen ontevreden zijnwas des avonds een feestmaal van fransche republikeinen. Bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad in het kanton Freiburg den il, behaalden in zeer vele plaatsen de vereenigde liberalen en gematigde conser vatieven de overwinning over de ultramontanen. VEREENIGDE STATEN. Garfield geeft in het schrijven waarbij hij zich bereid verklaart als President op te treden mocht de keuze op hem vallen eenige aanwijzingen over zijne staatkundige richting. Hij wenscht naleving der wettelijke bepalingen op de ver kiezingen de rechten der kiezers overal te beschermen en het tellen der stemmen eerlijk te doen plaats hebben. Hij verklaartdat de door den burgeroorlog geslagen won den niet geheeld zullen zijn zoolang niet aan ieder burger het vrije en gelijkmatige genot wordt verzekerd van de burgerlijke en staatkundige rechten hem bij de grondwet en de andere wetten gewaarborgd, en dat alle pogingen der regeering naar dat doel gericht moeten zijn. Iedere Staat moet voor zich in ruime mate het volksonderwijs bevorderende Staat mag geen hulp verstrekken aan gezindte-scholen en voor alles wat belastingen betreftmoeten Staat en Kerk volkomen gescheiden zijn. Hij stelt voor, het overschot op de ontvangsten te besteden tot schuldaflossinghij is voor stander van de hervatting der betaling in geld en in geen geval mag de welvaart van het land door onzekere proefnemingen op geldelijk gebied in de waagschaal worden gesteld. Ook is hij voor de vaststelling van een tariefwaardoor America met gelijke wapenen tegen vreemden arbeid en kapitaal in het strijdperk zal kunnen treden en beveelt hij eenen gastvrijen ontvang van alle landverhuizers aanuitgezonderd Chineezen. De toe voer van werkkrachten in zulk eene groote mate als van de Chineezen plaats heeft is een kwaad, waarin voor zien moet worden. Ten slotte verklaart hij zich voor hervorming van den burgerlijken dienst in overleg met bet congres. STATEN-GENERAAL. De 2e. Kamer heeft den 16 nog aangenomen de ontwerpen tot het toestaan van een crediet voor eene onverevende indische vordering met 55 tegen 1tot kwijtschelding eener vordering aan Christie Nolet en de Kuypermet 53 tegen 6 tot kwijtschelding van een deel eener vordering aan Hoeboer te Nijmegen met 36 tegen 22 tot verhooging van de surinaamsche be grooting (kadastrale kaart) met 50 tegen 6 tot be krachtiging van den onderhandschen verkoop van 2 ge deelten der voormalige linie aan Groningen met 55 tegen 8, tot verhooging van hoofdstukken II en X der staatsbegrooting, en tot goedkeuring eener overeenkomst met Pruisen omtrent de grensscheiding tusschen Win terswijk en Barloo met alg. st. Den 17 zijn nog een parig goedgekeurd de ontwerpen tot: bekrachtiging van verkoop van eene sloot aan den polder de Breede Wa tering bij Yerseke; wijziging en aanvulling van hoofd stukken III en VI der staatsbegrooting vaststelling van uitgaven wegens verstrekkingen door het marine departement dienst 1880onteigening ten behoeve van een spoorweg van Zwaluwe naar 's Hertogenbosch en de verbetering der Norgervaart. De conclusie van het verslag der commissie nopens het adres van dr. v. Baumhauereervol ontslagen adviseur van het dep. van binn. zaken, verzoekende weder genot van het hem vroeger toegekend wachtgeld, strekkende om de regee- ringsinlicntingen voor kennisgeving aan te nemen is aangenomen met 52 tegen 4, die, met gelijke strekking, ten aanzien van het adres van den kerkeraad der christ.-geref. gemeente te Nieuw-Amsterdam, verzoekende om bescherming rust en veiligheid te verschaffen, met alg. st. [de procureur-generaal te Leeuwarden en de officier van justitie te Assen meenden aanvankelijk de minderheid in het bezit van het kerkgebouw te moeten herstellen, maar de 2 opvolgende ministers waren voor onthouding van inmenging en alleen bij ongeregeldheden en misdrijven voor tusschenkomst der policie]. Nadat de Kamer hare huishoudelijke raming in besloten zitting had vastgesteldis zij op reces gescheiden. De commissie van rapporteurs heeft haren arbeid ten aanzien van het ontwerp-strafwetboek voltooid. De le. Kamer is tegen 26 Juli bijeengeroepen. De Prov. Staten van Groningen hebben afwijzend beschikt op het verzoek der vennootschap, die een tram weg aanlegt langs een gedeelte van Stadskanaal over Wildervank, Veendam en Muntendam nrar de station Zuidbroek om geldelijke ondersteuning voor den aanleg. Een aantal commiezen der posterijen heeft een adres gericht aan den minister van waterstaatverbe tering van hunnen toestand vragende. De te Groningen vergaderde leden der Maat schappij van Nijverheid hebben den 15, nog vóór het dinerwaaraan ongeveer 125 personen deel namen een bezoek gebracht aan de ambachtsschool en de volks gaarkeuken. Den 16 zijn 23 leden gespoord naar Zuid broek van waar met rijtuigen een toer gedaan werd langs Muntendam Veendam Stadskanaal Onstwedde en Blijham naar Winschoten. Na hier gedineerd te hebben keerden de bezoekers 's avonds per spoortrein naar Groningen terug. Den 16 in den vroegen morgen zijn door de Tramway-maatschappij te Botterdam proeven genomen om de paarden voor de tramwagens te vervangen door muilezels. De beesten waren tamelijk gewillig en over het geheel hebben de proeven wel voldaan Den 15 is te Almelo de bliksem in 3 fabrieken ge slagen. Van de Twentsche stoomwatteufabriek is de schoorsteen gedeeltelijk verbrijzeld en de groote stoom ketel stuk geslagen de fabrieken der firma's Hofkes 6 Co. en H. B. Scholten leden geringe schade. De toren der r. c. kerk werd getroffen eenige pilaren en 2 zware balken werden vernield. In het daarnaast gelegen kloos ter der franciscanessen sloeg de bliksem door het dak en is een plafond gescheurd Ook in de machinale brei inrichting van Meibergen sloeg de bliksem in, maar baande hij zich een uitweg door een open raam. In den omtrek van Zutfen is van den heer Kerkhof een hooischuur afgebrand en een os doodgeslagen te Drempt een daghuurderswoning grootendeels verbrijzeld onder Terwouden eene boerenhuizing van den heer Binkes te Bolswardbewoond door S. G. v. d. Meermet den inboedel afgebrand (een en ander verzekerd)nabij Scherpenzeel de hofstede van C. v. V., met inboedel 7 koeien en eenig bankpapier (inboedel niet verzekerd), boven Goor eene boerenwoning, te Tubbergen eene kapitale grutterswoningte S. Geertruid bij Maastricht 3 huizen en stallingen. Te Ootmarsum is eene boeren woning aanmerkelijk beschadigd. In eene weide te Zevenaar zijn een paard en een veulen gedood. In het oosten des lands is ook door den hagel veel schade aan de gewassen toegebracht. Den 16 zijn schuur en wagenhuis van den land bouwer J. Talderman te Oost-Souburg ten gevolge van het onweder afgebrand (alles veriekerd), is te Apel doorn een arbeider gedood, te Wageningen een schoor steen stuk geslagente Gorredijk de houtzaagmolen van Gebr. Posthuma getroffen en beschadigd, onder Voorthuizen, gem. Barneveld een molen inde asch gelegd. In den nacht van 1617 is te Capelle de her berg Dijk- en IJselzicht door den bliksem getroffen en met de daarbij staande schuur afgebrand. Alles was verzekerd behalve het hooi. De bliksem is ook gesla gen in een der vleugels van de cellulaire gevangenis te Rotterdamwaardoor 2 steenen luchtkokers vernield werden de steenmassa het plafond deed bezwijken en, daarmede naar beneden vallendeden 3 palm dikken vloer vernielde en in den onderbouw terecht kwam. In den nacht van 17 op 18 is in de weide nabij Schoonhoven een paard door den bliksem gedood zijn te Boschkapelle de hofstede van den landbouwer H. de Moor, onder Woensdrecht die van .Adriaansen, in de Wouwsche-plamage eene van bn. de Caters te Antwer pen in brand geslagen en geheel vernield is een der roeden van den Heimolen omstreeks Bergen op Zoom, verbrijzeld, en zijn in de buurtschap de Looy, onder Ot- tersumhuis en stal van den landbouwer J. v. Eyck gedeeltelijk vernield 2 koeien werden gedood en van den zoon in den stal zijnde de klompen van de voe ten verbrijzeld. Aangaande den moord den 14 op Kattenburg te Amsterdam gepleegd verneemt men dat de op het Kwakerspad wonende dader zekere Baltus, zijne vrouw, met welke hij 18 jaren gehuwd geweest was maar die hemmet medeneming van een deel der goederen verlaten had en nu op eene bovenverdieping met een marinier leefde heeft opgezocht om haar eens flink „af te ranselen" met haar worstelende een zijner vingers heeft verwond en daarop zoo woedend is geworden dat hij een broodmes nam en haar met alle kracht den strot doorsneed. Na zijne handen afgewasschen te heb ben heeft hij een door de vrouw verpleegd kindje medegenomende deur gesloten en zijne woning opge zochteen zijner buren te hulp roepende om een ver band op zijn vinger te leggen. De Prov. Staten van Friesland hebben de aan de provincie behoorende oudheidkundige voorwerpen in be heer toezicht en onderhoud afgestaan aan het Friesch Genootschap en daaraan tevens een jaarlijksch subsidie van 500 verleend. Voor het badhuis voor minvermogenden te Zand- voort is van een menschen vriend voor de zesde maal eene jaargift van 500 ontvangen. De Haagsche Panorama-maatschappij opent den 21 en 22 de inschrijving voor haar kapitaal van 3 ton, in aandeelen van 1000 uit te geven tegen den prijs van 115 p. c. Aan den heer Saaymans Vader die wegens zijne hooge jaren in 1879 niet wenschte herkozen te worden als lid der 2e Kamer is door zijne geestverwanten een huldeblijk aangeboden waartoe bijdragen van 10 en 25 cents waren ingezameld. De Senaat der utrechtsche hoogeschool heeft een adres aan de 2e. Kamer gericht, tegen het ingediende ontwerp tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, wel goedkeurende de opheffing der bepalingdat een vijfde college slechts tegen betaling van ƒ80 kan worden bijgewoondmaar vreezeudedat het vorderen van 200 voor elk studiejaar menigeen zal bewegen om in het geheel geen lessen hij te wonen. Den 17 is te Utrecht besteed het afbreken en vernieuwen der Catharijnebrugwaarvoor minste in schrijver was M. Schröders te IJselmonde, voor ƒ59,162. Het kasteel Marquetteonder Heemskerk zal niet, zooals oorspronkelijk het plan was, publiek ver kocht worden maar in onbewoonden toestand blijven. Van het zware hout zal een gedeelte verkocht worden. Den 18 is in de bad- en zweminrichting van den heer Löwenstrom te Amsterdam, van wege de „Amster- damscbe Zwemelub", ter viering van haar tienjarig bestaan, een nationale zwemwedstrijd gehouden, waaraan 168 liefhebbers, en daaronder uit Apeldoorn, Aalsmeer, Utrecht Sneek, Leiden Rotterdam en Oranienstein, hebben deel genomen. Het feest werd opgeluisterd door de muziek der kapel van het regiment huzaren uit Haarlem en besloten door een diner van een aantal liefhebbers in het bótel-Adrian. Den 18 is te Amsterdam plotseling overleden de hoogleeraar dr. L. Lehmann directeur der Rijkskweek school voor vroedvrouwen vermaard als verloskundige. Den 19 is ten raadhuize te Amsterdam aanbesteed het bouwen van een physisch laboratorium «oor de universiteitwaarvoor minste inschrijver was W. L. Leibbrandt, voor 82,540. Den 18 zijn 4 jongelieden uit de gemeente I Jsel- muiden, van 17 tot 23 jaren oud, op het Ganzendiep bij Kampen met eene zeilboot omgeslagen met het treurig gevolg dat allen verdronken. Voor het bouwen eener branderij voor den heer Scholten te Delft is minste inschrijver A. Kudders te Schiedam, voor 18,750. De evecuteurs-testamentair van wijlen bn. v. Bra- kel hebben dezer dagen de aan het Rijks-museum te Amsterdam gelegateerde verzameling oude en moderne kunstwerken geschat op ongeveer 50,000 ter be schikking van den minister van binnenl. zaken gesteld. B en W. van Amsterdam hebben rapnort uitge bracht op het voorstel door de heeren Metelerkamp c. s. aan den raad ingediend om aan een ieder, die zich aanmeldt, inzage te geven van de kohieren der inkomsten-belasting. Onder overlegging van hunne vroe gere aan Gedeputeerde Staten van Noordholland te dezer zake uitgebrachte adviezen en van de inlichtin gen door den minister Kappeyne aan de Tweede Ka mer verstrekt op het indertijd aan die vergadering door den heer Metelerkamp gericht adres, blijven zij bij hun gevoelen volharden en ontraden de aanneming van dit voorstel. Naar aanleiding van eene door den rechter-com- missaris te 's Hertogenbosch ingestelde instructie is de notaris J. S. J., te Veen als beschuldigd van mis bruik van vertrouwen in hechtenis genomen. Het bestuur der Maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam heeft het eerelidmaatschap aangeboden aan jr. mr. Victor de Stuers, referendaris bij het dept. van binn. zaken. Al te weinig bezoeken wij, alkmaardersde oude hoofdstad van Westfriesland. Zullen wij een rijtoer makendan wenden wij ons in den regel west- en zuidwaarts, naar duin en bosch. De open, onbelom- merde wegen houden ons van het noorden en oosten terug en zij dit van het eerste terecht, van het laatste zeker te onrecht. Heeft men slechts den moed om den halven afstand tusschen de twee zustersteden te overschrijden dan bevindt men zich in een landschap, dat tot het rijkste van Holland kan gerekend worden en, bij veel eigenaardigs, waardoor het zich kenmerkt, ook geen schoonheid mi3t Wei- en bouwland moes tuinen en boomgaarden wisselen elkander gedurig af, alle wegen (helaas door wagens met hijgende honden en ruwe meesters bereden) zijn bestraat of behard en met boomen vaak te veel omhoog gesnoeid be planten daar langs, achter van vuurrood geverfde ijzeren hekken omgeven bloemtuinen, prijken de groote, veelal met snijwerk versierde boerenwoningen, die luide van de welvaart harer bezitters getuigen. In de talrijke dorpen trekken flinke raadhuizen en scholen met wijzer-barometers op de gevels prachtige pastoriën en kerken de aandacht, en meermalen bieden de woningen en tuinen van een burgemeester, een notaris, een ge neesheer of een rentenier voorbeelden aan van goeden smaak, die het oog van den bezoeker aangenaam treffen. In dit gezegend oord in deze lachende omgeving ligt, als met de voeten in de zilveren Zuiderzee badende Hoorn, dat wel veel van zijne vroegere grootheid heeft verloren maar met zijne 10000 inwoners bronnen van bestaan en van welvaart vindt in de behoeften en het handelsverkeer der bevolking van den wijden vrucht-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2