QlUevlcu ^Telegrafische Ccrichtcn. ^taös-iacrichtcn. t baren omtrek. Tal van groote en goed voorziene win kels zijn er dan ook op berekend om het platteland te voorzien van alles wat het noodig heeft of onnoodig begeerten deze winkels geven aan enkele hoofdstraten, zooals het Noord en de Nieuwstraateen goed figuur. Het karakter der stad wordt intusschen meer bepaald door een aantal hoofdgebouwen uit vorige, deels ook uit la tere tijden, zooals de noorder- en oosterkerken den hoofd toren, het tribunaal, het stadshuis, het waaggebouw, het l nieuwe post- en telegraafkantoor, hot S. Jansgasthuis enz., waarvan de gevels voor bouwkundigen belangrijk zijn. Me nig huis geeft in gevelsteenen afbeeldingen en opschriften, welke herinneren aan vroegere toestanden en voorvallen. Menig ander geeft den indruk, dat in de laatste jaren een smaakvol architect den hoornschen bij het bouwen of her stellen hunner woningen heeft ter zijde gestaan, en men mag wenschen dat de heer Bleysal heeft hij Hoorn voor Amsterdam verlaten met zijne vroegere stadgenooten in veelvuldige betrekking zal blijven staan. Moge de stad die hem waarlijk veel verplicht is, en zich eerlang ook op een door hem ontworpen r. c. kerk zal kun nen beroemen, zich ook van de talenten van dezen haren zoon bedienen om de verbrande Groote kerk, thans een trotsche en bezienswaardige bouwval, waarvan de alleen staande jonische frontzuilen zoo in strijd zijn met de gothi- sche bestanddeelen van het oudere werk te herstellen. Reizigers plegen niet bij voorkeur de achterbuurten der steden te bezoeken tenzij schildersvoor wie de meest vervallen en vuile hoeken de schilderachtigste zijn. Hoorn is rijk bedeeld van zulke plekjeswaar om te beginnen met het begin de stratenmaker een goéd werk zou kunnen verrichten. Langs dergelijk hobbelig pad het Achterom bereiken wij „het Park", eene inrichting, welke vele steden Hoorn benijden mogen: eene groote oppervlakte met boomen en heesters om ringd en belommerd van 2 muziektempels voorzien en daarnevens eene groote sierlijk gebouwde zaalal weder een gewrocht van den heer Bleys. In deze zaal, en voor zooveel noodig in het park daarbuiten heeft de in leden zoo talrijke „Vereeniging voot Volksver maken" thanster viering van haar tienjarig bestaan eene tentoonstelling aangerichtwelke j.l. zondag met eefie toespraak van den voorzitter dr Aghina is ge- i opend en voor velen eene aanleiding te meer mag zijn om dezer dagen den tocht naar Hoorn te ondernemen. Donderdag en zondag a. s. wordt zij 's middags en 's avonds door muziekuitvoeringen opgeluisterd zondag avond met een vuurwerk besloten. Aan allerlei en daaronder fraaie voorwerpen van kunst en nijverheid aan oud- en zeldzaamheden ontbreekt het op deze ten toonstelling nietwij stellen ons voorhaar in een volgend nummer eenigermate te beschrijven, thans onze lezers slechts willende opwekken tot een bezoek van haarvan de stad waar zij gehouden wordten niet minder van bet rijke Drechterland het gedeelte van Westfriesland waarin die stad gelegen is. liet heeft er van meldt de Zutph. Cour., of wij nu eens een aardappelenjaar zullen belevenzooals er in eenige tientallen van jaren nog maar zelden is voorge komen. In de maand Mei is het loof van twee tot viermalen toe afgevroren, en dit is ten goede gekomen aan den knol. In het vorige jaar had men, begin Juli, reeds de ziekte in het loof, en nu bespeurt men er nog niets van. Mogt evenwel de ziekte eens onverhoopt uitbreken, dan geeft dit nog weinig reden tot bezorgd heid omdat bij nagenoeg alle soortende knollen krachtig zijn ontwikkeld Den 16 viel een kind te Hoorn al spelende te water. Onmiddelijk springt de vader het na niettegenstaande hij niet kon zwemmen beiden geraakten echter onder een vlot. Dit ziende begeeft zich de schipper Jan Mo raal van Meppel, te water en slaagt er na verbazende krachtsinspanning in vader en kind te redden. De kloeke redder werd met een luid hoerah door de toe gestroomde menigte begroet. Een Engelsch blad meldde dezer dagen als een bij zonderheid dat er een steur gevangen was die 3 cen tenaars woog. Een 'lezer schrijft echter aan dat blad dat dit volstrekt zoo iets bijzonders niet is daar voor «enige maanden bij Helgoland een steur gevangen werd, die 11 voet en 4 duitn lang was en ruim 5 centenaars woog. Hoe barbaarsch het hier en daar in het groote Cza renrijk nog kan toegaan blijkt opnieuw uit de geschie denis eener „lijfstraffelijke rechtspleging", die in het gouvernement Wilna heeft plaats gehad Naar uit die Streek werd geschrevenkwam den 23sten April een onbekende vijf-en-twintigjarige jonkman in het dorp I Dolnyje Jageljany aan. Vermoeid zocht hij een rust plaats in den hof van een soldaat doch werd spoedig door het blaften van een hond opgeschrikt. De bewoner van den hof, die onmiddelijk naar buiten schoot meende in den jongen man een paardendief te herkennendie ïeeds sedert eenigen tijd de streek onveilig maakte en ■voerde hem naar het hoofd van het dorp. Dat de jongeman een Israëliet was, gold in de oogen van het oppermachtig dorpshoofd als een afdoend bewijs daar deze zrjlf in korten tijd eenige paarden had verloren werden den ongelukkige gevangene die zich geen kwaad bewust wasallerlei folteringen aangedaan om hem tot bekentenis te brengen. Toen dit niet ge- V lukte werd hij onder algemeen gejubel ter dood ver oordeeld. Een jonge boer nam aan dat „karreweitje" wel op te knappen. De man werd 's nachts naar den zeekant gebracht, waar men hem een zak over het hoofd wierp, die met vijf steenen was bezwaard. Zoo werd de on gelukkige langzaam met de voeten in het water gedom peld. Halverwege werd opnieuw een verhoor ingesteld, maar ook dit baatte niets. De jonkman was voor het eerst in die streek) en had dus niets te bekennen. Zijne onschuldsbetuigingien hielpen hem echter nietmen liet mem zinken. Eerst dezer dagen spoelde bet lijk weer aan strand en werd de zaak ruchtbaar. Onmiddelijk stelde de Regeering een onderzoek in en de boer die zich zelf tot scherprechter Had opgeworpenwerd in hechtenis genomen en zal zijn straf nu zeker niet ontgaan. Omtrent de aanhouding van den man die inbraak heeft gepleegd te Heemstede en Velp op het perron te Arnhem verneemt men nader dat de dief reeds se dert een paar dagen binnen Arnhem verblijf hield en een oude kennis was van de politie. Hij beeft te Arnhem één jaar en in Leeuwarden eenige jaren inde gevangenis doorgebracht. In den nacht van vrijdag op Zaterdag jl. had hij zich in een bordeel opgehouden en daar aan een van het vrouwelijk personeel een kost baren ring ten geschenke gegeven. Den volgenden morgen vroeg bij het geschenk terug om tegen een andere kostbaarheid uit zijne rijkelijk van die voorwer pen voorziene reistasch te verwisselen. Aan dit verzoek werd gevolg gegevenmaar de bordeelhoudster vond er aanleiding in de politie te waarschuwen. De man werd op 't punt staande naar Deventer te vertrekken in de vestibule van het stationsgebouw op aanwijzing van de bordeelhoudster door 5 agenten van politie gearresteerd. Zijne bagage had hij in de 3e kl. wachtkamer ter bewaring gegeven. Daartoe behoorde o. a. eene revolver waarmede op 't bureau van politie een ernstig ongeluk had kunnen plaats hebben daar de revolver, die geladen was, onverwachts afging Nog wordt gemeld dat bij den dader, z^iere Fried- ricb Muller, ook de gouden voorwerpen zijn gevonden, ontvreemd bij jhr. van Merlen. Door den minister van marine is bepaald dat aan elk Nederlandsch schip zal worden verstrekt een ex. van het werk Leven en Streven van den luitenant ter zee 2e kl. L. R. Koolemans Beynen door Ch. Boissevain. In de Amst. Ct. wordt een beschrijving gegeven van een prachtig tapijt, 14,5 bij 6,6 M. groot, dat bestemd is voor de kraamkamer van H. M. de Koningin te 's-Gravenbage. De bewerking van het kleed is in over eenstemming met de muurbekleeding in de zaalwaar van de schetsteekening door H. M. persoonlijk werd vervaardigd. Dezer dagen is nabij Bremen een gele aal gevangen, een zeldzaamheid die voor zoover men weet tot nu toe nog nimmer is voorgekomen. Het dier dat tege lijk met een aantal gewone alen gevangen werd is 36 cM. lang en heeft een lichtgele kleurdie aan de buik donkerder wordt en bij den staart en rugvinnen in oranje overgaat. Te Lissabon wordt op dit oogenblik een groot pro ces de seandale gevoerd. De graaf de Penamacor, een der hoogste hofdignitarissen is wegens 't namaken van Portugeesehe bankbiljetten vervolgd. Nadat hij door de jury was vrijgesproken beeft men hem opnieuw gevat om de zaak voor een hoogeren rechter te brengen. Te Vitry zijn twee, door twee huisgezinnen bewoonde huizen eensklaps des nachts ingestort. Na een arbeid van drie uren mogt 't aan eenige soldaten van het garnizoen gelukken, negen der onder het puin bedolven slagtoffers te voorschijn te brengen. Een man en een meisje van 6 jaren lieten er het leven bij. Op den Badhuisweg te Scheveningen is een kind met een der beenen onder den tram geraaktmet het gevolg dat dit lichaamsdeel vermoedelijk zal moeten worden afgezet. Te Beverwijk en omliggende gemeenten waar men het getal tuinders op ongeveer 300 kan schatten. wo"dt in dezen tijd iedere week voor ruim 20,000 aan vruch ten uitgevoerd. Door den gemeenteraad van Hoorn is besloten bij den aanstaanden cursus voor meisjes op de Hoogere Burgerschool vooreerst niet meer dan 25 toetelaten. Mochten zich meer aanmelden zullen de bekwaamste de voorkeur genieten. Te Bergen op Zoom is een jongen van 6 jaar door een zonnesteek getroffen en kort daarna aan de gevol gen overleden. In den nacht van Zondag op Maandag ontdekte een tapper te Leiden dat bij zijn bovenhuurman brand was. Onmiddelijk naar boven snellende bleek het dat L., wiens vrouw hem sedert 14 dagen verlaten had wakker wasdoch niet verkoos de deur te openen roepende „Ga maar heen buurtjehet zal wel schik ken." Eerst toen een agent van politie was geroepen werd de deur door L. geopend waarna men bevond, dat eene massa kleederen op den grond brandende la gen terwijl reeds een gat in den vloer was gebrand. L., die geheel gekleed wasrookte een goudsehe pijp, en had zijne ramen opengeschoven, voor één van welke hij geze'en was, geen moeite voor blusscben doende. De politie, die dit alles zeer vreemd vond, nam L. in verzekerde bewaring. Hij kon geen voldoende verkla ring omtrent het ontstaan van den brand geven. Er was niets verzekerd. De politie doet een gestreng on derzoek. Tb. Rivers de bekende rozenkweekerneemt het volgende middel te baat om zijne stamrozen van blad luizen te zuiveren 125 gr. kwassia spaanders worden IQ minuten lang in 4 tot 5 liter water gekookt; de vloeistof zij_it men door een en lost er dan 125 gr. fijne zeep in op. Is bet mengsel bekoeld roert men het goed om. en spuit men er de rozen flink mee in, nog beter is het de jonge knoppen en loten er mede af te wasschen. Na een kwartier tijds kan men de doode luizen door de plant met zuiver water te bespuiten gemakkelijk verwijderen. De beroemde pianist Henry Ketten was eens te St. Francisco bij een rijk koopman, een van die ondragelijke, onbeschaafde parvenus zooals men daar vele vindtop een partij genoodigden kwam er met zijne vrouw evenals elke andere verwachtte gast. Tot zijne verba zing echter zag hij, dat het geheele gezelschap reeds in een kalven kring had plaats genomen als in een concert zaal en werd hij dadelijk door zijn gastheer geprest om „wat te spelen". De beleefde Franscliman voldeed aan dit verzoek en op gedurig aandringen bleef hij bijna twee uren lang het gezelschap „amuseeren." Toen hij eindelijk dood af was, werd liet souper aan gekondigd waarop de gastheer opstond en zeide „Je hebt weergaascli mooi getrommeld Ketten braaf ge daan oude jongen Als je nu nog wat quadrilles en polka's voor de jongelui wilt spelenterwijl wij gaan schransen zal ik mijne kleine meid straks naar boven zenden om je af te lossen of als je wilt zal ik hier wat voor je laten komen, dat kun je dan op de piano eten. Ik had eerst een paar fiedelaars willen nemen; maar mijne vrouw zei, dat je er niet tegen zoudt heb ben. Als je heen gaatzal ik het wel goed met je maken." De verbaasde kunstenaar zag den spreker die zooals bekend was, in de goeden, ouden tijd een kroeg houder was geweest eenige oogenblikken verstomd aan maar hij bedwong zich keerde zich bedaard om en begon volgens verlangenden marsch te spelen. Toen liet geheele gezelschap in de zaal terug was ver hief hij zijne stem en zeide: „Laat wat rum en cilroea binnen brengen." Dit geschiedde. „Maak mij daar nu een grog van goede vriend zeide Ketten zijn oogen op zijn gastheer vestigende „Ieder in ziin vak." Er heerschte eene doodsclie stilte en met een akelige poging om het als eene grap op te nemen maakte de parvenu het glas grog klaar en overhandigde het. aan Ketten. Deze proefde critisch. „Je hebt het verleerd, m'jn goede man. In mijn hotel kunnen zij er beter mee terecht. Daar wat er over is is voor jou." En na den verbluften millionair, die van schaamte wel door den grond had willen zinken een halven dol lar toegeworpen te hebben gaf bij zijne vrouw den arm en ging heen. Uit het stedeke Bilston bij Wolverhampton wordt gemeld dat op één dag twee gasontploffingen plaats hadden waardoor evenals te Londen de straten over een groote lengte werden opgebroken en de huizen met steem n en modder gebombardeerd. Konstantinopel, 20 Juli. De moordenaar van mevrouw Skobeleflf is een "ussische kapitein na den moord trachtte hij zich zelf te dooden. Ten gevolge van het gehouden vergelijkend examen wordt met Sept. e. k. als cadet voor de genie hier te lande aan de Kon. Militaire Academie geplaatst P. A. M Hackstroh. Tot deelneming aan het concours tegen den aan staanden winter uitgeschreven door de rederijkerskamer Bilderdijk alhier, zijn uit de zich aangemeld hebbende véreenigingen bij loting aangewezen voor bet drama de Dilettantenclub van AmsterdamTollens van Delft, Oefening en Vriendschap van 's Gravenhage Jan van Beers van Utrecht, Tbaha van Amsterdam en de Gé- nestet van Utrecht; voor het blijspel Cecilia van Am sterdam Olympia van den Helder, Melpomeue van Amsterdam, V. W. O. G. van Amsterdam Vrede en Vriendschap van Rotterdam en de Ware Vrienden van Amsterdam. De arrondissementsrechtbank heeft den 20 P. K., landbouwe te Castricum wegens het op 22 Mei roe keloos overrijden van een zoontje van B. alhier ver oordeeld tot eene maand eenzame opsluiting, 8 boete (of een dag celstraf)150 schadevergoeding aan de civiele partij en de kosten. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Donderdag, 18 Juli. des avonds te 7% uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Feestmarseh van Körner. 2. „Une Fête Champêtre," Grande Ouverture van Labory. 3. Mosaïque sur l'Opéra „Une Folie a Home," van Ricci. 4. Concert Aria voor Clarinet Obligato" van Bergson. 5. „Marsch Triompkale" de l'Opéra „Le Tannkauser" van Wagner. 6. Romance in F. pour Clari- netto solo van Beethoven 7. Grande Potpourri sur des motifs de l'Opéra „La Bohémienne" van Baife 8. Grande Fantaisie pour Clarinetto solo de l'Opéra „Rigoletto" van Verdi. 9. Finale. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. 13 Juli. 1. P. K., te Castricum wegens onwillige verwondingver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand in eenzame opsluiting, eene geldboete van f 8,— subs. 1 dag gev. en de civiele partij toegewezen op f 150,- 2. H. van L., wed. B. Gte Helder, wegens diefstal vrij gesproken. 3. L. S., huisvrouw van A. P., te Helder, liet houden van een bordeel zonder vergunning van het gemeentebestuur. "Vrijgesproken. 4. C. R., te Medemblikwegens moedwillige mishandeling, veroordeeld tot 42 dagen gev 5. L. K., T. K. en C. K., te Egmond aan Zeewegens mishandelingde le vrijgesproken, de 2e en 3' ieder 5 dagen gev. 6. T. Tt,e Egmond aan Zee wegens mishandelingver oordeeld tot 10,boete, subs. 3 dagen gev. 7. P. P te Egmond aan Zeewegens mishandelingver oordeeld tot eene geldboete van 10,subs. 3 dagen gev. 8. K. K., te Helder, wegens spoorovertredingveroordeeld tot f 3.boete, subs. 1 dag gev. 9. W. S., te Alkmaar, wegens beleediging van een ambte naar in functie veroordeeld tot 8, boete, subs. 2 dagen gev. BURGERLIJKE STAND. GETRO¥W U. 18 Juli. Eede van der Woude en Anna de Jong. Carel Fre- derik Ferdinand van der Valk en Petronella Landman. 20 Petrus Jacobus "Willems, wedr. van Alida Geertrnids Adriana van Loon, en Johanna Emaurentia Luijkx. GEBOREN. 17 Juli. Arie, Z. van Dirk Verlee en Catharina Adriana Bouter. Petrus AntoniusZ. van Pieter Hazes en Trijntje Tuin. 18 Jan, Z. van Jan de Boorder en Geertje Modder.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3