iSititicnl<inb STAATSLOTERIJ. Trekking der 5de klasse 10de lijst. No. 4562 1500, No. 5029, 4951, 11625,11893, 12196, 14047 en 142 L L 1000, No. 4961 6835 16959 en 19279 400, No. 1315, 6741, 14202 en 17526 f 200No. 35 9682034 2123, 4614, 7319, 9450, 10193. 10276. 12188, 19640 en 19813 f 100. Hnndorilag. 11<. Lijst. No. 6264 en 13395 1000, No. 1589 5889, 18719, 18857 en 20475 f 400, No. 368, 4597, 7153, 7489, 8447, 11011, 17451 en 18669 200, No. 1018, 2132, 3038, 48127942, 9849, 9887, 11667, 13367, 15333, 16381 en 20587 f 100. Tentoonstelling te Hoorn. aan het naburig land een vorstengeslacht geschonken te hebben, onder welks schepter Belgie is opgeklommen tot dien rang. Het heeft de handhaving eener vriend schappelijke verhouding tot Belgie steeds naar waarde weten te schatten en stelt er prijs opaan het bel- gische volk de oprecht gemeende gelukwenschen voor het tegenwoordig feest te brengen. ENGELAND. Te Berwick werd de conservatief Holm tot lid van het lagerhuis verkozen met 584 stem men tegen 582 op den liberalen tegen candidaat. Den 20 werd de behandeling der iersche pachterswet in het lagerhuis eindelijk ten einde gebrachtmet ver werping van alle amendementendoor de oppositie voorgesteld. Den 21 werd die wet bij 3de lezing aangenomen. Te Liverpool moet eene verkiezing voor het lagerhuis plaats hebben, daar het lid, lord Ramsay, zijn overleden vader lord Dalhousie als pair opvolgt. Afgevaardigden van 33 steden in het noordeu van Engeland en van de vereenigingen van slagers en vee handelaars werden den 19 bij den voorz.tter van den „Privy Council" toegelaten ter ontwikkeling hunner be denkingen tegen de beperkingenwaaraan de iuvoer van vee vooral uit Amerikaonderworpen was. Er kennende dat bij opheffing dier beperkingen het gevaar geloopen werd dat de veepest naar Engeland werd overgebrachtdeden zij echter uitkomen datterwijl de verliezen de laatste maal door de veepest geleden, geschat werden op 96,000,000, die beperkingen aan de verbruikers juist het dubbele dier som kostten De Voorzitter antwoorddedat het aan de „Privy Council" volgens de wet niet vrijstond vee uit eenig land te laten invoeren zoo niet de overtuiging bestond, dat het vrij van ziekte was. De in Amerika bestaande bepalingen ter voorkoming en bestrijding van longziekte werden onvoldoende geacht en zoolang die behouden bleven konden de gemaakte beperkingen niet afge schaft worden. FRANKRIJK. Rochefort waarschuwt in zijn nieuw blad l'lntransigeant tegen Gambetta's eerzucht en wil niet, dat zijne pogingen, om den voorzitter der repu bliek te verdringen, gelukken. Gambetta ondersteunt toch het door den heer Bardoux gedaan voorstel om weder in te voeren de stemming bij departement in plaats van bij arrondissementomdat hij van die wijze van stemuitbrenging gebruik wil maken om zich in zoovele departementen als mogelijk is te doen verkie zen. Slaagt hij hierin dan zou hij een soort van volksstemming uitgelokt hebben, waartegen gewaakt moet worden. ITALIË. Bij de gemeentelijke verkiezingen te Ve netië behaalde de clerica'e partij ook do overwinning. Tien clericalen en vijf liberalen werden gekozen. De Senaat keurde den 20 de begrootingswetten goed. De leden der rechterzijde van dat collegie besloten de afschaffing der belasting op het gemaal goed te keuren den 19 was dientengevolge de daartoe strekkende wet met 65 tegen 11 stemmen aangenomen. TURKIJE. Te Philippopel werd do moeder van generaal Skobeleff den 16 's avonds, toen zij de hospi talen van Tzirpan ging bezoeken, beroofd en vermoord. Hare kamenier en een adjudant ondergingen hetzelfde lot. De dader schijnt een russische luitenant te zijn die toen hij gevangen genomen werd, zich zeiven dood schoot. Hij was door gewapende mannen vergezeld. AFGHANISTAN. De onderhandelingen met Ab- derrhaman worden voortgezet en schijnen tot een goed einde te zullen komen. Volgens de verklaringen van sommige afghaansche met Engeland bevriende Sirdars, die als leden eener bizondere commissie uit Kaboel hem bezochten, is hij een belangwekkend, bekwaam en zeer werkzaam man, die zelf zijne brieven schrijft, prettig in den omgang is en zeer goed bevelen kan. Zoo dit alles juist is zou hij de geschikte persoon zijn om over Afghanistan als Emir te regeeren. Volgens aan de Times gezonden bericht zouden vele der aanzienlijkste hoofden van de nationale partij, op aanraden van den engelschen vertegenwoordiger, Ab- derrhaman reeds als nieuwen Emir erkend en zich naar Charitaar begeven hebben, waar hij op uitdrukkelijk verlangen der engelsche regeering vertoefde. STATEN-GENERAAL. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp tot herziening der wet van 7 April 1869, betreffende de maten, gewichten en weegwerktuigen, wordt door de meerderheid der 2e Kamer het weglaten der nederlandsche namen van welke vele reeds het burgerrecht verworven hebben, afgekeurd en herstel daarvan gewenscht en tevens de ijk der enkelvoudige gelijkarmige balansen in het publiek belang onnoodig geacht. Den 16 is, voor rekening der gemeentebesturen van Opperdoes en Medemblik een grafsteen geplaatst ter rustplaats van wijlen den heer H. Idema, in leven bur gemeester en secretaris van Opperdoes en secretaris van Medemblik. Het hoofd van het plaatselijk bestuur van Opperdoes huldigde bij die gelegenheid met gepaste woorden de verdiensten van den ontslapene. De commissie uit de Prov Staten van Zuidhol land in zake de verbetering van den waterweg tusschen de zuidhollandsche rivieren en het Noordzeekanaal, heeft zich vereenigd met het voorstel van Gedep. Staten het verleenen eener provinciale bijdrage van 1% mil joen in de kosten van aanleg en van f 10000 's jaars in de kosten van onderhoud en ook met de daarvoor gestelde voorwaarden inzonderheid wat betreft de rich ting der vaart langs Gouda. Den 20 hebben de Staten de conclusie der commissie onveranderd aangenomen nadat met 45 tegen 23 st. verworpen was een amen dement van den heer Vlielander Hein krachtens hetwelk de vaart, over de gansche uitgestrektheid van het kanaal, nergens zou onderworpen worden aan eenige tolheffing hoegenaamd. De Staten hebben met 49 tegen 17 st. afgewezen de subsidie, gevraagd door de heeren Crans c.s. voor eene zeehaven te Scheveningen, met eene wa terweg naar de Maas. De meerderheid in de afdeelin- gen der Prov. Staten heeft geen voldoenden grond ge vonden om, even als Noordholland gedaan heeft, een subsidie te verleenen in de bijdrage van 5 J0,000, welke Rijnland voor de verhooging en versterking van den Lekdijk-Bovendams heeft gewaarborgd. Aan de gemeente Maasniel (Limburg) is door de regeering eene toelaag van 3000 verleend voor het herstellen en vergrooten der r. c. kerk aldaar. Tot ontvanger der directe belastingen en accijn- sen te Schagen is benoemd de heer H. B. Vollenhoven v. Daalen thans te Lemmer. Den 20 zijn van 5 nieuwe daghuurderswoningen te Kampen de daken plotseling ingestort. Een der werklieden werd licht gekwetst. De gemeenteraad van Deventer heeft besloten de finitief deel te nemen voor 40000 in het waarborg kapitaal der Veluwsche locaal-spoorwegmaatschappij. Goudadat reeds den 13 van zijne vreugde had doen blijken over het bedanken van den burgemeester, mr. A. A. v. Bergen IJzendoorn voor de benoeming tot lid van Ged. Staten van Zuidholland, heeft daaraan den dag van den 19 op nieuw gewijd. De vlaggen waren uitgestoken de muziekcorpsen der schutterij en van het 4e. reg. inf. deden zich bij afwisseling op de Markt hooren in de sociëteit ,,Ons genoegen" werd eene ma tinee musicale door de kapel der grenadiers en jagers gegeven 's avonds bood de feestcommissie den burge meester een, in een prachtig album vervat, door ruim 1000 ingezetenen onderteekend adres van dankbetuiging aan, bracht de liedertafel Apillomet begeleiding van de stafmuziek van het 4e regimenthem eene serenade waren vele huizen geïllumineerd en werd ten slotte op de Markt een groot vuurwerk afgestoken. Te Bergen op Zoom is aan jesteed het bouwen van een algemeen burger gasthuis op de geslechte ves- tinggronden welk werk gegund is aan den minsten inschrijver, C Bastiaanse te Nieuwdorp voor 87,685. Den heer J Backer Jr., 25 jaren regent van het burgerweeshuis te Amsterdam, zijn door ruim 150 oud- burgerweezen 2 prachtige zilveren candelabres en een album met hunne namen aangeboden. Naar aanleiding van het eeuwfeest der zondag scholen hebben den 20 niet minder dan 3173 kinderen der amsterdamsche zondagscholen met hunne geleiders, over den hollandschen spoorweg derwaarts vervoerdop een daartoe beschikbaar gesteld gedeelte van het buiten goed van jr Barnaard van Vogelenzang, een landelijk feest gevierd dat opgeluisterd werd door het muziek corps der weezeninrichting te Neerbosch. Ook onder de gemeente Schoorl is den 16 door het onweder schade hoewel geen belangrijke veroor zaakt. Voor het huis van Hartland sloeg namelijk de schutting in brand. De heeren H. Broers, te Utrecht, en E. Lebaique, te Brussel, hebben bij het gemeentebestuur van Zwolle concessie gevraagd voor den aanleg van een tramweg binnen die gemeente. Door curatoren van het Instituut van wijlen den luit-adml. v. Kinsbergen te Elburg is besloten, met 1°. October eene bijzondere school voor voorbereidend hooger onderwijs te openenter vervanging der be staande latijnsche school. De minister van binn. zaken heeft, bij schrijven aan de commissarissen des Koningszijne meening te kennen gegeven dat bewijzen van het zonder stuiting afloopen der huwelijksafkondigingen en afschriften en uittreksels door burgemeesters of door burg. en weth. ten behoeve van de registers der nat. militie en schut terij gevraagd, zonder heffing van leges behooren afge geven te worden. Den 19 is in 's Rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam de cursus ter verbetering van het teekenonderwijs, voor bezitters der acten voor het teekenen bij het middelbaar en lager onderwijs geopend, welke 6 weken zal duren en waartoe, van de ruim 100 candidaten die zich aangemeld hadden 62 (2 dames) toegelaten zijn dievoor zoo verre buiten Amsterdam woonachtig, reiskosten en 3 daags voor verblijfkosten ontvangen De cursus wordt gegeven door prof. Alber- dingk Thijm den heer Versluys, oud-leeraar aan de h burgerschool te Groningen en de heeren Molken- boer en Striening, leeraren aan de h. burgerscholen te Leeuwarden en Deventer, welke beide laatsten, in het belang der zaak, vooraf de teekeninrichtingen in Belgie hebben bezocht. Bij de begrafenis van prof. Lehmar.n, den 21 te Diemenis het woord gevoerd door de hoogleeraren Tilanus en Stokvis, namens de amsterdamsche studenten en de militaire medici door de heeren Jitta en Straub, en namens de oud-leerlingen en patiënten des overle denen door dr v. d. Mey. Bij de te Nijmegen den 19 door het bestuur der spaarbankplaats gehad hebbende aanbesteding van het bouwen van 8 woonhuizeneene villa en 3 dubbele arbeiderswoningen, was minste inschrijver II E. de Baan, te 's Gravenhagevoor f 75980. In Limburg zijn in 1879 uitgedolven 69,774 ton steenkolen, waarvan verkocht 68,229% ton, die na aftrek der kosten van vervoer hebben opgebracht 279,955,44% voor de ontginners en vruchtgebrui kers eene zuivere winst latende van 68,028,64. Bij de harddraverij te Schooridamop den 20, is de prijs van f 75 gewonnen door Eva van den heer C. de Witde premie van f 25 door Piko van den heer J. Geel, beiden te Zijpe. 12 Paarden dongen mede. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft de jaar wedde van den heer W. P. v. Vlissingen directeur der hoogere burgerschool, met 300 verhoogd, ten einde hem voor die inrichting te behouden. 72 Schoolkinderen van Haringcarspel hebben den 20 een feestdag gehad toen zij een rijtoer maak ten naar WarmenhuizenSchoorl, Bergen en Alk maar en zich onder weg maar vooral in het duin en in het logement „de Nachtegaal" te Alkmaar, heerlijk vermaakten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 21 tot directeur van de handelsschool benoemd dr. J. H. H. Hülsmann directeur der Rijks h. burgerschool te Til burg en zulks met 14 tegen 12 st.., nadat bij eerste stemming zoowel op hem als op dr. J. Zaaijer Az., leeraar aan 's Rijks h. burgerschool te Leeuwarden 13 st. waren uitgebracht. De heer mr. Dullertvoorzitter der 2e. Kamer heeft aan bet Rijk, ten behoeve van het Nederlandsch Museum van Geschiedenis en Kunstaangeboden een grooten schoorsteenmantel met gebeeldhouwde steenen figuren dagteekenend van 1612 en afkomstig van het onlangs gesloopte landhuis „Everwijn Spiker", bij Arnhem. In eene den 20 te Delft gehouden vergadering van het bestuur van den Nederl. Schildersbond is eene commissie benoemd voor het oprichten eener decoratie- schilderschool waartoe verschillende personen van in vloed en van talent hunne medewerking en onder steuning hebben toegezegd. Bij de jaarlijksche harddraverij met paard en sjees van wege het gemeentebestuur te Leeuwardenden i8 gehouden is de prijs, een zilveren blad met dito trom melsbehaald door Susanna, van Paarlberg te Zijpe, bestuurd door J. Koster de premie zilveren theele peltjes in étui, door Maria, van A. Bloemhof, te Dronrijp. Den 20 is in een der bijzalen van het Paleis voor Volksvljjt te Amsterdam eene keurige tentoonstelling geopend van schilderstukken teekeningen en fraaie voorwerpen van verschillenden aard, aangeboden voor de verloting ten behoeve van het Sarphati-monument. li. Laat ons, alvorens het tentoongestelde te bezichti gen, een blik slaan in den catalogus, om ons eenigszins te huis te maken te midden der verschillende voorwer pen. Maar deelen wij tevens eene ontvangen inlichting mede. Er werden geene inzendingen toegelaten dan van leden der Vereeniging voor Volksvermaken en zijn er enkele van elders gezonden aanwezig dan hebben de tentoonstellers zich het lidmaatschap moeten laten welgevallen Hierdoor is alles zij het ook met zwak ken band, aan Hoorn verbonden geworden hoe weinig de herkomst overigens ook met Hoorn te maken heeft. Het laatste is inzonderheid het geval met de gansche afdeeling C „voorwerpen van kunst en nijverheid voor handen in de magazijnen en winkels der leden" 2 4 Firma's hebben van de door deze afdeeling hun gebo den gelegenheid gebruik gemaakt om het fraaiste en beste wat zij te koop hebben galanteriën en klompen, tapijten en koloniale waren manufacturen en brand kasten schoenen en ijzerwaren touw en naaimachines, uurwerkeu en meubelen onder de oogen te brengen van grooter publiek dan hunne winkelkasten passeert of hunne magazijnen bezoekt. Wij vinden er goede en schoone artikelen onder, maar belang boezemen zij ons weinig in. De afdeelingen A en B trekken meer onze aandacht A de voorwerpen van kunst en smaak B die van kunst en nijverheid allen door de inzenders vervaardigd. Zij toch leeren ons wat Hoorn werkt en Lvert. Dat deze twee afdeelingen, beiden plaats aan de kunst gevende, in elkander loopenvalt te vermoe den. Beter ware wellicht de onderscheiding geweest: A lief hebberijwerk B fabriek- en handwerksnijverheid. Ons ten gemakke zullen wij ons aan deze indeeling houden. Onder A brengen wij dan dames-handwerken zaagwerk postzegelwerk schilder- en teekenwerk scheepsmodellen enz. Eere danin de eerste plaats aan de hoornsche dames, die de tentoonstelling gesierd hebben met eene keur van naaldwerkenhet een al fraaier van kleur en van vorm dan het andere, proef stukken zoowel van geduld als van smaak 't Is niet te verwonderen dat de commissie nevens eene jury van heeren ook eene van dames te hulp riep om al deze fraaie zakeri naar waarde te beoordeelen en naar verdienste te onderscheiden. Wij verklaren ons daartoe volkomen onbevoegd en verwijzen, wie er meer van we ten wilnaar den catalogus al zouden, wij ook inver- zoeking komen om van de op tule gestikte sprei van mej P. A. Blanken te gewagen Maar als niet in den catalogus vermeld mogen wij niet onvermeld laten het door eene ruim 80jarige dame met zijde geborduurd landschapje, dat keurig van toon en van uitvoering is (A9I) Het zaagwerk blijkt verschillende en goedgevor- derde beoefenaars te vinden, waaronder ook J. D. N. Boon, te Venhuizen; dat van L. J. Schuyt Best is fraai, dat van J. Schuit Dz., gaskroon en bloementafeloverschoon. Schilder- en teekenwerk is in verscheidenheid van ouderen en jongeren te zien en daaronder 2 schilderijen hoorn- sche singelgezichten voorstellende, van mej Joh. Hei denrijk. De burgemeester der stadbu. v. Dedem zond 2 door deu heer Vorderman voor hem vervaar digde goede copieën in van portretten van de Ruiter en Koenterwijl H. Storm net geschilderde letters te aanschouwen gaf. Van de teekeningen zijn vooral te roemen de 4 met zwart krijt van P. L. Boldingh en de 10 bouwkunstige voorstellingen van den 13jarigen T. C. v. d. Sterr. Het knutselwerk van postzegels trekt ons weinig aan; de wijze echter, waarop het verricht wordt door mej. H. A. Jansendie een visitetafeltje in

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2