OUlcrlct bedriegelijke kleurschakeering als met parelmoer wist te versieren zou in staat zijn ons er mede te verzoenen. Aardige scheepjes zijn voorhanden van W. R. Uter- möhlen. J. Schottée de Vries en F. Schuurman (tim mermansknecht), 7 stuks gevlochten rietwerk van 11. van Straten [liefhebber of industnëel?] 2 kunstig besneden klompen van den policie-agent W. Blok. Omdat wij deze afdeeling met het werk van dames geopend hebben, willen wij haar ook sluiten met het aardig mandje door mevr. Persijn-IJsenbeek vervaardigd. Gaan wij thans over tot hetgeen door de nijveren van Hoorn geleverd is onbesproken latende de 4 in zendingen uit Alkmaar (meubelen van P. J. en C. Nie- r0p, matrassen en dekens van A. v. d. Burg en A. Kos ter, en sigaren van J. Stemler), eene uit Groningen (ph'otografiën), eene uit Steenwijk (borstelwerk) en twee uit Amsterdam (kunstgebitten en schilderij). Ook bui ten rekening maar niet buiten beschouwing latende de inzendingen van kaas en boter door G. Wonder, van Berkhout, namens de Vereeniging Hollands Noorder kwartier, "van proeven van hout- en marmerschildering door P. Hoogland te Oosterblokker en (onvermeld in den catalogus) C Bakker te Hoogcarspel en van een stoelkar door T. Groenwoudt te Oosterblokker, tellen wij 53 ingezetenen die van de deugdelijkheid van hun fabricaat of van hunne bedrevenheid in hun vak doen blijken. Boven alles uit valt in het oog de kolos sale en inderdaad prachtige étalage der van 1782 da- teerende likeurstokers-firma B. Schermer. Wij kunnen over den inhoud der honderden sierlijk geétiquetteerde flesschen natuurlijk niet oordeelen maar brengen on verdeelden lof aan den kunstzin en de vrijgevigheid dezer firma, die wij zouden 't reeds raden al had de schilder Reek niet goedgevonden om 't uitdrukkelijk te doen blijken het talent van den heer Bleys te hulp geroepen heeft om iets te ontwerpen, dat even grootsch als schoon is. Even weinig als over deze likeuren kunnen wij oordeelen over de sierlijk geëtaleerde sigaren van Westfrisia de kunstboter van P. Keizer, de ban ketbakkerswaren van M. Vollengq, de velerlei dranken van U. Toolhet zout van J. Gritters de kaas van P. Best Co., de zeep van E. v. d. Deure de tabak met smaakvolle banier in tabaksbladeren van de wed. Portmans schoon wij gaarne erkennen dat het voor komen dezer artikelen ons goede gedachten van de kwaliteit doet koesteren. Die meening zal ook wel algemeen gedeeld worden ten aanzien der beschuiten van Wesselman en van de „heerlijke krans" van L. P de Beer welke wel geschikt schijnt om den roem der hoornsche krentenbollen op te houden. Van de goud en zilversmeden was wat goeds te wachten en zij heb ben zich waarlijk niet onbetuigd gelaten. J. v. Straten A Zonen stellen een fraai getuigd, de golven bevarend scheepje, de „Willem Barents" in zilver ten toon, een kunststukje dat ras voor f 260 een kooper heelt gevonden. P. Salm doet zijne kunstvaardigheid als goud- en zilversmid en ook als zetter van juweelen door verschillende voorwerpen blijken, j. v. Straten niet minder ■de zijne alsdrijver in zilver, waarin bij beter geoefend is dan W. Ooms, die zich daarentegen ook als ervaren baarwerker doet kennen. Dat de zadelmakers in eetie marktstad zich goed zouden vertegenwoordigen Was mede te denken; onder het werk der 6 die liet deden trok dat van P. HauwertG. Box J. Korver en G. J. Maa*sen inzonderheid onze aandacht, al werd zij misschien even zeer door dat der beide anderen verdiend. Lletsc oen- makerswerk van 2 inzenders, D Visser en T. C. Visser, scheen ons meer degelijk dan sierlijk, het bontwerk van H. Rigter zeer onzuiver van figuren het kamerschut van Vettewinkel slordig. De kinderduwwagen van P. Visser daarentegen ingelegd met 1224 stukjes ver schillend gekleurd hout van 5 strepen dikteis een pronkstuk van zuivere bewerking. Kunstenaars op ander gebied toonen zich J. A Beek, draaier in ivoor, wiens .microscopische schaak- en kegelspelen door eene loupe beschouwd moeten worden, en VV A. Guise Az., wiens uurwerken even bezienswaardig zijn De kast van een door hem tentoongestelden regulateur doet J. Olthuis als bekwaam meubelmaker kennen. Zeer fraaie photo- grafiënvooral van gebouwen zijn gezonden door Huysen Zoon zeer goede (fokdieren der model boerderij te Winkel) door G. D. Sieuwerts. Ook het boekbinderswerk van F. Nolte doet zich gunstig voor. Nevens bet nagebootst houten marmer van Hoogland en Bakker mag dat der hoornsche schilders P Reek Cz. en M. de Vries met eere genoemd worden Het kuiperswerk van D. v. d Deure is net. Dat de bloemencultuur te Hoorn ook met liefde heoetend wordt, doen de inzendingen van gewassen enz. van A. Verell en F. Schut blijken. Wijden wij nog een blik aan den kunstzandsteen van D Tool Co een net bekleed ledekantje van H. Belt •een drietal niet in den catalogus genoemde rijtuigen en aan enkele andere inzendingen en wij hebben gezien wat door de fabrikanten en handwerkers voor ditmaal aan het oordeel der jury en van het algemeen onderworpen is. Of zij niet meer hadden kunnen doen Waarschijnlijk wel. 't Zal hier wel gegaan zijn als overal, waar op tentoonstellingen veler werk gevonden maar ook veler werk gemist wordt Moest het gezon dene ons ten maatstaf zijn van de ho gte en uitge breidheid der hoornsche nijverheid dan zouden wij boeveel goeds wij ook te prijzen vonden, er geene groote gedachten van kunnen koesteren. De laatste afdeeling bestaat uit oud- en zeldzaamheden en voorwerpen van verschillenden aard, ter opluistering ingezonden. Daaronder vindt men een merkwaardig hout snijwerk uit het vroegere Admiraliteitshuisden slag op de Zuiderzee voorstellende, door E Korver, een kas met porcelein en zilverwerken door M. Reens, een in zilver ge dreven bokaal, door „E. grave van Bentheim aan S. Hoek stra" vereerd en andere antiquiteiten door P. J. Persi n dergelijke, vooral fraai in gesneden hout door J. A. Zee handelaar Sr., indische voorwerpen, waarbij een Kunstig door een kaffer besneden olifantstand door F. Beugel een sierlijk met koper en staal ingelegd klokje door een ongenoemde ter bezichtiging gesteld. oorts schil derijen in waterverf geretoucheerde photografiën scheepjes opgezette vogels en aardigheden zooals in fleschjes opgesloten kunststukjes e.d.g. Eindelijk om met iets van den laatsten tijd te besluiten, eene in wer king zijnde breimachine welke in korten tijd een kous vervaardigt en de aandacht van elke bezoekster der tentoonstelling wel eenige oogenblikken in beslag zal nemen. De in den catalogus aangenomen rangschikking is niet bij de plaatsing der inzendingen gevolgd. Alles js en de bevalligheid wint er door dooreen ge plaatst wat trouwens weinig bezwaar aanbiedtomdat maar in enkele opzichten eene vergelijking van het ge leverd emen werk no-.dig is. Het geheel brengt een aangenamen indruk teweeg, die bij bet binnentreden der zaal reeds gewekt wordt door de ildaar opgehan gen prachtige banier der Vereeniging, een geschenk der hoornsche dames. Heengaande werpen wij nogmaals een blik op dit symbool ten tolk onzer hulde aan bet bestuur en de regelings-commissie. In de eerste 6 maanden van dit jaar verlieten 32000 .andverhuizers den haven van Hamburg, tegen 12000 gedurende betzelfde tijdperk van het vorige jaar. In October a.s zal te L-.nden een internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen worden gehouden. Een parijzenaai is op hei denkbeeld gekomen om een opvoedingsgesticht in te richten voor jonge leeuwen. Deze zijn den laatsten tijd zoo enorm hoog in prijs worden dat zij die van temmen hun beroep maken ze niet dan met de grootste moeite kunnen krijgen. Bovendien komen de leeuwenwelpen die in ons koud Europeesch klimaat geboren worden zelden tot den rijpen leeftijd naar sterven door uittering. Met 't oog op heL vermoedelijk mislukken van den oogst is er in Rusland ernstig sprake van een tijdelijk beperkt of volledig verbod van graanuitvoer. Begint men hier reeds over de warmte te klagen in Spanje heersebt zulk een groote hitte dat een aan tal personen vooral kinderen er onder bezwijken. Het eenvoudigste postkantoor ter wereld is zeker wel dat van Baoky-Island een rots tusschen Queens land en Nieuw-Guinea in de Turresstraat die door zeelieden zeer wordt gevreesd om zijn gevaarlijke ko raalklippen. Op die rots in een hol, dat door een vlag aangewe zen wordtstaat een groot vatwaarop het woord „postkantoor" is geschilderd. In dat vat vindt men schrijfgereedschap en een boek met inlichtingen en opmermngen. Ter zijde is een be waarplaats van levensmiddelen ten behoeve der schip breukelingen. Alle schepen welke die rots naderen nemen de brieven uit het vat om ze aan hun adres te verzenden zij die goed voorzien zijn van levensmid delen laten er vaak het een of ander achter. Dezer dagen kon men in de si.raoen van Parijs iemand zien, ilie de volgende aardige proef verrichtte ten aan- schouwe van een talr.ik publiek Hij nam een bezem steel en lag hem waterpas in twee r ngvormige strook jes papier. Vervolgens verzocht hij 2 kinderen om deze ringetjes vast te houden met hehulp van twee scheer messen, zoodat de scherpe kant naar boven was Toen het gereed was, nam de man een sterke stok en sloeg met alle kracht op het midden van den bezemsteel, die in stukken vloog, terwijl de 2 strookjes papier, die den stok gedragen hadden, niet het minst gescheurd noch door de scheermessen doorgesneden waren Ook op andere wijze, meldt het blad dat het bovenstaande meedeelt, kan men deze r roef doen: Men stekein beide ein den van den bezemstok een naald en legge hem dan op twee glazen die ieder op een stoel geplaatst zijn. Alleen de naalden echter mogen de glazen aanraken slaat men nu krachtig op het midden der stok met een of ander zwaar voorwerp breekt men de stok terwijl de glazen heel blijven. Hoe har-Ier men slaat, des te beter slaagt de proet. De heer S. te den Helder is, naar men verzekert in bet bezit van een geranium met witte stengels en bla den. Door kenners wordt beweerddat die tot nog toe nooit is voorgekomen. In Artis te Amsterdam is een der reuzenslangen in blijde verwachting. Twee eieren van de grootie van een groot ganzeneizijn reeds voor den dag gekomen. Te Cannes in Frankrijk trad den 15 een roomsch priester, Bruery genaamd vóór 2 jaren protestant ge worden 93 jaren oud in het huwelijk met eene 33ja- rige protestantsche dame mej. Vernet. Een bader te Scheveningen had zijn goed op het strand neergelegd en zag er rookwolken uit opstijgen. Bij onderzoek bleek hetdat een brandende sigaar, die hij in zijn zak had gestoken de kleederen langza merhand had doen ontbranden; het gevolg van zijne onvoorzichtigheid was dat hij zonder hemd naar huis moest. In de vergadering der afdeeling Boskoop van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is besl tten om pogingen te doen bij alle kweekers in Boskoop, om de druivencultuur te staken en te ont ruimen zoo dit door de Bcrner conventie tot voor waarde wordt gesteld in zake de Phylloxera Vastatrix. Een aardige anecdote omtrent den overleden profes sor Vreede wordt dezer dagen algemeen verteld. Tijdens het letterkundig congres te Leuven waren een 30tal mannen van wetenschap bijeen aan een diner. Zij waren elkander grootendeels onbekend zoodat een van hen den voorslag deeddat ieder zich zelt zou voorstellen en dit zou doen in een paar rijmende regels op zijn naam eu p ^sitie Alle voldeden hieraan een paar uitgezonderd waaronder ook prol. reededie guluit bekende niet in staat te zijn 2 regels met op zet te doen rijmen. Een man van zoo groote geleerd heid mocht gerust het gemis van die alledaagsche handigheid bekennen. Niemand dacht er dan ook aan om hem daarom te minder te schatten verscheidene boden zich integendeel aan om die taak van hem over te nemen. 25 a 30 versjes werden achtereenvolgens opgezegd, die allen de rijmwoorden op Vreede hadden. IIij zelf had er veel genoegen in trouwens niemand lag een onaangenamen zin in zijne versregels. Men schrijft aan de Leidsche Courant: Nergens zijn in Mei de aardappelen van twee- tot viermaal toe afgevroren zooals gemeld wordt, en om welke reden de knollen dan ook nu zoo groot zouden zijn. Er is nog nooit scheever gevolgtrekking gemaakt. Naarmate dus een plant beroofd wordt van loofnaar die mate zou zij minder of meer grooter of kleiner knollen voort brengen. Welk een voorrregt dan als aardappelen eens tot viermaal toe afvriezen, hetgeen in allen gevalle nooit gehoord is. Maar de zaak is deze dat overal, ook van eene zoo groote menigte akkerswaar geen aardappelstruik door vorst werd aangetastgroote knollen en een goed beschot worden gerooidomdat met den regen in Junij ook het weêr zeer groeizaam is geworden en de aardappel, evenals alle andere- gewas groote behoefte had aan vocht. Groote aard appelen zijn anders doorgaans nooit geroemd geworden als de smakelijkste. Het broeijige weer en de regen- buijen van den laatsten tijd hebben weder de ziekte m den aardappel doen ontstaan zooals ieder jaar plaats heeft en overbekend is. Die ziekte behoeft geene zorg te baren want er zijn binnen- en buitenslands aard appelen genoeg. De prijzen blijven nog vrij vast, n'et" tegenstaande het Westland ook dit jaar hoegenaamd geene zaken met Engeland doet om redenen reeds vroeger ja-en meermalen door ons vermeld geworden. Het Westland, dat zijn vertrouwen in het artikel aard appel bij den vreemde heeft verbeurd zal moeite heb ben dat vertrouwen bij den Engelschman te herwinnen. De jongeheer de Groot een OoMstellingwervertje kreeg op zijn 3de jaar volgens het Dagblad een knoopje in zijn neusje en hoeveel moeite twee mannen der we tenschap ook deden, zij konden den jongen dat stukje glas niet uit het hoofd praten of trekken de jongen bleef er mede loopen nu reeds sedert L875 en moe. t er nog al eens hoofdpijn door lijden Doch Zondag was 't een goede dag voor den knaap. Aan 't een of ander had hij een verkoudheid te dan ken a. quelque chose malheur est bon zegt het spreek woord de nu 8jarige knaap begon te niezen „God ze^en je, jongen zei een der huisgenooten en daar kwam het öjarig glazen knoopje eensklaps voor den dag en de hoofdpijn was weg. Spoedbestelling. Een onzer ingezeten -n zegt de N. R. C., ontving gisteren een pakje uit Ara sterdam hetwelk op 23 September 1879 per Holland- schen spoorweg van daar verzonden was. Gelukkig bevatte het pakje geen versehen visch. De vraag is als Phileas Fogg in 80 dagen de reis rondom de wereld maakt hoe kan dan een onnoozel pakje 300 dagen noodig hebben om van Amsterdam naar Rotterdam te komen Op het adres stond met potlood geschreven „niet bekend" maar hei adres was ondertusschen v -1 komen juist, op deze kleinigheid na, dat als huisnum mer stond aangegeven 51 terwijl het moest zijn 52. Een soldaat te Aosta was steeds bet mikpunt der spotternij zijner makkers om fijne bijgelovigheid. Men nad hem verteld dat een spook in de gedaante van een dier des nachts om de gevangenis ronddwaalde Toen hij daar dezer dagen op wacht stond en werkelijk een dier zag aankomen, dat een vreeselijk gebrul deed hoo- ren, lag hij in zijn angst zijn geweer aan en gaf vuur; oogenblikkelijk stortte het spook neer. Het bleek dat een zijner makkers voor geest had gespeeld. Hij was onmiddelijk dood. L.l. Zondag maakten ongeveer 300 personen uit Ara sterdam en 60 uit Meppel gebruik van de gelegenheid, die de Drentsche stoomvaartmaatschappij aanbood om het eiland ürk te bezichtigen. Wat er merkwaardigs was, werd gezien den dorstigen reizigers werd echter neen lafenis aangeboden daar er des Zondags volstrekt niet wordt verkocht. Dezelfde maatschappij kondigt tegen a.s Zondag een week een tochtje aan bijlangs Schokland naar Kampen en Zwolle De Zwitsersche wet tot instandhouding van wild heeftreeds zichtbaar goede gevolgen de gemzen, die voor een paar jaar bijna waren uitgestorven worden steeds menigvuldiger. Men ziet die dikwijls weer, wat vroeger niet gebeurde, bij ta;rijke kudden bij elkai". „De oud-Hollandsche zindelijkheid is alhier, zoowor.lt uit Brussel geschreven op schitterende wijze genaud- baafd door iemann die ook bij u geen onbekende is namenlijk D. van der Zee, reizende met een gebak kraam en thans staande op de kermis alhier. „Gepasseerden Zaterdag werd aan alle eigenaars van kramen en tenten aangezegddat zij Zondagmorgen te 10 uur geopend moesten zijn en zij hun kraam of tent zoo fraai mogelijk moesten versiereu terwijl aan hem die uitmunite, eene belooning zou worden uitgekeerd en heeren burgemeester en wethouders van Brussel met een 60tal hooggeplaatste heeren inspectie zouden komen huuden. „Bedoelde van der Zee had zijn kraam met de noo- dig'e vlaggen opgesierd, maar toch altijd de Hollandsehe wimpel vooraan. „Bij de tournee welke genoemde heeren maakten (het was omstreeks 11 uren in den voormiddag) bleven zij voor bedoelde kraam stilstaan. De burgemeester roemde de fraaiheid en zindelijkheid der kraam en be tuigde zijn ingenomenheid met de reinheid en den goeden vorm der Hollandsehe kleederdracbt. Hij deed meer. Hij kocht een en ander uit de kraam gebruikte daarvan in persoon en deelde er verder van rond „Hiermede echter was alles niet afgeloopen. Heden-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3