Verpachting ii,.niüUi.t iivuiriim AAA I! EST E D I A 0jb Tc huur of te koop 3S iuncn laub Qbucrtcnticu. allerlei. 200 ilat'hine olie. 100 Paarilenvet. 250 pakken Stearine kaarsen. verdwijnen de regeoring der zedelijke orde deed geen enkele belasting vervallen: van 1878 tot 1880 bedroeg de vermindering 273 miljoen. In dit feit vindt de République franfaise aanleiding tot het maken eener vergelijking tusschen het werk eener opgedrongen ver tegenwoordiging en dat eener Kamer uit den schoot van het volk zelf voortgekomen. Laatstgenoemde ver dient naar hare meening den naam van Kamer des herstek TURKIJE. De Vorst van Montenegro verwierp het voorstel der Porte om eene commissie van onderzoek te benoemen naar den aanval der Albaneezen en ge lastte zijnen zaakgelastigde Konstantinopel te verlaten. Het wantrouwen van den Sultan in zijne omgeving duurt volgens den berichtgever der Köln. Zeitung uit Konstantinopel nog voort. Het personeel van een der telegraafkantoren in het paleis is thans ontslagen om dat liet verdacht werd van mededeeling der telegrammen aan europeesche gezanten. Goed onderrichte personen achten dit vermoeden niet ongegrond doch meenen dat dit kwaad niet weggenomen zal wordenomdat de sommen door enkele gezanten uitgegeven zoo hoog zijn, dat men altijd enkele ambtenaren zal vinden be reid om de geheimen te verklappen. Het ging op het paleis zelfs zoo ver dat eenige secretarissen den spi onnen dikwijls bij belangrijke zaken valscbe berichten gaven om aldus te ontdekken wie de bedriegers waren •en de omkoopers aldus beet te nemen. Zoo wordt «ezegd dat Safvet-pacha tijdens de onderhandelingen met Engeland over den afstand van Cyprus in tegen woordigheid van een verdacht ambtenaar van het tele graafkantoor over dien afstand schertste met den tolk van het engelsche gezantschap ten einde het vertrou- -wen van het fransche gezantschap niet erger te maken. Hij zeide toen o a., dat het hem aangenaam zou zijn, indien aan de juistheid van dat gerucht in de fransche kringen geloof werd geslagen, want dan zou een geheim plan der Porte, om aan geld te komen, daardoor be- vo.derd worden. Een uur later seinde de fransche ge zant naar Parijs dat hij overtuigd was van de onjuist heid van het geruchtwaarvan de juistheid eene week later echter duideajk bleek. De ministerraad stelde den 22 het antwoord op het gemeenschappelijk schrijven der mogendheden vast. Daarin wordt voorgesteld in beginsel aan te nemen dat Larissa, Janina en Metzoer aan Turkije blijven; op dezen grondslag wordt aanknooping van onderhandelin gen verzocht. ZUID-AFRIKA. In Basoetoland braken onlusten uit. De goedgezinde bewoners die hunne wapenen aan de engelsche overheid afleverden, werden door de andere inlanders aangevallen. Het verblijf van den engelschen resident werd bedreigddoch was den 19 nog niet aangevallen. De europeanen hadden van de opstande lingen geen overlast. Troepen werden ter versterking afgezonden. AFGHANISTAN. Volgens aan de Daily News ge zonden bericht werd den 22 in de bizondere bijeen komst van afghaansche opperhoofden door de engelsche overheid aangekondigd dat Abderrahman door de Ko ningin ais Emir van Afghanistan was erkend. De ■engelsche troepen zouden zich weldra terugtrekken tot naar de grenzenbij het verdrag van Gandamak be paald. De afghaansche hoofden hoorden deze mede deeling stilzwijgend aan. f 300 en tot grondvesting van de inrichting eene gift van f 3000, terwijl jaarlijks door de alg. vergadering eene som ten behoeve van het fonds zal worden afge zonderd. De afdeeling Delft van „Volksonderwijs'gesteund door bijdragen van het Nut en van vele ingezetenen, heeft den 21 aan 260 leerlingen der hoogste klassen van 3 openbare kostelooze scholen en van ééne tusschen- school een uitstapje verschaft naar Amsterdam waar de diergaarde en het kon. paleis bezichtigd werden. ln het jaarverslag van den nederlandscben con sul-generaal te Athene over 1879 wordt gezegd dat de handel in nederlandsche kaas bloeien blijft; edamsche en alkmaarscbe zijn het meest gezocht. £)e gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 2-, besloten f 1500 beschikbaar te stellen voor het uit loven van premiën voor de belangrijkste aanvoeren van zuivel- en landbouwproducten bij de opening van het beurs- en waaggebouw, en voor het houden van feeste lijkheden bij die gelegenheid. De gemeenteraad van Maastricht heeft den 2 L eene verordening vastgesteld, waarbij op eene boete van f 1 tot f 25 wordt verboden het kwellen pijni gen of mishandelen van dieren het door d.eren doen draden of trekken van een last, kennelijk hunne k'ach tende boven gaandehet gebruiken van gekwetste dieren als last- of trekdieren, het vervoeren van dieren met aaneengebonden pooten zoodanig dat de koppen buiten het voertuig hangen of de dieren op elkander liggen. De Tijd deelt mede, dat prinses Hendrik aan' de commissie, welke zich beijverd had, haar en haren ge maal een huwelijksgeschenk van het nederlandsche vola (een fontein op het landgoed Soestdijk) aan te bie len, haar verlangen heeft te kennen gegeven om de be schikbare gelden aan te wenden tot het aankoopen van eenige zilveren voorwerpen uit de nalatenschap van denprins, en dat de commissie zich daarop arehaast heefthaar het bedrag der bijeengebrachte gelden, on geveer f 70,000 ter hand te stellen. jr w. L. B. v. Panhuysoud-rijksbetaalmeester te Leeuwarden, heeft aan het Rijk ten geschenke ge geven eene schilde-ij van T. de Gheyn, voorstellende het in den slag van Nieuwpoort door Lodewijk Gun- ther v. Nassau bemachtigde paard van den Aartshertog Albertus v. Oostenrijk. De Vereeniging van spoorwegartsen heeft de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen ge wezen op de vele gevallen van voortdurend drankmis bruik onder haar personeel voorkomende en op het oevaar, daaruit voor het reizend publiek ontstaande Hare algemeene vergadering heeft besloten bij de spoor- weedirectiën aan te dringen op het verschaffen van eene warme bovenkleeding voor den winter aan de weg- en wisselwachters, op het verbieden van het dragen van klompen door de wisselwachtersen op het van tyd tot tijd doen desintecteeren der urinoirs en latrines op de stations- schip Emma van Lissabon met zout naar Vlaardingen op den Hinder -vastgeraakt, is vol water geloopen en wrak geraakt; de inventaris wordt ueborgen. Vervolg der iinnenlandsche berichten in het tweede bind Te Eethen en Drongelen benevens te Waspik is beroepen ds. G. Vlug, van Broek op Langedijk. Door de directie der marine te Nieuwediep is den 22 aanbesteed a. het verrichten van eenige werkzaam heden aan de gebouwen enz. van het marine-etablisse ment b. het maken van den onderbouw voor een ijze ren draaibrug over het afsluitingskanaal aan de west zijde van genoemd etablissementc het vernieuwen van het leien dak het herstellen van de betimmering der dakramen enz. boven de timmermans- en schilderswin kels de kantoren van scheepsbouw en het gereedschaps magazijn. Minste inschrijvers waren a J. F. Philips, voor 5186, b. Gebr. Klein, voor f 13400, c. J. B. Laschuitte Haarlem voor f 4599 Het tiende noordelijk evang. zendingsfeest, in het Sterrebosch te Assen gehouden is door 7 a 8000 per sonen bijgewoond. De openingsreden werden gehouden door ds. Pierson van Zettenen den heer v. Gispen, van Zwolle de sluitingsreden door ds. Muller Messis van Groningenen ds. v Hoogenvan Wildervank. Verder traden als sprekers op de predikanten v. Dijk van Arnhem, v. Schelven, van 's Hertogenbosch Leemansvan Slochteren Adrianivan Maarssen Eskes, van Smilde, Jonker, van Eerde, en Thijen van Makkum. s Avonds te voren was aan den vijver een door vele belangstellenden bijgewoonde bidstondtot inwijding van het feest, gehouden. Door de directie der Rijnspoorwegmaatschappij is den 21 besteed het maker eener douaneloods en van steiger- en andere werken op haar station te Rotterdam, waarvoor het laagst ingeschreven werd door W. P. v. d. Laan, te Fijenoord ad 61,929. De Prov. Staten van Zuidholland hebben den 21 met 51 tegen 6 st. besloten, geene subsidie te verleenen aan Rijnland voor het door dit waterschap gewaarborgd bedrag ter versterking van den Noorder-Lekdijk. In de algemeene vergadering van het Ned. On derwijzersgenootschap, den 21 en 22 te Amsterdam ge houden is met alg. st. aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om van wege het genootschap op te richten een algemeen ondersteuningsfondsten doel hebbende de deelneming in de levensverzekeringmaat schappij van het genootschap door bijpassing van premiën voor de behoevenden mogelijk te maken, en de weduwen door raad en voorlichting te ondersteunen de gelden daartoe te vinden uit de renten van een bijeen te brengen vast fonds en uit de jaarlijksche bijdragen der ledeu tot een minimum van 1. Voor de onkosten *ier stichting geeft het genootschap een crediet van Blijkens het verslag van de 9de algemeene vergade ring der Algem. Ned. Vrotiwonvereeniging „Tessel- schade", den 25 Mei ten huize van mevr. Reekers- Barge te Amsterdam gehouden bedroeg het aantal atdeelingen 18 dat der correspondentschappen 9, te zamen 2113 leden en 419 werksters tellende; bedroe gen de ontvangsten der algemeene kas van l Mei 879 tot 30 April 1880 f 1678,75%, de uitgaven waaron der 100 voor de bekrooning van het prijsschrift „Aesthetiek der Vrouwenhandwerken", 1337,79, de ontvangsten der fondskas f 8f0,60%, de uitgaven f 523,62%, waaronder f 498,62% voor belegging; werd voor zoover bekend aan werkloon uitgegeven 13496,67%, aan grondstoffen p. m. 6500 in de kiosk op de tentoonstelling te Arnhem voor bijna 1400 aan goederen verkocht en bleven de pogingen tot ver eeniging met „Arbeid adelt," hoewel van zucht tot toenadering bleek door bestaande bezwaren nog zonder gevolg. De vergadering beslootin September, in ver eeniging met „Arbeid adelt", te Utrecht een bazar te houden en daarvoor uit de algemeene kas 100 te be stemmen en om het ho ifdbestuur met 2 leden te ver sterken waartoe mevr. Plemp v. Boekeren (Maastricht) en mej. v. Houten (Arnhem) verkozen werden Jonkvr. de B >sch Kemper en mevr. v. d. Kaay werden herbe noemd als leden van het hoofdbestuur, terwijl in de vacature-v. Houten voorzien werd door de verkiezing van mej. Rueb (Rotterdam). Het voorloopig comité voor de inzending uit Neder land ter vijfde jaarlijksche vee- en zuiveltentoonstelling, van 26 tot 29 October te Londen te houdenheeft verspreid een „Programma benevens eenige wenken aan nederlandsche inzenders." Het deelt de prijzen mede waarom gedongen zal worden een bedrag van 19s00 vertegenwoordigendebenevens het reglement en de voorwaarden voor de inzendingen alsmede al die in lichtingen en bijzonderheden, welke den inzenders dien stig kunnen zijn, en strekken kunnen om datgeen, wat uit Nederland wordt tentoongesteldaan de eischen van het programma te doen beantwoorden. J DE BEURS, F. TH. GÖR- L1TZP. F. J. EVERARD, W. C. H. VAN DIJK, C. BULK, S W. VAN ROUENDAL, VV. N. J VAN DER HULST, IJ BIJVOETS.J.H F. SCHERWITZ Jr F. BLAAUBOER en JAN BULK CzMakelaars, zullen op llluundilg55 Au gustus» f KSOdes middags te 12 uren in het Verkooplocaal de Brakke Grondin de Nes, te Am sterdam ten overstaan van den Notaris T. H. F. M. VaN VEERSEN, in veiling brengen: De ItOEllEüllOFSiTElBE (genaamd de Lindenboom) .net onlangs nieuwgebouwde HUIS- M\NSW()NING, en de daarbij gelegene uitmuntende BOUvVLANDEN staande en gelegen aan den Mid denweg in den Houtrakpolder, nabij Ruigoord, B, n°. •217, gemeente Haarleminerliede en Spaamwoude, zijnde kavel 3 en 4 van afdeeling C, ter grootte van 23 hec taren 44 aren en 20 centiaren en zulks in 4 per- ceelen en combinatiënzooals op de biljetten wordt vermeld. Te aanvaarden de Landerijen met het ontblooten der schoof en het Huis, Erf en Werf 1 Mei 1881. Te zien dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. De eigendomsbewijzen veilconditiën en kadastrale kaart zullen acht dagen voor den verkoopdag ter inzage liggen ten kantore van bovengenoeinden Notaris VaN VÈERSËN, te Nieuwendamen copij der veilcondit'ën hij Notaris P. J LAU, te Rijp, bij de Makelaars W N J VaN DER HULST, Keizers gracht bij de Reestraat, CORN. BULK, Overtoom- scheweg gemeente Nieuwer-Amstelalsmede's Maan dags acht dagen vóór de veiling, in het Hotel de VriesWarmoesstraat 84, te Amsterdam. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Polder de HEER HUGO JVAARD zullen, op Woensdag, 11 ugustus 1880, bij inschrijving, aanbesteden de leverantie van 600 kilogrammen BSttupoliC. 10 vaten Petroleum. '250 kilogrammen WurUeilsreiIïCl» De conditiën van aanbesteding liggen ter lezinar in het Polderhuis. De inschrijvingsbiljetten moeten vóór of op Woensdag, den 11 Augustus 1880, bij den Pol derbaas Jb. GERRIT8, te Oudorp, worden ingeleverd. P WONDER Az, Secretaris. van GIUNUEWAK en ETfjlllOEA, op Woensdag. 11 Augustus 1880, des voormiddags te I 1 uren ten herberge van G. Si.otemakër te Oudearspelten overstaan van den te Zuidscharwoude gev.stiijden Notaris DUKER Breeder bij biljetten omschreven. Van wege 's Rijks-landbouwschool te Wageningen is verschenen het „Programma van het Onderwijs voor het Leerjaar 1880»1," dat tevens een overzicht van het schooljaar 187980de werkzaamheden op de proefvelden en het proefstation, de aanwinsten van ka binet en bibliotheek en voorts verschillende aanwijzin gen bevat, wat betreft de eischen tot toelating, de huis vesting en uitrusting der leerlingen enz. Voor belang stellenden ligt dit „Programma" aan het bureau dezer courant ter inzage. Op zeer aannemelijke voorwaarden biedt men TE HUUR aan: een net liurgcrwoonhuis van alle gemakken voorzienmet flinkeu Tuin. Te aanvaarden Oct. of Nov. Adres met franco brieven, letter N, bij de Uitgevers dezer Courant, JfyJlleeii ruim Winkelhuis op een der beste standen der Breestraat te Beverwijk. Brieven franco, onder de letter M, bij J. GROOT Boekhandelaar te Beverwijk. een bruin HERRIEP V4 It 1» mak voor alle tuigen oud 8 jaren. Te bevragen bij Jb. VERLAND, in 11 Bruine Paardte Alkmaar algemeene aanwending van Levertraan bij borstkwa len kliergezwellen, bleekzucht enz. Het is alleen de onaangename smaak van de gewone Levertraan die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest, de fijnste Levertraan in den handel te brengen, die een goe den smaak heeft, daar ik de versche traan aanstonds tiltereer, op flesschen tap en luchtdicht laat sluiten In elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de Levertraan ranzig worden wanneer zij langza merhand weken en maanden lang van een vat ge tapt wordt. In flesschen van 30 50 en 90 ets. II7M! I l'VTliTi'Al "et 's va" algPineene bekend- IJZi.li Lb 1 Eli I h A Ai. Leid dat ijzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed is Waar het in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaadsappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzer praeparaten is deze op lossing van ijzer in levertraan de geschiktste. Een eetlepel bevat 0.15 gram ijzer in een licht verteer baren vorm. De flacon kost 50 cents Verkrijgbaar in de apotheken en bekende depot# van H. VON GIMBORN, te Emmerik.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3