I No. 40*. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 25 JUL I. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLA D. Bitmculattb. STAATSLOTERIJ. QlUcvlei. ^Telegrafische Berichten. burgerlijke stand. JflarKi- en Beursberichten. en ALR1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 1—5 regels/ 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De koninglijke goedkeuring is verleend aan de naamlooze vennootschap „Maatschappij tot droogma king van het zuidelijk deel der Legmeerplassen te Nieuweramstelmet een kapitaal van f 900,000, ver deeld in 900 aandeelen van f 1000 en aan de naam looze vennootschap: „Boekit GompongCultuurmaat schappij", te Amsterdam, ten doel hebbende om van den heer Goldie te Padang over te nemen de 7ojarige nacht van 640 bouws koffiegronden en die te esplm- teeren, met een kapitaal van f 225,000, verdeeld in 40 aandeelen van 5000. Bij de harddraverij aan den Draai te Heer Hugo Waard, op den 19, namen 18 paarden deel en werden de prijzen behaald als volgt: le prijs door de Nette van J Boot Az. te Heer Hugo Waard; 2e prijs door de Goedheid, van Jb. van Diepen te Wogmeer; 3e prijs door de Bles, van A. Stam te Zijdewind alle bereden door de eigenaars. De gemeenteraad van Rotterdam heelt met alg. st aangenomen het voorstel tot oprichting van een ijzeren drijvend droogdok en tevens het voorstel om daarvoor eene geheel vrije aanbesteding te doen houden in strijd met de ingekomen adressen waarin verzocht werd het werk uitsluitend aan eene nederlandsche hrma op Je dragen- zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk zijn benoemd tot president de lieer J L Luti tot vice-president de heer B. A. Overman, beiden met 9 van de 17 uitgebrachte stemmen. De gemeenteraad van Oudcarspel heeft bepaa d, dat de kermissen voortaan zullen gehouden worden: ie in het midden van het dorp op den derden zondag m Augustus en die in het noordeinde op den vierden zon dag in September beiden durende tot dinsdag. Trekking der 5e klasse, 12e lijst. No 19933 f 15000, No. 17367 5000, No. /223 f 1000 No 927, 2549, 3514, 9067 en 11999 400, No. 243, 2072, 4625, 8096, 11529, 13655 en 16012 f 200 No. 282, 1671, 2344, 2615, 5456, 6001, 6719, 7642, 8493,10952,11412, 11423, 14100, 14575,10445, 185J4 en 19657 100. by de cleine maet uittetappen en gelagen te maeken niet alleen by dage, maer ook by nagtwaer uit dik- wils veel onheil en buitenspoorigbeden comen te ont- staen is 'tdat ick wel expres een ijder wie hy ook sy in myne Grietenie (behalven de Ordinaris Herberge) door desen verbiede om in 't toecomende eenige bran- dewyn of genevel in hunne huisen uit te tappen om aldaer geconsumeert te werden bij paene voer de eerstemael te verbeuren een pont groot en voor de twedemael dubbeldbelovende aan de gene die ymant, dit verboth overtreden hebbende weet aen te brengen en te verifieeren de derde part van de boeten en syn naem (des begerende) teverswygen, en op dat n emant hier af onkundig mag zijn hebben wij nodig geoordeelt dezen door de Executeur te insinueren en vervolgens op de gewone plaats aen te placken. Dr. Tanner te New-Tork heeft met eenige zijner collega's eene weddenschap aangegaan om in 40 dagen niets te eten. 21 Dagen heeft hij reeds zijn woord gestand gedaan hij wordt wel met den dag lichter maar houdt zich overigens goed. Dag en nacht wordt hij door zijne tegenstanders streng bewaakt. Aan 's Rijks marinewerf te Amsterdam is een twee masttuig in aanmaak dat bij de kweekschool voor de zeevaart te Leiden zal geplaatst worden. De leerlingen dier inrichting kunnen zich nu voor dat zij op de oorlogschepen worden geplaatstmet de behandeling van het tuigaadje vertrouwd maken. Donderdag 1.1. had te Krommenie een ongeval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Een schip per en zijne vrouw, des avonds laat van Wormerveer terugkeerendemoesten de draaibrug over de Nauer- nasche vaart over. De brug wordt 's nachts voor de scheepvaart geopenden aan de einden door een boom afgesloten. De schipper en zijne vrouw hadden echter de° onvergeeflijke onvoorzichtigheid onder den boom door te gaan traden voorwaartsniet bemerkende dat de brug open was, en stortten in het water. Door het verschrikkelijk gillen der vrouw schoot de brugwachter toe met de nog te weinig bekende dreg van den heer J. Boes hoofdonderwijzer te Purmerende hij wierp het instrument uit en mocht het genoegen smaken de vrouw te redden. De man had zich aan een paal vastgeklemd en werd op het droge gebracht door een schipper van een naastbij liggende schuit. Voor één dubbeltje koopt men tegenwoordig te Am sterdam 's avonds op straat een paar koper-vergulde manchetknoopendie de vóór- en tegenzijde van een goud tientje voorstellen en als om bij deze ruw be werkte nabootsing van courant geld een waardig pen dant te geven krijgt men er op toe een zoogenaamde bon voor honderd costumes en twee andere bons voor honderd en voor zestig sigaren. Ze vinden gretig koo- pers en het gevaarlijke speelgoed komt dus in ieders handen. Het biljet van honderd is het bedriegelijkst nagemaakt. Wie het onvoorbereid op een pas of wat afstand ergens op een tafel ziet liggen zou zweren dat het een geldswaardig stuk is. De lijst met de be kende vier hoekschildjes, waarin het cijfer 100, de tak en bladerrand, de ineengestrengelde krulletters van de woorden Nederlandsche Bank, ter rechter- en linkerzijdehet vrouwenkopje, dat alles is met de groot ste nauwkeurigheid nagemaakt. Verder is het biljet op de gewone wijze gemerkt. Ook in andere plaatsen worden dergelijke biljetten op straat verkocht. Het wilde zwijn dat naar men meldde in de om streken van St. Michaelgestel groote verwoestingen aan richtte doch tot dus verre door niemand was gezien omdat niemand den moed had de plaats te naderen «aar het zich ophield is eindelijk ontdekt. Een ar beider, die zich dezer dagen vroeg naar zijn werk be gaf, langs de boofdlaan van het dorp naar het kasteel Zegenwerpzag op eenigen afstand iets in het gras bewegen, hoorde iets grommen en hield zich overtuigd dat het het wilde zwijn was. Terstond sprong onze held over de sloot en ijlde naar het dorp om mededeeling van het geval te doen. Aanstonds grepen de boeren nu naar de wapens om op het monster los te gaan. Toen zij de plaats naderden waar het dier door den arbeider gezien was zonk den meesten de moed in de schoenen slechts een reeds bejaard man trad moedig voorwaarts met de piek gewapend. Hij buktgrijpt toe en pakt een man bij den kraag, die in het gras lag te slapen nadat hij den vorigen avond aan een schuttersfeest deel genomen had. De Utrechtsche policie heeft heden de hand gelegd op een 4tal zakkenrollerszij waren netjes gekleed, en werden behoorlijk geboeid naar de gevangenis gebracht. Naar wij vernemen zegt de N. Rott. Ct., bestaat het plan de „hulde aan Creme r waartoe dezer dagen eene oproeping in de dagbladen geschiedde op zeer eigenaardige wijze uit te voeren. Cremer hield niet van kerkhoven met monumenten; zii die hem kenden, wisten dat de gedachte aan een kil' grafgesteente hem hinderde. Daarom zal men trach ten een geschikte plaats in de Schevenmgsche boschjes te vinden, om er een rustbank op te richten omgeven van bloemen en gebladerte. Op die bank gezeten zal dan menigeen een stille gedachte kunnen wijden aan den vriendelijken beminnelijken wandelaar die men zoo menigmaal in zijne geliefste Schevenmgsche boschjes kon ontmoeten, toen de residentie nog het voorrecht had hem onder hare inwoners te tellen Aan algemeene deelneming in de hulde zal het gewis niet ontbreken. Men schrijft uit Schiermonnikoog: Op 6 Augustus a.s. zal eene bewoneres van dit eiland den leeftijd van 100 jaar bereikt hebben. Is'het in sommige gevallen een geluk, eene eeuw lang op dit wereldrond te blijven rondzienvan hoeveel meer waarde zal dat leven geweest zijn voor Kathanna Maria Koldewij die nog in het bezit is van al hare zin tuigen huiszittend werk verricht en haren kinderen met wie zij samen leeftverhalen uit hare jeugd kan doen, die een paar gewone menschenlevens geleden zyn. Een zestig jaar geleden, verloor zij haren man J. Ha- vine; en hertrouwde niet meer. (óulk eene gebeurtenis is op ons eiland eene zeld- ^DienlNg is men bij ons van plan niet ongevierd voorbij te laten gaan. Nu reeds worden er voorbe reidingen gemaftom die goede oude ziel eens recht blijde te maken. Onze eeuw is het niet alleen waarin te klagen valt over het misbruik van sterken drank ook vroeger achtte men het reeds noodig daaraan paal en perk te st - len- de volgende verordening, die de Grietman van Rauwerderhem in Friesland in 1785 uitvaardigde, strekke daartoe tot bewijs. „Jor Frans Julius Johan Heringa^ van Eysinga Grietman over Rauwerhem etc.: Saluut! „Vermits niet tegenstaende myne vorige aenseggm- gen verscheidene personen sig met ontsien om dage- lijx in hunne huisen aen elck en een ygelijk geneve Het programma der wedloopen, uitgeschreven door de harddraverij-vereeniging, opgericht 22 Februari 1879, te houden op de heide toebehoorende aan Stad en Land van Gooiland in de onmiddelijke nabijheid van Bussum en Hilversum op Zaterdag den 23sten Au gustus 1880 luidt als volgt I Harddraverij voor inlandsche paarden van zessen klaar gereden voor Hollandsche sjeezen, rijders in natio naal costuum; afstand 1600 ellen. Prijs f 700, premie/250. II Harddraverij voor paarden van alle rassen, gere den voor twee- of vierwillige rijtuigenrijders in nette kleeding; afstand 2400 ellen. Prijs/300, premie 100. III. Harddraverij voor inlandsche paarden, geboren in 1875 of later onder den man. Berijders in nette kleeding. Afstand 1000 ellen. Prijs 800, premie/100. IV. Harddraverij voor paarden van alle rassen, bere den (met zadel) door heeren liefhebbers. Rijders m iockey costuum. HH. officieren mogen in uniform rijden. Inleggeld f 10, afstand 1600 ellen. Prijs f 150 en zilv. med. (desverk. in geld); premie 75. Prijswinner ont vangt 2|3, premiewinner 1/3 der inleggelden. V Wedren voor paarden van alle rassen bereden (met zadel). Rijders in jockey-costuum (militairen mo gen in uniform rijden). Inleggeld tien gulden. Afstand 1200 ellen. Prijs 200premie 75. Prijswinner ontvangt 2/3, premiewinner 1/3 der inleggelden. VI Wedren met hindernis.en voor paarden van alle rassen bereden (met zadel.) Rijders in jockey-costuum (militairen kunnen in uniform rijden). Inleggeld tien gulden. Afstand 1800 ellen Pr.js f 300, premie 100. Prijswinner ontvangt 2/3, premiewinner 1/3 der inleggen. Ten einde een paard op de hierboven genoemde wed loopen te kunnen inschrijvenmoet men gewoon lid der harddraverij-vereeniging zijn. Inschrijvingen moeten vóór 29 Aug. 1880 geschieden (franco) bij den laten secretaris baron van Tuyll van Serooskerken te Veisen. Tot het verkrijgen van statuten reglementot in lichtingen wende' men zich tot een der leden van het bestuur en tot een der commissarissen. De tentoonstelling van goud- en zilverwerk in Arti zal in het begin van Augustus worden gesloten. Zon dag 25 Julizal de toegang bij uitzondering op tien cents worden gesteld. Een echtpaar te Rotterdam den Arend genaamd vierde dezer dagen zijn 60jaiige echtvereeniging. e 86jarige bruigom en 85jarige bruid verheugen zich nog in den besten welstand. De man in den Haag, die onlangs door zijne vrouw met petroleum begoten en daarna in brand gestoken werd is in het gasthuis aan zijne brandwonden overleden. In de diligence van C. op H., had dezer dagen het volgende vermakelijke voor den betrokkene echter min der aangename, voorval plaats. De koopman W. uit M. zat met andere reizigers, waaronder een vrouw met eenige kinderen in de dili gence. De moeder gaf haar kroost pepermuntjes die het met graagte zat opteëten. De koopman vroeg een der kleinen of hij er ook een mocht maar daar had bet kind geen ooren naar hij haalde daarop 3 rijks daalders uit de zak die hij gekscherend het kind in ruil voor een pepermuntje aanbood. Tegen die glinste rende zilverstukken was bet niet bestand en nam de ruil aan. Toen de wagen op de plaats zijner bestem ming was, vroeg de koopman zijn geld terug maar tot zijne verbazing wilde de moeder hier niets van weten „eens gegeven blijft gegeven beweerde zij. En tot smartelijke verwondering van den Heer W-, verliet de vrouw en haar kroost de diligence met de 3 rijks daalders. Londen 24 Juli. Volgens de Times zal het Eransch- Engelsch eskader, dat naar het Oosten vertrekt, 4 oor logsschepen sterk zijn. ONDERTROUWD. 22 Juli. Willem Cornells Bouman en trijntje Kabel. Jeüe van Sijp en Helena Wilhehnina Langendam. Corne is Pieter van ïraneker en Catliarina Pels. Cornells Lettinckte Bergen, en Aaltje Mejjssente Alkmaar, onl. te Bergen. Simon Jacobus Ruiter en Catkarma Johanna van ELugten. GEBOREN. 23 Juli. Wilhelmina Catharina D. van Adrianus Einwachter en Geertruida Krijt. OVERLEDEN. m 23 Juli. Jan, Z. van Pieter Brugman en Trijntje Melger Zwer ver, 11 w. Alkmaar 23 Juli. Kleine kaas gras f 36,50Commissie gras f 37 Middelbare gras 36, laagst prijs 20 aangevoerd 694 stapels, wegende 152016 kilogr. - Ter gr^«narkt «"gevond 219 heet, Tarwe/7.25 a 9,50, Gerst I 6,25, Haver t i,75a 4,50 nieuw Karweizaad f 14,25 a 15,50.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5