Bimtcttlanb. STAATS LOTERIJ. No. 3271, 56735804, 10496 en 19221 f 1000, No. 257, 2833, 18437, 19210 en 20342 400, No. 2694, 7046 en 17275 200, No. 2587, 7690, 9097, 10437, 14277, 15011, 18327, 18839, 18906, 20695 en 20856 100. i&oiiderdag. 13'. Lfgst, No. 2234 6535 13339 en 15329 1000, No. 3188 4417. 9161, 13349, 14074, 17986 en 18639 f 400, No. 10747 en 17633 f 200, No. 3691 6855 8164 8889 10768 1107312363 12364 16509 16684 en 18383 f 100. QUIevlci. waar hij, door 8 kozakken gevolgd, de Donau zwem mende overstak onder het turkscbe geweervuur: de door hem het eerst beklommen verschansingen van Lovtscha en den groenen Berg enz. Na het einde van dezen tocht zou zij zich voorgoed te Parijs gevestigd hebben, alwaar zij reeds den laatsten tijd verbleef. Heb zucht schijnt de eenige drijfveer tot den moord te zijn geweest. TURKIJE. Al de bataillons geregelde troepen in Europa zijn gebracht op eene sterkte van 800 man. Het antwoord der Porte op het gemeenschappelijk schrijven der mogendheden werd den 27 overhandigd. Eerst wordt aangetoond de tegenstrijdigheid van de wenschen van het congres met de besluiten der confe rentie. Art. 23 van het berlijnsche verdrag bevat een wensch geen bevelen machtigt de mogendheden om hare bemiddeling aan te biedenniet om tot eene re geling der grenzen over te gaan. Daarna wordt ver klaard dat Janina Darissa en Metzoro onmogelijk af gestaan kunnen worden zoowel om redenen van krijgs kundigen aard als met het oog op de volksrassen. Met verwondering was gezien, dat aan Griekenland meer werd toegekend dan bij dat verdrag werd bepaalddoch overigens verklaarde zij zich bereid te gemoet te komen aan Griekenland's wenschen. Zij verzoekt de mogend heden hare gezanten te Konstantinopel te machtigen tot het vaststellen eener bepaalde grenslijn in overleg met haar. De berichtgever der Times te Konstantinopel schrijft, dat de voorgenomen beweging met de oorlogschepen der mogendheden noch op de Porte noch op de al- baneezen, eenigen indruk heeft gemaakt. Maatregelen van zedelijken dwang oefenen noch op den Sultan, noch op zijne ministers eenigen invloed uit. Zoo de oorlog schepen landingstroepen aan boord haddendan had het verschijnen dier vloot misschien iets kunnen uit werken. De Sultan wordt alleen beheerscht door vrees voor de onmiddeliike gevolgen van zijn doen of laten en dan is het gevaar van toegeven voor het oogenblik grooter dan dat van verzet; in de eerste plaats om zijn persoon. Zoowel de minister van buitenlandsche zaken als andere personen uit zijne omgeving en verscheidene soldaten zijner lijfwacht zijn albaneezen en hij durft dus niets te doen dat hun mishaagt. In de tweede plaats vindt verzet zoowel bij de Muzelmannen als bij een deel der Christenen ondersteuning omdat zij van oor deel zijn, dat op de berlijnsche conferentie het turksche rijk te veel verminkt is. Die openbare meening komt met zijne denkbeelden geheel overeen en daarom wordt het waarschijnlijk geachtdat hij zooals ook geschied is vóór den oorlog met Ruslandweldra een grooten nationalen raad zal bijeenroepen die de genomen be sluiten dan goedkeurt en waardoor hij onmogelijk daarop kan terug komen. De berichtgever der Daily News meldt, dat inmid dels troepen en levensmiddelen naar Albanië gezonden zijn en de Sultan zoowel als de minister van buiten landsche zaken zooveel mogelijk tijd trachten te win nen in de hoop dat nog oneenigheid onder de mo gendheden ontstaat. Met inbegrip van de onlangs ge zonden troepen staan nu ongeveer 50,000 turksche soldaten in Albanië. Mocht Griekenland eene poging wagen om het toegewezen grondgebied te bezetten dan zal een groot getal dezer soldaten in de klee derdracht van Albaneezen worden gestokenom hun het voorkomen van lieden dezer volksstam te geven. Tot dit doel zijn verscheidene bonderden kleedingstuk- ken op last der turksche regeering te Konstantinopel vervaardigd. STATEN-GENERAAL. De le Kamer heeft den 26 hare werkzaamheden her vat. Een door den minister van buitenl. zaken met het oog op de beweging van grondwetsherziening ge dane aanbieding van exemplaren der grondwetten van verschillende Staten is met erkentelijkheid aanvaard, even als het door mevr. Thiers geschonken exemplaar van de parlementaire redevoeringen van den beer Thiers. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 27 met alg. st. besloten de sloten aan de noord- en zuidzijde van de Pieter-Corneliszoon-Hooftstraatwelke de om geving van het Vondelpark verpesten en ziekten ver oorzaken te doen dempen en rioleeren. Prins Albert van Pruisen is op het groot stede lijk badhuis te Scheveningen aangekomen. In de vorige week zijn te Scheveningen 489 vreemdelingen gearri veerd en waren er in het geheel 1288 vreemdelingen met 121 bedienden. De heer E. Barentsbetaalmeester te Hoorn is als zoodanig benoemd te Zutfen. een teleurgesteld gelaat aan den ingang te blijven staan. Er waren van den ochtend tot den avond werklui bezig, die het hout verlegden of weghaalden, en ik geloof nog, dat mevrouw Meinderts ze er heeft heen gezonden. Eindelijk, eindelijk, ik geloof, na wel vijf dagen vruch teloos wachten, was het terrein vrij. Ik sloop erheen, achter de planken om en trachtte het gat te bereiken. De planken echter waren verlegd en hadden het bijna versperd. Maar dat kon mij niet afschrikken, ik was jong en had kracht in mijn handen, en schoon het geen gemakkelijk werk was om de zware planken te verleggen, bijna zonder eenig gedruisch te makenkreeg ik het toch gedaan. Ik herinner mij nog hoe goed het mij beviel om mij eens flink in te spannenmaar toch was het al donker toen ik alles geheel had weggeruimd. Ik hield mijn oor voor de opening en meende duidelijk te hooren, dat er iemand in het priëeltje zat. Wie echter zou het zijn? Berta Of misschien hare tante Wordt vervolgd). Den 24 heeft de justitie bij den ontvanger der registratie en domeinen te Goes een onderzoek inge steld aan de gevolgen waarvan hij zich door zelfmoord welke echter niet gelukt is heeft pogen te onttrek ken. Naar men zegtstaat de zaak in verband met den vóór eenige jaren verkochten nieuw ingedijkten Schingepolder, waarvan de koopsom kon betaald wor den dadelijk, of in jaarlijksche termijnen, of na 10 jaren, in de beide laatste gevallen met bijbetaling vau rente. De koopers moeten dadelijk die som gestort en de ont vanger die niet verantwoord, maar jaarlijks de interest aan het Rijk uitgekeerd hebben. Door den eenigen bliksemstraal welke den 26 te Wageningen is waargenomenwerd eene vrouw doo- delijk getroffen. Niet door de afdeeling Amsterdam van het Ned. Onderwijzersgenootschap, maar door de gemeente Am sterdam werd den afgevaardigden ter algemeene verga dering een vuurwerk aangeboden. 25 Bouwterreinen aan de Weesperzijde te Am sterdam zijn den 26 in het openbaar verkocht tot een gezamenlijk bedrag van 121 342. Yan de den 27 te Amsterdam in veiling gebrachte 262 bunders grond in de drooggemaakte Legmeerplas- sen, onder de gemeenten Nieuweramstel en Uithoorn zijn verkocht 176,81,90, tot den prijs van 1200 tot 1525 per bunder. De gemeenteraad van Utrecht heeft beslo'en, aan de firma Wolterbeek v Baggen te Amsterdam f 74000 te bieden voor de overneming der gasfabriek. Wordt dit bod vóór 1 Augustus niet aangenomen dan gaat de gemeente over tot het bouwen eener nieuwe gasfabriek. Den 25 is in het hötel Bellevue te 's Gravenhage aangekomen een japansch gezantschap, bestaande uit den heer Moriminister, hoofd der missie vergezeld van zijne echtgenoot, en uit de heeren Schmiada ma gistraat en Okostu secretaris. De 9e provinciale schietwedstrijd van d.d. en rus tende schutterijen en weerbaarheidscorpsen in Noord brabant is den 25 te Bergen op Zoom feestelijk geo pend Het diner van wege den Bond werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de ministers van binnenl. zaken en van oorlog. Den 26 werd de wedstrijd zeer belemmerd door stortregens zoodat ook de mati nee musiealc slecht bezocht was de meeste corporatiën vertrokken en het avond-concert en vuurwerk uitgesteld moesten worden. Voor de op 1 Oct te Melbourne in Australië te openen wereld-tentoonstellingwaarvoor hier te lande eene regeeringscommissie benoemd en een crediet van 20000 op de staatsbegrooting uitgetrokken is zijn uit Nederland door ruim 80 inzenders ver over de 100 inzendingen verscheept. De kunst is daarbij goed vertegenwoordigd onze fabricatie van geweven goederen en tapijten schaars die van papier, zeildoek goud- en zilverwerk en verduurzaamde levensmiddelen in het geheel niet. Onze likeurstokers hebben zich niet on betuigd gelaten de firma Wijnand Eockinck behoefde voor hare étalage en inzending niet minder dan 50 kisten. De kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam zond onder vele voorwerpen eene compound-stoommachine van 8 p.k., welke bestemd is om op de tentoonstelling te werken. Namens kerkvoogden der ned. herv. gemeente te 's Gravenhage is ten behoeve van het gemeente-museum ten geschenke gegeven het glaswerk afkomstig van de veranderde ramen in de Groote kerk aldaar De gemeenteraad van den Haag heeft het bod van den heer P. Hazebroek, te Dordrecht, ad 30500, naar de afbraak van de gebouwenmachineriën en toestellen beboorende tot de oude gasfabriek aange nomen. Te Beverwijk is tot wethouder verkozen de heer K. Tegel. Ds. G. Vlugte Broek op Langedijk heeft be dankt voor het beroep naar Eethen en Drongelen. Den 27 is te 's Gravenhage aanbesteed het op richten van een gebouw voor het kantongerecht te Alphen, minste inschrijver T. S. W. N. v d Veer te Utrechtvoor 15890 den 28 het maken van de aardebaan kunst- en andere werken voor het gedeelte MaasheesBlerick van den spoorweg Nijmegen-Venloo, minste inschrijver B. A. Wiegerink, te Goenloo, voor 308,000en herbesteed de aanbouw van het ont brekend gedeelte van het nieuwe departement van justitie minste inschrijver H. Burgers te Deventer voor f 249,430. Het Indisch Landbouwgenootschap gevestigd te Samarang heeft de medewerking van alle koffieplan ters ingeroepenom eene som van f 250000 bij een te brengen, als prijs voor een afdoend middel tegen de koffiebiadziekte. De Javaansche Bank keert over haar 52ste boek jaar een dividend uit van 47,50 per aandeel van/500. Te Amsterdam is als candidaat voor het lidmaat schap der 2e Kamer gesteld door „Burgerplicht" mr. J. G. Gleichman met 40 stemmen tegen 35 op mr. J. Kappeyne v. d. Coppello door „Recht voor allen" mr. A. H. M. v. Berckel. Trekking der 5e klasse 14e lijst. Tusschen Oostenrijk en Zwitserland is een conventie geteekend voor de doorboring van den Alderberg. De lijn die langs dezen tunnel een gedeelte van zijn we» zal afleggenzal ongeveer 180 K.M. lang zijn en het district, gelegen tusschen Bendenz en Innsbrück doorsnijden. De opbrengst der goudmijnen in de Australische pro vincie Victoria was in 1879 ongeveer 715,000 engelsche onsen. Dit cijfer is 39,000 onsen minder dan in 1878 en de helft minder dan in 1868. Toch schijnt de op- brengst sedert het tweede halfjaar van 1879 weder gestegen te zijnzoodat deze in 1880 die van het vorige jaar belooft te overtreffen. De Munt te Mel bourne sloeg in 1879 voor 68,500,000 francs aan geld. Een anker van Columbus. Uit Martinique wordt le. richt dat men er een merkwaardige archeologische vondsl gedaan heeft. Men heeft er namelijk het anker gevon den van het schip waarmede Christophorus Columbus zijn derde reis naar de nieuwe wereld ondernam. Men weet dat zijn kleine vloot in 1498 het anker uitwierp aan den zuid-oostelijken uithoek van Trinidad en dat zij des nachts in groot gevaar geraakte ten ge volge van een hooge zee en de uitstorting v..n een der rivieren in de golf van Parias. De eenige avarij be stond gelukkig echter slechts hierin dat het „admiraal schip" zijn anker verloor. Dit anker nu werd door een zekeren Agastino bij uitgravingen in zijn tuin te Pantas-Arenas gevonden. Het weegt 1100 pond. Men meende eerst dat het van phenicischen oorsprong was, maar een nauwletten der waarneming deed het jaartal 1497 er op vinden. Ook de geologische gesteldheid van het terrein doet met grond vermoeden dat het inderdaad het door Columbus verloren anker is. In Amerika waar de kunstboter zeer karakteris tiek „ox-butter" genoemd wordtheeft het Congres noodig geachtmet het oog op het gewicht der zaak een commissie van deskundigen te benoemen ten einde een oordeel uit te brengen over de voor- of nadeelen van het gebruik van kunstboter. Het volgende werd nu gerapporteerd „Als voedings middel is oleomargarine (of kunstboter) mits zuiver en goed bereidevenzoo dienstig als boter die uit koemelk alléén vervaardigd wordt; ze is verder smake lijk en gezond kan goedkooper dan echte boter ver kocht worden en is, doordien ze niet zooveel oplosbare zuren als boter bevatminder onderhevig aan bederf." In de „Commercial Manufacturing Co." te New-York worden dagelijks 50000 pond oleomargarine op de vol gende wijze vervaardigd. Het ruwe van vleeschdeelen bevrijde en door water gereinigde vet wordt in groote ketels bij niet te hooge temperatuur gesmolten. De olie (oleomargarine) die zich boven met de stearine afscheidtwordt in een korrelachtigen toestand in hy draulische persen uitgeperstwaarbij de olie afloopt terwijl de stearine terugblijft. Op 100 eng. ponden olie neemt men dan 30 pond melk en een weinig kleurstof en brengt het geheel in met ijs gevulde bak ken in den vasten vorm. Eindelijk wordt de massa ten einde ze nog compacter te maken in handpersen uitgeperst en is dan voor den verkoop geschikt. In Konstantinopel woont een jonge Turk van zeer hooge afkomstMahmud Pacha die in Parijs zijne opvoeding heeft genoten. Daar leerde hij de zeden en gewoonten eeren die onder Christenvolkeren gelden en hij besloot o. a. bij zijn terugkeer in Konstantinopel slechts een huwelijk uit liefde aan te gaan en ook niet meer dan ééne vrouw te nemen. Dat eerste was zeer moeielijk daar in Turkije de jongelui van beider ge slacht niet met elkaar in aanraking komen. De jonk man wist zich echter te behelpen en kocht zich eene schoone Cirkassische slavin die hij een jaar bij zich hield om haar te leeren kennen. In dien tijd had hij haar lief gekregen hij verhief haar tot zijne vrouw en beiden leefden overgelukkig. De vaderlijke hand des Sultans zou aaü dat geluk echter voor goed een einde maken. Mahmud Pacha was rijk, in de kracht zijns levens en na met den Sul tan verwantde Groote Heer besloot daarom hem een zijner dochters te schenken. Mahmud Pacha protes teerde en verzekerde dat hij al getrouwd was en aan ééne vrouw genoeg had maar niets baatte. Het be haagde den Sultan de eerste vrouw te verbannen en zijne dochter in het paleis van Mahmud te installeeren. De pacha maakte zich haastig uit de voeten en trachtte door een langdurig verblijf in Parijs de Voorgenomen verbintenis te verbreken. Tevergeefs echter 1 de Sultan gelastte hem terug te keeren schonk hem een hoogen postwaarnaar de jonge man volstrekt niet verlangde en gaf zijn dochter een rijken bruidschat alles om den bruidegom slechts gelukkig te maken. Deze echter blijft treuren om zijne eerste echtgenoote, die hij slechts bij hooge zeldzaamheid kan gaan zien daar de ontdekking van eenige verdere verstandhouding tusschen beiden den jonkman de ongenade van zijn schoonpapa op den hals zou kunnen halen. In 't laatst der vorige week was het anders zoo stille en rustige Oude-Pekela het tooneel van een klein oproer. Aanleiding daartoe was de krankzinnigheid van zekeren oude heer B. van omstreeks 82 jaar die naar het krankzinnigen gesticht te Zutfen zou worden overge bracht. Naar men verhaalt, had zijn zoon weten te bewerken dat zijn vader op bevel van de rechtbank te Winschoten eenigen tijd in het gesticht zou door brengen. Toen nu de tijd van vertrek daar was, werd de oude man die met zijn dochter wandelde eens klaps door de politie met de uitvoering van het von nis belastopgepakt. Hiertegen verzetten zich de buren. Evenwel wist men den ouden man in het huis van zijn zoon te krijgen waar hij aan handen en voeten gebon den in de schuur nedergelegd werd, en door de gewa pende macht bewaakt. Toen het steeds aangroeiende publiek dat vernam werd de ontevredenheid algemeen en grooter. Mede lijden met den 82jarigen grijsaardvan wien in den

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2