T No. 44. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. WOENSDAG k AlGUSTÜ S. FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën Officieel (öcbccltc üuitenlftnb DOMINÉ MEINDERTS' NICHTJE, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. yan i5 regels f 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. PUBLICATIE. De COMMISSARIS des KONINGS in Noordholland brengt ter kennis van belanghebbendendat wegens bet verwisselen van de deuren der koopvaardersschutsluis te Nieuwe- diep, de scheepvaart, den 4 Augustus e.k. en volgende dagen aldaar oponthoud zal kunnen ondervinden. Haarlem, den 29 Juli 1880. Voor den Commissaris des Konmgs voorna., Het Lid van Gedeputeerde Staten, A. J. VAN STRALEN. P O L I C I E. Ter terusbekoming is aan het Commissariaat van Policie het volgende voorhanden, als: een bloedkoralen kettingje met gouden slotje een hand- of kruiwagen, een kleine portemonnaie met, sleuteltje en eenige centen, een dames-horlogie met, ket- tincr (vermoedelijk goud)een portemonnaie een gouden ringetje een zwart, boezelaareen achterkrat, van een boerenwageneen lampenballon met glas en een slentel. DUITSCHLAND. Den 2 werd te Baden-Baden de algemeene vergadering der Vereeniging van duitsche spoorwegbest uren geopend. Vertegenwoordigd warert 93 besturen door 170 gedelegeerden. Het voorzitterschap bij de beraadslagingen werd waargenomen door den heer Schrader, directeur van een der berlijnsche spoor wegmaatschappijen. De heer Eisenlobr, directeur-gene raal, bad de gedelegeerden op plechtige wijze verwelkomd. Het voorstel, om in de vereeniging op te nemen het bestuur van den Georg-Marien-Bergwerks- und Hiitten- spoorweg, welker zetel te Karlsruhe is, werd verworpen. De verstellen der commissie betreffende een verlaging der tarieven voor het vervoer van kinderen zijn met enkele wijzigingen goedgekeurd. Hierbij is tevens vast gesteld dat kinderen, niet ouder aan drie jan a slechts kosteloos zullen worden vervoerd. ENGELAND De ramp, die bet engeische leger in Afghanistan getroffen heeftwordt in alle dagbladen zeer druk besproken. De Times acht het aan^ geen twijfel onderhevigot Ayoeb-Khan zal voor altijd en zelfs spoedig overwonnen worden. De eenige vrees, die bet blad koestert, is dat de Afghanen partij voor hem trekken en dus de regeeringloosheid welke men voor overwonnen hield nog eenigen tijd zal voortdu ren Het hoopt echter, dat het terugtrekken der en geische troepen uit Afghanistan daardoor weinig ver traagd zal worden. De Daily News werpt de geheele verantwoordelijkheid voor deze gebeurtenis op het al- getreden conservatieve ministerie. Men kan volgens dat blad moeielijk zijne kalmte bewaren bij de bespre king der dwalingen, welke tot de ramp hebben geleid, wanneer men denkt aan de talrijke offers welke reeds gevallen zijn De conservatieve bladen bewaren het stilzwijgen over het verleden. De Morning Post wil zonder dralen groote versterkingen naar Indie zenden met een kundig veldheer en noemt daarvoor generaal "Wolseley den bevelhebber van het leger in Zuid-Africa. Het verwacht na deze ramp verlenging van den oor- loc en de bezetting van Afghanistan. De Standard meentdat deze gebeurtenis in Engeland's houding weinig verandering moet maken, omdat Abderrahnoan niet in den steek kan worden gelaten, zonder dat Engeland zich belachelijk maakt in de oogen der Afghanen. Den 3 vertrekt het eerste der vier transportschepen, die de versterkingen voor het indische leger zullen overbrengen den 12 vertrekt het laatste. In het geheel worden 5478 man gezonden. Deze uitzending vindt algemeene goedkeuring. Den 30 werd te Scarborough het in zijn district niet herkozen lid van het ministerie, Dodson, met 222 stem men meerderheid tot lid van het Lagerhuis gekozen qn te Wigtown met kleine meerderheid de conservatieve candidaat John Hay. Na eene beraadslaging van twee dagen nam bet La gerhuis den 30 het ontwerp tot wijziging der jachtwet aan. Bij dat ontwerp is den pachter vrijheid gegeven, om op zijn grond hazen en konijnen te dooden. Den vormen dag was de beraadslaging tot den 30 verdaagd, nadat in anderhalf uur eerst drie motiën, om de behan deling te verdagen, verworpen waren. Minister Har- court"beschuldigde de oppositie, dat zij door dergelijke handelingen de behandeling wilde tegenhouden. Bij den aanvang der beraadslaging had minister Gladstone een verzoek voor het ontwerp ingediend afkomstig uit het district dat lord Elcho afvaardigt, en deze diende daarentegen een tegen het ontwerp inaf komstig van Thomas Gladstoneoudsten broeder van den minister. Hierover ontstond groot gelach. Minister Gladstone heeft koude gevat en is dienten gevolge ongesteld. Den 31 kon hij den ministerraad niet bijwonen. Van den 1 op 2 bracht hij een slape- loozen nacht door, terwijl de koorts bleef aanhouden. Den 2 was des namiddags te half 3 uur zijn toestand nog onveranderd. De geneesheer der Koningin was ontboden. Het Hoogerhuis keurde den 30 zonder hootdehjke stemming bij derde lezing de wet betreffende het ver- leenen van onderstand in Ierland goed Te Liverpool is door de conservatieven tot candidaat voor lid van het Lagerhuis gesteld lord Claude John Hamilton. De liberalen hadden den bekenden Plimsoll, die onlangs te Derby bedankt had om den minister Harcourt verkozen te krijgende candidatuur aange boden doch deze had geweigerd. ERANKR1JK. Te Marseille wordt even als te Lyon en Parijs een socialistisch werkliedencongres gehouden, waar dezelfde dwaasheden verkondigd worden. Het werd door slechts achttien afgevaardigden bijgewoond. Over de 200 ambtenaren van het openbaar ministerie hebben thans reeds hun ontslag genomen wegens de besluiten van 29 Maart. De transche bladen maken den brief openbaarwaarin de minister van justitie over de uitvoering dier besluiten voorschriften aaii de procureurs generaal gatwelke voorschriften eerst aan hun oordeel onderworpen waren in eene daartoe be legde bijeenkomst aan het ministerie. Niemana bracht toen eenige bedenking in het midden en allen ver klaarden zich bereid, dienovereenkomstig te handelen; zelfs enkelen die later hun ontslagnamen, legden toen gelijke verklaring af. De République francaise zegt te dien aanzien, dat de jesuieten toen hun wachtwoord nog niet gegeven hadden want dat eerst op het laatste oogeribbktoen zij zagen dat de regeering handelend zou optreden besmten werd alles op het spel te /.et- ten en aan hunne aanhangers en vertrouwden bevel te geven om af te treden. De Temps verheugt er zich over, dat haar bericht dat Engeland en Erankrijk tc samen het bevel over de gemeenschappelijke vloot der mogendheden in Turkije zouden deelenniet bevestigd is niet alleen omdat die verdeeling van het gezag zeer moeielijk zou zijn maar vooral omdat Erankrijk geene leidende rol op zich moet nemen bij een stap waarvoor Gladstone de geheele verantwoordelijkheid moet dragen. Die minister heeft zich volgens dat blad in deze zaak niet door staatsmansbeleidmaar door overwegingen van gods dienst en gevoel laten drijven, gepaard met de begeerte om zijne partij te bevredigen. Toen hij te laat in zag dat Oostenrijk niet wilde meedoen aan een spel dat ten voordeele van Rusland zou uitloopen en daar in door Duitschland ondersteund werd sloot hij zich nauwer aan Rusland aan dat gretig toeschoot en aan Erankrijk, op welks ridderlijke gevoelens van welwil lendheid voor Griekenland hij rekende. Maar ïrankrijk had geen lust in tusschenkomst zooals in Mexico ot Italië. Dat rijk kan geen deel in het opperbevel op zich nemen maar moet een der zes onderteekenaars van het berlijnsche verdrag blijven, niets minder, maar zeker ook niets meer. De tot dus ver bekende uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is dat gekozen zijn 632 republikei nen 240 conservatieven. Er moeten 57 herstemmingen plaats hebben. De republikeinen winnen 154 zetels. TURKIJE. Volgens den berichtgever der Daily News te |Sofia nemen voortdurend russische officieren en sol daten dienst bij het bulgaarsche leger, en spreken de buigaren in bet openbaar over de aanstaande vereeni ging van Bulgarije met Oost-Rumelië in het najaar of den winter, omdat de Turken dan moeielijk de passen kunnen bezetten. Voor dat doel zouden die provinciën een leger van 150000 man bijeen brengen. De Poli- tische Correspondenz bevestigt deze mededeeling. I ol- gens dat blad erkennen de Russen zeiven dat in bet laatste half jaar 40000 geweren uit Rusland naar Bul garije gezonden werden en dat men niet overdrijft wanneer men dit getal verdubbelt. Oostenrijk-Honga- DOOR 20) M. W. MACLAINE PONT. (Vervolg.) «Wat bedoel je dan? Ik begrijp er niets van.' «Je zoudt niet weten, dat er van nacht bij dominé Meinderts brand is geweest?" 0p mijn woord, ik weet er niets van." «Je bent er om half elf nog geweest en na dien tijd heeft niemand je gezien." «Behalve de juffrouw en haar man en de smid en zijn zijn jongen en de meid. »Ja, maar in dezen toestand. En daar zijn lucifers bij de schutting gevonden en een zakmes en een sleu telbosdie je toebehooren, en een zakboekje waarin je naam staat." «Juist; dat alles moet ik bij mijn val verloren hebben." «Bij je val «Mij dunkt, het is mij wel aan te zien, dat ik ge vallen ben. Denk je misschien, dat ik den brand heb gesticht n «Hoor eens, Willem! heel Wevershaven denkt liet. «Dan is heel Wevershaven vol ezels. Wat zou ik er aan hebben om brand te stichten bij dominé Meinderts?" «Iedereen weet dat je ruzie met mevrouw hebt en verliefd zijt van haar nichtje." «Een fraai bewijs van liefdeom baar liuis boven haai hoofd in brand te steken «Haar huis? 't Was de schutting en liet prieel, dus de plaats zelf, waar mevrouw je gezien heeft, 't Zou juist iets zijn voor een kleine wraakneming, zondei dat je daarbij menschenlevens in gevaar bracht." «Een fraai idee! Mij dunkt, je moet in een nest als Wevershaven wonen, om zoo iets te verzinnen. «De buren hebben het schijnsel van het licht duide lijk gezien." «Dat was de lamp van mevrouw Meinderts. De hemel gaf, dat het de mijne was geweest, dan was ik in de duisternis niet van die vervlplanken gevallen. Maar Piet wat scheelt je?" Ik stoof op. «Je zit mij aan te kijken alsof je mij niet gelooft." «Houd je maar kalm," antwoordde hij. «Ik geloof je graagmaar je zult meer moeite hebben om anderen te overtuigen. Al de voorwerpendie je verloren hebt zijn in de handen van de politie. Ik heb ze zelf gezien en herkend." «Laat ze er zijnzei ik weder geheel bedaard. «Iedeieen die geen idioot iszal wel begrijpen dat ze de bewijzen zijn mijner onschuld. Of denk jedatals ik dat scliuttingje in brand had gestokenik mijn zakboekje met mijn' naam er in, daarbij zou gelegd hebben?" Piet haalde de schouders op. «In elk geval,' troostte hij op zijne eigenaardige wijze «zou ik je maai aan radenom van daag niet buitens huis te komen. Je hebt je door dat stuk in de courant al vijanden genoeg gemaakt. En nu die brand er nog bijZij mochten je eens niet met rust laten. «Zij mogen doen wat zij willenzei ik grimmig. «Ik hen niet bangal kwam heel Wevershaven en Driebrugge er nog bij. Als ik van daag thuis blijf, dan is het om eene andere reden.' En ik wreef ovei mijn pijnlijk gezicht. Piet nam eene gemakkelijke houding aan in een mijner gemakkelijkste stoelen en liet mij tot kalmte komen, wat spoedig gebeurde. «Vertel mij eensheb je ook iets van Berta gehooid vroeg ik eindelijk. «Ik heb gehoord, dat ze half ziek is en niets doet dan huilenzei hijterwijl hij een van mijne sigaren opstak. «Pietriep ik opspringend «dat is een leugen. Neen zegdat het niet waar is. Het is niet mooi van je om mij te plagen. Je moest liever medelijden met mij hebben." «Dat heb ik werkelijk wel," zeide Piet en zag mij ernstig aan«maar ik geloof dat ik het beste doe met je alles te vertellen." «Dat doe je ook antwoordde ik peinzend. «Is Berta wezenlijk ziek «Ik heb het natuurlijk alleen van hooren zeggen en. de menschen overdrijven licht. Natuurlijk echter is zij wat verschrikt door den brand. Maar Willem, hoe kan. die ontstaan zijnals jij het boeltje niet aangestoken hebt Mevrouw Meinderts had een lamp bij zich zeg je? De brand is met petroleum aangestoken, zeg gen zehet is ook duidelijk te ruiken." «Mevrouw Meinderts had een lampje bij zichmaar dat was geen petroleumlamp. Neen, als ik mij goed bedenkweet ik het zeker. Een petroleumlamp was het niet." «Dat zegt zij ook. Maar hoe kan de brand dan aan gekomen zijn?" m «Ik weet het niet en begrijp er niets vanzeide ik, maar in waarheid begon ik er een weinig van te be grijpen. Jk besloot echterom liever alles af te wach ten dan een enkel woord van hetgeen ik dacht, over mijne lippen te laten komen. Kort daarop verliet Piet mij en ik bracht dien morgen door in eenzaamheid en bezig gehouden door niet zeer aangename gedachten. - Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1