Ëittttcttlaub. rije zou reeds in eene circulaire de aandacht gevestigd hebben op die toenemende beweging, om zich met el kander te vereenigen. In ieder geval maken de oos- tenrijksche bladen zich daarover zeer ongerust. Hoewel de Servische bladen beweren dat het opstel len van het opgeroepen leger aan de grenzen van Bul garije en Albanië geschied is om zich te beveiligen tegen plotselinge aanvallen zoo ineenen velen dat er eene geheime overeenkomst bestaat tusschen Servie en Montenegro. Daarom vroeg de Porie zeker ook op heldering omtrent het doel dier legertoerustingen. De rumaausche regeering heeft 20 miljoen patronen besteld 200 voor elk der 100000 man, die het in tijd van oorlog dadelijk in het veld kan brengen. Yan verschillende zijden wordt vernomendat de Porte werkelijk voornemens is het verschil met Monte negro naar den zin der mogendheden in orde te bren gen, door af te staan, in plaats van het district Tusi het grondgebied tusschen het meer van Scurari de Adriatische zee en den linker oever der Bojana hetzij methetzij zonder Dulcigno. Zij zou daartoe willen overgaan om zich des te sterker te kunnen verzetten tegen de besluiten der berlijnsche conferentie. De berichtgever der Times te Konstantinopel is echter van oordeel dat als gewoonlijk zoo lang met het nemen van een goed besluit zal worden gedraald, tot het te laat is. Het zenden eener vereenigde vloot kan evenwel zeer goed op den achtergrond geraken nu Engeland door de gebeurtenissen in Afghanistan de handen niet meer zoo geheel vrij heeft. De Weener bladen die met het zenden dier vloot volstrekt niet ingenomen waren, spreken reeds in dien geest. Uit den toon dien zij daarbij voeren blijkt tevens dat de oude vete tegen Engeland's eersten minister Gladstone niet vergeten is en dat zijn val niet betreurd zou worden. AFGHANISTAN. Het afbreken der telegraphische gemeenschap tusschen Quettah en Kandahar is oorzaak, dat niet veel nieuws vernomen wordt omtrent hetgeen ver der gebeurd is. Alleen schijnt Ayoeb-Khan de engelsche troepen niet vervolgd 'e hebben, toen zij terug trokken. Generaal Burrows was met een niet onaanzienlijke troe- pen-afdeeling in Kandahar aangekomen. Te Zevenbergen is den 25 overleden de wed. Don ken geb. Heishorn in den ouderdom van 102 jaren en 8 maanden. Den 28 hebben 128 schoolkinderen van Zijde wind onder behoorlijk geleide een rijtoer gedaan langs Dirkshorn, Warmenhuizen Schoorldam Schoorl Ber gen Egmond a d. Hoef, Egmond aan Zee Alkmaar en Heerhugowaard. Te Schoorldam Bergen Egmond aan Zee en Alkmaar werd vertoefd en werden de kin deren van ververschiogen voorzien. Den 29 heeft te Washington de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging der op 22 Mei tus schen Nederland en de Ver.-Staten gesloten overeen komst tot wederkeerigc uitlevering van misdadigers. Bij kon. besluit van 23 Juli is eene commissie ingesteld tot bevordering van de belangen der neder- landsche inzenders op de in October te Londen te hou den tentoonstelling van zuivel en vee.. Eere-voorzittüer is graaf v. Bylandtgezant te Londen voorzitter de heer May, consul-generaal, secretaris de heer Maa», vice-consul to Londen. Onder de leden komen voor de heeren J. Zijp Kz. en J. de Jong te Abbekerk II de Veer te Amsterdam, J. Breebaart Kz. te Winkel, onder de plaatsvervangende leden de be eren W. Sluis te Beemster, H. E.. Bultman te Haarlemmermeer. Blijkens een bij bet departement van koloniën ontvangen telegram van 28 Juli is uit Kotóa Radja een expeditie moeten gezonden worden naar Samalangan op Atchins noordkustomdat onze daar gelegerde troepen op eene militaire wandeling door vijandelijke benden waren aangevallen op aanstoking van de nog steeds te Kemala (achter Pedir) verblijf houdende hoof den der oorlogs-partij in Groot-Atcbin. Het schijnt dat niet ver van ons établissement te Samalangan verschil lende versterkte positiën door talrijke vijanden uit het binnenland bezet waren. Daartegen is de- uit Kotta- Radja gezonden troepenmacht den 15 dezer opgerukt, doch hoewel zij den vijand een gevoelig verlies toe bracht, heeft zij met (3 dooden en 27 gewonden moe ten terugtrekken. Den 22 dezer heeft zij den aanval herhaald, 's vijand hoofdversterking te vergeefs bestormd, doch de omringende sterkten genomen ten koste van een verlies van 10 gesneuvelden en 37 gewonden. Daarop is de vijand naar de bergen gevlucht en. heeft hij onderhandelingen geopend met den inmiddels van Kotta Radja overgekomen gouverneur en militairen bevelhebber. De Radja van Samalangan schijnt aan de bedoelde vijandelijkheden geen deel te hebben gehad. Zijne ge zindheid en die der aan hem onderhoorige kampongs wordt in het indisch telegram goed genoemd. Yoorts meldt het telegram dat de staat van zaken in Atchin overigens bevredigend is. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft uit het fonds voor noodlijdende kerken en personen subsidiën toegewezen aan de volgende gemeentenStitswerd 2400, Haulerwijk 2M0, Kleverskerke 1800, Be- soijen f 1480 Molkwerum 1450 Millingen en Vier lingsbeek elk 1400 Driehuizen 1200 Groesbeek f 1100, Zevenhoven 10C0, Bergeyk 862 en West- kapelle 500; voorts is 10000 beschikbaar gehouden voor het toekennen van kleine toelagen aan gemeenten en predikantsbetrekkingen. Bij de Synode is een voorstel ingediend om van wege dat collegie maatregelen te nemen tot opheffing van de schorsing der hoogere en lagere kerkbesturen te Dordrecht. Een adres van de leden van het kies- collegie aldaar, waarbij de handelingen der geschorste ouderlingen nadrukkelijk worden goedgekeurddringt in krachtige termen op die opheffing aan. Den 30 is te Kampen, van wege de vereeniging Tot algemeen genoegen", eene bloemententoonstelling geopend voorafgegaan door een optocht door de stad van commissieleden en inzenders, opgeluisterd door de muziek der schutterij. Prijzen zijn uitgereikt tot een bedrag van bijna 500. De gemeenteraad van Hattem heeft besloten 24 aandeelen in plaats van L00 in den Veluwschen locaalspoorweg te nemen dewijldoor het niet over bruggen van den IJsel tusschen Zwolle en üattem het belang der gemeente bij dien spoorweg zeer ver minderd is. Te Tegelen is door den heer B. J. Canyvan Venloo eene porceleinfabriek in werking gebracht. Aan het departement van waterstaat is den 30 aanbesteed het verbouwen van een perceel te Dockum tot postkantoor met directeurswoning, waarvoor minste inschrijver was S Hoogeveente Dockum, voor/7198. De prins en de prinses v. Wied zijn den 31 met hun gezin naar Neuwied teruggekeerd. Prins Frederik, prins Albert van Pruisen en de duitsche legatie deden hen uitgeleide. De heer J. v. Stolk Jz sedert 1878 afgevaardigde van het kiesdistrict Rotterdam in de 2de Kamer, is den 31 aan de gevolgen eener ontsteking van bet hersen vlies in den ouderdom van 53 jaren overleden Van de volksbibliotheek van het departement der Maatschappij tot Nut van't Algemeen te Warmenhuizen werd in het afgeloopen leesseizoen gebruik gemaakt door 32 personen. In 30 zittingen werden 225 boe ken uitgereikt. Een treurig ongeval had Zaterdag-middag ten half twee plaats aan bet station van den Staatsspoorweg te Wormerveer. Bij bet rangeeren van den goederen trein geraakte een der beambten van het spoor onder den trein, zoodat hem beide beenen werden-afgereden. Per brancard naar het naastbij gelesren wachtersbuisje vervoerdwerd hem onmiddelijk geneeskundige hulp verleend doch voor het behoud van zijn leven is 'e ergste te vreezen. Hij is gehuwd en vader van 4 kinderen. De gemeenteraad van Oudewater heeft afwjzend beschikt ap het verzoek van den kerkeraad der herv. gemeente tot afschaffing der kermis. Zomerlustachter de Buitensocieteit te Arnhem, is verkocht aan eene kloostervereeniging er zullen zich daar 12 liefdezusters vestigen. In Gaasterland en naburige gemeenten woedden Vrijdag en Zaterdag hevige onweders. waardoor eenige koeien gedood en enkele huizen beschadigd zijn. Nabij Vollenhove werd den 30'het boerenhuis bewoond door den veehouder W. Post,.door het hemelvuur in de aseh gelegd. Huis en inboedel waren verzekerd. De firma Wolterbeek te Amsterdam heeft het gemeentebestuur van Middelburg bericht, het bod van 74000 voor de overneming der gasfabriek aan te-nemen. Ten geuieentebuize te Leeuwarden is den 31 aan besteed het stichten van een gebouw voor het gymna sium, geraamd op 39,800, waarvoor minste inschrijver was K. Kete'aar, voor 32,685. Den 2 Augustus is te Maastricht het 33ste Land- huishoudkundig Congres door deu burgemeester geopend. Van wege de sociëteit Momus had een wedstrijd plaats en tevens eene van 16 nederlandsche en belgische gym nastiek- en schermvereenigingen die vooraf in. optocht door de stad trokken. Door het tweemaal staken der stemmen in den gemeenteraad van Purmerende is verworpen hetnaar aanleiding van het verzoek van dr. J. J. Maats c. s. tot oprichting eener zwem- en badinrichting voor re kening der gemeente, door B. en W. gedane-voorstel, om zoodanige inrichting niet van gemeentewege te stichtenmaar de rente van het benoodigde kapitaal te garandeeren. De exploitatie der spoorwegmaatschappij Leiden- Woerden beeft in het boekjaar 187980 eene ontvang opgeleverd van 112,072,28%, eene uitgaaf van 73,415*71. Daar de Rijnspoorweg f 135040 aan ont vangsten waarborgde, is meen tekort van ruim ƒ46000 te voorzien, waartoe de Rijnspoorweg-maatschappij ƒ45000 bij te dragen heeft door een renteloos voorschot op rekening van toekomstige overwinsten. Hierdoor is oene uitkeering aan de aandeelhouders mogelijk geworden. Te Arnhem is den 1 Aug op 'net terrein „het Gelderscbe Spijker" de elfde openbare uitvoering ge houden van het Nederl. Gymnastiekverbond waaraan 42 vereenigingen te zamen door 450 personen ver tegenwoordigd deel namen, 's Avonds te voren was den reeds aangekomen, gymnasten een coueert in Musis Sacrum aangeboden. Ook in dat locaal had zondag de offieiëele ontvangst plaatsbij monrte van den heer G. de Vries, voorzitter van het Verbond en werden de te Frankfort behaalde eereteekenen gehecht aan de banieren van het Verbond en der winnende amster damscbe vereeniging- Lyeurgus. Vervolgens hadden de- repelitiën voor de vrije oefeningen plaats onder de leiding van den heer P C. Adrian- van Amsterdam.. Aan den optochtwaarin een 30ta.l banieren werden, opgemerkt, namen- oo- 2 muziekcorpsen deel van het 8e. reg. inf. en Arnhem's kapel. Op bet stadshuis wed den het bestuur en de afgevaardigden begroet door het gemeentebestuur, bij monde van. den burgemeester, en werd de eerewijn aangeb den. De uitvoering vond veel belangstelling en bijval. In de gro< te zaal van het Nutsgebouw werd een feestmaal gehouden en 'a avonds werd in Musis Sacrum concert, vauxhall en vuurwerk gegeven. Deu 2 namen vele gymnasten aai; een stoom- boottocht naar Wageningen deel. Te Helmond is den 2 van wege de Doelen „het Vergenoegen," een wedstrijd van een 50tal doelen- vereenigingen gehouden. Tot het programma behoorden optocht met muziekaanbieding van eerewijn aan de hoofden der gezelschappen op het raadhuisbal en vuurwerk. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werd heden te 12 uren door het garni zoen der residentie eene groote parade in de Maliebaan gehouden. De parade werd gecommandeerd door den kolonel Jhr. L., ridder van Rappard, kommandant van het 3e. regiment huzaren en geïnspecteerd door den generaal-majoor S. L. J. Queyen buitengewoon adju dant des koningswaarnemend gouverneur der resi dentie voor welken opperot'ficier ook het défilé plaats had. Bij den marsch passeerde in een open rijtuio- Prinses Marianne de Prinsessegracht. Da troepen maakten daarbij front en brachten aan de Prinses de verschuldigde eerbewijzen terwijl de kapel der grena diers en jagers het Wilhelmus speelde. Door prachtig weder begunstigdhad dit militaire schouwspel een menigte toeschouwers in den omtrek van de Malie baan op de been gebracht. Er waren doeltref fende maatregelen genomen om ongelukken bij het passeeren van den stoomtram te voorkomen zooals die bij vorige gelegenheden plaats hadden. De illuminatie in het Boscli was allerprachtigst, het kasteel van Arolsen werd in zijn geheel, zonder gemis van een enkel lichtschitterend voorgesteld, terwijl de verlichte brug mede een heerlijk schoon effect maakte. Het bengaalsche vuur, dat nu en dan werd afgestoken in roodewitte en blauwe kleur deed uitkomen hoe velen waren opgekomen om deze keu-rige illuminatie in het Bosch en de muziek van bet gunstig bekende Paleis-o'-cbest te genieten. Jammer dat een steeJs in hevigheid toenemende regen velen noodzaakte, spoediger buiswaart te keeren-, dan anders het geval zou zijn ge weest In de stad waren alle rijksgebouwen geïllumineerd. H. M. de Koningin heeft den 2den, bij gelegen heid van haren verjaardag een paar prachtige lion- gaarsche paarden van Z. M. ten- geschenke ontvangen. H. H. M. M. zullen Woensdag avond ten 9 n. 10 m. per extra-trein van het Loo te 's Gravenhage aankomen. Op den geboortedag der Koningin is door den kolonel-kommandant van het regiment grena diers en jagers aan alle onderofficierenkorporaals en manschappen van het korpsdie gestraft waren van de hun opgelegde straf kwijtschelding verleend. Alleen zij die zich aan dronkenschap hebben schuidig gemaakt, zijn hiervan uitgesloten. Men schrijft ons uit den Haag d". 3 Aug. Door Z. K. H. den prins van Oranje is aan de leden der Hoofdcommissie tot stichting van oen ge denksteen voor wijlen H. M. de Koningin Sophia der Nederlanden, met begeleidend schrijven, ter berin nering aangeboden een gouden medaillon, waarop aan de eene zijde het naamcijfer der Koningin en aan de andere de koninklijke wapens van Nederland en Wur- tenburg, gedekt door de koninklijke kroon. Het por tret is gevat in een lijst waarop de- spreuken ,.Je maintiendrai" en „Eurchtlos und treu" en de jaartallen 1877 en 1880. Het geheel in net lederen étui is vervaardigd aan de Koninklijke fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. van Kempen en Zoon te Voorschoten De N. Rott. Courant verneemtdat de heer Ha- selman ontslag heeft gevraagd als lid van den Raad van State. Het Weekblad voor notarisambt en registratie meldtWij vernemen dat de ontwerpen van wet tot wijziging der registratie- en zegelrechten aan de Tweede Kamer zijn verzonden. Part iculiere Correspondentie)* Arnhem l Augustus. Het is een drukte en beweging in deze stille stad, zooals de gewoonlijk kalm gestemde bewoners sinds de tentoonstelling niet ineer hebben bijgewoond. De stad gelijkt een groot mierenhoop waarin duizenden menschen zich heen en weerbe-wegen, alleraardigst afgewisseld door de vrije en losse- kleedij der gymnastici. Ze zijn op weg naar het stadhuis waar de bestuursleden en vaandeldragers feestelijk zullen, worden ontvangen door den Burgemeester die door het aannemen van het eere-voorz-itterschap der feestcommissie getoond beefthoezeer hij belang stelde in het schoone doel hetwelk het Neder-landsch Gymnas tiekverbond hier te lande tracht te verwezenlijken. Wanneer men dan ook. de door den bank flinke houding en ve-erkrachtigen gang der jongelieden waarneemt moet men, ware men er niet sinds lang van-overtuigd, toegeven, dat de vereeniging trotsch kan zijn op-den invloed ten goede die zij op baren weg beeft uitgeoefend Nadat de deelnemers aan de uitvoering zich in Musis Sacrum hadden verkleed gingen zij weder in optocht naar het feestterrein, het voormalig. Gelderscbe Spijker, door den eigenaar welwillend afgestaan. Op de tribuue tegenover den inganghad men een fraai gezicht op den binnenkomenden-stoet. Vooiafging het muziekcorps der infanterie-, waarop drie ruiters met het bondsvaaiwiel waarvan, 2 de af hangende kwas ten vasthieldenvolgden. De gymnastiek-vereeniging Lyeurgus van hier was de eerste der deelnemende vt r- eenigingen in den stoet, terwijl de andere in alphabe- tische volgorde en ouderdorasrang aansloten Oude de vele prachtige vaandels zocht ik te vergeefs naar dat der Alknaaarsohe Vereeniging „Kracht en Vlug heid", die door 15 leden waarvan 12 aan de uitvoe ring medewerkten vertegenwoordigd zou worden. Jam mer dat niet allen die ingeschreven waren aan hun plan hebben kunnen gevolg geven. He'zal mij niet verwonderen of de alktnaarscde dames, die reeds bij vroegere gelegenheden hebben getoond zich uitstekend te verstaan op het maken van vaandels, zullen zorgen, dat ook Alkmaars naam zieli bij een vol gend bondsfeest onder de anderen waardiglijk verheft. Want inderdaad, de jonge vereeniging verdient allen steun; de leden hebben getoond, dat zij zich flink hebben geoefend, vooral bij de vooroefeningen maakten zij een goed figuur door de juistheid en vlugheid hunner be wegingen Ook aan de werktuigen hebben zij Alkmaars eer tegenover andere vereenigingen flink opgehouden. Op de uitvoering volgden wedstrijden en verspringen en hoogspringen en gewichten heffen. Lang duurde het voordat de jury uitspraak kon doen, want de strijd was hevig. Het verst sprong zonder springplank een lid der Delftsche vereeniging, n.l. 5 M. 30. Bij het gewichten heffen was zooals gewoonlijk, de bekende gym nast, de heer Abspoel uit Utrecht, allen de baas. Zonder moeite hief hij de zwaarste gewichten omhoog. Vooral viel daarbij in het oog de bedaarde en onbewegelijke

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2