CUlcHci houding waarin geen trilling zelfs bewees, dat het hem inspanning kostte. En toch was de opzwellende arm spier daar, om het te bewijzen. 's Middags vereenigden zich verscheidene gymnasten met het bestuur der Bond en met de feestcommissie aan een diner in het gebouw van het Nutna afloop waarna zij zich naar Musis begaven waar een concert en vuurwerk en later een bal ter heenlokken. Het was buitengewoon vol in den anders zoo rui men tuin. En vroolijk gelach klonk den geheelen avond door de lucht, niet altijd ten genoege der aettige Arnhemmers die in hun jeugd natuurlijk geheel anders waren niet zoo woest als de tegenwoordige jongelui zooals men ze telkens kon hooren verzekeren. In de pauze van het concert had, na eens fraaien toespraak van den Burgemeesterdoor hoerah s der verzamelde menigte onophoudelijk afgewisseld, de uit reiking der herinneringsmedailles en der gewonnen lauwerkransen en diploma's plaats. Iedere winner werd hoog op de schouders zijner medeleden in triumt uit de zaal gedragen. Door een prettig bal, waarbij de stemming aange naam en vroolijk was werd het feest voor dezen dag besloten. Morgen gaan de feestelingen naar Wage- ningen, waar door de feestcommissie voor eene goede ontvangst is gezorgd. Zij zullen met de vaandels in optocht Wageningen doortrekken. En daarmede zal het driedaagscbe gymnastiekfeest dan weder zijn afgeloopen dat zeker niet zal nalaten menigeen die tot hiertoe niet met gymnastiek was in genomen, op te wekken om den Bond te steunen. Mant terecht wees de Burgemeester in zijn toespraak op de verplichting, die er op de ouders rust, om hunne kinderen op te voeden tot flink gebouwde mannen, die kalm zijn door hun bewustzijn van krachtwat ook ongetwijfeld op den dagelijkschen arbeid voordeelig zal werken. Het beroep van theeproever. Volgens eene in den „Scientific American" van 21 Februari voorkomende opgave, wordt te New-York door meer dan 100 firma's dit beroep uitgeoefend. In hare werkplaatsen bevinden zich groote tafels met ronde, zich om eene as draaiende bladen Aan den rand van het tafelblad staan kopjes thee in het rond. De tbeeproever zit vóór de tafel en proeft het eene kopje na het andereterwijl hij het tafelblad ronddraait Op de tafel staat een weegtoe stel in de eene schaal er van ligt een zilveren öcent- stuk. Een of' twee groote ketels met kokend water staan in de nabijheid op den grond. Indien een mon ster thee geproefd moet worden dan wordt daarvan zooveel afgewogen als het gewicht van het öcentstuk bedraagthet afgewogene wordt in een theekopje ge daan en kokend water er op gegoten. Dc theeproever roert de bladen om neemt ze dan met zijn theelepel tje er uit en proeft het aromaterwijl hij den reuk nauwkeurig nagaat. In den regel neemt hij ook een mondvol van het opgegoten water in den mond, maar spuwt dien korten tijd daarna weder uit. Groote koperen kwispeldoren dienen om de geproefde thee en den in houd der geproefde kopjes op te nemen. Indien een groote hoeveelheid thee van een zekere soort gekocht moet worden dan worden dikwijls talrijke monsters door verschillende huizen geleverd koopers en verkoo- pers verzamelen zich om de revolve r-tafelwaarop de kopjes staan met de aftreksels der verschillende thee soorten; de verschillende monsters worden nu geproefd en „vastheid,"/ „fijnheid," enz. grondig besproken; de slechtere soorten worden uitgeschoten dan wordt nog eens geproefd tot men eindelijk het verlangde artikel vindt. De „kunst," die bij deze operatiën in praktijk gebracht wordt, is inderdaad bewonderens waardig. Een ervaren theeproever erkent niet slechts de eigenschappen eener theesoortmet betrekking tot haar ouderdom sterktearoma enz. hij weet ook in welk van de vele theedistricten van China zij gegroeid is. Men noteert soms de resultaten van het onderzoek onder aan den voet der kopjes, waar de genoteerde opmerkingen niet kunnen worden gele zen de kopjes worden dan naar willekeur verplaatst en de ervaren theeproever sorteert de thee vervolgens alleen naar de geur. Vaak worden op één dag 4 a 500 kopjes geproefd vele theeproevers brengen een groot deel van den dag vaak uren achtereen zonder ophou den met dit werk door misschien is de berekening nog te laag indien men zegt dat dooreengenomen in een jaar 200 kopjes dagelijks geproefd worden de slechtere soorten worden dikwijls niet eens „inden mond genomen", maar eenvoudig beroken. Van de betere soorten wordt een gedeelte opgeslikt en een gedeelte uitgespuwd. De thee komt bij dit proeven op drie erlei wegen in liet lichaam van den proever; door in ademing, door opslurping door middel van de slijmhuid van den mond en rechtstreeks door insiikken. Bij het beproeven worden dagelijks wel niet meer dan 2 a 3 koppen direct ingeslikt. Men is bet met elkander niet eens, of liet tlieeproeven eene gezonde bezigheid is Dr. Dana houdt het daarvoor, in tegenspraak met andere medici, omdat hij zeer bejaarde mannen kent, die zonder inter ruptie en zonder schade voor hun gezondheid 30 a 40 jaren thee geproefd hebben. In het Aquarium te Londen bevinden zich 2 reuzen en een dwergdie nog al in lengte verschillen De eene reus, de chinees Chany is 8% voet, de andere, een noorweger, 8 voet en eenige duimen lang De dwerg is niet langer dan 2 voet. Bij een schoenmaker te Philadelphia zijn 50 paar laarzen besteld voor de Noordpool-expeditie van Kapt Hongate. Elk paar weegt ongeveer twee en een half kilo en de wijdte is zoo groot dal de gebruiker drie of' Vler paar dikke kousen over elkander kan aandoen. De Jolen zijn 18 millimeter dik en de ruimte tusscben binnen- en buitenzooi is met kurk gevuld. Het boven weder bestaat uit Noorsch bevervel gevoerd met scha penvacht, en deze beide gescheiden door dierlijke blaas. De gouverneur van Mongolië droeg dezer dagen in zijn rapport 3 Mongoolsche veebezitters voor eene decoratie voor, omdat zij verschillende duizenden schapen ten be hoeve van het chineesche leger hebben geleverd zonder daarvoor be-talingte ontvangen De eerste en voornaamste dezer onbaatzuchtige Mongolen heeft ruim 4000 schapen geleverd waarvan de waarde per stuk wordt geschat op 0.8 Tail f 2,80). Als belooning werd voorgesteld hem te begiftigen met een knoop van den derden graad en een v"eer, en twee zijner broeders met een dergelijken knoop. De tweede die ruim 1500 schapen leverde zou daarvoor moeten ontvangen een knoop voor zich zelf en een voor zijn zoon, terwijl een derde, die ruim 500 schapen gaf, in aanmerking zal moeten komen voor een kalkoenenveer Het rapport is aan den be trokken minister ter advies gezonden. Een zeer talrijk gezelschap, bestaande uit leden van verscheidene Engelsc'ne en buitenlandsche gemeentebe sturen was deu 28 Juli te Aylisbury bijeen, om getuige te zijn van de wijze waarop de Native Guano Com pany aldaar de faecaliën der bevolking omzet in eene vlot verhandelbare meststof. De bedoelde bewer king bestaat eenvoudig in het doen bezinken der orga nische stoffen uit het rioolwater. De vloeistof wordt vooraf reukeloos gemaakt door haar te doen stroomen over een mengsel van klei en houtskoolvervolgeus wordt zij in groote bakken behandeld met ruwe zwa velzure aluinaarde die alle onreinheden bezinken doet. Het afvloeiende water is zoo zuiver dat visch er welig in tiertterwijl bet achtergeblevene bezinksel gedroogd zijnde, eene stof oplevert welke door de Engelsche landbouwers met 42 per ton betaald wordt. In Stokes Bay (Engeland) is dezer dagen een be langrijke proef genomen met de naar baren uitvinder gedoopte Mallory-scliroef. Het is de eerste maal dat dit werktuig bij de Engelsche vloot in praktijk is ge bracht. De voornaamste verdienste die er aan wordt toegekend is de buitengewone bewegelijkheid die het aan" het schip geeft. De schuif werkt als voortstuwende en als sturende kracht en maakt liet roer overbodig. Het schip beschreef in vollen loop een cirkel naar rechts of links telkens in 36 seconden. Het voerde de bij de schaatsenrijders welbekende figuur 8 uiten onder leiding van den uitvinder den overste Mallory, draaide het zich volkomen op de plaats om en liet zich naar believen voor en achterwaarts bewegen. Het tot de proef' gebezigde vaartuig was een pinas van 42 voet lengte. Heeds jaren lang bestaat er in Opsterland (Friesland) eene vereeniging van jachtlief hebbers die premiën uit loven voor het dooden van voor het wild schadelijk ge dierte. In 1879 betaalden zij premiën voor het dooden van 32 bunsings 41 wezels, 21 valken 44 wiekels, 184 oude eksters 114 jonge eksters 133 oude roeüen en 95 jonge roeken. Op een hooge stelling voor het in aanbouw zijnde postkantoor te Brunswijk had dezer dagen een ontzet tend tooneel plaats. De beeldhouwer Link was met den steenhouwer Leelmer en zijn knecht naar boven gegaan om hun eenige aanmerkingen over het werk te maken. Tusschen Link en Lechner bestond reeds lang eene veete en de eerste bad dan ook even geaarzeld voor bij besluiten kon met Lechner en diens knecht naar boven te gaan. Nauwe'ijks had hij eenige aan merkingen gemaakt of een woordentwist volgde en weldra wilde het tweetal den beeldhouwer te lijf, die zich op de waggelende stelling als een wanhopige ver dedigde tot eindelijk een der woestelingen hem bij den kraag pakte en naar beneden smeet. Met eene laatste wanhopige poging greep hij zich nog aan een vooruitstekende balk vast, maar zijn tegenstanders sloe gen hem op de handen zoodat hij zich zou hebben moeten laten vallen, als zijn voet niet in dat oogenblik een steunpunt had gevonden waardoor hij een andere verdieping van de stelling kon bereiken. Daar de beide woestelingen zeer goed inzagen dat zij hun straf' niet zouden ontgaan als hun slachtoffer ontkwam en dus tegen hen kon getuigen, ijlden zij hem onmiddelijk na, achterhaalden hem en nu begon opnieuw een worsteling. De man klemde zich echter met de kracht der wanhoop aan een haak vast, zoodat zijne tegenstanders eindelijk vloekende den aftocht moesten blazen. Beiden werden dienzelfden avond wegens poging tot moord in hechte nis genomen. In Home is eene commissie samengesteld om in 18S5 of 1886 aldaar een wereldtentoonstelling te houden. Van 30 Juni 1879 lot 1 Juli 1880 zijn 32 zeil- en stoomschepen uit Amerika naar Europa bestemd niet terecht gekomen. 1,400,000 Bushels graan gingen verloren en 250 menschen kwamen daarbij om het leven. De dierenhandelaar Möller te Hamburg ontving dezer dagen voor zijne menagerie eene groote bezending dieren uit Afrika. Het transport werd begeleid door 12 Nu- biërs10 mannen en 2 vrouwen. Een broeder van den heer Möller heeft zich eenigen tijd in Nubie opge houden en was de aanvoerder der karavaan. Het is niet onbelangrijk te vernemen welke groote moeielijkbeden en kosten aan zulk eeD transport zijn verbonden, daar gelaten de vermoeienissen en gevarendie er mede gepaard gaan. De leeuwen, hyena's, luipaards enz. moeten ui. door dromedarissen in houten kisten gedra gen worden de olifanten giraffen struisvogels ga zellen en meer anderen moeten 40 dagen achtereen loopm vóór zij de eerste havenstad (Souakin) hebben bereikt. Van hier worden zij eerst met eeue stoomboot naar Suez dan per spoor naar Alexandrievervolgens wederom met eene stoomboot naar Triest en eindelijk per spoor van Triëst over Weenen naar Hamburg ver voerd. lu den regel zijn voor zulk eeue karavaan 40 a 50 dromedarissen noodig niet alleen om de dieren te dragen maar ook om het noodige voedsel en water vuor eenige dagen mede te kunnen nemen want het duurt op zulk eene reis soms 2 a 4 dagen, voor men water aantreft. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis te Haa lem is in de afgeloopen maand bezocht door 591 personen tegen en door 826 personen zonder betaling. Naar men meldt zullen de luchtreizigers Eugène Godard en Pierre de Wickevoort Crommelin binnen kort ons land bezoeken en op verschillende plaatsen als te Amsterdam, Rotterdam, 's GravenhageLeiden, Utrecht en Arnhem 0[ stijgen met hun prachtigen zij len ballon „Parachute indéchirable", die een inlioudsgrootte heeft van 1,500,000 liter gas en waarin 8 personen plaats vinden. In een duitsch blad leest men de volgende adver tentie „Wegens de vele stedelijke belastingen ben ik voornemens mijn huis met de hypothecaire schulden ten geschenke te geven. H. Knief, timmerman, te Stadthagen. •- Den 26 werd in eene zeer drukke straat van Na pels des middagseen bediende van het ministerie Man marine door 3 roovers aangevallen die lnun 30000 ontnamen. Eenige heeren te Amsterdam hebben het bestuur der I harddraverji-vereeniging twee fraaie zilveren voorwerpen, elk ter waarde van p. m. 400, aangeboden om die te voegen bij de prijzen, uitgeloofd voor n°. 5 en 6 en wel voor den wedren van paarden bereden met zadel en dito wedren met hindernissen. Mr. Soule New-York heeft een paar schoenen uitge vonden waarmee hij even thuis is op het water als een ander met zijn gewone schoenen op den grond. Zij zijn van zink vijf' voet lang en vijf duim diep zijn waterdicht en loopen spits toe. In het midden is een ruimte om den voet in te zetten. Onder den schoen zijn twee verbindingen van vijf metaalbladen aange bracht, die veel weg hebben van zonneblinden. Wan neer de waterkunstenaar den voet vooruit zet gaan de metaalbladen open, het water dringt er binnen en de schoenen bewegen zich gemakke ijk voort. Zet hij den voet achteruit dan sluiten zij zich en vormen een soort nap op de wijze van een hermetisch gesloten jaloezie. Reeds trok mr. Soule de Haarlem-rivier over. Hij baande zich zonder de minste stoornis of inspanning een weg tusschen de stoombooten, zeilschepen en scheep jes, die Je rivier doorkruisten. Evenals een schaatsen rijder beweegt hij zich glijdende voort. Een engelsch schip heeft in den Atlantischen Oceaan een voorwerp opgevischt dat afkomstig moet, zijn van de vermiste Atalanta. Het is een beelddat onder den voorsteven van het schip geplaatst was en alle sporen droeg, dat liet vaartuig in aanvaring moet ge weest zijn, In Eindhoven wordt geklaagd dat weder hoe langer hoe meer Belgische 2 eentiriiestukken in omloop gebracht worden. De kamer van koophandel gaf' dezer dagen den Minister van financiën in overweging om de oude centen onvoorwaardelijk in te trekken en voortaan alleen nieuwe centen en 2% centstukken te doen uitgeven. In de klompenfabriek te Liempde is het werk ge staakt daar het loon der knechts is verminderd en zij voor lager loon niet willen werken. Deklompenfabrieken maken in die gemeente het voornaamste middel van bestaan uit. De Nieuwe Goesche Courant meldt ten opzichte van den ontvanger der registratie en domeiuen tevens hypotheekbewaarder te Goes liet volgende „Totnogtoe hebben wij het feit niet medegedeeld, wat de aandacht van enkele bladen trok. De reden van dit totnogtoe bewaard stilzwijgen wasdat wij niet wisten of men hier te denken had aan opzettelijke kwade trouw dan wel aan verregaande, niet te verantwoorden' achteloosheid. Naar ons toch werd medegedeeld en verzekerd moeten er duizenden guldens aan papier hier en daar in gedragen kleederen teruggevonden zijn, zoodat op dit oogenblik liet tekort nog slechts enkele duizenden guldons het bedrag van zijn borgtocht te bovengaat en het Rijk dus geen groote schade bij het gebeurde zal lijden. „Onder deze omstandigheden achtten wij het niet wen-chelijk <le beslhsing der justitie vooruit te loopen, en den 73-jarigen ambtenaar hard te vallen op eene wijze die later wellicht voorbarig of minder juist zou blijken. „Maar toch zoo groote achteloosheid gebleken is, bestaat de mogelijkheiddat deze de hoofdoorzaak was van het tekort en aan anderen de mogelijkheid gaf otn van die achteloosheid voordeel te trekken, waardoor natuurlijk het tekort grooter is geworden en de ambtenaar al lengs geleid is tot strafbare pogingen om het ontdekken er van te voorkomen. „Zoo verhaalt men dat door hem aan de koopers die afbetaald heboen bewijzen van onbezwaardheid zijn afgegeven waaruit bleek dat de hypotheek door liet rijk voor de onbetaalde kooppenningen genomen was doorgehaald ofsch ion hij wist dat die hypotheek niet was geroyeerd en is ait het geval toch blijft zoodanig ambtenaar strafbaar, ook al wordt het tekort geheel gedekt. Deze omstandigheden waren oorzaak, dat wij nog niets van het ons ter oore gekomene mede deelden om wellicht niet een te strenge blaam te werpen op den naam van den in elk geval af'keurings- waardig gehandeld hebbenden ambtenaareen blaam die ook onverdiend op zijne familie terugkaatstter wijl deze als ons verzekerd wordt al liet mogelijke inspant om het geldelijk gedeelte der zaak zooveei mogelijk in orde t brengen." Een Urker-visscber heeft >n zijn kor een ombervisch gevangen, die 60 a 70 KG. woog en meter lang was: „zoo'n mirakuleus dier" had de man nog nooit gezien. Een hevige storm heelt botlekende Wagner-theator te Bavreuth totaal verwoest.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3