15uttctt(anb Bimtcttlatib elders weer te verhuren of welwanneer zij meenen genoeg verdiend te hebben zich van allen arbeid te onthouden. Aan dien herhaalden aandrang heeft eiudelijk de Re geering gehoor gegeven door een wetsontwerp in te dienen tol beteugeling van desertie van zeevisschers waarin wordt bepaald dat de schepeling die een reis niet medemaakt waarvoor hij zich verbonden heeft of gedurende de reis zich verwijdert en daardoor de reis niet verder medemaaktmet gevangenis wordt ge straft. Evenzoo zal ook de gezagvoerder die zich aan het voeren van het vaartuig onttrektde reeder die een gedeserteerden gezagvoerder en de reeder of ge zagvoerder, die een gedeserteerden schepeling in dienst neemtmet de gevangenis kennis maken. De straf zal echter den gezagvoerder of den schepeling alleen dan treffen wanneer hij wederrechtelijk heeft gehandeld waaruit volgt dat er redenen kunnen bestaan die hem net recht geven zich aan zijn verbintenis te onttrekken. IZal de rechter moeten uitmaken of er zulke redenen bestaanevenals hij ten aanzien van dienstboden en werklieden moet beslissen of zij met of zonder „wettige redenen" hun dienst heoben veriaten of zijn weggezon den? Daar de wet zich over die redenen niet uitlaat, zou de rechter geheel naar eigen oordeel moeten von nissen. Zal de gezagvoerder of de schepeling ongestraft zich aan de dienst kunnen onttrekkenwanneer ten zijnen opzichte niet aan al(e voorwaarden wordt vol daan Dat zou in strijd zijn met ons gewone recht dat zoodanige eigenmachtige weigering om een bestaande verbintenis na te komen op grond dat de tegenpartij hare verplichtingen niet behoorlijk vervult, alleen ver oorlooft in die gevallen waarin de wet net uitdrukkelijk bepaalt. Of bedoelt de Regeering met wederrechtelijk eenvoudig zonder verlofzonder toestemming van de tegen- partij t Wij weten het niet, en nadere toelichting schijnt niet overbodig. De meerderheid van de leden der Tweede Kamer die bij het onderzoek in de afdeelingen over dit wets ontwerp hun gevoelen mededeelden, verklaarden zich volgens het voorloopig verslag daartegen Laat ons zien welke redenen voor en tegen strafbepalingen op dit gebied worden aangevoerd. DUITSCHLAND. De bijeenkomst der duitsche mi nisters van financiën te Coburg is van korten duur ge weest de pruisische minister van financiën was althans den 1 reeds te Berlijn teruggekeerd. Deze korte duur wettigt het vermoeden dat de behandelde voorstellen niet zeer belangrijk zijn geweest. De bekende aanvoerder van een deel der sociaal democratische partij Hasselmann die in den laatsten tijd allerlei gebeurtenissen openbaar had gemaakt om trent zijne mede-afgevaardigden en aanvoerders dier partij, is naar Amerika vertrokken met achterlating van aanzienlijke schulden, grootcndeels bestaande uit ter leen ontvangen gelden van handwerkslieden. ENGELAND. Den 2 deelde de regeering in het Lagerhuis mede, dat de gouverneur der Kaap-Kolonie Bartle Erère terug geroepen wasna de verwer ping der confederatieplannen waarom hij alleen tot heden niet terug geroepen was. De Daily News had juist op zijne terugroeping aangedrongen nu het con federatieplan dat hij zou helpen doorzetten voor het oogenblik geheel mislukt wasen nieuwe pogingen daartoe moesten zij aangewend worden toch door nieuwe mannen en onder gunstiger omstandi rheden zouden moeten geschieden. Dat blad hooptdat tot zijn opvolger worde benoemd een gouverneurdie afkeerig van alle plannen van geweld en aanhechting, tracht de in de laatste 3 jaren opgewekte hartstochten te doen bedaren en de betrekkingen tusschen de kolonis ten en de inlanders weder op den ouden vriendschap- pel ij ken voet brengt. Den 3 antwoordde min. Hartington op daartoe ge dane vraag dat hij geloofde, dat Gladstone in langen tijd de zittingen van het huis niet zou kunnen bijwonen. Hij verklaarde verder, dien dag geene berichten uit Kandahar te hebben ontvangen. Hij ontving wel een telegram van den Onder-koning van Indië over het te Kaboel den 1 voorgevallene. Er was geene reden om te onderstellen dat de telegrafische gemeenschap met Kaboel verbroken was. De onderhandelingen duurden voort en het telegram bevatte niets verontrustends. In het Hoogerhuis stelde lord Grey den 2 de ver werping der ierscbe pachterswet voor. De beraadsla ging liep niet ten einde maar werd tot den volgenden dag verdaagd toen de wet met 202 tegen 151 stem men verworpen werd. De meeste bladen hadden die uit komst voorspeld en die voorspelling was door de beraad slaging van den 2 bevestigd. Lord Granville had haar toen ten aanhoore van een bizonder talrijk en voornaam publiek in eene korteuitnemende rede verdedigd wijzende op de buitengewone omstandigheden welke thans in Ierland voorkwamen en dezen tijdelijken maat regel als uitzonderingswet volkomen rechtvaardigden. ■voordat hij op de stoep stondvond hij hetik was er van overtuigdreeds eene laakbare onvoorzichtigheid van zich zelf, dat hij naar mij toe was gegaan. «Jongenszeide hijmij nauwkeurig beziende«je ziet er leelijk uit, van Houten." Ik voelde dat het noodelooze moeite zou zijnmijn uiterlijk tegenover hem te verdedigen en zweeg dus. «Het is niet heel voorzichtig van je begon hij. «Om in het donker op een stapel planken te sprin gen?" voltooide ik. «Neen mijnheer, dat ben ik geheel met u eensen ik geloof nietdat het mij licht weer overkomen zal." «Dit bedoelde ik niethervatte hijnadat hij mij heel bedaard had laten uitspreken. «Ik bedoel dat het niet voorzichtig van je is dat je dat stuk in de courant hebt geschreven." Worde vervolgd). Lord Lansdownegroot grondeigenaar in Terland en om deze wet uit het ministerie getreden, bestreed het ontwerp uitvoerig. Hij ontwikkelde breedvoerig het oude bezwaardat het ontwerp onrechtvaardig was tegenover ééue klasse van het volk de grondeigenaars verder betoogde hij, dat de wet ook nadeelig voor de pachters zou zijn, daar zij hun leeren zou, niet op eigene krachten te steunen. Bij aanneming der wet zouden de ieren altijd klagen over den oogst en altijd uitzonderingsmaatregelen als deze eischen. Werd de wet verworpen, dan zou wel, als dezen winter in Ier land ongeregeldheden voorvielende schuld daarvan aan het hoogerhuis gegeven worden doch hij meende, dat de gevolgen van de aanneming dezer wet nog veel grooter zouden zijn. Na hem voerden twee liberale leden vóór en twee conservatieve leden tegen de wet het woord. Lord Derbyde bekeerde conservatief sprak voor doch zijn steun was zeer twijfelachtig. Hij was in de gegeven omstandigheden vóór de tweede le zing maar wilde wijziging van het ontwerp bij de ar tikels gewijze behandeling. Beaconsfield bestreed haar den 3 uitvoerig en de regeering verklaardedat zij aan het huis de verantwoordelijkheid liet voor de ge volgen van verwerping De verwerping dezer wet doet de Daily News beweeren, dat het Hoogerhuis bij deze beraadslaging bestond uit door schrik bevangen grond eigenaren De bekende Plimsoll is teruggekomen op het besluit om zich te Liverpool geen candidaat te stellen voor de liberale partij, thans heeft hij die candidatuur aanvaard. Het ochtend-bericht omtrent Gladstone's toestand luidde den 4, des voormiddags 9 uur, dat hij een rus- tigen nacht had doorgebrachtde longaandoening was voorbij en de koorts weg geblevenhet bericht van half drie 's namiddags, dat de beterschap voortduurde doch dat hij na het wegblijven der koorts zwak bleek te zijn. Ook het avondbericht bleef van voortdurende beterschap gewagen. De belangstelling in zijnen toestand i3 zoo grootdat de politie op verzoek van den geneesheer de straat waar hij woont mocht afsluiten. Tal van personen kwamen aanhoudend per rijtuig naar hem vragen. De KoninginBeaconsfield en Nortneote zonden herhaaldelijk boden. FRANKRIJK. Volgens de National had de re geering het voornemen generaal Thomassin met zes officieren niet naar Athene te laten gaan na hetgeen daarover in de dagbladen geschreven was. Zij was gaan inzien dat ook de eenvoudigste maatregelen Frankrijk in moeielijkheden zouden kunnen brengen en dat zelfs de schijn eener tusschenkomst aanleiding tot onjuiste gevolgtrekkingen zou kunnen geven. De ministerraad heeft den 3 werkelijk dienovereenkomstig besloten. Bij de verkiezingen voor de algemeene raden zijn al de leden der regeering die zich candidaat gesteld had den gekozen de nieuwe minister van binnenlandsche zaken Constans zelfs met groote meerderheid vele le den der rechterzijde in den Senaat en de Kamer, tevens aftredende leden dier raden werden niet herkozen. Van de 1412 verkiezingen zijn 1399 reeds bekend; de republikeinen wonnen 240 zetels902 republikeinen en 372 conservatieven werden gekozen 125 herstem mingen moeten plaats hebben. De uitslag op Corsica is alleen nog onbekend. De onverzoenlijken werden bijna ov -ral met groote meerderheid geslagen. De or ganen der rechterzijde ontkennen de nederlaag hunner partij niet maar schrijven die toe aan de inmenging der regeeringsambtenaren op de bevolking van het platteland. Volgens het Journal des Débats zouden de tegenstanders der republiek voortaan slechts in 10 de partementen over de meerderheid in den algemeenen raad kunnen beschikken. Den 1 kwam te Brest weder een stoomschip met 120 geamriestiëerden aan TURKIJR. Den 3 werd aan den minister van bui- tenlandsehe zaken Abeddin-pacba het antwoord der mo gendheden op haar schrijven betreffende Montenegro ter hand gesteld AFGHANISTAN. Ëen bericht uit Kandahar van den 29 meldt dat generaal Burrows vernemende dat A/oeb's voorhoede Min wand bezet had in den ochtend van 2/ Juli van Kasulen houd met artillerie en cavalerie oprukte en den vijand te 9 uren aanviel Spoedig daarop verscheen de gezamenlijke macht van den vijand en schaarde zich in slagorde. Tot 1 uur bleef het gevecht tot het artillerievuur beperkt, en het vuur der britsche achterladers miste zijne uitwerking niet. Doch ten gevolge van den krachtigen aanval der vijandelijke cavalerie weken de Sepoys naar het 66ste regiment terugwaarbij twee stukken in den steek werden gelaten. De infanterievan de cavalerie en artillerie afgesneden trok langzaam terug en na een heet gevecht gelukte het generaal Burrows om de in fanterie te ontzetten. De vijand vervolgde de terug trekkende!) tot op 10 mijlen van Kandahardoch niet krachtig De meeste verliezen ontstonden door dorst en uitputting. Bijna de gebeele munitie 400 Martini, 700 Snider-geweren en 2 negenponders gingen verloren. Volgens een gerucht zouden de afghanen zich vereenigen tusschen Chaman en Kandahar, zou Ayoeb-Kban op gerukt zijn tot Mirkazez eene legermacht uitgezonden hebben tot het belegeren van Chaman en trachten alle bezendingen van levensmiddelen enz bestemd voor Kandahar, op te lichten. Generaal Roberts vertrok in middels met 10000 man van Kaboel naar Kandahar. ZUID-AMERIKA. Peru en Bolivia schijnen voor nemens te zijn een bond te vormen onder de benaming van „Vereenigde Staten van Peru en Bolivia." Het voorloopig ontwerp tot vorming van dezen nieuwen staat werd reeds door de vertegenwoord'gers van beide lan den onderteekend en aan d6n peruaanschen raad van state welke de plaats van het congres ingenomen heeftaangeboden. Het doel van dit bond is de on afhankelijkheid en onschendbaarheid der beide staten te waarborgen den vrede in het binnenland te hand haven en de ontwikkeling en algemeene welvaart der beide landen te bevorderen. Het hoofddoel dezer ver- eeniging zou echter zijn te beletten dat Chili zijn plan kan verwezenlijken om met Bolivia afzonderlijk vrede te sluiten. Het prov. kerkbestuur van Zuidholland heeft den 28 Juli besloten de zaak van de heeren Eigeinan en v. Hoogenhuyze te Dordrecht, met al de stukken daarop betrekkelijk ter uitspraak daarover te verzenden aan de thans vergaderde Synode en den heer Eigeman voorloopig te schorsen, tevens op grond van zijn gedrag in zake de laatste Avondmaalsviering. Den 30 Juli heeft een scharenslijper te Amster- m wiens wagen in de Nes een decoratieschilder in den weg stond waarover beiden in twist geraakten den schilder met een voorsnijmes eene diepe snede in den hals toegebracht. Te Kolhorn is den 31 Juli's morgenswaar schijnlijk door het onweder eene broodbakkerij afge brand. Een klein kind werd met moeite gered. De ouders waren afwezig. Te Sonnega (W'eststellingwerl) is denzelfden dag ten gevolge van het inslaan van den bliksem, verbrand de boerenhuizing en schuur, bewoond door J. J. v. d. Veen, toebehoorende aan den heer R. Attema te Leeuwarden. De inboedel werd grootendeels geredmaar het hooi, de gereedschappen en 4 wagens gingen verloren. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Den 1 Aug. zijn te Maastricht door de Maastricht- sche Muziekvereeniging aan de station ontvangen 22 mu ziekcorpsen en 22 zanggezelschappen meerendeels uit kleine gemeenten aan deze en gene zijde der grenzen. Zij togen in optocht naar het stadshuis waar zij door den burgemeester in het hollandsch en in het fransch begroet werden. Elk corps voerde op het Vrijthof 2 muziek stukken uit elke liedertafel droeg in het raadhuis of in het Park 2 zangstukken voor. 4 Prijzen waren uit geloofd welke onder de deelnemenden verloot werden. Op het binnenplein van het lvceum werd een kegelwedstrijd gehouden om 7 prijzen, waarvan de hoogste bestond in 500 francs en 2 medaljes. 's Middags werden door het bestuur van het Landh. Conges, met de muziek der schutterij, de reeds aangekomen leden van de s1 ai ion afgehaald en naar het stadshuis geleid waar zij door den burgemeester verwelkomd werden, 's Avonds ga.f de Maastrichtsche Muziekvereeniging een concert in het Park. Het weder was den geheelen dag regenachtig. Den 2 werd de eerste zitting van het Congres en van de afdeelingen gehouden. Na afloop daarvan deden de leden per stoomboot een tocht naar de buiten-someteit Slavante en den S Pietersbergwaarvan rie mijn an- gen rijkelijk door lampions geïllumineerd waren. Door deze verlichting en het groot aantal bezoeke s was het schouwspel meer feestelijk dan indrukwekkend De sociëteit Momus gaf dien dag een wed trijd in het visschen steltenloopen hoepelen en hinkelen Den 3 hield ook de Broederschap van notarissen hare jaarver gadering te Maastricht, 's Middags deden cong esleden en notarissen een spoorwegtocht naar Vaike burg w ,ar zij door den burgemeester en de liederrafel Wau-atn verwelkomd werden en onder geleide van dezen de ruïne van het kasteel en de steengroeven waarin de zang der liedertafel bijzonder treffend was bezochten, 's Avonds gat de sociëteit Momus een concert do de kapel van het 53e pruisische infanterie-regiinem uit Aken. Het volgende Congres zal te Enschede, de vol gende algemeene vergadering der notarissen te A sen worden gehouden. Den 2 is te 's Gravenhagebij monde van icn voorzitter der commissie, mr. M. W bn. du f air v. Bellinchave beantwoord d or den mini ter van bmu. zaken, geopend de in de gothische zaal ondei iet beschermheerschap des Koningsaangerichte tentoon stelling van wapen-, geslacht- en zegelkunde en van voorwerpen betrekking hebbende op he vorstelijk I! ds van Oranje-Nassau waartoe het denkbeeld van ieu heer Vorsterman v. Oyen is uitgegaan Prinses Ma rianne bracht de tentoonstelling weldra een bezot k. Te Leeuwarden, in het Ruiterskwa<"ier, is door mej, Mathijssen eene permanente tentoonstel'ing van schilderijen geopend waartoe zij de gansche bovenv, dieping van hare ruime woning doelmatig heeft d ien inrichten. Onze schilders hebben zich lieyve d daar eene schoone verzameling b een te brengen Oin de 3 maanden zullen de stukken door andere vervangen worden. Den 2 is in een der werkplaatsen van 's Rjus werf te Nieuwediep de takelaar B door een open staand luik naar beneden gestort. Op zijn hoofd terecht komende was hij terstond een lijk. Uit de nalatenschap v-cn wijlen mej. C. F L E. Schouten te Nijmegen is, ten gevolge van hare testam- n- taire beschikking, aan het hoofdcomité van het li ode Kruis verstrekt 3000, benevens eene groote mau l met linnen. Onder Lunteren is den 2, door het onweder, afgebrand het perceel „het Woud", met 14D00 pon leu hooi en de aanwezige wagens en karren. Te Nieuwleuzen is een lOjarig knaapje ten ge volge van het eten van wilde bessen, aldaar als „voei- beien" bekend overleden De naam'ooze vennootschap „Algemeene Stoom tramweg-maatschappij" opent op 6 Aug. eene publieke in- schr,,ving, bij aandeelen van f 1000, verdeeld in onder- aandeelen van f 250 op 320,000 van haar maat schappelijk kapitaal van 4 ton. De minister van buit. zaken heeft aan het be stuur van het in 1879 te 's Hertogenbosch gehouden 32ste Landhuishoudkundig Congres, naar aanleiding van het hem gezonden adres over de beperking van den invoer van vee in Engeland te kennen gegeven dat de regeering steeds hare aandacht op deze aange legenheid gevestigd houdt en in verband met het kon. besluit van 14 Maart j. 1. op nieuw pogingen heeft aangewend om van de britsche regeering den vrijen

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2