Cuttcnlatib fiitutcnlaub. Regeering haar dringend aanzoek om wettelijke voor ziening reeds zoo dikwijls herhaald toch niet langer onverhoord mag laten." Als dat waar is, als de ree- ders het inderdaad allen eens zijn waarom grijpen zij het middel om het kwaad te keeren niet aan en helpen zij zich zeiven niet Nog een andere bedenking schijnt ons niet zonder gewicht. Wij hebben reeds opgemerktdat het Col- legie voor de zeevisscherijen de strafbepalingen alleen wenscht voor de visschersschepen die groote reizen ma ken. In zijn verslag over 18"8 spreekt het Collegie ook meer bepaald van de bemanning der haringvloot. Als de nieuwe wet nu in 't bijzonder de haringvis- scherij ten goede moet komen zullen dan de andere visscherijen daar niet onder lijden Bedenkelijk wordt de zaak ongetwijfeld, wanneer men in aanmerking neemt, dat er werkelijk niet genoeg bevaren visscbers zijn om alle schepen behoorlijk te bemannen. Door het uitloven van hooge handgelden zouden de groote reederijen de geschikte visschers voor jaren aan zich kunnen verbin den. Die handgelden zouden hier te lande een even groot kwaad kunnen worden als de voorschotten in Indië. De verleiding van een hoog handgeld is groot, ook al is het bestendige loon overigens slechts matig. Toch is het handgeld gewoonlijk reeds spoedig verteerd Hij die zich daardoor laat verlokken om zich voor lan ger tijd te verbinden handelt voor 't minst zeer on voorzichtig. Bij later geldgebrek zal hij om zich te reddenlicht een nieuw handgeld aannemen en den zelfden weg opgaan. Het zou zeer zeker niet wenschehjk zijn dat zulk een toestand zich bij onze visschers begon te ontwikkelen. Nu kan de Staat zoo iets niet voor komen hij kan niet zorgen dat ieder versiandig han delt en zijn belang goed begrijpt maar hij moet aan den anderen kant toezien, dat hij door zijn wetten een zoo ongewenschten toestand niet bevordert. Wanneer, zooals hiereen wet gevraagd wordt tot bescherming van een maatschappelijk belang den blóei onzer zee visscherijen dan mag wel scherp worden toegezien dat andere maatschappelijke belangen daardoor geen schade lijden. Op één punt schijnt voorloopig het wetsvoorstel der Regeering meer instemming erlangd te hebben. Blijken al vele bezwaren te bestaan tegen het straffen van schepelingen die zich vóór de reis is aangevangen aan hun verbintenis onttrekken men geeft meer alge meen toedat dienstweigering of desertie gedurende de ren strafbaar gesteld kan worden. Is het vaartuig eenmaal uitgezeild dan kan er door dergelijke weder rechtelijke handelingen gevaar ontstaan voor schip en bemanning. Aan boord moet de schipper worden ge hoorzaamd en daarom met zekere politiemacht bekleed zijn. Hij moetzoo noodigde bevoegdheid hebben om den weggeloopen schepelingdie misschien alleen door dronkenschap wordt weerhoud,en aan boord te komen door de politie te laten opsporen en aan boord brengen. Eindelijk schijnt niet vergeten te moeten worden, dat de toestand der laatste jaren ongewoon en zeer ongun stig was. Er'* Was bij de snelle uitbreiding der vis- schérsvloot gebrek aan geschikte bemanning. Van buiten 's lands is hulp gekomen. Bijna de helft van de be manning der haringvloot bestaat reeds uit Duitschers. Misschien zal spoediger dan men vermoedthet even wicht hersteld zijn. Moet men in zijn ongeduld nu den strafrechter te hulp roepen waaraan men in vroegere jaren geen behoefte gevoelde En zonder betere re geling van de verbintenissen tusschen reeders en sche pelingen zonder aanmonstering ten overstaan van een ambtenaaris de zaak niet tot een goed einde te brengen, zeggen ons de belanghebbenden zeiven. BELGIE. Den 0 diende de minister van oorlog in de Kamer een wetsontwerp in tot kwijtschelding van straf aan deserteursbij gelegenheid van het halve eeuwfeest. De voor Brugge en Namen verkozen leden der Kamer zijn toegelaten na eene heftige beraadslaging. DUITSCHLAND. In het district Blacknang Murr- hardt werd de candidaat der sociaal-democraten geko- zed tot lid van de landdag met 1900 stemmen tegen ongeveer 1200 op den regeeringscandidaat. De sociaal-democraat Hasselmann schrijft aan de Köln. Zeitung, dat bij geene schulden heeft en op reis is in het belang van zijn te Hamburg uitgegeven blad, op grond van de bepalingen der socialistenwet onlangs verboden. Hij zal de lasteraars vervolgen. De omtrent hem uitgestrooide berichten acht hij afkomstig van in den laatsten tijd door hem ontmaskerde aanvoerders dier partij. Eene wolkbreuk heeft in pruisisch Silezië groote schade veroorzaakt en daar na die wolkbreuk de regen nog 3 dagen aanhield rees de Oder zoo snel en zoo hoog, dat de tijd ontbrak om iets te redden en de in woners van 20 plaatsen in de districten Ratibor en Kosel blijde mochten zijn, dat zij het ,_even behielden Die plaatsen werden geheel 15 andere gedeeltelijk overstroomd. De oogst werd geheel vernield. ENGELAND. Den 6 werd te Liverpool de conser vatieve candidaat Claude Hamilton tot lid van het Lagerhuis verkozen met 21019 stemmen tegen 19118 op den liberalen candidaat Plimsolldie bij zijn bezoek aan die stad met groote geestdrift was ontvangen. Minister Hartington antwoordde den in het Lager huis dat hij niets vernomen had van eene buitenge wone opgewondenheid onder de Mohammeduansche be volking van Indie zooals een brief in de Daily Tele graph beweerde omdat zij ontevreden was over de anti-turkscbe staatkunde der regeeringen minister Forster op eene vraag van het iersche lid O'Connor Power, dat het bericht, als zou de regeering in Ier land een opstand vreezen, geheel ongegrond was. Zij had het alleen noodig gevonden om het aantal troepen aldaar eenigzins te vermeerderen om het ver trouwen der bevolking op handhaving der orde te verhoogen daar gedurig gewelddadigheden jegens bi- zondere personen plaats vonden. De onder-minister van buitenlandsche zaken beloofde op eene vraag van den heer Churchillbinnenkort de briefwisseling over te leggen, betrekking hebbende op de gemeenschappe lijke nota der mogendheden en het antwoord der Porte. De zes mogendheden onderhandelden nog steeds over de verder te nemen maatregelen doch het was op het oogenblik ondoenlijk, inlichtingen te geven over den aard van dit overleg. De e week was eene nieuwe gemeenschappelijke nota betreffende Montenegro aange boden. Twee oplossingen waren daarin aan de Porte voorgesteld. Er bestond grond voor de verwachting dat spoedig eene regeling tot stand zou komen en het zou onbillijk zijn, thans in bizonderheden te treden over de maatregelen waartoe de mogendheden zouden over gaan voor het onwaarschijnlijke geval dat de Porte beide voorstellen verwierp. Het Parlement zou vóór het einde der zitting nadere inlichtingen omtrent beide punten ontvangen. De artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp tot regeling der verplichtingen van de werkgevers te genover hunne werklieden liep vervolgens ten einde. Dienzelfden dag werd eene motie, om de beperkingen op den invoer van vee uit America in te trekken, ver worpen met 194 tegen 20 stemmen. De heer Hall, conservatief, verkozen te Oxford in plaats van Harcourt, die zich aan eene herkiezing moest on derwerpen wegens zijne benoeming tot minister heeft erkend dat zijne overwinning aan ongeoorloofde mid delen te danken is geweesttoen dit uit een op ver zoek der liberalen ingesteld onderzoek bleek. Zijne verkiezing is om die reden vernietigd. De GI.be keurt ten sterkste het terugroepen der troepen uit Kaboel af. Het strijdt naar de meening van dat blad tegen alle regelen van voorzichtigheid de sterkte te ontruimen waarheen in tegenspoed kom wor den teruggetrokken al mag men ook verwachten dat generaal Roberts het leger van Aykoeb Khan wel ver slaan zal. Kaboel blijft in handen van Abderrhaman die al is hij geneigd zijn woord te houden toch nog niet zeer vast op den troon zit en door zijne onder danen wel eens gedwongen zou kunnen worden tot het aannemen eener minder vriendschappelijke houding je gens Engeland. Overigens zullen de afghanen die ont ruiming van Kaboel als een bewijs van zwakheid en vrees beschouwen. De onlangs afgetreden onder-Koning van Indie lord Lytton kwam te Portsmouth aan. FRANKRIJK. De Temps ziet in het besluit der g,riek- sche regeering, om het leger op voet van oorlog te bren- ngen nog niet het begin van vijandelijkheden met Turkije. De grieken kunnen zich wel inbeelden, dat Frankrijk en Engeland hen zullen komen helpen, indien zij'gevaar loopen door de turken vernietigd te worden, doch het blad gelooft niet, dat de grieken zoo lichtvaardig een gevaarlijken strijd zullen beginnen. Zij kunnen toch weten dat Frankrijk het Oostersche vraagstuk niet weder aan de orde zal stellen door eene gewapende tusschenkomst ter vermij ding van alle moeielijkhedenwelke daaruit zouden kunnen voortvloeien en Engeland heeft te veel te doen met Ierland en Afghanistan, om zich nog nieuwe moeielijkheden op den hals te halen. Het eindigt aldus: het leger zal langzaam op voet van oorlog gebracht en de onderhandelingen zullen voorzichtig voortgezet wor den vervolgens komt de winter, die de mogelijkheid eener geduchte botsing tot de lente verdaagt. Ook aan het Journal des Débats wordt uit Weenen gemeld, dat Griekenland verzekerd heeftdat dit ten aanzien van zijn leger genomen besluit alleen tot oorzaak heeft de begeerte om eene slechte regeling te verbeteren welke verscheidene maanden vordert vo ir het bijeen roepen van 40000 man onder de wapenen geenzius eene uittarting van Turkije. Den 4 had te Parijs de jaarlijksche prijsuitdeeling aan de leerlingen der gezamenlijke lijceën aldaar plaats: de minister van onderwijs Ferryvergezeld van de voorzitters van den Senaat en de Kamer zette bij die gelegenheid in eene uitgebreide redevoering de bet.ee- kenis der hervormingen uiteen onder zijn bestuur bij het hooger en middelbaar onderwijs ingevoerd. De President der republiek werd den 8 op zijne reis naar Cherbourg door de burgemeesters van Lizon Caen en Bayeux begroethij betuigde zijn dank voor die oplettendheid. De bisschop van Bayeux zeide dat de geestelijkheid niettegenstaande de zorgen en de vrees welke haar bezielden vertrouwen in hem stelde. De geestelijkheid dreef geen staatkunde. De President antwoordde dat de geestelijkheid niet ongerust behoefde te zijn noch de godsdienst noch de kerk werden be dreigd. Bij de aankomst te Cherbourg werd hij, van den voorzitter van den Senaat en de Kamer en de ministers vergezeld door de stedelijke overheid sena toren afgevaardigden officieren van den staf van het garnizoen en de marine ontvangen. De burgemeester van Cherbourg heette hem welkom waarvoor hij dankte: hij ontving daarop in het hotel der prefectuur de hooge ambtenaren. De stad was in feestdos gehuld en de geestdrift groot. Bij de herstemmingen voor de algemeene raden den 6 werden verkozen 26 republikeinen en 10 tegenstan ders. De republikeinen verloren 1 en wonnen 9 ze tels. Onder de verkozenen behoorde de Voorzitter van den Senaat. TURKIJE. Midhat-pachadie als gouverneur van Syrië zich eene onafhankelijke stelling wilde verschaffen en zijn gezag op onbeperkte wijze trachtte uit te brei den is in die betrekking vervangen door den gouver- verneur van Smirna, in wiens plaats hij tevens benoemd is Het Journal des Débats bevat een brief uit Kon- stantinopelwaaraan de volgende bizonderheden ont^- leend worden. De toestand wordt hoe langer zoo in gewikkelder, doch men is zoo gewoon geraakt aan dreigende onweerswolkendat men nog altijd hoopt op het voorbij drijven der bui. Het antwoord op het gemeenschappelijk schrijven der mogendheden betreffen de Griekenland is zeer lang en rijp overwogen en met de meeste zorg gesteld. Totdat de tegenwoordige Sul tan aan de regeering kwam, liet het paleis zich volstrekt niet in met de behandeling van buitenlandsche zaken doch thans is dit geheel veranderd. De Sultan heeft in zijne hand het gezag volkomen vereenigdzoowel over vraagstukken van binnen- en buitenlandschen aard als over de geldmiddelen. Aan een zijner vrienden een grieksch bankier, verkocht hij 5 kroondomeinen in Thessalie en den Epirus voor/1,20090J hiervan werd slechts f 300,000 in geld betaald en het overige in papieren van weinig of geen waarde. Verder wordt de weigering der Porte om zich te onderwerpen aan de besluiten der conferentie toegeschreven aan dweepzucht. De Sultan zelf zou niets liever gewenscht hebben dau toe te geven ware hij niet bevreesd geweest voor eene uitbarsting van Mohammedaansche dweepzucht. Hij verlangde slechts gedwongen te worden. Daarom zou eene vertooning van eene gemeenschappelijke vloot zeer gaarne gezien zijn omdat de albaneezen daardoor over tuigd zouden zijn geworden van de noodzakelijkheid van den afstand van Dulcigno aan Montenegro. Wat Griekenland betreftzijn de moeielijkheden veel groo- ter want men begrijpt nietwelke rol een vloot hoe sterk zj ook zij, daar zou kunnen vervullen. Die moeielijkheden spruiten ook voort uit het besluit der Porte om de Grieken te bestrijden in vereeniging met de albaneezen. In Thessalie en den Epirus maakt zij zich dan ook openlijk gereed tot verzet. Een leger van 40000 man wordt daar bjeen getrokken, waaraan de al baneezen 20000 zullen toevoegen, zoodat te zamen 60000 man tegenover Griekenland zullen optreden Evenzoo zal zij zich verzetten tegen de Bulgaren die dagelijks stoutmoediger optreden. AFGHANISTAN. Generaal Roberts verliet den 7 Kaboel met de helft zijner troepen 9000 man om naar Kandahar tegen Ayoeb Khan op te trekken terwijl de andere helft na den 9 Kaboel zal ontruimen en op Gandamak terug trekken. Uit het zuiden rukt generaal Phayre met een deel zijner troepen naar Kan dahar op, welke ondragelijken last van de warmte on dervinden. Ayoeb-Khan geraakt op deze wijze tusschen de twee legers in. STATEN-GENERAAL. Bij de 2e. Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wjziging der bepalingen betreffende de registratiebe lasting overeenkomende met hetgeen daarvan is ons vorig nummer, aan hetVaderland ontleend, is medegedeeld. Tot predikant bij de herv. gemeente te Zuid- Zijpe is benoemd ds. W. H. Lutteuberg te Wad- dinxveen. Te Westerbork is den 1 Aug. afgebrand het diacouie-armwerkhuis, tevens eene flinke boerderij. Eene ongeveer SOjarige, op krukken gaande grijsaard trachtte z ch te redden door zich in den kelder te verschuilen, en is daar ellend g omgekomen, terwijl h j in de groote zaal vruchteloos gezocht werd. Tot heemraad van het ambacht van Westfriesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, is door den Koning, voor de Hoogwouderkogge, benoemd de heer J. de Jong. Ook dr. Beynen is teruggekomen op zijne toege zegde deelneming aan het internationaal onderwijzers congres te Brussel. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft den 5 een plan vastgesteld tot conversie van een gedeelte der gemeenteschuld, n. 1. der leeningen van 18561873, aangegaan tegen 5 en 4% p. c. rente en besloten eer,e geldleening van 900,000 te sluiten tegen 4 p. c., uit te geven bij seriën, de eerste ad 534,000 De Synode heeft ook het tweede gedeelte van het voorstel van ds. Segers met groote meerderheid verworpen, van oordeel zijnde, dat alleen goede uitslag te wachten is van maatregelen waardoor ieder van de leden der Kerk evenzeer gehandhaafd wordt in zijne rechten en in staat gesteld wordt tot vervulling van zijne plichten. De Synode acht de tijdsomstandig heden niet gunstig om, met hoop op goed gevolg alle leden der Kerk tot gemeenschappelijke samenwerking voor de belangen van het godsdienstonderwijs op te roepen, en besluit, tot haar leedwezen, daarvoor betera tijden af te wachten, zullende de ingekomen giften tot voorschreven doel ter hand gesteld worden aan de Synodale Commissie, ter uitreiking aan de op dit gebied meest hulpbehoevende gemeenten. De Synode heett besloten adresseu van dankbetuiging en adhaesie te zenden aan den Koning en de 2e. Kamerter zake van het wetsontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. Op een adres van kerkvoogden eener gemeentede ontzegging van het stemrecht vragende voor hendie nalatig zijn in het voldoen hunner kerkelijke belasting, is afwijzend beschikt, op grond, dat de Synode aldus een hulpmiddel zou geven tot het nemen van beslissingen van welke zijzonder ze te kennen de gegrondheid en de billijkheid zou moeten aannemen. Prinses Hendrik heeft den 6 de tentoonstelling van bloemen planten enz. te Zeist bezocht. Door 46 inzenders uit Zeist en naburige gemeenten en voorts uit Utrecht, Arasterdam, Rotterdam en 's Gravenhage zijn ongeveer 160 nummers tentoongesteld. De Staatscourant meldt nopens de krijgsverrichtingen die in Samalang noodig zijn geworden dat, blijkens- een bij het Departement van Koloniën ontvangen tele gram van den Gouverneur Generaal van N. Indie Gen 5 dezer de onderhandelingen waarvan sprake was zijn afgesprongen zoodat de strijd weder hervat is moeten worden. Den 1 ste Augustus zijn onze troepen opnieuw tegen de steenen hoofdversterking des vijands opgerukt. Er ontstond een hevig gevecht en de ver sterking werd met zwaar geschut beschoten maar de vijand hield stand. Aan onze zijde vielen 17 doodenen werden 46 man gewond. De Gouverneur en militaire bevelhebber stelde zich voor den 3 Augustus de versterking plat te schieten en daarna met de troepen naar Kotta Radja terug te keeren. De houding van de radja van Samelangau en

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2