No. 51. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. FEUILLETON, V IUJ D A G 20 AUGUSTUS. MADEMOISELLE DIANA. Prijs der gewone Advertentiën ©fficiceï ©cbcclfc Buitettlftnb Een verhaal uit den lijd van Lodewijk XV. I. ALKMitARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van 11 Augustus 1880 besloten heeft tot de oprichting eener klasse voor oude talen en dat zij, die voor hunne kinderen of pupillen van die gelegenheid tot het leeren van oude talen wenschen gebruik te maken, zich moeten aanmelden bij den heer Dr. J. J. DE GELDER, wonende te Alkmaar, aan de Laat. Het schoolgeld bedraagt veertig gulden per jaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAGLAINE PONT. 17 Aug. 1880. De Secretaris, y NUHOUT van der YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat het IJKKAlNTOOR aldaar met ingang van 1 September a. s. voor het publiek zal zijn ge opend eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags één uur. Burgemeester en W ethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Aug. 1880. He Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, dat volgens artikel 5 van het reglement op de gemeentebegraafplaats aldaar geene monumenten, naal den, zuilen of andere verhevene of opstaande zerken of gedenk- teekenen mogen worden opgericht zonder voorafgaande vergun ning van Burgemeester en Wethouders, onder uitnoodigingaan belanghebbenden in voorkomende gevallen dat voorschrift op te volgen. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PONT. 17 Aug. 1880. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis Dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van L. MOER BEEK, fabrikant en koopman te Alkmaar, om vergunning tot het vergrooten zijner fabriek voor honigzoet in een te bouwen pakhuis op het erf achter zijn perceel aan het Luttik-Oudorp, wijk C, No. 75, en dat op Donderdag, den 2 September 1880, 's middags te 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gege ven om tegen het vergrooten dier fabriek bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 19 Aug 1880. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn gedurende het 2'. kwartaal van 1880 verzonden geweest naar: BelgieL. de Groof, Antwerpen. Duitschland: H. H. Huring, Aachen. BELGIE. De herdenking van de staatkundige in deeling van het land had den 16 plaats. In de ver gaderzaal der Kamer had tusschen 11 en life uren des voormiddags eene vereenigde zitting van de Kamer en den Senaat plaats o.a. bijgewoond door eenige le den van het nationaal congres van 1830 waarvan nog 24 leden leven en door een van de 3 nog in leven zijnde leden van het voorloopig bewind Charles Ro gier. Laatstgenoemde personen werden bij hunne aan komst met uitbundig gejuich ontvangen. De voorzitter van de Kamer en die van den Senaat hielden eene korte toespraak welke eene verheerlijking inhield van hetgeen door het voorloopig bewind en het congres tot stand was gebracht. De heer Leclerqoud-minister, den leeftijd van 80 jaren bereikt hebbende antwoordde in naam der oud-leden op zeer welsprekende wijze. Te half een ure sloten de leden zich aan den optocht naar het tentoonstellingsgebouw aan en om een denkbeeld te geven van de uitgebreidheid van dezen optocht zij vermeld, dat de voorhoede, welke uit ongeveer 10000 personeu bestond te 11 uren van het Park gelegen op 25 minuten gaans van het tentoonstellingsgebouw vertrok en dat de achterhoede aldaar eerst te 1 ure aankwam. Nadat allen aangekomen waren, werd de komst des Konings aangekondigd door het gelui der klokken, kanonschoten, het roffelen der trommen, het zingen der Brabai^onne enz. De Koning met de Koningin en twee dochtersalsmede de graaf en de gravin van Vlaanderen met hunne kinderen werden aan den voet der voor hen bestemde tribune ontvangen door de mi nisters den voorzitter van den Senaatdien van de Kamer en dien van het Hof van cassatie. Rechts en links zaten in tribunes de gezantende leden der Kamers en der rechterlijke macht enz.; tegenover hen het orkest met de zangers der feestcantate. Het eerst werden voorgelezen de adressen van den Senaat en de Kamer door de voorzitters en daarna door verschillende personen toespraken gehouden of adressen aangebo. den. De Koning hield daarop eene vrij lange toespraak, waarin hij dank bracht aan het geslacht van 1830 en de hoop uitsprakdat over 50 jaren bij de herden king van het tweede vijftigjarig ''tijdvak zou kunnen gezegd worden wat nu kon worden gezegd van de roemrijke grondleggers van Belgie's onafhankelijkheid zij waren de zending waardigdoor den liemel hun toever trouwd. Na herdacht te hebben de dankbaarheid aan de groote mogendheden verschuldigd voor den indertijd verleenden steunwerden hartelijke wenschen geuit voor de toekomst van het land en eindigde hij aldus mijne eenige eerzucht is mijn vaderland te dienen, zooals ik het met hart en ziel lief heb. Daarna werd de feestcan tate gezongen welke zeer goed voldeed en vervolgens trok de optocht voorbij de koninklijke familie naar het park terugalwaar hij ontbonden werd. Volgens de Echo du Parlement was de nederlandsche gezant een der eersten in de voor de gezanten bestemde tribune en betuigden de belgische ministers van buiten- en bin- nenlandsche zaken (laatstgenoemde dragende het groot kruis van de orde van den Nederlandschen leeuw) hem hunnen dank voor zijne tegenwoordigheid. De officiëele illuminatie had niet plaats en werd tot den 17 uitgesteldvolgens sommigen om het weder, daar een onweder met zwaren regen gevolgd was op het schoone weder van den ochtend volgens anderen omdat 30000 uit Parijs verwachte illumineerglazen niet aangekomen waren. Het aantal vreemdelingen was buitengewoon groot. Na goedkeuring van verschillende credieten nam de Kamer den 17 het wetsontwerp tot afschaffing der Sep tember feesten met algemeene stemmen aanwaarna de zitting gesloten werd. ENGELAND. De berichtgever der Times te Cal cutta meldt op nieuwdat de ontruiming van Kaboel en het oprukken van generaal Roberts tegen Ayoeb- Khan in Indie over het algemeen zeer afgekeurd wor den. De verantwoordelijkheid om een leger van 10000 man meer dan 300 mijlen door een vijandig land te laten trekken zonder eenige verbinding met het an dere leger en zonder eenigen toevoer van levensmidde len terwijl de tocht door allerlei vijandige verbindingen der stammen vertraagd kan worden en de levensmid delen in de door te trekken streken geheel weggevoerd of vernield kunnen worden is zeer grooten zoo de tocht niet goed aflooptzal de regeering daarover zeker hard gevallen worden. Negen van de tien engelschen in Indie noemen de ontruiming van Kaboel in deze omstandigheden, nu Abderrhaman nog zoo weinig gezag heeft, eene dwaasheid, welke eindigen zal met de noodzakelijkheid dat de plaats weder bezet moet wor den. Ook het niet vooraf ontmantelen van het zeer versterkte kamp der engelsehen te Sherpoer wordt als een misgreep beschouwd. Den 15 overleed lord Stratford de Radcliffe engelsch gezant te Konstantinopel in 1812 tijdens den terug tocht van Napoleon van Moskou naar Duitschland tijdens het uitbreken van den griekschen vrijheidsoor log en het sluiten in 1831 van het verdragwaarbij Griekenland's onafhankelijkheid werd erkend van 1841 tot 1858 feitelijk als gezant de baas in Konstantinopel en in dien tijd o. a. de bewerker van het niet misluk ken van het bondgenootschap tusschen Frankrijk en Engeland met den Krimoorlog. Te Cork in Ierland is eene poging ontdekt om de kazaene in de lucht te doen springen. Er werden daaronder twee vaten buskruit ondekt terwijl de fees ten van Maria Hemelvaart op verscheidene plaatsen aanleiding tot ongeregeldheden gaven. Te Dungannon moest de politie zich bemoeien met eene door oranje mannen aangevallen processie waarbij zij zich genood zaakt zag van hare wapenen gebruik te maken zoo heftig als zij door steenen begroet werd van de inmiddels saamge- schoolde katholieken die hunne geloofsgenooten kwa men helpen. Daardoor vielen verscheidene dooden. Uit de op nieuw den 16 in het lagerhuis door mi nister Hartington gegeven antwoorden blijkt dat de regeering de behandeling der aanhangige wetsontwerpen nog vóór de sluiting der zitting wil laten afloopen. „Nu moet ge eens verstandig zijn, Amédeéen niet zoo schrikbarend jaloersch hoort ge p" „Maar wat wilt ge dan toch eigenlijk Diana „Een engagement, een vast en zeer voordeelig enga gement dat ons in staat zal stellen om spoedig in 't huwelijk te treden Amédeé." Nu is 't de jonge man die een luchtsprong maakt. „Is dat waarDianais dat werkelijk waar „Ik moet wel voor ons beiden zorgen zeide zij lachendwant uw tractement als zanger is daartoe te kleinen bij mijne tegenwoordige inkomsten kan ik ook niet veel overleggen. En sparen zullen we moeten om spoedig te kunnen trouwen niet waar „Diana lieveeenige Dianauw vlug verstand is voor mij evenveel waard als uwe voetjes voor het ballet en uw hart meer dan dat alles te zamen." „Paciwildeman 1" roept zij„meent ge dan dat mijn toilet geen waarde heeft, dat ge 't zoo verkreukt? Maar wees nu verstandig. De groote russische graa f heeft de Keizerin zooveel moois over mij geschreven dat deze geestige vrouw op den goeden inval gekomen is, om mij voor hare residentie te winnen." „Maar Dianage wilt toch niet onder die bar baren gaan f" „Eiwat geef ik om die barbarenals ze mij slechts de bepaalde tamelijk hooge gage betalen. Zijn de Pa rijzenaars dan ook geen barbaren dat ze nu plotseling zoo boog loopen met de Latournonmijne mededingster Ik verzeker u, Amédeé als ik hier blijf, zal ik sterven van ergernis over die Latournon. Ze heeft invloedrijker bescherming dan ik hare inkomsten zijn verbazend groot, terwijl de mijne in de laatste jaren niet veel beduiden. Ga ik nu evenwel met een voordeelig enga gement naar Petersburg, dan zal mij dit nieuwe lauwe ren bezorgen in de oogen der parijzenaars en na een jaar hier terugkeerende, zal ieder mij toejuichen en Latournon langzamerhand vervelend beginnen te vinden. De parijzenaars houden van afwisseling. Zoolang wij nog aan het tooneel verbonden zijn, moeten wij trachten op eerlijke wijze in den korsten tijd zooveel mogelijk te verdienen en als wij met die russische roebels ons dan een klein landgoed konden koopen bedenk toch Amédeé, wat zou dat heerlijk zijn! Maar ge zegt niets, wat meent gij daarmede De jonge zanger zag haar onderzoekend aan. „Hoor eens, Diana," zeide hij „dat landgoed zou mij best bevallen, maar ik heb niet veel op met dien grooten russischen graaf, die U dat engagement bezorgen zal." „Ah zoodus toch jaloersch Schaam U, ik dacht dat gij mij beter kendet en beter verstondt. Hoe dik wijls moet ik H herhalen, dat ik alleen U en niemand anders liefheb, en dat ik met de anderen slechts speel. Dat is noodweer, voila tout. Vraag slechts aan dien rusof aan dien hertogof aan al die anderen of zij zich kunnen beroemen de allerminste gunst van mij te hebben genoten Eu Diana brak eensklaps in tranen nittengevolge waarvan Amédeé haar met een vloed van berouwvolle woorden van zijne liefde verzekerde hetgeen zoo lang duurde totdat de vrede weêr gesloten was. „Mademoiselle," riep de kleine bediende, de verzoe ningscène afbrekende, „mademoiselle, kom toch spoedig in de salon de hertog is buiten zich zelve over uw lang wegblijven hij loopt als een gevangen leeuw in het vertrek op neer en heeft daar juist de Chineesche pagode van den schoorsteenmantel geworpen." Diana sprong snel van de sopha op bracht de kan ten van haar wit-rose kleed weêr in orde en zeide „Ziet ge dat komt er van als ge door uwe jaloersch- heid zulke tooneelen veroorzaakt. Hoor eens aan de rus bezorgt mij een engagement aan den Petersburger schouwburg maar gelooft dat de keizerin mijne eischen wat te hoog zal vinden. Om hem te bewijzen dat dit niet het geval is heb ik den hertog noodig, die mijne bekwaamheden zóó overdrijft, dat ik er zelf om lachen moet. Nu komt de rus heden hier om met mij deze zaak te bespreken en omdat ik den hertog nog noodig heb en zijne tegenwoordige verstoordheid dus niet met mijne plannen strookt heb ik gezorgd dat hem zulke verhalen van Kamusoff's succes ter oore kwamen, dat hij zich haastte om zijne boosheid te laten varen, wilde hij volgens zijn oordeel niet geheel en al zijn spel verliezen. De hertog is beneden in de salon ik heb 't dus goed overlegd. Dat hij nu een poosje wachten moetdoet niets ter zake des te meer zal hij verrukt zijn als ik hem vriendelijk ontvang. "Want ik moet hen vriendelijk ontvangen, verstaat ge?" „Hale hun de duivel 1" riep Amédeé uitde kanten zakdoek der danseres tot een bal ineen frommelende, „ik wilde dat ik millionair was of wij beiden eenvou dige boerendan hadden wij al die goede vrienden niet noodig 1" (Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1