Binucnlatib CïllcrUi Op eene vraag van den heer Gorst, een der leden, die het meest bijdraagt tot het rekken der behandeling van zaken of de regeering beloven wilde het parlement niet te sluiten voordat generaal Roberts Kandahar bereikt had antwoordde hij dat de regeering die be lofte niet gaf, maar dat hij zelf het in zijne macht had die behandeling zoolang te rekken. De briefwisseling betreffende de beweging in Bulga rije en Oost-Rumelië, om die provinciën met elkander te vereenigen is verschenen. Lord Dufferin, de engelsche gezant te Petersburg. meldde den 27 Juli, dat hij tot den russischen minister Giers de vraag had gericht, of het uitbreken van vijandelijkheden in Albanië het sein zou wezen voor eene Bulgaarsche omwenteling in Oost- Rumelië. Daarop was geantwoorddat hij geloofde, dat dit niet het geval zou zijn. De russische regeering had alles gedaan wat in hare macht stond om de re geering van Bulgarije te overtuigen van het gevaar eener dergelijke onderneming, en het zeer onverstandig van haar zou zijn tegen een der gewichtigste bepalin gen van het berlijnsche verdrag te handelen op het zelfde oogenblik, dat de mogendheden krachtige pogin gen aanwendden om de nakoming van andere bepalingen te verzekeren. Minister Hartington raamde den 17 in het Lagerhuis de kosten van den afghaanschen oorlog, daaronder be grepen die van den grensspoorweg en van het voor 1880/81 benoodigde, op 218,208,000. Na aftrek der overschotten van 3 jaren blijft er een tekort van 84,060,000 en over 1880 slechts een te kort van f 42,000,000 te dekkenwaarvoor het sluiten eener bizondere leening niet noodzakelijk was. Hij was voor nemens de wissels op Indië te verminderen en de indische regeering te machtigen, gebruik te maken van de voor openbare werken toegestane leening van f 30,000,000. Hij hooptedat geene verdere oorlogskosten in Afgha nistan zouden behoeven gemaakt te worden en wat het aandeel van Engeland in die kosten betrof, hiermede wilde de regeering wachten tot na de vaststelling van het geheele bedrag dier kosten. ERANKRIJK. Generaal Paul Grévy broeder van den President, werd den 15 tot Senaatslid verkozen in het departement der Jura. De President heeft den minister van marine schrif- telijk geluk gewenscht met den voortreffelijken staat der twee eskaders, te Cherbourg vereenigd geweest, en zijne tevredenheid betuigd over het krachtig voorkomen der schepen en de flinke houding der bemanning. Den 16 werden de zittingen der algemeene raden geopend. In 14 of 15 werden de conservatieve voor zitters door republikeinen vervangen. Te Gers, een der 17 departementen waar de conservatieven nog meester zijn werd de bekende bonapartist Paul de Cassagnac tot voorzitter verkozen. Één minister werd herkozen en op andere plaatsen werden ministers verkozen te Montauban o. a. de president-minister de Ereycinet met 2 stemmen meerderheid boven den afgetreden conserva tief. Deze was den vorigen dag tegen zijne begeerte door de geheele bevolking verwelkomd en luide toegejuicht. OOSTENUIJK. De internationale graan- en zaad markt werd den 16 te Weenen geopend. In het ver slag over den oogst wordt de opbrengsthet getal 100 als gemiddeld bedrag aannemende geschatvoor tarwe op 98 rogge 97, gerst 109, haver 107. De uitvoer van tarwe zal 5die van gerst 6 miljoen centenaars kunnen bedragen. Voor de andere europeesche landen wordt de tarwe meest op een gemiddelde, de rogge op een zwak gemiddelde en slechte opbrengst geschat. "Wat America betreft, zal de hoeveelheid gelijkstaan met het vorige jaar, maar de hoedanigheid minder zijn. RUSLAND. In tegenstelling met de andere russi sche bladen meldt de Agence Russe dat eenige kennis van het afghaansch karakter volstrekt verbiedt de ver onderstelling dat Abderrbaman en Ayoeb-Khan goede vrienden zouden zijn. TURKIJE. Volgens een aan de Köln. Zeitung ge zonden bericht bestaat onder de hoofden der albanee- zen eene vredes- en eene oorlogspartij. De katholieken zouden vooral geneigd zijn tot deD afstand van Dulcigno. De berichtgever der Daily Telegraph te Konstantino- pel meent te weten dat Rusland thans aan de Porte aanbiedingen doet tot het verkrijgen harer toestemming voor eene vereeniging van Oost-Rumelie en Bulgarije waarmede de engelsche gezant niet onbekend zou zijn. De nieuw benoemde oostenrijksche gezant te Kon- stantinopelbaron Calicehield tot den Sultan die hem den 11 ten gehoore ontving eene korte toespraak, waarin hij zeide dat het zijn streven zou zijn des Sul tans vertrouwen te verwerven daar hij langs dien weg alleen zijne taak kon volbrengen hierin bestaande om de vriendschapsbanden tusschen Oostenrijk en Tur kije nauwer aan te halen. AI'GHANISTAN. Den 16 werd het engelsche kamp te Kachamadan door een groot aantal Pathans aange vallen. De vijand werd terug geslagen hij verloor 80 dooden en werd 2 mijlen achtervolgd. Aykoeb-Khan heeft oen begin gemaakt met het be schieten van Kandahar. Tot den 17 was de daardoor aangerichte schade nog onbeteekenend. Volgens aan de Daily News gezonden bericht zouden verscheidene af- gbaansche hoofden en duizenden afgbanen zich bij Ayoeb Khan gaan aansluiten. ZUID-AMERIKA. Het vernielen van het chileensche oorlogschip Loa den 3 Juli door de peruanen heeft zich toegedragen als volgt. De peruanen hadden opgemerkt, dat de bemanning der chileensche vloot, die de peruaan- sehe havens blokkeertzeer gesteld was op groenten en vruchten en alle daarmede beladen vaartuigen buit maakte, zelfs zonder behoorlijk onderzoek naai de vlag, waardoor de lading gedekt was. Een peruaansch officier verborg daarom een torpedo in een boot en bracht een werk tuig aan met een sterk gespannen veer, die als ze los ging, de torpedo deed ontploffen. Om de veer te drukken werd een plank er op gelegd en deze zwaar beladen met vruchten en groenten. Deze boot werd in Callao- baai aan de golven prijs gegeven en een peruaansche sloep haar achterna gezonden, alsof men haar wilde terug brengen ten einde te doen denken dat zij was weggedreven Dit werd van het chileensche oorlogschip gezien waarop onmiddelijk die boot met twee sloepen aan zij werd gebracht. De groenten en vruchten wer den er afgehaald en op dek van het oorlogschip gebracht. Toen het gewicht zeer verminderd was, sprong de veer los en 300 pond dynamiet ontploften. De Loa werd uit het water gelichtomringd door een nevel van vuur en vlammen en toen de zwarte rook weg was getrokkenwas er niets meer van het schip te zien. Van de 190 man werden 40 gered die allen gewond en verminkt waren. Woensdag en Donderdag j.l. had te Zuidscharwoude de tentoonstelling van bloemkoolutrechtsche kool en bieten plaats. Talrijk waren de inzendingen nietvoor een eerste poging echter in deze goede richting heeft de commissie alle reden om tevreden te zijn. Bizonder gelukkig was zij tevens met hare uitnoodiging aan het publiek om vruchtenbloemen enz. ter opluistering in te zenden, zoodat het een werkelijk fraai geheel vormde. Het geheele dorp gaf door het uitsteken der vlaggen zijne ingenomenheid met de tentoonstelling te ken nen. Voor bloemkool is de le prijs toegekend aan Corns, de Boer Ez., de 2e aan Corns, de Boer Csz., beiden te Zuidscharwoude; voor utrechtsche kool de le. prijs aan KI. de Boer Csz., te Zuidscharwoude de 2e. aan D. Scbuitemaker, te Noordscharwoude; voor bieten, de le. prijs aan Jan van Nienes, te Noordscharwoude, de 2e. aan Alb. Groot, te Zuidscharwoude. In den nacht van 14—15 Aug. is het halte-ge- bouw te Hooghalen afgebrand alweder ten gevolge van het onvoorzichtig omgaan met een peterolie-kooktoestel, indien ten minste de verklaring van den chef Luhrs die weinige dagen vroeger zijne goederen voor 1500 in de Tielsche maatschappij had verzekerd, geloof ver dient. Hij is voorloopig geschorst. De inventaris der aan het Rijk behoorende goederen is gered. Den 15 is in de buurtschap Hoorne verbrand de boerderij, in huur bij D. Kers, waarbij 1 paard, 3 pinken, 6 kalveren en 8 varkens, benevens 150 vim rogge en 30 a 40 duizend ponden hooi eene prooi der vlammen zijn geworden. Alleen de gebouwen waren verzekerd. Den 16 heeft in het hoofdgebouw van den zoölo- gischen tuin te 's Gravenhage de plechtige uitreiking plaats gehad der in de door Cecilia uitgeschreven wed strijden behaalde prijzen. Amstels Mannenkoor had schriftelijk kennisgegeven, den tweeden prijs in de hoog ste afdeeling niet te kunnen aannemen. De eerste prijs de door den Koning geschonken gouden medalje, is ter beschikking van Z. M. gesteld. In den tuin werd concert gegeven door de kapel van het 3e regi ment huzaren en werden van tijd tot tijd zangstukken voorgedragen door Cecilia. Door het bestuur van den tuin werd deze 's avönd3 met gas en lampions schit terend geïllumineerd. Den 17 zijn de feestelijkheden besloten met een uitstapje der leden van Ceei'ia naar Leidengevolgd door een diner op het badhuis te Scheveningen waar 's avonds voor rekening der ge meente een vuurwerk afgestoken werd. Den 16 is het maken van eene bazaltsteenen glooiing op de Kardoezen en de Zuiderwaardvoor re kening der gemeente Kampen aangenomen door D. Sul, voor 18,977. Bij den zangwedstrijd te Keulen is in de inter nationale afdeeling de derde prijs behaald door Rotte's Mannenkoor, van Rotterdam. De amsterdamsclio Jieder- tafel Zanglust heeft den tweeden prijs verworven in de afdeeling „Nederlandscbe Vereenigingen", waarin de eerste aan Euterpe ten deel viel. De te 's Gravenhage bekroonde liedertafel Zang en Vriendschap is den 16bij hare tehuiskomst te Haarlem door de muziek der schutterij ingehaald en naar den schouwburg geleid waar zij door haren be schermheer den burgemeester verwelkomd en geluk- gewenscht werd. De van Keulen terugkeerende lie dertafel Euterpe werd den 17 te Amsterdam eveneens aan de centraal-station op feestelijke wijze ingehaald. Den 16 's avonds is aan den Lisserweg in den Haarlemmermeer verband de boerderij van P. Gijzen- berg, met 2 daarnaast staande graanbergen. De inboe del werd grootendeels gered. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 17 A. Dek ker, wegens moord gepleegd op eene vrouw onder Nieu- weramstelveroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Van het plan tot het oprichten eener proefhoeve te Wageniugen is, wegens de geringe deelneming en ondersteuning afgezien De gronden zijn reeds voor een ander doel in gebruik en er worden geene pogin gen meer aangewend tot het bijeenzamelen van gelden. De afdeeling „Hoorn en omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw zal in de kosten voor de vee- en zuiveltentoonsteiling te Londen 235 bijdragen, en wel 100 uit de afdeelingskas en f 185 uit bijdragen der leden. De notaris de Haan van Wolvega, thans in ar rest is door de rechtbank te Heerenveen verklaard in staat van kennelijk onvermogen. De Beverwijksche Tuinbouwvereeniging zal in September eene tentoonstelling houden van tuinbouw- voortbrengselen en gereedschappen waarvan de kosten door particuliere bijdragen zullen gedekt worden Te Gorincbem is tot lid der 2e. Kamer verkozen jr. mr. A. M. de Savornin Lohman te Assen, anti revolutionair, met 1127 van de 1657 geldige stemmen. Op den heer Waldorp waren 389op den heer v. Tienhoven v. d. Bogaard 85 st. uitgebracht. Te Amsterdam is bij herstemming tot lid der Kamer gekozen mr. J. G. Gleichman die 1025 stemmen i e- kwam tegen 653 op den heer mr. Kappeyne en 85 in blanco. Tot lid der Prov Staten van Noordholland werd aldaar benoemd de heer J. liegtdoorzee, met 1311 van de 1699 stemmen. Op den heerE. J. H. Haerten (candidaat der catholieken) waren 216 en 79 steramen in blanco uitgebracht. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn is met 61 van de 63 st. tot candidaat voor het lidmaat schap der 2e. Kamer gesteld de burgemeester mr. W. K. bn. v. Dedem. De Koning heeft den heer J. J. Hasselman, oud- minister van koloniën, op zijn verzoek eervol ontsla" verleend als lid van den Raad van State; eveneens op verzoek en eervol aan mr. B. v. Roijen als burge meester van Groningen. De heer E. M. Langeveld te Texel is boemd tot leeraar in de engelsche taal en letterkunde aan 's Rjks hoogere burgerschool te Almelo. Te Amsterdam is aan hevige brandwonden be zweken een dienstmeisje dat de onvoorzichtigheid had gehad van peterolie in een strijkkachel te werpen, waar door hare kleederen in brand waren geraakt. Bij de op 17 Augustus aan de Kalkovensbrug gehouden harddraverij is de prijs bestaande in een hoofdstel behaald door „de zwarte ruin" van P Pz. Rts- kam en de premie een paardendeken, door de zwarte merrie van KI Klsz.. Bergen, beiden aan de Kalkovensbrug. Aan de op 17 dezer te Schagen gehouden hard draverij namen 12 paarden deel. De prijs, 25 gouden willems werd behaald door Wilhelmina, bruine merrie, van den heer I. J. Koekde premieeen zilveren koffiegarnituur in schildpad étuibenevens een met zilver gemonteerd inktstel met pendule-werk door Susannabruine merrievan den heer C. Paarlberg te Ziipepikeur J. Koster. Onder een sierlijke toe spraak werden de prijzen den winners uitgereikt. De feestelijke dag werd besloten met een uitnemend ge slaagd vuurwerk, waarbij echter een jammerlijk ongeluk gebeurde. Een vuurpijl kwam terecht op het hoofdje van een kind van 10 a 11 maanden dat de moeder op hare armen had meegenomen. Den volgenden dag is het aan de gevolgen reeds overleden. Een brandje in een r tuig dat op het slotplein stond door dezelfde oorzaak teweeggebrachtwerd spoedig gebluscht. Den 17 zijn onder Westzaan verbrand het woon huis en een gedeelte van de schuur bij den houtzaag molen De Tweelingen die door den ijver van de brand weer behouden bleef. Den 17 is de groote fabriek van sigarenkistjes van den heer Krepel te Klarenbeek, bij Voorst, geheel afgebrand. Den 18 is te 's Gravenhage aanbesteed: het maken van een gedeelte der werken tusschen Veenendaal en Reenen voor den spoorweg Amersfoort-Nijmegen, minste inschrijver Weijers te Tilburg, voor 329,400 het maken en leveren van wissels en kruisingen op de goederenstation in de Stads-Rietlanden te Amsterdam minste inschr. de Machinenfabriek Duitschland te Dordtmund voor f 54,840. De tramweg van de station Zuidbroek door Mun tendam en Veendam naar Wildervank is den 18 voor het openbaar verkeer geopend. De Staats-Courant van den 19 bevat.Z. M. besluit van den 3 1.1 waarbij Hendrik Tamis te Obdam brie ven van naturalisatie ziju toegekend. Zondag a.s. wordt te Oudcarspel de driedaagsche bloemententoonstelling geopend te houden in de kolf baan van den heer G. Slotemaker Jz. De inzending staat open tot Vrijdag-avond 8 uren Vele feestelijk heden zullen de bezoekers der tentoonstelling in de gelegenheid stellen den tijd aangenaam door te bren gen. Behalve een concert van het zanggezelschap Or pheus en 2 dramatische voordrachten door de rederij kerskamer Eensgezindheid, zullen er volksvermaken plaats hebben, be taande in mastklimmen tonkruien en houtjesrapen. Dinsdag worden in eene buitengewone vergadering van de afdeeling Oudcarspel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen van welke de ten toonstelling uitgaatde prijzen aan de bekroonden uitgereikt. Te beginnen 1°. Sept. zullen de betaalmeesters bij hunne betalingen bezigen of tegen inruiling van geld of bankbiljetten verstrekken nieuwe muntbiljetten van 10 volgens den bij kon. besluit van 13 Maart 1879 bepaalden vorm. Zij zijn aan de voorzijde blauw getint en grijsbruin bedruktaan de achterzijde oranje getint en blauw bedrukt. Ten gevolge van de veepest heerscht in sommige landstreken van Neêrl.-Indie reeds groote armoede. In de residentie Bantam moet de toestand al zeer treurig zijn. Aldaar gaat eene erge koorts-epidemie met de heerschende armoede samen. De kampongs sterven deels uit en loopen deels leêg wat de mannen betreft. Ambtenaren die Bantam in zijne achterhoeken moeten doortrekken hebben hunne reis moeten opgeven omdat in de meer afgelegen streken, geene hulp te krijgen is. In een maandrapport, nopens de voedingsmiddelen over Mei, bij de Jav. Cour. gevoegd, heet het dat voor de afd. Serang en een deel van Lebak nog steeds bezorgdheid voor de naaste toekom t bestaat, maar dat het noodige ter voorziening reeds gedaan is. Men verneemtdatom der bevolking nuttig werk te verschaffen de bedijking van een der jaarlijks overstroomende rivieren zou ter hand genomen worden Bij bekkenslag is op Meester-Cornell's rondgeklonken, dat de regeering onmiddelijk tweeduizend inlanders vraagt, om tegen een maandgeld van f 12 en den kost dienst te doen als politiewakers bij het op den wester oever der Tjitarum aan te leggen militair cordon tegen de veepest. Tot dusver is de benoeming als keurmeester van het vee voor de internationale tentoonstelling van vee en zuivelbereiding bestemd, aangenomen door de heeren de Jong, te Huizum, Hoek, te Wateringen, Kaan, te Wierin- gerwaard terwijl als plaatsvervangende leden zich heb ben bereid verklaard de heeren Bennema, te den Ham, en Bolt, te Hoogemeeden.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2