No. 53. Tweentachtigste Jaargang. 1880. WOENSDAG 25 A U G S T U S. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, FEUILLETON. Prijs der gewone Advertentiën (Officieel (Bcbcellc PATENTEN. De voljaarspatenten aangevraagd in Mei 1880, worden ter gemeente-secretarie af gegeven van 23 Augustus tot en met 4 Sep tember 1880. op 6 September 18SO. lturgerav»ii(l§chu»!. tiuttcnlanb. 4) MADEMOISELLE DIANA. Een verhaal uit deu tijd van Lodewijk XV. ALK1IAARSCHE COURANT. 4 1 Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80 franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De volgende personen worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden Jannetje Takes laatste woonplaats AmsterdamJoh. Hermanus Driesen, 1. w. Ouden- boscb; Simon Stroo, 1. w. Westzaan; Maria Antonia Weymer, 1. w. Amsterdam; Cornells Witsen 1. w.Warmenhuizen Trijn tje Boelens, 1. w. Dockum; Rijk Kalff, 1. w. Texel; Jan de Groot1. w. Velsen Klaas Visser, 1. w. ZaandamJan Hen drik Klijnsorge, 1. w. Amsterdam; Jan Bakker,|1. w. Vinkeveen. De zitting voor de inschrijving van leerlingen voor den cur sus 1880/81 zal gehouden worden op Maandag 6 September a.s., des avonds te 7 urenin het gebouw Doelenstraathoek ge dempte Nieuwesloot. De Directeur, Dr. H. W. WAALEWIJN. BELGIE. Den 19 had op het stadhuis te Brussel het feestmaal ter eere van de burgemeesters uit de verschillende hoofdsteden van Europa plaats. Het werd mede bijgewoond door de ministers. ENGELAND. Minister Hartington verklaarde den 20 in het Lagerhuis geen bericht te hebben ontvangen omtrent schikkingen met Abderrhamftn gemaakt over de aanstelling van een inlandsch gezant van Engeland te Kaboelmaar te gelooven dat er vooralsnog geen plan bestond Engeland te Kaboel bestendig te doen vertegenwoordigen. Den 20 werd de artikelsgewijze be handeling der jachtwet ten einde gebracht. Minister Partington werd dien dag weder geïnterpelleerd over den langen duur van het zittingjaar en het snel afdoen van gewichtige ontwerpen in een ontvolkt huis. Bij vernieuwing wees hij op de treurige hebbelijkheid der dwarsdrijvers om onnoodig lange redevoeringen te hou den. Sedert het optreden dezer regeering hadden 6 leden met elkander 407 maal het woord gevoerd. Stelde men elke redevoering op 10 minuten, dan bedroeg dit 14 dagen en handelden alle leden zoodan zou een zittingjaar 215 weken duren. De leden waren dus zei ven de oorzaak van den langen duur der zitting. Een voorstel om te verklaren dat het ongeraden was be langrijke besluiten te nemen op een oogenblik dat elke ernstige beraadslaging onmogelijk was geworden werd verworpen met 119 tegen 59 stemmen. In het Hoogerhuis verklaarde den 20 lord Spencer, dat de regeering het bestaan van het verbond tegen de landeigenaren in Ierland betreurdeals de rust aldaar bedreigendedoch dat zij geen plan had het nemen van buitengewone maatregelen voor te stellen. Zij achtte de bestaande wetten voldoende ter bescherming van het leven en de eigendomsrechten der inwoners en zii zou daartoe alle haar ten dienste staande middelen a luweiiden. Gladstone zal op raad zijner geneesheeren eene zeereis maken, om hem de gelegenheid voor inspannenden arbeid te ontnemen volgens sommigen zou hij naar het eiland Madera gaan. Minister Forster is te Londen uit Ierland terugge keerd ITALIË. In het den 20 door den Paus gehouden consistorie werden verscheidene bisschoppen voor itali- aanscheengelsche en americaansche bisdommen be- noemd. Vooraf hield hij eene toespraak uitsluitend over de verhouding tusschen de Curie en België. Hij betreurde het terugroepen van den belgischen gezant waarin hij eene zware beleediging zag en een bewijs van het hervatten met nieuwe heftigheid van den strijd tegen de Kerk en van den aan het catholieke geloof vijandigen geestwaarmede het belgisehe ministerie be zield is. De nieuwe belgisehe schoolwet had onmoge lijk door de Kerk goedgekeurd kunnen worden hij prees de houding der bisschoppen tevens wijzende op zijne eigene lankmoedigheid en de gematigdheid welke hij hun aanbevolen had. Het verlangen van het mi nisterie om de houding der bisschoppen af te keuren, had hij steeds afgewezen. Het ministerie had tegen den Pauselijken Stoel valsche beschuldigingen ingebracht en hoezeer ook geneigd tot het verdragen van per soonlijke beleedigingen zoo zou hij nimmer beleedigin- gen tegen de waardigheid van den Apostolischen Stoel dulden, zelfs niet al was zijn leven daarmede gemoeid. Hij sprak deze klachten uitopdat zij door Vorsten en volken gehoord mochten worden. Ten slotte merkte hij nog aan dat hij over andere oorzaken van smart en bezorgdheid voor de Kerk bij eene andere gelegen heid spreken zou want de aan de Kerk toegebrachte nadeelen bepaalden zich niet a/feen tot Belgie. RUSLAND. De Agence Russe beschouwt het door de Porte gemaakte voorbehoud omtrent den afstand van Grouda en Dinosch als een voorwendsel, om de zaak op 4e lange baan te schuiven want Dinosch is een eenvoudig verlaten dorp en Grouda ligt buiten de door de mogendheden aangegeven lijn, Datzelfde blad wijst op de verzoeningsgezinde stem ming tusschen de regeering en die van China in laatst genoemd rijk zouden op bevredigende wijze verscheidene zaken geregeld zijn geworden, betreffende belangen van russische onderdanen. Den 22 zou de jchineesche ge zant bij den Keizer ten gehoore worden toegelaten. SPANJE. De minister-president Canovas del Cas tillo bracht eenigen tijd in de badplaats Santa Agueda in Guipuzcoa d or, alwaar hij de overtuiging verkreeg, dat de bevolking in de Baskische provinciënuitge zonderd die in sommige steden nog zeer sterke Car- listische neigingen bezit In den laatsten door den Koning voorgezeten ministerraad zou hij dan ook ver klaard hebbendat het bezettingsleger onder maar schalk Quesada nog niet terug geroepen kon worden dat iutegendeel verscheidene punten versterkt moesten worden en het oog moest worden gehouden op de be volking in die provinciën bij de aanstaande verkiezin gen waarbij de zegepraal der carlistische candidaten te wachten was. De verkiezingen tot gedeeltelijke vernieuwing der provinciale staten zullen van 5 tot 8 September a. s. plaats hebben. TU li KI JE. De Porte heeft het nadere gemeenschap pelijke schrijven der mogendheden betreffende het Montenegrijnsche vraagstuk beantwoord. Daarbij wordt aan Montenegro het district Dulcigno aangeboden uitgezonderd Gouda en Dinoschals overeenkomende met het berlijnsche verdrag. Verwerpen de mogend heden dit voorstel en willen zij Montenegro helpen Dulcigno met geweld in bezit te nemen dan zal Tur kije aan een dergelijken maatregel geen deel nemen. Verder vraagt zij verlenging van den toegestanen ter mijn van 3 weken voor den afstand van Dulcigno met eenige dagen opdat die afstand zonder botsing geschiede. Riza-pacha is den 20 met 2000 man te Scutari bin nengerukt. Eene commissie uit het verbond ontving hem. Alle albaneesche aanvoerders en de leden van het verbond werden tegen den 23 bijeengeroepen. Nog 2000 onder bevel van Riza-pacha staande soldaten ble ven te Dulcigno achter en betrokken met de albaneezen te samen een kamp op de hoogten rondom de stad. VEREENIGDE STATEN. De regeering richtte een schrijven aan de zee mogendhedenom haar uit te noodigen vertegenwoordigers te zenden op eene inter nationale gezondheids-bijeenkomstop 1 Januari 1881 te Washington te houden, tot het verkrijgen van stel selmatige mede.deelingen over den gezondheidstoestand der havens op het gebied der verschillende mogendhe den en van de uit die havens vertrekkende schepen. Zoo het voor die bijeenkomst bepaalde tijdstip onge schikt mocht worden geacht zou een ander gekozen worden. MEXICO. Het bezoek van generaal Gonsalez aan den Staat Guanajuato deed vrij ernstige ongeregeldhe den ontstaan. Deze Staatwaarvan de regeering vij andig gestemd was tegen den president Porfirio Diaz en zijn bestemden opvolger Gonsalez, had bij de verkie zing van een president tegen den generaal gestemd. Bij zijne aankomst in de hoofdstad wilden verscheidene ingezetenen hem eene hulde brengen aan het huis waar hij vertoefde. Er rukte evenwel eene afdeeling regee- „O dan blijft ge natuurlijk voor ons bewaard", riep hij „men zal u hier met hlijdschap die som toezeggen ik heb eenigen invloed en zal zorg dragen dat onze schouwburgdirekteuren met elkander zullen wedijveren om u aan Parijs te kluisteren". Diana kneep hare oogen half dicht en zag de beide heeren van onder hare lange, donkere wimpers lachend aan. Zij wist zeer goeddat de hertog zoowel den omvang van zijnen invloed als de edelmoedigheid der schouwburgdirekteuren sterk overdreef, maar ze be merkte te gelijker tijd dat zijne woorden een diepen indruk op den Rus maakten. Zij vereerde daarom den hertog met de opdracht even haar flacon te gaan halen en nadat deze verrukt door dit bewijs van ver trouwen, de kamer uit was, zeide zij snel tot den Rus „Gij ziet, mogelijkerwijs kan ik hier nog hoogergage bedingen dan bij uwe Keizerin maar ik moet het bekennen een zeldzaamgeheim verlangen trekt mij naar Rusland en als ik geen arm meisje ware ge dwongen om het geldelijk belang in 't oog te houden ging ik voor veel minder naar Rusland". „O, mademoiselle, mijn kas staat u altijd ten dienste," riep Kamuzoff uitmaar op eens zweeg hij en week verschrikt terugzoo toornig en verontwaardigd hadden die schoone oogen hem nog nooit aangezien. „Beleedig mij nietgraaf", zeide zij heftig„juist omdat ik van niemand geschenken aannammoet ik zorg dragen voor een behoorijk honorarium." Daarna nam zij een zachteren toon aan en vervolgde Ach ik zou zoo gaarne in Rusland zijn" „Ge zult er komenriep de Rus, „jage zult er ko men. Ik zal al mijn invloed aanwenden om u daar den weg effen te maken. In de volgende week ga ik in bizondere zending naar Petersburg de schoonste gelegenheid doet zich dus voor. Ik zal met de Keizerin over u spreken de zaak moet spoedig in orde worden gebracht „Ja dat is ook mijn innige wensch „O als de Keizerin u slechts éénmaal zag Maar daar valt mij iets in als ge u eens zelf schriftelijk tot de Keizerin wendot Zij is eene verstandige vrouw vaak zeer goedhartig als men 't juiste oogenblik weet te treffen. Dit te vinden zal mijn werk zijn. Ge hebt slechts te schrijvenhoe gaarne gij in hare residentie zoudt zijn hoezeer ge het betreurt dit om finantiëele redenen niet te kunnen enz. enz. Schrijf haar dat alles recht vertrouwelijkja kinderlijk. Laat er iets tusschen vloeien dat vleiend is voor haar per soon en haar rijk ze hoort dat gaarne. Ik zal dan uwen brief met de noodige aanbeveling haar ter hand stellen." „Daar hebt ge de flacon riep op eens de hertog haastig de salon binnentredend het was waarlijk niet gemakkelijk om het fraaie flescbje onder al die bloemen en snuisterijen te vinden." Ik dank u zeide Diana terwijl ze hem vriendelijk toelachte. Thans echter achtte zij het raadzaam om het feest te besluitenwant ondanks hare diploma tische voorzorgenzagen hare beide gasten elkander alles behalve vriendelijk aan, en Diana had alle moeite om de medeminnaars in eenigzins goeden luim te hou den en te voorkomen dat de ijverzuchtdie tusschen hen bestond niet tot eene uitbarsting kwam. „Op uw welzijn mijne heeren", zeide zeihet glas met schuimenden champagne even aan hare lippen bren gend, en nadat de heeren haar met een welgemeenden dronkhadden beantwoordkregen zij hun afscheid. Zij maakten zich gereed om te vertrekkenen daar hunne schoone gastvrouw geene hertogin of „grande dame" was en zich daarenboven in den besten luim bevondstond ze nog in de geopende deur van de salontoen de heeren juist de trappen wilden afgaan. „Maar, Jean riep zij plotseling haar kleinen be diende toe, „waar zit ge toch Kom hier en licht de heeren voor want het is volkomen donker op de trap". Ademloos kwam Jean met het licht aangeloopen op 't zelfde oogenblik weerklonk op de trap een luid klinkenden slag, gevolgd door een woedenden uitroep „Misérable „brigand riepen de graaf en de her tog te gelijk. Jean wierp een blik op het tooneel voor zich, liet van schrik de luchter vallen en riep, op zijne meesteres toeloopend „Ach meaemoiselleze zijn handgemeenze ver moorden elkander „Breng lichtriep Diana „LichtLicht En in het schelle licht dat dra door de geopende salondeur vielzag zij hare beide gasten die op zon derlinge wijze heen en weer sprongen, terwijl de hertog onophoudelijk riep „Hij is krankzinnig, hij is krankzin nig, Help, Help"! en Kamuzoif een vloed van vreeselijke russische scheldwoorden uitbrulde waarvan Diana de beteekenis wel niet begreepmaar die haar toch bui tengewoon barbaarsch in de ooren klonken. Wordt vervolgd.")

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1