No. U. Tweentachtigste Jaargang. 1880 27 AUGUSTUS. Groote Paardenmarkt te Alkmaar, FEUILLETON, VRIJDAG O MADEMOISELLE DIANA. Prijs der gewone Advertentiën ©fficicel ©cbcclte publ; P i e. PATENTEN. De voljaarspatenten aangevraagd in Mei 1880worden ter gemeente-secretarie af gegeven van 23 Augustus tot en met 4 Sep tember 1880. op 6 September 18SO. Burgeravondschool. fitfttculatib. Een verhaal uit den lijd van Lodewijk XV. ALKIAA COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels 0,75; iedere regel meer/0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De COMMISSARIS des GS in Noordholland brengt ter kennis van belangt ;ndat wegens bet ver wisselen van deuren in de sebuts. - Willem III aan het Noord- hollandsch kanaal tegenover Amsterdam, den 27 Augustus e. k. en eenige volgende dagen, met die sluis niet zal geschut worden, maar dat gedurende dien tijd alleen zal worden geschut met de schutsluis Willem I. Haarlem, De Commissaris des Konings voornoemd, 24 Augustus 1880. SCHORER. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR roept krachtens bekomen aanschrijving, op de onderstaande personen om zich op 7 September aanstaande voor 's namiddags 4 uur, aantemelden bij hun korps te Helder als JOHANNES SCHOON HOVEN en MAARTEN STORM, ligting 1878 uit deze ge meente ingelijfd bij de 68. afdeeling Vestingartillerie. De opgeroepenen hebben regt op vrij transport naar han korps en daggeldeen en ander ter Secretarie aantevragen. AlkmaarDe Burgemeester voornoemd, 25 Aug. 1880. A. MACLAINE PONT. De volgende personen worden verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te meldenJannetje Takeslaatste woonplaats Amsterdam; Joh. Hermanus Driesen, 1. w. Ouden bosch; Simon Stroo, 1. w. Westzaan; Maria Antonia Weymer, 1. w. Amsterdam; Cornells WitseD 1. w. Warmenhuizen Trijn tje Boelens, 1. w. DockumRijk Kalff, 1. w. Texel; Jan de Groot1. w. Velsen Klaas Visser, 1. w. ZaandamJan Hen drik Klijnsorge, 1. w. Amsterdam; Jan Bakker,jl. w. Vinkeveen. De zitting voor de inschrijving van leerlingen voor den cur sus 1880/81 zal gehouden worden op Maandag 6 September a.s., des avonds te 7 uren in het gebouw Doelenstraathoek ge dempte Nieuwesloot. De Directeur, Dr. H. W. WAALEWIJN. ENGELAND. Den 23 verklaarde minister Eorster, dat er geen aanleiding bestond om uitzonderingswet ten voor Ierland te verlangen. Er was volstrekt geen vrees voor opstand doch zoo in het najaar of den winter bleek wat niet verwacht werd dat de bestaande wetten ontoereikende warenzon geen oogenblik ge aarzeld worden met de bijeenroeping van het Parlement en de indiening van uitzonderingswetten. Eene vraa» van het iersche lid Einigan waarom de iersche politie tegenwoordig als zij op het volk vuren moestzooals onlangs bij de ongeregeldheden te Dungannon hagel in plaats van kogels gebruikte gaf tot langdurige be raadslaging aanleiding. Minister Eorster gaf als antwoord daarop te kennen, dat na rijp overleg met bevoegde personen daartoe was overgegaan omdat hagel niet zulke zware wonden ver oorzaakte en er minder kans bestond om onscbuldigen doodelijk te treffen. Hierover werden allerlei opmer kingen door de iersche leden gemaakt. Daarna werd zeven uur lang beraadslaagd over de onlangs door den minister Eorster gebezigde uitdrukking in zake de door het iersche lid Dillon in Ierland gehouden redevoering, namelijk dat deze lafhartig, slecht en verderfelijk kon worden genoemd, al viel zij niet binnen hefc bereik der strafwet. Dat lid, niet tegenwoordig, toen dat oordeel uitgesproken werdstelde thans de verdaging van het huis voor, om den minister gelegenheid te geven die uit drukking nader toe te lichten. Dat de minister hem een lafaard noemde trok hij zich even weinig aan als de titel van schurk, hem door de Times gegeven, maar wei, dat zijne rede slecht en verderfelijk was genoemd, omdat daardoor tevens over het iersche land-verbond en over allen, die dien bond den raad gaven, zich tegen de schandelijk onrechtvaardige wetregelende de be trekkingen tusschen grondeigenaars en pachters in Ier land te verzetten een afkeurend oordeel werd uitge sproken. Die door hem ook gegeven raad zou hij telkens herhalen en mocht bloed vergieten daarvan het gevolg worden dan was de ministerdie zulk eene wet deed uitvoeren voor dat bloed verantwoordelijk. De minister antwoordde dat hij de door hem gebe zigde woorden handhaafde en toonde aan dat zij niet onjuist waren. Dillon had o.a. gezegd dat het vee weidende op landvroeger eigendom van een pachter, wegens wanbetaling daar uitgezetniet voorspoedig kon zijn en die uitdrukking achtte de minister bizonder af keurenswaard lettende op het feitdat in Ierland vele runderen en schapen van pachtersdie hunne renten betaaldenverminkt werden. Hij kon echter verzekeren dat geene door de iersche leden gevoerde taal de regeering zou afbrengen van haar stellig voor nemen, om leven en eigendom in Ierland te beschermen en evenmin haar zou bewegen, buitengewone maatrege len voor te stellen tenzij het volstrekt onmogelijk blij ken mochtorde en wet zonder die maatregelen te handhaven. Zij zou echter spoedig voorstellen indienen ter verbetering der betrekking tusschen grondeigenaars en pachters. Te 1 uur 's nachts ving de behandeling der iersche begrooting eerst aanwelke tot 3 uur Voortduurde. Minister Hartington verklaarde te hopen datzoo de begrooting in tijds werd afgedaan de zitting van het Parlement op 6 Sept. a. s. zou kunnen worden gesloten. Het Hoogerhuis keurde den 24 na eene beraadslaging van twee uren zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp goed, regelende de verplichting van den werk gever tot het uitkeeren van schadevergoeding aan in zijne dienst verminkte arbeiders. FRANKRIJK. De verantwoordelijke persoon voor hetgeen de conservatieve Monde Parisien schrijftis tot 100 fres. boete veroordeeld wegens het opnemen eener spotprent op het bezoek der 3 presidenten te Cherbourg, Gambetta voorstellende als beerenleider en Grévy en Leon Say als zijne beeren. De opbrengst der indirecte belastingen overtrof de raming met fr. 107,077,000 over het tijdvak van 1 Ja nuari tot 15 Aug. en met fr. 12,460,000 over de le helft van Augustus. Verscheidene departementsraden uiten den wensch dat de staat niet alle spoorwegen aankoope om van wege den staat te worden geexploiteerd. ITALIË. Kardinaal Ninade staats secretaris van den Paus is door typheuse koorts aangetast. RUSLAND. De onlangs in het bestuur gebrachte veranderingen zijn door de bladen met ingenomenheid ontvangen. De Golos zegt o.a., dat dit besluit een on- uitwischbaren invloed zal uitoefenen op het nationaal leven dat sedert zoo lang wedergeboorte noodig had. De tijd van willekeurige en voorloopige maatregelen is voorbij en Rusland begint volgens de wet geregeerd te worden. Door de afschaffing der 3de sectie van de politie is willekeurige rechtspraak veroordeeld. AFGHANISTAN. Aan de Times is uit Jellalabad gemeld, dat generaal Stewart aldaar uit Gandamak was aangekomen met het grootste deel der troepenwaar mede hij Kaboel verlaten had en dat het andere deel van Gandamak onder weg was. De troepen waren op hunnen tocht door de afghanen met rust gelaten de voorspelling, dat zij onophoudelijk bestookt zouden worden door de stammen, wier gebied zij moesten door trekken is dus niet verwezenlijkt. Die stammen zochten alleenzoodra de engelschen forten of pos ten ontruimd hadden, of daarin ook iets achter gelaten was en vochten dan onderling zeer veel. De hitte was drukkend de thermometer stond in de tenten op 115 en daar buiten op 100 graden Fahrenheit. Te Kaboel bleef alles rustig en de nieuwe Emir ondervond geen tegenstand. In een te Calcutta uitgegeven blad de Pioneer ge naamd was een van officiëele zijde afkomstig artikel opgenomenwaarin de vrij algemeen afgekeurde ont ruiming van Kaboel werd verdedigd. De Emir had die plaats niet kunnen binnen trekken vóór het vertrek der engelsche troepen en het beste middel om zijn ge zag steun te geven bij de afghanenbestond in het verbinden van dat vertrek met zijn bezit nemen van Kaboel. Dat de troepen te Kaboel hadden moeten blijven om zoo noodig generaal Roberts te steunen is wel eene fraai klinkendemaar eigenlijk niets be- De twee heeren sloegen geen acht op het licht dat Jean gebracht had, evenmin als ze Amédée bemerkten, dieplotseling uit de duisternis opduikendenaast Diana stond. „Uw groote Rus heeft mij beleedigd en daarvoor heb ik hem een oorvijg gegeven," zeide hij, met bliksemende oogen op de beide worstelenden neerziende. Ze mogen nu mijnentwege beiden den hals brekenvoordat ze begrijpen dat die oorvijg hem door geen hoogadelijke hand werd toegediend." „Ongelukkige, wat hebt ge gedaan 1" riep Dianade handen wringend. „Ze zullen elkaar op mijn drempel om 't leven brengen houdt op, houdt op, hoort toch!" „Miserable Brigand" „Waarde hertog, graaf Kumazoffhoort toch een oogenblik ach 't is alles te vergeefs Amédée, Jean maakt er een einde aan Amédée stond daar met gekruiste armen en verroerde zich niet maar in Jean ontwaakte plotseling de natuur van den parijschen straatjongendie Diana's livrei voor een poos verborgen had. Een graaf en een hertog, die met elkander worstel den als een paar woedende honden die van el kander scheiden O, dat was een heerlijke grap. Ja, maar waar zou hij zoo spoedig het benoodigde koude water vindendat hij hen zoo gaarne over het hoofd geworpen had neen dat ging niet maar Jean had eene plotselinge ingeving. Bliksemsnel sprong hij de salon binnen en kwam even snel terug, met een donker voorwerp in de hand hij mikte een oogenblik en het projectiel vloog tus schen de vechtenden. Een luide schreeuw weerklonk de hertog en de graaf stoven uit elkaar, vlokken wit schuim en een zekere koude vloeistof, die plotseling zich over hunne aangezichten uitspreiddendwongen hen een oogenblik de oogen te sluiten, en tusschen hen in viel Jean's projectiel, de kurk eener champagneflesch op den grond, terwijl de beide kampioenen zich beijverden, de champagne met hunne zakdoeken uit do oogen te verwijderen. „Waarom hebt gij mij een klap om de ooren gege ven?" brulde Kamuzofi. „Ik heb u geen klap om de ooren gegeven schreeuwde de hertog. „Gij zult mij bloedige voldoening geven riep de Rus en trachtte nog altijd te vergeefs de oogen te openen. „Ja, bloed moet er tusschen ons vloeien," steunde de hertog, krampachtig in de zijnen wrijvende. „Gij hebt u op schandelijke wijze aan mij vergrepen mijnheer „Gij zijt begonnen mijnheer „Nu trad Amédée tusschenbeiden en op eens hadden beiden de oogen weer wijd open en staarden hem met grenzenlooze verbazing aan. De slanke zanger haalde een sierlijk bewerkt pistool te voorschijn en zeide met eene beleefde buiging „Veroorloof mij u vooraf mede te deelendat ik den eerstendie mij een stap durft naderen zonder bedenken, neerschiet, en hoor vervolgens mijne ver klaring dat ik Amédée Tissotden graaf Kamuzoff een klap om de ooren heb gegeven omdat hij mij he den morgen beleedigd, maar voldoening geweigerd heeft". Kwam de champagnekurk den beiden heeren onver wacht, nog veel verbaasde hun de komst van Amédée, en nauwelijks hadden zij zich van hunne verrassing hersteld of Diana had hun weêr eene nieuwe bereid want snel vatte zij Amédée bij den arm schoof hem zonder een woord te spreken in de salon en sloot de deur. „Diana riep hij, woedend op de gesloten deur bon zend, „Diana, meng u niet in mijne zaken, ik wil dat niet!" „Diana stond onbewegelijk voor de deur en stak de sleutel in den zak, „Slechts over mijn lijk kunt ge hem hereikenriep zij op hartstocbtelijken toon den beiden heeren toe. Eindelijk had de Rus zijne tegenwoordigheid van geest teruggekregen. „Mademoiselle riep hij„U zult wel inzien dat ik na het voorgevallene verplicht ben dit jonge mensch te dooden „Dat zie ik volstrekt niet in „Maar Diana „Diana doe open doe open schreeuwde Arnédée „of er gebeurt een ongeluk Diana haalde de schouders op. „Maar mijnheer de graaf en gij, mijnheer de hertog," zeide zij met zeer ernstig gelaat, „is dat een handel wijze van edellieden Is dat een passend gedrag in de woning eener dame? Zuilen morgen de straatjon gens mij niet met den vinger nawijzen, omdat er onder mijn dak moord en doodslag en andere gruwelen zijn gepleegd Is dat betamelijk is dat ridderlijk Kunt gij uwe twisten niet op een andere plaats besluiten?" Wordt vervolgd.) 1

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 1