ftittncnlanb Jugczoubctt iStufctïcu. QUUrlei. teekenende beweriDg omdat men zeker wistdat die generaal geen tegenstand zou vinden vóór zijn aan komst te Ghoeznien als hij daar aankwam zou hij toch te ver verwijderd zijn van Kaboel, om hem van daar met eenige vrucht spoedig te kunnen helpen. Bij den uitval der engelsche troepen uit Kandahar den 16 sneuvelden 8 officieren en 180 manschappen. 5 Officieren werden gekwetst. Het schijnt dat eene afdeeling cavalerie de vesting uitgetrokken was om gras en voeder voor de paarden waaraan gebrek bestond te verzamelen, welke afdeeling toen overvallen is door de ruiterij van Herat. Het garnizoen heeft vervolgens waar schijnlijk een uitval gedaan, om den terugtocht mogelijk te maken. De vijand ging den 24 nog voort met het beschieten der wallen dier stad. Generaal Roberts werd dien dag te Khelat-i-Ghilzai en den 29 bij Kandahar verwacht. Te Dordrecht is den 21 ter beschikking der jus titie gesteld de straatmakersbaas in dienst der gemeen te J. I., die zich eene partij klinkertsteenen toegeëigend en voor de bestrating van een particulier erf gebezigd had. Ter aanvulling van het bericht in ons nummer van Donderdag 1.1. omtrent het leggen der eerste steen van een nieuw gebouw van het „Protestantsch fonds voor weduwen en weezen" te Amsterdam ter huisvesting van oppassende weduwen met onverzorgde kinderen kan nog gemeld worden dat het bestuur terrein bezit voor 3 woningen en dat deze eerste woning 10 gezin nen kan bevatten terwijl er tevens bij het ontwerp gezorgd werd voor een flinke speelplaats en bewaar plaats voor de kinderen. De heer H. A. v. Houten, pastoor te Tutjehorn, heeft den 15 zijn 25jarig priesterschap gevierd Na de godsdienstplechtigheid in de fraai versierde kerk wer den hem talrijke geschenken ook door het gemeente bestuur en door andersdenkenden aangeboden. Van zijnen kant bedacht hij de armen van alle gezindten. Den 16 werd 's avonds eene illuminatie ontstoken en den 19 deed de jubilaris met kerk- en armmeesters en hunne vrouwen met tal van rijtuigen en begeleid door 35 ruiters een rondrit door de nog versierde ge meente tot aan het raadhuis, waar hij door den burge meester werd toegesproken. Bij Z. M. besluit van 22 Augustus 1.1. is tot bur gemeester der gemeente Oude Niedorp benoemd de heer P. Wonder, ten einde deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Heer- Hugo-Waard. Aan de harddraverij te Ursem op den 22, heb ben 12 paarden deelgenomen. Prijs en eerste premie werden gewonnen door paarden van J. Boot Kz de tweede premie door het paard van D. Glijnisde derde door dat van K. Brak. Te Hoorn namen den 23 16 paarden aan de harddraverij deel. De prijseen stel zilveren presen teerbladen en trommels, werd bthaald door Wilhelm, de premie een met zilver beslagen olie- en azijnstel door Wilhelmina beiden van H. v. Haaren te Am sterdam pikeur C. J. Hoek. Bij de den 23 te Hillegom gehouden aanbeste ding van het leggen der spoorbaan met wissels en kunstwerken ten behoeve van den stoomtramweg van Leiden naar Haarlem is het werk gegund aan den laagsten inschrijver, C. Hogendoornte Giessendam voor f 72000. De roeivereeniging de Amstel te Amsterdam heeft den 23ter eere der 3 leden van de Sport Nautique de Douaidie met hun tweeriems giek „Ca et La" een roeitocht door Duitschland Nederland en Belgie doen een concert van Sonnemanus kapel gegeven en hen ieder een aandenken in zilver aange boden bestaande in het monogram der vereeniging waarboven het woord Souvenir. Het feestelijk samen zijn duurde tot laat in den nacht. Het op het Borgzand bij Texel vastgeraakte kof schip Agina is den 23 met het vloedgetij vlot gekomen en heelt de reis voortgezet. Den 23 is te 's Hertogenbosch ter gelegenheid der 12de algemeene vergadering van den Nederl. Weerbaarheidsbond aangevangen een door dien Bond uitgeschreven schietwedstrijd waartoe 800 deelnemers in het kamp tegenwoordig waren. Den 23 zijn te Groningen 15 perceelen der ter reinen verkregen door de opruiming der vestingwer ken en door aamplemping, publiek geveild die gretige koopers vonden tegen prijzen loopende van 2050 tot 6850 Yoor de verkiezing van een lid der 2e. Kamer in het district Rotterdam zijn den 24 uitgebracht 1891 geldige stemmen, waarvan op den heer O. v. Rees 805, den heer M. L. v. Deventer 747, den heer Voor hoeve 315 en den heer A. J. Roest 22 st. Alzoo moet tusschen de beide eersten herstemd worden. De spoorweglijn Winterswijk-Bocholt is den 25 voor het verkeer geopend. Voor de wedloopen der Harddraverij-vereeniging, den 28 op de heide tusschen Bussum en Hilversum te houden zijn als mededingers aangegeven harddraverij voor inlandsche paarden voor sjeezen 12 dito voor paarden van alle rassen voor 2-of4wielige rijtuigen 17, dito voor inlandsche paarden onder den man 9 dito voor paarden van alle rassen bereden met zadel door liefhebbers 4wedren voor paarden van alle rassen bereden met zadel 16, dito met hindernissen 17. Te Oranjewoud is overleden mr. P. Heringa Cats, de grootste grondbezitter in Vriesland naar men zegt 70 boerenplaatsen nalatende. Hij was ongehuwd. Ds. WH. Luttenberg te Waddinxveen heeft be dankt voor het beroep naar Zuid-Zijpe. In de kas van den chef van het postkantoor ta Bandjermassin isvolgens de Soerab. Courant een te kort van 20000 ontdekt. De ambtenaar is geschorst. Te Tiel is een boomgaard, 2 bunders groot, ver pacht voor 2500. In het kamp bij Milligen is de roodvonk uitge broken, 17 Manschappen, allen behoorende tot het uit Groningen gekomen bataljon zijn naar de ambulance overgebracht. Voor de acte-examens in de provincie Noordhol land hebben zich aangemeld 650 candidaten. Het totaal bedrag der ingekomen giften voor de noodlijdenden door den heidebrand onder Odoorn en Emmen is f 9775,83%. De huizen zijn gedeeltelijk weder opgebouwd, in de behoefte aan kleeding is voor zien maar aan huisraad is nog groots behoefte. De commissie heeft daarom besloten 90 p. c van het ver loren huisraad te vergoeden, zooveel mogelijk door ver strekking in natura. Te Borger is een man gestikt ten gevolge van het onmatig gebruik van sterken drank. De stadswaag te Zwolle, die sedert 1748 als zoodanig werd gebruiktis door de concurrentie van particulieren overbodig geworden. Het gebouw is thans verkocht en wordt tot winkelbuis verbouwd. In eene herberg te Tienhoven hebben 2 werk lieden die na heftige woordenwisseling handgemeen werden, elkander vermoord. De een bracht den ander onverwachts 2 messteken in het onderlijf toe waaróp de gewonde hem woedend het mes ontrukte, en er hem den hals mede afsneed. Weinige oogenblikken later waren beiden overleden. 3°. dat hij als hij b. v. onder 3 hennen elk 10 (za- men dus 30 eijeren) gelegd heeft en daarvan op den 6 broeddag slechts 20 goed bevruchte eijeren vindt de 20 goede eijeren onder 2 hennen kan leggen en aan de 3° vrijgekomen hen weder 10 nieuwe eijeren ter uitbroeding kan geven. De leek, zegt hij, zal wel dadelijk inzien, dat, zelfs zonder het sub 1° genoemde voordeel het onder 2° en 3° opgemerkte, er wezenlijk toe moet bijdragen het broedsel veel productiever te maken. De geringe kos ten van het apparaat zijn dan ook spoedig inverdiend. Landb. Cuur. Door de ijverige bemoeiingen van den burgemeester R. Slot, den hoofdonderwijzer en den hulponderwijzer in vereeniging met de meeste ingezetenen was den schoolkinderen van War- menhuizen 1.1. Dinsdag een feestje toegezegd. Omstreeks half 8 waren 25 rijtuigen voor de school aanwezig om de kinderen van de hoogste en de middelklas te voeren langs Bergen, waar zij bij den heer Bruin uitstalden en na verversehing te hebben gebruikt zich terdege vermaakten op het duin. Vandaar ging het naar Egmond aan Zee. De heer Belleman had vooraf be richt gehad. zoodat alles daar flink in orde was. De jeugd vermaakte zich aan het strand. Omstreeks half drie kwam de stoet over Heilo te Alkmaar aan bij den heer Harp. Zang en spel in den Hout deden hier den tijd voorbijsnellen, zoodat de tijd om nog even van de alkmaarsche kermis o.a. kramen tenten, draaimolens etc. te genieten wel kort genoeg was. Ver volgens ging de rit over St. Pancras en volgende dorpen naar Warmenhuizen terug. Vooral in de bewoonde streken klonken de hoera's en wapperden de vlaggeijes uit de rijtuigen. Den volgenden dag kwam de laagste klas in school om feest te vieren om een uur of tien. Daar stond een prachtige derine- boom klaar beladen met verschillende prijsjes. Een tombola zonder nieten.. 't Was een lust die kleine vergenoegde ge zichtjes en die van vreugde stralende oogjes te zien. Na den middag kwamen de luitjes die den vorigen dag hadden feestgevierd ook nog eens kijken naar de amusante wijze, waarop de Philüppe (goochelaar) de kinderen kan bezigheden. Aan ververscbingen ontbrak het volstrekt niet. Eere aan de com missie die zulk een feest (in de laatste 40 jaren was zoo iets t.e W. niet gezien) wist teregelen. Hel waren de heeren P. Ben- jaminse, T. L. M. Koenen, J. Rootjes, C. Erans, A. Kraak man en K. Blom. Eere alle damesdie zich volgaarne be reid verklaarden de commissie op hun tocht den arbeid te helpen verlichten. Eere alle gemeenteleden van Warmenhuizen, die door hunne milde bijdragen de commissie in staat stelden zoo ferm uit den hoek te komen. Ook eere de heeren kasteleins die zorgden dat alles in orde was. Nog eens, eere de commissie, want de kasteleins, die meer schoolfeestjes hadden gehad" hadden nog niet zooveel orde gezien onder de schooljeugd. De wensch van de ouders en de kinderen is: Een volgend jaar weer zoo Een onzer landgenooten, tijdelijk te Potsdam verblijf houdende schrijft het volgende „Donderdag 19 Aug. te balf twaalf uur had in de nabijheid van het verrukkelijk schoone Potsdam eene eenvoudige doch zeer belangrijke plechtigheid plaats. In de gemeente Klein-Güenecke nabij het paleis van Z. K. H. prins Erederik Karei gelegen werd door keizer Wilhelm de eerste steen gelegd voor het eerste kerkgebouw dat in die gemeente zal verrijzen „Op een liefelijk plekje tusschen het dichte groen was een fraaie koepel geplaatstdicht met bloemen omhangen en reeds lang voor de aankomst der Keizer lijke familie door tal van officieren met hunne dames benevens de autoriteiten en de schoolkinderen der Ge meente omgeven. Daaronder was het dat de bejaarde maar nog krachtige Keizer met zijn gemalin met zijn broeder en met prins en prinses Erederik Karei plaats namen om naar de korte doch scnoone rede te luisteren, die door den geestelijken feestredenaar werd uitgesproken. „Ons trof de rede bijzonder omdat wij daarin met eerbied en liefde den naam hoorden noemen van den helaas te vroeg ontslapen Prins Hendrik der Neder landen die eene der voornaamste giften had geofferd voor den te verrijzen tempel nabij de plek waar zijne gemalin in hare eerste jeugd had vertoefd. Op den 24sten Augustus 1878 zijn trouv.dpg, aldus vernamen wij had onze prins zijne gave gestort en mocht het hem helaas niet gegeven zijn thans deze plechtigheid bij te wonen allen gedachten zijner in dankbaarheid en zijn naam zou blijven leven bij allen wien het nieuwe kerkgebouw dierbaar zou worden. „De naam van onzen prins en zijne mildheid staan ook vermeld in de oorkondedie door het keizerlijk echtpaar en door de andere hooge aanwezigen onder teekend werd alvorens de hamerslagen vielen. „Wie onzer landgenooten voortaan het duitsche Ver sailles bezoekt, verzuime niet om ook de kerk van Klein-Giienecke te bezoeken die weldra verrijzen zal en een der vele werken zal zijndie ook na den dood van onzen geliefden prins Hendrik voor hem zullen getuigen." Een nieuwe eijeren-beproever. L. Seiffert te Char- lottenburg heeft een bij hem verkrijgbaar klein appa raat zamengesteldom eijeren te beproeven. De prijs bedraagt met inbegrip van eene geïllustreerde gebruiks aanwijzing slechts 1 mark dus 90 ets. Hij zelf ge bruikt het met uitnemend gevolg want zegt hij het is oorzaak dat 1°. hij de op den 6 broeddag onbevrucht blijkende eijeren nog goed voor de keuken kan gebruiken 2°. goed bevruchte eijeren niet door verrotte gebar- ten eijeren of hunne uitwasemingen lijden Invloed van het voeren van suikerbietensnijdsel op de geaardheid van de boter. Als gedurende den win ter aan melkkoeijen als hoofdvoeder suikerbietensnijdsel wordt toegediend, gelijk dit uit suikerfabrieken verkre gen kan worden en voornamelijk verzuurdin het voorjaar dan wordt de boter spoedig zeer vasten verkrijgt zij de geaardheid van talg. Deze eigenschap is niet" gewenscht, en men rigt er zich dqarpin zoodanig op in dat inen j.0j. j^j. groenvoeder behalve suikerbie- tensnijdsel ook een weinig mangelwortelen kan voede ren. Want alsdan doet zich het opgegeven verschijnsel niet voor, althans in mindere mate. Daarin was, naar de Braunschweiger landw. Zeilung" zegt, eene vin gerwijzing om te beproevenof men in de warme zomerdagen, gedurende welke men met te weeke boter te kampen heeftdoor het toedienen van zulken inge- kuilden afval van I eetwortelsuikerfabrieken aan de boter geen grooter consistentie geven kon. Men heeft de proef gedaan en de onderstelling bleek juist te zijn. Men heeft dus in eenigzins zuren afval van beetwortel suikerfabrieken het middelom in heete dagen v or- namelijk als men geen ijs heeft, zich zoowel het boter- maken dat dan minder tijd kost als ook het verdeelen in stukken van gelijk gewigt enz. te verge makkelijken. Landb. Lour. Voor het postkantoor te Maastricht prijkt thans on der de niet bestelbare brieven één met het adres: „Voor mijn geliefde vrouw." Zondag-middag is een kok in het kamp te Bussum in brand geraakt. Gelukkig had de bijkok de tegen woordigheid van geest van hem op te pakken en in een ton met water te zetten. Hij is er dientengevolge met eene brandwonde aan het linkerbeen afgekomen. De bekende schaakspeler, Birdtoonde den 22 te Amsterdam zijn volkomen meesterschap in deze kunst tegeuover 20 personen van algemeen erkende bekwaam heid. Met allen te gelijk speelde hij een partij en na 3 uren bleef' bij in alle 20 partijen overwinnaar. In alle couranten deed voor eenige dagen een bericht de ronde betreffende de weigering van een geneesheer te Beekbergen, om een man, die hem nog slechts van een jaar geleden, f 6 schuldig was, in zijne ziekte bij te staan. Als gewoonlijk werd de waarheid van het ver haal geheel verdraaid; het gebeurde komtblijkens een schrijven uit Apeldoorn op het volgende neerEen ingezetene dezer gemeente zoo schrijft men wiens echtgenoote verleden jaar door bedoelden genees kundige was behandeld bleef niet alleen in gebreke het verschuldigde te voldoen, maar riep bovendien de hulp van een anderen geneeskundige in. Bedoelde ingezetene vervoegde zich verleden week bij den geneesheer, die zijn vrouw had geholpen met verzoek hem een middel te geven tegen buikpijn. Toen de geneesheer daarna opmerkte, dat hij hem dit mid del wei wilde geven doch nu ook betaling verlangde, zeide de man dat hij het geld niet bij zich had doch het zou gaan halen. De man echter vertrok en is niet weder verschenen. Dit is de gansche toedracht der zaak. Men behoeft zich dus in Nederland niet ongerust te maken dat te Apeldoorn barbaarsche geneesheeren zetelen. Voor de arrond. rechtbank te Leeuwarden stonden terecht twee vrouwen beschuldigd van diefstal van f 1000 aan bankpapier, in het laatst van Juni j.l. in eene kroeg aldaar gepleegd. Zij hadden een van buiten komenden man in huis gelokt, hem door het toedienen van voorloop in jenever bedwelmd gemaakt en daarna beroofd. Het geld had een van haar reeds buiten de gemeente op den straatweg naar Marsum verborgen, doch 't was door de politie voor het grootste gedeelte later in beslaggenomen. Het openbaar ministerie achtte de schuld van beide beklaagden bewezen. Hij toonde aan hoe moeilijk 't veelal voor de justitie isom in dergelijke gevallen bewlis van schuld te leveren en hoe gevaarlijk holen als waarvan hier sprake was, voor de algemeene veiligheid zijn. Hij eischte voor beiden eene gevangenisstraf van 2 jaren. Uitspraak later. Het leven van Ole Borneman Buil den bekenden violist die dezer dagen overleden is, was vrij avontuur lijk hij werd van de universiteit te Christiania wegge zonden hij ging naar Kassei om zich bij 8pohr in bet vioolspel te volmaken maar Spohr ontving hem koel en Buil wierp zich in de armen der rechtswetenschap te Göttingen hy kreeg daarvan echter weldra genoeg en ging naar Minden. Na een duel aldaar vluchtte hij naar Parijs. Zijn armoede was toen zoo groot, dat hij een eind aan zijn leven trachtte te maken door in de Seine te springen. Hij werd echter tegengehouden en een aanzienlijke dame, die in hem een sterke gelijkenis vond met haar overleden zoon zorgde dat hij n het openbaar kon optreden. In zeven jaren had Buil een vrii aanzienlijk fortuin bijetngebracht. Hij was inmid dels getrouwd, en toen bij in 1845 uit Amerika terug keerde, was hij rijk. Zijn poging om in Noorwegen nationale scholen voor letteren en kunst op te richten, bracht hem in moeilijkheden met de regeering lastige processen en de dood van zijn vrouw maakten hem het leven in dezen tijd onaangenaam. Een groot deel van zijn fortuin was verlorenbij ging naar Amerika en kocht in Pennsylvanië 120000 hectaren land met het doel een Noorweegsehe kolonie te stichten. Dit plan

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2