Ëitiuenlanb en nadat zij eenmaal veel te laat was vastgesteld, wer den nog wijzigingen aangenomen, in strijd met de wet welke de uitgaven met eenige miljoenen verhoogden. De op ruim 11 miljoen gulden geraamde inkomsten over 1879 brachten slechts 954 miljoen gulden op. Op dit vrij belangrijke verschil werd echter geen acht geslagen bij het opmaken der volgende begrooting, waar bij de uitgaven 2 miljoen gulden hooger werden geraamd. De belastingen werden eenvoudig verhoogd. Bovendien moet nog de tweejaarlijksche schatting aan Turkije betaald en een deel der turksche schuld overgenomen worden. Hoe in al deze uitgaven voorzien moet worden, is niet te zeggen. ZOID-AFRICA. De kaapscbe parlementszitting is gesloten. De gouverneur gewaagde in zijne sluitings rede van de onlangs voorgevallen oproerige bewegingen onder de Basoeto's die voor het grootste deel gestuit zijn overigens heerschten vrede en rust onder de van de kolonie afhankelijke landen. De gouverneur be treurde het, dat wegens de onvoldoende regeling in Zoeloeland en den staat van zaken in de Transvaal het gevolg der aanhechting, de vereeniging der afri- kaansche staten onder één hoofd ondoenlijk was gewor den. Hij hoopte, dat wanneer die groot.e bezwaren een maal weg genomen waren stappen zouden worden ge daan tot het doen samen smelten van alleen staande volkplantingen onder een algemeen bestuur, bezield met een edelmoedigen, veel omvattenden en vrijheid lievenden geest. Het parlement werd verdaagd tot 2 November verscheidene wetsontwerpen onafgedaan latende. Opmer kelijk is het, dat de aanhechting der Transvaal oorzaak is van het mislukken van het vereenigings-plan. In de kaapkolonie zagen velen ongaarne de terugroeping van Bartle Frérezij, die zijne staatkunde omtrent de in boorlingen en de Transvaal afkeuren, oordeelen natuur lijk anders. De Zuid-afrikanen vreezen, dat zijn opvolger afkeerig zal zijn van de hollandscb-afrikaansche bevol king dat ontzettend veel kwaad zou doen. In de Transvaal wordt steeds geklaagd over het gedrag der engelsche soldaten. Verscheidene boeren willen geene engelschen of engelsch-gezinden op hunne plaatsen toe laten blijkens aankondiging in de dagbladen. De tweede zoon van den kroonprins van Duitsehland kwam den 2 Augustus als gast van den gouverneur te Kaapstad aan alwaar de duitschers hem eene serenade met fak kellicht brachten en een adres overhandigden. ZUID-AMERICA. De staatkundige crisis in de ar- gentijnsche republiek is geëindigd. De provinciale ka mers van Buenos-Ayres zijn met behulp der militaire macht gesloten en de president Avellaneda trok zijn verzoek om ontslag in. Chili stelt als vredesvoorwaarden afstand van het bo- liviaansche gebied aan de kust van den Stillen Oceaan en betaling van 2,400,000 schadeloosstelling door Peru. Het zou Tarapaca bezetten totdat die som be taald is. AFGHANISTAN. Generaal Stewart ontving bevel te Djelialabad stand te houden wegens den hachelijken toestand te Kaboel en den afval der troepen van Ab- derrhaman. De partij van Yakoeb-Khan had een ma nifest openbaar gemaakt ten voordeele van hem of van Ayoeb-Khan. Hit Chaman was den 26 gemeld dat de troepen van den Khan van Khelat in opstand waren gekomen en dat eene afdeeling engelsche troepen was gezonden om den Khan te helpen. Wegens het heerschen van roodvonk in de leger plaats bij Milligen heeft de Koning bepaald, dat de bij besluit van 18 Juli verordende najaarsmanoeuvres der 4e. divisie infanterie in Overijselniet zullen plaats hebben. ling met een roerend verzoeningstooneel hadden beslo ten, was eerstgenoemde naar huis teruggekeerd en had zich in den vroegen morgen naar de overeengekomen plek begeven waar de graaf, met zijnen kamerdienaar lot getuigereeds wachtte Amédée had eenen vriend, een jong tooneelspeler tot secondant gekozen. Intusschen bracht Diana voor 't eerst van haar leven door angst en zorg gekweld een slapeloozen nacht door. Zonder eenig vermoeden te hebben van het tweegevecht dat in den vroegen ochtend werd uitgevochten, maakte haar de strijd tusschen Amédée en Kamuzofl zeer be angst, en zij dronk haar morgen-chocolade in vrij wat minder goeden luim dan gewoonlijk. Hare duisterste vermoedens zouden maar al te spoedig worden bewaarheid. Een briefje van den jongen tooneelspeler riep haar naar Amédée, dien men met eene diepe hoofdwondebe wusteloos in zijne woning had gebracht. Zij vloog er heen en zonk luid snikkend aan zijn legerstede neder. De wereld en het leven, die zij tot heden van de schoonste en aangenaamste zijde had leeren kennen, kwamen haar op eens ernstig en treurig voor. Diana had tot dus verre steeds als een door de zon beschenen rozenstruik in de wereld gestaan. Op eens overviel haar een storm wind de dunne blaadjes werden van de takjes gerukt, de koketterie de lichtzinnigheid de ijdelheid waren verdwenende storm had ze weggevaagd en liet niets achter dan een allengs krachtiger wordende bloesem het liefhebbendezorgvolle vrouwenhart. O hoe verafschuwde zij thans den graaf Kamuzofl en hoe koud en onverschillig lieten haar de gansche wereld met al haar aanbidders en al hare triumphen toen zij aan de mogelijkheid dachtdat die oogen zich misschien weldra voor altijd zouden sluiten. Zij leerde De gemeenteraad van Hoorn heeft den 24 eer vol ontslag verleend aan dr. A. H. J. de Bordes, als stads- geneesheer en verloskundige, met dankbetuiging voor de gedurende 40 jaren in die betrekking bewe zen diensten. Ter eere van den schietwedstrijd van den Neder- landschen Weerbaarheidsb nd is den 24 in het kamp op de Vughcsche heide een feest gegeven, dat met een vuurwerk besloten werd. De algemeene vergadering der Friesche Maat- schappi) van Landbouw en Veeteeltden 25 te Akkrum gehouden heeftna langdurige beraadslaging over de verbinding eener landbouwschool aan de te Dockum op te richten hoogere burgerschool met driejarigen cur sus met algemeene stemmen de volgende motie aan genomen „De vergadering betuigt hare ingenomenheid met de denkbeelden die in het rapport der vierde afdeeling zijn ontwikkeld en noodigt het hoofdbestuur uitdaaraan zijne medewerking te verleenen zonder vooralsnog uitspraak te willen doen omtrent den aard en de inrichting van het onderwijs." Aan de stedelijke harddraverij te Purmerende den 25 hebben 14 paarden deel genomen. De prijs 250, werd behaald door Wilhelmina, van H. v. Haa- ren te .Amsterdam, berijder P. Koek; de le. premie, f 100door Sophia van A. Schouten te Dubbeldam berijder J. de Boer; de 2e premie, f 50, door Ma rianne, van J. Zeehandelaar te Amsterdam, berijder A. de Graaf. De muziek van de rijdende artillerie uit Amersfoort luisterde den wedstrijd op. Den 25 zijn te Arnhem nabij de stationdoor het breken van een haak 6 ververs die aan eene brug over den spoorweg werkzaam waren naar bene den gestort, waarbij 5 hunner deerlijk gekwetst zijnen één de beide armen heeft gebroken. De gemeenteraad van Leiden heeft den 26 op een adres van de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw, om eene subsidie van 500 voor feestelijk heden ter gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij, besloten, den post voor openbare vermakelijkheden, zoo noodig, met 500 te verboogen ten einde B. en W. in staat te stellen de door hen noodig gekeurde maatregelen in deze te nemen. Het reglement op de kerspelvorming is door de Sy node aangenomen. Met afwijking van het advies der commissie ad hoe werd beslotenhet reglement niet tot gemeenten met één predikant uit te strekken. Al leenlijk is een amendement goedgekeurd volgens het welk in zulke gemeenten gelegenheid wordt gegeven aan 2/j der stemgerechtigden om eenmaal in de maand bij de voormiddag-godsdienstoefening een predikant naar hunne keuze te doen optreden. Over deze bepaling zal evenwel volgens het oordeel van de meerderheid vooraf nog het advies van de bevoegde kerkelijke ver gaderingen moeten worden ingewonnen. Voorts werd een amendement aangenomen waarbij eene nieuwe regeling wordt vastgesteld voor de bereke ning van het getal der stemgerechtigden op welker wenschen in deze zaak zal moeten worden acht gege ven. Wanneer in eene gemeente met minder dan 500 stemgerechtigden 20 in gemeenten met 500 tot 1000 stomgerechtigden 50, in gemeenten met meer dan 1000 stemgerechtigden 100 stemgerechtigden aanvragen om een kerspel te mogen vormen wordt deze aanvrage door den kerkeraad binnen drie weken aan de stemming der stemgerechtigden onderwoipen. Wanneer dan in eene gemeente met meer dan twee predikanten der uit gebrachte stemmen zich ten gunste der aauneming ver klaren wordt het verzoek gerekend te zijn toege staan. In gemeenten met meer dan twee predikanten heeft hetzelfde plaats, indien het voorstel wordt aan genomen door ten minste een zooveelste deel der uit gebrachte stemmen als het aantal predikantsplaatsen in de gemeente bedraagt. Naar het oordeel van de meer derheid was het niet noodig over deze wijziging nog het gevoelen der kerkelijke grondvergaderingen in t0 veel vergeten, terwijl ze daar aan het ziekbed van den geliefden zat, maar zeieerde ook op nieuw iets, dat lang vergeten was. Ze leerde bidden, bidden voor zijn leven, voor zijne herstelling voor zijn en haar geluk. En haar gebed werd verhoord. Eeeds den derden dag verklaarde de geneesheer Amédée buiten gevaar en sedert nam hij snel in beterschap toe. De zon be gon weer te schijnen en de rozenstruik Diana begon eveneens behalve de geurige roos der liefde allerlei andere knoppen te dragenwaaruit zich bij gunstig weder de schoonste wraak aan Kamuzofl zou ontwikkelen. En het weder was inderdaad gunstig, Kamuzofl had, na het duel met Amédéemet den hertog gevochten en dezen met een wel gemikten houw die de aristo cratische adelaarsneus van zijnen tegenstander op hoogst vreemdsooitige wijze misvormde, naar huis gezonden. Evenwel had hij geen reden om zich over zijne over winning te verheugen want Diana's teedere zorgen aan het ziekbed van den zanger benamen hem alle blijdschap. Eerst was hij woedend toen hij het vernam, dan was hij wanhopendmaar na verloop van acht dagen vleide hij zich geheel beheerscht door zijne hartstocht, weer met een zoete hoop. ,,'t Is een voorbijgaande gril van Diana en cela passera troostte hij zich. Het arme kind weet niet dat ik haar inderdaad meer bemin dan al hare andere aanbidders te zamen. Ja waarlijk ik geloofdat ik haar nog nooit ernstig van liefde gesproken heb en sedert dat duel heb ik haar zelfs wel eenigzins verwaarloosd." Na deze alleenspraak nam KamuzofF nog eens een vast besluit. Op zekeren avond toen Diana juist gedanst had bezocht hij haar achter de coulissen. winnen en zal zij dus met het geheele reglement aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbe sturen worden onderworpen. Na velerlei beraadslagingen heeft de Synode in hare zitting van 26 Augustus, ten aanzien van de belijdenis kwestie met algemeene stemmen een voorstel van den heer Lutidat geamendeerd was door den heer van den Brandeler, aangenomen om aan de adviezen van de kerkelijke vergaderingen te worden onderworpen. Volgens dit voorstel vervallen al. 5 en 6 van art. 38 en wordt gelezen: „De kerkeraad kan nadere bepalin gen omtrent de aanneming der leerlingen maken onder verplichting deze mede te deelen aan het classicaal be stuur. Predikantendie zich met die regeling niet kunnen vereenigenzijn alsdan bevoegd onder mede- deeling aan het classicaal bestuurtot het onderzoek en de aanneming over te gaan in tegenwoordigheid van één of meer stemgerechtigden bij voorkeur oud-ouder lingen." Alle overige voorstellen zoowel die van de buiten gewone Synode als van leden der vergaderin_ werden verworpen. De 69jarige A. Putto die in de vorige week te Haarlem in aanraking met den spoortrein kwam, is den 26 aan de gevolgen zijner wonden overleden Het maken van eene brug over de Schooter Sin gelgracht te Haarlem is den 26 aangenomen door VV. H. Mulder, voor 9250. Het rooken in groot tenue is den militairen op nieuw verboden. Het Hbl. wijst er op dat voor vele militairen op Zondag een sigaar de eenige uitspanning, en dat het in herbergen loopen in groot tenue veroor loofd is. De indische regeering heeft een uitvoerig antwoord openbaar gemaakt op het adres der kamer van koop handel en nijverheid te Batavia betreffende de veepest. Zij verklaart daarin dat zij aan de door de kamer geopperde denkbeelden, zonder aan haren plicht te kort te aoen vooralsnog geen gevolg meent te kunnen geven. Zij is van oordeel dat aan de goede uitwer king van het tot hiertoe gevolgde stelsel niet behoeft gewanhoopt te worden, en dat, alvorens over te gaan tot het wijzigen der bestaande wettelijke bepa ingen het resultaat behoort afgewacht te worden der krach tige maatregelen welke thans genomen of voorbereid worden (Tusschen de besmette en onbesmette streken wordt eene zoom van vee ontbloot en aan beide zijden door bewaakte paggers van bamboe afgesloten). De predikant Eigeman te Dordrechtdie in de bekende zaak der dordsche ouderlingen het gewezen vonnis niet geëerbiedigd en o.a. geweigerd had, zonder den bijstand van de geschorste ouderlingen het Avond maal te bedienen, is door de Synode voor den tijd van één jaar in zijne bediening geschorstmet verlies van tractement. De pokken zijn te Rosendaal geweken maar hehben zich vertoond in 4 gezinnen te Zeeland, 1 Va uur van Grave. Nog is de benoeming tot plaatsvervangend keur meester voor de nederl. inzendingen ter intern, ten toonstelling van vee en zuivel te Londen aangenomen door de h. h. D. Groot, te Midwoud en J. H. Koop man te Oosterzee. Voor de 4 p. ets geldleening, groot 150,01)0 uitgeschreven door de provincie Gelderland tot betaling der subsidie aan de Nederl.-Westfaalsche Spoorweg maatschappij is voor een bedrag van f 419,000 inge schreven. Bij de hooge regeering en bij Ged. Staten van Groningen is door den lieer S. E. Oudschaus Dentz heel- en verloskundige te Leeuwarden gunning ge vraagd voor stoom- of paardentrams door Hunsm »o en Fivelgo in verband met den spoorweg Delfzijl Gronin gen, en door de veenkolonie in verband met Drenthe. Door de Maatschappij. „Een nationaal belang die zich ten doel stelt het beplanten van wegen met „Hoe kunt gij het wagen, mij nog onder de oogen te komen voegde zij hem toe. „Ik waag hetomdat ik overtuigd ben dat gij einde lijk gehoor zult geven aan de stem van hei gezond ver stand en van een ware oprechte vriendschap." „Gij hebt mijn verloofden bijkans gedood riep Diana die tegenover hem thans iedere veinzerij over bodig achtre. „Uw verloofde? Diana, dat kan u geen ernst zijn! Bedenk toch welk een kommervolle toekomst gij aan de zijde van dien zanger tegemoet zult gaan en tevens, wat ik u daarentegen aanbied: ik bemin u, Diana ik bemin uzoo vurig als slechts een man „Onbeschaamde „NeenDianaik ben niet onbeschaamdik ben slechts vermetel en aan de vermeteien behoort de we reld toe! Wilt gij mijn geluk, mijn alles, mijne lieve, aangebedene Diana zijn Diana zag hem een oogenblik aan. Ze scheen nh te denken. „Wilt gij?" riep de graaf, zijne armen naar haar uitstrekkend. Snel trad zij terugzag hem ferm in de oogen en zeide ten laatste „Wilt gij mij een bewijs uwer liefde geven? Wat ge maar wilt!" „Bezorg mij dan het engagement te Petersburg." „Maar Diana, als ik u liefheb, waartoe dient dan nog „Om het even viel zij hem in de rede, „het moet mij een bewijs zijn, dat men zich op uw woord verlaren kan. Gij hebt mij dat engagement toegezegd vervul uwe be lofte, dan kunnen wij misschien over iets anders spreken." Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2