304-<le Staatsloterij. Nouveauté's. feene Keukenmeid jfr eene Dienstbode. Kamers. Uit de hand te koop C. de Jong 9 KIND E WEID Colporteurs of Agenten. ftoefeaattfionbiging. QlUrlci. ClbucrtcnftcM. Op goeden stand wordt gevraagd eene gemeu- beleerde zit en slaapkamer met kost en bediening. Aanbiedingen met opgaven van conditiën onder letters G. F, bij de Uitgevers dezer Courant. AVo<l. A. JPrins *V, Zoon in I.IZEIIUAREÜ, LUTTIK OUDORP. tegenover de Nieuwe Koren beurs AL.fe*l.V4lt. ONTVANGEN eene mooie collectie witte en gekleurde Italafeuses, van af 10 ets. deel, witte en crème Huche kanten En- tredeux, Strikken, Gawallières, Ba- nirs Garnituren14 ragen en Haa rlieden, knoapen, goedkoope zwarte Stroolioeden enz. enz; alles zeer voordeelig. Laai T. VAN DE PUTTE. Eene flinke vruchtboomen is eene eerste inschrijving geopend tot levering tegen November te Utrecht, of b latere leve ring des verlangd te Rotterdam, van 1200 appel-, 1900 peren- en 1700 pruimenboomen, 10000 zwarte aalbessen- struiken en 500 hazelnoten, en tegen Nov. 1882 nog 5000 balstam appelboomen. De gemeenteraad van lienkum heeft besloten -de kermissen aldaar en te Oosterbeek dit jaar niet te doen doorgaan wegens het heerschen van pokken in sommige plaatsen van ons land. Tot inspecteur van de geneeskundige dienst bij de landmacht is benoemd de dirigeerende officier van gezondheid der le klasse C. J. v. Hees en zulks ter vervanging van dr. A. W. M. v. Hasselt, aan wien op zijn verzoekeervol ontslag is verleend met een pensioen van 2700. Ter reede van Nieuwediep zijn in de laatste da gen door de marine proeven genomen om te beoordee- len, op welke wijze torpedo's, die in vijandelijke vaartui gen vervoerd worden door schieten kunnen ontstoken worden. Het schieten met klein geweer bleef zonder uitwerking; de granaten van het revolver-kanon Hotch- kiss bleken uitmuntend voor het doel geschikt te zijn. In Bantam moet naar het Algem. Dagblad ver neemt nu de officiëele toestand niet olgens particu liere berichtgevers, maar de offiiiëele toestand, zoo zijn dat tegen de maand October in sommige streken de voorhanden zijnde rijst zal opgebruikt zijn en de hongersnood daar is. Vóór eenige weken werd, gelijk men weet, een ingenieur naar Bantam gezonden om een ontwerp te maken voor de bedijking van de Tji Oedjong, waaraan dan bij wijze van relief works de be volking werk en de middelen tot het knopen van eten zal kunnen vinden. Thans verneemt het Algemeen Dag blad, dat de resident van Bantam kennis heefi gegeven, dat in een ander gedeelte van Bantam ook relief works binnen een paar maanden zullen moeten geopend wor den waarvoor in aanmerking zou komen de aanleg van een weg naar Buitenzorg waarvan het op Buiten- zorgsch gebied gelegen gedeelte reeds voor lang ge reed is. Door de firma Alliracht, Co. te Amsterdam zijn voor 1881 een zevental hoogst practiscbe AGUN DA'S in den handel ge bracht. 4 daarvan zijn bureau-agenda'stwee in lang folio, een in breed folio, en een in groot, octavo formaat De heiden eersten verschillen van elkander hierin, dat in net. grootste voor iede- ren dag een geheele bladzijde is opengelat-n, terwijl in het kleinere drie datums op eene bladzijde voorkomen Allen z\jn voorzien van uitvoerige opgaven der voor ieder kantoor nood wendige zaken, als een compleete post- en telegraafpids. De 3 overigen zijn zakagenda's, 1,2,3 dagen op iedere pagina, evenals die voor bureau beknopt en practised ingericht. De prijs is voor allen zeer matig gesteld, zoodat zeker nie mand, die orde in zaken op prijs stelt, behoeft te schromen tot de aanschaffing over te gaan. De bureau-agenda's zijn geheel met vloeipapier, voorzien van advertentiën, doorschoten. Terecht wijzen de uitgevers op deze doeltreffende wijze van adverteren daar iedere annonce ruim 50000 maal in elke oplaag voorkomt en 1 jaar onder de oogen van het publiek blijft. De uitgever Henri J. Stemberg te 's nage kondigt een serie jongensboeken aan, die ongetwijfeld menigen Hollandschen jongen zal doen watertanden. Ouder den titel «Onze voorouders op den Oceaan" zal hij van den oud-zeeofficier A. Weruineus Bu- ning voorloopig een 5tal deelen uitgeven, successievelijk behel zende verschillende bijzonderheden omtrent Tromp, de Ruijter, onze Noordpoolvaarders, onze oudste zeevaarders en hunne ondekkingsreizen en onze koloniën. Het prospect us van deze nieuwe onderneming bestaat uit een brief van den schrijver aan den uitgever, waarin het plan van uitgave wordt ontvouwd. Is het werk in den zelfden aangenamen trant geschreven als die - brief zal het ongetwijfeld in den smaak der jongens vallen. Boven dien is Werumeus Buning het Nederlandsche publiek reeds gunstig bekend door het voor eenige jaren verschenen werk van zjjn hand «de erfenis van den Burgemeester" en zijne on derscheidene bijdragen in Eigen Haard. Ons Alkmaarders zal zeker nog levendig het genoegen voor den geest staan hetwelk hij ons door eene lezine den afgeioopen winter verschafte. In den nacht van 26 op 27 Augustus is een diefstal met braak gep'eegd in het Café Suisse in de Kalver- straat te Amsterdam. Nadat men door een brandgang op de Pijpenmarkt uitkomende is gegaan passeerde men de keuken de koffiekamer en kwam toen in een huiskamergelegen nabij de welbekende biljartkamer in het belendende perceel vroeger de Oude Graaf Door een luikje dat in de huiskamer-deur is bevestigd is men in de kamer gekomen, ontstak daar het gaslicht en werd de secretaire opengebroken. Al het geld p.in 600 gld is ontvreemd, alsmede een gouuen horloge. Alle papieren uit die secretaire zijn doorgesnuffeld De bewoners die boven sliepen hebben mets bemerkt van hetgeen beneden voorviel Bij gelegenheid der onafhnnkelijksfeesten in België -verleende de Koning kwijtschelding van straf aan tal n gevangenen. Uit de gevangenis te Luik werden al gevolg daarvan 68 personen ontslagen waarvan 36 ■-.reeds 1 of 2 dagen later wegens allerlei misdrijven weder gevangen waren genomen. Een hunner was slechts 2 uren op vrije voeten gebleven Hij was da delijk naar een befaamd huis gegaan a.waa- hij twist kreeg en iemand vrij ernsrig verwondde waarom hy weder naar de gevangenis werd terug gebracht. Naar men meldt zijn er bij de Regeering plannen in overweging om den brievengaarders van Rijkswege ge schikte woningen aan te wijzen. Ongetwijfeld zou het in een lang gevoelde behoette voorzien. Een Engelschman bood dezer dagen den Keizer van Duitschland een horloge te koop aan het kleinste wat ooit vervaardigd werd. Het is ter grootte van een dubbeltje en is in een zegelring gevat. De onlangs uitgelote premie van f 100,000 in de Amsterdamsche premieleeoing is aan een apotheker te Leiden ten deel gevallen. In de maanden Mei en Juni 11., werden te Haarlem bij herhaling wagens ontvreemd die 's nachts op straat bieven staan. Al spoedig gelukte het der politie den dader te ontdekken. Hij erkende acht wagens ontvreemd en verkocht te hebben. De vorige week heeft hij voor deze feiten terecht gestaan en is bij vonnis van den 27 door de arr. rechtbank te Haarlem veroordeeld tot acht maanden cell, gevangenisstraf. Een orkaan in Texas in Amerika op den 12 en 13 Augustus veroorzaakte eene schade van 2% miljoen gulden. De stad Brownsville werd nagenoeg verwoest te Matarnoras werden 300 huizen vernieldverschei dene stoombooten vergingen. Het gebouw, te Nieuwediepdat tot opleiding en huisvesting dient van de adelborsten voor de zeedienst en het corps mariniers (die voor de administratie lo- geeren nog steeds aan boord van het wpchtschi heeft in de verlofmaand eene noodzakelijke belangrijke uitbreiding ondergaan. Door het steeds klimmend aan tal adelborsten werd de slaapzaal te klein en daarin is voorzien door de beide teekenkamers tot eene tweede slaapzaal in te richten. De teekenzalen zijn nu ver plaatst naar den voorzolder van het Instituut, de eenige localiteitdie voor dat doel geschikt is gebleken Daar wegens het onvoltallig zijn van het corps zeeofficieren voorloopig jaarlijks een grooter aantal adelborsten zul len worden geplaatst dan bij den houw van het Insti tuut was berekend en dut getalvooral ook ten ge volge van den nu bestaatiden vierjarigen cursus eerlang op 60 zal moeten worden gebracht zal het Instituut eene nog grootere uitbreiding moeten ondergaan. Naar men verneemtbestaat dan ook het plan om op het terrein achter meergenoemd gebouw een bijgebouw te plaatsenbestemd tot gymnastiek- en schermlocaal a'smede tuigzaal tevens bestemd tot bet geven van practisch onderwijs in schip en tuig. De daardoor open vallende localen zouden dan tot gewone leerzalen worden ingericht, hoofdzakelijk ter splitsing der vel schillende afdeelingen (studiejaren), d'e dan te groot zullen worden om te gelijker tijd door één leeraar met vrucht te worden onderwezen. Door de politie te Amsterdam is tegen een marinier proces-verhaal opgemaakt wegens het bezigen van be- leedigende en honende uitdrukkingen betreffende leden van ons Vorstelijk Huis. Hij zal nu wegens majesteit sschennis voor een krijgsraad terecht staan. Bij den feestdLch in de vorige week te Keulen ter gelegenheid van den zangwedstrijd aldaar gehouden maakte mevr. Lina Schneider de aanwezige nederland sche zangers opmerkzaam op eene nederige woning in die stad waar Joost van den Vondel het eerst bef levenslicht aanschouwde, en noodigde zij ben uit, als bewijs van hu de een bezoek aan die woning te bren gen. Door Euterpe" van Amsterdam werd aan die opvordering volgaarne gehoor gegeven en met de ba- uier aan het hoofd begaf zich die Ve-eeniging ter aan geduide plaatse. Die plaats is de Wiisgasse, een zeer onaanzienlijk straatje en slechts weinig keulenaars weten het leegstaande pakhuis, dat laatstelijk .oor op slag van koffie werd gebezigd aan te wijzen En dat in spijt van het gedenksteentje dat door de goede zorgen van mevrouw Lina Schneider in den gevel is gemetseld Zondag werd in de Hoogstraat te Brussel een concert, gegeien in een pas opgerichte kiosk. Eensklaps stortte de vloer in en de muzikanten verdwenen tusschen de planken en balken men sne'de te hunner hulp en slaagde er in hen spoedig uit hun neteligen toestand te verlossen Niemand gelukkig was ernstig gekwetst; slechts eenigen hadden lichte kneuzingen benomen De instrumenten daarentegen hadden deerlijk geleden Slechts voor één muzikant heeft men een oogenbók gevreesd niettegenstaande alle opsporingen vond men den grouten-trommelslager niet Men wanhoopte reeds aan zijn behoud toen men hem eindelijk ont dekte in zijn eigen instrument. De man was in /ijn trom gevallen, en wachtte het einde der ramp af Met de groo ste moeite kom men hem overtuigen dar a ie gevaar was geweken en dat hij met zekerheid zijn zon derlinge schuilplaats kon verlaten. Omtrent het voorgevallene met den geneesheer te Beekbergen, dr. Munting, deelt ue Arnh Ci. het vol gende mede Op het laatst van het vorige jaar werd dr Munting bij J. Hartjen geroepen, wiens echtgenoote ongesteld was. Later hebben deze echtelingen een geneesheer uit eene andere gemeente geraadpleegd. Deze maand werd Hartjen eensklaps ernstig ziek. Hij kreeg zware krampen en er openbi arde zie nei ging tot braken. Ten einde hem st oeriig hulp ie be zorgen spande een buurman zijn kar in legde daarop een bed, en reed den zieke, die schieeuwde van p;;n, naar den dokter, dezen hulp vragende. Dr. Munting antwoord le, dat hij eerst betaling verlangde voor liet vers-huldigde wegens de behandeling der vrouw. Alle aandrang om geholpen te worden was vruchteloos. Hartjen werd met moeite weder op de kar geholpen en kermend en brakend weggevoerdin die mate, dat andere dorpelingen er bij kwamen. Te huis werd hij op bed gelegd en eenige uren later overleed hij. Den anderen morgen begaf men zich naar den dok ter die een bewijs afgaf zonder het lyk gezien te hebben De officier van justitie te Zutfen heeft telast proces verbaal tegen dr Munting op te maken en een adres van ingezetenen is aan den Raad ingediend om hem aio gemeente-geneesheer te ontslaan. een Huiswaarin sedert vele jaren met suc ceshandel in manufacturen, kruidenierswaren en aar dewerk is en nog wordt uitgeoefend op een der beste standen van een welvarend dorpin Noordholland met Pakhuis, Erf en Tuin te zameii groot 6 aren 50 centiaren. Informatiën geeft Notaris LAU in de Rijp. Te bevragen bij JAN VAN ASSUM te Schoorl. berichten dat de trekking der eerste klasse Slaan- ilag den September e.k beginten dat het Kantoor Haandag en É.insdag O en S September e.k, wegens Feestdagen zal GE- SLOTE1 zijn. Wegens afwezigheid van den onderge- teekendegedu'ende de maand Septem ber, zullen de lessen in het Wilde manshofje aanvangen op den eersten Woensdag in Oktober Gelegenheid tot aangifte van leerlingen bestaat bij de leden der commissie voor het onderwijs. Oudorp, vug. 1S8Ü W M. DE VR.IËS. Hes ZOllUkS gesloten. VER.LjOR.EN: jl Woensdag, een Sigarenkoker met goud beslagen. De eerlnke vinder zal etne goede be looning hebben. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. De door den E.A. Heer Rechter Commissaris in den boedel van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden PIETER sTRIJBIS, landman te Winkel, opgemaakte rangschikking, is met de daartoe behoo- rende bewijzen door den ondergeteekendeCurator in dien boedelter griffie der Arrondissemeuts Recht bank te \lkmaar nedergelegdom aldaar gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder te verblijven. J C VONK. WORDT VERLANGD tegen November of dadelijk, Prot Godsd «goede ^etui- gen Adres bij de Uitgevers dezer Courant, onder lett, P. Om dadelijk in dienst te treden wordt gevraagd een Ollgcllu wile. Boe reilknecbtdie gras maaien kan en uiet rijden bekend is, of een Boeren-erk- mail die aan deze vereischten kan voldoen Adres in persoon bij Mej Wed J. F. WIJNK VI P, te Alkmaar. ikan dadelijk geplaatst worden bi A. H. DRIESEN, op Torenburg Gevraagd geschikte Personen, voor den verkoop van een artikel hetwelk in ieder huis kan geplaatst worden waaraan een goede verdienste ver honden is Offerten franco motto Colporteur aan NIJGH VaN DITMaR, Rotterdam. gi n Mevrouw HENCE VELD vraagt 1 November Kennemerpark A 32.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3