No. 55*. Tweeëntachtigste Jaargang. 1880. ZONDAG 29 AUGUSTUS. Prijs der gewone Advertentiën TWEEDE BLAD. ISitmenlanb. CïUcvlci. StaöQ-ficvicïttcn. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag-avond uitgegeven. Abonnementsprijs per drie maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Van 15 regels f 0,75; iedere regel meer/0,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Op de vergadering van de Afd. Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouw Donderdag 1.1. te Bergen in de Rustende Jager gehoudenwaren 63 leden tegen woordig. In plaats van de aftredende leden van het Bestuur de Heeren P. Kramer en P. Glijnis Pz., die niet herkiesbaar waren werden bij eene eerste stem ming gekozen de Heeren Jhr. Mr. P. van Foreest te Heifo en P. Nobel te St. Pancras tot Afgevaardigden voor de Algemeene Vergadering der Maatschappij te Leiden te houden, werden benoemd oe Heeren Jhr. Mr. P. van Foreest en W. Buis en tot hunne plaatsver vangers de Heeren P. Kramer te Koedijk en P. Glijnis Pz. te Oterleek. Als keurmeesters bij de te dier gele genheid te houden Tentoonstelling zullen aan het Hoofd bestuur worden voorgedragen de Heeren K. Dekker te Schermeer, W. de G-eus te Ursem en S. de Jongh te Oudorp. Voor de verloting waren aangekocht 45 prijzen. Eene opgewekte geest heerschte aan den gemeenschap- pelijken maaltijd, waar 43 personen waren aangezeteu terwijl eene goed gelukte verlichting het gunstige terrein van den Heer W. Veenhuizen op zijn fraaist deed uit komen In aansluiting aan ons bericht in het vorig num mer, schrijft men ons uit Oudcarspel De volksspelen van j.l. Maandag liepen in de beste orde af en werden door een bal besloten. De tentoon stelling was dien avond verlicut en lokte daardoor nog menigeen tot een tweede bezoek uit. In het geheel bedraagt het aantal bezoekers 1200die allen erken den dat de zaak als uitmuntend geslaagd mocht worden beschouwd. Dinsdag de laatste dag der tentoonstel ling vermaakte zich de schooljeugd met „houtjesrapen." De 8 prijzen die daarvoor uitgeloofd warenwerden eerst na een vinnigen strijd toegekend, 's Avonds werd tot sluiting der feestelijkheden eene buitengewone Nuts- vergadering gehouden waarop de behaalde prijzen on der gepaste toespraken door den Voorzitter van het Departementden heer Kroon werden uitgereikt. Ook de voorzitter der regelingscommissiede heer J. Visbracht zijn dank aan allen die hem hadden ter zijde gestaan bij de vele bemoeiingen, aan de rege ling dezer tentoonstelling verbonden. Nog velen hielden door muziek, zang of toespraken de vergadering aangenaam bezig zoodat eerst laat tot de officiëele sluiting der tentoonstelling kon worden overgegaan. De president bracht nogmaals dank aan allen, die de zaak van „Floralia" alhier, op welke wijze dan ook, hadden gesteund en sloot de vergadering en de tentoonstelling met den wensch dat die allen zich bij eene volgende gelegenheid wederom even bereidvaardig mochten verklaren om de pogingen van 't Departement Oudkarspel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te helpen verwezenlijken. Alle aanwezigen waren er dan ook van overtuigd, dat het departement d i tmaal vooral was bezig geweest tot nut van 't algemeen. Een boer te Bannarrokle aan hetzelfde misdrijf schuldig, werd op den weg door eenige schavuiten zoo goed als doodgeslagen. Andere personen voor het oogenblik veilig in af wezigheid werden in effegie opgehangen of verbrand. Ongeoefende schrijvers, die zich dichterlijk en fraai willen uitdrukken kunnen soms door bun treffende beeldspraak hun lezers veel genoegen doen. Zoo be helst het Alg. Dagbl. van Indië een ingezonden stuk in beeldrijken stijl over den toestand van Indië en Nederland. „Ja mijnheer de redacteurzoo luidde de welspre kende slotzin„het schip van staat rent met lossen teugel voort over een vulkaan." Donderdag-avond van 4 tot 6 ure ontlastte zich boven de gemeente Klundert een zwaar onweder. De bliksem trof den vang van den oliemolen op den stadswal en sloeg naar binnenhij baande zich een uitweg door een gesloten luik naar buittn weg te slingeren. Bij een spoedig in den molen ingesteld onderzoek bleek eenig werk (van touw), dat onmiddelijk onder het rieten dak geborgen lag vuur gevat te hebben. Men slaagde er in dit te blusschen, en alzoo het afbranden van den molen te voorkomen, waarin eene groote hoe veelheid olie aanwezig was. Nieuwe staaltjes van het terrorisme in Ierland Te Glendine vond kapitein ChichesterLord Tem- plemore's agent, eene miniatuur-doodkist voor zijne deur, met het opschrift: Boyd first Chichester next"Boyd is de naam van iemand die onlangs doodgeschoten werd. Een heer te Truagh vond des ochtends voor zijne deur een grafkuil gegraven. Daar hij niet wenschte dien te vullen heeft hij zijn heil gezocht in een spoe dig vertrek. Ilij had zich bezondigd aan het inhuren van eene hoeveuit welke een pachter wegens niet- betaling verdreven was. Gedurende de laatste vier jaren is gemiddeld jaar lijks door het engelsche postwezen een getal van 15,100,000 postwissels verzonden tot een bedrag van meer dan 23 miljoen pond st. Wegens het verliezen van afgegeven postwissels werden in 1876 5980 dupli caatwissels afgegeven voor 1W7 was dit cijfer 6670 voor 1878 6180 en voor 1879 5890. In 1876 werden er 171, en in de volgende jaren 181, 184 en 187 op een bedriegelijke wijze ontvangen. Uit Riga wordt geschrevendat op 12 dezer aan het Riga-Diinaburgerstation aldaar een groot aantal aanzienlijke personen op het gebied van den handel bijeengekomen zijnten einde de aankomst van den eersten petroleumtrein van 39 waggons af te wachten die rechtstreeks van Baku te Riga aankwam en met groot gejubel werd begroet. Die waggons zijn zóó ge maakt dat zij de vaten, welke in het Z. O. van het rijk zoo bezwaarlijk te maken zijn overbodig makendaar de olie direct in de waggons gepompt wordt De baltisch- russische waggor.fabriek levert die waggons voortreffe lijk af. Verleden dinusdag is te Hamburg de vierde alge meene vergadering van duitsche bakkers geopend waarbij eene tentoonstelling wordt gehouden van werk tuigen gereedschappen beuoodigdheden en producten van brood-, koek- en suikerbakkerij. Aan deze ten toonstelling die door den onder-voorzitter van den ge meenteraad werd geopend hebben 182 inzenders deel genomen waarvan 87 uit Hamburg en omstreken. Be halve uit de duitsche Bondsstaten zijn er ook inzen dingen uit Boheme Denemarken en Noorwegen ter wijl uit Nederland proeven van kunstboter zijn tentoon gesteld. De pruissische Rijnprovincie is er slechts door twee firma's vertegenwoordigd (van welke de eene pa tentwekkers voor slaperige bakkersknechts heeft inge zonden), hetgeen wel eenige verwondering wektdaar er toch in dat gewest genoeg groote brood-, koek- en suikerbakkerijen zijn terwijl het er evenmin ontbreekt aan eigenaardige plaatselijke bakselsdie op zulk eene tentoonstelling tehuis behooren. Al vindt men er dus geen rheinischer Speculatiusgeen keulsche Roggel- gen geen akener Scheermuulen geen gladbacher Moppen enz., men ziet er daarentegen fraaie hamburger Rundstucke westfaalsche Pumpernickel saksische Hohlhippen freiburger Bauerhasen oostfriesche Kniip- pelkuchen enz. De algemeene vergadering duurr drie dagen. Den eersten dag was zij hoofdzakeli k gewijd aan de behandeling van huishoudelijke aangelegenheden. Twee modemaaksters te Berlijn die samen een ge stoffeerde kamer hadden gehuurd kregen onlangs des morgens twist met den huiseigenaar, en vonden 's a- vonds bij de tehuiskomst de kamerdeur op slot. Bij navraag ontvingen zij ten antwoorddat de eigenaar zelf de kamer gesloten had en de dames er niet meer in wilde hebben. Wat deze ook aanwenden, om hem aan 't verstand te brengen dat zij dan toch recht had den op hare kleederen en verderen eigendom het hielp niets en waren zij genoodzaakt voorloopig elders een heenkomen te zoeken. Gelukkig vonden zij dit bij eene vrouw, die kamers verhuurde en haar zooveel mogelijk met allerlei benoodigdheden te hulp kwam zoodat zij althans voorloopig waren geholpen. Te gelijkertijd ech ter hadden zij tegen den weerspannigen eigenaar een eisch van schadevergoeding ingesteld. Dit proces zou al zeer spoedig te haren gunste zijn beslist indien zij niet op de gedachte gekomen wareu om van de zaak een buitenkansje te maken. Toen het namelijk er op aankwam het bedrag der schadevergoeding te bepa len maakten zij eene rekening op van al wat de verhuurster haar in dien tusschentijd had geleverd en voorgeschoten maar stelden zij tevens de cijfers veel hooger dan de vrouw gevorderd of nog te ontvangen had en wisten zij haar op bedriegelijke wijze dat be drag als echt te doen onderteekenen. De rechter die rekening in handen krijgende stond over die on- begrijpelijke duurte zoo verbaasd dat hij de cijters liet onderzoeken. Het gevolg hiervan was dat zij tegen over den huiseigenaar wel in 't gelijk werden gesteld, en alles terugkregen wat zij bij hem op de kamer had den achtergelaten maar dat zij tevens wegens het ge pleegde bedrog veroordeeld werden ieder tot 30 boete of 10 dagen gevangenisstraf. Een geval van oplichtingheeft onlangs te Leiden plaats gehad. Een Hanovcraan en een Hollander ver voegden zich bij K. de Hollander gaf voor wegwijzer van den vreemdeling te zijn. De Ilanoveraar vertelde dat hij te botterdam met zijn schip was aangehouden, en eerst zware inkomende rechten motst betalen al vorens te mogen doorgaan. Nu kwam hij met laken- sche goederen, en wilde die voer een spotprijs verkoo- pen. Hij liet voetenkleedjesloopergoed en ande: e kleinigheden zien en vroeg daarvoor een lage prijs. Zijn medgezel narr K ter rijde, en zeide tot dezen dat ofschoon de koopman een fatsoenlijk man was hij niet kon dulden, dat een Hollander door een vreemde werd beet genomen. De koopman toch had die arti kelen elders verkocht voor de helft van den prijs, dien hij nu vorderde. K. kocht dan ook een partij goede ren voer de helft van den gevraagden prijs. De goe deren zouden hem gezonden worden want de koopman had slechts van elk stuk een monster bij zich. Daar na kwam hij met lakensche goederen voor den dag, en K. liet zich verschalkenen kocht een partijtje voor ongeveer 67,betaalde die som en wilde ook het op bestelling gekochte betalen. De koopman was echter uiterst eerlijk, en wees die vooruitbetaling van de hand. K. heeft den koopman niet weder teruggezien, en moest later tot de ervaring komen dat hij minstens voor 30, was beetgenomen. Vermoedelijk had K. hier te doen met dezelfde personen die later te Haarlem en mis schien elders hun bedrijf hebben voortgezet. Een vrouw te Londen bracht dezer dagen vier le vende kinderen ter wereld 3 zoons en één dochter. J)e heer L. C. Schuller tot Peursutn pred. bij de herv. gemeente te Heukelumheeft het beroep naar de herv. gemeente alhier aangenomen. Bij de 2e Kamer der Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van B. A. Lampen winkelbediende alhier, geboren in Pruisen. Vrijdag had de afscheidsvoorstelling plaats van het operette-gezelschap, onder directie van den heer Cosary, in het locaal „Harmonie." Behalve de bekende per sonen wien ook ditmaal weder talrijke toejuichingen ten deel vielen verleenden de beste krachten uit „Di- ligentia" hare medewerkingzoodat het eene voor stelling werd als men niet vaak meer in Alkmaar zal terug zien. De geringe opkomst daarentegen zal den ondernemer vermoedelijk geen spoorslag zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Velen zullen met ge noegen vernemen dat de dames Welters Clara en Marchall en van het heerenpersoneel mr. Price en Bayard zaterdag- en zondag-avond alsnog in Diligentia zullen optreden. lu de vergadering van den Gemeenteraad van Woensdag, 1 Sept. 1880, zullen de navolgende pun ten aan de orde zijn Trekking der sectiën voor het onderzoek der gemee nte begrooting 1880. Van de commissie van financiën. Rapport op de begrooting gasthuis 1881. Rapport- op het verzoek van de wed. D. Koeman, om eene gratificatie. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel, betrekkelijk de toepassing der tractements- verhooging op eenige hulponderwijzers en hulponder wijzeressen Rapport op het verzoek om riolering der Hoogstraat. Voorstel tot intrekking der reglementen betreffende de latijnsche schooltot het eervol ontslaan van het curatorium en het benoemen eener commissie van toezicht over de klasse v ior oude talen. Voorstel betrekkelijk het tijdelijk opnemen van geld. Voorstel tot benoeming eener plaatselijke commissie van toezicht op het lager ouderwijs Beslissing tonnenstelsel. Be noeming 3e hulponderwijzeres burgerschool. Benoeming stads-klokkenist. Vergadering met gesloen deuren. Ditvoering door het stedelijk muziekkorps op Woensdag-avond te 7 uren in den stadshout met medewerking vau den heer W. Koetsveld Cornet a Pistonnist van het muziekkorps der d.d. Schutterij te Utrecht. Het programma zal in de volgende courant bekend gemaakt worden. Naar wij vernemen, zijn door Burg. en Weth. aan den Raaü voor de betrekking van stads-klokkenist voor gedragen de heeren A. Crefeld en C. Fogteloo. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW n. 20 Aug. Leonard Maria de Eouw en Margaretha Elisabeth Stoel. Johannes Petrus Schouten en Maartje Rosmolen, beiden alhier, laatstgen. onl. te 's Hage. Johannes Mari Smorenberg en Elisabeth Maria Cromwel. GEBOREN. 25 Aug. Alida Catharina Wilhelmina, D. van Jacob de Beurs en Louisa Augusta Wilhelmina Catharina Krui. 26 a Cornelia Johanna Maria, D. van Geerhard Tromp en Maria Johanna Hendrica Haakman. Catharina, 1). van Gerardus Burkunk en Catharina Vaartjes. 27 Cornells Lambertus, Z. van Ricolaas Julsing en Anna Barbara Bouman. Dorothea Conraddina Jannetta, D. van Johan Conrad Lodewijk Sehwiirzer en Dorothea Masee. OVERLEDEN. 26 Aug. Jansje D. van Cornelis Betlem en Trijntje Schipper, ruim 6 m.

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 5