Bimtenlanb. verslag uitbvongfen voordat een besluit kan worden genomen. SPANJE. Een door de regeering genomen besluit, dat voor het geval eerstdaags een prins geboren wordt, deze den titel kan voeren van prins der Asturiën, heeft aanleiding gegeven tot een heftigen strijd tusschen de ministriële en de oppositie-bladen. Laatstgenoemden komen op tegen de meening der regeeringdat aan prinsessen die titel alleen kan worden toegekend krach tens bizonder koninklijk besluit. TURKIJE. Riza-pacha vereenigde den 24 de hoof den van het albaneesche verbond te Skutaridoch het mocht hem niet gelukken hen van verzet te doen af zien. Hij wilde hen gevangen laten nemen doch dé bevolkingvan dit voornemen onderricht verijdelde het en dreigde hem te dooden. Het verbond zond 600 gewapenden naar Dulcigno. De inwoners verklaren de stad in brand te zullen steken, indien zij tot afstand ge dwongen worden. Te Skutari heersehte groote spanning. Volgens latere berichten waren 6 hoofden van het ver bond die Riza-pacha gevangen wilde doen nemen naar Scutari gevlucht. Vele gewapende inwoners van Dulcigno waren met eene albaneesche legerafdeeling bij Zazui gekampeerd om zich tegen ue overgave van Dulcigno te verzetten. De geregelde troepen sloten zich bij hen aan. AEGHANISTAN. Het bericht, dat de troepen van Abderrhaman hem afvielen, werd bij de indische regee ring niet bevestigd. De muiterij onder het leger van den Khan van Kelat bepaalde zich tot 144 man de daarheen gezonden afdeeling engelsche troepen werd voldoende geachtom het vertrouwen te herstellen. Den 25 verliet generaal Roberts Khelat-i-Guilzai het geheele engelsche garnizoen mede nemendedat het fort ontruimd en aan de beambten van den Emir overgegeven had. Hij dacht den 30 te Kandahar te zullen aankomen en den 31 Ayoeb-Khan aan te vallen. Den 24 is door het onweder afgebrand de bouw hoevemet binnengehaalden oogst, te Stougjesdijk bewoond door A. Schelling en eigendom van mevr. Eurgerhout te 's Gravenhage. De elfde Nederlandsche Juristeuvereeniging is den 26 te 's Hertogenbosch geopend. Den 26 is het tienjarig bestaan der hoogere bur gerschool te Tiel feestelijk gevierd. Leerlingen en oud leerlingen vereenigden zich in het beurslocaalwerden aldaar toegesproken door den voorzitter der feestcom missie en trokkenvoorafgegaan door het stedelijk muziekcorps, naar het schoolgebouw, waar ook het ge meentebestuur, de commissie van toezicht en vele be langstellenden aanwezig waren, en de heer Wijnhof! directeur der schooleene feestrede hieldwelke door den burgemeester beantwoord werd. Vervolgens werd eene matinée musicale in den tuin bij Colpa en 's avonds eene soirée musicale met illuminatie en vuurwerk op het Beursplein gegeven. Te Benningbroek zijn den 26 's avonds afgebrand de herberg en kolfbaan van P. Velder, en een huis bewoond door 2 gezinnenterwijl het huis van den vrachtrijder J. Meeyes aanmerkelijke schade bekwam. Van de inboedels werd nog al wat gered. Alles was verzekerd. Prinses Hendrik is den 27 van Baarn naar Pots dam vertrokken. Den 27 is de, ten koste van 14 a L 5000 gulden, ten behoeve eener klasse voor meer uitgebreid lager onderwijsaanmerkelijk vergroote gemeenteschool te Schagen op feestelijke wijze in gebruik gesteld. De ongeveer 300 scholieren op het koor der herv. kerk (waar gedurende de verbouwing onderwijs was gegeven) te zamen gekomen, trokkenmet muziek aan t hoofd, naar het in te wijden locaal, alwaar toespraken gehou den werden door den burgemeester en den hoofdonder wijzer. De kinderen vervolgden daarna hunnen optocht door het dorp en namen ten slotte deel aan een kin derfeest, van wege de Vereeniging tol bevordering van het o. onderwijs (met 200 subsidie der gemeente) in den tuin van het koffiehuis Vredeluot, waar het hun niet aan allerlei vermakelijkheden en ververschingén ontbrak. Den 27 heeft beneden Rotterdam een verschrikkelijk onweder gewoed, waardoor onder Maasland eene hoeve, bewoond door den landbouwer Mosterd, en op Rozen burg de schuur van eene hofstede den heer Pransen v. d. Putte toebehoorende, zijn in de asch gelegd. Door de Synode is in hare zitting van vêrledpn vrijdag beslotende voorloopig aangenomen wijzigin- gan van art. 5 15 en 16 van het reglement op het hooger onderwijs in de godgeleerdheid vast te stellen en °aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbesturen te onderwerpen echter met eenige ver anderingen en aanvullingen Het hoofdbeginsel is neêr- gelegd in eene toevoeging aan art. 5, van dézen inhoud: „Voor het benoemen van hoogleeraren te Amsterdam biedt eene aldaar bestaande vereeniging van personen, die onder de door de Synode geëischte waarborgen in de kosten van het daar te geven onderwijs hebben voorzienaan de commissie van voordracht voor de be noeming van hoogleeraren in de godgeleerdheid van wege de Ned. Herv. Kerk een zestal aan waaruit deze aan de Synode een drietal voordraagt. De commissie is be voegd van het aangeboden zestal aanvulling tot een twaalftal te vorderen." j In de statuten van de bedoelde Vereeniging die aan de goedkeuring van de Synode zijn onderworpen zullen nog eenige veranderingen moeten worden aangebracht voordat tot de benoeming van kerkelijke hoogleeraren te Amsterdam kan worden overgegaan. De op 28 dezer tusschen Bussum en Hilversum gehouden harddraverijen en wedrennen zijn door prach tig weder begunstigd uitmuntend geslaagd en door p. m. 20000 mensehen bijgewoond. De kapel van Sonneman deed er zich hooren manschappen der rij dende artillerie uit Amersfoort handhaafden de orde. De uitslag was als volgt I. Harddraverij van inlandsche paarden voor sjeezen afstand 1600 ellen, 11 deelnemers in 2 partijen; de winners reden daarna tegen elkander 1000 ellen. 1 a. Prijs 700, Marianne, van A. C.v. d. Akker, gemend door den eigenaar. b. Premie f 250, Sophia, van jr. L. P. Quarles v. Ufford gemend door J. de Boer. II. Harddraverij van paarden van alle rassen voor 2- of 4wielige rijtuigenafstand 2400 ellen. 14 deelnemers in 2 partijende winners reden daarna tegen elkander. c. Prijs 300, President, van A. v. Aardenne gemend door A. de Koning. d. Premie 100, Doctor Tanner, van L. C. Enthoven, gemend door S. Roodenburg. III. Harddraverij van inlandsche paardengeboren in 1875 of later, onder den man afstand 1000 ellen, 9 deelnemers. e. Prijs 300, Matadorvan B. Zoetemanbereden door P. v. Santen. f. Premie 100, Goliath van L. B. v. d. Sluis, bereden door A. Hettinga. IV. Harddraverij van paarden van alle rassen bereden door liefhebbers, afstand 1600, 4 deelnemers. g. Prijs 150 en zilv. med., Black, van H. v. IV ickevoort Crommelin ber. doorR. v. Wickevoort Crommelin. g*. Premie f 75, Elirt van E. W. bn. v Tnyll v. Serooskerke. V. Wedren van paarden van alle rassen, afstand 1200 ellen, 15 deelnemers. h. Prijs zilveren beker, ter waarde van 400 aange boden door eenige heeren uit Amsterdam en ƒ200, Cupidvan J. Albarda, bereden door den eigenaar. i. Premie f 75Lord Lowellvan L. K. Maas Gees- teranus bereden door den eigenaar. VI. Wedren als boven met 2 hindernissen en 1 grep pelafstand 1800 ellen, 13 deelnemers. j. Prijs zilveren voorwerp, ter waarde van 400, aan geboden door eenige heeren uit Amsterdam, Japonaise, van L. K. Maas Geesteranus bereden door bn. v. Keudel. k. Premie 250, Mistake, van jr. E. H. ridder Huyss en v. Kattendijke bereden door A. Wessels. I. 2e. Premie 100, Elva van D. Kromhout, bereden door G. Woltmann. Omtrent de snelheden waarmede de afstanden wer den afgelegd melden wij het volgende a. 2 minuten 16 seconden d. 3 m. 42 s e. 2 m. 8 s., f. 2 m. 9 s., g. 3 m. 58 s., h. 1 m. 27 s., i. 1 m. 29 s., j. 2 m. 38 s Jc. 2 m. 42 s., I. 2 m. 44 s. Bij den laatsten wedren heeft Cupid zijn berijder, den heer Albarda over de eerste hindernis doen vallen zonder ernstig letsel voor dien heer. Het paard kwam zonder hem nr. 2 aan. Het bestuur en commissarissen hebben te Amsterdam teruggekeerd met hunne dames in het Amstel-hötel een feestmaal gehouden dat door muziek opgeluisterd en door een bal besloten werd. Den 28 is door de heeren Galesloot en Jansen onderhands aanbesteed het vergrooten van hunne kunst- boterfabriek teWeesp, en wel het bouwwerk aan Wes- terhoff en v. Wijngaarden aldaar, vopr 26,320 de machine en het drijfwerk aan Begemau te Helmond voor 10,250. Den 28 is de sloep waarmede men van de sleep boot Hercules naar de in het Oostergat op Terschelling gestrando engelsche stoomboot Chautyeleer wilde roeien, door eene grondzee omgeslagen waardoor 2 matrozen onmiddelijk in de diepte wegzonken. Een derde der opvarenden klemde zich met den kapitein Bakker aan de omgeslagen sloep vastdoch moest die spoedig los laten en verdronk mede. De kapitein werd door een terschellinger gered. De 3 omgekomenen zijn texelaars en vaders van gezinnen. De kapitein der engelsche boot heeft aanvankelijk aangeboden hulp van schuiten ge weigerd maar later eene overeenkomst met zeelieden aangegaan om voor f 3600 de lading te lossen. Den 29 is het schip vlot gekomen. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 28 be sloten tot het verleenen van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg. Den 28 is de teekencursus, die gedurende 6 we ken aan 's Rijks academie van beeldende kunsten te Amsterdam gehouden werd gesloten. De israëlietische gemeente te Hoorn heeft den 28 in het Park aldaar een feest gegeven aan de bewo ners, 80 a 90 paren, van de straat waarin de synagoge staat, als blijk van erkentelijkheid voor de betoonde be langstelling bij het lOOjarig bestaan dier kerk. De Ontzetdag te Groningen, 28 Aug., is weder luisterrijk gevierd. Voormiddags en 's avonds werd eene muziekuitvoering op de Vischmarkt gegeven 's avonds door den heer Ruijsch, van Utrecht, een prachtig vuur werk op de Groote Markt ontstoken. Op den dag hadden plaats een wedren van (22) kidden om prijs en premie, eene keuring van (12) sjeespaarden prijs van f 100 de vieijarige merrie van Struvé te Groningen premie van 50 de achtjarige merrie van H. Bakker te Westeremden, en eene harddraverij van 16 paarden om prijs en premiën van gemeentewege, prijs van/300 behaald door Graaf Adolf, van Zevenhuizen, te War- menhuizen le. premie van f 200 door Bismarck van J. Nijdam te Dronrijp, 2e. premie van 100 door de Deugd van Marrink te Kropswolde. Den 29 is in het spoorwegbassin in de stads- Bietlanden te Amsterdam een ijzeren schuit met 60 vaten palmolie gezonken. De vaten werden in den loop van den dag opgevischtde schuit is echter nog niet gelicht. Den 29 is, ten gevolge van het broeien van het hooide hofstede en uitspannmgsplaats „Zeldzaam", nabij Utrecht, met 4 hooibergen, 3 schuren enz. op de danszaal na afgebrand. Een pontjedat ongeveer 60 personen over de gracht bij den Weerdsingel zou zétten V sloeg ommaar allen werden gered. i.n den nacht van 2930, is te Charlois afge- branu het koffiehuis „Karei de Stoute", van den heer v. d. Hilt. Aangrenzende perceelen leden beduidende schade. Bij kon. besluit is bepaalddatwegens het heerschen van roodvonk in het kamp bij Milligen, het le. reg. infanterie daar in het belang der algemeene volksgezondheidgedurende de maand September zal verblijven. B. en W. van Amsterdam hebben hunne goed keuring geweigerd aan het maken, volgens de plannen van den bouwmeester P. J. Cuypers, van eene passage, loopende van de Reguliersdwarsstraat bij de Vijzelstraat naar de Heerengracht, op grond dat de policie-veror- deningvolgens oude bepalingenhet bouwen langs zekere gedeelten van Heeren- en Keizersgrachtenin het belang van het behoud van tuinen boven zekere diepte verbiedt. De heer M. P. E. Prévinaire grondeigenaar te Haarlemheeft een plan doen ontwerpen om het aan hem toebehoorende weilandliggende tusschen den Zijlweg den Kinderhuissingel en den spoorweg te be bouwen met ruim 300 huizen. In 1850 waren hier te lande 377 op het einde van 1879 1313 post-inrichtingen met 3851 post-amb- tenaren en 2929 bussen. In 1879 werd aan postzegels gedebiteerd eene som van 3,826,075, beliep bet aan tal brieven bijna 55 dat der briefkaarten 28, dat der dagbladen en gedrukte stukken ruim 48 en dat der monsters bijna 2 miljoen. Voor aangeteekende brieven werd eene waarde aangegeven van ruim 68, bij 1,20-',065 postwissels overgemaakt een bedrag van ruim 24 miljoen gulden, terwijl op kwitantiën werd geïnd/ 1,244 113,63. De ontvangsten der posterijen bedroegen f 3,863,381,04%, de uitgaven 2,763,288,40 zoodat zij eene bate ople verden van 11 tonnen gouds. Het ..antal ambtenaren der telegrafie beliep in 1879 1300. Er werden 2,704,794 telegrammen gewisseld. De ontvangsten bedroegen 922.883,86, waarvan 673,005,51^ te Amsterdam, de uitgaven f 1,410,764,35%. De heeren van den Brandeler en E. Cesar Segers, leden der Synodus contracta in zake den heer van Hoo- genhuyzehebben bij afzonderlijke missive aan den voorzitter der Synodus contracta verklaard na de door de Synode genomen beslissingen over art. 38 Reglement Godsdienstonderwijs aan eenige toepassing van het Reglement Opzigt en Tuchtin zaken, met art. 38 (nieuw) in verband staande niet meer te kunnen deelne men. Zij hebben zich dientengevolge aan de werkzaam heden dezer Synodus contracta onttrokken. Naar men verneemt, heeft de heer mr. P. Heringa Cats zonder nakomelingen te Oranjewoud overleden onderscheiden belangrijke schenkingen bij testamentaire beschikking gemaakt. Hun, die hem f 1300 of minder schuldig waren, en hun getal bedraagt naar men zegt een paar honderd, heeft hij alle schuld kwijtgescholden. De zoogenaamde kleine man die in nood verkeerde gaarne een huisje in eigen bezit wenschte te hebben of zijn bestaan trachtte te verbeterenwerd meestal door hem geholpen, en is nu tengevolge van die schen king belangrijk gebaat. Voor zijn onderhoorigen wier getal groot is heeft hij in 't bijzonder gezorgden aan sommige hunner buitengewone legaten vermaakt. Ook heeft hij nog kleinere legaten en weekgelden ver maakt aan hendie nu en dan voor hem werkten. Nuttige instellingen werden ook ruim bedacht, o. a. Nederlandsch Mettray 30,000, het .Doofstommen- instituut te Groningen 10,000 en het Bünden-insti- tuut te Amsterdam f 10,000. Aan enkele aangehuwde familieleden zijn groote geldsommen of kostbare boe renplaatsen geschonken, alles vrij van successierechten. De universeele erfgenaam is de heer J. Bieruma Oos- ting te Oranjewouddie later het prachig buitengoed zal gaan bewonen. De kerk der remonstr. gemeente te Schoonhoven zal door aantrekking van een belendend perceel ver groot worden aangezien zij door de toetreding tot de gemeente als lid of begunstiger van onderscheidene leden der herv. gemeente te klein geworden is. De regeering van Roumanie besloten hebbende, zich hier te lande te doen vertegenwoordigen is de heer Mitilineo als buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te 's Gravenhage aangekomen. Jr. mr. M. A. de Savornin Lohnan, in het kies district Gorinchem tot lid der 2e Kamer verkozen heeft voor die betrekking bedankt. Het kon. besluit dat officieren van gezondheid verbood burgerpractijk uit te oefenen is opgehevn en tevens is hun toegestaan, buiten dienst burgerkleeding te dragen. Ds. v. Hoogenhuyze, te Dordrecht, even als ds. Eigeman aldaar aangeklaagd, doch niet ter zake van zoo groote onregelmatigheden, is door de Synode voor den tijd van 4 weken geschorst. De Vereeniging to| verzameling van oudheden te Amersfoort en omstreken heeftop voorstel van den voorzitter, met algemeene stemmen besloten eene ver zameling aan te leggenbetrekking hebbende op 01- denbarnevelten zulks als begin tot het stichten van een monumentdien grooten vaderlander waardig in zijne geboortestad. Te Eexta, provincie Groningen, is van een hooi wagen de ponderboom losgeschoten en boven op de paarden neergekomen die onmiddelijk op hol gingen. De voerman sloeg van het voorbankje en geraakte onder den wagen waarvan hem de wielen over het lichaam gingen. Hij was spoedig een lijk Onder Soest heeft een bakkersknechtdie een voor zijn voertuig gespannen hond mishandeldevan een voorbijgangerwien dit mishaagde zoo hevigen klap ontvangen dat hij 't onmiddelijk bestierf. Door Ged. Staten van Nmirdholland zijn, ingevolge art. 26 laatste lid der wet tot regeling van het lager onderwijs de vergoedingen voor de hoofden der scho len aan wie geene vrije woning kan worden gegeven, vastgesteld voor de scholen der le. 2e. en 3e. klasse op f 500voor die der 4e. klasse op f 600. Zijn de hoofden der scholen niet gehuwd dan wordt die ver-

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2