Bimtcnlattb een de bestaande orde van zaken zou getuigen. Door deze verbintenis zou de regeering de congregatiën als wettig gemachtigd beschouwen. Te Dijon begaf zich den 30 een commissaris van politie alhier naar het college der Jezuïeten, doch vond er alleen een geordend geestelijke als nieuwe directeur der inrichting, en een Jezuïet, die de orde als eige nares van het onroerend goed vertegenwoordigde Ue 22 andere Jezuïeten waren vertrokken. Het schijnt, dat volgens een vooraf beraamd plan gelijke ontruiming door de Jezuïeten in geheel Frankrijk plaats heeft S<ï (Jambetta's orgaan, de Képublique fran9aise, wijst op de eensgezindheid der mogendheden omtrent het griefc- sche vraagstuk en spreekt de hoop uit dat de sultan zich niet aan de kansen van een oorlog met Grieken land zal blootstellen dat geduldig en met vertrouwen Europa's scheidsrechterlijke uitspraak afwacht. Het be houd van Turkije ligt in het bewaren van vrede, want in den ongelijken strijd zou het ten ondergaan. Voor Europa's wil zou ook de sterkste mogendheid zwichten en hoeveel te meer moet Turkije zulks doen, dat door zijne misslagen en rampen vervallen en machteloos is geworden. ITALIË. Bij de gemeentelijke verkiezingen te Na pels behaalden de candidaten der clericalen en gema tigd liberalen met groote meerderheid van stemmen de overwinning op die der progressisten. Het Italiaansche eskader schijnt last te hebben ge kregen in overeenstemming met het engelsche te han delen. BUSLAND. De directeur van het departement der posterijen baron Velho is benoemd tot directeur van dat der staatspolitie in het ministerie van binnenlandsche zaken. TUEKIJE. Het bericht van de voorgenomen bewe ging van een vereenigd eskader der mogendheden heeft te Konstantinopel weinig indruk gemaakt. De turksche bladen gelooven dat het grieksche vraagstuk ten min ste tot 1881 aanhangig blijven en Busland alleen in zake Montenegro vijandig tegen Turkije optreden zal. Overigens schijnt de meerderheid van het ministerie voor verzet gestemd te blijven. Het albaneesche verbond telegrafeerde den 31 aan den Sultan, dat de albaneezen besloten waren den strijd voor de onschendbaarheid van hun grondgebied tot het uiterste voort te zetten onder verzekering hunner va derlandsliefde. AFGHANISTAN. Volgens bericht van den Onder koning van Indië van den 30 was generaal I tiayre den 28 in het kamp aangekomen en trok Ayoeb-Khan met zijne geheele legermacht terug, eene stelling innemende aan de Argandab ten noorden van Kandahar. Gene raal Boberts kwam den 31 voor Kandahar aan. Aykoeb Khan deed pogingen om in onderhandeling te treden. De berichtgever der Times te Simla meldtdat het terugtrekken der engelsche troepen uit Kaboel nog niet in noordelijk Afghanistan beschouwd is als bewijs van zwakheid en vreeshoe stellig dit ook algemeen ver zekerd is. In Kaboel stelt men veel minder belang in hetgeen te Kandahar gebeurtdan in Engeland. De juistheid van dit gevoelen wordt bewezen door het rustio- laten voorttrekken der troepen van generaal Bo berts" De nieuwe Emir blijft zich vriendschappelijk gedragen en wordt Ayoeb-Khan verslagen dan heeft de Emir eene schooue gelegenheid om zijn gezag te handhaven en te bevestigen ontsnapt hij dan zal de Emir met vele moeielijkheden te kampen hebben. Ayoeb- Khan scheen echter te denken over terugtrekken en opbreken van het beleg van Kandahar. ZUID AMEBIKA. Volgens berichten uit Lima van 19 Aug. bereidde zich ieder op bet weldra binnen ruk ken der chileenen voor. De koninklijke boodschap waarbij aan de Staten- Generaal de heugelijke tijding der geboorte van eene Prinses wordt meegedeeld i3 van den volgenden inhoud: Mijne Heeren Het is voor ons eene groote vreugde u de blijde tij- ding te kunnen mededeelendat Hare Majesteit de Koninginonze beminde gemalin heden namiddag be vallen is van eene Prinses. Wij zijn overtuigd dat de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal van harte deelen in de gevoelens, die deze heugelijke gebeurtenis bij ons opwekt, en met ons dankbaar den zegen erkent, die door den Aller hoogste aan ons Huis en het Vaderland is geschonken. En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij u in Godes heilige bescherming. 's Gravenhage, den 31sten Augustus 1880. WILLEM. lenterwijl zij u zoo spoedig mogelijk in Petersburg wenscht te zien. Een schriftelijk contract zal u nog heden worden ter hand gesteld." Diana en Amédée staarden den spreker aan, als ver stonden zij zijne woorden niet. „Maar dat is niet mogelijk riep Diana eindelijk „hier moet een misverstand plaats hebben. Een fijn lachje speelde om de lippen van den prins. „Het is juist zoo als ik 't u zeg. Ik ben behalve door de officieele berichten, door particuliere mede- deelingen tamelijk goed onderricht. De Keizerin is verrukt over uwen brief, mademoiselle, zij noemt hem een oorspronkelijk meesterstuk, en bet eemge waarover men zich op het oogenblik in Petersburg het hoofd breekt, is, dat Kamuzoff, sedert de audiëntie, waarin hij uwen brief overhandigdein ongenade gevallen is. De Keizerin heeft hem naar zijne goederen in de Ukraine verbannen en moet plotseling een buitengewoon gering denkbeeld van zijne diplomatische bekwaamheden hebben opgevat." Indien wij een tooneelstuk schreven, zouden wij thans het gordijn voor de elkander omarmende geliefden en den toekijkenden prins laten vallen. Daar men echter van een verhaal als dit, een weinig meer uitvoerigheid eischt, voegen wij er nog bij, dat mademoiselle Diana werkelijk naar Petersburg ging en dat de Keizerin hare bizondere beschermster werd. Aan deze beschermster had Diana het tevens te dankendat zij een paar maanden na hare aankomst met haren geliefden Amédée in 't hu welijk kon treden en den vollen glans van haar geluk genoot, terwijl Kamuzoff nog in de Ukraine zijne ver loren idylle beweende en de hertog de St. Al ban alle mogelijke en onmogelijke toiletmiddeltjes aanwendde om zijne misvormde neus tot hare vroegere gedaante terug te brengen. Diana en Amédée trokken zich wel is waar niet zoo spoedig van het tooneel terug als ze eens droomden maar toen de tijd gekomen was dat geen van beiden poeder behoefde om grijze haren te vertoonen, leefden zij als een gelukkig en tevreden paar op een klein eigen landgoed in 't zuiden van Frankrijk waar een hunner kleinzonen hunne geschiedenis heeft opgeteekend. Zie hier de geschiedenis van mademoiselle Diana die wij, getrouw aan de waarheid, hebben medegedeeld, zoo goed als wij haar zelve kenden. Den 25 's avonds is in de Heerhugowaa-d de iongeling S., die een voor een boerenwagen gespannen op hol geraakt paard trachtte tegen te houden onder den wagen geraakt en belangrijk aan den arm gekneusd. De op het voertuig zittende personen hebben geen letsel bekomen. Den 29 zijn te Oostvoorne 3 knapen, een van 14, en 2 broertjes van 10 en 9 jaren bij het baden ver dronken. Hunne kleederen werden op het strand aan den mond der Maas, gevonden. Den 29 heeft het personeel in dienst der firma Joh. Enschedé Z.nen te Haarlem, bij monde van den boekhouder, den heer A. Knoop, den heermr. J.J. Enschedé, sedert 50 jaren deelgenoot der firmaeen kostbaar album aangeboden inhoudende een fraai ge dicht eene geslachtlijst van de stichters en leden der firma, en de portretten der ruim 150 gevers. Den 30 is een gedenkteeken door onderscheidene leden van het Deutsche Verein en der liedertafels Eu terpe en Oefening baart kunst te Amsterdam op de beo-raafplaats Zorgvlied aan den Amstel, boven het graf van den heer Bob Col,in geplaatst, plechtig aan diens weduwe en familie overgedragen. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 30 be3lo ten, eene" 4 p.cts. geldleening van 100,000 aan te gaan ter bekostiging van onder handen zijnde werken ten behoeve der gasfabriek. Den 30 zijn de zittingen van de Synode dezes jaars gesloten Vooraf werd nog aangenomen een voorstel om de onderteekeningsforroule in art -7 van het reglement op het examen te vereenvoudigen en er te lezen „Wij, ondergeschrevenen, tot de openbare Evangeliebediening in de ned. herv. Kerk toegelaten verklaren bij deze dat wij getrouw aan de grondbe ginselen van die Kerk, zooals deze in hare aangeno men formulieren van eenKheid zijn neergelegd en uit hare historische ontwikkeling blijken, het Evangelie an Jezus Christus van ganscher harte aannemen en op- rechtelijk gelooven dat wij op de be™rdennS godsdienstige kennis en van christelijk geloof en leve ons met allen ijver zullen toeleggen en verder gelijk het tot dus ver geldend artikel. Onderscheidene leden stemden om redden van opportuniteit en omdat zq de voorkeur gaven aan de bestaande formule tegen dit voorstel dat aan He consideratiën der bevoegde ker kelijke vergade ingen alsnog moet worden onderworpen. Ten aanzien van een voorstel van den heer van den Brandeler volgens hetwelk „alle kerkelijke uitspraken en besluiten, waarbij de handelingen, welke na 1 Ja nuari 1879 verricht zijn als niet overeenkomstig art. 3S en 39 Begl. Godsd. Onderwijs geschied, verme tigd zijn en tot veroordeeling aanleiding gaven geschort, en buiten werking zouden worden gesteld werd de volgende motie van den heer Segers aangenomen„He Synode, overwegende dat kerkrechtelijk het voorstel van den heer v d. Brandeler onaannemelijk isverwerpt dit en hopende, dat de betrokken personen nu zij oetracht heeft de aanleiding tot hun verzet in de toe- komst weg te nemen tot de goede orde zullen terug- keeren gaat over tot de orde van den dag. De Synodus contracta in zake van den heer Alewijn Faure tegen wien door den kerkeraad van Hemmelj bezwaren waren ingebracht wegens zAlJne, t°.etr®Jl^g de Irvingiaansche of zoogenaamde Apostolische Ke heeft het vonnis, door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland in deze zaak geveld ^rnieUgd en recht doende in hooger beroep verklaard dat de predikant naar art. 37 van het regl. op de vacature behoort ontslagen Ie worden uit zijne bediening bij gemeente te Hemmen De gemeenteraad van Apeldoorn heeft den 31 met meerderheid van stemme: besloten, dat de in de maand October in dit d rp te houden kermis met meer zal plaats hebben en dat met het oog op de hier en daar heerschende pokken dit jaar ook geene jaarmarkt zal gehouden worden De ke-missen te Beekbergen, Loenen en het Loo zullen blijven bestaan. Den 31 is te Haarlem bij het ophijschen van een zwaren steen voor den .rgevel van Teylers Museum aan het Spaarne de ijzeren schaar gebroken en de steen naar beneden gestortop het linkerbeen van den steenhouwersknecht v. d. Ende dat daardoor gedeelte lijk verpletterd werd. Dinsdag-avond te fa uren is de Koningin, zooals wij no°- per bulletin het meerendeel onzer lezers en stad- genooten sonden mededeelen, voorspoedig bevallen van cene^prmses^ti kond;gde h(jt geschllt den bewoners der residentie deze gebeurtenis aan. Van alle openbare gebouwen en zeer vele woningen werden de vlaggen uitgestoken. Het stad.-huis en eemge woningen werden geïllumineerd. De jonggeborene heeft de namen ont vangen van Wilhelmina Helena Pauline Maria De doorluchtige kraamvrouw heeft een goeden nacht door gebracht en bevindt zich redelijk we Den 1 Sept. heeft de ambtenaar van den burgerlijken stand de wethouder bn. v. d. Duyn, ten paleize, ue aangifte der geboorte door den Koning, wien als getuigen de mi nisters van buit. zaken en justitie ter zijde stonden ingeschreven. De toestand blijft voortdurend gunstig. Te Cuyk i3 door den deken-pastoor bekend ge maakt dat de aldaar sedert jaren bij de terugkomst der bedevaartgangers van Kevelaar gehouden processie, welke den 4 Sept. op nieuw zou plaats hebben, van hooger hand is verboden. Ds. H. Versteeg predikant te S. Pancras heeft bedankt voor het beroep naar IS umansdorp. De gemeenteraad van Warmenhuizen heelt be- sloten de bezoldiging van ieder der beide hoofdonder wijzers met f 100 te verhoogen. De voorgedragen be grooting dier gemeente voor 1881 bedraagt f 11).937.14, waarvan f 4775 voor lager onderwijs, met inbegrip van 700 voor een derden hulponderwijzer aan de open--. bare school in het dorp. Kerkvoogden en notabelen der herv. gemeente te Wieringerwaard hebben de jaarwedde a f 1000 vaa den van Egmond aan Zee beroepen predikant v. Loon verhoogd met eene persoonlijke toelage van 100. In het district Hoorn is met 1021 van de Ub2 uitgebrachte stemmen tot lid der 2e. Kamer benoemd W"K. bn. v. Dedem, burgemeester van Hoorn. Mej. P. "Westerwoudt heeft bij testament aan het bisdom van Haarlem eene som van 20000 besproken. Bij de aanbesteding voor het maken van gebou wen en verdere werken ten behoeve van den stoom, tramweg Leiden-IIaarlem was minste inschrijver H. Wien-, hoven te Schiedam voor f 84000. Gedep. Staten van Limburg hebben bij adres aan de 2e Kamer, ernstige bezwaren ingebracht tegen het wetsontwerp, houdende uader9 bepalingen om ren den accijns op het zouthetwelk aangenomen wordende zou ten gevolge hebben, dat schier de geheele aan zijden door vreemde Staten omgeven, provincie tot onvrij territoir werd verklaard. De minister van justitie heeft, in afwijking eener beschikking van 1862 bepaald dat afschriften en uit treksels van vonnissen ook ongeteekend en ongeregis treerd kunnen verkregen worden. Aan den tooneelwedstrijd in den aanstaanden winter te Hoorn zuilen deel nemen de vereenigingea „Hooger zij ons doel", „Tl.alia" en „Dilettantenclub van Amsterdam„Jan van Beers" en „de Genestet van Utrecht „Amicitia" van Steenwijk De gemeenteraad van Hoorn heeft tot sta» genees- en verloskundige benoemd dr. A. L. Veenen- bos aldaar. De o-emeente Amersfoort is door de Ned. Central spoorwegmaatschappij tegen 8 Sept. voor de ree lit bant te Utrecht gedagvaard tot betaling van zijnde het bedrag der kosten door die maatschap aangewend tot verbetering van het stationsplein. raad heeft met alg. stemmen besloten, zich tegei deze vordering te verzetten Iu eene bijeenkomst van B. en W. der gemeent SchoterlandOoststellingwerf en Weststelhngwert i overeingekomen, dat deze gemeenten als subsidie voorü kanalisatie van de rivier de T jonger zullen bijdragel respectievelijk 51,000, f 54,000 en 29,700 Per stoomtram den Haag-Schevemngen heelt Ned. Bijnspoorwegmaatschappij in Augustus vervo 237,000 passagiers, zijnde 100,000 meer dan in dei de maand van 1879. j Door den kerkeraad der chnst.-geref. gemeeffl te Baarn is besloten tot het bouwen eener nieuwe M De gemeenteraad van Texel heeft op verzot van eenige ingezetenen besloten tot oprichting et» school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de fin Aangaande het wetsontwerp tot vervoer postpakketten, dat bij den Raad van State in beh* line is, wordt nader vernomen, dat het plan be den prijs voor pakjes van hoogstens 5 kilo -_zwja zullen er niet aangenomen worden vastteste 1 25 ct., voor pakjes van hoogstens 3 kilo op voor pakjes van hoogstens bt kilo op 10 ct. men weet, is er zelfs sprake van dat het vervoer» postpakketten ook door internationale regeling bevo zaljvo^jit wordt gemeld dal, de Prins van Or# in het Groot Oosten aldaar opgenomen is als Se—FDe Tweede Kamer is opgeroepen tot eene ver- dering ter vaststelling van een adres van geluk scbing aan Z. M. tegen Maandag 6 September middags ten een ure. De Eerste Kamer za sehijnlijk een dag later bijeenkomen. Bij de barddraverij te Bergen gehouden de eerste prijs behaald door het paard l de eigenaa - Jn. Dalenberg te Groet, pikeur C Dl Cz. de tweede prijs door „de Deugd, eigenaar A miraal te Bergen, pikeur J Dam de derdepijI „de Brave," eigenaar C Dalenberg Az te Zyp P A. Dalenberg Cz. «i di Dr. Tanner heeft, naar de Amerikaansche^ iu! beweren, door zijn vasten de volgende sommen 5000 dollars voor zijne eigene weddingschap dollars door de weddingschap van een ag 1500 dollars voor den verkoop van zijne p t

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 2