®cUgrafi0CÏu Berichten. Stabs-Berichten. 75 910 dollars entreegeld van bezoekers, 11,102 dollars van tal van fabrikanten die zijn naam aan hunne ar tikelen wilden geven3000 dollars van de un.versiteit en 5000 dollars van den Staat Omo benevens 20,000 dollars van de bekende firma Liebig Co., samen 137,640 dollars of 344,000 guldens ongeveer. De vorige week zegt de Purmerender Ct is hier weder eens door een der „halve slagertjes een zoogenoemd best, vet kalf uitgeslacht. Verscheidene personendie van dit vleesch gegeten hebbenzijn ongesteld geworden. Het is meer dan tijd dat hier een keurmeester van het vleesch worde aangesteld. Nu en dan worden hier door die halve slagers beesten geslacht en uitgeveild tegen een dubbeltje en drie stuivers het pond. Wegens al de ongeregeldheden in den laatsten tijd door korporaals en manschappen van het garnizoen te 's Hertogenbosch gepleegd, zijn door den earmzoe"s- commandant strenge maatregelen genomen Een.ge der hoofddaders zijn voor den krijgsraad gesteld anderen disciplinair gestraft. Tevens werd de toegang tot ver scheidene openbare huizen verboden, en verder bekend gemaakt dat bij herhaling der feiten de troepen des avonds reeds zeer vroeg in de kazernes zouden worden geconsigneerd. Te Landsmeer zijn van 3 koeien van den landbouwer D Bakker door misdadige handen de spenen afgesne den Hoewel er een aanzienlijke som is uitgeloofd om den dader te vinden en de verontwaardigde ingezetenen met de politie ijverig daartoe medewerken is men er nog niet in geslaagd. Door verschillende bewoners is zoovce bijeengebrachtdat Bakker zijn schade geneel kan ver goed worden. rtretW Boven den ingang der grocte zaal van tïnstituut te Willemsoord zal binnen weinige dagen het gedenk- teeken voor prins Hendrik worden onthuld. Het mar meren borstbeeld van den Prms in halfverheven arbeid prijkt in ovale lijst en wordt omgeven door de zinne beelden van krijg en zeevaartomvlochten met laurie ren en eikebladeren. Het geheel vult een halfcirkel- boo-, met omschrift: „Hulde aan onzen admiraal Prins Hendrik der Nederlanden", en doet zoowel den ont werper den heer E. Colinetals de uitvoerdsterde Quellinus-schoolalle eer aan. Ook een andere proeve van welgeslaagde decoratieve beeldhouwkunst is thans aan dezelfde werkplaats «ereed gekomen namenlijk het grafteeken aan de nagedach tenis van Albregt gewijd. iPWP,1H In een nis van Euville-steen verrijst de leveus- groote tooneelmuze, die met de linkeraand een krans on de 'aatste rustplaats van een harer waardigde pries ters legt. Naast haar staat een urn aan hare voeten Wen het masker, de herdersstaf en do bijenkorf Het beeld is van savonnière steen, het voetstuk van b.auw graniet. Het opschrift luidt„Aan Jan Herman Albregt 13291879 Zijne vereerders." Achter op de nis zyn de namen van een zevental h .ofdrollen gebeiteld waarin Albregt schitterde. Zoodra het seizoen het toelaat wordt een treurwilg nchter het gedeukteeken geplaatst, die het schilderach tig aanzien der greep zeer zal verhoogen "Aanstaanden Maandag om 1% zal de onthulling plaats hebben (Oosterbegraafplaats) In Rusland zijn onlangs twee salon-spoorwegrijtuigen ingevoerd, die in uitwendige, maar vooral inwendige pracht alles wat men tot dus verre op dit gebied.aan- schouwde en zelfs de keizerlijke en koninklijke salon- wagens van alle landen overtreffen De heer von Meck, voorzitter van de raad van bestuur van den Libau-Ro- mnyer spoorweg heeft deze beweegbare paleizen tot zijn bijzonder gebruik te Smichow bij Praag doen vervaar- diUn hunne waarde wordt op ongeveer f 100,000 geschat. Beide rijtuigen ter lengte van 16 M. elk hebben gemeenschap met elkander. In d •eersten wagen vindt men een uiterst sierlijke keuken, daarnaast een slaapkabinet voor het ^ukenpersoneel ■vervolgens een buffetkamer, geheel gebeeldhouwd ebbe hout in middeleeuwschen stijl, met tafelbenoodigdheden van het fijnste porselein. Daarna komt men in een ■eetzaal met twaalf antiek gebeeldhouwde stoelen. Een rijk vergulde lichtkroon met 25 kaarsen verschaft het noodige licht wanneer de zon haar dagtaak geëindigd heeft Deze eetzaal kan tevens als slaapkamer gebe zigd worden; door op een knopje in den wand te druk ken doet men een heerlijk rustbed verschijnen. Ook Lier is alles in middeleeuwschen stijl ingericht, die. toegepast op het zoo bij uitnemendheid nieuwerwetsclie vervoermiddel, een zonderlingen indruk maakt. Eene deur leidtdoor een overdekte gangnaar het andere riitui»-. Daarin bevindt zich vooreerst een badkamertje met "douchetoestelterwijl eene stoominnchting warm «n koud water levert en tevens tot verwarming van alle vertrekken dient Als in een hotel loopt langs den wagen een met tapijten beiegde gang, aan welke men vindt1 een kinderkamer2° een muziekkamer, 3 een slaapver trek en 4'. een werkkabinet. 41 deze vertrekken heb ben een luchttelegraafleidende tot het verblyt der bedienden. Is alles rijk en smaakvol, zoowel als doel matig levens ingericht, in het bijzonder in het muziek salon is eene tooverachtige pracht ten toon gespreid puroerrojd zijn tapijten fauteuils en gore ijnen. an den eenen wand staat een ebbenhouten piamno van Bechstein daarboven hangt een rijk vergulde ronde barometer. Aan den tegenoverliggenden wand ziet men ■een pracht gen schoorsteen in Eran chen stijl. Uit de slaapkamer komt men in de toiletkamer, die alle denk bare gemakken aaabiedt. Qp het kerkhof van Ftehley te Londen zag men on langs een begrafenis, nog eigenaardiger dan die plech tigheid bij ons pleegt te geschieden. Er werd namelijk een clown ter aarde besteld. Het geheele personeel van het circus nam daaraan in costuum deel In den stoet droeg de dwerg de zwarte vaan en geleidde een Pony waarop de aap Cingo was gezeten; aap en pony beiden in rouwgewaad. Op de doodkist lag de bellen- kap van den clown. Onmiddelijk achter de kist volgden twee clowns het gelaat wit en geel gekleurd in nar- rencostuum. Toen het graf gesloten was maakten de beide hansworsten eenige buitelingen als afscheidsgroet aan broeder Billy. Het is ontzettend zooveel als in Amerika, volgens offi- ciëele opgaven, verrookt en verdronken wordt. Ondanks de slechte tijden, werden in 1878 met minder dan 1,905,063 mille sigaren gerookthetgeen een sigaar op 10 ets. °è!.k.ngd, «J som ;„n 190,506 87A dolly. Behal.e des. sisaren werd neg 20. verbruiktwaarvan men de waarde op 15,000,000 dol lars kan schatten. Deze sommen beteekenen echter nog mets bij di welke voor drank worden uitgegeven. Van gegeste dranken werden 1269,862 400 kan gebruikt of 28 kan ner man, vrouw of kind. De gegeste zoowel als geest rijke dranken kosten het volk der Vereemgde Blaten 596 000,000 dollars per jaar of 13,25 per hoold. oen men' bij deze sommen die der tabak dan komt men tot een cijfer, waarmede binnen twee jaren de geheele na tional schuld kan worden betaald. Volgens dezelfde statistieke opgaven is het gebruik vanBeestnjke,ran- ken af- dat van bier toegenomen. In 1877 werd er van het eerste 26,080,000 kan minder en van het laatste 5,000,000 kan meer gebruikt. In Burgdorf ^Zwitserland) vertoonde bij gelegen heid van een volksfeest ook een „echte" Indiaan zijne kunsten Levende duiveu verslond de man met den meesten smaak tot een slager uit Berndie ook in Burtrdorf op het feest was hem m de Bernsche volks taal vroeg: „Wat drommel vind ik je hier nu ook De Indiaan trachtte zich goed te houden en zei oat hij de man niet kende. Ongelukkig antwoordde mj echter bij vergissing in denzelfden tongval. Zooveel taalken nis verwachtte niemand van een Indiaan en de man moest onder luid gelach het veld ruimen. Men meldt thans uit Petersburg, dat aldaar reeds voor 30 jaren drie nog veel kleiner uurwerken zijn ver vaardigd, dan dat wat dezer dagen door een Engelsch- man aan den Keizer van Duitschland te koop werd aangeboden. Die horlogies waren nog kleiner dan een dubbeltje. Het eene werd door de Keizerin van Rus land gekocht, het andere door de toenmalige Koningin van Pruisen het derde bezit de maker zelf nog. oe klein ze ook zijn moeten die kunststukjes toch zeer nauwkeurig gaan. Londen 2 September. Ayoub-Khan zond generaal Ro berts een brief van verontschuldiging. Roberts eischte de uitlevering der gevangenen en onvoorwaardelijke on derwerping. Ayoub-Khan verschanst zijn legerkamp. Zondag-morgen vroegtijdig werd door de pohcie ge arresteerd een persoon die een bewoner van den Ko ningsweg nabij diens woningmet een scnerp werk lui-had verwond, en 's middags een ander, die zich met een uit eene kraam op de Laat ontvreemde koek trachte te verwijderen. ps- d. Loo te Genemuiden heeft voor bet beroep naar de christ geref. gemeente alhier bedankt. Woensdag-morgen kwam alhier per Alkmaar- Packet met al" zijne catechisanten de predikant der christ --eref. gemeente te Zaandam om in de stad en in hare"n omtrek den dag genoegeiijk door te brengen Den 1 werd door rte schutterij, ter eere van de ge boorte der Prinses 's avonds te 5% ure eene parade gehouden op het Waagplein, door de heeren Hackstroh, militiecommissaris, en Kraakman, l.t. ter zee, werd bgge- woond Het toevallig, tegen dien zelfden avond aan gekondigde concert, met medewerking van den heer Koetsveld, als solo pistonmst, maakte van dtn dag als 't ware een feestdag tot herdenking van het heugelyke feit. Door het aanvankelijk fraaie weder gelokt had zich een groote menigte menschen naar den stadshout begeven Jammer dat de spoedig opkomende dikke mist velen naar huis deed gaan. Onderscheidene fraaie nummers van het programma gingen daardoor voor een groot deel verloren Aanstaanden Zondag 5 September, s middags van l tot 3 uren zal het Stedelijk Museum weder te bezichtigen zijn tegen 10 cent de persoon en den daarop volgenden Zondag12 Sept., tegen overgifte van eene toegangskaart. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 1 September 1880. No. 9. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont- Tegenwoordig 13 leden. Afwezig met kennisgeving de heer v. d. Drift wegens onge-teldheid en de heer Mr. A. P. de Lange wegens uitstedigheid voor ambtsbezigheden. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten: 2 Besluit tot goedkeuring der rekening en verantwoording van de scbutterij over 1879 met vaststelling van den ontvang op f 2067J15%, de uitgaaf op /VOfifi,87 met een batig slot van 018 als eersten post van ontvang te verantwoorden in de rekening over 1880. onder opmerking, dat de bedragen wegens gedane onderlinge af- en overschrijvingen op de begroeting voor 1879 afzonderlijk in de rekening hadden moeten zijn vermeld 3 Brief ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot verkoop van een strook grond aan den Irieschen weg aan rL. Schuvt, tegen 4 per centiare. 4. Ontvang-bericbt van het gewijzigde artikel 22 der alge- meene politie-verordening en van het gewijzigde artikel 13 der politie-verordening houdende bepalingen ter voorkoming van 5^ Brief ten geleide der goedgekeurde suppletoire begrooting voor de dienstdoende schutterij voor 1880. Nos. 2 tot en met 5 voor kennisgeving aangenomen. 6. Brief van den Voorzitter van Gedep. Staten, houdende herinnering aan het beantwoorden van den brief, waarbij nadere inlichtingen werden gevraagd omtrent de ingebrachte bezwaarschriften van den heer Riischeblatt en de wed". Kimman tegen hunnen aanslag in de plaats, dir. belasting dienst 188U. Voor ksnnisseving aangenomen, na de mededeehng van ilen Voorzitter, dat kennis was gegeven, dat die bezwaarschriften heden behandeld zonden worden. 7. Brief der commissie van de bad- en zweminrichting al hier, ten geleide van de ontwerp-acte van oprichting, om door den Raad te worden goedgekeurd. Gesteld in handen der commissie van financien om bericht en raad. Van Burgemeester en Wethouders. o. Ontwerpbesluit ter beschikking over 4/, gedeelten der Rijks personeele belasting voor de dienst 1S81. Vastgesteld. 9 Brief ten geleide der gemeente-begrooting voor 1881, met memorie van toelichting, staat der gemeente-werken en staat der ambtenaren, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 196,870,71%. Tevens is daarbij overgelegd een plan voor den aanleg van plantsoen tusschen het klein-Nieuwland en de Keetkolk. De belastingen worden onveranderd voorgedragen. Gesteld in handen der sectiën om te worden onderzocht. Bij trekking worden voor de 1" sectie aangewezen de heeren J. C. Koorn, Wellan, T. L. Koorn en Bosman; voor de l de heeren H. J. Bruinvis, Stoel Mr. A. P. de Lange en Vonk, en voor de 3" de heeren Bruinvis de Lange, U. w. Bruinvis, Conijn en Helling. Daarna wordt mede bij trekking tot het geven van inlich tingen toegevoegd aan de 1". sectie de heer Wethouder Ver- hoeff, aan de 2". de heer Burgemeester, aan de 3 de heer Wethouder van der Drift. 10. Rapport der vaste commissie van bijstand voor den nout en de plantsoenen omtrent het rapport van Burg. en Weth. op het verzoek van F. Ade Witt, om een uitgang over gemeente grond te mogen maken ten dienste van een op een stuk van Middenhout te bouwen koffiehuis. De commissie betreurt met Burg. en Weth. de veroorzaakte beschadiging, zonder dat eenige vergunning verkregen was. doch verschilt van gevoelen ten aanzien van de wijze, waarop de gemeente de zaak verder moet behandelen. Naar hare meening is art. 17 der politie-verordening op het bouwen en sloopen niet toepasselijk, op grond dat bet te be bouwen terrein niet grenst aan den wegmaar aan een vrij breeden grasrand, met boutgewas bezet, waarvan het gevolg is, dat. de afscheiding, welke bier bepaald noodzakelijk is, volgens de be|ialingen van het burgerlijk wetboekzou moeten geschieden. Zij geeft aan, op welke wijze Burg. en Weth. gemachtigd zo den moeien worden, verder te handelen en welke bezwarende voorwaarden in bet algemeen door den Raad zouden moeten worden vastgesteld om het maken van uitgangen over gemeen- teerond in den Hout niet in de hand te werken. Na eenige bespreking verklaart de Voorzitter zichnaar aanleiding eener opmerking van den heer Vonk, bereid bij Bur- en Weth. ter sprake te brengen, m hoeverre het moge lijk zou zijn reeds dadelijk maatregelen te nemenin afwach ting van de later te vallen beslissing over dit rapport, om de verdere vernieling van houtgewas, welk? hier plaats heelt t0g|? Verzoek van Mej. M. Lukas, om vergunning tot het leggen, van een riool in gemeentegrond tot afvoer van vuil- en hemel- water uit haar perceel op den hoek der Turfmarkt en Acl t W Gesteid in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad 12. Verzoek van bewoners van het nieuw bebouwde gedeelte der stad achter het Zeglis en het Schelvischje om aldaar een gaslantaarn te plaatsen daar de toegang naar die aldaar ge bouwde perceelen bepaald gevaarlijk is. Ter Secretarie gedeponeerd om bij eene eventuele uitbreidi g der straatverlichting daarop zooveel acht te slaan, als de naad vermeent te behooren. 13 Verzoek van M. Smolders, om vergunningom het ijzeren hek bij het perceel aan de Westerburgstraat van de wed. Polder te mogen wegnemen en te vervangen door een steene muur, op grond dat zij in hare woning door dat hek onvrij is en last, van straatjongens heelt. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. 14 Verzoek van Jb. Ruiter, pachter van de sluis en den overtoom aan de zes Wielen, om terug te komen op het on- lan-s eenomen besluit om hem f 50.- schadevergoeding te verleenen en hem/ 200,- toetekennen, daar hij w"k^Z00" veel se ade geleden heeft, met het oog op artikel 18 der over eenkomst, meent schadevergoeding te kunnen vorderen voor de volle >1 dagen dat de vaart gestremd is geweest en hij nog eens gedurende den pachttijd gedurende 17 dagen geenscmt- geld leeft kunnen heffen wegens herstellingen aan de sluis, waarvoor hem geene schadevergoeding verleend is. Gesteld in handen der vaste commissie van financien om be- nclrt env™*dek vaii 20 bewoners der Achterstraatom verbe tering le brengen in den gebrekkigen toestand van goten en riolen der Achterstraat, waarop reeds herhaaldelijk gewezen m doch zonder gunstig gevolg en om door de gemeente-politie sehe per toezicht te doen uitoefenen op het s^oonhouden der straten en goten, dat door sommige eigenaren van pakhuizen geheel nagelalen wordt. rri„ hli Wat het eerste punt betreft, ter lezing gelegd om daar0P )-J de behandeling der begrooting voor 1881 zooveel ach te laan de raad vermeent te behooren en wat het tweede punt tref' daarvan mededeeling te doen aan den commissaris van politie, om met inachtneming van de voorschriften derrerorde- ningen daarop toe te zien. Van de commissie van financiën 16 Rapport, omtrent de begrooting van het mannen-en vrouwen-gasthuis voor 1881, sluitende in ontvang en uitgaaf op f 5993,20%, wordende uit de gemeentekas eene subsidie f 3f, aangevra gd. De commissie heeft bij haar onderzoek geene bedenkingen gemaakt en stelt voor, haar onveranderd goed tP Wenren. Aangenomen. 17 Rapport, op het verzoek van de weduwe D. Koeman 3r., in leven doodgraver alhier, om eene gratificatie, zoo bezwaar bestaai tegen het verleenen van een jaariijkseh pensioen. j het een naai aangenomen beginsel om geen pens.oen aan wedu- wen van gemeenteambtenaren te verleenen, kan het verzoek om pensioen natuurlijk niet ondersteund worden. De meerder heid vindt in de langdurige dienst, door wijlen den doodgra er Koeman aan de gemeente Alkmaar bewezen en in de omstan digheid dat. door de benoeming van den doodgraversknecht d" Koe an Jr. tot doodgraver met 1 Aug. 1880, waardoor de weduwe alleen de jaarwedde van haren man over Juho"- ving aanleiding tot het voorstel, haar in eens eene gratificatie van f 50,— te verleenen, zonder dat daaruit voor het vervolg eenige gevolgtrekking kan worden gemaakt. Was die be trekking niet zoo spoedig vervuld dat echter voor den ge- regelden gang van zaken bepaald noodig was dan had zij wel- Hcht de jaarwedde over een geheel kwartaal ontvangen De minderheid wilde niet zoo ver gaan en achtte 25,—voldoende, vooral nu zij hij haren tot doodgraver bevorderden zoon inwoonde. De heer Vonk kan zich niet vereenigen met, het voorstel om eene gratificatie te verleenen de titularis heeft voor zijne be wezen diensten altijd zijne jaarwedde ontvangen en nu bestaat er volstrekt geene aanleiding, om aan zijne weduwe eenegnU'- ficalie toetekennen; gratificatie moet alleen verleend worden voor buitengewone diensten en dat is hier het gev Vonk Verhoef! verklaart in beginsel het gevoelen van den heer Vonk te zijn toegedaanmaar uit bizondere overwegingen in dit geval voor het verleenen eener gratificatie te zijn. Hij staatech- terhet gevoelen van de minderheid voor. Nadat de heer Bruin

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3