Het nut van de Hoenderfokkerij voor den Landbouw. Stabs-ficrichtcn. Vervolg' der zitting vau den Gemeenteraad van Woensdag I September 1SS0. QUlcvIci. officieuse wijze te kennen gegeven wenseh uit zijne nalatenschap doen toekomen aan de burgemeesters van Apeldoorn VoorstEpe en Brummen respectieve lijk f 1500, f 700, 400 en 400, om door hen voor de behoeftige ingezetenen hunner gemeenten zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, aangewend te worden zoodanig als zij het doelmatigst zullen oordeelen. Ten gevolge der steeds herhaalde klachten over den verwarden toestand der hervormde gemeente te Dordrechtheeft verleden week eene commissie uit het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland zich der waarts begeven ten einde met predikanten en diake nen te confereeren om aan den toestand dien men ondragelijk noemteen einde te maken. Er werd voor gesteld in eene gecombineerde vergadering, de ter visie gelegen hebbende kiezerslijsten vast te stellende ver kiezing voor gemachtigden te doen plaats hebben en dan terstond het kiescollegie samen te roepen om voor de met 10 Januari e. k. aftredende leden des kerkeraads benoemingen te doen. Nadat de aanwezige diakenen eecige dagen beraad hadden verzochthebben 10 hun ner bericht gezonden, dat zij met gecommitteerden niet wilden medewerken. Het prov. kerkbestuur heeft be sloten hierin vooreerst te berusten. Uit Nieuwediep wordt gemeld dat den 15 Octo ber a.s. de verschillende ramschepen en monitors ge diend hebbende tot oefening der zee-miliciens buiten dienst worden gesteld. Op de vergadering van 20 Aug. der Gelderscbe Maat schappij van Landbouw, afd. Aalten werden een zevental vragen, voor den Landbouw van veel belang, aan de orde gesteld en door de heeren Halverhout en en Duivené de Wit beantwoord: 1°. Welke rassen van hoenders zijn het best geschikt voor den landbouw? De heer Duivené de Wit geeft, hiertoe uitgenoodigd, daaromtrent ds volgende inlichtingen. Het houden van kippen is voor den landman vau groot belang. De spreker, die bij ervaring den landbouw van nabij kentheeft groote voordeelen ondervonden door de aanfokking van pluimgedierte. Om evenwel dit vak van landbouw, dat nog te veel als bijzaak wordt gedreven met voordeel uit te oefenen, moet men eerst weten welke rassen men moet aankweeken. Wat voor den eenen grond geschikt is, deugt niet voor andere streken. Ook moet men zich toeleggen op veredeling der rassen, b. v. doorkruising, waarover punt 4 evenwel nog aanleiding geeft verder te spreken. Op lagere gronden zijn de zilverpellen, waarvan hierop de tentoonstelling mooie verzamelingen waren te zien, zeer aan te bevelen op hoogere gronden, zooals hier, geve men de voorkeur aan goudpellen. Deze leggen zeer veel eieren vooral als ze losloopen. De hoenders zijn zeer aan te bevelen vooral om het vleesch. Het Dorking- ras en de Italiaansche hoenders zouden hier ook zeer goed op hun plaats zijn. De hoenderteelt wordt nog maar al te vaak te gering geschat; zij kan evenveel voordeel geven als paarden koeien schapen of varkens, 2°. Welke zijn de beste eierleggende en welke om vet te maken of te mesten De heer Halverhout zegt daaromtrent het volgende: In Engeland wil men tegenwoordig op tafel hoenders van het Dorking ras en men betaalt daarvoor hooge prijzen. Wanneer ze meer in ons land werden aangefokt, zou in dat artikel een uitgebreide handel kunnen ontstaan. In Frankrijk is vooral het Hoedan-ras in trek. Dit ras is zoowel aan te bevelen omdat het veel eieren legtals daar het gemakkelijk vet wordt. Kippen van dit ras worden niet broedsch en worden ook om baar voortreffelijk vleesch in onze groote steden duur betaald. Verder is aan te bevelen het Langshan-ras, dat ook in den winter legt. Daarbij is he't niet alleen een zware, maar ook een vlugge vogel. Het Brahma-poetra-ras zou mede hier wel aan te be velen zijn. Een landbouwer doet echter verstandig er slechts éénmaar dan een goed ras op na te houden, en zich toe te leggen dit zuiver te bewaren en door 't aankoopen van een goede haan te veredelen. De heer de Wit toont door voorbeelden aan welke hooge prijzen er voor het Langshan-ras besteed worden en hoe iemand alleen door kippenieelt van een armen jongen een welvarend man werd. Volgens hem is onze grond uitmuntend voor de kippenfokkerij geschikt. 3°. Welke is voor hoenders het beste voedsel als ze opgesloten zijn In antwoord hierop zegt de heer De Wit, dat men vooral voor afwisseling moet zorg dragen. Heunepzaad, goedkoope graansoorten en ander meer droog voeder moeten worden aangevuld met groen voer in den zo mer gras en in den winter fijngehakte boerekool. Wan neer kippen geen groen voeder krijgen dan leggen ze geen vruchtbare eieren. Het americaansche kippen voer wordt afgekeurd daar het te dun is. 4°. Heeft de keuze van een haan wezenlijk zulk een groote beteekenis bij het teelen van pluimgedierte? De heer Halverhout beantwoordt deze vraag bevesti gend. Een goede haan is van groote waarde en men kan daarvoor u et veordeel gerust een hoogen prijs besteden. Ook moet men telkens weer een nieuwen haan aanschaffen en vooral geen haan houden bij kip pen die met hen van hetzelfde broedsel zijn dit is te na in de familie. Altijd door te fokken met dezelfde familie veroorzaakt achteruitgang De heer de Wit toont met een voorbeeld den grooten invloed aandie een haan uitoefent en zegt verder dat eieren door oude hanen bevrucht, meest hanen opleveren en om gekeerd. 5°. Zijn de kuikens die uit de Hydro-Incubatuur uit gebroed zijn even sterk als die natuurlijk zijn uitgebroed Ook deze viaag wordt door den heer Halverhout be vestigend beantwoord. Hij deelt een en ander mede omtrent de incubateur (broedmachine) van hem op de tentoonstelling aanwezigen waarvan de behandeling zoo eenvoudig isdat iedere boerenmeid er gauw mee kan omgaan. Deze toestel wordt door üeet water ver warmd en vereischt weinig werk. De kuikensdaar- meae uitgebroed zijn even sterk als andere en ze heb ben volstrekt geen last van ongedierte. Als een middel tegen laatstgenoemde kwaal noemt de heer Vos het strijken van een weinig raapolie aan de veeren. Dit is een stof die ieder bij de hand heeft. Carbolzuur is anders ook goed De heer Halverhout spreekt nog over een soort van lamp waarmede eieren na vijf dagen bebroed te zijn kunnen onderzocht wor den om te weten of er al of niet een kuiken zal uit komen. De Yoorz. recommandeert zeer een werkje over de hoenderteelt van den laatstgenoemden spreker de prijs van dit boekje is op 1,—. 6°. Welke is de beste verzorging der kuikens? Op deze vraag antwoordt de heer de Wit, en noemt als eerste vereischte orde en netheid. Zonder zinde lijkheid kan ook geen kuiken zich flink ontwikkelen. Verder zorge men voor eene goede voeding, eerst eierenbroodgrutten-, later boekweit in karnemelk geweekt en verder afval van korenetc. Ook voor kuikens is eenig groen voer noodzakelijk. Hoe vrijer ze losloopen, hoe beter. Men zorge echter dat ze voor de zon zijn beschutkan men ze onder of in de nabijheid van boomen laten loopendan hebben ze een uitgezochte plaats. De heer Vos merkt op dat men aan kuikens geen droge grutten moet geven dit voedsel wordt niet ver teerd. Wittebrood en dergelijke spijzen zijn beter. Ook geve men doelmatige drinkbakkenwaarin ze wel de pootjes kunnen nat maken maar zich niet kunnen bemorsen. Kan men miereneieren bekomenze zijn voor jonge hoenders een uitmuntend voedsel. 7°. Hoe verschaft men zich het meeste voordeel van eenden en welke rassen zijn de beste voor ons klimaat. De heer Halverhoutter bespreking van deze vraag uitgenoodigdverklaart over dit onderwerp niet uit eigen ondervinding te kunnen spreken. Hij weet, dat er zeer veel eenden in ons land worden opgekocht voor Londen. Hij houdt de N -Hollandsche eend voor zeer goed maar weet niet of men andere soorten met meer voordeel kan aanfokken. De heer de Wit gelooft jniet dat in een plaats als deze de eenden met voordeel kunnen worden gehouden. In lagere, waterrijke plaatsen geven de eenden ve.l voordeel. De heer Vos bevestigt het gezegde van den vorigen spreker, maar zegt dat er onderscheid bestaat tusschen het Hollandsche en N.-Holl. ras. Ook de Kouaan- eenden zijn zeer goed deze gaan niet ver van huis. LandbCour.) Door het kiescollegie der herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer A. H. den Boer te Muiden. Op de voordracht van een hoofdonderwijzer in den Grooten IJpolder, gemeente Sloten, komt als nummer 1 voor de heer P. v. Drielhulponderwijzer aan de openbare burgerschool alhier. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag, 5 Sept., des avonds te 6 urenin den Stadskout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1, „Marche Militaire" van Baudonck. 2. Overture de l'opéra „Nabucodonosor," van Verdi. 3. Introduction et, grand galop „Le Postillon," van Faust. 4. Grande fantaisie de l'opéra „La Dame Blanchevan Boieldieu. 5. „Leopold IIMarche Mi litaire, van Clément. C. „Morceau Obligato," pour cornet a pistonsvan Suppé. 7. ,.La GrivePolea de concert pour ftauto picolo solovan Christophe. 8. „Bei guter Laune Grosses Humoristisches Potpourri, van Winterberg: a. Mam- selle Angot4. Fledermausc. Cliquotd. Gavottee. Will mieh einmal ein guter Freund hesuchenTurteltaubcken g. August Hymne; h. Batinitza; i. Blederinausj. Schone Galathee; k. Sebönröschenl. Pariser Leben; m. Koram'n sie 'rein in die gute Stube; n. Wer nicht liebt; o. Mandolinata; p. Couplets; q. Wer weiss ob wir uns wiedersebn; r. Frei- sehiitzs. Der Wenzel kommt; t. Sei mir gegrüsst; u. Schone Helena; v. Annen Polka; v>. Eins, zwei, drei. x. Couplet; ij. Preciosa; z. O! du mein Waldemar; aa. Fledermaus und Schluss. 81. Voorstel om de machtiging tot bet tijdelijk opnemen van geld, bij raadsbesluit van 17 Dec. 1879 verleend onder be paling, dat vóór 1 Nov. 1880 het opgenomen geld moest zijn afgelost, met twee maanden en dus tot 1 Jan. 1881 te verlengen, op grond dat bet gemis der ontvangst van de plaatselijke directe belasting (in 1879 was op 1 Sept. reeds 14983,90(4, betaald) oorzaak isdat de veie betalingenwelke aan aannemers moeten geschieden in de eerstvolgende weken, bet opnemen van geld tot ten hoogste 20000,dringend noodzakelijk maken. Machtiging verleend. 22. Voorstel om eene plaatselijke commissie van toezicht op bet lager onderwijs te benoemen waartoe art. 70 der nieuwe wet aan den gemeenteraad de bevoegdheid geeftop grond dat de nuttigheid eener dergelijke commissie in eene gemeente als Alkmaar, zooals uit bet bestaan der plaatselijke schoolcommissie tot heden duidelijk is gebleken, geen betoog behoeft. Verder wordt herinnerd, dat art. 83 der nieuwe wet bepaalt, dat zij. die op bet tijdstip, waarop de wet in werking treedt, in betrekking zijn als voorzitters en leden van plaatselijke commissiën, geene herbenoeming of erkenning behoeven, om hunne betrekking te blijven bekleeden. Eene verordening, regelende bare samen stelling en inriebting, wordt tevens ter vaststelling aangeboden. Aangenomen. Van de vorige vergadering, 23. Het rapport van Burg. en Weib inhoudende bet ver zoek tot bet nemen eener beslissing omtrent de vraagof bet tonnenstelsel al dan niet zal worden ingevoerd. Verscheidene leden verklaren zich, op grond dat dit stelsel strekt tot bevordering der reinheid en gezondheid en van de ondervinding in gemeentenwaar het tonnenstelsel bestaat opgedaanvoor de invoering van dat stelseldoch zouden het gebruik der tonnen voorloopig niet verplichtend willen stellen, integendeel de ingezetenen volkomen vrij willen laten, niet twij felende, ot de ingezetenen zouden langzamerhand meer en meer zich van het nut daarvan overtuigen. Alleen de heer T. L. Koorn zag bezwaar in de invoeringnu in den laatsten tijd in sommige gemeenten over dit stelsel meerdere klachten worden vernomen. Tegenover die meening werd nog aangevoerddat dit stelsel bet eenige wasdat bier met kans op goeden uit slag kon worden ingevoerd. Ook werd gewezen op bet wensche- lijkedat in tijden van epidemie buitengewone maatregelen werden genomen tot ontsmetting der tonnenopdat zij niet de overbrengers van smetstof zouden worden. De afzet der meststoffen kwam mede ter sprakebepaalde zekerheid of zij voortdurend goed afgezet zouden kunnen worden, kon niet gegeven wordendoch wannneer het den landbouwenden stand goed gingwerd daaraan niet getwijfeld. Met 12 stemmen tegen 1 stem van den beer T. L. Koorn werd tot de invoering besloten in dien zindat bet gebruik maken van de tonnen niet verplichtend zou zijn. Daarna kwam aan de orde de vraag: zal bet tonnen stelsel in eigen beheer of door een pachter geëxploiteerd worden? Nadat daarbij opgenomen was, dat daaronder begrepen zou zijn het ophalen van baardaschaf val, vuilnis enz. wordt met 8 tegen 5 stemmen van de heeren T. L. KoornBosman Wellan Verhoeff en J. C. Koorn be sloten, dat het onder eigen beheer zal geschieden. De meer derheid was van oordeel, dat vooral in den beginne het niet mogelijk was, het bij aanbesteding uittevoeren en dat eigen be heer voor den goeden gang van zaken veel beter zou zijn de minderheid zag daarentegen die onmogelijkheid volstrekt niet in en vreesdedat eigen beheer veel kostbaarder zou worden dan aanbesteding. Daarna werden op voorstel van den Voorzitter Burg. en Weth. gemachtigd sollicitanten voor de betrekking van Directeur op te roepen op ƒ1200,jaarwedde, opdat hij dadelijk de noodige voorstellen zou kunnen indienen voor de maatregelen, welke ter uitvoering van dit besluit ge nomen moeten worden. 24. Is overgegaan tot het benoemen vana. eene 3« hulp onderwijzeres aan de openbare burgerschool in de plaats van A. Hartland, hulponderwijzer. Burg. en Weth. deelen mede, dat zij zich geheel konden vereenigen met het voorstel der plaatselijke schoolcommissie, om voor het onderwijs in de laagste klassen dezer school eene hulponderwijzeres te benoemen en even zoo bij de eerstvolgende vacature, op grond van den goeden uit slag van het onderwjjs, door onderwijzeressen in de laagste klassen der armen- en tusschenschool gegeven. Uit 25 sollici tanten dragen Burg. en Weth. voor 1°. C J. van Nes te Noordwijk; 2°. C. van Nieuwstadt te 's Hertogenbosch 3°. B. Buwalda te Koudum, daarbij meer lettende op de reden, waarom eene hulponderwijzeres benoemd wordt, dan op haar, die veel acten bezaten De schoolopziener kon zich daarmede ge heel vereenigende hoofdonderwijzer gaf echter de voorkeur aan eene hulponderwijzeres in het bezit van acten, in het bizon der voor de fransche taal. In verband daarmede zou hij wen- schen voor te dragen. 1°. C. Schiele te Beverwijk; 2°. C. J. van Nes te Noordwijk en 3°. M. E. van Hoek te Arnhem. Met 10 stemmen benoemd C. J. van Nes C. van Nieuwstadt bekwam 3 stemmen. b. een stads-klokkenist in de plaats van J. H. A. Ezerman op verzoek eervol ontslagenwaarvoor slechts 2 personen aan bevolen werden 1°. A. Crefeld, 2°. C. Fogteloo. Burg. enWeth- vonden geene vrijheid meerdere sollicitanten aan te bevelen op grond van de verkregen inlichtingen. Op voorstel van den heer Vonk wordt besloten de benoeming voor één jaar, ingaande 1 Oct. a.s., te doen. Met 13 stemmen benoemd A. Crefeld. 25. Gaat op voorstel van den Voorzitter de vergadering in eene zitting met gesloten deuren over, na heropening waarvan 26. door den Voorzitter wordt voorgesteld artikel 5 der ver ordening op de heffing eener plaatselijke directe belasting, lui dendeDe belastingschuldige, volgens art. 4 aangeslagen kan binnen den tijd, bij art. 265 der gemeentewet bepaald en in de vormendaarbij voorgeschrevenvorderendat zijn inkomen worde vastgesteld op het werkelijk bedrag van zijn inkomen over het. vorige jaar, door hem ten genoegen van Burgemees ter en Wethouders te bewijzen; in te trekken en aan artikel 11 der verordening op de invordering dierzelfde belasting toe- tevoegen ter tegemoetkoming aan de moeieljjkheden, die uit de late goedkeuring van het kohier voor de invordering zouden voortvloeien de volgende bepaling Wordt het kohier door Ged. Staten na 1 Juli goedgekeurd, dan is de belasting invorderbaar in zoovele termijnen, als noodig is om vóór 1 Mei van het volgende jaar het geheele bedrag van het kohier in te vorderen. Sommige leden brengen bezwaar in tegen de dadelijke be handeling van de intrekking van artikel 5bij hoofde lijke stemming wordt het daartoe strekkende voorstel echter met 7 tegen 6 st. van de heeren H. J. Bruinvis, Stoel, Bruin vis de Lange, Conijn, C. W. Bruinvis en Vonk aangenomen. De tweede wijziging wordt met algemeene stemmen aangenomen. 27. Bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de leden, of iemand nog iets in het midden heeft te brengen, vraagt de heer Vonk a. hoelang duurt hier de jaarlijksche kermis? 4. wanneer begint, wanneer eindigt zij c. is de straatmuziek ook aan den- zellden tijd gebonden d. zijn er geene beperkende maatregelen te nemen of voor te schrijven, waardoor het minder uitlokkend wordt, om naar hier te komen met carousels, spellen enz. Hij doet deze vragen naar aanleiding van den last, in de laatste dagen in deze gemeente van de ellendige straatmuziek onder vonden omdat in andere plaatsenwaar de kermis nog niet is afgeschaft, belemmerende bepalingen zijn gemaakt, zooals het plaatsen van carouselstenten enz. buiten de bebouwde kom der gemeente en eindelijk, omdat de Raad volgens art. 144 der gemeentewet tot het instellen, afschaffen of veranderen van jaar markten bevoegd is en hij zich bevoegd achtdeze vragen te doen ten einde zoo mogelijk eene verbetering te brengen in den ellendigen toestand der stad gedurende de kermis. De Voorzitter zegt een schriftelijk antwoord van Burg. en Weth. op die vragen toe, waarna 28. de Voorzitter de vergadering sluit. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. 2 Sept. JacobusZ. van Aldert Vreeker en Aagje Baltus. 3 Catharina D. van Simon Jut en Geertje Bos.Tijmen, Z. van Machiel Dolleman en Limmetje de Jong. OVERLEDEN. 2 Sept. Hendrik Pruimboom, 61 jaar. Sophia Johanna Maria, van Gerardus van 't Hoff en Anna Sophia Tijs, 1 m. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wen- schen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inentings- en geboortebewijzenin 'l locaal aan de Doelenstraatop Dinsdag, 7 Sept., 's avonds te 7% uren. J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. De banketbakker O. van der Veen te Franeker heeft den lsten September aan H. M. de Koningin na be komen toestemming, ter eere van Harer Majesteits be valling eene groote zoogenaamde oranje-koek verzon den prachtig versierd met de wapens van Nederland, Waldeck-Pyrmonten de verschillende provinciën in suikerwerk en prijkende in het midden met een medail lon omstrengeld door linten van de nederlandsche en waldeck-pyrmontsche kleuren. Op dit medaillon is in keurig schrift een toepasselijk vers geschreven. De pleziertrein die den 1 's avonds 8.50 uit Arnhem vertrok en hier moest aankomen om 11,30 kwam eerst om 12,20 aau, daar door het ontsporen van twee wag gons van een goederentreiu de weg versperd wasj

Alkmaarsche Courant | 1880 | | pagina 3